9 De gevechtspositie aan de fronten in Abessinië Aloisi spreekt te Genève 1 Duitsch bisschop gearresteerd Britsch-Fransch accoord Het nieuws van heden Kabinetscrisis in Griekenland VERANDERDE TAKTIEK VAN ABESSINIË M DE BAROMETER illicit VEREENIGDE katholieke pers BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE! NASSAULAAN 51 -TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DONDERDAG ÏO OCTOBER 193S Avondblad EEN EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 19586 Officieele kringen in Ethiopië zeg gen, dat geen enkele door Italianen veroverde stelling is heroverd Het eerstvolgend doel der Italianen Ter viering van den val van Adoea nam Mussolini Dinsdag op de Via del Impero te Rome de parade van tienduizend leden der Fascistische militie af. Deze foto werd langs telegrafischen weg overgebracht Onder verdenking van vergrijpen tegen de deviezenverordening BERLIJN, 10 Oct. (DNB) De persaf- deeling der Justitie te Berlijn deelt me de: In het verloop der processen tegen katholieke geestelijken en leden van verschillende orden wegens ontduiken der deviezenvoorschriften, is de drin gende verdenking ontstaan, dat de Bis schop van Meissen, Peter Legg te Bauzen, essentieel deel heeft genomen aan de deviezen vergrijpen, die in zijn bisdom zijn voorgekomen. Op grond der onderzoekingen heeft de Officier van Justitie te Berlijn tegen den Bisschop een aanklacht wegens herhaaldelijk gepleegde deviezenver- grijpen ingediend. Dit heeft wegens vluchtgevaar het bevel tot arrestatie uitgevaardigd. De Bisschop werd gisteren gearresteerd en naar het Huis van Bewaring te Moabit (Berlijn) overgebracht. Incident te Belfast Katholiek journalist aangevallen Betreffende de tegen Italië toe te passen sancties Het vermoedelijke plan De gouverneur van RomeBottai, (in uniform) is naar het front in Eritrea vertrokken Stormvloed aan de kust van Alaska De Volkenbond zou met twee maten meten Welke invloeden werken in op deiWolkenbond? Niemand beter dan Italië kan dezen geest, FSB Sfeï*'' Sg| K f|p j§§ m'Li Generaal Biroli, onder wiens com mando de Italianen rond Adoea en AJcsoem opereeren DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. ADDIS ABEBA, Woensdagavond (Van onzen specialen correspondent) In de hoofdstad zijn omtrent den werkelijken toestand aan het Noor delijk front weinig inlichtingen te verkrijgen. Toen de strijd begon met het binnentrekken van de Italiaansche troepen over de Noord grens, was het duidelijk, dat de Keizer besloten was zijn troepen een strikt verdedigende positie te laten innemen. De Negus had Ras Seyoem bevel gegeven zijn troepen terug te trekken en de terugtocht uit Adoea was een onderdeel van het te voren opgestelde plan de campagne. Thans wordt echter openlijk beweerd, dat de keizer gevolg heeft gegeven aan de adviezen van diegenen, die er nu Italië door den Vol kenbond openlijk als de aanvaller is bestempeld op aandringen tot den aanval over te gaan en Eritrea binnen te dringen. Ik verneem, dat er waarheid in deze beweringen schuilt. Gedu rende de laatste dagen is het Abessinische leger, hl plaats van verder terug te trekken van Adoea, voortdurend opgetrokken. De guerilla- °orlog over de grens van Eritrea en de her overing van Adigrat dragen zeker bij tot de Veronderstelling, dat de tactiek der Abessinische legers is gewijzigd. Ik verneem verder, dat de troepen van Ras Seyoem en van den schoonzoon van den keizer hun marsch in Noordelijke richting voortzetten en zij schijnen zich 50 mijl ten Zuiden van Asmara te consolideeren, waar door de Italiaansche troepen in twee ge deelten worden gesplitst. Verder is een gedeelte van het leger van Ras ®eyoem er in geslaagd om langs 'n sterke troe penmacht dicht bij de vestingstad Adoekoealo °ver de grens van Eritrea te komen. Deze troe pen zullen waarschijnlijk nog verder in Eritrea oprukken, wanneer zij de benoodigde versterkin. Ben krijgen. De Abessinische regeering verwacht een sterke verandering in den toestand, wan neer de troepen, die tot nu toe tegen in- heemsche troepen hebben gevochten, werke lijk tegenover Italiaansche troepen komen te staan. Omtrent de actie der Italianen verneem ik, ^at zjj de streek langs de spoorlijn in de nabij heid van Awash hebben verkend met het oog op hichtbombardementen. ADDIS ABEBA, 9 Oct. (Reuter-ANP) „Van het Noordelijk Pront geen nieuws en van het duidelijk Pront geen nieuws," zoo verklaarde Pven ons heden, toen wij in het bureau kwamen, ^aar officieel de laatste berichten ter beschik, h'hg worden gesteld van de buitenlandsche Journalisten. Men voegde hieraan toe, dat de Abessinische regeering vandaag geen enkel be- richt had ontvangen van de drie fronten. Tenzij deze schaarschte aan nieuws het gevolg geacht moet worden van de strenge toepassing der ingevoerde censuur op be- richten van militairen aard, zou dit er op kunnen wijzen, dat de telegrafische en tele fonische verbindingen verbroken, misschien Wel door de Italiaansche luchtbombarde menten vernield zijn. In ieder geval is het merkwaardig in dit ver. hand op te merken, dat men op het oogenblik v°°r het overbrengen van officieele berichten Bebruik maakt van koeriers, die te voet vijftig kit ometer per dag afleggen. In officieele Abessinische kringen ver klaart men overigens, dat niets bekend is °ver invallen van Abessinische afdeelingen 'u Eritrea. Dezelfde kringen geven toe, dat Been enkele stelling', die tot nog toe in han den is gevallen van de Italiaansche troepen, door de Abessinische soldaten is heroverd, ofschoon en dit alles geldt voor het Noor delijke front talrijke schermutselingen op Verschillende punten in die sectoren plaats Rebben gehad. Eskaders Italiaansche vliegtuigen hebben ver. kenningsvluchten ondernomen, waarbij zij door gedrongen zijn tot boven Awasj, dat op onge veer 130 K.M. hemelsbreed van Addis Abeba ligt, daar waar de spoorweg naar Djiboeti de rivier Hawasj oversteekt. Deze spoorbrug vormt uiteraard een punt van groot belang. Andere Italiaansche vliegtuigen zijn verschenen boven Harrar, ten Zuiden van Diredaoea. IJit deze verkenningsvluchten zou men kunnen afleiden, dat een der eerstvolgende Italiaansche doeleinden, mogelijk zelfs het eerste doel, dat thans zal worden nage streefd, zal zijn door een gelijktijdig opruk ken van de Italiaansche legers in het Noor den en Zuiden, Fransch en Britsch Somali- land volkomen te isoleeren van Abessinië en den eenigen spoorweg onder controle te krijgen. Reeds is het Zuidelijke leger met zijn voorhoede een vijftigtal kilometers op. gerukt in de woestijn van Ogaden. Ondanks de afwezigheid van officieele berich ten is toch bekend geworden, wat in dit verband vermelding verdient, dat de Abessiniërs met be kwamen spoed versterkingen zenden, niet alleen naar de legertroepen in het Noorden, maar ook naar de in het Zuiden gelegerde troepen, die naar verluidt belangrijke hoeveelheden wapenen zouden hebben ontvangen uit Japan. In het Noorden verkennen de Italianen, daartoe vooral in staat dank zij hun vlieg tuigen, nauwkeurig het terrein, waarop zij zich gereed maken hun verdere opmarschen te ver richten. De Abessiniërs blijven bij hun beschuldiging van de Italiaansche vliegers, volgens welke deze in Ogaden bommen zouden hebben geworpen, die chemische producten bevatten. De regeering heeft den Italiaanschen gezant, graaf Vinei, verzocht Zaterdag uit Addis Abeba te vertrekken. Fransche agenten hebben gerapporteerd, dat door het Suez-kanaal 10.000 zieken van het Italiaansche leger in Oost-Afrika naar Italië worden vervoerd. Zij zouden lijden aan gele koorts en dysenterie. Gemeld wordt, dat de Abessiniërs hoeveel heden zout werpen in de waterbronnen, naar mate de Italianen meer oprukken uit de richting van de Moessa Ali (den Oostelijken frontsector). De Italianen zouden reeds hinder van dezen maatregel ondervinden. De Italianen zijn 25 mijlen doorgedrongen in de woestijn en zij staan dicht bij Aoessa, het ge bied achter Fransch Somaliland. Van den Noordelijken frontsector wordt ge meld, dat de Italianen reeds hun opmarsch zijn aangevangen in Zuidelijke richting naar Maka- le, een belangrijk centrum ten Zuiden van Adi grat. Volgens de Daily Telegraph hebben twee Ita liaansche kolonnes de heilige stad \ksoem, welks op 12 mijlen van Adoea is gelegen, zoo goed als omsingeld. Hun actie wordt ondersteund door tanks en pantserauto's. Van het front In Ogaden wordt gemeld, dat Italiaansche vliegers gasbommen zouden hebben uitgeworpen. Waizero Gaby, de dochter van een bekend stamhoofd, is met een menigte bedienden naar het Noordelijke front vertrokken. Deze dame, die waarschijnlijk de rijkste vrouw van Abessinië is, zal aan het hoofd van 15.000 man tegen de Italianen optrekken. Zij heeft verklaard de Italianen niet te vreezen. De negus heelt den troepencommandanten van het Noordelijke leger opgedragen een neutrale zone van 20 mijlen in te stellen. Men beschouwt deze houding, evenals de goede behandeling, welke de Italiaansche ambtenaren te Addis Abeba hebben ondervonden, als een aanwijzing voor den wensch van den negus een vreedzame oplossing te verkrijgen. Intusschen staan ongeveer 50.000 Italianen bij Gorahi. Het corps diplomatique te Addis Abeba be reidt een gemeenschappelijke actie voor om in Rome e en internationale demarche te doen plaats hebben om Addis Abeba te beschermen voor een bombardement uit de lucht. Dit wordt gemotiveerd met het feit, dat bijna 5000 vreemdelingen in Addis Abeba wonen en de stad geen militair steunpunt is van strate gische beteekenis. Een bombardement zou derhalve doelloos of fers eischen. De Italiaansche consul van Adoea zou de gevangene zijn van Ras Seyoem, den comman dant van het Noordelijk legercorps. ft* BELFAST, 10 Oct. (Reuter). Bij een massa vergadering van de Probes tan tsche Liga kwam het tot opwindende toóneelen. Een deel van hst publiek bestormde de perstribune en trachtte een katholiek journalist te mishandelen. Na een langdurige schermutseling slaagde men er ein delijk in den journalist onder politiebescherming in veiligheid te brengen en de orde te herstel len. Het Weeriiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ VERWACHTING: Krachtige tot ma- tigen Zuid-Westelijke tot Westelijken of Noord-Westelijken wind, zwaar be- wolkt met opklaringen, waarschijnlijk H nog regenbuien, vooral aanvankelijk kou- EE der. j= Hoogste barometerstand: 767.0 te Marseille. Laagste barometerstand: 733.7 te EE Skudesnaes. ES Zon op 6.16, onder 5.17 Licht op 5.47. j= Maan op n.m. 4.11, onder v.m. 3.45. Voile Maan 12 October 4.59 v.m. RiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH LONDEN, 10 Oct. (Reuter) De diploma tieke medewerker van de „Daily Telegraph" be richt uit Genève, dat de Britsche en Fransche deskundigen gisteravond tot overeenstemming rijn gekomen inzake de sancties tegen Italië. Van beide zijden Was men het eens, dat wel daadwerkelijke maatregelen genomen moesten worden, doch dat deze geen oorlogs-karakter mochten aannemen. Het Britsch-Fransche plan, dat heden zal worden voorgelegd aan de verbindings-com- missie zal ongeveer als volgt luiden: lo. het weigeren van credieten door het buitenland aan Italië. 2o. beperkingen van den uitvoer van ze kere artikelen uit Italië door contingentee- ring. 3o. beperking van den uitvoer van arti kelen naar Italië, welke noodig zijn voor het vervaardigen van wapenen. 4o. opheffing van het wapen-embargo voor Ethiopië. NEW YORK, 10 Oct. (Reuter) De kustwacht te Seattle heeft een radiomededeeling ontvan gen, waaruit blijkt, dat de plaats Bethel in het Zuidwesten van Alaska door een stormvloed is geteisterd. De huizen zijn vernield en wegge slagen door de golven. Een groot aantal schepen is gezonken. Het vliegveld staat onder water. Men vreest, dat ook andere plaatsen door den stormvloed zwaar bezocht zijn. Hedenmorgen werd de vergadering van de assemblee voortgezet. In een zeer uitvoerige rede preci seerde Aloisi eerst het optreden van den Volkenbond, waarbij hij er vooral bezwaar tegen maakte, dat de Italiaansche memorie over de Abessinische toestanden in *t geheel niet in aanmerking genomen wordt en dat men aan de Italiaan sche vertegenwoordigers na het uit breken der vijandelijkheden geen tijd voor een welvoorbereid be palen hunner positie heeft gegund. Als men het optreden van den Volkenbond in andere gevallen vergelijkt met dat van nu, moet men zeggen dat met twee maten gemeten wordt. Aloisi herhaalde, dat Abessinië niet de kwa liteiten bezit om lid van den Volkenbond te blijven. Het niet erkennen van Italië's bezwa ren heeft Abessinië in zijn aanvalslustige houding versterkt. Toen Italië bemerkte, dat het voor de garantie zijner zekerheid niet meer op den Volkenbond rekenen kon, heeft het de noodzakelijkheid ingezien, zich op zijn eigen middelen te verlaten om het steeds grooter wordende gevaar het hoofd te bieden. De mobilisatie van een millioen Abes siniërs heeft de maat doen overloopen, want de Negus heeft daarbij het plan kenbaar ge maakt, om Eritrea en Italiaansch Somaliland te veroveren. Wat den juridischen en poiitieken toestand betreft, zoo beroept zich Italië op de artikelen 1, 22 en 16. Wat het Kellogg.pact betreft, zoo wijst spr. op de wisseling der nota's vóór het afgesloten werd, waaruit volgt dat het recht van verdediging door het pact op geen enkele wijze mag worden beperkt. Verder herinnerde Aloisi aan het voorbehoud van de Britsche regeering bij de onderteekening van het pact. waarbij Engeland zich in zekere deelen der wereld zijn handelingsvrijheid voor behoudt, met uitsluiting van elk vreemd in grijpen. Onder deze voorwaarden heb ik mijn toe stemming gegeven aan het Kellog-pact. Het recht van Italië wordt bewezen door de verdragen tusschen de drie aangrenzende mo gendheden. Deze verdragen zijn door het Engelsch-Italiaansch accoord van 1925, dus na het stichten van den Volkenbond en na de entrée van Abessinië in den Volkenbond, beves tigd. Daaruit volgt, dat het Italiaansch over wicht in Abessinië noch door het Volken bondspact noch door het opnemen van Italië in den Volkenbond is opgegeven. In het bewustzijn van dezen rechtstoestand kan Italië thans aan den Volkenbond de vraag ichten Heeft de Volkenbond zijnerzijds tegenover Italië een even rechtmatige en verdragsge- trouwe houding aangenomen, en heeft de Bond een billijke verklaring der Italiaansche rechten gedaan? Italië durlt met luide stem vragen: Waarom heeft men noch in het Chineesch- Japansche conflict, noch in het conflict tusschen Bolivia en Paraguay, hoewel in beide gevallen een verdragschending was vast te stellen, ooit over sancties gesproken? Moet zich naar aanleiding van deze gelegen- heidspolitiek het Italiaansche volk, en trouwens ook ieder verstandig mensch, niet afvragen, welke motieven of welke invloeden op den Vol kenbond inwerken, om tot èen zoo verschillend optreden te dwingen? Aloisi besloot met te zeggen: Mijne Heeren Gedelegeerden! Men schaft den oorlog niet af, men verwekt den oorlog, en men verwekt den oorlog omdat de geschiedenis niet stilstaat. Wanneer de Volkenbond niet stilstaat, zoo zal de geschiedenis, welke men niet met sancties kan dwingen, haar weg gaan, want haar weg is het leven. Met woorden den wil tot uitscha keling van conflicten verkondigen, is een strijd met woorden. De juiste politiek bestaat in het wegnemen der oorzaken. Italië is overtuigd, dat het den waren volken bond tot uitdrukking brengt, en dat het in dit geval niet slechts zijn eigen strijd strijdt, doch ook dien van den Volkenbond, want het wil den geest der levende macht verheerlijken tegen de letter, die doodt. Dit Italië bezit den rechtmatigen trots den Volkenbond den weg tot leven en werkzaam zijn te wijzen. Deze Weg wordt door twee grondstellingen gekenschetst: 1. Het absoluut achterwege laten der politiek van „met twee maten meten". 2. Herstel der eenheid in de veelheid van ver dragen. Dat deel van den bond, dat deze punten voorstaat, moet in harmonie gebracht worden met dat deel van den bond, dat behoud van het bestaande voorstaat, zoodat die werking wordt bereikt, welke noodzakelijk is. om ■t v De bisschop van Meissen, verdacht van devie- zensmokkelarij, gearresteerd. Baron Aloisi houdt een groote rede te Genève. Beoordeeling der militaire actie van Italië en Abessinië, In de vacature-Fleskens benoemd verklaard tot lid der Tweede Kamer de heer E. Th. Locke- feer te Hulst. Eerste congres van religieuze verpleegsters te Amsterdam. De uitvoer van benzine met ingang van heden verboden. Ernstige ontploffing in een garage te Rotter dam. De malversaties te Hillegom; directeur tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld. De Ossche misdaden; een overzicht vóór de be rechting, welke a.s. Maandag te Den Bosch be gint. Beurs: Prijshoudende stemming. O deze gebiedende levensnoodzakelijkheid, tot uitdrukking brengen. Italië in volle geestelijke en materieele ont wikkeling', aarzelend gemaakt door het noodlot der historie en internationale beperkingen, verstikt op zijn eigen kleine grondgebied. Italië is het land, dat voor de vergadering der staten zijn stem moet verheffen, het is de groote proletariër onder de volken, die gerech tigheid eischt. Na de rede van Aloisi voerden nog Laval, Motta voor Zwitserland, Eden en de vertegen woordiger van Sovjet-Rusland het woord. Ten slotte gaf de Assemblee van den Vol kenbond toestemming tot een collectieve actie van sancties. Alleen Oostenrijk en Hongarije onthielden zich van stemming. ATHENE, 10 Oct. (Reuter). Na een ministerraad is de regeering af getreden. De leiders van het leger wendden zich tot generaal Kondilis, doch deze heeft hun nog niet geantwoord. Stand op Donderdag 1 uur n.m.: 744.8 Vorige stand: 741.6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1