Vondeling van Magdala gezant te Londen als Bloedbad te Adoea b De nieuwe operaties der Italianen Het nieuws van heden De sancties tegen Italië BIJ DR. MARTIN IN DE ETHIOPISCHE LEGATIE VORDERINGEN IN HET ZUIDEN DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 11 OCTOBER 1935 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Avondblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19588 Een somber huis in South Kensing tonAbessinië's belangrijkste post in Europa „We are not down hearted" Coördinatie-commissie bijeen 2500 verdedigers door de aanval lende Abessiniërs ver moord Geschut, geweren en munitie buitgemaakt Poging om de Abessinische tak- tiek van guerilla te beletten Onverwacht schaakmat in het Noorden Nog steeds slechte verbindingen De Italianen willen geen risico loopen DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Bijzondere moeilijkheden zullen zich voordoen inzake schade loosstelling Engeland paste reeds een „sanctie" toe Bemiddeling van den Paus? NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.( Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. (Van onzen redacteur) Na de bestorming van de onneembaar geachte Ethiopische vesting Magdala door de Engelschen in 1868 werd op het slagveld een klaaglijk huilende neger baby gevonden. De Engelsche kolonel Chamberlain ontfermde zich over het knaapje en nam het mee naar Indië. Toen kolonel Chamberlain kort daarna stierf belastte zijn opvolger, kolonel Martin zich met de zorg voor den klei nen bruinen jongen en gaf hem den naam Charles Martin. De kleine vondeling van het slagveld bij Magdala is thans His Exc. dr. Azay Wargueh C. Martin, vriend en vertrou weling van Keizer Haile Selassie, die als gezant te Londen de belangen van zijn bedreigd Ethiopisch vaderland verde digt. Elms Park Garden. Een stille straat in South ■Censington (Zuid-Westelijk Londen). Heeren huizen, die betere dagen hebben gekend en waar borden „te huur" of „te koop" het eenig opmer kelijk accent vormen in de grauwe gelijkvormig heid. Een laag hangende Wolkenlucht, waaruit de regen zonder ophouden neerstroomt, vergroot nog de somberheid tusschen de bricksteenen gevels, berookt en goor van de alles-doordrin- gende stof en smook van Londen. No. 13. Een beslagen koperen bordje met de vermelding Imperial Ethiopian Lega tion. Keizerlijk Ethiopisch Gezantschap. Als wy het huis en de deur te lang observeeren, komt aan de overzij uit een portiek een politie man te voorschijn, die ons wantrouwend gade slaat. Wij bellen aan en na lange wachtpoos opent een Erlgelsche butler. De introductie van de Nederlandsche legatie verschaft ons entree. Wij moeten wachten in een kamer aan de straat, waar blijkbaar juist gedineerd is. Rondom boekenkasten. Werken van Dickens en Edgar Wallace. Aan de wanden oude Engelsche prenten. Sober is het meubilair. Geweien van gazellen reiken van de wan den in de schemerduistere gang, die leidt naai de werkkamer van den gezant. Het vertrek is weelderig ingericht. Schuins onder de haast levensgroote portretten van den Keizer en de Keizerin van Ethiopië: dr. Martin, grijzend haar aan de slapen van den bruinen schedel. Achter de brilleglazen levendige donkere oogen. Scherpe trekken langs den neus. Een hard werker. Merkwaardige figuur, deze Ethiopiër. Een gentleman, beschaafd en ontwikkeld. Hij ont ving zijn opleiding in Britsch Indië, studeerde medicijnen en promoveerde aan de universiteit van Edinburg. Bijna twintig jaren bleef hU ver bonden aan den medischen dienst in Burma (Britsch Indië) Hij trouwde een Engelsche vrouw die hem echter reeds jaren geleden ont. viel. Voor de tweede maal trouwde hij en wel een Ethiopische, zoodat het huis van den be jaarden gezant weer vol is van jonge kinder stemmen. Vóór het conflict met Italië was dr. Martin in Ethiopischen dienst en bestuurde als gou verneur een der voornaamste provinciën. En kele maanden geleden zond zijn Keizer hem naar Londen om den belangrijken post van ge zant bij de Engelsche regeering te vervullen. Zijn zes kinderen en twee secretarissen verge zelden hem. Alleen zijn tweede vrouw bleef ach ter in Addis Abeba. Zoo zou dus de kleine Ethiopische baby, wiens onbekende ouders eens vielen onder de Engelsche bajonetten thans worden ge roepen om voor zijn volk met datzelfde Ehgeland, dat hem een tweede vaderland werd. den vriendschapsband te versterken, welke in deze moeilijke uren wellicht van levensbelang kan zijn. En als straks Tecle Hawariate, Ethiopië's vertegenwoordiger te Genève, naar zijn vaderland zal zijn terug gekeerd om er méé de Wapens te hanteeren, zal dr. Martin op zijn eenzamen post een zware en verantwoordelijke taak te vervul len hebben. Een interview? In deze beslissende dagen kan en wil dr. Martin niets zeggen. Zijn standpunt in het con flict, het Ethiopisch standpunt, is overbekend. Nog onlangs heeft hij het in een openbare voor dracht breedvoerig uiteengezet. De inhoud van deze rede, die toen veel opzien baarde, is door de wereldpers verspreid. Eiken dag. Wijzigt zich thans de situatie. Geregeld staat dr. Martin in telegrafische verbinding met zijn regeering te Addis Abeba en treft zijn maatregelen. Het zijn zware dagen voor de Ethiopische legatie. Meer dan eens werkt en confereert dr. Dr. Azay Wargueh C. Martin, Ethiopisch gezant te Londen Martin twintig uur per etmaal. Hij wordt ge assisteerd door de beide zoons uit zijn eerste huwelijk, Liy J. Wargueh Martin en Liy B. Wargueh Martin, alsmede door twee secretaris sen Ato E. Abraham en Liy Z. Damlen. Met de vier jongste kinderen, zijn zoons John (tien jaar), Charlie (acht jaar), David (twee en half) en het dochtertje Leah (zes jaar) vormen zij de geheele Ethiopische kolonie te Londen. Hoe de stemming is wat de verwach tingen zijn op de Ethiopische legatie „We are not downhearted", zegt Liy Zaphiro Damlen, de jongste secretaris, lachend met hagelwitte tanden in zijn intelligent bruin gezicht: „We zijn vol moed. Engeland is ons goed gezind. De Volkenbond zal sancties toepassen. En de Italianenzijn nog niet in Addis Abeba!" Mr. Zaphiro is spraakzamer dan zijn meester. Met hem zitten wij nog geruimen tijd in de sombere ontvangkamer tusschen de kasten met boeken en de oude prenten aan den muur. Tus schen ons, op tafel, ligt een geïllustreerd tijd schrift „La voix de l'Ethiopie" met als titelplaat Ethiopische ruiterij. Hierheen dwalen zijn blik ken telkens Weer als wij praten over de oor logskansen, ginds in het bedreigde vaderland. „Of hij weet van de plannen van den Neder- landschen regenmaker Veraart om den regentijd in Ethiopië te doen voortduren en zoo militaire operaties te voorkomen?" Ja, daar heeft Mr. Zaphiro van gehoord, maar het is te veel gevergd van den jongen Abessinischen secretaris, om de wetenschappelijke gronden van 's heeren Ver- aart's theorie te kennen. Hij schudt dan ook ongeloovig het hoofd en grijnst eens. Neen, de strijd in Ethiopië zal worden uitge vochten onder stralende zon en Zaphiro ver zwijgt het niet, dat hü liever dan zijn werk hier, onder die zon de wapenen zou hanteeren. Even is er stilte en dan rumoeren plots heldere kinderstemmen door het groote huis. De kleine Charlie en Leah komen roepend en zingend de trappen af. Zij spelen hier onbezorgd en weten van geen oorlog. Ginds, in de bergen van het vaderland, vech ten bruine handen tegen machines.... ook om hun nationaliteit. GENEVE, 11 October (Reuter) Hedenoch tend is de coördinatie-commissie van de As semble bijeengekomen. Eenstemmig werd de Portugeesche afgevaar digde de Vasconcellos tot voorzitter gekozen. Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ VERWACHTING: Meest matige wind uit Westelijke richtingen, gedeeltelijk S bewolkt, waarschijnlijk weinig of geen Ej regen, iets kouder des nachts. |j .Hoogste barometerstand: 736,7 te La Coruna Laagste barometerstand: 726,1 te Röst. j| Zon op vm. 6.18 onder n.m. 5.15. Licht op n.m. 5.45. Maan op n.m. 4.30, p onder v.m. 5.14 Volle Maan 12 Oct. ^IIIIIIIIIIIIIIHIIlllHllllllllllllllllllllllHllllllllllllllllMUIIIIHIIIIIIIIillfH ADDIS ABEBA, 11 Oct. (Reuter). Naar hier wordt verklaard, is door de troepen van Ras Seyoem gis termiddag te 6 uur een tegenaan val op Adoea ondernomen. De stad werd omsingeld en de aanval lers vermoordden 2500 verdedigers. Eenige duizenden geweren werden meester gemaakt, een groot aantal mitrailleurs, verder licht geschut en aanzienlijke hoeveelheden munitie De aanvallers leden eveneens be langrijke verliezen. Een tegenaanval der Italianen wordt zeer spoedig verwacht. De tegenaanval op Adoea was een volkomen verrassing voor het Italiaan- sche garnizoen, en voordat de Italianen goed en wel wisten wat er gebeurde, waren groote contingenten Abessiniërs onder bescherming der duisternis di rect tot de Italiaansche linies gekropen. Naar men zegt, volgde hierop een ver schrikkelijke strijd van man tegen man. Aan geen van beide zijden werd om ge nade gevraagd en deze werd ook niet verleend. De Abessiniërs waren tegenover de Italianen numeriek licht in de meerder heid, en aangemoedigd door de herinne ring aan hun overwinning te Adoea in 1896 streden zij als duivels, met bajonet ten, lansen en dolken. Verwacht wordt, dat de Italianen zonder dralen een te genaanval zullen doen, ofschoon na het gevecht, dat den ganschen nacht duur de, aan beide zijden wellicht behoefte aan een oogenblik pauze bestaat. Ras Seyoem, die zooals gemeld, ten Zuiden van Adoea in een hevigen strijd met den vijand is gewikkeld, zou, naar men zegt, geheel af gescheiden zijn van het gros van zijn leger, be staande uit 10.000 man, die in de vallei van Ma- riam Soesoela geconcentreerd zijn. Italiaansche vliegtuigen melden, dat ten N. W. van Aksoem Abessinische troepen gecon centreerd zijn, die de Italiaansche voorposten met geweervuur zouden bestoken. Ondanks de schitterende wijze, waarop zij tegenstand hebben geboden, hebben de Abessiniërs dit dis trict, dat een belangrijk strategisch punt vormt, niet kunnen behouden. Adoea gelijkt een slachtplaats. De stad schijnt geheel leeg te zijn, want geen der beide partijen wenscht haar voor slechts één dag te bezetten, met het oog op de kwetsbaarheid voor de artillerie. Volgens te Asmara ontvangen inlichtingen, zou Ras Kassa aan Ras Seyoem instructie heb ben gegeven, zijn troepen te voegen bij die van Ras Kassa en van Boerroe, den gouverneur van West-Amhara, teneinde den opmarsch der Ita lianen naar Gondar te kunnen weerstaan. De eerste foto's van het oorlogsfront. Het sein tot den opmarsch is gegeven- Italiaansche troepen in Eritrea maken zich gereed Ter gedachtenis aan den moord op Koning Alexander van Joego-Slavië is te Marseille de. eerste steen gelegd voor een monument (Van onzen specialen correspondent) ADDIS ABEBA, Donderdagavond. Hedenmorgen ontving de regeering hier de mededeeling, dat een sterke Italiaansche troepenmacht infanterie uit het Zuiden optrok. Dit bericht, dat door den keizer en zijn mi. nisters langdurig werd besproken, kwam niet heelemaal onverwacht. Tot nu toe hebben de Italianen in het Zuiden nieuwe vorderingen gemaakt. De ministers hebben de veronder stelling geopperd, dat de vijand zal probeeren op beide fronten tegelijk op te rukken. Het laatste nieuws schijnt dit te bevestigen. Toen ik hedenmorgen een bezoek aan het paleis bracht, deelden Abessinische mili taire deskundigen mij mede, dat zij ver wachten, dat de Italianen een hevigen aanval in het Noorden voorbereiden. Te zelfdertijd zal de strijd in het Zuiden zich uitbreiden en de Italiaansche legers zullen door uit tegenovergestelde richting naar elkaar toe te marcheeren, trachten het ge heele Abessinische leger in te sluiten. Deze methode zal bovendien de gevechts mogelijkheden beperken en de Abessiniërs beletten hun taktiek van guerilla toe te passen, die hun de laatste dagen zooveel succes heeft gebracht. Ik verneem, dat de Italianen uit het Zuiden langs de rivier Fafan optrekken. De legers van Ras Seyoem, Ras Kassa en den schoonzoon van den keizer, waarover ik gisteren schreef, stui ten op weinig tegenstand. Hun legers trekken steeds verder Noordwaarts. Meer zuidelijk heeft de krachtige tegenstand van de Abessiniërs de Italianen verrast. Een aantal vooraanstaande personen hier ge. looft, dat de opmarsch in het Zuiden niet zoo zeer een vooropgezet plan is dan wel een wan- hoopspolitiek. Een snelle opmarsch is noodig. Dat is duidelijk. Nu generaal de Bono's leger in het Noor den onverwachts schaakmat is gezet, moe ten de Zuidelijke troepen zoo snel mogelijk oprukken. De voorsprong, dien zij in het Noorden hebben verloren, moet in het Zuiden ingehaald worden. Fransche beambten hier berichten, dat de Italiaansche opmarsch uit Assab is afgebroken. Dit kan vermoedelijk slechts beteekenen, dat de verschillende secties van het Italiaansche leger terugtrekken naar hun bases, voor een hernieuwden grooten aanval in de provincie Aussa. Het eerste officieele nieuws uit het Noor den werd hier vandaag bekend en veroor zaakte veel enthousiasme. Het bericht luidt, dat minstens duizend inboorlingen uifc Erithrea uit het Italiaansche leger zijn ge deserteerd. Verwacht wordt, dat zij binnen kort in Makale zullen aankomen met een Italiaansche tank, die zij uit Erithrea heb ben medegebracht. Zij bewegen zich slechts langzaam voort in de richting van Makale door een moeilijke landstreek en onder voortdurend vuur uit Italiaansche vliegtui gen, die hen gedurende den geheelen tocht volgen. Naar aanleiding van het verzoek aan den Italiaanschen gezant in Addis Abeba om de stad te verlaten, wordt medegedeeld, dat deze Rome heeft bericht, niet eerder te zullen ver trekken, voordat de Italiaansche consul uit Magalo in Hadama is aangekomen. Dit zou zijn vertrek acht dagen vertragen, doch men ver wacht, dat hij toch Zaterdag zal vertrekken. (Copyright Morningpost ANP) ADDIS ABEBA, 10 October (Reuter-ANP). Het Italiaansche leger in het Zuiden is van daag in beweging gekomen, en heeft een aan vang gemaakt met den opmarsch naar het Noorden door de woestijn van Ogaden, waar bij het op eenigen afstand de grenslijn van Engelsch Somaliland volgt. Sedert verscheidene dagen hadden de Italiaansche vliegtuigen het terrein voorbereid en Abessinische troepencon centraties gebombardeerd. Vanmorgen nog hebben de Italiaansche luchtstrijdkrachten Abessinische stellingen op de linkerflank met bommen bezaaid, teneinde iedere verrassing van dien kant den kop in te drukken. De Negus heeft besloten voorloopig niet uit Addis Abeba te vertrekken, maar vanuit de Abessinische hoofdstad met behulp van zijn Abessinische en buitenlandsche militaire raad gevers de operaties op de verschillende fron ten te leiden. Alle telegrafische en draadiooze verbin dingen tusschen Addis Abeba en het Noor delijke front zijn nog steeds verbroken, zoo dat de tallooze geruchten over veldslagen, verovering en herovering van steden en dorpen in Tigre met het grootste voorbe houd moeten worden opgenomen. Zeker is echter, dat de Italianen 15 K.M. opgerukt zijn in de richting van den spoorweg Dzji- boeti en invallen doen, waarbij hun vrij groote troepenafdeelingen gesteund worden door vliegtuigen, in de zóne die hen scheidt van de Abessinische troepen, waar zij voorposten-detachementen opstellen. Volgens een telegram van den Reuter-ANP- correspondent bij het Italiaansche leger in het Noorden, schijnen de Italianen geen haast te hebben en voornemens te zijn geen enkel nutteloos risico te loopen. Zij maken zich geen enkele illusie over de moeilijkheden, waaraan zij het hoofd zullen moeten bieden, wanneer zij hun volgende offensief zullen ontketenen. Met groot gevaar voor eigen leven heeft de correspondent kunnen constateeren, dat het inderdaad juist is. dat telkens opnieuw Abes sinische troepen tusschen het Italiaansche front doordringen. Toen hij nl. een convooi be geleidde werd daarop plotseling het vuur ge opend door Abessinische mitrailleuses van be trekkelijk geringen afstand. Later vernam hij, dat twee a driehonderd Abessiniërs er in ge slaagd waren tusschen de Italiaansche linie ten Oosten van Adoea door te glippen. Het verluidt, dat de Abessiniërs uit Addis Abeba instructie hebben ontvangen de heilige stad Aksoem te ontruimen, ten einde een bom bardement van de oude monumenten te voor komen. Volgens een officieel Abessinisch communiqué hebben Italiaansche vliegtuigen bommen ge worpen op Gorahi, Kaffan, Katama en Jialm, terwijl boven andere steden vliegtuigen pam fletten hebben uitgeworpen. Voorts is bericht ontvangen dat Addis Abeba in staat van verdediging wordt gebracht, Meer dan 100.000 man zullen in de hoofdstad worden geconcentreerd. Zjj zullen uitstekend uitgerust worden. De Negus zou zijn geheele vermogen beschikbaar hebben gesteld om de hoofdstad tegen buitenlandsche indringers te verdedigen. De consul-generaal van Abessinië te New- York, John H. Shaw, heeft uit Abessinië een dringend verzoek ontvangen om medische hulp. Eenige honderden dokters en verplegers heb. ben inmiddels hun diensten vrijwillig aange boden. ABESSINISCHE AANVAL OP ADOEA; 2500 VERDEDIGERS VERMOORD. Nieuwe operaties der Italianen aan het Zuide lijk front; een onverwacht schaakmat in het Noorden. De toestand van Mgr. Dr. Lemmens is goed vooruitgaande. Heidensche vertooning te Maastricht. Nieuwe misdrijven te Oss. O PARIJS, 11 Oct. (Reuter). De buiten- landsch-politieke medewerkster van de „Oeuvre" legt er in een bericht uit Genève den nadruk op, dat de commissie voor de sancties geheel zelfstandig is. De Volkenbondsraad kan zelfs door een nieuwe stemming niet meer Ingrijpen, om b.v. van de sancties, die men thans op het oog heeft, over te gaan naar scherpere maatregelen, óf zelfs naar een blokkade, die niet ver van militaire sancties af zou zijn. Alles wordt thans in de commissie behan deld, en door de staten zelf besloten. Op deze wijze is de toepassing van art. 16 „voor goed uitgeput". De eerste maatregel van de commissie zal de opheffing van het wapenembargo voor Abessinië zijn, en de afkondiging van een der gelijk verbod tegen Italië. Een bijzondere moeilijkheid wordt ge vormd door eventneele eischen tot schade loosstelling der financieel zwakke staten, die aan de sancties zouden deelnemen. De vraag is, hoe de verliezen getaxeerd moeten worden, en hoe de kosten der schadeloosstelling onder de aan sancties deelnemende staten, dienen te worden ver deeld. Naar de „Times" uit Genève meldt, heeft Engeland reeds de eerste „sanctie" tegen Italië toegepast; de directie der posterijen heeft namelijk geweigerd, een radio-voordracht van baron Aloisi inzake de behandeling van het ItaliaanschAbessinisch conflict door den Volkenbond naar Amerika te relayeeren. Deze voordracht zou gehouden worden in den vorm van een vraaggesprek met een Ameri- kaanschen journalist en via den officieelen Engelschen zender Rugby-radio naar Amerika worden doorgezonden. Eenige minuten voor het begin zou den Amerikaanschen verslaggéver medegedeeld zijn, dat geen rede van Aloisi of een anderen Italiaanschen spreker over de Britsche lijn zou kunnen worden uitgezonden. VATICAANSTAD, 11 Oct. (A.N.P.) In of ficieele kringen werd Donderdag de mogelijk heid niet uitgesloten geacht, dat Z. H. Paus Pius XI op verzoek van Mussolini bij den Vol kenbond zou intervenieeren in het Italiaansch- Ethiopische geschil. (Wij laten dit oogenschijnlijk vrij zonder linge bericht natuurlijk voor verantwoording van het A.N.P.) Stand op Vrijdag 1 uur n.m.: 760.1 Vorige stand: 759.6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1