M onarchistische Hausse (3 K GT Quaker Havermout: wat een pijn! Nieuwe misdrijven te Oss ontdekt Rijwieldiefstallen te Zuilen IN BULGARIJE EN GRIEKENLAND DE WINKELIERS TEGEN ZICHZELF BESCHERMD FINANCIËELE TOESTAND DER GEMEENTEN THANS KOST HET BESTE HAVERMOUT TER WERELD SLECHTS 221 ct. MOOI RECHERCHEWERK DE OSSCHE MISDRIJVEN BERECHT VRIJDAG 11 OCTOBER 1935 Wonderlijk plebisciet t>e fraude te Hillegom Agent der Arbeidsbemiddeling ontslagen P1' Wat de wet op uitverkoopen en opruimingen in hoofdzaak beoogt De tijdsduur Straffen Gedurende de laatste vier jaar veel ongunstiger geworden Groenten in blik Schaarschte, doch niet wegens hamsteren liilll Nu het grove werk is gedaan wordt met de belangrijke nazuive- ring begonnen Nog vele arrestaties verwacht De zitting van Maandag 14 Oct. der Arr.-Rechtbank te 's Hertogenbosch Een nieuwe reeks Overval, brandstichting, moord Thans een tweetal helers aan de beurt 20 fietsen opgespoord Waarom eerst nu? Weer een arrestatie De fijne kam KATH. ONDERWIJZERS. VERBOND Vergadering van het Ver bond s- bestuur Terwijl Genève zichzelf en zijn verleden overtreft in voortvarendheid en doortas tendheid iets, dat nu niet zoo heel hioeilijk is en daardoor de grimmige ont stemming van Italië en de ontroerde dankbaar heid van den Negus opwekt, valt er in den Bal kan een lichte monarchistische hausse waar te Hemen. De behoefte naar vastere leiding, welke in sommige door blinden partij-geest en onmach tig parlementarisme geteisterde landen met of Zonder behoud van een tot non-activiteit ge dwongen monarch „homines novi" aan de dic tatuur heeft geholpen, uit zich elders in een teruggrijpen naar de constitutioneele monarchie °f een dictatoriale verminking daarvan. Zoo heeft koning Boris van Bulgarije uit zucht tot zelfbehoud dictatorsallures moeten aannemen on maakt Griekenland zich op om de monarchie te herstellen. Kort geleden heeft de koninklijke fegeering in Bulgarije voor de zooveelste maal Weer een complot moeten uiteenslaan, dat het hp haar macht had gemunt, en zU is daar vol komen in geslaagd. Koning Zog van Albanië heeft een reeds uitgebroken opstand in zijn rÜk moeten onderdrukken, hetgeen hem even- tens is gelukt. Wie een aanval weet af te slaan is overwinnaar, ook al bewijst het doen van den Aanval, dat er een breuk in den zetel zit, waar op men troont. Koning Boris en Zog hebben hun Posities, die bedreigd werden, door het afwe zen dier bedreiging bevestigd en hun monar chale papieren zijn tot schade en schande van Öe revolutionnaire baissiers w<eer gerezen. In Griekenland is de monarchie zichtbaar op komst, cn de man, die daartoe een zwaren stoot heeft gegeven, is Venizelos, de witte leeuw van Kreta, die door zich aan het hoofd te stellen van den voor de republikeinen ongelukkig verloopen burgeroorlog de monarchisten ongewild in de kaart heeft gespeeld. De regeering Tsaldaris, Welke aanvankelijk zich niet wilde uitlaten over het standpunt, hetwelk zij ten aanzien van den zepublikeinschen staatsvorm innam, moest on der pressie van de Venizelistische oppositie zich 'oyaal voor het handhaven van de republikein- 8che constitutie verklaren. Zij deed dit ook, "iaar niettemin werd zij voortdurend van mo narchistische gezindheid beschuldigd. Bij den k>ngsten opstand wierp Venizelos zich op als ver dediger der republiek, tegen de monarchistisch verdachte regeering. In feite ging het Venizelos echter om een poging door middel van de anti monarchisten zichzelf weer in het regeerings- eadel te helpen. Met voor een staatsman met hjn verleden onbegrijpelijke kortzichtigheid "edde Venizelos op het verkeerde paard. IJdel heid, ambitieusheid en zijn oude avonturiers- moed moeten hem hebben verblind. Na de vol- somen nederlaag van de opstandelingen moest in ballingschap de wijk nemen. Hij had de !aak van de republiek den slechtst mogelijken üenst bewezen, want na den burgeroorlog deed Premier Tsaldaris niet de minste moeite meer 8Ün lang verzwegen en verloochende monar- hbistische gezindheid te verbergen. De quaestie monarchie of republiek zal formeel in Griekenland beslist moeten worden door een plebisciet. Ex-koning George heeft dat als een „conditio sine qua non" v°or zijn eventueelen terugkeer geëischt. De re dering Tsaldaris, waarin ook republikeinsch dzinde ministers zaten, verklaarde zich bereid dn strikte legaliteit te bewaren en zorg te dra- dn, dat de volksstemming ordelijk en vrij zou Verloopen. Maar van den anderen kant hield be minister-president persoonlijk openbare b'eidooien voor het herstel van het koning- s°hap, dat hij de eenige oplossing noemde voor ben onzekeren en weinig stabielen toestand, V'aarin Griekenland tot zijn schade verkeerde, ^e monarchisten door deze houding van Tsal daris aangemoedigd en versterkt door het feit, bat generaal Kondylis de minister van Oorlog een blad op den boom van republikein tot °vertuigd monarchist als zijnde het meest voor delige en de beste kansen voor de toekomst biedend was omgedraaid, trachtten geweldda dige pressie op de regeering uit te oefenen om a' vóór het steeds weer verder uitgesteld plebis ciet de monarchie te herstellen. Tsaldaris wilde baar echter niet van weten. In den boezem der Vegeering ontstonden ernstige conflicten tus- Schen Tsaldaris en Kondylis, een republikein se minister trok zich terug, naar aanleiding Van het evacueeren van republikeinsche offi cieren uit het leger. Tsaldaris stelde het voor bl&of er tusschen hem en Kondylis slechts een Gemakkelijk uit den weg te ruimen misverstand bestaan. Dit misverstand is thans uit den V'eg geruimd door een regeeringscrisis, welke ^aidaris den premierzetel heeft gekost en Kon dylis aan het hoofd der regeering heeft ge kaatst. De thans gevormde regeering Kondylis volkomen monarchistisch, behalve de uiter- rechterzijde zijn de met de monarchie sym- bathiseerende volkspartij van Tsaldaris, de ra- ïn de Donderdag gehouden vergadering van jCh gemeenteraad van Hillegom is de heer J. V., agent der arbeidsbemiddeling te Hillegom, J' voorstel van den heer Loerakker met alge- ®ene stemmen ontslagen wegens schromelijk jmsbruik maken van vertrouwen. De heer Loer der betreurde de beschuldigingen tegen wet- ^üder Klaver en vroeg of B. en W. hier niets fenover konden zetten door b.v. een klacht rzake van laster in te dienen. (Jh het aangenomen voorstel van den heer brakker werden B. en W. uitgenoodigd alle Maatregelen te nemen, die in deze kwestie noo- 8 mochten zijn. dicale monarchisten van Kondylis en de monar chistische partij van generaal Metasas erin ver tegenwoordigd. Als eerste regeeringsdaad heeft zij met goedkeuring van het parlement den re- publikeinschen regeeringsvorm opgeheven en de monarchistische constitutie van 1911 weer in werking gesteld. Voorts heeft zij bepaald, dat- de volksstemming op 3 Nov. as. zal plaats heb ben, terwijl tot zoo lang Kondylis als koninklijk regent zal optreden. Wat er onder deze veran derde omstandigheden van de vrijheid en het geheim van de volksstemming moet terecht komen, is twijfelachtiger dan de uitslag van het plebisciet zelf. In Griekenland is de mo narchie op marsch en het plebisciet, indien 't tenminste gehouden wordt, zal niet veel meer zijn dan een bevestiging van het besluit tot herstel der monarchie, dat thans eindelijk vrij officieel reeds genomen is, tenzij de republikei nen, wier zaak door de reactie op dan burger oorlog leelijk bedorven werd, alsnog een meer derheid van het volk voor zich zouden weten te winnen. Maar dit is niet zeer waarschijnlijk, zelfs niet in het op politieke onwaarschijnlijk heden geabonneerde Griekenland. Neem daar nu eens een paar "AKKERTJES" voor en tot Uw verbazing en welbehagen zal de pijn verdwijnen. AKKER-CACHETS <.U1 Uö helpen uitstekend bij Rheumatiek, Rheuma- liscne zenuwpijn, Lendenpijn, Spit, Spier- >ijn, Gevatte Koude, enz, "AKKERTJES" islen slechts 52 cent per 12 stuks. Overall ko Nu de wet op het uitverkoopen en oprui men in het winkelbedrijf a.s. Dinsdag in werking zal treden, zullen tal van winke>- liers gaarne eenige artikelen nader zien toegelicht, opdat zij nauwkeurig weten, waaraan zij zich in de toekomst te hou den hebben. Art. 1 der wet bepaalt, dat het verboden is, in het winkelbedrijf een verkoop aan te kon digen onder de aanduiding „uitverkoop" of „op ruiming", zonder daartoe van de Kamer van Koophandel en Fabrieken vergunning verkre gen te hebben. Maar daarop leert art. 2 al da delijk, dat dit voorschrift niet van toepassing is op de aankondiging van verkoopen, in ver band met jaars- of seizoenwisseling. Dat wil dus zeggen, dat de jaarlijksche, half jaarlijk- sche en andere seizoenopruimingen gehouden mogen worden, zónder dat de Kamer van Koophandel daarin gemengd wordt. Echter dient degene, die een dergelijke opruiming wil aankondigen, er rekening mede te houden, dat geen andere aanduiding gebezigd mag worden, dan één der 5 volgende: „jaarlijksche oprui ming", „half-jaarlijksche opruiming", „seizoen opruiming", „balansopruiming", „inventaris opruiming". Mocht men den kooplust willen trachten te stimuleeren door bijvoegingen als: „Dit is Uw laatste kans" of „Grijpt deze gelegenheid aan", dan is dat voortaan verboden. Voor alle Andere opruimingen of uitverkoopen dient men een vergunning aan te vragen bij de Kamer van Koophandel, en moet daarbij op geven; de reden van den verkoop, het tijdstip van aanvang van den verkoop, benevens de lo- caliteit, waar de verkoop zal gehouden worden. Voorts moet bij de aanvrage een opgave worden overgelegd van de soort der goederen, welke in den verkoop betrokken zullen zijn. Van de Kamer van Koophandel ontvangt de winkelier dan een schriftelijk bewijs, dat ge durende één week n& den dag van ontvangst daarvan, aan den ingang (of aan een der in gangen) van de localiteit, waar de verköop zal worden gehouden, opgehangen is en blijft. Van buiten af moet van dit bewijs gemakkelijk ken nis genomen kunnen worden. Een, onder de aanduiding „uitverkoop" aan gekondigde verkoop mag slechts worden ge houden gedurende ten hoogste 3 maan den na het in de vergunning vermelde tijdstip van aanvang van den verkoop. In bijzondere gevallen kan de Kamer dezen termijn met hoogstens 3 maanden verlengen. Een opruiming mag slechts worden gehou den gedurende ten hoogste één maand na het in de vergunning vermelde tijdstip van den aanvang dier opruiming. De mogelijkheid van verlenging voor een opruiming wordt in de wet niet vermeld. Van de beslissingen van de Kamer van Koop handel kan de aanvrager binnen 2 weken na dagteekening der beslissing, in beroep komen bij den Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, door indiening van een, met re denen omkleed beroepschrift. Nog is bepaald, dat verkoopen, welke verband houden met jaars- of seizoenswisseling, uit sluitend gehouden mogen worden tusschen 1 Januari en 1 Februari en tusschen 15 Juli en 15 Augustus. Eij algemeenen maatregel van bestuur kan de Kroon aan één of meer groepen van winkel neringen een ander tijdvak aanwijzen, waarbinnen een uitverkoop of opruiming als hierbovenbedoeld, mag worden gehouden. Daar bij sommigen misverstand heerscht over de strafbepalingen in deze wet, zij er op gewe zen, dat als m i s d r f alléén wordt beschouwd het schenden van het ambtsgeheim door hen, die uit hoofde van hun ambt of beroep, bij de uitvoering van deze wet betrokken zijn. De genen, die de wettelijke bepalingen overtreden, maken zich schuldig aan eenvoudige overtre ding en kunnen gestraft worden met hechte nis van ten hoogste 2 weken of geldboete van ten hoogste ƒ500. In welke mate de financieele toestand van een groot aantal gemeenten ongunstiger is ge worden, kan worden afgeleid uit enkele gege vens betreffende de gemeentefondsbelasting, die zijn opgenomen in de negende aflevering van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek. In deze aflevering wordt voor de belasting jaren 1931/1932 tot en met 1935/1936 een over zicht gegeven van de aantallen gemeenten, die zich voor genoemde belasting in een der drie klassen hebben gerangschikt, en van de aan. tallen opcenten, die de gemeenten op deze be lasting heffen. Zoo is het aantal gemeenten, dat geen op centen op de gemeentefondsbelasting heft van 1931/1932 tot 1935/1936 gedaald van 317 tot 32, terwijl het aantal gemeenten met het maximum aantal opcenten, dat rechtstreeks mag worden geheven (100 voor de jaren tot en met 1934/ 1935 en 75 voor 1935/1936) is gestegen van 30 tot 625. Verder blijken 180 gemeenten, die voor 1931/1932 in de eerste klasse waren ge rangschikt en 197 gemeenten, die in de tweede klasse waren gerangschikt in een der volgende jaren naar een lagere klasse te zijn overgegaan. Het aantal gemeenten der derde klasse ver meerderde hierdoor van 1931/1932 tot 1935/1936 met 363. Opgemerkt zij, dat door deze veran. dering van klasse onder overigens gelijke om standigheden een grooter aantal personen in de gemeentefondsbelasting valt, waardoor een hoogere belastingopbrengst wordt verkregen. Hardnekkig loopen geruchten, dat de groen ten in blik schaarsch worden. Vanzelfsprekend wordt dit in verband gebracht met de hamster manie, die in verband met den internationalen politieken toestand over ons land is uitgebroken Wij hebben te bevoegder plaatse naar een en ander geïnformeerd en ons bleek, dat inderdaad de geruchten over de schaarschte juist waren, doch dat men de oorzaak ten onrechte zoekt in het hamsteren. De zaak ligt zoo: in tegenstelling tot den voorjaarsoogst, die zeer goed was, wordt de najaarsoogst slecht. De kool Savoye kool, witte kool en dergelijke mislukt. Snijboonen dito. Met het gevolg dat de prijzen van de versche.groenten stijgen. Sterk stijgen zelfs. Daar nu de groenten, die in de blikken liggen -er- werkt, nog voorjaarsgroenten uit den goed- koopen tijd dus zijn, dus nog laag in prijs kunnen blijven, wendt het publiek zich tot de busjes inplaats van tot de versche groenten. Het blijft alleen de vraag of dit verschil lang zal aanhouden. Want ook de conservenfabrieken moeten groenten koopen P. FONDSPAK (NETTO 500 GRAM) De beste, zongerijpte haver wordt thans in een Nederlandsche fabriek, met de grootste zorg tot Quaker Havermout verwerkt. Zui ver en steeds versch, rijk aan vita minen, die voor uw lichaam noodig zijn, komt Quaker Havermout op uw tafel. Al ruim een halve eeuw is Quaker Havermout het sma kelijkst en voed zaamst ontbijt voor iedereen en speciaal voor kin deren is het on ontbeerlijk. QUAKER OATS GRAANPRODUCTEN N.V. - Rotterdam Maandag as. zal in Den Bosch de be rechting beginnen van een aantal misda den, die door de leden van de Ossche bende zijn gepleegd. Terwijl het vooronderzoek in vollen gang is, komen er weer berichten los, dat de gemeente-politie te Oss thans met een nieuwe groote schoonmaak aan den gang is, die zal leiden tot het defini tieve einde van den invloed der bende. Op het oogenblik zijn, zooals gemeld, door de politie te Oss aangehouden o.m. J. de B. en J. van G„ die beiden naar Den Bosch zijn over gebracht. Zij worden verdacht van verschillende roofovervallen en van diefstallen. De vierde partij van den wedstrijd om het wereldkampioenschap schaken tusschen dr. Euwe en dr. Aljechin is Donderdag in de Wittebrug te Den Haag aangevangen. Prof. v. d. Bilt verrichtte den eersten zet Voor de eerste zitting, Maandag 14 October, waarin de Arrondissements-Rechtbank te 's Hertogenbosch een aanvang zal maken met de behandeling van een reeks strafzaken uit de Ossche onderwereld en wat daarmede samen hangt, zijn vijf verdachten gedagvaard. Het zijn de beruchte 42-jarige Ossche werk man P. J. de B. (de vader der inbrekers) de 43-jarige vrachtrijder L. A. v. d. H„ bijge naamd Den Brus te Heesch woonachtig die verscheidene roofovervallen en inbraken op zijn geweten heeft het tweetal zal gezamenlijk te recht staan de 22-jarige te Oss woonachtige landbouwer A. J. v. d. W„ bijgenaamd Slappe Toon van Mineke de Soep, handlanger van de bende; de 25-jarige Ossche landbouwer F. N. v. d. W„ of wel Frans de Brommert, een zeer be rucht heerschap, wiens misdaden vele zijn en de 43-jarige assuradeur uit Nijmegen, A. S., die van een aantal misdaden de aanstichter is geweest. Allen zijn te Den Bosch gedetineerd. Aan P. de B. en v. d. H. is in de eerste plaats ten laste gelegd, dat zij in den nacht van 16 op 17 Maart 1934 te Mariaheide, gemeente Veg- hel, tezamen met een of meer anderen gedu rende den nacht in de woning van den thans 61-jarigen landbouwer M. Schepers met het oogmerk van wederrechtelijke toeëigening heb ben weggenomen een geldsbedrag van f 1600. In de twee plaats is hun ten laste gelegd, dat zij tezamen met een of meer anderen in den nacht van 16 op 17 Mei 1933 te Gassel in het gemeentehuis hebben ingebroken en een gelds bedrag van f 400.— hebben gestolen. Verder, dat zij in den nacht van 11 op 12 Januari 1934 te Langenboom in de woning van den 54-jarigen molenaar G. v. Huiseling des nachts een geldsbedrag van f 1900.hebben gestolen. Den landbouwer v. d. W. (Slappe Toon van Mineke de Soep) is in de eerste plaats mede plichtigheid ten laste gelegd aan de op 3 April 1934 te Oss door den thans 19-jarigen schoen maker P. A. S. en zijn mededaders in de wo ning van den kapper M. van den Berg aan de Heuvelstraat gepleegde inbraak. V. de W. (Frans de Brommert) is ten laste gelegd, dat hij in den nacht van C op 7 Mei 1933 te Veghel, tezamen met een of meer an deren des nachts in de woning van den thans 72-jarigen C. v. d. Burgt heeft ingebroken en heeft weggenomen een geldsbedrag van om streeks f 700.Verdachte en zijn mededaders hebben dien diefstal doen voorafgaan, vergezeld gaan en volgen door geweld tegen Van den Burgt. Den Nijmeegschen assuradeur S„ tenslotte zijn uit zijn lang zondenregister twee feiten ten laste gelegd en wel: dat hij den daders van de inbraak in het gemeentehuis te Gassel eenigen tijd tevoren te Oss opzettelijk inlichtingen heeft verschaft tot het plegen van dit misdrijf en dat hij den da ders opzettelijk behulpzaam is geweest bij het plegen van de inbraak te Langenboom in de wo ning van G. van Huiseling en opzettelijk gele genheid en inlichtingen daartoe heeft verschaft door met dit oogmerk de daders in een automo biel naar Langenboom te rijden en hen daar mede dicht bij de plaats van het misdrijf te brengen en hun mede te deelen, dat daar geld te stelen was en het huis aan te wijzen en het raam waar zij in konden klimmen. Tenslotte, dat hij %>p 12 Januari te Lan genboom van de daders opzettelijk een door diefstal verkregen geldsbedrag van f 375.ten geschenke heeft aangenomen. Van Juni af tot nu toe heeft de gemeente politie een veertigtal kerels in Den Bosch afge leverd en er staan nog verschillende zendingen op het program. In dezen korten tijd zijn niet minder dan acht roofovervallen opgehelderd en elf diefstallen van brandkasten, waarbij het terrein van actie over geheel Oost-Noord-Bra bant heeft gelegen. Het is nog niet goed van deze arrestaties veel bijzonderheden mee te deelen, en ook het noemen van namen achtte men ongewenscht. Er is thans klaarheid gekomen in den dief stal in het postkantoor te Rosmalen, die drie of vier jaar geleden is gepleegd, doch waarbij slechts een klein bedrag aan geld werd ver mist. De politie weet ook, wie bij een inbraak de brandkast heeft leeggehaald in de stroohulzen- fabriek te Boxtel. Als een klassiek verhaal heeft indertijd gegolden de inbraak bij den burge meester van Nuland, waar de dieven de heele brandkast hebben meegenomen. Ze hebben bij een buurman een kruiwagen weggehaald en bij den smid van het dorp de noodige gereedschap pen. Alles werd naar een verlaten plaats in het veld gekruid, waar de dieven van niemand last zouden hebben, en daar hebben ze de brand kast opengebroken. Klassiek was dit verhaal niet om de fijne en vakkundige wijze, waarop de brandkast was geopend, doch om het feit, dat de geheele brandkast op een kruiwagen werd meegenomen. Wie deze lieden, die over een zekeren humor moeten beschikken, zijn geweest, heeft men thans ontdekt en de heeren hebben allen bekend. Bij de Boerenleenbank te Heesch heeft men de brandkast op vakkundige wijze opengemaakt en den inhoud meegenomen. Bij den ge meente-ontvanger te Megen hebben de heeren zelfs tweemaal een bezoek gebracht, éénmaal om er de kas van de gemeente mee te nemen en één maal om de kas van het Armbestuur leeg te halen. Beide keeren is het schitterend gelukt, doch op den duur heeft de politie toch aan het langste eind getrokken, want ze weet nu, wie dit hebben gedaan. Ook de daders van de inbraak bij den pastoor te Huisling en bij den pastoor te Dennenburg zijn thans aan de politie bekend, evenals de daders van verschil lende kleine inbraken te Megen, Lithoyen, Scbayk, Heesch en Zeeland. Ook ernstiger misdrijven zijn thans opgehel derd: de daders van den roofoverval te Lith, waar drie alleenwonende vrouwen zijn overval len, en de daders van den roofoverval op den kassier van de Boerenleenbank te Maren, zijn thans bekend. Ook is de politie erin geslaagd een drietal straatrooven te Oss op te helderen. Bij deze gelegenheid wer den de menschen gewoonweg op straat neerge slagen en van hun geld beroofd. Nooit is men er achter kunnen komen, wie deze rooven op hun kerfstok hadden, maar thans na veel speurderswerk, heeft men ook dit kunnen ont dekken. Men herinnert zich nog de gruwzame berich ten over een brand te Oss in de wijk Spits bergen, waarbij een vrouw en drie kinderen om het leven zijn gekomen. Deze brand is op aan stichten van den eigenaar van het huis aan gestoken door een viertal individuen, aan wie honderd gulden per man was beloofd. Toen de brand achter den rug was en de eigenaar het geld van de verzekering binnen had, heeft hij zjjn woord niet gehouden en aan de daders slechts vijftig gulden uitgekeerd. De vier daders hebben allen bekend, nadat hun het vuur wel erg nauw aan de schenen was gelegd en ze zit ten thans in Den Bosch te overdenken, dat die vijftig gulden wel erg zuur verdiend waren. Ook een moord, die acht of negen jaar geleden op St. Nicolaasavond te Oss is ge beurd, is thans door de politie opgehelderd. Op dien avond werd een man gevonden, die op straat met een steek in de borst was ver moord. Men heeft toen eerst iemand aange houden, die ervan verdacht werd de dader te zijn, doch later bleek, dat men zich had vergist. De echte dader zit op het oogenblik in Den Bosch zijn vonnis af te wachten. Aan kleinere misdrijven, als het helen van enkele kippen, het weghalen van een of twee zakken aardappelen, waarin nu ook klaarheid is gekomen, kan de politie uiteraard niet zoo veel aandacht besteden, nu zij aan de zware misdadigers en aan de groote misdrijven de handen meer dan vol heeft. Nadat wij Donderdag melding maakten van de opgehelderde rijwieldiefstallen, gepleegd dOQr een 5-tal jongelingen van 1720 jaar, is oe Zuilensche politie voortgegaan met het onder zoek, waarvan het resultaat is, dat thans ook een tweetal personen gearresteerd zijn, ver dacht van heling in deze zaak. Het zijn een garagehouder uit Utrecht en een uit Zuilen, die de karretjes hebben opgekocht voor 'n lut tel bedrag. Dit had hun reden moeten geven tot nadenken, temeer daar de fietsen met vijf ge lijk werden opgekocht Het aantal plaatsen, waar de diefstallen gepleegd zijn, is eveneens weer met enkele uitgebreid. Het aantal opge spoorde fietsen bedraagt thans in zijn geheel 20. De beide aangehouden personen, verdacht van heling, zijn ingesloten op grond van de tegen hen afgelegde getuigenverklaringen. Een groot aantal politie-autoriteiten is thans in deze zaak betrokken. In den loop der komende weken of van de ko mende maand, kan men uit Oss even frappante onthullingen verwachten, als losgekomen zijn bij de schoonmaak van een maand of vier, vijf ge leden. Toen is Oss gekamd, maar de kam bleek te grof, zoodat nog een aantal heeren vrij kon blijven rondloopen. De gemeente-politie gebruikt thans een fijneren kam en zij garandeert, dat er niemand door zal komen, als hij iets op zijn kerfstok heeft. En niet alleen te Oss, maar in geheel Oost-Brabant zullen lieden worden ge arresteerd, die zich misschien al blij maakten met de hoop, dat zij met rust zouden worden gelaten, toen bij de eerste groote schoonmaak de aandacht niet op hen was gevallen. Ook zul len er hier en daar in het land nog enkelen worden ingepikt, die vroeger hebben meegehol pen om Brabant onveilig te maken, doch die naderhand zijn verhuisd, omdat zij dat voor hun rust en hun gezondheid het beste vonden. Het wekt misschien verwondering, dat de gemeente-politie te Oss thans in staat is zaken op te helderen, waartoe zij in den loop van de laatste drie of vier of vijf jaren niet in staat bleek te zijn. Dit wordt echter heel goed ver klaarbaar, als men eenigszins op de hoogte is met de toestanden te Oss. De gemeente Oss telt ongeveer 16.000 zielen en wat voor zielen hieronder zaten, heeft men in den loop van de laatste maanden wel ervaren deze 16.000 zielen hadden voor de handhaving van de orde een politie-corps, dat in het geheel uit tien menschen bestond. Dat dit veel en veel te wei nig is, zal ook een niet-deskundige volkomen kunnen begrijpen. Herhaalde malen is er dan ook op aangedrongen, dat het uitgebreid zou worden; eerst in den loop van de laatste maan den echter heeft de politie de handen meer vrij kunnen krijgen en twee menschen kunnen aan wijzen, die alleen en uitsluitend zich zouden wijden aan het opsporingswerk. Twee bleek nog niet voldoende te zijn, zoodat dit aantal later is uitgebreid tot vijf. Vijf menschen van de plaat selijke politie te Oss zijn thans bij wijze van spreken dag en nacht bezig met het uitzoeken van oude misdrijven en het uitkammen van het milieu. Naar aanleiding van de Ossche bekentenissen is in den afgeloopen nacht door de gemeente politie te Oss nog gearresteerd zekere G. van Riekevoort uit Oss. Bijna al deze successen heeft de politie te danken aan haar eigen recherchewerk, dat met de grootste nauwgezetheid wordt gevoerd en waardoor zij langzaam, maar zeker, alle onop gehelderde zaken tot een oplossing zal brengen. Het Verbondsbestuur van het Katholieke On derwijzers Verbond, zijnde de gezamenlijke hoofdbesturen der diocesane bonden, verga derde dezer dagen te Utrecht. In zijn openingsrede, die in verband met de lange agenda zeer kort was, herinnerde de voorzitter, de heer Willem Wiltschut, aan het schitterend geslaagde congres op 16 Juli tegen de bezuinigingsplannen op het Onderwijs. Met een enkel woord roerde hij het wetsontwerp tot verlaging der openbare uitgaven voor het on derwijs aan, waartegen het K.O.V. zich ten krachtigste zal verzetten. Terwijl allen stonden herdacht spr. het overlijden van Z. H. Exc. Mgr. Aengenent, Bisschop van Haarlem, en van het bestuurslid, den heer Coumans te Roosendaal. Voor de zielerust van beiden werd gebeden. Het Verbondsbestuur vereenigde zich met nagenoeg alle adviezen van de Verbondsverga dering, welke daardoor tot besluiten van het K.O.V. worden. In verband hiermede zal actie worden gevoerd tegen verschillende voornemens der Regeering tot bezuiniging, schadelijk voor het onderwijs. Verder gaf het Verbondsbestuur, namens het K.O.V., zijn groote teleurstelling te kennen, dat het amendement-Suring, inzake de gehuwde onderwijzeres, niet-kostwinster. moest worden teruggenomen en het dringt er ten sterkste op aan, dat zoodanige maatregelen v/orden genomen, dat de gehuwde onderwijze res, niet-kostwinster, uit de school verdwijnt. Ten krachtigste verzette het K.O.V. zich te gen de voorgestelde salaris-verlaging van 5 pet., vooral nu de levensstandaard in plaats van lager hooger is geworden; ook werd met klem afgewezen het voornemen der Regeering, om de jonge onderwijzers een „begin"-salaris tot hun 24-ste jaar te geven van ongeveer f 500. De ver gadering vertrouwde, dat de R.K. Kamerfractie zich eveneens tegen beide maatregelen zal ver zetten. Met de beperking van de toelating tot de U.L.O.-scholen kon de vergadering zich ver eenigen, indien bepaald wordt, dat in de 2e en 3e (respectievelijk ook 4e) klas der ULO-scholen 7/12 van het wettelijk minimum aantal leerlin gen aanwezig is. Het bezwaar tegen de verhooging van de leer lingenschalen voor het L. O. en het UX.O. werd onverkort gehandhaafd. Ook ten opzichte van de opleiding tot onderwijzer blijft het K.O.V. bet wenschelijk achten, dat de toelating tot de kweekscholen gedurende twee jaren wordt stop gezet. Betreffende de voorloopige pensionnee- ring der onderwijzers op 60-jarigen leeftijd, handhaaft het K.O.V. zjjn wensch, dat deze voor gehuwden facultatief zal worden gesteld. Getracht zal worden te komen tot uniformi teit in de akten van benoeming bij het Katho liek onderwijs, opdat voorkomen worde, dat allerlei werkzaamheden, die met het onderwijs in geen verband staan, aan de leerkrachten worden opgedragen. Er zal voor geijverd worden, dat de gehuwde wachtgeldster, niet-kostwinster, niet wordt her plaatst, zoolang er nog gehuwde wachtgeldsters jzün.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5