De positie der Italianen zeer precair Van het oorlogsfront in Abessinië BEZORGDHEID OVER DE ETHIOPISCHE LEIDERS De toestand in Griekenland VERSNELDE OPERATIES VERWACHT Het nieuws van heden DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 12 OCTOBER 1935 AVONDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SpAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 INSTITUUT E.N.S.A.I.D, Inheemsche militairen loopen bij duizendtallen naar Abessinië over Ernstige problemen voor Italië I Het illlllllllllllllllllllllinillUlllllllllllllinilllllllllllllllllllllIHHIIIIIIIIIll Proclamatie der nieuwe regeering Minister Beek te Berlijn Onderhoud met von Neurath Regeeringsverkiezingen in Engeland Wereld-jamboree 1937 Cardenas, de president van Mexico, heeft een omvangrijk arbeidsconflict in den staat Yucatan op te lossen Opstand in Yucatan Arbeiders- en boerencomité ingesteld? Een tegenspraak Hoofdverkenner Staatsraad Ram- bonnet over de mogelijkheden voor ons land Campagne te openen met oproep tot nieuw mandaat aan af tredende leiders Lagerhuis 22 October bijeen Gevolgen der opheffing van het wapenembargo voor Abessinië Het bloedbad van Adoea voorteeken van vrede? EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19590 DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN De Italiaansche troepen gelegen in de vlakte bij Adoea nemen een oogen blik verpoozing De groote diefstal te Weert Twee jongelieden aangehouden NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT steegslngel 54, Utrecht Ruim 600 scholen ln Nederland, België en koloniën seven les volgens onze methode. I1AMES EN MEISJES MAAKT ZEEF UW KLEEDING. Zendt bon en 25 cent aan postzegels en U ontvangt een mooi boek met ruim 100 maten en modellen en tevens een gratis apparaat om U te laten zien hoe gemakkelijk onze methode ls'. MODEVAKSCHOOL E. N. S. A. I. D. BON Tolsteegsingel 54 Utrecht Naam: Adres: ADDIS ABEBA, Vrijdagavond. Gisteren voorspelde ik, dat het zwaartepunt der gevechten in het Noorden zou liggen. Het nieuws van vandaag bevestigt dit. Het Italiaansche leger vecht wanhopig in het Noorden om zijn positie terug te winnen en het is de laat ste dagen duidelijk geworden, dat de Italiaansche generaals niet op snelle successen behoeven te re kenen. De Abessinische troepen zijn sterk en vol hardend. Behalve hun natuurlijke bekwaam, heid om zich in een moeilijke landstreek voort te bewegen, hebben zij leiders met groote strategische capaciteiten. De Italianen probeeren op het oogenblik niet alleen hun verworven posities op Abes- sinisch grondgebied te handhaven, maar vech ten eveneens om hun gezag in Eritrea, waar Abessinische troepen steeds verder optrekken, zonder veel tegenstand te ontmoeten. In de hoofdstad heerscht hierover een alge meen zwijgen. Om de een of andere reden blijven de ministers ontkennen, dat zij eenig belangrijk nieuws nit het Noorden hebben ontvangen. Dit is natuurlijk onaannemelijk. Ondanks dit officieele stilzwijgen kan ik uit goede bron mededeelen, dat de Italiaansche po sitie zeer precair is. Het lot van Adigrat, dat naar men zegt, na een moedigen aanval van Ras Seyoem heroverd was, is op het oogenblik onbekend. Ik verneem, dat de beslissing afhangt van het gevecht, dat de laatste 48 uur in den om trek woedt tusschen de Abessinische troepen en een troep blanke soldaten, die haastig vanuit j, L -* ill Bij Eritrea te hulp gekomen zijn. Zij moeten de plaatsen innemen van de inheemsche soldaten, die uit het Italiaansche leger zijn gedeserteerd. Men hoopt verdere desertie tegen te gaan, daar deze een van de ernstigste problemen der Italiaansche legeraanvoerders is ge worden. De vele berichten die te Addis Abeba over deze deserties aankomen, on derschatten vermoedelijk nog den omvang hiervan. Gedurende de laatste dagen zijn de in heemsche troepen overal van het Italiaan sche leger afgebrokkeld. Men gelooft, dat duizenden inheemsche militairen over de grens van Eritrea naar Abessinië zijn ge vlucht met groote hoeveelheden Italiaan sche wapenen, voedsel en ammunitie. Men beweert, dat de Italianen op het oogen blik alleen zeker zijn van hun blanke troepen. De inheemsche troepen, waaraan zij zekere waarde hechtten, zijn nauwelijks meer van be. teekenis voor hen. Uit gesprekken met verantwoordelijke personen te Addis Abeba merk ik den laat- sten tijd, dat, hoewel men volledig in suc cessen in het Noorden gelooft, men eenigs- zins bezorgd is over het toekomstig optreden der leiders. Ras Seyoem en de schoonzoon van den keizer riskeeren misschien te veel door over matig zelfvertrouwen en hun te sterk on- afhankelijkheidsgevoel. Velen gelooven zelfs, dat zij hun tegen aanval reeds te ver hebben doorgevoerd. Ieder oogenblik kan het grootste deel van het Italiaansche leger tegen hen oprukken en zelfs een Abessinisch leger van 15000 of 17000 man zal het daartegen moeten afleg gen. Het blijkt duidelijk, dat de verbinding tus schen de Abessinische regeering en de legers in het Noorden uiterst zwak is. Dit is onbegrij pelijk en wekt natuurlijk onrust. Officieel wordt herhaaldelijk verklaard, dat men geen nieuws uit het Noorden heeft ont vangen en niet weet welke de positie is. Men schijnt de propagandistische waarde van be richten over Abessinische successen niet te voelen. De Italianen daarentegen buiten het gering ste succes oneindig uit. Het officieele bulletin van vandaag was bij voorbeeld volkomen ontoereikend. Het zeide alleen maar, dat een Italiaansche vliegmachine in Issa was neergeschoten en dat twee piloten en een hond waren gedood. Uit het Zuiden ontbreekt alle nieuws. (Copyright MomingpostA.N.P.) H VERWACHTING: Matige tot krach- 1 tigen, Westelijke tot Zuidelijken wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, waarschijnlijk eenige regen in het Noor- =j den, in het Zuiden weinig of geen regen, aanvankelijk iets zachter. Hoogste barometerstand: 771.0 te La Coruna. Laagste barometerstand: 727.1 te Andanes. Zon op 6.20, onder 5.13. Licht op 5.43, S Maan op n.m. 4.51, onder v.m. 6.45. Volle Maan 12 October 4.59 v.m. ATHENE, 12 Oct. (A. N. P.) De regeering heeft Vrijdag een proclamatie tot de bevolking uitge vaardigd, waarin zij allereerst verklaart, dat de Nationale Vergadering haar vertrouwen in de regeering heeft uitgesproken. De nieuwe regeering, aldus vervolgt de procla matie, beschouwt het als haar taak de volks stemming over den terugkeer van den koning ten uitvoer te leggen. De terugkeer van den koning wordt imperatief genoemd voor de ordening der politieke toestan den en zal het begin beteekenen van een lang durig en normaal politiek leven. De tweede taak der regeering zal zijn wettten op te stellen en in te voeren, welke den herop bouw van het land ten doel hebben. De verschillende maatregelen, welke de regee ring zal invoeren betreffen bestuurshervorming, de rechtspraak, het onderwijs en de hygiëne, vol komen reorganisatie van leger, vloot en lucht macht, en een sociale politiek, welke allen Grie ken arbeid zal geven. De proclamatie is geteekend door minister-pre sident Kondylis en de overige leden der regee ring. BERLIJN, 11 October. (D. N. B.) De Poolsche minister van Buitenlandsche Zaken, kolonel Beek, heeft vandaag op zijn terugreis van Ge- nève naar Warschau eenige uren te Berlijn ver toefd. Hij heeft deze gelegenheid te baat genomen voor een onderhoud met den Rijksminister van Buitenlandsche Zaken, baron von Neurath. MEXICO, 11 October. (A.N.P.) In den staat Yucatan hebben arbeidersleiders de constitu- tioneele staatsregeering afgezet en een Arbei ders- en Boerencomité in het leven geroepen, Naar uit een telegram van de arbeidersor ganisatie aan president Cardenas blijkt, heeft de omwenteling zich als volgt voorgedaan: „In Yucatan hebben 20.000 georganiseerde arbeiders het volkshuis bezet en de staatsre geering ten val gebracht, aangezien zij de voort durende vervolging vanwege de staatsautori- t< iten moede waren." Daarentegen verklaart het bureau van den president, dat de autoriteiten op normale wijze de staatszaken behandelen. Cardenas zal het conflict op constitutioneele Wijze oplossen. De sterk communistisch georiënteerde arbel dersklasse van Yucatan hangt Cardenas aan. In den loop van deze maand dient het hoofdbestuur van „De Nederlandsche Padvin ders" een beslissing te nemen omtrent de vraag of de Nederlandsche Padvindersbeweging al dan niet een uitnoodiging tot het houden van een wereld-jamboree in 1937 in Nederland zal doen. Woensdag j.l. heeft hoofdverkenner staatsraad J. J. Rambonnet te den Haag eenige mededeelin- gen gedaan betreffende de vereischten voor een wereld-jamboree. De hoofdverkener memoreerde hoe in 1920 in het Park Richmond te Londen de eerste wereld-jamboree met 500 deelnemers werd gehouden. In 1931, op de conferentie belegd ter voor bereiding van de derde wereld-jamboree, werd Nederland uitgenoodigd voor 1933 een plaats in het land aan te wijzen voor zulk een wereld- bijeenkomst van padvinders. Deze uitnoodiging moest worden afgewezen, want de geringe omvang der toenmalige beweging hier te lande wettigde de aanvaarding van zulk een aanbod niet. Het bestuur van „De Nederlandsche Pad vinders" heeft zich ernstig beraden over den te Stockholm uitgesproken wensch om de we- reld-Jamboree-1937 in Nederland te houden en heeft nog geen definitieve beslissing kunnen nemen. Vóór 1 November moet echter een be sluit zijn genomen, anders zal deze jamboree, evenals die van 1920 en van 1929, in Engeland worden gehouden. Vast staat, dat financieele hulp van regee- ringswege niet geboden kan worden. Wel heeft de minister van Defensie de voorloopige toe zegging gedaan eventueel de gebouwen van de Genie in de omgeving van Laren in het Gooi ter beschikking van de kampeerders te stellen Want er zijn twee terreinen waarop het oog van het Nederlandsch hoofdbestuur is gevallen: het zgn. Gooireservaat en een ander onder de ge meente Vogelenzang. Wat de kosten betreft, geraamd wordt een minimum bedrag groot f 75.000, bestaande uit een garantiefonds van f 50.000 en een werk fonds van f 25.000. Ons bleek echter dat de heer Rambonnet ten deze nog wel eenige hoop koestert. Momenteel zou het onmogelijk zün een wereld-jamboree in ons land te organiseeren. Maar wanneer de regeering en het geheele land achter het be stuur staan met hun moreelen en materieelen steun, wanneer alle krachten zich inspannen, dan is het misschien mogelijk in den zomer van 1937 ten onzent een internationale bijeen komst van padvinders te houden. LONDEN, 12 Oct. (Reuter)."Naar de „Daily Telegraph" meldt, zal de verkiezingscampagne der Engelsche regeering geopend worden met een vergadering, waarop de leiders der drie re- geeringspartijen, Baldwin, Macdonald en Sir John Simon het woord zullen voeren. Zij zullen een gemeenschappelijken oproep tot het Engelsche volk richten om het nationale front in stand te houden en de regeering, die naar waarborging van den vrede in Europa door collectieve veiligheid streeft, een nieuw mandaat te geven. De drie regceringspartiien beschikken op het oogenblik voor de verkiezin gen over 550 candidaten, terwijl de oppositie over 516 candidaten de beschikking heeft. Als de Italiaansche troepen aan het front in Oost-Afrika eenige kilometers zijn opgetrokken, gaan duizenden arbeiders aan het werk om de karavaan wegen om te vormen in moderne autowegen LONDEN, 11 Oct. (A.NP.). Naar officieel be vestigd wordt, zal het Engelsche Lagerhuis Dinsdag 22 October weer bijeenkomen. Dit is een week vroeger dan oorspronkelijk bepaald was. Op hetzelfde tijdstip zal ook het Hoogerhuis worden bijeengeroepen. De officieele mededeeling beroept zich op de resolutie, die bü het verdagen van het parle ment is aangenomen en volgens welke de beide huizen eerder bijeengeroepen zouden worden, ingeval dit in het openbaar belang zou zijn. Sir Samuel Hoare zal in het Lagerhuis een uiteenzetting geven van den internationalen toestand en de jongste gebeurtenissen te Genève. De debatten, die hierop zullen volgen, zullen drie d'agen in beslag nemen. ADDIS ABEBA, 11 Oct. (Reuter-ANP) de militaire operaties zijn vandaag in Abessinië vrijwel stationnair gebleven. Alleen in den Noordelijken sector zijn Italiaansche deta chementen eenigszins opgedrongen in de richting van Makalle, ten Zuiden van Adigrat, terwijl de Italiaansche colonnes ten Westen van Dolo ook eenigszins in Noordelijke richting gedrongen zijn. Nu het wapenembargo voor Abessinië door het besluit van Genève zal worden opgeheven, acht men het zeer waarschijnlijk, dat voor zoover dit in overeenstemming gebracht kan worden met de veiligheid van hun verbindings. middelen, de Italianen hun tweevoudigen opmarsch uit het Noorden en Zuiden in de richting van den spoorweg naar Djiboeti zul len versnellen, teneinde het onmogelijk te maken, dat de Abessiniërs langs dezen weg van wapenen zuilen worden voorzien. Men wijst er in de Abessinische hoofdstad op, dat, wanneer de berichten omtrent de groote slachting in Adoea in den afge. loopen nacht waar zouden blijken, hierin een kostbaar voorteeken gelegen zou zijn ten opzichte van den afloop van den oor log, aangezien hierdoor het bewijs zou zijn geleverd, dat de Abessiniërs in staat zijn nachtelijke aanvallen op groote schaal ten uitvoer te leggen tegen blanke troepen, die over de modernste wapenen beschikken. Intusschen moeten de berichten over deze „slachting" ln Adoea vooralsnog eenigszins sceptisch worden opgenomen, al heeft ook een Abessinisch minister in Addis Abeba te kennen gegeven, dat er reden was te ge looven, dat de aanval op Adoea inderdaad heeft plaats gevonden. Een gewond onder-officier van de Keizerlijke Garde is te Addis Abeba aangekomen. Hij deed den correspondent van ReuterANP het vol gende relaas van den slag, die Zaterdag j.L bij Adoea geleverd is. „Onze stellingen zoo ver telde hij waren uitgezet op het plateau vóór Adoea, toen de Italianen na een zwaar artille- rie.bombardement en een hevig mitrailleur- vuur uit vliegtuigen, tot den aanval overgin gen. Onze rijen werden door dit voorafgaande bombardement en het spervuur op treurige wijze gedund, maar wij wisten onze stellingen Versnelde operaties aanstaande; gevolgen vaa de opheffing van het wapenembargo voor Abes sinië. Positie der Italianen zeer precair geacht. Staatsraad Rambonnet over de mogelijkheid van een Wereld-Jamboree 1937 in ons land. Wijziging van het vaste-lastenontwerp ver wacht. Luchtbeschermingsoefeningen in Noord-Brabant O toch te handhaven. Ondanks onze verliezen gingen wij in den nacht tot een aanval over, waaraan de Italianen een hardnekkigen tegen stand boden. Wij wisten zeven tanks onbruik baar te maken, voordat wij ons bij het aan breken van den dag terugtrokken, ter uitvoe ring van de bevelen, die ons waren gegeven. Naar onze schatting waren bij dezen strijd de verliezen aan beide kanten even groot." Het luchtafweergeschut, dat op de strategi sche punten van Addis Abeba stond opgesteld is weggehaald. De Italiaansche gezant te Addis Abeba, graaf Vinei, zal heden zijn standplaats verlaten. Hij zal zich per trein naar Dsjiboeti begeven. De behartiging der Italiaansche belangen in Abessinië wordt na het verbreken der diploma tieke betrekkingen opgedragen aan Frankrijk of België. De Vereenigde Staten zullen, naar minister Huil tegenover de journalisten verklaarde, het embargo op wapenen naar Abessinië niet 'kun nen opheffen. De in het Italiaansche legerbulletin genoem de Degiac Haile Selassie Gugsa, die zich ter beschikking van generaal Santini zou hebben gesteld, is, naar van Italiaansche zijde met na druk wordt verklaard, niet alleen heerscher over het Oostelijk deel der provincie Tigre, doch ook een directe afstammeling van Negus Johan, die in de tweede helft van de vorige eeuw tot'zijn dood de kroon van Tigre en eveneens de kei zerskroon van Ethiopië heeft gedragen. Zijn drie jaar geleden overleden vader was, naar men voorts verklaart, steeds zeer Itali- aansch gezind geweest. De tegelijkertijd naar Italiaansche zijde over- geloopen Degiac Kassa Araia behoort eveneens tot de indertijd door Menelik onttroonde dynastie. Selassie Gugsa wordt in politieke kringen te Rome beschouwd als de rechtmatige troon pretendent van Ethiopië. Hij is een zwager van negus Haile Selassie. Zijn twee jaren geleden overleden vrouw was een zuster van den keizer. Volgens berichten van het Noordelijk front hebben Ras Kassa, Ras Seyoem en Ras Roechi zich met hun troepen vereenigd en bereiden met ongeveer 100.000 man een tegen-offensief voor. De bewegingen hebben ten doel Adoea in te sluiten. Men verwacht, dat het voornaamste ge vecht aan de rivier Mareb zal plaatsvinden. Aan het Oostelijk front wordt van Abessini sche zijde eveneens een aanval voorbereid. Op alle fronten ontplooien de Italiaansche vliegers een verhoogde activiteit. Zij bestoken d° Abessinische troepen met bommen en mitrail- leurvuur. In het bijzonder aan het front van Ogaaen zijn de Italiaansche vliegers actief. Keizer Haile Selassie blijft voorloopig te Ad dis Abeba. De minister van Oorlog slaat zijn hoofd kwartier te Dessie op. Volgens een bericht uit Italiaansche bron rukken drie Italiaansche colonnes gestadig op. met de bedoeling zich op de midden-Abessini- sche hoogvlakte bij elkaar te voegen. Europeesche ambtenaren zijn van meening, dat de spoorweg afgesneden en Addis Abeba in de nabije toekomst geïsoleerd zal worden. Naar de speciale correspondent van Havas meldt, weigerde graaf Vinci, die om acht uur met een specialen trein had moeten vertrekken, om tien uur nog steeds de stad te verlaten en wacht hij, tot hij met geweld uit de stad zal worden geleid. Het bestuur van het Britsche Roode Kruis heeft een beroep gedaan op de edelmoedigheid van het publiek ten behoeve van dén hospitaal- dienst in Abessinië. Naar de „Daily Express" meldt, hebben de Engelsche posterijen den officieelen zender Rugby-radio voor het relayeeren van een rede van Hawariate naar Amerika op Woensdag avond ter beschikking gesteld. Dit is te meer opmerkelijk, gezien het feit, dat.de uitzending van een rede van baron Aloisi over 't Italiaansche standpunt Donderdag door de Engelsche regeering is geweigerd. De radio- omroepmaatschappij in Columbia heeft Aloisi aangeboden over haar zender een voordracht over het Italiaansche standpunt in de Abessini sche kwestie te houden. De maatschappij verklaart, dat, nu de open bare meening der Vereenigde Staten de opvat tingen van den Abessinischen Volkenbondsge delegeerde heeft gehoord, het niet meer dan billijk is, ook den Italiaanschen Volkenbonds- gedelegeerdë het woord te geven. Hedenochtend negen uur waren 16 leden van het personeel der Italiaansche legatie op het station aangekomen om per trein te vertrekken De gezant, graaf Vinei, vertoeft thans nog op de legatie, waar hij zich, naar verluidt, in den kelder heeft gebarricadeerd. Te tien uur verliet de tweede secretaris van de legatie, Degrenet, plotseling den trein en verklaarde, dat hij niet zonder den gezant wil de vertrekken. Men verwacht, dat Vinei als gevangene zal worden beschouwd als hij weigert te vertrekken. De speciale correspondent van Havas deelt mede, omtrent de desertie van Ras Haile Selas sie Koeksa, dat twee boodschappers met witte vlaggen de Italiaansche linie naderden en ge neraal Santini te spreken vroegen. Toen zij voor den generaal werden gebracht, overhandigden zij hem 'n boodschap van Koek sa, waarin deze verklaarde, dat hij niet als ge vangene wilde worden beschouwd en vroeg met de Italiaansche troepen te mogen samenwerken. Van Italiaansche zijde wordt medegedeeld, dat een van ae factoren, welke den Italiaanschen opmarsch in Ogaden bevorderen, de wrok is, welken inlandsche stammen hebben tegen de Abessiniërs, omdat de Negus hun voedselvoor raden in beslag heeft genomen voor zijn leger. De speciale correspondent van Havas bericht uit Asmara, dat groote waarde wordt gehecht aan de overgave van Ras Haile Selassie Koeksa. De Negus heeft nog moeite gedaan hem te weerhouden, doch toen hij zag, dat zijn pogin gen vergeefsch waren, heeft hij hem een sterke troepen-afdeeling gezonden, om hem te hel pen strijden en tegelijk om hem van zijn voor nemen af te houden. Het zenden van de keizerlijke troepen heeft dc onderhandelingen versneld, welke eindigden in de overgave, hiervoor wordt tevens ver klaard, dat slechts 1500 man hun chef volgden. Ras Koeksa begaf zich naar het hoofdkwar tier om zijn onderwerping aan te bieden; hij werd hier ontvangen door generaal de Bono, die voor zijn tent stond, omringd door zijn staf. Koeksa was gekleed in een Europeesch ge- neraals-uniform en stelde zich door middel van een tolk aan de officieren voor, daarna had hij een onderhoud met de Bono in diens tent. De Bono bood hem koffie aan en stelde hem vervolgens voor aan een aantal journalisten. Koeksa verklaarde dezen, dat hij steeds een vriend van Italië is geweest en hij hoopt zijn gebied met hulp van Italië te kunnen be schaven. Hij is overtuigd, dat de onder hem staande groepen zijn voorbeeld zullen volgen, zoodat de geheele provincie Makale in handen van de Italianen kan worden beschouwd. Koeksa verklaarde verder, dat twee van zijn vijanden waken, nl. Ras Seyoem en Haily Kuorem, die met 7000 man oprukt naar Makale. In den middag zal Koeksa wederom een onderhoud hebben met de Bono. In verband met de op 15 September j.l. te Weert gepleegde inbraak met diefstal bij den bakker H. Boeken, waarbij 6000 gulden aan con tanten en 20.000 gulden aan waardepapieren werden buitgemaakt, kan thans worden gemeld, dat door ijverig speuren van den hoofdagent van politie Smeets eenig licht in deze zaak is gekomen De effecten werden vorige week op een ak ker buiten de gemeente teruggevonden, terwijl thans in een schuur naast café H. in de Maas straat, alhier, een bedrag van ƒ3300 werd ge vonden, welk bedrag als zeker afkomstig van den diefstal kan worden genoemd. Verder zijn nog verschillende voorwerpen, afkomstig van. een op denzelfden dag gepleegden diefstal in een woning aan het Kanaal gevonden. Als vermoedelijke daders werden Vrijdag avond aangehouden de sedert langen tijd ge schaduwde jongemannen, de 22-jarige P. H. en de 21-jarige H. S„ beiden uit Weert, die in den laatsten tijd groote verteringen maakten, vooral in het buitenland. Ofschoon de bewijzen bijna zeker tegen hen spreken, hebben zij nog geen bekentenis afge legd. Stand op Zaterdag 1 uur n.m> Vorige stand; 764.4 767.1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1