Voor de Poort NOG IX De Katholieke Bijbel Het uitvoerverbod voor benzine Mogen wij de H. Schrift lezen? geheel gratis Medische kroniek BIJBELSCHE GROOTHEID ZONDAG 13 OCTOBER 1935 LEEKEPREEKEN Nieuwe beschikking van den minister ten aanzien van het verleenen van dispensatie Het vaste lasten ontwerp Nieuwe Nederlandsche kerkelijk goedgekeurde vertaling van de volledige boeken van het Oude en Nieuwe Verbond onder leiding van de Nederlandsche Provincie der Paters Franciscanen CiVE KATHOOEKE i'V'fe Geen ontwikkeld Katholiek De Katholieke Bijbel Van wijzigingen staat nog niets vast De onbewaakte overweg Theeprijzen hooger? Landbouwer door trein gegrepen en gedood NEDERLANDERS IN WEST- DUITSCHLAND R.K. Centraal Bureau voor zielzorg opgericht ONBEVOEGD GENEESKUNDE UITGEOEFEND Geldboeten opgelegd Flinke boete DE EGYPTISCHE GEZANT TE BRUSSEL Z.Exc. brengt een bezoek aan ons land ETHIOPISCHE KWESTIE Negus dankt Vredesvereenigingen Charlotte Kohier vertelt van hare komende voordrachten uit het Oude Testament Heffing op varkens- vleesch De N.V.C. dreigt spek op de markt te zullen brengen WIE Z'N HOED IS DIT Prijsvraag N. C. C. opnieuw uitgezonden BRANDSTICHTING UIT WRAAK BLIKSEM IN KERKTOREN GESLAGEN STAKING BIJ SIGAREN FABRIEK PRIJSVRAAG DE GRUYTER Hygiëne In onze beschouwingen over de plaats van de hedendaagsche vrouw ln onze samenle ving, zou ook een uiteenzetting passen over haar taak als burgeres, over haar houding te genover het vaderland, tegenover het interna tionale leven, in het bijzonder tegenover de propaganda voor den vrede; haar plaats by het maatschappeiyk werk, in de sociale organisaties en de werken van christeiyke liefdadigheid. wy zullen echter onze stof niet zóó zeer uit breiden, te meer niet, omdat deze onderwerpen voor het meerendeel indirect by onze volgende beschouwingen te pas komen. Wy willen liever nog enkele artikelen wyden aan de bijzondere moeiiykheden. waarmee in onzen tyd de jonge vrouw vóór het huweiyk en dc echtgenoote en moeder in het huwelijk te kampen hebben; aan de vraag voorts wat van het katholieke meisje en de katholieke huis- viouw en ook van de ongehuwde vrouw wordt vereischt in de laatste pauselijke encyclieken over het huweiyk, de opvoeding en de sociale verhoudingen. Zetten wy voor vandaag het jonge meisje van heden naast dat- van vyftig jaar geleden. Waarover droomen onze jonge meisjes? vraagt Marguérite Perroy in haar laatste boekje. En zy antwoordt: men beweert, dat zij niet meer droo men.... Ik geloof er niets van! Haar droomen zyn verhuisd, ziedaar alles, zooals de zwaluwen tn den herfst. Het is van weinig belang hun vlucht na te gaan. Men verzekert, dat zy de betooverde boorden, het beloofde land van weleer, het huwelijk, hebben ontvlucht. Het zou heel erg zyn, wanneer dat waar was. Het is zeker, dat het jonge meisje van tegen woordig tegenover het huweiyk een ongewone houding, soms zelfs een pose aanneemt. Dit is zeker, dat de vrouwen van middelbaren leeftyd van thans in haar jeugd veel dichter by het jonge meisje uit den tyd onzer grootmoeders stonden, dan de zestien- en achttienjarigen van thans by de jeugd van haar moeders. Welke waren de karaktereigenschappen van het jongemeisje der vorige eeuw, voordat de geschiedenis haar grooten draai maakte? Voor eerst aanvaardde zy min of meer als vanzelf sprekend een straffe huiselyke discipline. Een wel opgevoed meisje ging niet aheen uit, noch cp straat noch in het gezelschapsleven. De moe- derlyke voogdij verliet haar nooit Het huweiyk bracht een overgang van macht mee, dat was alles. Men koos niet zelfstandig zyn kleeren; noch zijn relaties, noch zyn boeken. De droo- meryen, welke toen zoo algemeen mh de jeugd verweten werden, waren een reactie tegen dezen voortdurenden dwang. Men ontsnapte door den eenig mogelyken uitweg die vry was, de ge dachte. Het huweiyk scheen ook een uitgangspoort, de eenige omdat vele ouders de juiste onaf- hankelykheld van haar dochters, die haar le ven aan den huiseiyken haard sleten, niet duldden. Trouwen beteekende weliswaar een meester hebben, maar een die niet altijd aanwezig was, zooals de moeder; het was meesteres zyn in eigen huis; alleen uitgaan; in één woord, een zekere vryheld genieten. Vandaar zooveel hu- weiyken zonder roeping, maar ook een alge- tn e ene neiging naar de gemeenscnappeiyke be stemming. Wanneer de moeder tact bezat, wanneer zy haar dochter aan een gecontroleerde vryheld, aan een bewaking, berustend op vertrouwen, wist te wennen, met de overtuiging, dat het Eing om haar bescherming en niet uit tyrannie, dan verdwenen de nadeelen. Dan bereidde het meisje zich zonder dwaas ongeduld en zonder onvoorzichtigheid op haar toekomstige taak Voor. Haar kennis bleef beperkt en bescheiden. De vrees om onder de blauwkousen gerekend te Worden belette haar, haar kunde uit te stallen. Gedachtig aan de femmes savantes van Molière, was men er van overtuigd, dat de mannen er öiet van hielden een geleerde vrouw te trouwen. De moeders hielden voorts haar dochters in de meest absolute onwetendheid omtrent de feiten van het huwelyksleven. De kennis hier van bracht, meende men, om met de Montaugé te spreken „meer bekoringen, meer zwakheden, meer gevaren" mee. Feit is, dat goed be schermd door de toenmalige levensgewoonten, de maagdelyke zielen in ongerepte schoonheid op groeiden. Deze blankheid had haar bekoring en heilzamen invloed. Dank zy de strenge keuze van lectuur, behield de verbeelding haar rein heid, het gemoed zyn oorspronkelyke frisch- heid, wanneer althans de moeder de kunst ver stond om, by het nu en dan beantwoorden van delicate vragen, geen geheime nieuwsgierigheid op te wekken. In overdryving ging de yver zelfs zóóver om de onwetendheid tot den avond voor het huweiyk te verlengen, aldus de jongevrouw dwingend tot een belofte om plichten te vervul len, welke zy niet kende. Geheel gescheiden van de mannen was er voor 't jonge meisje niets om zich tegen te bescher men. Men beveiligde haar van alle kanten, 't Was duideiyk, dat dit eenlgszins gekunstelde 'e- ven, eenerzyds sommige kwade dingen tegen hield maar weer andere te voorschyn riep; vroegrype temperamenten sprongen uit den band of vervielen in het andere uiterste. Maar de seksen, aldus van elkaar gescheiden, wekten meer aantrekkingskracht en betoovering voor elkaar, de bekoring van de verboden vrucht en de betoovering van zinsbedrog. Het huweiyk Won er door aan aantrekkeiykheid. De magne tische kracht van het onbekende kwam den natuurdrang te hulp. Het huweiyk was toen het doel, het eenige doel, waarop men de jonge meisjes africhtte Althans men plaatste ze voor het dilemma: het huweiyk of het klooster. Daarbuiten waren al leen veriatenen en levenswrakken Vandaar de ..oude vrysters", de zure vrygezellinnen; van daar de valsche religieuse roepingen, vandaar de huweiyken uit wanhoop! Een late invloed van Rousseau deed het meisje voor den man op- Voeden, Sophie voor Emile als voor haai laatste bestemming, een soort aardsche vervan ging van de eeuwige zaligheid! Buiten den man had het leven geen waarde Dit teed het aan fal huweiykscandidaten toenemen, maar onder drukte tegelykertyd de persoonlijkheid en deed de roeping der vrouwen geweld aan. ,,Te veel bloemen schreef een vrouw van rype ervaring zoo juist zyn het zoogenaamde ideale meisje toegeworpen, dat men te lang voor den man en voor niets anders dan voor den man opvoedde. Dit was een fout in de zedelijke orde Z!óó kwam ondertusschen het meisje tot het huweiyk, uitgerust voor haar rol van zelfver loochening voor het leven in dienst van anderen, wat de roeping van echtgenoote en moeder ver onderstelt. Goede tradities en vooral een stevige, gods' dienstige ondergrond en ook die onverwoestba re energie, welke een ongekreukte maagdelyk- heid geeft, die alle te zamen brachten een pre- i.entielooze jongevrouw tot een huiseiyken haard, eene die alle krachten der liefde voor den eenen uitverkorene had verzameld. Ve. klaarbaar, dat haar geest er een was van weer stand en handhaving. Zij werd de grondlegstei van de vele groote en degelijke gezinnen, welke onze katholieke gemeenschap gevormd hebben, Hoe staat daarnaast nu het meisje van van daag, de echtgenoote van morgen? Hierover een volgenden keer. LIBRA Zaterdag is een extra-nummer van de Nederlandsche Staatscourant verschenen, waarin is opgenomen een beschikking van den Minister van Handel, Nyverheid en Scheepvaart. By deze beschikking heeft de Minister ingetrokken zijn beschikking van 9 October j.l. met betrekking tot de verleening van dispensatie van het verbod van uitvoer van benzine. Voorts heeft de Minister bepaald, dat van genoemd verbod aJgemeene dispensa tie verleend zal worden, behalve voor die hoeveelheden en soorten benzine, ten aan zien waarvan door hem met belanghebben den is of nader wordt overeengekomen, dat uitvoer niet zal plaats hebben. noodigen wij U uit van onderstaande tijdelijke aanbieding gebruik te maken. Hoe ongeloofelijk goedkoop de prys ook is, wij garan deeren U, dat de uitgave Uw verwachtingen zal overtreffen. De Katechismus der Nederlandsche Bisdommen antwoordt op deze vraag: „Wij mogen de H. Schrift lezen als de uitgave kerkelijk is goedgekeurd". Waarom is dan niet ieder Katholiek gezin in het bezit van den Bijbel. zoo nuttig tot betere kennis en begrijpen van Gods Woord en treft men er in de meeste gevallen hoogstens slechts een of andere Bijbelsche Geschiedenis? Als een der voornaamste oorzaken mag wel gelden, dat in tegenstelling met vele andere landen Nederland tot nu toe een handige, goedkoope, goed-ver- zorgde uitgave miste van een kerkelijk goedgekeurde vertaling der H. Schrift. De zoo verdienstelijke „Petrus Canisius-uitgave" van 't H. Evangelie en de Handelingen der Apostelen kwam hieraan slechts gedeeltelijk tegemoet. Thans echter gaat dit gemis geheel fcndervangen worden door de verschijning van: Waar noodig, is de tekst ter verduidelijking voorzien van korte noten. 'WiiEkt l b»el;- i y, - :wVv i ',,1 V;K>, Handig formaat 13Y.19 cM. en hoewel 1700 tot 1800 bladzijden, 3600 kolom druk, door gebruik van prima dun papier niet dikker dan 414 cM. Goedkoope prijs bij inteekening, n.I. per deeltje, om de 2 piaanden verschij- nend. Met band voor de 8 deeltjes in totaal verschijnend Wie twee banden wenscht, één voor de deeltjes tezamen van het Oude Verbond en één voor de deeltjes tezamen van het Nieuwe Verbond, betaalt voor deze twee banden slechts 50 cent. mag nu langer door te verzuimen in te teekenen er toe medewerken, dat vol komen ten onrechte de Bijbel beschouwd blijft als uitsluitend een protestantsch bezit. De inteekenprijs kan slechts korten tijd worden gehandhaafd. Wij kunnen deze alleen garandeeren aan hen, die nevenstaande bon ten spoedigste rechtstreeks zen den aan ons adres: N. V. Roman- Boek- en Kunsthandel H. Melissen Leidschegracht 72 Amsterdam ROKI Ondergeteekende wenscht te ontvangen in BVI* 8 deeltjes a 90 cent de kerkelijk goedgekeurde Nederlandsche vertaling van *met één band gratis met 2 banden voor 50 cent. NAAM: ADRES: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Naar aanleiding van berichten over wy- zigingen in het vaste lastenontwerp wordt van officieele zijde medegedeeld, dat om trent eventueele veranderingen, welke by nota van wyziging in dat ontwerp zullen worden gebracht, nog niets vaststaat. De regeering heeft haar standpunt dienaan gaande nog niet bepaald. In een interview van een Standaard-redac teur met den heer P. v. d. Linde, voorzitter van den Ned. Kruideniersbond, deelde deze mede, dat binnen korten tyd een verhooging van de theeprijzen is te verwachten van 3 cent per ons. Nabij het station Staphorst is Zaterdag een landbouwer, die met paard en wagen den on- bewaakten overweg aldaar passeerde, door een goederentrein in de richting Zwolle gegrepen. Voerman en paard werden op slag gedood. Het slachtoffer is de 60-jarige ongehuwde H. Nyboer. De overweg ter plaatse is geen ver keersweg, doch geeft den boeren gelegenheid hun landerijen te bereiken. Het uitzicht ter plaatse is zeer goed. Te Ruhrort is een R.K. centraal bureau voor zielzorg ten behoeve van Nederlanders opge richt, waarin het Centraal bureau voor R.K. Schippers-missie is opgelost; Pater Pozzy, O.P. M., zal aan het hoofd van dit bureau staan en als zielzorger voor de Nederlandsche Katholie ken in het West-Duitsche industriegebied fun- geeren. De magnetiseur M. A. W. D. heeft zich voor het Haagsche Kantongerecht te verantwoorden gehad wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. Verd. behandelde zijn patiënten door met zyn handen bepaalde bewegingen te maken. Hij zeide geestelijke kracht over te brengen, waardoor de patiënten zich zelf konden gene zen. Voor de behandeling nam verdachte een kleine vergoeding aan, welke vergoeding echter vrybiyvend was. Conform den eisch van den ambtenaar van het O. M. veroordeelde mr. Fontein verdachte tot een geldboete van f 40 subs. 4 dagen plaats vervangende hechtenis. Aan C. M. A. D. was eveneens ten laste ge legd het onbevoegd uitoefenen der genees kunde. De ambtenaar was van meening dat met kracht tegen dergelyke excessen moet worden opgetreden en eischte een geldboete van f200 subs. 2 maanden hechtenis. De Kantonrechter veroordeelde verdachte tot een geldboete van f 100.— te vervangen door 10 dagen hechtenis. De Egyptische gezant te Brussel Zaku El Ebrashi Pasha vertoeft momenteel voor een kort verblijf in ons land. Zaterdagochtend is de gezant in gezelschap van Dr. Hassan Ismail, handels-attaché van de Egyptische legatie te 's Gravenhage. per auto naar Amsterdam vertrokken. Onder leiding van Dr. A. van der Laan heeft de gezant de percentenmarkt in de Jan van Galenstraat bezichtigd en is vervolgens op Schiphol door den heer Moes rondgeleid. De directie der K.L.M. bood den gezant op het vliegveldeen lunch aan. Des middags heeft by de Amstel bierbrouwery onder leiding van de directeuien Jhr. H. Hooft en Jhr. Six be zichtigd, waarna mr. A. van Schendel den hoogen gast tydens zyn bezoek aan het Rijks museum op de Rembrandt-tentoonstelling heeft rondgeleid. Maandag zal de gezant een bezoek aan Rot terdam en Gouda brengen. Naar aanleiding van een sympathiebetuiging, welke het comité tot het jaarlyks houden van een Vredescongres aan den Negus van Abessi- nië had gezonden, heeft de secretaris van ge noemd comité uit Addis Abeba een schrijven ontvangen, waarin Zijne Majesteit de Keizer zijn dank betuigt voor de belangstelling, welke de vredesvereenigingen in Nederland aan den dag legden voor de Ethiopische kwestie. „Langen tijd heb ik naar een tekst voor myn nieuwe voordrach tenreeks gezocht. Want ik zoek geen verhaaltje maar beleving, geen woordenschoon alleen, doch geestelijke diepte. De tekst moet het uithouden na langen tijd me- moreeren en repeteeren. Ik moet er als 't ware door gevangen gehouden worden, er door voortgedreven wor den, er door in boeien geslagen worden". Zoo vertelde ons de kunstenaresse Charlotte Kohier op haar tot een intieme zaal uitge bouwde kunstzinnige flat aan de Lairessestraat te Amsterdam, toen we haar kwamen spreken over haar aangekondigd© oud-testamentische voordrachten. „Eerst had ik een ander werk, waarvan ik 't vertaalrecht reeds geregeld had. Maar lezend in den bybel werd ik telkens en telkens ge boeid door de diepte, de grootheid, de schoon heid van de schriften. Hoe klein voelt de mensch zich daar tegen over en toch ook weer: hoe groot groeit hy er in uit! In dezen verscheurden tyd tracht ik iets van geesteiyke waarde te brengen dat schoon is niet alleen, maar vol wezeniyke le venskracht". We waardeeren deze keuze van een kunste. naresse. De bybel is vroeger steeds een bron geweest van geesteiyke schoonheid en letter kundige verheffing. Al te ver is de Schrift uit ons onderwys weggenomen. Wat weet een jong geslacht nog van de heroïsche bybelsche figuren, van den beelden, rykdom, de taalpracht en de geestkracht van het Oude en Nieuwe Testament? Wat weet men van het wondere extatische Hooglied, van de hooge strengheid des Predikers, van de majesteit der Psalmen? 1 Den geestelijken, rykdom daarvan wil Char lotte Kohier ons verklanken in de plastiek van haar beeldend woord. 14 October zal haar eerste voordracht plaats vinden in den Amsterdamschen Stadsschouw burg. Haar doel is daarby het Oudtestamen tische volk van Israël, dat in deze dagen door vele rampen getroffen wordt, voordeel van haar voordracht te doen hebben en daarom zyn de toegangsprijzen hoog gehouden en zal de opbrengst dienen voor de Joodsche vluch telingen. Deze beelding van het bybelwoord is intus. schen niet, zooals sommigen ten onrechte mee- nen, voor een kleinen kring genoodigden, doch voor iedereen toegankelyk en we hopen dat Velen er zullen heengaan allereerst om de geestelyke schoonheid van h«t' gebodene te genieten en daarby ook om de bedoeling der kunstenaresse tot haar recht te doen komen. De schoonheid der Heilige Schriften moet meer in ons dagelyksch bestaan gebracht wor den en daarom is deze daad van. Charlotte Kohier bijzonder te waardeeren. De dichterschoonheid, de oratorische ge strengheid, psalmodieerende taalpracht, de ex tatische liefdeverrukking en de geestelyke ver. deemoediging vereenen zich in de onmetelyke levenskracht van het heilige woord. L. v. d. B. Van bevoegde zijde vernemen wy, dat, indien mocht biyken, dat, in weerwil van de verhoo ging van de heffing op varkensvleesch de prys- styging op de binnenlandsche varkensmarkt nog verderen voortgang vindt, bevroren spek van de Nederlandsche Veehoudery Centrale op de markt zal worden gebracht tegen een prys van omstreeks 60 cent per K.G. (voor kwaliteit A). De Nederlandsche Veehoudery Centrale be schikt over voldoende voorraden, zoodat voor een tekort aan spek niet de minste vrees be hoeft te bestaan. Het Nationaal Crisis Comité deelt mede: Met waardeering maakt het Nationaal Crisis comité melding van de bereidverklaring van de Aigemeene Vereeniging Radio Omroep en van der. Katholieken Radio Omroep om de N.C.C.- Kadioprysvraag „Wie z'n hoed is dit?" nog maals ten gehoore te brengen. De uitzending van den K.R.O. zal geschieden op Dinsdag 15 October, des avonds te 7.35 uur, opnieuw met medewerking van Minny Heyer- mans en Jan Hahn. Na langdurig en scherp verhoor heeft zekere v. d. S. uit Westmaas bekend, brand gesticht te hebben te Strijen. By dezen brand is de in boedel van de boerenhofstede van G. geheei door het vuur vernield; een groote voorraad hooi ging verloren, en eenig vee kwam in de vlammen om. Als reden gaf S. wraakneming op. De man is naar het Huis van Bewaring te Dordrecht overgebracht. In den toren van de R.K. kerk aan den Be- zuidenhoutscheweg te Den Haag is Vrydag- avond de bliksem ingeslagen, Lichtleiding en uurwerk werden beschadigd. By de sigarenfabriek Korpershoek te Eind hoven hebben de katholieke en moderne si garenmakersbonden een staking geproclameerd. Reden van deze actie is de invoering van loonsverlagingen door de directie en het ont slaan van arbeiders, om het werk goedfeooper door thuiswerkers te doen verrichten. De firma P. de Gruyter Zoon N.V. heeft een nieuwe, aantrekkelyk uitgevoerde prijscou rant uitgegeven. Aan dit drukwerk is een prijs vraag verbonden, waaraan iedereen zonder eenige verplichtting kan meedoen. De hoofdprijs is 1000. Verder zijn er nog 500 kleinere prij zen, wat de animo tot deelname zeker zal verhoogen. Er zyn opmerkelijk weinig menschen in Ne derland, die eenig idee hebben van de inrichting van het menschelyk lichaam, vooral de onbekendheid met het zenuwstelsel is zeer groot. Zelfs velen, die in andere vakken dan de geneeskunde aan de Universiteit gestu deerd hebben, weten omtrent de inrichting van het lichaam buitengewoon weinig. Een alge meen ontwikkeld man wil wel gaarne iets van de theorieën van Einstein weten, maar hoe zyn lichaam werkt, interesseert hem nauwelyks of ook vaak in 't geheel niet. Dit wordt zonder twyfel in de hand gewerkt door de genceshee- ren. Velen van hen zyn gewend, den patiënt niet te zeggen wat er aan mankeert, en wan neer ze het al zeggen, dan drukken zij zich uit in volkstermen: koude, bezetting, zenuwen op de maag en dergelyke uitdrukkingen. Zy zien in 't algemeen ook niet gaarne, dat de patiën ten in geneeskundige boeken grasduinen: zy zyn van meening, dat het vertrouwen in den medicus genoeg is. De eigenlijke oorzaak hiervan is, dat de ge neeskunde in de laatste 70 a 80 jaren sterk veranderd is. Vóór dien tijd waren de gewone geneeskundige termen in het publiek bekend; patiënt en medicus verstonden elkaar. Sedert dien tyd echter zyn de geneeskundige begrip pen buitengewoon sterk veranderd, zocdat de oude begrippen, die nog in het volk leven, voor den medicus geen beteekenis meer hebben, en de nieuwe begripDen voor den leek onbegrijpe lijk zijn. In 't algemeen kan men zeggen, dat het volk geneeskundige begrippen heeft uit de jaren 16001700, ook nog wel oudere ideeën. Zoo gebeurt het b.v. nog dikwyis, dat, wan neer de dokter den pols voelt van een patiënt, een der familieleden vraagt: dokter, heeff, hij koorts? Dit nu vraagt hij, omdat hij meent, dat de koorts aan den pols geweten kan worden, dat de koorts eigeniyk ln de beweging van het bloed zit. Welnu, dit is een denkbeeld, dat van Boerhaave afkomstig is, dus van omstreeks 1700. Dit is nu niet zoo heel vreemd, want de volksbegrippen en gewoonten hebben een bui tengewoon lang leven. Een vriend van mij wees my er laatst op, dat vele woorden, die sedert 600 jaren tot het beschaafde Nederlandsch be- hooren, thans by het volk nog niet ingebur gerd zijn, zooals b.v. het woordje „zich", waar voor het volk nog steeds „z'n eigen" gebruikt. Zoo leven ook de oude geneeskundige begrip pen nog voort. In Frankryk, althans in Parijs, wordt in de klinieken en poliklinieken den patiënten pre cies medegedeeld wat zy mankeeren; en zy zelve weten dan ook precies, hoe het staat me* hun gehalte aan bloedkleurstof, aan roode bloedlichaampjes en honderd andere dinger, meer. Hier in Nederland zijn de dokters daar huiverig voor. Blykbaar is men hier meer be vreesd, dat een nauwkeuriger kennis van zyn ziekte den patiënt nerveus zal maken: het 1s zelfs niet uitgesloten, dat de Franschman zyn ziekte met meer overgave draagt dan de Nei- derlander. Misschien is er ook wel een eigenaardig ver schil in de verhouding tusschen dokter en pa tiënt hier en in Frankrijk. Misschien staat de arts hier verder verwyderd van den patiënt dan daar, omdat in Frankrijk het gevoel van gelijk heid der menschen sterker is. Maar dat alles beteekent in 't geheel niet, dat de Fransche artsen in doorsnee beter zouden zijn dan de Nederlandsche. De meeste Nederlanders ont kennen dit zelfs ten eenenmale. In elk geval: hier in Nederland weten de menschen heel weinig van de structuur en de verrichtingen van hun lichaam. Eigenlijk is dit een zeer belangryke zaak. De gezondheid der menschen kan niet goed be vorderd worden, indien zij van het lichaam niet eenige practische kennis hebben. Practi- sche kennis: ziedaar de kwestie. De kennis, die het volk ontvangt uit de min of meer populaire boeken over gezondheid, sociale hygiëne enz, deze kennis is niet practisch. Die kennis is byna steeds niets anders dan een korte samenvatting van de kennis van den vakman, maar daarvan begrypt de leek in werkelykheid niets. Zoo wordt er b.v verbazend veel geschreven over bacteriën en besmetting: in 't algemeen heeft de leek daaraan niets. Men moet uitgaan van de kennis en de geschiktheid, die de persoon in kwestie heeft. Men moet beginnen met de hoogepriesteres van de hygiëne, dat is de huis vrouw, wier echtgenoot een inkomen heeft van 25 30 gulden en minder. Dat is de groote mas sa van het volk. Men moet zich deze vrouw voorstellen, zooals zy is, d.w.z. goed kunnende wasschen, boenen, schrobben en stoffen, in het bezit van water, groene zeep, dweilen en een stofzuiger; deze vrouw heeft in 't algemeen wei verstand van verstellen, maar lang niet altyd van naaien, en heeft slechts een heel eenvou dige kennis van koken. Zoo heeft men dan een uitgangspunt, wat er bereikt kan worden op het gebied van zindeiykheid, kleeding en voeding. Immers het is volkomen nutteloos, lange ver handelingen voor het volk te publiceeren over calorieën en dergelyke zaken; het is zelfs moei- ryk, hun de beteekenis van eiwitten, vetten en koolhydraten duidelyk te maken. Men zou in tegendeel moeten beginnen met de tradltioneele voeding der Nederlanders te bestudeeren, en vandaar uit verder te werken. Want inderdaad behelzen de gewone traditioneele voedingsge woonten meer ware wysheid over de voeding dan alle geleerde bibliotheken by elkaar. Indien deze voeding goed van kwaliteit, ruimschoots en een weinig gevarieerd is wel, de ervaring van hondorden jaren heeft bewezen, dat de Neder lander daarby goed gedyt. Maar Juist in deze traditioneele voeding komen veranderingen, die lang niet altyd verbeteringen zyn. Men zou dus, als practische hygiëne, den vrouwen moe ten leeren de verschillende soorten van groen ten (waarvan er vele in onbruik raken), kennis van brood en broodbakken, verstand van aard appelen, procédé's van koken, in 't algemeen betere warenkennis en meer kookkunst. De hygiëne in kleeding wordt steeds moei lijker door de mode en door de slechte kwali teit der goederen, die in de groote magazijnen wordt aangeboden. De kleine man is in t al gemeen aangewezen op deze goedkoope goede ren, die met de mode wisselen. De schoenen worden hoe langer hoe slechter, en daar is nog veel minder aan te doen. Maar een groote ken nis van de naaikunst zou voor verreweg do grootste helft van het Nederlandsche volk een beter, warmer en gezonder kleeding kunnen verschaffen. Dan is er de opvoeding van kleine kinderen, die een der voornaamste onderwerpen is van de hygiëne. Het is my b.v. vaak opgeval len, dat moeders eenvoudig niet bemerkt heb ben, dat hun kinderen scheef groeien. Ook de geestelijke volksgezondheid is iets, dat van uit het standpunt van het volk zelf aangepakt moet worden. Dit is in 't geheel geen' onmogelykheid, want er zyn genoeg zeer een voudige (d.w.z. arme) vaders en moeders, die een uitstekenden psychologischen kyk op hun kinderen hebben. Trouwens er is niet de min ste reden om te veronderstellen, dat psycholo gisch inzicht gelyken tred houdt met rijkdom. Het tegendeel is het geval. Er zou een methode moeten gevonden worden om ook de geestelyke volksgezondheid te leg gen in handen van vaders en moeders. Het komt my voor, dat de lichamelijke zoowel nis de geestelyke hygiëne het best in de gezinnen zou gebracht kunnen worden door een vrouwe- ïyk arts. zy toch beschikken van beide zyden over de noodige ervaring. Daarmee zou dan een niet alleen goed, maar noodzakeiyk werk ver richt worden. Want ook vroeger bestonden zul ke werken, zooals b.v. van Hufeland, maar ln dezen tyd bestaan ze nog niet, zyn echter even zeer onmisbaar. Dr. TH. H. SCHT iTCHTINQ

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5