Mussolini nog steeds bereid tot onderhandelen? I! Weinig nieuws van het front Wapenuitvoer naar Italië Generaal de Bono te Adoea Het nieuws van heden GARIBALDI'S KLEINZOON NAAR LONDEN FINANCIEELE SANCTIES m MOEILIJKHEDEN MET GRAAF VINCI Nieuw kabinet in Polen DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 14 OCTOBER 1935 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Avondblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19592 Overweegt Engeland de diploma tieke betrekkingen met Italië te verbreken? Eden over eenige dagen naar Londen? Radiorede van Aloisi Experts zijn het eens geworden over een ontwerp-resolutie Heden voorgelegd aan de werkcommissie Controle op de prijzen in Italië Italië roept nieuwe lichtingen op Plechtige intocht De explosie aan boord van de „Worosjilow" Abessinische regeering treedt tactisch op en stelt zijn vertrek voorloopig uit Opmarsch der Italianen in het Zuiden G ezantschapspersoneel vertrokken De situatie in het Noorden Het Weer 'V y;;' ^W: De tent van generaal Biroli, den bevelhebber van de inlandsche troepen, bij Adoea. Op den achtergrond de vesting, waar verwoed om is gestreden Italiaansch legerbericht Militaire voorbereidingen te Aden Hauzien en Sakota door Italianen veroverd DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Bij de Nederlandsche regeering is de regeling van een verbod in voorbereiding Vijf ministeries gewijzigd De Loge in Turkije BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIES NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. LONDEN, 14 Oct. (Reuter). De Romeinsche correspondent van de „Daily Telegraph" deelt mede, dat binnenkort generaal Enzio Garibal di een bezoek zal brengen aan Lon den. Dit wordt als een voorteeken beschouwd, dat de Britsch-Italiaan- sche betrekkingen binnenkort een wijziging zouden kunnen onder gaan. De generaal vertrekt Maandag uit Rome en zal Dinsdag te Londen aankomen. Theoretisch zal het bezoek een privé karak ter hebben, doch het is van beteekenis in ver band met den huidigen toestand. Het zou niet onmogelijk zijn. dat Mussolini, die een persoonlijk vriend is van Garibaldi, hem heeft opgedragen officieus de Britsche meening te polsen over het openen van onder handelingen, teneinde den toestand op te hel deren. In ieder geval zal Garibaldi het Italiaansche standpunt uiteenzetten in liberale en parle mentaire kringen. In de „Oeuvre" maakt, naar uit Parijs wordt gemeld, madame Tabouis eveneens melding van geruchten over de bereidheid van Musso lini, om te onderhandelen, welke te Genève de ronde hebben gedaan. Zij seint, dat het' gisteravond in de wandelgangen van den Vol kenbond is opgevallen, dat de Romeinsche cor respondent van de „Reichspost" (het orgaan van den Oostenrijkschen kanselier Schuschnigg) veel ophef maakte van een bericht, dat volgens hem de laatste desiderata van Mussolini in zake Abessinië bevatte, alsmede de voorwaar den, waarop hij bereid was te onderhandelen. Deze zouden daarop neerkomen, dat de Vol kenbond, onder zekere voorwaarden, in zou moeten stemmen met den afstand van Harrar, Ogaden en Tigre; Mussolini zou tevens voor het eerst verklaren, dat hij zich niet naar Ad dis Abeba wil begeven en er verscheiden malen op wijzen, dat hij binnen het kader van den Volkenbond wil onderhandelen. GENèVE, 14 Oct. (Reuter). Naar vernomen wordt, zal Eden zich in de tweede helft van deze week naar Londen begeven om rapport uit te brengen over de jongste besluiten van den Volkenbond. In verband hiermede verluidt, dat de Engelsche delegatie zich bezig houdt met de gedachte aan een afbreken van de di plomatieke betrekkingen met Italië. Hierbü schijnt Engeland te worden ge steund door de Dominions en enkele klei nere mogendheden, o.a. Nederland. Dit voorstel, indien het wordt ingediend, zal op sterken tegenstand stuiten bij een aantal andere staten, die vreezen, dat indien de di plomatieke betrekkingen met Italië worden af gebroken, alle hoop op onderhandelingen te niet is gedaan. In een radiorede, welke Zondagavond is uit gezonden voor het Amerikaansche publiek heeft Aloisi 'n uiteenzetting gegeven van 't standpunt zijner regeering, waarin hij liet uitkomen 1. dat Italië onrechtvaardig zou zijn behandeld door den Volkenbond, 2. dat in de oogen van Italië, Abessinië als staat geen eenheid is, maar be staat uit een centralen staat en koloniën, welke laatste op onmenschelijke wijze worden beheerd, 3. dat deze omstandigheden wel be stonden toen Italië in 1923 stemde voor de toelating van Abessinië tot den Volkenbond, maar dat deze toelating voorwaardelijk was, terwijl de voorwaarden niet zijn vervuld, 4. dat Italië niet in tegenspraak met het Kellogg- pact heeft gehandeld, omdat dit aan de staten toestaat zich te verdedigen en dat sedert tien jaar de Abessinlërs aan de Italiaansche gren. zen 90 incidenten hebben veroorzaakt. GENèVE, 13 Oct. De financieele des kundigen van de Sanctie-conferentie hebben vanmiddag gedurende ongeveer 5 uren be raadslaagd over een ontwerp-resolutie voor financieele sancties. Men is het eens ge worden over een tekst, welke Maandag ochtend zal worden voorgelegd aan de werk commissie der conferentie, welke hierover dan nader zal beslissen. Later zal de tekst der resolutie worden gepubliceerd. In Engelsche kringen veronderstelt men, dat de sanctiemaatregelen reeds Maandag van kracht zullen kunnen worden verklaard. Voorts zijn Zondagmiddag tusschen Fran- sche en Engelsche deskundigen besprekingen gehouden met betrekking tot eventueele econo mische sancties. Overeengekomen werd de kwestie van de stop zetting der levering van grondstoffen aan Italië en aan den anderen kant een boycot van Ita liaansche artikelen nader te bestudeeren. ROME, 13 Oct. (Reuter). Starace, de secre taris van de Fascistische party, zal persoonhjk de leiding op zich nemen van de controle op de pry zen. Een uitgebreide organisatie, waaraan de meeste ministers en vakorganisaties zullen me dewerken, is ingesteld, om te vermeden, dat levensmiddelen worden opgekocht en een on gerechtvaardigde prysstyging intreedt. De eer ste vergadering van dit lichaam zal as. Dins dag gehouden worden. ROME, 13 Oct. Zaterdagavond is een offi cieel decreet gepubliceerd, waarby alle onder officieren en manschappen van de lichtingen 1909, 1910 en 1912 onder de wapenen worden ge roepen. (In Italië worden de lichtingen ge noemd naar den geboortedatum der recruten). Gedurende dit weekeinde zyn uit verscheidene havens van Italië 8000 man troepen en een groote hoeveelheid oorlogstuig naar Oost-Afrika gezonden. Vasconcellos, de vertegenwoordiger van Portugal bij den Volkenbond, president van de Sanctie-conferentie te Genève ADOEA, 14 Oct. (Stefani). De opperbevelhebber van de Italiaan sche troepen in Oost Afrika, gene raal de Bono, heeft gisteren te Adoea een plechtigen intocht gehou den en officieel bezit genomen van het veroverde gebied. Ter nage dachtenis van de in 1896 te Adoea gesneuvelde Italiaansche soldaten heeft hij hier een marmeren monu ment onthuld. Hiermede is de eerste phase van de operaties, die ten doel hadden Adoea te bezetten en Oost Tigre in te nemen, beëindigd. De Koptische geestelijkheid en de Mohammedaansche communitei ten van Adoea en Aksoem hebben hun onderwerping aangeboden op het hoofdkwartier van het eerste legercorps. HAMBURG, 14 Oct. (A.N.P.) De vier le den van de bemanning van het Sovjet-Russische motorschip „Worosjilow", aan boord van welk schip zich Zaterdag by Norderney een ontplof fing in de machinekamer heeft voorgedaan, waarby zij ernstig zyn gewond, zyn Zondag overleden. ywpjj^j.. Het nieuwe Rijksministerie voor de luchtvaart te Berlijn is thans gedeeltelijk onder de kap. Dit feit is Zaterdag in tegen woordigheid van den General der F lieg er", Hermann Goering, feestelijk herdacht. Er werd een groote feestmaaltijd gegeven waaraan behalve de eeregasten ook de 5000 arbeiders, die bij den bouw werkzaam zijn, aanzaten. ADDIS ABEBA, Zondagavond. Addis Abeba heeft gedurende de laatste 24 uren hardnekkig getracht een situatie op te lossen, zooals in de geschiedenis der diplomatie nog niet is voorgekomen. Deze situatie was geschapen door de weigering van den Italiaanschen gezant, graaf Vinei, om het bevel van de Abessinische regeering op te volgen en het land te verlaten. Graaf Vinci is nog steeds te Ad dis Abeba. Hij is thans feitelijk ge vangen sinds hij gisteravond gewei gerd heeft de stad te verlaten. Gisteravond te ongeveer 5 uur is hij uit het consulaat verwijderd en sedertdien onder strenge bewaking en voortdurend toezicht overgebracht naar het huis van Ras Desta. De Abessinische regeering vreest voorname lijk, dat graaf Vinei zelfmoord zou kunnen ple gen om op die manier als een martelaar te worden gekroond. Alles wordt in het werk gesteld om dit te verhinderen en men hoopt dit bereikt te heb ben, nu men hem uit het consulaat heeft ver. wyderd en geen Abessinische troepen in de buurt van het huis toelaat. Dramatische en komische scènes speelden zich gisterochtend af bij het vertrek van het personeel van het consulaat. Een sterke bewa kingstroep zorgde er voor, dat de Italianen zouden vertrekken volgens de bevelen van de Abessinische regeering en een trein stond aan het station voor hen gereed. Een uur verstreek vóór een gedeelte van het personeel arriveerde. Zy brachten wagonladingen bagage mede en een luipaard, dat de lieveling van het consu. laat was geweest. Graaf Vinei bleef echter op het consulaat achter en beriep zich opnieuw op een besluit, dat hü de stad niet zou verlaten zonder den Italiaanschen consul van Magalo. Een uur ging voorbij. Er werd druk heen en weer geloopen tusschen het consulaat, het pa leis en het station. Men hoopte, dat graaf Vinci in zyn vertrek toe zou stemmen, maar ten slotte werd my medegedeeld, dat hy zich in den kelder van het consulaat had opgesloten. Het huis zelf verkeerde in een staat van beleg. Daarna was er weer een oponthoud aan het station. Signor De Grenet, de tweede secretaris van de legatie, was aan zijn bewakers ontsnapt. Hij werd achtervolgd en ten slotte gevonden met een geladen revolver in zyn hand. Hij werd ontwapend en terug naar het sta tion gebracht en daar op den trein gezet. Ten slotte vertrok de trein met drie uur ver traging. maar graaf Vinei bleef opgesloten in het legatiegebouw. Vanmorgen stond een nieuwe trein gereed om den gezant naar de kust te brengen. Men deelde mij mede, aat graaf Vinei zich van het douanekantoor naar den trein zou begeven, maar van graaf Vinci was geen spoor te ont dekken. Later op den dag werd my medegedeeld, dat de reden waarom graaf Vinei vanochtend niet was vertrokken, een plotselinge verandering in de plannen van de Abessinische regeering was. Ik verneem, dat men thans heeft beslo ten het vertrek van den Italiaanschen ge zant voor onbepaalden tijd uit te stellen, vermoedelijk totdat de regeering zich op de hoogte zal hebben gesteld van zyn weige ring de stad te verlaten. De Abessinische regeering heeft zich gedu rende alle moeiiykheden, veroorzaakt door het vertrek van het legatiepersoneel en de weige ring van den gezant de stad te verlaten, zeer tactisch gedragen. Noch tegenover het personeel, noch tegen over graaf Vinci is eenig geweld gebruikt. De regeering blijft volharden in een vreemd stilzwijgen ten opzichte van de gebeurtenissen in het Noorden. Ik verneem, dat men van plan is deze poli tiek voort te zetten, totdat de Volkenbond definitief sancties tegen Italië gaat toepas sen. (Copyright Morningpost—A. N. P.). ADDIS ABEBA 14 Oct. Naar verluidt heeft de keizer van Abessinië het voornemen den Italiaanschen consul en den handelsvertegen woordiger van Italië in Magalo, die nog een week reizen voor den boeg hebben, voordat zy in Addis Abeba zullen zijn aangekomen, per vliegtuig naar de hoofdstad te doen vervoeren, teneinde het arrest van den Italiaanschen ge zant, graaf Vinei, te bekorten. Uit Asmara wordt gemeld, dat van de 1500 Abessinlërs, die met den gouverneur van Oost Tigre naar de Italianen zijn overgeloopen, on geregelde troepen zullen worden gevormd, die VERWACHTING: Matige tot zwak- ken wind uit Westeiyke richtingen, zwaar of half bewolkt, weinig of geen neerslag, weinig verandering in temperatuur. H Hoogste stand: 772.1 te La Coruna. Laagste stand:. 742.5 te Jan Mayen. Zon op 6.23 - onder 5.08 - Licht op 5.38 Maan op n-m. 5.48 onder v.m. 9.43 Laatste kwartier 19 October illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll '*s - V. Koscialkowski, de nieuwe minister-pre sident van Polen met het Italiaansche leger zullen mede optrek ken. De Italiaansche legerleiding heeft drie kam pen laten aanleggen voor de 500 Abessinische krijgsgevangenen. Deze kampen bevinden zich in Eritrea. Onder bescherming van een zwaar bom- bardementsvuur dat ten doel had de dorpen te doen verlaten en de vooruitgeschoven posten der Abessinische troepen te isoleeren, zyn de Italiaansche Iegertroepen in Zuid- Oost-Abessinië Zaterdag door het dal van de Webbe Sjibeli in Noordelijke richting opgerukt. ROME 14 Oct. Het achttiende officieele Ita liaansche legerbericht heeft den volgenden tekst: Op 11 October om 13 uur heeft de Dejak Haile Selassie Koeksa na zich by de voorpos ten te nebben aangemeld, zich te Coatit ver voegd bij generaal de Bono. Hy droeg een kha- ki-unlform van Europeesch model en had ver scheidene onderbevelhebbers in zyn gevolg. Zijn persooniyk escorte bestond uit 1500 man, die ge wapend waren met geweren, voor het grootste gedeelte van het Manlicher-type, en met 20 mi trailleuses en 2 stukken klein luchtafweerge schut van het fabrikaat Oerlington. Dit escorte had zich verzameld rondom Adigrat. Dejak Haile Selassie Koeksa heeft tegenover generaal de Bono hernieuwde uitdrukking gegeven aan zijn gevoelens van toewijding ten opzichte van Italië en heeft zich volkomen te onzer beschik king gesteld. Tevens sprak hij de hoop uit, dat zijn daad ook andere hoofden er toe zou bren gen zijn voorbeeld na te volgen met het doel allen volksstammen van den Tigre vrede te ge ven onder de Italiaansche driekleur en hun rust, welzyn en rechtvaardigheid te verzekeren. In den loop van Vrijdag is het zuiverings- werk voortgezet en heeft een detachement in- boarlingen-infantarie, dat met geweerschoten was aangevallen, den vijand omsingeld en op de vlucht gedreven, waarbij de vijand 22 doo- den op het slagveld achterliet, waaronder zich één hoofdman bevond. Van het Somali-front geen nieuws. ADDIS ABEBA 14 October. Een aantal te Addis Abeba wonende Arabieren wilde de Ara bische vrouwen en kinderen uit veiligheidsover wegingen naar Aden sturen. De Britsche auto riteiten hebben echter geweigerd hen toe te ia- ten. Te dezer stede wordt in verband hiermede bekend, dat in Aden uitgebreide militaire maat regelen worden genomen. Op de hoogten, die de stad en de haven omringen wordt luchtafweer geschut opgesteld. De in Aden woonachtige vrouwen en kinderen zoo wordt hier verder verteld hebben de stad reeds moeten verla ten. ADDIS ABEBA 14 Oct. (Reuter). Het ge rucht gaat hier, dat de steden Hauzien en Sakota in handen van de Italianen zyn ge vallen. De regeering van Ethiopië is evenwel niet in staat een bevestiging of een ontkenning te geven. Generaal de Bono neemt te Adoea officieel het veroverde gebied in bezit. Experts te Genève zijn het eens geworden over een ontwerp-resolutie inzake financieele sanc ties Weinig nieuws van het Abessinische front. Moei lijkheden met Graaf Vinei; zün vertrek voor loopig uitgesteld Nieuw kabinet in Polen Italië roept nieuwe lichtingen op Bij de Nederlandsche regeering is in voorberei ding de regeling van een verbod van wapenuit- voer naar Italië. Luisterrijke viering van het K. R. O.-jubileum; een jubileum-gave van 106.500. I.V.C.B.-competitie: Nederlaag van Kerkrade tegen Valkenburg. - Gelijk spel van R.K.N.A.C. R.K.T.V.V. klopt Mulo Treffers verliezen van Altior. Onze Gezellen en V.V.Z. spelen ge lijk. K.N.V.B.-com petitie: Stormvogels en D.F.C. lijden hun eerste nederlaag. Groote zege van Go Ahead op S.C.H. Heracles klopt A.G.O.V.V. Overwinningen van Be Quick en Velocitas. Bij de nationale wedstrijden van R.D.Z. te Rotterdam werden twee nieuwe Nederlandsche zwemrecords gevestigd. Naar wij vernemen is op het oogenblik bij de Nederlandsche re geering in voorbereiding een rege ling van een verbod van wapenuit voer naar Italië. Naar men zich zal herinneren, heeft minister Colijn de zer dagen in de Eerste Kamer reeds medegedeeld, dat een wetsontwerp inzake uitvoerverboden en crediet- verleening in gereedheid gebracht zou worden. De indiening van beide ontwerpen hangt echter af van den loop der besprekingen in Genève. WARSCHAU, 13 Oct. Heden is een nieuw kabinet in Polen samengesteld. De wijziging van de regcering betreft, behalve den minister-president, vijf portefeuilles en wel die van Binnenlandsche Zaken, Finan ciën, Handel, Onderwijs en Sociale Voorzorg. De overige ministers behouden hun func ties. De nieuwe president, Koscialkowski, is in 1892 in de provincie Kowno geboren. Hy stu deerde te St. Petersburg, Riga en Warschau en nam actief deel aan de onafhankelijkheidsbe weging. In de oorlogsjaren was hy een der leiders van de door Pilsoedski in het leven ge roepen Poolsche militaire organisatie. In 1919 1920 nam hy als officier deel aan de campagne tegen de Bolsjewieken. Hy onderscheidde zich bij de operaties om Wilna. In 1920 werd hij gekozen als vertegenwoordiger van Wilna. Hij was een der oprichters van de parlementaire groep der Arbeiderspartij. Sedert Juni 1934 is Koscialkowski minister. De Turksche regeering heeft de ontbinding ge last van alle vrymetselaars-organisaties in Tur kije. Haar bezittingen zullen worden geconfis- keerd. f\ VA\ wwniiiii nu Ti t r r 7 r r +//7 Stand op Maandag 1 uur n.m.: 768.7 Vorige stand: 763.1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1