S TA DSNIEUWS Laatste Nieuws Spanning in Egypte Men ócfiujff oni: Zestien jaar geeischt Haarlem, 14 Oct. ECHTE WALES-ANTHRACIET MAANDAG 14 OCTOBER 1935 HAAS' Azijn alleen Steevast nummer één! R.K. MIDDENSTANDS. VEREENIGING Algemeene ledenvergadering TRAM ONTSPOORD Op 't viaduct aan de Leidschevaart HET STERKE GESLACHT Spel in drie bedrijven van Michael Egan. Nieuw Schouwtooneel. Stads schouwburg 'T CONCERT VAN STAF NEES Aangeboden door den N.H.K. AUTO GESTOLEN Nachtwaker vond den wagen TWEEDE LEERLINGEN. UITVOERING Zangklasse Paul Broersen OPERA-UITZENDING VAN „UNDINE" VAN LORTZING o.a. a f 2.25 WITTOP KONING - HAARLEM HARMENJANSWEC 67 A, TELEFOON 16100 Amateur-fotografen Vredes-samenkomst 20 Oct. 1935 Geloof en Wetenschap Wat doet hij in de kou? R. K. Gemengde Tooneel vereeni ging „Ludamus" WIELRENNEN Opbrengst collecte Nieuwe weg tusschen Julianalaan en Kleverlaan H.S.V. de Kampioen De Maandagmarkt H.R.C. de Jonge Kampioen R.K.W.V. Achilles H.R.C.Excelsior (Gedeeltelijk gecorrigeerd) DAMMEN HAARL. R.K. DAMBOND Clubcompetitie DAMMEN Clubkampioenschappen Haarlemsche Damclub Tafeltennis In bevoegde Engelsche kringen is men van meeningdat een Engelsch-Italiaansch conflict niet meer te vermijden is Engeland op alles voorbereid Terreur onderdrukt Pleidooien AGENDA Bioscopen IS October Bioscopen De „Brommert" komt voor RIJKSVISCHAFSLAG Dinsdag 22 October houdt de Haarlemsche R.K. Middenstandsvereeniging des avonds om kwart over acht een algemeene vergadering in een der zalen van Café Brinkmann, Groote Markt te Haarlem. De agenda luidt als volgt: Opening. Bespreking winter-program. Een in leiding over: middenstand en verbruikscoöpe ratie door den heer A. Pielage, voorzitter der R.K. Kruideniersvereeniging. Behandeling der agenda van de centrale raadsvergadering op 24 October e.k. te 's Gravenhage en benoeming van afgevaardigden. Verslag van het midden standscongres te Rotterdam, uit te brengen door den heer H. J. Nelissen. Rondvraag en sluiting. Gisterenmiddag om kwart voor 4 uur is een tram van den Iocaaldienst Zandvoort—Haarlem der N.Z.H. op het viaduct aan de Leidschevaart ontspoort. De tram die uit een wagen bestond kwam uit Aerdenhout en liep op de helling door tot nu toe onopgehelderde oorzaak uit de rails. De passagiers stapten uit en werden met een tram, die na de ontspoorden wagen arriveerde, verder vervoerd. Persoonlijke ongevallen hadden niet plaats. De schade aan het tramrijtuig is gering. Personeel van de N.Z.H. begon onmiddellijk met het opruimingswerk. De dienst kon over enkel spoor worden onderhouden. Tegen 5 uur was de lijn weer geheel berijdbaar. Laten we deze geste van het Nieuw Schouw tooneel, dat in Haarlem nog altijd niet zijn pu bliek gevonden heeft, als een vergissing be schouwen. Een vergissing overigens, die niet klakkeloos begaan werd, zooals blijken kon uit het grondig doorgewerkte spel van Dogi Ru- gani en Jacques Snoek. Deze acteur heeft in den laatsten tfjd veel aan uitbeeldingskracht gewonnen en het hindert niet, dat hij in zijn speelvorm aan Ko van Dijk doet denken. „The dominant Sex" werpt zich op als de weergave van een modern huwelijksprobleem. We kunnen deze Amerikaansche wijsheid mis sen. Aan den strijd om de suprematie tusschen man en vrouw ontbreekt het ook hier niet, maar wanneer die grof wordt ingezet en nog grover doorgevoerd, krijgen we een levensbeeld te aanschouwen, dat voor het tooneel bitter weinig waarde heeft. De regisseur in dit ge val de heer Frits Bouwmeester moet beden ken, dat kunst zonder verheffing boven het platvloersche niet bestaanbaar is. Het stuk had luchtiger gespeeld kunnen zijn en dan was het schunnig geworden. Nu was het hard, plomp, wrang en schaamteloos. Zóó schaamteloos in de bespreking van het waarde volle in liefde en huwelijk, zóó grof in de op vatting van hooge levensplichten, dat bijwoning van het spel aan iedereen ontraden moet wor den. Eén goede les zou er uit te trekken zijn: de nutteloosheid van het proefhuwelijk wordt over tuigend gedemonstreerd. Maar het was een ver velende les. Gelukkig maar. En ook gelukkig, dat er zoo'n schamelo belangstelling voor bleek te zijn. H. B. v. d. S. Dit mag zeker een mooi resultaat genoemd worden voor deze parochie, als men in aanmer king neemt dat de collecte voor den K.R.O. de vorige week eveneens een schitterende op brengst had. Zooals reeds gemeld zal Zondag 27 October van 12 tot 1 uur de beroemde Belgische beiaardier Staf Nees uit Mechelen een carillon-concert op den St. Bavotoren geven. Nader vernemen wij dat dit concert is aange boden door den Nieuwen Haarl. Kunstkring, in verband met het feit, dat deze Kunstkring het duizendste lid ingeschreven heeft. Het bestuur van den N. H. K. vertrouwt, dat het concert zal slagen en dan door meerdere ge volgd zal worden. De heer v. d. G., wonende aan de van de Spie- gellaan te Heemstede, had Zondagavond eenige gasten te zijnen huize. Toen een hunner wilde vertrekken, bemerkte hij dat zijn auto, dien hij voor de deur geplaatst had, gestolen was. On middellijk werd bij de politie en de N.V. Nacht- veiligheidsdienst en contróle aangifte van den diefstal gedaan. Om kwart óver vier ontdekte een nachtwaker den auto in de Javalaan. De wagen was niet beschadigd, terwijl het contact-sleuteltje nog aanwezig was. Zondagnamiddag had in de Tuinzaal van het Concertgebouw aan de Begijnestraat de tweede uitvoering plaats van de zangklassen van den heer Paul Broersen, met den eenigszins wijd- schen ofschoon voor dit soort zangkoortje min der gebruikelijken naam van „Schola Cantorum" begiftigd. Er waren een groot aantal belangstellenden opgegaan naar de Gemeentelijke Concertzaal, waaronder natuurlijk de familieleden der kleine zangeressen en zangers vooral met verlangen Uitzagen naar het optreden der jeugdige artis- ten. Waar bovendien de heer Lucien Louman een aantal solo's ten beste geven zou, kon men zich voorbereiden op een prettigen middag. De heer Broersen had een groot programma samengesteld van ernstige en opgewekte liede ren, door de kinderen onder zijn leiding te zin gen. Het trof ons dat de gekozen muziek ge tuigde van den zuiveren muzikalen smaak van den leider, evenals het ons aangenaam aandeed te constateeren, dat zoowel wat de stemvorming en het stemgebruik zélve aangaat, als wat de uitspraak betreft, door hem wordt gestreefd naar een zoo volmaakt mogelijk, met kinderen te be reiken ideaal. Tat hij daarbij wel eens wat hoog grijpt en zijn zangersschare dan niet steeds on der voldoende appèl heeft, valt daarbij waarlijk niet te verwonderen. Maar het is dan ook wel heel moeilijk om zelf én het accompagnement te verzorgen, èn de directie te voeren. En zeker zou de afwerking der details (gelijk inzetten en eindigen o.a.) ten goede komen aan het geheel en het peil der uitvoering nog verhoogen, waan neer directeur Broersen de begeleidingstaak aan een goede hulp in handen gaf. Het zou zijn zangersschare grooter zelfvertrouwen geven, en een koordiscipline die hier zooals elders tot de allereerste vereischten behoort. De opstelling vonden we overigens aller-onge- lukkigst, en zeker in dezen vorm onnoodig. De verstaanbaarheid- van den tekst werd er zeker niet door bevorderd. En dit was zooveel te meer Jammer, wijl zooals reeds gezegd stémgebruik en voordracht der kleinen zeer vielen te loven. Vanzelfsprekend hadden zangeresjes en zan gertjes veel succes. Even vanzelfsprekend viel den heer Luc. Lou man, die een zestal bariton-soli ten gehoore bracht, met zijn fraai, en voor de tuinzaal zelfs wat groot geluid, groot succes ten deel, dat hij spontaan deelde met den heer Broersen, die hem aan den vleugel begeleidde. J. S. Dit Dick Welman's „open brief" hebben onze lezers kunnen opmerken, dat men tracht te komen tot het oprichten van een Nederlandsch Opera-gezelschap. Zoo'n poging moet natuur lijk op voldoenden steun aanspraak mogen ma ken! Of dit hier het geval is, kunnen we niet met ja, doch' eigenlijk ook niet met een vol mondig neen beantwoorden. Waarom niet bevestigend? lo. Met alle respect voor Weiman als zanger en paedagoog, ook voor den moed en de volharding bij dezen opera-opzet getoond, mede voor het gedeelte lijk gunstig resultaat, moeten we toch eerlijk heidshalve er op wijzen, dat Weiman op ver keerd terrein is beland. Wij kunnen begrijpen, dat hij, dien wij als Bach- en Brahms-zanger waardeeren, ook iets voelt voor romantische muziek a la Lortzing, doch in „Undine" komt menig fragment voor met felle dramatiek en dat is Welman's force niet Komen de contras ten niet steeds zoo schep mogelijk uit, dan wordt het werk zeer monotoon. 2o. Dat men op bescheiden wijze begint is niet te veroordee- len, eerder te prijzen, maar „Undine" eischt een beter bezette strijkersgroep in het orkest, een goede bzetting van alle hoofdrollen, bij zonder van de Kühleborn (bijna een venijnig Mephisto-type) en bovenal een prachtig décor. Het moet steeds een prachtig kijkspel, waarlijk iets tooverachtig zijn (de costuums waren prachtvol) Wat de bezetting der rollen betreft, alleen die van Undine was goed. Dit inzake spel èn zang. De stem van Betty v. d. BoschSchmidt klonk immer fraai en gevoelvol en haar spel greep een ieder aan. Treffende momenten wer den er door haar verkregen, o. a. bij de ont hulling, dat zij van de watergeesten afstamt en haar bede tot Bertelda, om erkenning der ouders. Alleen konden we in haar niet het „ziellooze" der geesten vinden, doch daar Is haar figuur en haar temperament niet naar. Waarom toch ook niet geheel ontkennend? Omdat er bij al het overige naast onvoldoende, veel goeds was Louis Smitshuysen als Kühle born kon op den duur niet boeien, het slot niet pakkend maken (deze geest is toch een kwel geest!), maar had toch eenige goed geslaagde oogenblikken, omdat hij het karakter van zijn rol aanvoelde. Wat zijn geluid aangaat, dit kon in hooge ligging voller zijn. Kees Smulders als Ridder Hugo miste, even als Bep Veldkamp als Bertelda, 'n sterke dra matiek, doch bracht menige liefde-scène er goed af. Bep Veldkamp schoot van den aanvang ook als zangeres te kort, doch was aardig als ama zone. Willem Schansman kon ook dramatisch ster ker zijn, echter zong hij doorgaans verdienste lijk en bewoog hij zich tamelijk vrij op het too neel. De rollen van het visschersechtpaar werden wel niet opvallend goed, doch toch behoorlijk vertolkt. Die van bottelier en geestelijke door Kees Wolf niet „hervortragend", maar aardig getypeerd of wel waardig weergegeven. Het koor toonde zich in de voorlaatste acte wel niet slagvaardig, het zong echter ook meer malen zeer goed, terwijl het orkest, ondanks ziin kleine bezetting, veel lofwaardig werk le*- verde. Al die goede hoedanigheden konden natuur lijk het geheel niet redden En moet men niet, zelfs van een op bescheiden wijze beginnend gezelschap (grootendeels uit vakmenschen be staande) eischen, dat het over de geheele linie minstens voldoende is? Gaat men op deze wijze door, dan lijdt de onderneming fiasco. Haar reorganiseeren Het kan wel, doch dan moet er veel geschieden! Denkt er om: in Holland zijn talrijke opera liefhebbers, maar deze eischen veel. Te veel? Neen! O. K. Dinsdag 15 October a.s. zal de 2e les worden gegeven van den kosteloozen beginnerscursus, welke, zooals bekend, dit seizoen door de Haar lemsche Am. Fotogr. Vereen, wordt georgani seerd. Dien avond zal de heer J- Spaander, hoofdbe stuurslid van den Nederl. Drogistenbond spre ken over: „Het licht, invloed van het licht op de gevoelige laag en iets over lenzen." Belangstellenden te Haarlem en Omstreken zijn hartelijk welkom. Deze openbare les der H. A. F. V. vindt plaats in haar vereenigingslo- kaal Ged. Oude Gracht 104. Men schrijft ons: Het Plaatselijk Comité ter voorbereiding van de samenkomst voor het Gebeds-, Bezinnings- en Concentratie-uur voor den Vrede, heeft de beschikking gekregen over de Groote Kerk en het orgel en mej. Cor Igesz en den heer W. H. Biele bereid gevonden tot medewerking. Ter voorziening in de financiën zal er een actie georganiseerd worden ter inning van Vredeskwartjes, waarvoor de tekst der liturgie en het programma gratis worden afgestaan. De Vice-Voorzitter van den R. K. Vrouwen bond, mevrouw M. StegerKraetzer, heeft be richt, dat ook deze vrouwen-organisatie een samenkomst op denzelfden tijd zal houden. In onze critiek over den kunstavond, welke .Geloof en Wetenschap" ter opening van het jeizoen Vrijdagavond heeft gegeven, hebben wij de leidster van de dansgroep genoemd Wanda Landowska. De naam moest evenwel zijn Xan- da Stradowska. Op de Kampervest heeft de motorpolitie een tractor met oplegger uit Amsterdam aangehou den, geladen met 3500 K.G. kolen. De handrem van het vehikel was defect, terwijl de voetrem bij 30 K.M. snelheid van den wagen 22 Meter noodig had het gevalletje tot stilstand te bren gen. De auto is in beslag genomen. Men schrijft ons: Ook deze vereeniging stelt haar donateurs en al degenen, die met haar sympathiseeren, in de gelegenheid kennis te nemen van den inhoud van het tooneelspel „Mevrouw van Elpen" (Een Moeder) van mevr. J. A. Simons—Mees, met welk tooneelstuk „Ludamus'' heeft meegedongen in het thans nog niet beëindigde tooneclcon- cours, uitgeschreven door de R.K. Tooneelver- eeniging „St. Genesius" te Overveen. Ongetwijfeld zullen velen er prijs op stellen te constateeren, of „Ludamus" er in geslaagd is van dit tooneelstuk, dat zeer zware eischen stelt, een behoorlijke vertolking te hebben ge geven. De heropvoering van „Mevrouw van Elpen" heeft plaats in den Janswegschouwburg op Zon dag 20 October, des avonds 8 uur precies. Naar verwacht kan worden, zal een volle schouw burg van die heropvoering getuige zijn. Ten overvloede zij voor hen, die bedoelde voorstelling zouden willen bijwonen, nog gemeld, dat plaatskaarten verkrijgbaar zijn bij mej. Mien Stam, Overtonstraat 6, Haarlem-Noord. Gisteren werd onder alle H. H. Missen in de parochiekerk van de H. H. Elisabeth en Bar bara een liefdadigheids-predikatie gehouden door den zeereerw. Pater -'eters van de orde der Augustijnen. De collecte met open schaal bracht op 760.25. B. en W. van Bloemendaal stellen voor goed te keuren, dat docr de N.V. Binnenlandsche Ex ploitatie Maatschappij van Onroerende Goede ren gevestigd te Bloemendaal als bijdrage in de kosten ter verkrijging van den benoodigden grond voor en den aanleg van een weg tusschen de Julianalaan en de Kleverlaan, ten oosten van de villa „De Meierij" aan de Julianalaan 51 aan de gemeente Bloemendaal zal worden betaald een bedrag van f 2500.—, waartegenover de N.V. Einnenlandsche Exploitatie Maatschappij van Onroerende Goederen voormeld algeheele dé charge en kwijtschelding zal ontvangen met be trekking tot al hare verplichtingen, die zij naar de meening van het bestuur der gemeente Bloemendaal jegens deze gemeente zou kunnen hebben ten aanzien van den onderwerpelijken te maken weg. J.l. Zondag werd de laatste rit gereden voor den Kikkert-beker, waarvoor in totaal 38 C- klassers aan den start kwamen. Verder werd nog gereden de 1ste rit voor den Meyer-beker voor A- en B-klasse en plm. 40 voor A- en B- junioren. J. Staphorst wist op faaie wijze in den tijd van 1.46.49 beslag te leggen op den Kikkert- beker, terwijl J. Brey den lsten rit voor den Meyer-beker won. Het verloop was als volgt: 60 K.M. record Kikkert-beker: J. Staphorst 1.46.49; Schenk 1.51.1; Wennink 1.51.26; P. Peet oom 1.51.40; L. Drost 1.59.38; Dalfsen 2.0.5; v. Halst 2.2.15. De renners P. Peetoom en Dalfsen hadden den laatsten K.M. op een leegen band gereden. De totaalstand van den Kikkert-beker is nu als volgt: J. Staphorst 1.46.49; Dalfsen 1.48.53; Es- veld 1.49.50; Sietsma 1.50.55; Schenk 1.51.1; Wennink 1.51.26; Beeldman 1.51.27; P. Peet oom 1.51.33; D. Drost 1.52.34; De Vos 1.53.13; Hynman 1.53.35; L. Drost 1.54.7. Voor den Meyer-beker kwamen 16 A- en B- klassers aan den start, die voor dezen fraaien beker een sportieven wedstrijd reden. De uitslag hiervan was: 1. J. Brey 5 p.; 2. Schaper 4 p.; 3. W. Staphorst 3 p.; 4. Moerkerk 2 p.; 5. F. v. Rooyen 1 p. Volgende week wordt hiervoor de beslissing gereden. De A- en B-junioren reden nog plm. 40 K.M. met den navolgenden uitslag: 1. Bakker; 2. v. Putten; 3. Hermans; 4. v. Anker; 5. Keizers- waard; 6. v. d. Eykhof. De lompenventersverdeniging „Door Eendracht Saamgebracht" heeft aan den Raad der gemeen te Haarlem een adres gericht, waarin zij ver zoekt de z.g. oudroestmarkt, welke thans op de Nassaulaan gehouden wordt, weer naar de Bo termarkt te verplaatsen. Bovengenoemde Vereeniging hield Zondag haar laatsten Competitiewedstrijd voor A. B. C. en Junioren. Deze rit was een tijdrit over 300 M. staande start. Het weer viel goed mee, dat blijkt ook aan de tijden. De uitslagen luiden als volgt A-klasse: 1. Siebeling 25.2 sec., 6 punten; 2 W. Verboon 5 punten; 3. Handgraaf 4 punten; 4. J. Roorda 3 punten. B-klasse: 1. Schouten 25 sec., 6 punten; 2. T. Jansen 5 punten; 3. Rovers 4 punten; 4. Fennes 3 punten. C-klasse: 1. Philppo, 26.6, 6 punten; 23 G. Jansen, H. Koelemij, 5 punten; 3 Pieterse 4 punten; 4. Kornelissen 3 punten; 5. Bakker 2 punten; 67. KnorseThoma, béiden punt. De uitslag Junioren: 1. Hooglander 27.8 sec., 6 punten; 2, 3, 4 B. Jansen, Duyns, Smit, allen 5 punten; 5, 6, 7 Brëukelen, Veen, F. Jansen, allen 4 punten; 8. Vonk 3 punten, 9. H. van Es 2 punten. De totale uitslag van de Competitie is als volgt: A-klasse: 1. Siebeling 21 punten, 2. Hand- graaf 20 punten, 3. Verboom 16 punten, 4. Roorda 11 punten, 5. Stijnc 7 punten. B-klasse: 1. T. Jansen 2*3 punten, 2 Schou ten, 10 punten, 34. Fennes, Rovers 8 punten C-klasse: 1. H. Koelemij 22 punten, 2. Pie terse 12 punten, 3. Thoma 10 punten, 4 Phi- lippo 9 punten, 5. G. Jansen 6 punten; 6. Kornelissen 5 punten, 7. Bakker 4 punten. De uitslag van de Junioren is als volgt: 1. Veen 20 punten, 2. Hoogland 19 punten, 3. Smit 10, 4. Breukelen 9 punten 5. H. van Es 8 punten, 6 Vonk 7 punten, B. Jansen 7 punten, 8 Duyns, 6 punten, 9 Jansen 4 punten. Daarna werd nog een wedstrijd voor A-, B- en C-klassen over 20 K. M. verreden: Vooral het rijden van Siebeling en T. Jan sen was bijzonder goed. De tijd was 53 m. 47 sec. De uitslag is als volgt: 12. Siebeling, T. Jansen, 3. Fhilippo, 4. Thoma, 5. Handgraaf, 6. Bakker, J. Schouten. De Junioren reden een rit over 20 K.M. De tijd was 42 m. 12> sec. Uitslag 1. Hoogland, 2. B. Jansen, 3. Duyns, 4. Vonk, 5. Veen. Zondag 20 October moet onze recordrijder Jaap Roorda mee doen aan de Ronde om de Meer om de gouden Kikker-medaile. Zondag 13 Oct. hield bovengenoemde ver eeniging een peleton-rit over 50 K.M. Er ver schenen 35 deelnemers aan den start. Het Junioren-peleton vertrok het eerst en kreeg 10 min. voorsprong. De overige peletons vertrok ken om de 5 minuten. Door pech moesten ver schillende renners opgeven. Bij het winnende peleton wist vooral Moison zich te onderschei den, die alleen met v. Vlees binnenkwam. Ook Lighthart en Kemp dienen vermeld te worden, daar zij ondanks een lekken band. zich nog wisten te plaatsen. De uitslag werd: 1. v. Wees, Moison, Schrama en Hobbelen, tijd 1 uur 38 min. 47 sec.; 2. v. Sprundel, Schoorl, Stet, met voorgift, 1 uur 41 min. 20 sec.; 3. Gruijters, Oosterbaan. Sel- horst, Hess 1 uur 44 min. 2 sec.; 4. Lighthart, Kemp, Koppen, Koelemij 1 uur 44 min. 26 sec.; 5. Buis, P. v. Zeist, H. Bourgogne, Slobbe 1 uur 48 min. 53 sec.; 6. J. Bourgogne, Mirks, Groeveld, Rutte 2 uur 10 min. 48 sec. Hedenavond voor de laatste maal vergade ring in het Jeugdgebouw, Jansstraat. In het vervolg zijn de vergaderingen in Gebouw Olym- pia. Bovengenoemde vereeniging hield Zondag een rit over 60 K.M. voor de A-klasse; 40 K.M. voor de B-klasse èn 30 K. M. voor de C-klasse. De uitslag van dezen spannenden wedstrijd was: A-klasse: 1. Scheffer, 1 uur 51 min. 14 sec.; 2. Matzen; 3. Kleef; 4. v. Haarlem; 5. Korthals; 6. Borsthaus 7. v. Liemt. In de B-klasse wist- in een felle eindspurt J. Hertog zich als eerste te plaatsen. Uitslag: 1. J. Hertog, 1 uur 8 min. 53 min 2. Claassen; 3. Vlugt; 4. v. d. Veldt; 5. Crispijn; 6. Koek. In de C-klasse werd J. Ekel no. 1 in 'n fraaien tijd van 56 mm. 28 sec. Uitslag: 1. J. Ekel; 2. A. Bos; 3. E, Hertog; 4. v. d. Steen; 5. Duineveld. Terwijl bij de junioren de coming man R. Borre- man eerste werd. Uitslag; 1. R. Borreman, 1 uur 10 min. 10 sec.; 2. Jas; 3. v. Loenen; 4. Dinsdagavond vond in het R. K. Vereeni. gingsgebouw te Heemstede de jaarvergadering plaats van bovengenoemden bond. De voorzit ter concludeerde in zijn openingswoord dat het afgeloopen jaar niet direct gunstig kon ge noemd worden. Verschillende clubs en perso nen hadden niet de medewerking verleend die van hen verwacht mocht worden. De notulen van de vorige vergadering werden onder dankzegging goedgekeurd. Door den lsten secretaris, den heer P. Veen, werd een keurig verzorgd jaarverslag uitge bracht, terwijl de heer L. v. d. Voort het fi- nancieele gedeelte behandelde. Tot leden van de kascommissie werden benoemd de heeren Holienberg, Lucas en Roozen. De aftredende bestuursleden, de heeren P. veen, P. van Buu. ren en W. Hopstake werden bij acclamatie her kozen. Door 't bestuur werden ingediend, nieuwe voorstellen aangaande bondscontributie en de clubcompetitie, die na verschillende discussies werden aangenomen en ten strengste worden nageleefd. Prijsuitreiking. Kampioensmedaiiles werden uitgereikt aan H. R. K. D. (kampioen 1ste klasse) en Ontspanning (kamp. 2e klasse). Persoonlijk kampioenschap: P. Holienberg, 1ste klasse en Th. Schuit 2e klasse. Bekerwinnaar le klasse (nog onbekend)2e klasse Th. Schuit; 3e klasse W. Hubbers. Voorgesteld werd het speeltempo van 45 zet. ten per l'A uur en vervolgens 15 zetten per y. uur, te brengen op 55 zetten per 1% uur en vervolgens 5 zetten per y4 uur. Hierover kunnen de cluhs alsnog ihun bezwaren in dienen. Na een weinig belangrijke rondvraag, slui ting op gebruikelijke wijze. Van bovengenoemde comppetitie, die binnen enkele weken zal aanvangen is de indeeling als volgt: le klas: TEP (Haarlem); St. Bavo (Heem stede); Gez. Samenzijn (IJmuiden); HRKD (Haarlem)Ontwikkeling (Lisse)Ons Genoe gen (Noordwijkerhout)Ontspanning (Noord- wijk). 2e klas: HRKD 2; Gez. Samenzijn 2; St. Bavo 2; St. Joseph (Haarlem); DDO (Velzen); SDO (Haarlem). Leider van deze competitie is de heer P. van Buuren, Kortenaerstraat 15, IJmuiden Oost. Heronder publiceeren wij den stand van den wedstrijd om het hoofdklasse clubkampioen schap 1935/1936 der Haarlemsche Damclub. Deze luidt momenteel als volgt: 1. J. W. van Dartelen 5 2 3 0 7 2. Fh. G. Amelung Jr. 4 3 0 1 6 3. P. G. van Engelen 2 110 3 4. M. van Leeuwen 4 0 3 1 3 5. H. Greeuw 110 0 2 6. Aebe de Jong 110 0 2 7. H- van Lunenburg Jr. 2 0 2 0 2 8. Joh. Fabel 10 10 1 9. J. B. Sluiter Jr. 10 10 1 10. Ph. F. Amelung Sr. 2 0 111 11. T. Kerkman 2 0 111 12. J. van Looi) 2 0 111 13. J. Poppen 2 0 1 11 14. P. H. Meure 3 0 12 1 15. P. J. van Dartelen 0 0 0 0 0 Zondag 20 October a.s. zal in het Sander Instituut te Haarlem een tournooi der Haar lemsche Tafeltennisclub worden gehouden voor Haarlem en Omstreken. Gelegenheid tot inschrijving bestaat a. bij het secretariaat, Vredenhofstraat 19, Haar lem, alwaar men, evenals Donderdagavond 810.30 uur aan het Sanderinstituut, tevens nadere inlichtingen kan bekomen. KAXRO, 14 Oct. (D.N.B.). Na de opening van de vijandelijkheden in Ethiopië is de spanning in Egypte nog toegenomen. De Egyptische commissie tot het verleenen van hulp aan Abessinië heeft een oproep gepu bliceerd, waarin sprake is van den plicht „zijn buren te helpen in een vertwijfelden strijd". Verder wordt in den oproep gewezen op het feit, dat de Abessiniërs 1000 jaar geleden de Mohammedaansche emigranten hebben gehol pen, waardoor een beroep wordt gedaan op de dankbaarheid van de Egyptische Mohammeda nen. De oproep is onderteekend door Prins Omar Toessoem, die in Egypte en andere Mohamme daansche landen in groot aanzien staat; hij is een voorvechter van de Pan-Arabische en Pan- Islamitische idee. De militaire voorbereidingen in Egypte wor den steeds voortgezet; de besprekingen tusschen de Egyptische regeering en de Britsche autori teiten worden veelvuldiger, de Hooge Commis saris reist steeds heen en weer tusschen Alexan dria en Kaïro. Dit laatste is in welingelichte kringen reeds een bewijs, dat belangrijke beslissingen zullen worden genomen. Volgens berichten in de bladen willen de En- gelschen, dat verantwoording zal worden afge legd over alle diensten, welke van belang zijn bij een oorlog, zooals leger, spoorwegen, havens, enz. Volgens schatting passeerden tot nu toe 270.000 tot 300.000 Italianen het Suez-kanaal, de troepentransporten worden voortgezet. In bevoegde kringen is men thans van oordeel, dat een Britsch-Italiaansch conflict moeilijk te vermijden is; evenwel zullen de vijandelijkheden nu nog niet beginnen, doch eerst ontstaan door den steeds toenemenden druk van Engeland. Ondertusschen worden de voorbereidingen met alle kracht voortgezet; de dagelijksche ma noeuvres verslinden sommen gelds, welke zonder bepaalde bedoelingen niet verantwoord zouden zijn. Een kort bezoek aan het vliegkamp van Aboe- kir toonde 60 vliegtuigen van verschillende ty pen, terwijl in de bocht van Agoedir 10 groote watervliegtuigen liggen. Verder stonden er een honderdtal groote kis ten, welke worden gebruikt voor het verzenden van vliegtuigen. -< Ook is het niet meer geoorloofd naar Solium aan de grens van Tripolis te gaan, waar een groot aantal tanks liggen. De bevolking is zeer opgewonden. De laatste dertig of veertig jaren zijn groote misdaden in Oostelijk Noord-Brabant gepleegd; in twintig jaar tijds zijn door de maréchaussee meer dan duizend zaken in behandeling geno men. Na de forceering van brandkasten kwamen er de roofovervallen, de moorden, de doodslagen en de brandstichtingen, van welke laatste in tien jaar 170 gevallen zijn onderzocht. De misdaad kon tieren, doordat te Oss en omgeving kleine kroegjes waren, waar men een afzetgebied vond voor gestolen goede ren; waar jongeren in de misdaad werden opgeleid en zich met de ouderen misdadigers trotsch voelden. De laatste tien jaar zijn vele misdrijven ge pleegd, zonder dat de daders steeds gevonden werden. Dit is te verklaren. De misdadigers be hoorden tot zes of acht families, die elkander niet verraadden. Daarbij kwam de vrees van de bewoners van de streek, die als zij zouden kun nen getuigen, toch hun mond hielden, terwijl ook de streek zelve zich met haar bebossching e.d. uitnemend voor misdaden leende. Eerst toen het politiecorps is uitgebreid, is er krachtig en intensief opgetreden en werd er een bres geschoten in de misdadigersbende, werd het front geleidelijk opgerold en ging men daarmede verder. Onder leiding van den opperwachtmees ter der marechaussee van de brigade Oss en den inspecteur van de gemeente-politie is de terreur onderdrukt, zoodat de bewoners des nachts hun hoofd weer rustig kunnen neerleg gen. Van deze plaats brengt spr. hulde aan beide corpsen. Wat de feiten betreft, aan De B. en Van der H. ten laste gelegd, deze achtte spr. be wezen. De op te leggen straf in het licht beschouwende van de geheele Ossche mis dadigheid, eische spr. tegen elk der ver dachten zestién jaren gevangenisstraf. De verdediger van De B„ mr. J. B. Pulles, zeide, dat gedurende vele jaren de overheid in haar plicht jegens de burgerij is tekort ge schoten. Als men eerder had ingegrepen, was het zoover niet gekomen. Pleiter drong voor zijn cliënt op clementie aan. De verdediger van Van den H„ mr. J. B. Hengst, roept eveneens de clementie der rchtbank in. In zijn repliek protesteert de officier tegen de gemaakte opmerking, dat de overheid schuld zal hebben, alsook tegen enkele uitlatingen van den laatsten verdediger. Dupliceerende merkt mr. Hengst op, dat hij in de taal der misdadigers gesproken heeft om hun mentaliteit en hun motieven te verklaren. Nadat de verdachten nogmaals verklaard hadden, dat zij onschuldig zijn aan de feiten Gebouw „St. Bavo" R K. Bevolkings bureau, 8 uur Lachclub „Haarlem", 8 uur. Stadsschouwburg Abonnementsvoorstel ling „Gouden Regan", kwart over 8. Frans Hals-Museum Jubileumtentoon stelling H. Heuff, 104 uur. Rembrandt-Theater „De Kribbebijter". Op het tooneel Carioca-orchestra, 2.30, 7 en 9.15 u. Cinema-Palace „Artisten" met Harry Piel, 2.30, 7 en 9.15 uur Luxor-Theater „Het schandaal van den dag", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater „Legong" 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo" Jaarfeest R.K. Volks bond, 8 uur; Kappers, 9 uur; Rechtskundig bureau, 8 uur; St. Caecilia, 8 uur; Cursus R.K. Volksbond, 8 uur; Bestuur Postpersoneel, 9 uur. Kroonzalen, Café-Restaurant G'ebr. Brink mann Pater Borromeus de Greeve O. F. M. spreekt voor den R.K. Vrouwenbond, afdeeling Haarlem, kwart over 8. meRbrandt-Theater „De Kribbebijter". Op het tooneel Carioca-orchestra, 2 u., 4.30, 7 u. en Cinema-Palace „Artisten" met Harry Piel, 2.30, 7 en 9.15 uur. Lupor-Theater „Het schandaal van den dag", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater „Legong" 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. bepaalde de president de uitspraak op 28 Oc tober. Na een korte pauze is dan de zaak van den beruchten 25-jarigen Osschen landbouwer F. N. van de W., alias de Brommert aan de orde, wien ten laste is gelegd diefstal met inklim ming, tezamen en in vereeniging met één of met anderen, gepleegd in den nacht van 6 op 7 Mei 1933 te Veghei in de woning van den thans 72-jarigen C. van de Burgt, waar f 700 is buit gemaakt. Van de Burgt werd daarbij krachtdadig vast gegrepen, gebonden en neergeworpen, terwijl er beddegoed op hem werd gestapeld. Verdachte geeft toe, dat hij in de woning geweest is. Hij wist, toen hij met zijn mede daders op stap ging, onder wie den later ver moorden G. de B„ niet wat er gebeuren zou. Wel is hij door het raam mee naar binnen ge klommen, doch absoluut niet met de bedoeling om te stelen. De oude van de Burgt doet met verbeten stem het verhaal van de wijze, waarop hij des nachts 2 uur door de bende is overvallen. „Ik werd gebonden en toen met mijn kop op de steenen gesmakt. Daarna is er een hoop beddegoed op me gestapeld, zoodat ik dacht te stukken. Uit mijn broekzak hebben ze ƒ685 wegge nomen. Terwijl met het verhoor wordt doorgegaan, schiet een marechaussee op een teekenaar van een der dagbladen toe en neemt hem zijn schetsteekeningen af. De officier van justitie wijst op den ernst van het feit: Een oud, weerloos man wordt van zijn laatste spaarduitjes beroofd. Rekening houdend met het feit, dat ver dachte niet tot de beruchtste typen van het milieu behoort, eischte de officier zes jaar gevangenisstraf, met aftrek van voor- loopige hechtenis. De verdediger mr. van Lelyveld pleitie uiter ste clementie. Uitspraak 28 October, waarna wordt gepau zeerd. OVER: DIERENBESCHERMING Met dezen wil ik de vrijheid nemen de bewo ners van de B. Sandbergstraat, Boreelstraat, Zijl- weg en omgeving te waarschuwen voor een heer die zich des avonds laat met twee honden op straat begeeft. Het ls de bedoeling van genoemden heer deze honden op andere beesten, voornamelijk op kat ten af te sturen. Zaterdagavond is door een dezer honden een kat doodgebeten. Iets dergelijks is reeds tweemaal gebeurd. Om aangifte hiervan te doen, hetwelk kan ge schieden wanneer de eigenaar dezer kat bekend is, verzoekt ondergeteekende den eigenaar, zich aan zijn adres Burg. Sandbergstraat 20, te mel den. EEN DIERENVRIEND. OVER: ANGST AANJAGEN OVER PRIJS- VERHOOGING In verschillende dagbladen van Vrijdagavond j.l. las ik een advertentie van een groote schoe nenfirma, met de aankondiging „De leerprijzen stijgen enorm, de schoenen worden duurder. Pro fiteer nog van de lage prijzen." Dat is zeer over dreven, waarom moet het publiek angst aange jaagd worden voor prijsverhooging? Zijn de men- schen al niet genoeg pessimistisch gestemd? Ze ker de leerprijzen zijn iets opgeloopen. Alleen de fabrikanten, die zeer goedkoop schoenwerk fa- briceeren. moesten hun prijzen iets verhoogen en dan is het nog maar van 5 cent tot hoogstens 20 cent per paar. Is dat nu die aankondiging: ..De leerprijzen stijgen enorm?" Waarom in dezen be narden tijd dergelijke opschriften? Er zijn toch wel andere teksten te vinden om den verkoop te vermeerderen. U, geachte redactie, beleefd dankend. B. P. IJMUIDEN, 14 October. Rijksvischafslag. Tarbot 62—65 cent per kg. Griet 14.00—28 per 50 kg. Tong 6590 cent per kg. Groote Schol 23.00, middel Schol 'OOO—20, Zetschol 15.00—17, kleine Schol 6.0015, Bot 5.509, Tongschar 19.00—21 per 50 kg. Rog 14.00—15 per 20 stuks. Vleet 1.3(1—2.35 per stuk. Pieterman en Poon 3.80—6, groote Schelvisch 16.00—21, middel Schelvisch 14.00—20, kl. midd. Schelvisch 11.00 —19, kleine Schelvisch 5.30—13 per 50 kg. Ka beljauw 28.00—50 per 125 kg. Gullen 5.50—15.50 per 50 kg. Leng 0.80—1.30 per stuk. Heilbot 38— 80 cent per kg. Wijting 1.75—3.80 per 50 kg. Koolvisch 1540 cent per stuk. Makreel 2.75 5.40 per 50 kg. Middel Heek 106.— per 125 kg. Klein middel Heek 44.00, kleine Heek 30.00 per 50 kg. Versche Haring 1.80—5 per kist. WATERSTANDEN IJMUIDEN, 15 October. Vloed: 4.41 van. eri 458 n.m.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2