I IN EN OM HAARLEM Haarlem, 16 Oct. Herdenking Mgr. J. D. J. Aengenent ECHTE WALES-ANTHRACIET JOHNSON OUEBRANDERS WOENSDAG 16 OCTOBER 1935 JONGE MIDDENSTANDERS Een propaganda-avond van „St. Augustinus" OOSTERSCHE RITUS EN KERKVERVOLGING IN RUSLAND Lezing voor het Leekenapostolaat COLLECTE CRISIS-COMITÉ Opbrengst f 3408.85V2 TELEFOONGEBRUIKERS Hooge zoemtoon wordt laag betalL SCHOTERWEG 1 - TELEF. 16659 MET DE „GRAF ZEPPELIN' NAAR ZUID-AMERIKA VERDRIET GAAT VOORBIJ Tooneelspel in drie bedrijven door Merton Hodge. DeHaghe- spelers. Stadsschouwburg. Causerie door jhr. dr. J. C. Mollerus HET ONGELUK IN DE KRUIS- TOCHTSTRAAT De heer Wijts overleden KAMER VAN KOOPHANDEL De heer Hooij treedt af TENTOONSTELLING FRANS HALS-MUSEUM Ten bate van het Nieuwe Schouwtooneel Herwonnen Levenskracht Comité Winterhulp Orgelbespeling Toeslagregeling voor het Landbouwbedrijf Chr. Gemengd Koor „Haarlem" o.ci. f 2.25 WITTOP KONING - HAARLEM HARMENJANSWEC 67 A, TELEFOON 16100 HERDEN KINGS A VOND MGR. AENGENENT ,1915 VERDUN 1935..?" Opvoering in den Stadsschouw burg op 9 November Bibi R.K. Operettever. „Haarlem" AGENDA DE WEG DEN HAAG- HAARLEM Eer» belangrijke verbetering Bioscopen 17 October Bioscopen Heringa Wuthrich VOETBAL Licht wed strijd Haarlem Blauw-Wit 34 HaarlemP.E.C. UIT DEN OMTREK HEEMSTEDE Japan en de vloot- kwestie Het wil beperking der bewapening door middel van accoorden aiiitiiiiiiiMiiiiimiiiiiiimmiiiiiuiiiiiiiiiiimiiiiHiiiiiiiimiiimiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiuiimiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiimiiiiiiiiuiiiiiHiiitnR amwiuiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiniiiiuiniiiiiiiiiiiiiiiiininiiiiiiiiiiuiiiutiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiauiiiii Tusschen wijlen Zijne Hoogw. Excellentie Mgr. J. D. J. Aengenent en de R. K. Oratoriumvereeniging bestond een oude en hartelijke band. Deze vereeniging werd niet alleen ter gelegenheid van de Kathedraalfees ten on Zijn uitdrukkelijk verzoek opgericht, maar Z. H. Excellentie beschouwde het Be schermheerschap dezer vereeniging, dat Hij had aanvaard, ook als een persoonlijke eer en een particulier genoegen. De R. K Oratoriumver eeniging heeft zoodoende immer den warmen moreelen en milden financieelen steun van Monseigneur genoten en Zijne Hoogwaardige Excellentie betoonde Zich op dit punt een Mae cenas, een beschermer van Kunsten en Weten schappen, zooals er in ons land en ook in onze omgeving, Goddank, nog velen, zü het in min dere mate dan vroeger, worden aangetroffen. Het lag dus voor de hand, dat de R. K. Ora toriumvereeniging er prijs op stelde haar eerste uitvoering, na het overlijden van dezen sterken steun, te wijden aan de nagedachtenis van haar Oprichter en Beschermheer en den Vrijdag van 18 October tot een herdenkingsavond van Mgr. Aengenent te maken. De R. K. Oratoriumvereeniging zet hiermede ook een oude en nobele Haarlemsche traditie voort, die door alle katholieken van ons bis dom op prijs zal worden gesteld. Haarlem im mers was steeds aan zijn Bisschop ten innigste verknocht en immer werd hier de harteklop van liet Bisdom gehoord, ook in de betuigingen van liefde en trouw aan de Haarlemsche Kerk vorsten. Het is hier, dat de consecratie van een nieuwen bisschop plaats heeft en dat de nieuw benoemde Herder Zijn eerste huldiging ont vangt; het is hier, dat de groote feesten in het leven van den bisschop en in het leven der Haarlemsche Roomsche Kerk op de eerste plaats worden gevierd; het is hier ook, dat de katholieken hun overleden bisschop uitgeleide doen. Haarlem zou zich het voorrecht van de eerste te zijn bij het uitleven van zijn katho liciteit niet gaarne laten ontnemen en Haar lem heeft ook steeds getracht zich die eer in alle opzichten waardig te toonen. Waren dit reeds allemaal redenen om den Bisschop op bijzondere wijze in Haarlem te her denken, het verscheiden van Z H. Excellentie Mgr. Aengenent was wel van zeer bijzonderen aard. Monseigneur was 'n geliefd vader als wei nig anderen en bovendien heeft niemand kun nen denken, dat Onze Lieve Heer dezen ster ken en op het oog gezonden man zoo plotse ling uit het leven zou wegrukken. Ook van minder geliefden zou een zoo onverwacht over lijden diepe deernis hebben gewekt. Het is dus natuurlijk, dat Mgr. Aengenent op bijzondere wijze leeft in de herinnering der Katholieken. Reeds is Mgr. hier, evenals in andere steden van ons bisdom, herdacht door het opdragen van plechtige H.H. Missen van Requiem. Dat was een schoone daad van piëteit. De schoon ste, die een katholiek verrichten kan. Dezen Vrijdag zal er gelegenheid zijn om ook in wcorden uiting te geven aan zijn bewondering en liefde voor wijlen Monseigneur Aengenent en wij zijn er zeker van, dat dit naar het hart is van Haarlems Katholieken. Het bestuur van de R_ K. Oratoriumvereeni ging heeft voor zijn plannen veel sympathie ondervonden. Het heeft van den nieuwen pau- selijken nuntius, Mgr. Paolo Giobbe, den op volger van Z. H. Excellentie Mgr. L. Schioppa deze laatste werd indertijd door Mgr. Aen genent uitverkoren tot Zijn consecrator het verzoek gericht bij dezen herdenkingsavond tegenwoordig te willen zijn en ontving van den vertegenwoordiger van den Paus in Nederland een allerbeminnelijkst antwoord, waarbij Mgr. Giobbe „met het grootste genoegen" de uit- noodlging aannam. Monseigneur stelt zich voor te komen met Zijn secretaris Monseigneur Dr. Punzolo. Ook Z. D. H. Mgr. H. J. M. Taskin, Kapittel-Vicaris van het Bisdom Haarlem, zal Vrijdag tegenwoordig zijn. Het bestuur ontving ook de toezegging, dat Z. Exc. de Commissaris der Koningin in de Provincie Noordholland met mevrouw, de heer en mevrouw Jhr. Mr. Dr. A. Röell, aanwezig zullen zijn en verder werd reeds bericht ontvangen, dat de ultnoo- diging eveneens aanvaard is door Z. D. H. Mgr. Th. W. Pichot en vele kannuniken en leden der Staten-Generaal in Haarlem en omgeving woonachtig. Een bewijs ongetwijfeld van de groote ach ting, die Monseigneur Aengenent allerwegen ge noot, maar ook een bewijs, dat er behoefte be staat Monseigneur op deze wijze te eeren. Zooals reeds gemeld, zal Minister van Staat, Prof. Mr. P. J. M. Aalberse, een korte herden kingsrede houden. Prof. Aalberse was een in tiem vriend van Monseigneur en wel weinigen zuilen beter in staat zijn over monseigneur te spreken dan hij. Voor de uitvoering is „Die Schöpfung" van Haydn gekozen, omdat dit het oratorium was, dat gezongen werd bij de oprichting van de R. K. Oratoriumvereeniging en tegelijkertijd bij de feesten ter gelegenheid van dè uiterlijke vol tooiing der Kathedraal, een der hoogtepunten van Monseigneurs leven. Het was reeds tijdens het leven van Monseigneur gekozen om te wor den uitgevoerd bij de viering van het eerste lustrum der vereeniging, omdat Mgr. het bij zonder op prijs stelde dit muziekwerk nogmaals te hooren. Wij moeten deze keuze eerbiedigen en geven gaarne toe, dat er een zeer aantrek kelijk gedachte in zit, alhoewel de uitvoering van het Requiem van Verdi zeker meer naar het gevoelen der toehoorders zou zijn geweest. Naar wij echter vernemen, waren er behalve andere motleven, door den korten tijd van voorbereiding technische moeilijkheden aan de uitvoering van het Requiem van Verdi verbon den. En thans is het wachten op de Haarlemmers, Katholieken en niet-Katholieken, De keurige uitvoering, het selecte gezelschap, de groote bewondering, welke Mgr. Aengenent bij ledereen genoot, zal, daar twijfelen wij niet aan, Vrijdagavond honderden en honderden naar de Gemeentelijke Concertzaal brengen. Vooral ook omdat de katholieken het zeld zame voorrecht hebben den Pauselijken Gezant in Nederland te ontmoeten. Het is voor de eer ste maal, dat Mgr. Giobbe eén vergadering van Katholieken in ons land zal meemaken. De faam van die Nederlandsche katholiekenverga^ deringen moet hem wel reeds hebben bereikt en zoo niet, dan is het van belang, dat Mgr. al direct een goeden indruk krijgt van onze ka tholieke saamhoorigheid en van onze frisschc- Roomsche levenskracht. Door hun massale op komst mogen de katholieken een imposante hulde brengen aan den vertegenwoordiger van den Paus. Men verzoekt ons de aandacht te vestigen op den propaganda-avond. welke Donderdag ooor de KJ.M.V. „Sint Augustinus" in de Kroonzalen van café-restaurant Gebrs. Brink- mann, Groote Markt gegeven wordt. Het programma voor dezen avond vermeldt o.a. een propaganda-rede door den moderator, kapelaan J. P. van Houten; voorts de opvoe ring van een vroolijken eenacter, leekenspel, door eigen leden onder regie van den heer D. Hartog, terwijl ook de voorzitter, de heer Jan van den Berg, een propaganda-speech zal af steken. De geheele avond wordt opgeluisterd door muziek, ten gehoore gebracht door het orkest onder leiding van den heer Jan Nibbering. Deze propaganda-avond begint te half negen uur. Opgemerkt zij, dat katholieke jonge midden standers, die geen uitnoodiging hebben ont vangen en zich voor „Sint Augustinus" inte resseeren, hierbij vriendelijk worden uitgenoo- digd, daar vooral hun aanwezigheid op hoogen prijs zal worden gesteld! Het bestuur verwacht alle katholieke jonge mannen uit de middenklasse van zeventien jaar en ouder Donderdag op den propaganda- avond. Hedenavond om half 9 zal pater Dr. Zacharias O. Cap. in den St. Josephburcht achter de St. Josephkerk in de Jansstraat voor de cursisten van het Leekenapostolaat een lezing houden over het onderwerp: „De Oostersche ritus en de kerk vervolging in Rusland." Met hartelijken dank aan allen, die op eeni- gerlei wijze aan de collecte hebben medegewerkt, en aan ieder, die zijn bijdrage heeft geschonken, deelt het Haarlemsch Crisis-Comité mede, dat de collecte heeft opgebracht f 3408.85y2, waar onder een gift van de firma C. en A. groot f 400. Het hoofd van het Telefoondistrict Haarlem brengt ter kennis van de telefoongebruikers in het locale rijkstelefoonnet Haarlem, dat met in gang van Zaterdag 19 October a.s. de hooge zoemtoon (kiestoon) zal wordfen omgezet in een lagen, terwijl een snel onderbroken hooge toon de beteekenis zal hebben, dat een aangevraagd nummer in gesprek is. De overige in het telefoonnet Haarlem ge bruikte signalen, met name die van de Tijdaan wijzing, blijven onveranderd. Voor MODEL 1956 Hier kunnen we dat vergeten en zóó is de dra matische kunst toch op haar best. Dat is de kunst van Eduard Verkade als regis seur: hij schept zuiver de sfeer. In het levens beeld dat hij. den schrijver reproduceerend, ont wierp, sluit alles juist en onmerkbaar aan; op vatting, actie, omgeving. Hier is het samenspel doorgevoerd tot in alle détails zoodat we telkJens weer de bewegnig van een groep ondergaan en het moet wel dit fijne rhythme zijn, dat onze aandacht weldadig spant. Daarbij viel toch het individueele spel te er kennen. Rika Hopper, de moeder: mild en waar dig, ook in haar zwakheid; Arend Hauer, de oudste, Peter van Hulzen, de tweede zoon, geheel verschillende karakters, beide scherp geteekend. Maarten Kapteyn de jongsteontroerend jong en vol zuiver gevoel in al die moeilijke oogenblikken. Dolly Bouwmeester, het kind-vrouwtje in haar haast onwezenlijke naïviteit vol zachte bekoring. Marie van Westerhoven, de bedilzieke en toch goed-meenende tante; Tine Medema, de rustige, sympathieke schoondochter; Adr. Canivez, de nerveuze vriendin en Féronne Hosang, de goed moedige huishoudster zoo kunnen we alle rol len noemen, met bijzondere waardeering voor Rika Hopper en Maarten Kapteyn, omdat voor namelijk zij het stuk dragen. De opkomst van het publiek was niet even redig aan de belangstelling, die dit stuk en de uitvoering ervan waard zijn, maar de dankbaar heid voor het gebodene kwam hartelijk uit. Het voorgaande maakte het wel duidelijk: dit is een spel voor begrijpende volwassenen. H. B. v. d. S. Verdriet gaat voorbijDat klinkt uit den mond van Blanche Oldham als den spreuk, waarin een gezond levensbeginsel schuilt. Het verdriet gaat waarlijk niet langs deze vrouw heen, al heeft het voor anderen soms den schijn alsof zij het leven en de verantwoordelijk heid te licht neemt. Zij is weduwe en zij heeft drie zoons. Met den oudsten, David, die onaange naam schoolmeesteren kan, maar het best meent, gaat alles goed: getrouwd met een lieve vrouw, kinderen. Met den tweeden, Tony, loopt het verschrikke lijk mis. Had de moeder het kunnen verhinde ren? De drank, de cocaïne, de revolverschoten in waanzinnige wanhoop? Wie weet.... De zorg en de liefde ontbraken niet wèl de macht om een wild jong leven te regelen. Dit bracht wel een buitengewoon smartelijk verdriet. Maar ver driet gaat voorbij. Dan is er de jongste, Kim. Een kind eigenlijk nog en als een kind verdwaalt hij met de jeug dige Mary in een leven, dat voor de toekomst be stemd was. Daar zit de moeder en zij kan toch maar alleen haar armen om die onbezonnenen heenslaan en helpen. Verdriet gaat voorbij. Nu sterft het jonge schoondochtertje in het kraambed en hoe moet de negentienjarige Kim dat dragen? Is zoo'n leven, pas begonnen, niet voor altijd verwoest? Dat mag nift, denkt Blan che Oldham; verdriet móét voorbijgaan. En zij houdt zichzelf jong om de jeugd van haar kind te redden. Die voldoening zal ze heb ben: er is nog een meelevend meisje en een nieuwe toekomst voor haar zoon. Deze geschiedenis van een gezin trekt in zes tafereelen aan onze oogen voorbij en het is alsof we een heel mooien roman lezen, die vol ontroe rende bladzijden is, die de aandacht voortdurend boeit en nergens schokt van grove sensatie. De personen leven voor ons en wij begrijpen hen, ook al is dit milieu ons vreemd. We zien het, een beetje arm door het gemis aan een lei dend beginsel van hooger orde, maar warm van menschelijkheid en doorstraald van goeden wil. Dit stuk is eerlijk en het heeft daarvoor geen zoogenaamde rondborstigheid noodig, die ten slotte toch weer bekrompenheid is. Het is vrij van trucs, die wel even pakken, maar er telkens aan herinneren, dat er tooneelgespeeld wordt. In de groote zaal van de Sociëteit „De Ver eeniging" aan den Zijlweg kwamen gisteren avond de leden van de Haarlemsche Handels- vereeniging bijeen om een voordracht te hooren van jhr. dr. J. C. Mollerus, secretaris van de Kamer van Koophandel te Haarlem, over zijn Zeppelin-reis naar Zuid-Amerika. De voorzitter van de Haarlemsche Handel.s- vereeniging, de heer W. Lasschuit, gaf in zijn openingswoord een kort overzicht van de ge schiedenis en de werkw'ijze van zijn vereeni ging en leidde vervolgens den heer Mollerus als bekend en algemeen gewaardeerd spreker bij de talrijke aanwezigen in. De heer Mollerus begon met te vertellen, dat hij voor zijn Zeppellntocht in den afgeloopen zomer reeds eerder den Atlantischen Oceaan was overgestoken. In 1932 bezocht hij Noord- Amerika. Ook over zijn latere reizen, in 1933 vloog hij naar Indië en in 1934 trok hij met een auto door Europeesch Rusland heeft hij' talrijke voordrachten gehouden. Evenals de voorzitter voor hem, gaf spreker een korte historische uiteenzetting, dezen keer echter van de onderneming van wijlen Graf Zeppelin, de talrijke resultaten van den stoeren doorzetter, die eerst in het laatste decennium tot een gestabiliseerd bedrijf konden uitgroeien. Tusschen het opstijgen van de eerste Zeppelin, de L. Z. 1 van 1900 en de successen van de L. Z. 127, die in 1928 in dienst werd gesteld, ligt een lange lijdensweg vol teleurstellingen en tegenwerking van velerlei aard. Dr. Eckener, die in 1900 bekend stond als een overtuigd te genstander van Zeppelin's onderneming, bracht in 1924 na een succesvollen eersten Oceaantocht de Z.R. 3 naar New York en overtuigde de wereld van de mogelijkheid, dat het luchtschip een geregeld verkeersmiddel kon worden. Het is een gewoon verkeersmiddel geworden. De Graf Zeppelin" van 1928 heeft reeds tallooze reizen volbracht (buiten de geregelde verbin ding met Amerika denken we aan de beroemde wereldreis in 20 dagen en aan de befaamde tochten naar Spitsbergen en Egypte) en heeft tot nu toe reeds 27.000 passagiers vervoerd. De iets grootere L. Z. 129, die op het oogenblik in Friedrichshafen op stapel staat, zal voor het trans-Atlantisch verkeer in een werkelijke be hoefte voorzien. Aan de hand van enkele verklarende schets- teekeningen vertelde de heer Mollerus over de inrichting van het luchtschip. Menige persoon lijke herinnering kon zijn prettig betoog nog smakelijker maken. De tocht zelf is voor hen, die reeds een flinken vliegtocht achter den rug hebben, geen bijzon dere emotie. Het luchtschip vervolgt met een vrij geregelde snelheid van ongeveer 117 K.M. per uur zijn weg en vermijdt door gemakkelijke manoeuvres alle hinderlijke wolkenformaties, die door het gevaar voor onweer voor de Zep pelin den grootsten hinderpaal blijven uitmaken. Jhr. Mollerus was zoo gelukkig geweest midden op den Oceaan getuige te zijn van een sensatio neel avontuur. Een Duitsche vliegboot, die den geregelden postdienst tusschen Z.-Amerika en de Afrikaansche kust onderhoudt, had midden op haar route een noodlanding moeten maken. De marconist seinde om hulp, juister om warme coteletten, sigaretten en drinkwater en de Zepp getroostte zich een omweg van 6 uur om den luchtschipbreukelingen hulp te bieden. Jammer genoeg Was het in den vrij sterken storm onmogelijk om de gevraagde victualiën neer te laten en moest het luchtschip, met de zeker heid dat na een uur een naderend schip hulp zou kunnen bieden, onverrichter zake zijn weg vervolgen. De landing op het drassige vliegveld van Pernambuco is een geregeld terugkeerend eve nement. De heer Mollerus kon zijn auditorium mededeelen, dat in de toekomst onmiddellijk naar Rio de Janeiro zal worden „gevaren", mis schien met een tusschenlanding op het stevig geoutilleerde vliegveld van Valencia in Spanje. Over Rio kon spreker gelukkig prettiger din gen vertellen dan over het patriarchale Per nambuco. Een reusachtige, maar mooie stad, die in de wintermaanden (onzen zomer) zeker te genieten valt. Ho ede reis bevalt? Zij is zeker veel eentoni ger dan een vliegtocht, maar voor rustige va- cantiegangers is het een ideale trip, die dooi de uitstekende keuken en het grootere comfort weinig te wenschen overlaat. De Duitschers, die het eigenlijke monopolie hebben van dit mo derne vervoermiddel, hebben door hun nauw keurige organisatie de Zeppelin met recht po pulair Weten te maken. Na de pauze draaide de film, die de Maat schappij van de reis naai- Zuid-Amerika liet vervaardigen. Enkele eigen opnamen uit Rio de Janeiro werden als de rest van deze inte ressante rolprent door den heer Mollerus met veel verve toegelicht. Tot slot sprak de heer Lasschuit namens alle aanwezigen een hartelijk dankwoord. De heer H. Wijts, die Zondagmiddag 22 September bij een hevige botsing tusschen zijn motorrijwiel en een auto in de Kruistocht straat, alhier, een schedelbreuk en andere wonden bekwam, is in het St. Elisabeths- gasthuis, waarheen hij was vervoerd, heden morgen vroeg aan de bekomen verwondingen overleden. Naar wij vernemen heeft de heer Th. G. C. Hooij het voornemen jom zich niet meer herkiesbaar te stellen als voorzitter van het Kleinbedrijf der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken. Gezondheidsredenen nopen den heer Hooij ook als lid der Kamer te bedanken Van 17 tot 31 October zal in de zaal van het Frans Halsmuseum, welwillend door de ge meente afgestaan, een tentoonstelling gehouden worden van een honderdtal schilderijen en beeldhouwwerken, die meer dan tachtig kun stenaars beschikbaar hebben gesteld voor een verloting ten bate van „Het Nieuwe Schouw tooneel". Bij deze tooneelgroep zijn o.a. aan gesloten mevrouw Jacqueline-Roy aardsSand- berg en de heeren Ko van Dijk, Frits Bouw meester en Lau Ezerman. Morgenmiddag om half 3 zal de tentoonstel ling officieel worden geopend. Mevrouw RoyaardsSandberg zal een inleidend woord spreken. Hedenmorgen waren we in de gelegenheid de expositie, die reeds op verschillende plaatsen \étt-d gehouden het laatst prijkte zij in Utrecht in het Frans Halsmuseum te be zichtigen. Vrijwel de geheele vaderlandsche schilders bent is er vertegenwoordigd. De ouderen, van wie er velen reeds zijn overleden, als Isaac Israëls en Derkinderen en vele jongeren, natio nale en plaatselijke beroemdheden. Van Isaac Israëls hangt er een klein schilderijtje, dat vermoedelijk „zittend meisje aan het strand" zal heeten, want titels ontbreken. Eén prachtige litho in kleuren van prof. Derkinderen is nog zuiver symbolisch werk, eenige repraesentant als we enkele kleine etsen van de oude Haag- sche school uitsluiten van de voorbije artisti citeit uit het einde der 19e eeuw. Onder de jongeren treffen we klinkende Haarlemsche na men aan, als Boot, Arens, Dingemans en Huy- ser. Mies Deinum is o.m. vertegenwoordigd door een opmerkelijk prettig geschilderde vaas met tulpen. Willy Sluiter stond een aardige aquarel af, Jan Sluyters een fijn geteekend kinderkopje. Een bepaalden indruk geeft de tentoonstelling niet, tenzij den indruk van een min of meer vol ledig overzicht onzer Nederlandsche schilders, dat velen na talrijke minder omvattende expo sities graag zullen savoureeren. Van Otto van Rees naar de eenvoudig-geraffineerde teeken kunst van Jo Spier is een heele stap. Piet Wieg man en Lambert Simon hangen vredig naast het meer conventioneele werk van Lucie van Dam van Isselt en Johan Buning. Het is onbegonnen werk om afzonderlijk alle namen te noemen van de artisten, die een of meer van hun werken afstonden. Een enkel verwijzen misschien naar het fijne grafische werk, dat zooveel mogelijk bij elkaar gegroe peerd werd. Fijne litho's van Schwarz en Boot, opmerkelijke etsen van W. G. Hofker, die met een drietal inzendingen de veelzijdigheid van zijn vaardig talent demonstreert. Buiten het werk van Aart van Dobbenburg en J. Voerman Jr. zou er nog veel te noemen zijn, dat een gang naar het Frans Halsmuseum alleszins kan rechtvaardigen. De enkele namen, die we noem den, mogen voldoende zijn om de aandacht op deze uitgebreide expositie te vestigen. t Het bestuur van Herwonnen Levenskracht verzoekt ons mede te deelen, daar velen in de meening verkeeren dat de feestavond voor de bloempjesverkoopsters zal plaats rinden op Vrij dag 18 October, dat deze feestavond bepaald is op Vrijdag 15 November. Nadere bijzonderheden zullen nog worden be kend gemaakt. Vrijdag 18 October heeft het comité „Winter hulp" des avonds acht uur ln het gebouw St. Bavo een vergadering belegd voor het groot comité. Laat allen aanwezig zijn, want de tijd van voorbereiding voor den grooten bazar wordt kort. Bij de orgelbespeling in de Groote- of St. Bavokerk op Donderdag 17 October des namid dags van 3 tot 4 uur te geven dcor den heer George Robert, zal het volgende programma worden uitgevoerd: 1. 10de Concert G. F. Handel Adagio. Allegro. Aria. Allegro (quasi presto). 2. Aria Onb. auteur 3. Sonate f kl. tPadre Martini Prélude. Allegro. Sicilienne. Courante. Menuet. 4. Chant du Soir Enrico Bossl 5. Etude symphonique E. Bossl Bovenstaande regeling is in de gemeente Haarlem van kracht verklaard, zoodat thans aan landbouwers-werkgevers onder bepaalde voorwaarden toeslagen op loonen bij indienst neming van personeel kunnen worden verstrekt. Formulieren, waarmede kan woeden aange vraagd om onder deze regeling te mogen vallen, zijn voor werkgevers verkrijgbaar aan de Gem. Arbeidsbeurs, Hoofmanstraat 17, waar eveneens alle gewenschte en benoodigde inlichtingen worden verstrekt. Het Christelijk Gemengd Koor „Haarlem", dirigent E. van Zoest, houdt op Maandag 21 October, des avonds om 8 uur, in het gebouw „Het Blauwe Kruis", aan de Oude Groen markt, een propaganda-concert. Medewerking wordt verleend door den heer Ant. de Munnink, piano. Het bestuur van de R. K. Oratoriumvereeni ging deelt ons mede, dat behalve de elders in dit blad genoemde autoriteiten, ook Z.D.H. Mgr. M. P. J. Möllmann, Vicaris-Generaal van het Bisdom Haarlem, den herdenkingsavond zal bijwonen. Het bestuur had ook den nieuwen voorzitter van het Haarlemsche Crisiscomité, welke functie tijdens zijn leven door Mgr. Aen genent met veel toewijding werd vervuld, tot het bijwonen van dezen avond uitgenoodigd. Prof. Dr. A. A. van Schelven, die bovendien een goed vriend van Mgr. Aengenent was, heeft bericht gezonden, dat hij deze uitnoodiging zeer gaarne aanvaardt. Verder hebben verschil lende familieleden van onzen overleden Bis schop de invitatie aangenomen. In een van den Vredesraad Haarlem ontvan gen folder vinden wij, dat op Zaterdag 9 No vember opgevoerd wordt: „1915 Verdun 1935....?" Spelleider is de heer Joh. C. Frevel, alhier. Medewerkenden zijn 60 personen uit verschil lende plaatsen. Speciale decors werden vervaar digd op eigen atelier. Van dit stuk, dat ook te Amsterdam en Den Haag opgevoerd wordt, krijgt Haarlem de pre mière. De prijzen der plaatsen zijn zeer laag gesteld. „1915 Verdun1935is geschreven door Hans Chlumgberg en is o.a. te Weenen met groot succes opgevoerd onder den titel „Wun- der um Verdun". Het stuk is een aanklacht en een waarschu wing. Een waarschuwing aan de velen, die niet beseffen, dat de wereld niet veel wijzer is ge worden. Niettegenstaande de oorlog een nasleep heeft gebracht van de bitterste ellende, werkt men overal met alle macht aan nieuwe vernieti gingsmiddelen. Ook de schrijver constateert dit, maar gaat dieper in op de innerlijke oorzaken. In scherpe scènes toont hij ons, dat op dogma tisch verenging, liefdeloosheid, angst voor het materiaaal bestaan, machtswellust en cynisme geen duurzame vrede gebouwd kan worden. Waar is de groote liefde, die de grenzen doet wegvallen? De soldaten, die bij Verdun geval len zijn en die in dit spel uit hun massagraf opstaan, kennen geen grenzen, geen natie, geen rangen meer. Onder hen heerscht broederschap. Zij komen in botsing met de wereld, die mis schien even hard is als vóór 1914, en moeten wel opnieuw ondergaan in deze wereld. Maar zij rijn de waarschuwende stem en ook het licht in de duisternis dezer digen. De Tooneelgroep Het Masker (Dir. Ko Ar- noldi) geeft op Zondagavond as. 20 October in den Stadsschouwburg aan het Wilsonplein de eerste vertooning hier ter stede van „Bibi". Blijspel in 3 bedrijven naar het Fransch van Jean de Létraz. Het stuk was een groot succes in het Thea tre de la Michodière te Parijs waar het vele maanden aaneen voor volle zalen werd ge speeld. Ook de Nederlandsche vertooning van Het Masker beleefde dezen zomer een lange serie voorstellingen in den Stadsschouwburg te Am sterdam. De rollen worden vervuld door Ko Amoldi, Louis Gimberg, John. Gobau, Emile van Stuwe, Magda Janssens, Ank van der Moer, Henriëtte van Kuyk, Georgette Reyewsky en Tatia Wijma. De regie is van Ko Amoldi. Decor naar ont werp van Paul Bromberg. De voorstelling is voorbehouden voor volwas senen. In de muziekzaal van café-restaurant Brink- mann, Groote Markt, werd een ledenvergadering gehouden, onder leiding van den vice-voorzitter, den heer W. Dekker. By dp bestuursverkiezing werd tot eerste secre taris gekozen de heer J. M. van Huizen. Wegens het bedanken van den heer F. A. van zyp voor het voorzitterschap, werd in zün plaats gekozen de heer J. W. Aarts, die reeds eerder de functie van voorzitter van deze vereeniging ver vuld heeft. Onder leiding van den directeur, dten heer Frans A. M. Pielage, is thans in studie: „De Dochter van den Tamboer-Majoor", welke ope rette ter gelegenheid van het eerste lustrum op Zondag 5 Januari, in den Schouwburg-Jansweg zal worden opgevoerd. De feestelijke herdenking van het eerste lus trum heeft plaats op Zondag 12 Januari, welke besloten wordt met een feestavond, waarbij ook de donateurs zullen worden uitgenoodigd. Het secretariaat van de vereeniging is thans gevestigd: Spionkopstraat 59, Haarlem-Noord. De A. N. W. B. meldt: Dezer dagen zal het tweede gedeelte van de omlegging bewesten Oegstgeest in den Rijksweg Den Haag—Haar lem gereed komen; het eerste deel, waardoor de beruchte bochten nabij het Groene Kerkje werden vermeden, kon reeds het vorige jaar worden opgesteld. Nu het geheele wegvak be reden zal kunnen worden, behoeven de vele auto's zich niet meer door de langgerekte en nauwe kom van Oegstgeest te wringen en eveneens wordt de smalle brug over het ka naal, waarop twee wagens elkaar ternauwer nood kunnen passeeren, ontgaan. De nieuwe asphalt-betonweg heeft een breed te van 12 M.; ter weerszijden zyn vryliggende rijwielpaden aangelegd. Het Oegstgeester ka naal en de daarnaast loopende weg worden door een brug met aansluitend viaduct gekruist; ook de nieuw aangelegde Rijnzichtweg, welke de ver binding Leiden-Katwijk vormt, gaat onder den Ryksweg door. By dit laatste viaduct is voor het verkeer Leiden-Haarlem en omgekeerd een aansluiting ontworpen, waarby het doorgaan de snelverkeer niet behoeft te worden gekruist. De op- en afritten van den Rijksweg mogen nameiyk slechts in één richting worden be reden, terwijl, teneinde het oversteken van den snelweg te voorkomen, deze door een midden berm over een afstand van ongeveer 1000 M. in twee afzonderlijke rijwegen is verdeeld. Ongetwijfeld beteekent de openstelling van dit wegvak, waarvan de aanleg eenige Jaren heeft geduurd, een belangrijke verbetering voor het drukke verkeer op dien weg. Gebouw „St. Bavo" Bouwvakbond, 8 uur; Gecombineerde Bestuursraad „Arbeid Adelt", half negen; Proza en Poëzie, 8 uur; Schaak club „St. Bavo", 8 uur; Groepsvergadering Overheidspersoneel, 8 uur. Rembrandt-Theater „De Kribbebyter". Op het tooneel Carioca-orchestra, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema-Palace „Artisten" met Harry Piel, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater „Het schandaal van den dag", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater „Legong" 2.30, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg „De geborduurde Bal", 8 uur. Gebouw „St. Bavo" Jaarfeest R. K. Volks bond, 8 uur; Smedepatroons, 8 uur; Federatie Groenten- en Fruithandelaren, 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur; Rechtskundig Bureau 8 uur. Groote of St. Bavokerk Orgelbespeling, 34 uur. Café-Restaurant Gebr. Brinkmann Pro paganda-avond K. J. M. V. „St. Augustinus", half 9. Rembrandt-Theater „De Kribbebyter" Op het tooneel Carioca-orchestra, 2.30, 7 en 9.15 u. Cinema Palace „Artisten" met Harry Piel, 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater „Het schandaal van den dag" 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater „Legong" 2.30, 7 en 9.15 uur. De keuze van Haarlem om voor den eersten avondwedstrijd in ditseizoen de leiders van afd. II uit te noodigen is wel een gelukkige ge weest want de kennismaking met het spel van de Stadion-bewoners was voor de talrijke be zoekers zeker een verrassing. Een goed snel spelend elftal met enkele uitstekende krachten, waarvan ditmaal wel in het bijzonder doelman Ferwerda opviel, wiens prachtig werk wel het meeste tot de overwinning heeft bijgedragen. Reeds direct na het begin volgde een snelle stryd en na vijf minuten stelde een goed door Kammeijer aangegeven bal Polanen in staat een voorzet te geven, waaruit De Winter hard in schoot, 10. Een hard schot van Van Nol bracht echter enkele minuten later den stand op 1I en Pais gaf direct hierop B. Wit zelfs een 21-voorsprong. Talrijke Haarlem-aan vallen volgden nu en na enkele fraaie staaltjes doelverdedigen van Ferwerda bracht een keu rige kopbal van Huysman den stand'op 22. Smit speelde weer een fraaie party voetbal,, maar zag enkele goede schoten op sublieme wijze door Ferwerda gestopt, waardoor ondanks een overwicht van Haarlem in het veld gedu rende het laatste kwartier rust kwam met ge lijken stand. In de tweede helft wist BI. Wit al spoedig Haarlem eenigen tyd tot een meer verdedigende houding te dwingen en Westphal bracht door een tweetal doelpunten waarbij Voogd niet geheel vrij uit ging den stand op 42 voor Blauw Wit. Hierna liet de Haarlemverdediging zich niet meer passeeren en een keurige aanval van den linkervleugel had zelfs een fraai doelpunt van Smit tot resultaat 3—4. Hoe Haarlem ook werkte voor den gelijkmaker, steeds was het weer Ferwerda die den weg naar het doel ver sperde en met 4—3 voor BI. Wit kondigde scheidsrechter Vrugt het einde aan van dezen goeden wedstrijd. Naar wy vernemen speelt Haarlem as. Zon dag op haar terrein aan den Schoterweg een oefenwedstrijd tegen den Oosteiyken eerste klasser P. E. C. uit Zwolle. Cursus Eerste hulp bij ogelukken. Evenals vorige jaren zal in Heemstede weer een cursus „Eerste hulp by ongelukken" worden gehouden, georganiseerd door de Heemsteedsche Redding brigade, welke cursus een 12 a 13 tal lessen zal bevatten en gegeven zal worden door den medischen adviseur der brigade, dr. Hubert. In totaal zullen 3 achtereenvolgende cursussen worden gehouden, zoodat zij, die deze cursus sen met goed gevolg volbrengen, na afloop van den cursus 19371938 een diploma kunnen halen voor het oranjekruis. zy, die den eersten avond verhinderd waren, kunnen zich alsnog aanmelden o.a. Donderdag avond 8 uur aan de O. L. school, Voorweg, in gang naast het kerkterrein. Ook zij die geen lid zyn van de Heemsteed sche Reddingbrigade, kunnen hieraan deelne men, echter tegen een kleine vergoeding. LONDEN, 16 Oct. (Reuter). De „Times" meldt uit Tokio, dat het Japansche antwoord op de Britsche vraag van 30 September inzake de vlootkwestie zegt, dat Japan een beperking der bewapening ter zee door middel van accoorden wenscht, en deze ook mogelijk acht. De aanspraken op pariteit op moreele en strategische gronden worden niet opgegeven, doch naar het schijnt, wordt minder de na druk gelegd op de pariteit, dan wel op het prin cipe van niet-bedreiging en non-agressie. Dit beteekent, dat de maatstaven voor de vlootsterkte practisch zouden moeten worden aangepast aan den toestand in ieder land. Tot slot wordt in het artikel verklaard, dat officieele kringen het Japansche antwoord als de grootste concessie beschouwen, die de Japan sche regeering op het oogenblik kan aanbie den.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2