Is de verrader Ras Koeksa vermoord? Laval's verzoeningsactie Onze luchtmacht waardeloos? EEN INGEWIKKELDE GESCHIEDENIS WATER VAN WAAR IS Het nieuws van heden Staking in Wales beëindigd DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: yoor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DONDERDAG 17 OCTOBER 1935 Avondblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19598 De Italiaansche mededeelingen over de desertie van Ras Koeksa zouden niet juist zijn Weer Italiaansche lucht aanvallen Ras Koeksa Italiaansche luchtaanvallen op het Ndorder front Herdenking verdrag van Locarno Engelsche troepenparade voor den minister-president van Egypte te Alexandrië, waar 20.000 Engelsche mariniers zijn geland Z. H. Exc. Mgr. J. de Jong, Coadjutor van den Aartsbisschop spreekt de aanwezi gen hij de openingsplechtigheid van het nieuwe Klein Seminarie te Apeldoorn toe Men zal goed doen aan het geheel niet veel beteekenis te hechten Frankrijk aan den Kruisweg Ernstige critiek van ir. Stephan op het materiaal dat verouderd is „Nederland staat niet buiten de wereld" DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Mijneigenaren bereid tot onderhandelen Uitbreiding Britsche luchtmacht Het Rijksconcordaat Militaire dienst in Griekenland verlengd NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. ADDIS ABEBA, Woensdagavond. lederen dag wordt het warnet van geruchten omtrent den onvind- baren persoon van den Abessini- schen generaal Haile Selassie Koeksa minder oplosbaar. Hier te Addis Abeba is het nog steeds onmogelijk de zaak te ontwarren, maar het blijkt thans uit mededeelingen, die ik vandaag heb gekregen, meer en meer waarschijnlijk, dat Haile Se lassie Koeksa het Italiaansche front niet levend heeft bereikt. Volgens de Italiaansche lezing van het ver haal, gaf de jonge generaal, die de schoonzoon is van den keizer, zich vrijwillig over aan generaal Santini met de verklaring, dat de oorlog een ramp voor zijn land had bewezen te zijn en dat zijn overgave daarom in het belang van Abessinië was. De Abessinische regeering heeft vanochtend toegegeven, dat Dedjasmatch Haile Selassie Koeksa de Abessinische troepen heeft verlaten. De ministers verklaren, dat hiervoor vol doende bewijs aanwezig is. Op andere punten stemmen de Abessinische en de Italiaansche lezingen echter niet over een. In sommige kringen wordt beweerd, dat een groot deel der Abessinische troepen met ras Koeksa was overgeloopen. Volgens het officieele regeeringsrapport heeft ras Koeksa, die de Abessinische troepen Woens dag te middernacht verliet, slechts een hon derdtal zijner persoonlijke dienaren met zich medegenomen. Met hen is hij in de richting van Asmara Vertrokken. Onderweg verbrak hij alle Abessinische ver bindingslijnen en richtte zooveel mogelijk scha de aan. Zijn aanvoerders en zijn troepen op wier steun hij rekende, weigerden echter hem te volgen. De reden voor de overgave van ras Koeksa is volgens het officieele communiqué terug te brengen tot een persoonlijke grief tegen den keizer. Zooals ik reeds eerder heb medegedeeld, heeft Haile Selassie bij den dood vam ras Koeksa's vader, diens bezittingen in tweeën verdeeld en een gedeelte er van aan ras Seyoem geschonken. Het is bovendien bekend, dat ras Koeksa sedert lang jaloersch is op zijn machtigen buur man ras Kassa, en dat hij gaarne bereid was alles te doen om het gezag van den ouderen man te ondermijnen. De officieele verklaring vervolgt, dat het mis schien niet onmogelijk is, dat ras Koeksa zijn eventueel nut voor de Italianen, als pretendent voor 's keizers kroon, heeft voorzien. Gedeeltelijk zou dat plan zeer wel uitvoer baar zijn en terzelfder tijd zou het ras Koeksa's tot nu toe onderdrukt streven naar macht be vredigen. Het regeeringscommuniqué wijst nog op een ander punt. Het is bekend, dat ras Koeksa bij minstens twee vroegere gelegenheden Asmara heeft bezocht, éénmaal voordat hij trouwde met de dochter van den keizer, die twee jaren geleden bij de geboorte van een kind overleed, en nogmaals in Mei van het vorig jaar, toen hij klaarblijkelijk vriendschappelijke relaties met de Italianen heeft aangeknoopt. Dat is één lezing van het geval. Een andere is deze: ik heb uit betrouwbare ministerieele bron vernomen, dat het nieuws van ras Koeksa's aankomst te Asmara, niet te gelooven is en dat het verder zeer wel mogelijk is om de juistheid der Italiaansche berichten over zijn ontvangst en zijn verder doen en la ten, ernstig in twijfel te trekken. Volgens deze opvatting, zouden 250 man uit Asmara de grens van Eritrea zijn overschreden om ras Koeksa te binden en hem naar de Italianen over te halen. Ras Koeksa zou hen hartelijk hebben ontvan gen en spoedig daarna met een kleinen Abes- sinischen troep zijn vertrokken, schijnbaar in de richting van Adi Caie. Onderweg zond hij de telegrammen aan de regeering af, die ik hier van tijd tot tijd heb doorgegeven, en waarin hij het verloop van zijn marsch over de grens van Eritrea meldt. Op dit punt wijkt de nieuwe lezing van zaken af van het officieele communiqué. De marsch zou geruimen tijd zijn voortgezet. De Abessinische metgezellen van Ras Koeksa begonnen voortdurend meer verdenking te koesteren en zij begrepen, dat hij van plan was te deserteeren. Zij overlegden met elkander gedurende een oponthoud onderweg en maakten een plan op. Toen de troepen weer op weg gingen reed ras Koeksa met zijn officieren voorop. Zijn met gezellen hielden de teugels van hun muildieren in en lieten hem op korten afstand vooruit rijden. Daarop trok een van de officieren zijn revolver en schoot hem in den rug. Ras Koeksa viel gevaarlijk ge wond in het zand, waarop de man nen uit Asmara, nadat zij zagen, wat gebeurd was, de vlucht namen. De gewonde werd naar Aksoem teruggebracht, maar overleed on derweg. Deze lezing wordt zonder twijfel door de laatste gebeurtenissen be vestigd. Vorige week ontving de regeering hier tele grammen van ras Koeksa, waarin hij zijn spijt betuigde over zijn schijnbaar dwaze pogingen om de Italiaansche vesting Adi Caie met een kleinen troep te bereiken. Ik verneem, dat de keizer persoonlijk zijn tevredenheid over ras Koeksa's verdwijnen heeft betuigd. De verdwenen generaal was een onecht kind, een onontwikkeld man, die nooit aan het hof te Addis Abeba was ontvangen, en die door de Abessinische aanvoerders niet geacht en vertrouwd werd. Hij was een slecht organisator, wiens zaken steeds in de vreeselijkste wanorde waren en zijn jaloezie tegenover ras Seyoem had groote moeilijkheden veroorzaakt. Daarop had een paar jaren geleden zijn huwelijk met de dochter van den keizer plaats. De keizer hoopte daarmede tevens zijn trouw te winnen. De gebeurtenissen van de laatste week heb ben bewezen, dat deze hoop ijdel is gebleken. Ras Koeksa blijft een vraagstuk met velerlei aannemelijke oplossingen, die echter geen van alle volledig zijn bevestigd. (Copyright Morningpost-A. N. P.) LONDEN, 17 Oct. De „Daily Telegraph" meldt uit Addis Abeba, dat Abessinië op geen enkel front verslagen is, aangezien nog geen beslissende strijd is geleverd en niet geleverd zal worden aleer de Italianen de bergachtige streken zullen hebben be reikt, waar de verdedigtoigsstellingen zijn ingericht. De negus heeft, volgens den correspondent het bevel voor een offensief in Ogaden bela chelijk genoemd en verklaard, dat dit in strijd is met alle plannen, aangezien Abessinië geen munitie kan verspillen in de woestijn of in lage landen. De aanvallen van de Italiaansche luchtmacht op het noorderfront zijn voortgezet tot Amba Alatsji. Op deze plaats zijn door een aantal escadril les bommen geworpen. Volgens berichten uit Abessinische bron moeten hierbij vele burgers den dood hebben gevonden. De troepen leden geen verliezen, aangezien zij tevoren de plaats hadden verlaten. In het zuiden werden verkenningsvluchten uitgevoerd. Uit de provincie Wollo zijn ongeveer 100.000 man Abessinische troepen op weg naar Addis Abeba, waar zij voorloopig als reserve zullen blijven. Uit Rome wordt gemeld, dat de regeering be sloten heeft alle correspondenten van buiten- landsche bladen in Italiaansch Somaliland uit te bannen, aangezien men zegt, dat Graziani staande houdt, dat geen faciliteiten kunnen worden verleend voor het verzenden van tele grammen. Uit deze streek zijn sedert verscheidene dagen geen berichten ontvangen en men gelooft, dat Graziani plannen voor een grooten opmarsch voorbereidt. Hedenmorgen vroeg ontspoorde op het emplacement hij Watergraafsmeer een goederentrein, waardoor de lijn Weesp—Amsterdam versperd werd Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiui VERWACHTING: Zwakke tot mati- gen, in het Noorden tijdelijk toenemen- Bi de Zuid-Westelijke tot Westelijken wind, toenemende bewolking met kans op regen in het Noorden, in het Zuiden nevelig tot zwaar bewolkt met weinig of geen regen, weinig verandering in tempera- tuur. Hoogste barometerstand: 773.2 te München. Laagste barometerstand: 740.3 te Jan Mayen Zon op 6.28 - onder 5.02 - Licht op 5.32 Maan op n.m. 8.33 onder n.m. 12.57 Laatste kwartier 19 October ilililllllllllliiiiliiliiiiililillliiilillllllllililliiiiliiiiiiiililiiiiiiliillliiilÏB BERN, 16 Oct. (Reuter). Te Locarno vond Woensdag een plechtigheid plaats ter gelegen heid van den tienden verjaardag van de onder- teekening van het verdrag van Locarno. Bij deze gelegenheid hield Paul Boncour een rede. Wat nu de één een Italiaansch en de ander een Fransch voorstel noemt, is niet een voorstel van eenigen kant gedaan, maar is een verza meling van denkbeelden, die door de verschil lende deelnemers aan diplomatieke onderhan delingen van de laatste dagen in den loop der gesprekken zijn geopperd. Men zal goed doen, schrijft de ster-correspondent van de „N.R.C." uit Genève, aan het geheel niet veel beteeke nis te hechten, daar niemand aan de aanne ming van al deze voorwaarden kan denken. Sommige zijn onaannemelijk voor de Engel- schen, andere ook voor de Franschen, terwijl het geheel waarschijnlijk den Italianen niet ge noeg is. Bedoelde onderhandelingen zün te Rome en te Parijs gevoerd. De partijen zijn daar niet samengetreden, maar nu eens heeft de Fran- sche gezant te Rome, de Chambrun, met een Italiaanschen diplomaat gesproken en dan weer met Sir Eric Drummond, den Engelschen gezant. Tegelijkertijd snrak te Parijs Cerruti, de Italiaansche gezant, met Laval en Laval weer met Sir George Clerk, den Engelschen gezant, enz. Positieve resultaten heeft dit alles niet op geleverd, maar alleen, zooals gezegd, een ver zameling van denkbeelden als bezinksel van hetgeen er besproken is. Daarvan is nu gisteren aan Mussolini mede- deeling gedaan. De Duce heeft zwijgend toe gehoord zonder op eenige wijze op de mede deelingen te reageeren. Hij beloofde echter het geen men hem verteld had, nog eens te zullen overdenken. Dit is alles wat er is gebeurd. Aan Italiaan schen kant en ook aan Franschen kant heeft men eenige, zij het ook allerminst overdreven verwachting van deze herleving der diploma tieke actie. Intusschen heeft het jongste gesprek van Sir George Clerk met Laval geen betrekking gehad op deze zoogenaamde voorwaarden, Cierk kwam om zi(;h ernstig te beklagen over de houding van Frankrijk tegenover Engeland en hij heeft daarbij woorden gesproken, die groote gelijkenis vertoonden met hetgeen Sir Austen Chamber lain in zijn interview met een medewerker van de Paris Soir heeft gezegd. Hij heeft tot Laval o. a. verklaard, dat Frankrijk nu aan den kruis weg stond en te kiezen had tusschen trouw aan zijn verplichtingen, waarbij het voor de toe komst zeker kan zijn van een nauwe samen werking met Engeland, ter bevestiging van den vrede op het vasteland, ook bij mogelijk Duitsch gevaar, maar dat in het andere geval Frankrijk niets meer van Engeland behoefde te verwach ten. Zooals men weet, zou Engeland, na het uittreden van Duitschland uit den Volkenbond, zelfs het verdrag van Locarno kunnen op zeggen, daar djf verdrag afhankelijk is gemaakt van het lidmaatschap van Duitschland van den Volkenbond. Men houdt dit punt te Londen wel degelijk tegenover Frankrijk in het oog. Tijdens een niet overhartelijk gesprek heeft Laval den Engelschman nog gevraagd, of Engeland bereid zou zijn, ter vermindering van de spanning, zijn vlootversterkingen uit de Middellandsche Zee terug te halen. Laval moet na het overduide lijke antwoord niet meer in twijfel kunnen zijn, hoe Engeland daarover denkt. Laval moet dan ook te Rome reeds hebben meegedeeld, dat hij den gang van zaken, ook wat Frankrijk betreft, niet veel dagen meer zal kunnen ophouden. Ir. B. Stephan, adjunct-directeur van de Nederlandsche Vliegtuigenfabriek, is, zooals wü gemeld hebben, benoemd tot algemeen technisch adviseur voor de militaire lucht vaart van het departement van nationale defensie van Turkije. De Koninklijke goedkeuring is verleend, zoodat ir. Stephan in Turkschen staats dienst kan treden. Hij vertrekt in de eerste heift van November naar Ankara. In verband met deze benoeming heeft de „N. R. Ct." een onderhoud gehad met den heer Stephan, waaruit wij de volgende opmerkelijke passage aanstippen: Overigens ben ik wat blij eens een tijdje weg te gaan uit het land, waar ik zoo weinig lijn heb gevonden in alles wat toch werkelijk uit gevoerd zou moeten worden, zoo verklaarde de heer Stephan. Ik zeg dit als goed Nederlan der, wat ik ben en natuurlijk ook hoop te blij ven. Mijn uitlatingen slaan zoowel op de bur ger- als op de militaire luchtvaart, doch wel zeer in het bijzonder op de laatste. Het is droevig te zien, welk een achter stand men bij onze militaire luchtvaart heeft laten ontstaan in de laatste jaren. Ik geef toe, dat er op het oogenblik wel plan nen schijnen te bestaan, om uitvoering te geven aan de allernoodigste verbeteringen, maar er zal nog heel wat moeten gebeu ren voor men eindelijk een peil bereikt heeft, waarvan men met eenige gerust heid mag zeggen, dat het voldoet aan ma tige eischen. Ik wijt dit in de eerste plaats aap den geest, die in Nederland heerscht, volgens welken men schijnt te gelooven, dat Nederland buiten het andere deel van Europa of van de wereld staat. In de tweede plaats wijt ik het aan de zucht van de Nederlanders om de premie voor de noodzakelijke assurantie niet te willen beta len. Dit geldt niet alleen voor de luchtmacht of de weermacht, maar voor den algemeenen toestand in Nederland. Men hoopt altijd maar het beste, maar vergeet, dat een goed voorbe reide weermacht in tijden van nood een groote- re defensieve kracht kan zijn dan men wel denkt. De luchtmacht is een duur wapen, onderhe vig aan snelle evoluties. Men stelt zich hier te vreden met materiaal dat eigenlijk verouderd is, maar dat nog vliegt, omdat het goed onder houden wordt. Men schijnt te vergeten, dat verouderd materiaal voor zoover het de lucht macht betreft, vrijwel waardeloos is. Dien toestand heeft men maar jarenlang be stendigd en het gevolg is, dat, nu men voelt dat er toch iets gedaan moet worden, er groote offers dienen te worden gebracht. Maar daar toe kan men niet besluiten. Men blijft weifelen en als het op een gegeven oogenblik te laat zou zijn, dan is het moeilijk te zeggen bij wien de schuld ligt. De eenige uitweg is op te ruimen wat opge ruimd moet worden en dan te zorgen voor mo dem materiaal, dat men verder goed onder houdt en steeds aanvult. Dit geldt zoowel oor den toestand hier te lande als in Indië. Men is absoluut tekort geschoten. Dit ligt niet aan de betrokken instanties. Die zien het gevaar wel in, maar geld kunnen zij niet voteeren. Dit alles is nog des te meer te betreuren, om dat het menschenmateriaal, dat de Nederland sche en Indische Luchtmacht ter beschikking staat, altijd zoo uitmuntend is geweest en nog is. Om met de intellectueele en financieele mid delen, waarover Nederland kan beschikken, aan de spits te kunnen blijven, is concentra tie noodig. Er heerscht in de Nederlandsche luchtvaart zoowel op het gebied van de weer macht, als op dat van de industrie te veel ver snippering. Wat de Nederlandsche burgerlijke luchtvaart betreft, zijn er volgens spr. zeker aanwijzin gen, dat de K. L. M. met grootsche plannen rondloopt, hetgeen o. a. blijkt uit het feit, dat de heeren Plesman en Guilonard op het oogen- j blik in Amerika een intensieve studie maken van alles wat daar te zien valt. Is Ras Koeksa dood? Twijfel over juistheid der Italiaansche mededeelingen. Staking in Zuid-Wales beëindigd. Ontspoorde goederentrein in Amsterdam-Oost veroorzaakt ernstige treinvertraging naar en van het Gooi. Dr. ir. Ringers heeft tegen 1 December ontslag verzocht als directeur-generaal van den Rijks waterstaat. Opnieuw verdachten uit Oss voor de rechtbank te 's Bosch. LONDEN, 17 Oct. (Reuter)Na een dag van ernstige ordeverstoringen in het stéenkoolbek- ken van Zuid-Wales heeft de mijnwerkersbond gisteravond besloten de „staking onder den grond" voor beëindigd te verklaren. Den arbeiders, die zich in de mijnen bevin den en weigeren deze te verlaten, zal door den bond gelast worden naar boven te komen. Dit besluit werd genomen, nadat de mijn eigenaren hadden medegedeeld, dat zij hun mijnen zouden sluiten, doch bereid waren tot onderhandelen. Sommige van de mijnwerkers, die weigeren de mijnen te verlaten, bevinden zich meer dan 100 uur onafgebroken onder den grond. Het schijnt, dat het besluit van den bond om de staking te beëindigen bij velen niet in goede aarde viel. want toen het bericht be kend werd, dat de arbeiders de mijnen zouden verlaten, verzamelden zich duizenden om te protesteeren. Te Risca is een auto met journalisten met steer,en geworpen. Zooals men weet wordt gestaakt, omdat de mijndirecties weigerden de ongeorganiseerde arbeiders te ontslaan. LONDEN, 17 October. De „Daily Mail" meldt, dat in verband met het jongste luchtmacht programma het ministerie van luchtvaart 18 verschillende typen militaire vliegtuigen heeft uitgekozen en besteld. In het najaar van 1937 zullen 2000 vliegtuigen gebouwd zijn en de vliegtuigfabrieken in geheel Engeland hebben speciale maatregelen genomen om aan deze enorme order te kunnen voldoen. Het aantal bestellingen is zoo groot, aldus de „Daily Mail", dat de fabrikanten van zekere vliegtuig-typen onder toezicht van het ministerie van lucht vaart een deel van hun werk aan andere on dernemingen hebben opgedragen. BERLIJN, 15 Oct. (Kipa). Ministerial-direktor Dr. Buttmann is op wachtgeld gesteld en be noemd tot directeur der Staatsbibliotheek te Mtinchen. Dr. Buttmann speelde een leidende rol in 1933 bij het tot stand komen van het Rijksconcordaat met het Vaticaan. Sedert dien nam hfj deel aan alle onderhandelingen over de uitvoering van het concordaat. Tot dit dool was hij herhaaldelijk in Rome. Zijn voorloopig ontslag uit den diplomatieken dienst bevestigt een reeds lang bestaand vermoeden, dat voor loopig niet te rekenen valt met het tot stand komen van aanvullende overeenkomsten in verband met het concordaat. ATHENE. 16 Oct. (A.N.P.). De ministerraad heeft een verordening onderteekend, waarbij de militaire diensttijd weer op twee jaren wordt gebracht. De nieuwe verordening zal evenwel pas op 1 April 1936 van kracht worden. Stand op Donderdag 1 uur n.m.: 768.5 Vorige stand: 768,0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1