Rede van den Aartsbisschop van Westminster Zesde partij na 73 zetten in remise geëindigd m.tutjriMni KATHOLICKCN VOLTOOIT UW CIGGN UNIVCRSITCIT New-Yorksche Beurs HIJ SPREEKT ENGELAND TOE Het verre Oosten ALJECHIN IN TIJDNOOD DONDERDAG 17 OCTOBER 1935 Met heldere woorden schetst hij de positie van den H. Vader in den tegenwoordigen toestand Val van het fascisme een gevaar Korte berichten De doeleinden der Japansche politiek in China Credietverleening aan de haringvisscherij Geen kans op een internationale regeling Onze landgenoot wist in een bijna verloren stelling door zeer vindingrijk spel de partij te behouden Stand is thans 4-2 De afgegeven zet van Wit was: 41. Th3g3 Nabeschouwing KON. NED. TOERISTENBOND A. N. W.B. Afdeelingsvergadering Noord-Holland AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 16 October FAILLISSEMENTEN *>»- WISSELKOERSEN MARKT NIEUWS STOOMVAARTLIJNEN (Van onzen Londenschen correspondent) Men was er in Engeland aan gewoon, dat in tijden van nationale of interna tionale spanning kardinaal Bourne, aartsbisschop van Westminster, in het openbaar het juiste woord sprak. Menigmaal is hij, en niet de aartsbisschop van Canterbury de gees telijke leider van het volk geweest. Zou ook zijn opvolger, aartsbisschop Hinsley, de gave bezitten om in zaken van algemeen nationaal belang, krachtig leiding te geven? Men twijfelde er aan. De nieuwe Aartsbis schop had niet de lange ervaring gehad, wel ke kardinaal Bourne had opgedaan op een post, waaraan niet alleen het feitelijke pri maat over geheel Engeland en het moreeie pri maat over heel het Britsche Rijk verbonden is, maar welke bovendien een niet geringe diploma tieke beteekenis heeft daar de Aartsbisschop van Westminster onofficieel ook alle functies verricht van een Pauselijken Nuntius. Als apostolisch vicaris voor de Britsche gebieden in Afrika had Mgr. Hinsley zijn diplomatieke sporen verdiend, maarWestminster is niet Mombassa, en niet iedere kerkvorst heeft, ge lijk kardinaal Bourne, het brein van een scherp zinnig jurist en in niet-kerkelijke zaken het inzicht van een koel diplomaat. En velen die Mgr. Hinsley leerden kennen, meenden dat hij een te beminnelijk en gemoe delijk man was om met de indrukwekkende en onvermurwbare strengheid van een kardinaal Bourne die geweldige waarheden te zeggen, die den overleden Aartsbisschop tijdens zijn leven door niet-katholieken vaak kwalijk genomen werden, maar waarom zijn nagedachtenis, bij zijn dood, een waarlijk nationale hulde gebracht werd. Maar diegenen die eraan getwijfeld moch ten hebben of Mgr. Hinsley niet alleen ais pries ter, maar ook als man van de wereld op indruk wekkende wijze de wereld zou kunnen toespre ken, moeten sinds gisteren gerustgesteld zijn. In de kerk van den H. Eduard den Belijder te Golders Green heeft de Aartsbisschop gisteren gesproken over de positie van den Paus ten opzichte van den Italiaansch-Abessinischen oorlog. Preeken staan boven onze beoordeeiing, maar dit was geen preek, gehouden voor zijn ge- loovigen, het was een toespraak tot geheel En geland, en ook wanneer wij niet katholiek wa ren, zouden wij de waarde van zijn rede ten volle moeten erkennen. Voortdurend worden in Engeland pogingen aangewend om den Paus in het conflict te betrekken. Sommigen doen dit te goe der trouw. Ofschoon den Paus niet volgend, er kennen zij in hem den leider der grootste Chris telijke gemeenschap, en zij meenen dat hij het dus is die zich aan het hoofd moet plaatsen van een algemeene christelijke vredes-actie. Anderen zijn niet te goeder trouw. Zij begrij pen volkomen hoe moeilijk de positie van het Vatikaan is, nu Italië in het conflict betrok ken is, en zouden gaarne zien dat de vrede tus- schen den Heiligen Stoei en Mussolini hopeloos verstoord werd. Bovendien hopen zij, door het thans voor te stellen alsof de Paus werkelijk een einde kan maken aan den bloedlgen strijd, later te kunnen zeggen: „Ziet gij wel, nu het erop aankwam, heeft het Vatikaan niets kunnen of niets willen doen." „Wat kan de Paus doen?" heeft gisteren Mgr. Hinsley gevraagd, en het antwoord dat hij zeif gaf, moet menigeen, die de laatste weken zoo luid geroepen heeft dat de Paus de leiding in handen moest nemen, ervan overtuigd heb ben dat de Aartsbisschop hun eigenlijke bedoe lingen doorziet. De Paus zeide Mgr. Hinsley is een hul- pelooze oude man, met een kleine politiemacht die zijn miniatuur-staat beschermt en ervoor zorgt dat hij onafhankelijk zijn universeel recht en zijn universeeien plicht uitoefenen kan, zijn volgelingen van alle rassen te onderrichten en te leiden. Kan hij optreden tegen een naburige mo gendheid die beschikt over alle hedendaagsche machtsmiddelen? Men zegt dat hij zou kunnen excommunicee- ren. Zeker! antwoordde Mgr. Hinsley en al dus oorlog met zijn diktator-buurman onvermij delijk maken, terwijl hij bovendien den vre de en de gewetens van de groote massa der Italianen in de war zou brengen, waarvan een felle anti-clericale uitbarsting het gevolg zou zijn. En hierop volgde het onweerlegbare argu ment: „Is de Paus door de twistende partijen uitge- noodigd geworden als rechter en arbiter op te treden? Neen. Ik heb er den nadruk op gelegd, en doe dit opnieuw, dat de Paus in 1915 door het geheime Pact van Londen opzettelijk bui tengesloten werd van de toekomstige beraad slagingen over den vrede. Zoolang hij niet door beide partijen uitgenoodigd wordt tusschen- beiden te komen, kan hij niet als rechter op treden. Als onafhankelijk souverein heeft hij geen redenen in dit geval in te grijpen zelfs niet (voegde Mr. Hinsley er scherp aan toe) de redenen, die een lid van den Volkenbond heeft, tot welks lidmaatschap hij, op nadrukkelijken wensch van Italië, niet uitgenoodigd werd." Wij geven hier slechts het meest essen- tieele uit Mgr. Hinsley's rede weer. Hij heeft geharnaste taal gesproken, voora' ten behoeve van diegenen die meenen, dat de Paus op hun wenken klaar moet staan, maar zich met een plaats op de mat te vergenoegen heeft wanneer zij hem niet noodig hebben. Wie in Engeland thans nog zou durven beweren: „ziet gij wel, de Paus doet natuurlijk weer niets,' zou door-en-door te kwader trouw zijn. De Hpilige Vader heeft de keus tusschen twee kwaden. Of hi) laadt den schijn op zich te berusten in een monsterachtig onrecht, óf hij moet een buurman aan de kaak stellen als wetschenner. Onrecht zal hij nooit goedkeuren. Maar door zijn buurman als verdragschenner en zoovoorts uit te krijten, zal hij de gewetens bezwaren van die onderdanen die meenen dat hun land het recht aan zijn zijde heeft. Hij zal zich bloot stellen aan daadwerkelijke represailles, en zelfs het aanzien geven aan nieuwe oorzaken van botsing en geweldpleging. Mgr. Hinsley wees erop dat jaren achtereen de .slavenpers" van Italië den burgers de in zichten der Regeering, of eigenlijk die der Fas cistische partij, opgedrongen heeft, en dat Italianen dus nagenoeg geen andere inzichten kennen. Het is gemakkelijk te zeggen: „Ge rechtigheid geschiede, al scheuren de hemelen uiteen", maar niemand, en allerminst de Paus, kan onverschillig blijven voor het „uiteenscheu- ren der hemelen." En hierop maakte de Aartsbisschop een op merking, die niet alleen op zichzelf van groot belang was, maar die vooral ter harte genomen moet worden door diegenen die zoo voortdu rend „beroepen" op den Paus gedaan hebben, en die bijna allen behooren tot die kringen die hopen dat dit conflict zal eindigen met de in storting van het Italiaansche Fascisme. Mr. Hinsley keurde in beginsel het Fascisme af; hij erkende dat het bestaande Fascistische regime in vele opzichten onrechtvaardig is, maar, zeide hij, indien het Fascisme ondergaat, dan zal niets het land van een chaos kunnen redden. Gods zaak zou tezelfder tijd onder gaan. En hier gaf hij zeker ook een les aan de vele katholieken die vergeten hebben dat Mus solini en het Fascisme een einde gemaakt heb ben aan een staat van anarchie die weinig maanden langer had kunnen voortduren zon der dat Italië den weg van Rusland was op gegaan. Neen, de Aartsbisschop was niet pro-Fas- critisch: hij was ook niet anti-Abessinisch. In tegendeel: hij sprak in schoone woorden zijn verontwaardiging uit omdat „Afrika, dat mis bruikte werelddeel met een bijna ongewapend bevolking, tot het brandpunt gemaakt wordt van wetenschappelijke afslachting." Maar hij sprak wat weinigen den laatsten tijd gedaan hebben als een verantwoordelijk man, die zich door-en-door ervan bewust is dat bij dit conflict onnoemelijk veel grooter belangen betrokken zijn dan die van Noordoost Afrika of zelfs die van Genève. De ondergang van het Italiaansche Fascisme zou een wereld ramp zijn, want er zou iets onnoemelijk veel slechtere voor in de plaats komen. Gods zaak in Italië zou verloren zijn. Mogen diegenen, die, van den welmeenenden heer George Lansbury af tot de rumoerigste socialisten en meest anti-Paapsche Presbyte rianen toe, zoozeer ernaar getracht hebben het Vatikaan te betrekken in dit conflict en het aldus mèt het Fascistische Italië te compromit- teeren, na deze rede begrijpen dat voor Abes- sinië, voor Italië en voor de wereld alleen dan heil te verwachten is wanneer allen die van goeden wil zijn, den Paus volgen, zonder hem eerst te zeggen welken weg hij moet inslaan. De algemeene verkiezingen in Engeland zul len waarschijnlijk op 20 November plaats heb ben. Te Naghamadi nabij Luxor is een veerpont over den Nijl omgeslagen; een vijftigtal man nen, vrouwen en kinderen zouden zijn omge komen. Bij de provinciale verkiezingen in Japan heeft de regeerings-partij Min Seito een neder laag geleden. De deelname aan de verkiezingen bedroeg 74 pet. De tin-conferentie zal te Londen plaats heb ben op 22 October, lnplaats van te 'sGraven- hage op 23 October. In de Kamercommissie voor de nationale verdediging heeft de Tsjecho-Slowaaksche mi nister van Defensie erop gewezen, dat de in ternationale toestand een verscherpte aandacht vereischt voor de verdediging des lands. De regeering van Albanië is afgetreden. Reeds te voren waren twee ministerzetels vacant. SJANGHAI, 16 Oct. (ANP) Een vertegen woordiger van het Duitsche Nieuws Bureau heeft een langdurig onderhoud gehad met een lid van de Japansche ambassade over de doel einden van de Japansche politiek in China. De Japansche diplomaat zette uiteen, dat de geheele politiek van Japan in China er op gericht is de nauwste samenwerking tot stand te brengen tusschen Japan, China en Mands- joerije, teneinde langs dezen weg de verhou dingen in het Verre Oosten definitief te re gelen. Ook de Japansche houding van dit oogenblik beoog de practische uitvoering van deze globale politiek. Zij houdt daarbij reke ning met de in het laatste halve jaar in China nigetreden veranderingen en wil door directe onderhandelingen met Nanking een volkomen opheldering van de betrekkingen tusschen China en Mandsjoerije bewerkstel ligen. In het bijzonder moeten onbelemmerde, we- derzijdsche betrekkingen door practische maat regelen bereikt worden. Zoo is het bijvoorbeeld noodzakelijk dat die personen beschermd worden, die ter plaatse practisch noodzakelijk voorbereidende werkzaamheden moeten ver richten. De formeele erkenning van Mands- joekwo is als voorwaarde tot de onderhande lingen op het oogenblik naar het schijnt niet noodig. Zij vormt echter wel een later te be reiken doel. De loop der onderhandelingen en de feitelijke verwerkelijking van de Chineesch-Mandsjoe. rijsche betrekkingen is volgens Japansche op vatting een toets-steen voor den goeden wil van de Nankingregeering. De Japansche diplomatie is volstrekt bereid de voor Nanking bestaande moeilijkheden betreffende het tempo van de uitvoering in rekening te trekken. Zij verwacht echter een scherp optreden tegen alle anti- Japansche actie in geheel China. Dit laatste zou de beste wijze van bevorderen zijn voor de onderhandelingen. De Japansche politiek kan ook de mogelijk heid van een geheel ander optreden onder oogen zien, met inbegrip van middelen tot uitoefening van militairen druk, ingeval volgens Japansche opvatting de onderhandeling niet de gewenschte vorderingen zouden maken. Het aanknoopen van directe, diplomatieke onderhandelingen tusschen Tokio en Nanking, aldus verluidt in politieke kringen in Sjanghai, zal door de Chineesche regeering beschouwd worden als een langgewenscht succes. De Nan- king-regeering wil onderhandelen als exclusief vertegenwoordiger van China met uitschake ling van alle locale besprekingen in Noord- China. Zij is bereid tot samenwerking met Ja pan ter onderdrukking van alle anti-Japan- sche excessen, zooals zij in den laatsten tijd herhaaldelijk door energiek ingrijpen heeft be wezen. Zij hoopt daardoor den weg te vereffe nen voor onderhandelingen. In buitenlandsche kringen in Sjanghai be staat de indruk, dat het Japansche optreden een uitbuiten vormt van den tegenwoordigen toestand ter wereld, met het doel een begin te maken met een nieuwe belangrijke phase in de Chineesch-Japansche betrekkingen en in de ge heele politiek in het Verre Oosten. Een verslaggever van het Algemeen Neder- landsch Persbureau in Den Haag heeft den al gemeen secretaris der reedersvereeniging voor de Nederlandsche haringvisscherij, den heer Joh. A. Mulder, verzocht, zijn meening te zeg gen over de beteekenis van de juist gepubli ceerde regeling voor de credietverleening voor de haringdrijfnetvisscherij 1935-'36. De heer Mulder is zoo welwillend geweest, aan dit ver zoek te voldoen, en heeft o.m. het volgende op gemerkt. De reedersvereeniging voor de Nederlandsche haringvisscherij, waarbij zoo goed als alle rea ders zijn aangesloten, had 1% millioen gulden crediet gevraagd voor het tijdelijk uit de markt nemen en opslaan van haring om te verhinde ren, dat de prijs zich beneden een zeker mini mum zou gaan bewegen. De regeering heeft echter slechts de helft, 750.000, beschikbaar gesteld. Intusschen zijn de moeilijkheden, waarmede het bedrijf met betrekking tot den export heeft te kampen, veel grooter dan vroe ger. De regeering, vervolgde de heer Mulder, heeft in het voorjaar goedgevonden, dat de aan- voerbeperlcing voor 1935 werd vastgesteld op 500.000 kantjes pekel- en steurharing. De ree- ders meenen nu, dat redelijkerwijs mag worden verwacht, dat de gezamenlijke reederijen in staat zullen worden gesteld, deze 500.000 kant jes tegen kostprijs aan te brengen. Met 500.003 kantjes lijden zij thans, met de prijzen, welke men maakt, verlies, gezien den wereldmarkt prijs. Welk stelsel van hulpverleening men ook kieze, het hoofdbestuur der reedersvereeniging acht onjuist de gedachte, dat het voor de Re geering te verwachten verlies zoo klein moge lijk zou moeten worden gehouden, omdat het bedrijf eigenlijk niet waard is om te worden ge holpen. De heer Mulder stelde ook nog in het licht, dat de reeders een crediet hadden gevraagd van honderd percent van de in opslag gegeven haring, omdat zij met de bemanningen van de schepen ook tegen de volle honderd percent moeten afrekenen. De regeering echter heeft evenals vorige jaren gemeend, het percentage op 85 te moeten stellen. Hierbij doet het eigen aardig aan, dat tot dusver de reederijen nog steeds wachten op afrekening van het vorige jaar en dat zij nog geen cent hebben ontvangen van de overblijvende vijftien percent, waarop zij krachtens een latere toezegging van de re geering recht hebben. De reeders wenschten gaarne, dat onder deze omstandigheden de regeering in de eerste plaats zou willen medewerken tot verruiming van den export. Is er op een internationale regeling geen kans? vroeg de verslaggever. Absoluut niet, was het antwoord. Duitsch- land breidt de laatste jaren zijn visschersvlodt sterk uit, als uitvloeisel van zijn autarkische politiek en om zeelieden te kweeken. Ook Rus land breidt zijn visscherij steeds meer uit. En Engeland houdt zijn visschersvloot in stand. Men moet aannemen, dat zekere overwegingen van politiek-maritiemen aard aan de houding dezer landen niet vreemd zijn. Wij willen, besloot de heer Mulder, gaarne zoodanige maatregelen, dat het bedrijf gedu rende de eerste jaren tegen den kostprijs zou kunnen blijven rouleeren, en zulks is door de thans getroffen crediet-regeling zeker niet be werkstelligd, hoewel wij anderzijds gaarne wil len toegeven, dat deze regeling eenigszins pre ventief werkt met betrekking tot hét voor komen van al te lage prijzen. Woensdagmiddag is, wederom onder groote belangstelling, de zesde partij van het toumooi tusschen Euwe en Aljechin in hotel Coomans te Rotterdam voortgezet. Na 73 zetten eindigde deze partij in remise, zoodat de stand thans 42 is. De zevende partij vangt Donderdag te Utrecht aan. Hieronder laten wij de analyse volgen van den heer S. Landau van de partij, die precies om twee uur werd hervat. De stand na 40.h5xg4 was: Zwart: dr. A. Aljechin. -SS* met de dreiging g7—g6 en f7—15. Hiertegen moet wit nu een verdediging vinden. 42. Lblc2 Op bl stond de witte looper niet gunstig. Van hieruit kan hij eventueel naar a4 of b3 om den vrijpion (d5) indien noodzakelijk bij te staan. 42. Tb8b6 Onvoorzichtig zou nu geweest zijn g7—g6 (ter voorbereiding van f7f5). Wit zou dan d5dG gespeeld hebben en zijn looper op de diagonaal b3—g8 gebracht hebben met niet te onder schatten tegenkansen. Met den tekstzet wil zwart eerst den opmarsch van den d-pion ver hinderen. Op de zesde lijn staat de toren niet alleen verdedigend, maar tevens ook aanvallend. Wit moet steeds met zetten als Tf6 en h6 re kening houden. Het nemen op b2 zou zwart weliswaar een pion opgeleverd hebben, maar dan zou Wit goede remise-kansen gekregen hebben. 43. Pdle3 Sublieme verdediging! Wit bekommert zich heelemaal niet om pion b2 en tracht al zijn figuren in het spel te brengen. Het Paard staat nu voor aanval en verdediging zeer gunstig. 43. Tb6xb2 Zwart ziet in, dat zijn aanval voorloopig vastgeloopen is en vergenoegt zich met pion winst. 44. De2c4 Ld4xe3 Ket paard moest verwijderd worden, want het stond te dreigend. 45. Tg3xe3 Tb2—b6 Wederom op de sterke zesde lijn. 46. Dc4c8 t Kg8h7 47. Dc8—f5 t Wit meende met dezen ruil nog goede remise kansen te behouden. In dit eindspel heeft Zwart een pion meer, maar het is nog de vraag, of dit voldoende zal zijn om de partij te winnen. Wit: dr. M. Euwe. Le6h5 47. 48. 49. 50. 51. Dg5xf5 f7—f6 Tb6d6 Kh7h6 Kh6g5 e4xf5 Te3d3 Td3—dl Kg2g3 Deze zet bevrijdt den Looper van de dekking op g4. 52 Lc2e4 1 Meester Flohr beval hier Td2 aan en meende, dat zwart dan niets kon uitrichten. Maar ook de tekstzet kan geen kwaad. 52. g7g6 53. f5xg6 f6—f5 Zwart heeft op dezê wijze nog twee verbon den vrijpionnen verkregen, maar wit heeft dit alles berekend en hoopt met zijn g-pion wat te kunnen doen. 54. g6g7 J De stand na 54. g6—g7 was de volgende: Wit: Kg3; Tdl; Le4; d5; f2; g7. Zwart: Kg5; Td6; Lh5; e5; f5; g4. 54. Lh517; 55. Tdl—hl Wit mag niet op verdediging van zijn Looper spelen anders volgt agressief f5f4-f- 55. f5 x e4 Hier werd algemeen Tg6 verwacht, maar dan speelt Wit d5d6 en als dan Txg7 wordt ge speeld, zou volgen d6d7, Tg£, Th7, Lg6, Tg7 en iWt heeft nog zelfs winstkansen. De figuren- winst, met den tekstzet behaald, is van tydeiy- ken aard. immers Zwart zal onmogelijk dezen buit kunnen behouden. 56. Thlh8 Td6g6; 57. d5—d6 Tg6 X d6; (Natuurlijk niet Txg7 wegens d7) 58. gTg8D+ Lf7 X gS; 59. Th8 X g8+ Kg5—f5: De complicaties zijn voorbij. Zwart heeft wel iswaar twee pionnen gewonnen, maar zal pion g4 moeten afstaan. In normale omstandigheden zou dit als een remisestelling te beschouwen zijn, maar de slechte positie van den Koning en den Toren geven Zwart nog eenige kansen. 60. Tg8f8 Kf5efl Na Tf6, Txf6, Kxg4 is het eindspel remise. 61. Kg3 X g4 Td6d3 Van dezen zet heeft Zwart zich in zijn voor uitberekening veel voorgesteld. Den witten Ko ning is voorloopig de toegang naar de derde rij verboden. Zwart zal nu trachten zijn Koning via den pamevleugel te spelen. Op dit moment moest Aljechin nog 10 zetten doen in vijf minuten. Aljechin dus in tijdnood! 62. Tf8—e8+ Ke6—f6; 63. f2—f4 e4 X f3; 64. Te8—f8 Kf6—e6; 65. Tf8 X f3 Td3—d2; 66. Tf3—f8 Dergelijke eindspelen zijn Euwe wel toever trouwd. De stelling is theoretisch remise. 66.Td2d3; 67. Tf8—f3 Td3—dl; 68. Kg4—g3 e5e4; 69. Tf3—f8 Tdl—d2; 70. Tf8— e8+ Ke6—f5; Tl. Te8—e7 Td2—e2; 72. Te7—e8 Ta2b2; 73. Te8—e7 Remise gegeven. Eindstand na 73. Te8—e7. Wit: Kg3; Te7. Zwart: Kf5; Tb2; e4. Direct na de hervatting van de afgebroken partij kwam het tot schermutselingen in beide kampen. Terwijl Euwe ten koste van een pion offer zijn stelling verbeterde, en niet alleen den zwarten aanval afsloeg, maar zelfs een oogen blik het initiatief in handen nam, stuurde de wereldkampioen op een eindspel aan. De laatste nam hierbij zoo min mogelijk risico. Het eene oogenblik dacht men, dat de wereldkampioen beter stond, dan weer meende men, dat Euwe de beste kansen had. Na eenige afwikkelingen ontstond een Toreneindspel, waarbij Aljechin door zijn gunstige torenstelling nog eenige kan sen behield. Al was hij in den hoogsten tijd nood (de eerste keer tijdens de match!) op een gegeven oogenblik moest hij nog tien zet ten in vijf minuten doen toch versmaadde hij remise. Toen de tijdnood voorbij was kwam Al jechin tot de conclusie, dat hij de partij niet meer kon winnen, waarop remise werd gegeven. Inmiddels een prachtige prestatie van Euwe Onze landgenoot wist in een bijna verloren stel- I ling door zeer vindingrijk spel de party te be- 1 houden, V De afdeeling I (Noord-Holland) van den Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. heeft in „Kras- napolsky" te Amsterdam haar vergadering ge houden onder voorzitterschap van H. F. M. E. Graaf van Limburg Stirum, lid van het dage lij ksch bestuur. Tegenwoordig waren de hee- ren H. J. van Balen, directeur; H. J. v. d. Aa, afdeelingsconsul, terwijl van de leden van het algemeen bestuur, de stemgerechtigden ter al gemeene vergadering en de bondsconsuls aan wezig waren de heeren S. G. L. F. Baron v. Fridagh te Schoorl, H. M. J. Sark, J. Euwes en F. Hanegraaf te Amsterdam, F. K. Kehlen- brink te Overveen, C. L. F. Sarlet te Haarlem, D. Nijntjes te Zaandam, G. A. Bolkestein te Enkhuizen, C. J. S. Thiel te Laren en Jac. van Vliet te Uithoorn, Het jaarverslag van den afdeelingsconsul, den heer v. q'. Aa, vermeldt, dat door de groote uit breiding van de meubileering van den weg, het toerisme in belangrijke mate gediend wordt. Het aantal bondsconsuls bedraagt 50; afge treden is de heer Henri Polak te Laren; over leden is de heer Coenraad Honig te Zaandijk, door wiens overlijden den Bond een toegewijd bondsvriend en ijverig consul ontviel. Als con suls werden benoemd de heeren P. C. Jong bloed te Marken, H. M. J. Sark te Amsterdam en C. J. G. Thiel te Laren. Het aantal leden in de afdeeling bedroeg op 31 Augustus j.l. 25.335. Met ingenomenheid maakt het verslag mel ding van de plaatsing op den rijksweg Haarlem Amsterdam van een nieuw soort wegteeken, een z.g. vóórrichtingsbord, dat het autoverkeer voor een wegsplitsing waarschuwt. De A.N.W.B. overweegt de plaatsing van meer dergelijke borden, die voor den automobilist een gemak zijn en de vlotheid en veiligheid van het doorgaand verkeer bevorderen. Het verslag herinnert verder aan de verbete ring van het wegennet in de afdeeling, waar aan nog voortdurend gewerkt wordt; het tra ject AmsterdamSchiphol' in den nieuwen rijks weg van Amsterdam naar Den Haag, is vrijwel voltooid, evenals het viaduct in de spoorlijn AmsterdamAalsmeer; in den rijksweg Amster damUtrecht is men druk bezig een aantal gevaarlijke bochten af te snijden. Ook ten Noorden van het IJ wordt met kracht aan de verbetering van wegen gewerkt, terwijl de af deeling Wegen en Verkeer van den A.N.W.B. er naar streeft te zorgen, dat bij de opening van nieuwe wegen de benoodigde wegwijzers geplaatst worden en de geheele bewegwijzering gereed is. Er bleek in deze vergadering eenig verzet tegen de plannen tot invoering van een reis- belasting en de wensch werd geuit, dat, mocht deze belasting er komen, deze dan in elk geval progressief zal zijn, zoodat niet een eenvoudig kampeerder of wandelaar, die even over de grens gaat, evenveel' zal moeten betalen als de luxe-reiziger, die zich naar toeristenoorden in het buitenland begeeft. (Medegedeeld door Simoons Co., A. van Vliet Zn. en L. Slijper) Van 3.30—4.30 uur Kon. Olie H. V. A. Holl. Bank Vorstenlanden Young id. met verkl. Anaconda Beth. Steel U. S. Steel Canad. Ford 188%189 198K—197M 43—42% 22% 20% 23% 12 11/16— 11/16 22% 27% 16% Van 4.305 uur Kon. Olie U. S. Steel 189% 27% Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties) Surséance van betaling: Bij beschikking van 10 October 1935 is aan A. H. Arentsen, industrieel te Dieren, voorloopige surséance van betaling verleend; voor het ver- leenen van definitieve surséance van betaling is de vergadering van schuldeischers bepaald op 21 October 1935 des middags te 2.30 uur. Bewind voerder is mr. J. W. F. Donath, advocaat en procureur te Arnhem'. 14 Oct. voorloopig verleend aan de „De Hoi- landsche Boterboer", gevestigd te Amsterdam, al daar kantoorhoudende aan de Prinsengracht 462. (Procureur mr. F .W. Meijer, Amsterdam). Be windvoerder mr. F. Braakman, Amsterdam. Ver hoor; Donderdag 5 December 1935 des voormiddags te lo uur in het Paleis van Justitie aan de Prin sengracht. 15 Oct.: definitief verleend aan J. Nederkoorn, bouwmaterialenhandelaar, Haarlem, Kamperlaan 19, voor den tijd van l jaar ingaande 27 Augus tus 1935. Bewindvoerder mr. G. E. Mellema, Haarlem. Definitieve surséance van betaling verleend schap onder de firma Gebr. Elshoff, gevestigd te Haarlem en kantoorhoudende aldaar aan de Hen drik Roozenlaan 21, voor den tijd van 1% jaar, ingaande 20 Augustus 1935. Bewindvoerder mr. Silvain Groen, Haarlem. Definitieve surséance van betaling verleend aan J. Elshoff, bouwondernemer, Haarlem, Hendrik Roozenlaan 21, voor den tijd van l'/2 jaar, in gaande 20 Augustus 1935. Bewindvoerder- mi-. Silvain Groen, Haarlem'. Definitieve surséance van betaling verleend aan A. Elshoff, bouwondernemer, Haarlem, Hen drik Roozenlaan 21, voor den tyd van iy2 jaar, ingaande 20 Augustus 1935. Bewindvoerder mr. Silvain Groen, Haarlem. Defintieve surséance van betaling verleend aan L. Elshoff, bouwondernemer. Haarlem, Hen drik Roozenlaan 21, voor den tijd van 1% Jaar, ingaande 220 Augustus 1935. Bewindvoerder mr. Silvain Groen, Haarlem. Failliet verklaard: 14 Oct.: E. M. König, echtgenoote van F. M. J. Proot, handeldrijvende onder den naam Leidsche Tegelhandel, Leiden, Boerhaavestraat 15. D. Trossel, openbare koopvrouw, Leiden, Ra penburg. I. J. Teeuwisse. metselaar, laatstelijk wo nende te Den Haag. Francois Valentijnstraat 128 thans zonder bekende woon- of verblijfplaats. N.V. Zuid-Hollandsche Raffinaderij van Pe- troleumproducten Z.R.P. te Den Haag, Oude Scheven'ingscheweg 2. J. H. Schade, echtgenoote van M. Ph. van Brakel. Den Haag, Anton de Haenstraat 102. 15 Oct.: J. van Eerde, landbouwer. Wijk aan Duin gem. Wijk aan Zee en Duin. Galgenweg 13. B. Abbink, los werkman, Lisse, Kapeistr. 7. G. Haan, echtgenoote van H. J. Bosman, Am sterdam, Anjeliersstraat 92 huis. Marius Schouten, timmerman, Hillegom, Kerkstraat 18. D. Vlieland, los arbeider. IJmuiden Oost, Rui terdwarsstraat 11. L. ten Broeke, aannemer en pensionhouder, Zandvoort, Zeestraat 22. D. H. Eynthoven, caféhouder, IJmuiden-Oost, Stationsweg 77. Opgeheven wegens gebrek aan amler de lan- lissementen van: A. J. Burgers. Den Haag; J. ver- sluys, Den Haag: J. Schipper, Den Haag; A Bors- boom-van Oosten, Den Haag: T. A. de Graait, Kijkduin; J. van Geest, Monster: M. J. de Kolf. Den Haag: C. J Buwens, Den Haag; J. M. Romijn. Den Haag; C. Kraak. Den Haag; J. Klauwers, slager. Haarlem; K. Oldenburg. IJmuiden, W. Reynders. Haarlem'; L. Numan. Beverwijk; Wed. F Hoogewerf-Koopman, Heemskerk; P. L Hoogewei.. Heemskerk; C. J. van Gelderen, IJmuiden; H. A. Slot, Haarlem; N. E. de Wolf. Haarlem; H. Maks, IJmuiden-Oost; S. K. Engel, Haarlemmermeer; S. Wit, Haarlem; J. Starremans, wyk aan Zee; J. F. v. d. Wel, Heemskerk, Slctkoerscn Oct. 16 15 14 Allied Chemical 171 171% 172 American Tel. Tel. 141% 1403/g 141 American Tobacco B. 103 104 102 Anaconda Copper 2CVs 21*4 217/g Baltimore Ohio 147/g 147/a 14% Canadian Pacific 9% 9% 91/4 Case Treshin.g 83 851/g 8 41/8 Consol Gas ot N.Y. 281/8 28% 29% Dupont de Nemours 1347/g 136 135 General Electric 343/8 3,% 35% General Motors 491/8 49 48% koninklijke Olie 41% 42 42 New York Central 223/4 223/4 21% Radio Corp. ot Am. 77/s 8% 8% Standard Oil ot N.-Jersey 4o 45% 44-/8 United States Steel Corp. 45% 461/4 453/g Westinghouse Electric. 84% 86I/4 54% NEW-YORK Oct. 16 15 14 Londen Parys 4.-11/8 4 90% 4 90Va 6 59% 6.o9% 6.59 GJtAANNOXELRiyo LIVERPOOL. 16 Oct. Tarwe. Oct. 6.9 V. Dec. 6.5, Maart 6.1 3/4. WAALWIJK, 15 Oct. Huiden. In de eerste hellt dez'er maand is de toestand der lederindustrie aanmerkelijk veranderd. Er heerscht in alles goede kooplust en de prijzen beteren gaandeweg. De handel in overzeesche huiden biyft zeer levendig, prijzen bewegen zich nog steeds in opgaande rich ting. Ook inlandsche huiden, v.n. koehuiden biy- ven. gezocht, prijzen vast waartoe de beperk Le stocks niet weinig bijdragen. Hetzelfde geldt voor nuchtere kalfsvellen. Gras- en pinkenvellen pro fiteerden van de betere markt. Paardenhuiden in mindere mate. Ook de ledermarkt staat tot dusver in het tee- ken van al door hoogere prijzen. Flinke, omzet ten hebben plaats gehad, v.n. voor den handel. Vooral croupons voor de reparatie gingen vlot weg lichte leezen eveneens. De bedrijvigheid op de looièry neemt toe daar de looiers weinig voor- raad in magazijn hebben. De overleerprijzjen geven eveneens een flinke verhooging te zien, de meest gezochte sortimenten zelfs tot 30 pCt. Ook de omzetten stijgen daar de schoenfabriekenn meer behoeften krijgen en re gelmatig afnemen. Het buitenland gaf de afge- loopen week weer hoogere noteeringen voorraden zijn bij vele verkoopers gedaald beneden de helft had mCn 06 laatste jaren gewooniyk in opslag Minder bevredigend is de toestand in de schoen nijverheid, hoewel ook hier vooruitgang merk baar is; op vele fabrieken wordt drukker gear beid. Enkele fabrikanten wisten een kleine ver- hoogmg der schöenenpryzen door te voeren en men is van meening dat binnenkort met hoogere prijzen rekening gehouden moet worden. De zouters alhier betalen voor: os-, koe- en vaarshuiden 13 a 14 ct., stierhuiden 11 a 12 ct vette kalfsvellen 16 ct., grasvellen 14 ct., pinken vellen 12 13 ct.. alles per pond Paardenhuiden f 4.00 a f 4.50, nuchtere kalfs vellen f 1.20 A f 1.30, alles per stuk 's HERTOGENBOSCH, 16 Oct. Vee. Op de markt van heden waren aangevoerd 3725 stuks, w.o 2813 stuks hoornvee, 659 biggen, 58 zeugen, 134 scha pen-lammeren, 56 kalveren. De prJjzen waren als volgt: kalfkoeien 120—225, kalfvaarzen 110—150. magere ossen en koeien 70150 per stuk. Vette ossen en koeien, le kwaliteit 2425, idem 2e kwa liteit 1822 per pond. Pinken 80—110, zeugen 70110 per stuk, biggen 1.551.60 per week. Schapen 818, lammeren 813 per stuk Verdere mededeelingen: Aanzienlijk grootere aanvoer van hoornvee, waarin het recordcijfer 2818 stuks werd bereikt. De kooplust over het ge heel een beetje verflauwd, vergeleken bij de vo rige week. Toch de prijzen niet zooveel lager. Maar in den afloop dalende. Slachtvee ook door ruimen aanvoer iets minder. Gras- en nuchtere kalveren eveneens iets flauwer en gedrukte prij zen. Wolvee kalm, ongeveer prijshoudend. Biggen stugger en iets flauwer in prijs. AMSTERDAM. 16 Oct.; Aardappelen. Zeeuwsehe bonten en blauwen 2.75—3.10, Zeeuwsehe efeeir- heimers 2.10—2.30, Zeeuwsehe blauwe eifeenhei- ™,®rs 2f0—2.40, Zeeuwsehe bonte eigenheimers 2 30—2.5°. Zeeuwsehe poters 1.80—2.20. Zeeuwsehe bintjes 2.302.60. Zeeuwsehe Bevelanders 2.20 2.40, alles per H.L. De ovelrpe prüzen waren he den onveranderd. Aanvoer 300.400 K.G. BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN. Vertrokken 16 Oct.; Colwith Force, s., Antwerpen; Theano, s., Belfast via Rotterdam; Rhein, s„ Hamburg; Ajax, s., Kopenhagen; Vesta, s.. Hamburg. Aangekomen 16 Oct.: Delphinus, s., Karlstad. Vertrokken 16 Oct.: Soesterberg, s„ Rafso. AMSTERDAM. Aangekomen 16 Oct.: Delphinus, Karlstad, hout, Houthaven, Verg. Cargadoorskant. KON. NED. STOOMB. MIJ. ï™r£!?5' van A,Icante te Barcelona. TRITON, 16 Oct. van Gibraltar n. Duinkerken. ?AC™US' 16 °ct- Livorno te Civita Vecchia. MEROPE, naar Amst., pass. 16 Oct. n.m 2 uur Lydd. ARIADNE, naar Amst., pass. 16 Oct. n.m 2 uttc 30 Lydd. COTTICA. thuisreis, 16 Oct. n.m 1 uur van Havre; wordt volgens nader bericht 17 Oct. n irt. 4 uur 30 te Amst. verw. HERCULES, 16 Oct. van Izmir n. Amst BERENICE. 15 Oct. van Kopenhagen te Gdynia. BODEGRAVEN, thuisreis, 12 Oct. te Iquique. COLOMBIA, uitreis, 14 Oct. te Kingston (J) EUTERPE, 15 Oct. van Amst. te Bordeaux, AJAX. 16 Oct. van Amst. n. Kopenhagen. VESTA. 16 Oct. van Amst. naar Hamburg. BAARN, thuisreis, 16 Oct. van Balboa. KON. HOLL. LLOYD ZAANLAND. t7 Oct. 's nachts 12 uur van B."> Aires te IJmuiden verwacht. AMSTELLAND, uitreis, 15 Oct. 's nachts 12 uuï van Las Palmas. MONTFERLAND, uitreis. 16 Oct. te Santos. EEMLAND, thuisreis, 15 Oct. van Bahia. MIJ. OCEAAN PHRONTIS, 15 Oct. van Amst. te Batavia. ROTT. LLOYD INDRAFOERA, 16 Oct. van R'dam n. Batavia. KON. PAKETV. MIJ. NIEUW ZEELAND. 16 Oct. 12 uur 's middags van Batavia naar Vllssingen. BONTEKOE, 14 Oct. van Durban te Zanzibar. HOUTMAN. 14 Oct. van Batavia n. Mauritius. VAN REES, 14 Oct. van Batavia n. Noumea. NIEUW HOLLAND, 14 Oct. van Adelaide n. Java. JAVA-CHINA-JAPAN LIJN TJISONDARI, arr. 15 Oct. te Shanghae. silver-java-pacific lijn MADOERA, 14 Oct. van Calcutta te Port Al- berni. JAVA-NEW-YORK LIJN KOTA PINANG, Java n. New-York, 14 Oct. te Singapore. HALCYON LIJN STAD DORDRECHT, 10 Oct. van Vlaardingen te Port Ferrajo. HOLLAND-AMERIKA LIJN SPAARNDEM, Rotterdam naar New-York, was 15 Oct. 10 uur 5 v.m. 200 mijlen' van Valentia BILDERDIJK, naar Londen, pass. 15 Oct. Dun- geness. VER. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. HOLL^ND-AUSTRALIE LIJN KOTA INTEN, thuisreis. 15 Oct. van Melbourne. AAGTEKERK, uitreis, ie Oct. te Sydney. HOLLAND-AFRIKA LIJN MELISKERK, thuisreis, is Oct. te Zanzibar. HOLLAND-O. AZIE LIJN ZUIDERKERK, thuisreis, 14 Oct. te Hongkong. GAASTER KERK, uitreis, 14 Oct. van Aden. DIVERSE SCHEPEN JONGE ANTHONY, naar R'dam, pass. 16 Oct. Ouessant- JONGE ELISABETH, 15 Oct. van Valencia n» Almeria. HOOGLAND, 16 Oct. van Blyth n. Bremen. Amsterdam, 16 October. Het s.s. „Nieuw Zee- land". van de Kon. Paketvaart My., vertrok he denmiddag van Batavia naar Vlissingen, om bij do Mij. ,.De Schelde" van nieuwe turbines te worden voorzien. De „Nieuw Zeeland" wordt 15 November tó] Vlissingen en 12 Februari volgend. Jaar weer MM Batavia terug verwacht. kin

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2