Uw Oogappel PHILIPS ssA* De missie van Von Papen in Oostenrijk Triomphantelijke 14-steden-tocht III-A R UT A" m E Ontsporing nabij Amsterdam WIJ TOERDEN DOOR EUROPA BEGIN VAN SUCCES s DONDERDAG 17 OCTOBER 1935 Natuur- en stedenschoon als in kaleidoskoop Vreugdevolle en aan doenlijke momenten WIJNIMPORT ONDER NEMING „HUNGARIA" VOOR f 16.- FRANCO THUIS Percentages van personen met gebrekkig gezichtsvermogen Wat kan U dierbaarder zijn dan Uw eigen oogén en die van Uw gezin! Bekijkt eens nevenstaande tabel. Het is noodig, dat ieder zijn oogen spaart door bij voldoende licht te werken. Met behulp van een klein vernuftig instrument kun- pen wij nu nauwkeurig het licht meten en tegelijk aflezen, welke verlichting bij ons werk behoort. Op grond hiervan werd door ons een interessant boekje „Het Gezellige Huis" samengesteld. Dit wordt U op aanvraag gratis toegezonden. Zendt slechts onderstaande coupon aan ons in ol schrijft ons een briefkaartje. 99 Dr. Ir. L. R. WENTHOLT m m ir c: Demonstratie der S.D.A.P. Bedoeld als antwoord op den Landdag der N.S.B. AUTO IN SLOOT GEREDEN De bende te Oldebroek Door de Zwolsche rechtbank gevonnist KONINGIN EN PRINSES TE HOOGMADE Zij wil niets anders dan de oude vriendschapsbetrekkingen her stellen en een streep zetten onder een treurig verleden Italiaansche schaduw Van een non-agressie-pact van een, drie ,f Zeven goederenwagens heden nacht op rangeerterrein uit de rails geloopen Treinenloop vertraagd Hospïtaal-kerk-schip als smokkelschip INDUSTRIE-FINANCIERING Wetsontwerp zou dezer dagen worden ingediend Door den trein overreden en gedood Het wonder is geschied! Het wonder! Wie toch had tot voor slechts weinige jaren durven droomen, dat een reisgezelschap met behulp van een eigen locomotief.trein in veertien dagen tijds een Europeesche rondreis zou maken, zonder de minste vermoeienis een afstand van bijna 4000 K.M. afleggend en niet minder dan veer tien steden bezoekend en belevend de klei. nere steden, waar slechts even gepauzeerd werd, niet eens mee-gerekend! Hulde aan de moderne techniek, die ons den wonder-wagen den fraaien, gestroomlijnden, roodgelakten Lindbergh" leverde, welke den naam van den vliegmeester eer aan doende met de zekerheid en veiligheid van •een „Rheingold" of een „{Edelweiss'*, zing- zoemend en gezellig ronkend, met el'eganten zwier ons gezelschap droeg van stad tot stad, van land tot land door Holland, door Duitschland, door Tsjecho.Slowakije, door Oos tenrijk, door Hongarije, en wéér door Oosten rijk en Duitschland en Holland van verras sing tot verrassing, van vreugde tot vreugde, van verrukking' tot verrukking, iedere reis- genieting, telkens weer nieuw. Hulde aan den „Lindbergh", die tot het doel, den toerist het summum van reisgenot te bie den, geschapen schijnt, maar hulde niet minder ook aan den kranigen, meesterlijk rij denden piloot Henk, wiens stuurmanskunst met de regelmaat van een klok den wagen zwieren liet langs de wegen van Europa, over steil stijgende bergen, door diep glooiende dalen, langs verraderlijk spiralende rotspaden, door groote-stadsgetier en dorpslandelijkheid, waar kippen en ganzen speelden met hun leven en loome koeien niets stonden te begrijpen van het twintigste-eeuwsche snelverkeer. Dat is reizen geweest in grooten, voornamen stijl: triompheerend over afstanden en de eene schoonheid na de andere tot een welbehagen en een vreugde voor altijd veroverend, toerden Wij door Europa: de wereld was óns! En het schoonste zomerweer bleef ons ver gezellen, terwijl in het vaderland de regen neerplaste en de Zuid.Wester bulderde. Is zoo'n zegetocht te beschrijven? We zullen ons er niet aan wagen: de veel heid en de intensiteit der reisgenietingen doemen iedere poging bij voorbaat tot mis lukking. Maar iets willen wij toch stamelen van wat God ons in enkele weken tijds van Zijn onvol prezen scheppingsschoon te genieten gaf. De tocht voerde over Minden, waar een der beroemdste waterbouwwerken de over- kruising van de rivier de Weser door het Mit- tellandkanaal bewonderd werd; vóórt ging de tocht, waar in de verte majestueus hoog oprees de Porta Westfalica, het monument ter piaatse, waar de natuur de toegangspoort naar de Noord-Duitsche vlakte schiep, waar eenmaal de Germanen verwoed streden met de Romeinen. Het Weserberglandschap krijgt meer en meer karakter. Hameln! We doorkruisen het antieke stadje Van den legendarischen rattenvanger, werpen een blik op het huis met den Weser-renais- sance-gevel, waarachter de geheimzinnige wre ker gewoond zou hebben. Terloops „ontdekken" wij het meesterstuk van middeleeuwsche architectuur en sculptuur: Halle; in dit huis werd Handel geboren, in dat kloosterachtig gebouw stierf Luther; rondom gindsche bastions thans omgeven van een paradijselijk wandelpark woedde de 30-jarige oorlog, en daar in de verte, aan den stadszoom, verrijzen de onafzienbare kazernes voor slechts een heel klein deel van Duitsch- lands enorme nieuwe legers. Leipzig biedt ons gelegenheid voor een kleintje koffie, en na het porceleinen stadje Meissen doorgetoerd te zijn. arriveeren wij in de Elbestad Dresden, waar alleen ai 't pano rama van ons hotel uit het uitzicht op den Zwinger, 't Museumkwartier de heele reis ten volle waard is; het blééf echter niet bij de be schouwing van dit panorama! En wij hoorden reeds reisplannen maken met Dresden als hoofddoel! ToenPraag! De stad der rijk-ge torende, antieke architectuur, in haar ligging een voorproef van wat ons in Budapest wacht; we bezoeken er in den schemer de oudste syna goge van Europa, het Joodsche kerkhof, waar verre eeuwen ons in het gebladerte het eeuwige lied van den dood toe-zoemen; we werpen een blik in de dwerghuisjes, waarbinnen de my sterieuze alchimisten in de middeleeuwen goud probeerden te vervaardigen; we rijden over de beeldenrijke Moldau-brug, waar de H. Johan nes Nepomucenus, slachtoffer van het biechtge heim, den dood in de golven vond, en we stor ten een gebedje voor het wonderbeeld van het beroemde Kindje Jezus van Praag. Van Praag naar Weenen: 't is maar een benzine-zuchtje! Onderweg worden wij aange zien voor een Nederlandsche Roode Kruis- colonne, op weg naar Abessinië: de burgemees. ter van Znaim, die ons gezelschap in die opgedrongen functie komt begroeten, wordt uit den droom geholpenEen desillusie voor den man! Hebt U in Hongarije den wijn van dit land leeren waardeeren? Wenscht gij met deze „Parel derWijnen" kennis te maken? tn beide gevallen is 't adres Amsterdam - v. Eeghenstraat 46 - Telef. 28745 Levering aan particulieren - Vraagt prijslijst! Bestelt nog heden deze kleine proef uit onzen grooten voorraad: 1930-er Chêteau PUspöki (rood).. 2 flesschen 1929-or Egri Bikavér (rood) 3 flesschen 1392-er Bakator (droog - wit)2 flesschen 1952-ear Sylvani (halfdroog - wit) 3 flesschen 1928-er Tokaji Szamorodni (droog) 1 flesch 1927-er Tokajl Furmint (zoet) 1 flesch 12 flesschen Weenen betooverde! Met natuur, en ste denschoon, met aangrijpende historische her inneringen, met muziek en zang; vanaf den Kobenzl-berg genoten wij het Weensche pano rama, in Grinzing dronken wij den jongen land- wijn; maar Weenen bood ook veel ernstigs: onder de Kapucijnerkerk bezochten wij den grafkelder der Habsburgers, waarin o.a. keizer Franz Josef rust, en waar een versierd podium de bijzetting van koning Karei wacht; op den Ballhausplatz reconstrueerden wij ons den fatalen 25sten Juli van het vorig jaar, toen van het balcon van het ministerie-gebouw af majoor Fey onderhandelde met de oproer makers, terwijl Dollfuss te sterven lag; bij de graftombe van Dollfuss in de crypte der Ge- dachtniskirche, waar ook de onvergetelijke Mgr. Seipel bijgezet is, konden velen onzer hun aandoening niet bedwingen; een wandeling door Weenen voerde ons nog langs het be scheiden bovenhuis, waar Dollfuss met zijn ge zin eens woonde en waar nóg een posteeren- de politieman herinnert eraan de familie Dollfuss verblijft; ontroerende momenten waren het ook te Weenen toen Mgr. Dr. Hor- nykiewitz in zijn St. Barbarakerk voor onze deelnemers een plechtige Grieksch-Katholieke H. Mis opdroeg. Van Weenen naar Budapest: nog immer sterker wordt de spanning! De „schóne, blaue Donau" wijst ons den weg naar het einddoel, waar we leven in een nieuw uitgevonden aardsch paradijs. Zigeunermuziek en Tokayer-wijn scheppen een sfeer van gezelligheid (banaal woord voor zóóiets ongelooflijks), waaraan niemand zich ontworstelen kan en dande stad! en haar omgeving! Napels zien en dan sterven, maar wie zou niet verlangen, in Godes eeuwigheid op te mo gen gaan vanaf den Janos-berg, in den zomer, schemeravond, wanneer daar diep beneden in de stad langs den Donau de lichtjes opflik keren en twinkelen blijven, steeds feërieker, steeds duizendvoudiger! Welk een panorama's ook overdag vanuit den koninklijken burcht, vanaf de visschersbastei, welk een pronk en praal allerwegen! En dè.n de in onze ooren nóg nabazuinende muziek.mis in de St. Matthiaskerk, voor velen onzer de onvergetelijkste stonde der reis. En dan het symbool der Hongaarsche gast vrijheid: de gulle ontvangst in de hoog in het berglang gelegen villa der familie Szalay, waar Hongarije en Holland één werden. En dan de ontvangst in de wijnkelders van Vadas' „Hungaria"! Hongarije heeft zijn Hollandsche gasten ge. fêteerd op alles en dat is heel veel! wat Hongarije te bieden heeft. In weinige dagen was Holland aan Hongarjje zóó sterk verknocht geraakt, dat de chauffeur om een langer verblijf in Budapest mogelijk te maken op de terugreis in één dag twéé dagétapes afleggen moest: van Budapest naar Weenen én (na een verpoozing van enkele uren) van Weenen naar Linz! Hij is er volko men in geslaagd, dank zij zijn vakbekwaamheid ènzijn „Lindbergh"! Over Neurenberg en Koblenz en Dusseldorp bereikten wij weer het kleine, maar lieve va derland. Hebben wij dan tóch een reisverhaal ge schreven? Lieve lezer en nog lievere lezeres, het lijkt er niet op. 't Bovenstaande is niet anders dan wat ge krabbel: een nietig gemoedelijkheidje over een in veler leven groote en grootsche gebeurtenis. Onze deelnemers hebben dank zij ook de luxueuze hotels en de voor 'n Lucullus geëigende beneden de 20 jaar tusschen 20 en 30 jaar n 30 en 40 40 en 50 M m 50 en 60 boven de 60 jaar 23% 39 48% 71% 82% 95% LICHTMETER WESTON s sy De Philips*„Bi-Arlila" lamp is de beste en zuinigste lamp, ooit door Philips vervaardigd en daarom de aangewezen lamp voor Uw huisverlichting. Lichtmeter. Met behulp hiervan kan Uw installateur of handelaar U precies aantoonen, waar voldoende, waar onvoldoende licht is. Inspectie van Uw huis verlichting gratis en zonder eenige verplichting. ''„O -i.6 V J? .O*} maaltijden allerwegen een reis genoten, zóó rijk en zóó schoon, als zij zich voor het vertrek niet hebben kunnen droomen. Een raadsel is het allen gebleven, hoe de Ver_ eenigde Katholieke Pers voor 'n zoo gering be. drag veertien dagen lang een zóó exquis en overstelpend reisgenot schenken kon: allen wa ren het er over eens, dat men genoten had voor meermalen de reissom. In velerlei vormen heeft de dankbaarheid der deelnemers zich op treffende wijze geopenbaard: in tafelspeeches, in dankschrijvens aan de direc tie der V.K.P., in allerlei attenties, maar voor al in hartelijkheid jegens de reisleiding. Allen hebben het uitgesproken: Wij hopen het volgend jaar weer met V.K.P. op reis te mogen gaan! de Naar de Zutphensche Crt. bericht, is bij den Rijkswaterstaat tot opvolger van wijlen ir. G. J. v. d. Broek benoemd tot hoofd van de direc tie wegenverbetering dr. ir. L. R. Wentholt, hoofdingenieur-directeur van den Rijkswater staat te Arnhem, wonende te ZUtphen. ïh» O f~ Een reisgroep der V. K. P. Woensdagavond heeft te Den Haag de S. D A, P. een massa-demonstratie gehouden. In totaal waren er ongeveer 45.000 deelnemers. In verband met dit groote aantal moest de ver gadering driemaal gehouden worden, omdat de zaal, waar de bijeenkomst gehouden werd, plaats bood voor 15.000 menschen. De voorzitter der S. D. A. P., de heer Koos Vorrink, zette in zijn rede uiteen, dat de de monstratie een antwoord was op de betooging van de N. S. B., Zaterdag 1.1. Hij hekelde de houding van Italië in het conflict met Abessinië en richtte zich tegen het te dier zake door Ir. Mussert ingenomen standpunt. Fel bestreed hij ten slotte het fascisme en inzonderheid de N. S. B. Het fascisme, aldus de heer Vorrink, is de verloochening van de groote idee der Europee sche Christelijke cultuur, de verloochening van de persoonlijke verantwoordelijkheid van ieder menschenkind. Mede verantwoordelijk voor de schande van het fascisme in de wereld is ieder, meende spr. die door te zwijgen het voortbestaan van deze schande mogelijk maakt. De N.S.B. is niets anders dan een filiaal van het Duitsehe Nationaal-socialisme. Spr. achtte de N.S.B. voluit mede verantwoordelijk voor en mede schuldig aan het politieke gangsterdom, dat regeert in 't hart van Europa en dat de cultuur met ondergang bedreigt. Op den Delftweg in de gemeente Schipluiden wilde Woensdag de bestuurder van een perso nenauto een vrachtauto van de fa. Th. van Ber- kel uit Utrecht voor hem passeeren. Echter week deze vrachtauto juist naar links af om den weg naar het terrein der Delftsche groen- tenveiling te rijden, tengevolge waarvan een botsing tusschen beide auto's niet kon uitblij ven. De vrachtauto kreeg een duw en reed van den steilen berm in een sloot. De bestuurder van den vrachtauto viel door de voorruit, waardoor hij verschillende ver wondingen aan het hoofd bekwam. Op den vrachtauto zat tusschen de kisten een jongen, die van den wagen werd geslingerd en bewus teloos op den weg bleef liggen. Door de zusters der nabij gelegen Mariaschool werden de ge wonden voorloopig verbonden. De vrachtauto, die vooral aan de voorzijde zwaar gehavend was, is later door een kraanwagen weggesleept. De rechtbank te Zwolle heeft uitspraak ge daan in de zaken tegen de leden der bende, die de omgeving van Oldebroek gedurende eenige jaren achtereen met diefstallen, inbra ken en rooverijen hebben geterroriseerd en de vorige week in tweede instantie terechtstonden, daar, bij de eerste behandeling, een nader om derzoek door den rechter-commissaris was ge last. Het vonnis luidde tegen P. B. te Oldebroek, thans gedetineerd, wegens medeplichtigheid aan diefstal van vee uit de weide een jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis (eisch 3 jaar gevange nisstraf)tegen G. v. d. B. te Doornspijk, we gens diefstal van goederen en klein-vee, con form den eisch een jaar gevangenisstraf; tegen L. D. te Doornspijk, terzake van dezelfde de licten een jaar gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en bijzondere voorwaarden (eisch een jaar gevangenisstraf); tegen J. W. te Oldebroek, wegens diefstal van koper van het schietterrein, 'conform den eisch veertien dageij gevangenisstraf; tegen D. V. te Doornspijk, wegens diefstal van klein-vee en dekens uit het kamp der Ned. Chr. Studenten Vereeniging te Nunspeet conform den eisch 'n jaar gevangenisstraf en tegen A. N. te Doorn spijk, voor het stelen van waschgoed, drie we ken gevangenisstraf (eisch één maand). Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana heb ben Woensdag Hoogmade bezocht, waar in een der buurschappen de vorstelijke personen zich bezig gehouden hebben met schilderen en tee kenen. Op 2 October 1.1. p,ubliceerden wij op ge zag van Reuter een bericht, dat uit „buitengewoon gezaghebbende bron" me- dedeeling er van deed, dat Duitschland aan Oostenrijk een non-agressie-pact voor vijf jaren zou hebben aangeboden. Dit bericht werd tot dusver niet bevestigd. De Oostenrijksche regee ring gaf in verband met dit bericht alleen een vage verklaring af, dat Oostenrijk in geen ge val van zijn onafhankelijkheid afstand zou doen. Het bewuste bericht was door heel de wereld pers gegaan. Buitengewone aandacht wijdde er aan de Engelsche, Fransche en Tsjechische pers. Naar aanleiding van dit bericht schrijft onze Weensche correspondent ons thans zeer be langwekkende bijzonderheden. Toen in het begin van deze maand wijlen Rijkspresident von Hindenburg definitief werd bijgezet, vertoefde Adolf Hitler in de buurt van Tannenberg, op het landgoed van zijn ouden vriend graaf Dohna te Finkenstein. Tegelijker tijd was daar aanwezig de Duitsehe gezant te Weenen, de heer von Papen. Daar is o.a. en wel breedvoerig gesproken over de verhouding van Kerk en Staat in Duitschland en vooral over de actie van Alfred Rosenberg. Von Papen staat bekend als een scherp tegenstander van de richting-Rosenberg. Ook in tegenwoordigheid van Hitier steekt hij dit niet onder stoelen en banken. Zooals van zelf spreekt werd er ook van gedachten gewisseld over het Oostenrijksch- Duitsche vraagstuk. Naar aanleiding van deze gesprekken en ver volgens van gesprekken met den Hongaarschen premier Gömbös zou de gedachte, Oostenrijk een non-agressie-pact van vijf jaren aan te bieden, zijn gerijpt. Von Papen zou de vader en de promotor dezer idee zijn. Op grond van boven bedoeld Reuterbe- richt zou men denken, dat het aanbod van Duitschland aan Oostenrijk reeds was geschied. In zulk een tempo wordt echter niet gewerkt. In het bericht werd ook gemeld, dat Oostenrijk zou worden uitgenoodigd, toe te treden tot een Duitsch-Poolsch-Hongaarsch blok. Maar nu bestaat er nog niet zulk een blok. En dus kan er geen invitatie tot toetreden aan Oostenrijk zijn gedaan. Dit neemt niet weg, dat er zekere voorbereidingen aan den gang zijn. Duitsch land, Polen en Hongarije zijn niet van zins, een neutraal-welwillende houding aan te ne men tegenover de ontwikkeling der dingen, zoo als deze tusschen Praag en Moskou zich ma nifesteert. Zij bereiden een tegen-offensief voor, gericht tegen de étape Tsjecho-Slowakije als vlieghaven van Moskou. Het is heel goed mo gelijk, dat er zich een vriendschap aan het ontwikkelen is tusschen Duitschland, Polen en Hongarije, welke Oostenrijk wenscht op te ne men. Praag vreest zulk een vriendschap na tuurlijk. Want deze zou zich als een ring om schier heel zijn gebied smeden. Dit vooraf. n thans de zoogenaamde offerte van Hitier aan Oostenrijk. vijf jaar kan geen sprake zijn. Zoo iets zou in zich reeds onwaarschijnlijk zijn. Eerst zouden toch de normale relaties tusschen Duitschland en Oostenrijk moeten worden hersteld, voor zoo iets zou kunnen geschieden. Men begrijpt de missie" van von Papen niet, wanneer men gelooft, dat hij aan non agressiepacten en dergelijke dingen denkt. De missie van von Papen is op de eerste plaats de voorbereiding van 't herstel van normale, natuurlijke, vriendschappelijke betrekkingen tusschen Duitschland en Oostenrijk. Von Pa pen kwam na den tragischen dood van Dollfuss naar Weenen en direct is hij begonnen aan de voorbereiding van dit herstel te werken met al de taaie vasthoudendheid, welke hem eigen is. Hij ontmoette wat na het gebeurde aller minst was te verwonderen ijzige gereser veerdheid, boven- en onderaardsche tegenwer king, verdachtmaking en nog meer. Zijn taak scheen hopeloos. Hij gaf echter den moed niet op. En thans na ongeveer anderhalf jaar is de toestand zóó geworden, dat ook in krin gen, die méér dan gereserveerd tegenover von Papen stonden, heel wat wantrouwen is ver dwenen. Er bestaat thans wel eenig uitzicht, niet op een non-agressie-pact met Duitsch land, maar op bevrijding uit de al te liefde volle omhelzing van signora Italia en op een natuurlijke toenadering tot Frau Germania. Er valt aan beide zijden een sinds lang on gekend optimisme te constateeren. De kansen der gematigden van weerskanten zijn gestegen. De persoorlog tusschen Duitschland en Oosten rijk woedt niet meer. Bij de opening van den bergautoweg naar den Grossglockner woei tus schen de vlaggen ook de hakenkruisvlag. Het deelnemen van Oostenrijk aan de Olympische spelen te Berlijn is verzekerd. Duitschland schijnt geneigd te zijn, de nog bestaande rest van het Oostenrijksche legioen ter sterkte van 7 a 8 duizend man te likwideeren, het invoer quotum van Oostenrijksche handelswaren te verhoogen en de duizend mark-Sperre op te heffen. Voorts bestaat er van Duitsehe zijde de nadrukkelijke verklaring, dat de Oostenrijksche onafhankelijkheid zal worden gerespecteerd. Deze laatste verklaring vindt in steeds bree der kringen in Oostenrijk geloof en erkenning. Von Papen heeft het niet gemakkelijk gehad. Op het oogenblik is hü van meening, dat het in afzienbaren tijd, misschien wel in den loop van dit jaar tot een modus vivendi tusschen beide landen zal komen. Dit zou automatisch beteekenen herboren vrijheid tegenover Italië zonder opgeven der Italiaansche vriendschap en herboren vriendschap jegens het bloedverwan te Duitschland zonder opgeven van eigen po litieke zelfstandigheid. Het zou te wenscher. zijn, dat zulk een modus vivendi tot stand zou komen, want het overgroote gedeelte van het Oostenrijksche volk en niet alléén het natio- naal-socialistische stelt toenadering tot den grooten Duitschen broeder boven de kunstma tige vriendschap voor den „trouwen" Italiaan- schen bondgenoot. Na het uitbreken van den Abessinisch-Italiaanschen oorlog is trouwens de stemming des volks tegenover Italië zeer ver flauwd. Zelfs in regeeringskringen is men niet eensgezind omtrent den Italiaanschen koers in de Oostenrijksche politiek der laatste twee jaren, welke aan de onafhankelijkheid van Ofostenrijk een danigen knak heeft toegebracht. Het is noodig, dat Oostenrijk tegenover Ita lië zijn souvereiniteit, zijn volle politieke onaf hankelijkheid herwint. En deze herwonnen on afhankelijkheid zou automatisch leiden tot het hervinden der natuurlijk-vriendschappelijke be trekkingen met Duitschland. Oostenrijk is en blijft nu eenmaal een Duitsehe staat. Afkeer van Duitschland grijpt noodzakelijk de psyche van het Oostenrijksche volk aan. De natuur wet gaat boven episoden. Het bloed kruipt toch waar het niet gaan kan. Minder nog dan een Pruisische provincie kan Oostenrijk een Noordelijk wingewest worden van het nieuwbak ken, fascistische Imperium Romanum. Dit nu is de actievon Papen, om deze eens zóó te noemen. Zij wil niets anders dan her stel van de oude vriendschappelijke betrekkin gen tusschen Duitschland en Oostenrijk. Zij wil een streep zetten onder het treurige ver leden. De Oostenrijksche regeering verkeert in een moeilijke positie. Zij wil de vriendschap met Italië niet opzeggen, zooals blijkt uit de jong ste verklaring van den Oostenrijkschen gedele geerde te Genève, Baron von Pfiüger, en is zich bewust daardoor in oppositie te staan tegenover het overgroote gedeelte van haar eigen volk. Tot zoover onze Weensche correspondent. Men zal er goed aan doen het optimisme van von Papen als véél te grooten te beschouwen. Vannacht te 2 uur 40 zijn van een goederentrein, komende uit de richting Amersfoort zeven wagens ontspoord, op het oogenblik, dat de trein het rangeer terrein opreed in de Watergraafsmeer bij de Zuider Ringvaart Amsterdam- Oost. Bij het ongeluk zijn geen per soonlijke ongelukken te betreuren. De materieele schade is echter zeer groot. Het verkeer naar en van het Gooi on dervindt door deze ontsporing groote vertraging, daar de treinen, komende van Weesp over verkeerd spoor moeten worden geleid. Met het opruimingswerk is direct begonnen doch het was hedenmorgen omstreeks acht uur nog niet te zeggen, wanneer dit gereed zal zjjn. Onmiddellijk zijn maatregelen genomen om het verkeer op de groote afstanden en naar het buitenland zoo min mogelijk ver traging te doen ondervinden, waartoe ve le treinen over Utrecht naar Amersfoort geleid werden. Vooral het verkeer naar het Gooi ondervindt groote vertraging, terwijl ook vele forensentreinen, uit het Gooi ko mende uit moesten vallen. Omtrent de oorzaak staat nog niets vast, wel heeft men bij de Merwedebrug teekenen van ontsporing gevonden, zoodat het niet onmogelijk is dat reeds daar een der wagens uit de rails is geloopen. De recherche van Amsterdam heeft Woens dagmiddag in het hospitaal-kerk-schip „De Hoop", dat juist in de haven van IJmuiden was gearriveerd, een hoeveelheid sigaretten papier en tabak, verborgen onder de kolen, aangetroffen en in beslag genomen. Het schip is voorloopig aan den ketting ge legd. Naar de „Msb." verneemt, is het wetsontwerp inzake de Industrie-financiering den Raad van State reeds gepasseerd. De indiening ervan bij de Kamers door de ministers Gelissen en Oud kan dezer dagen worden verwacht. Is' het blad goed ingelicht, dan wordt het be staande met de centrale bank gecoördineerd en wil men afwachten of de practijk zal aan toonen, wat het beste is: één centrale bank met of zonder regionale banken. Voorts zou minister Gelissen bij de industrie financiering het regionale karakter vooral ook willen accentueeren door invloed toe te kennen aan gewestelijke adviesorganen. De 22-jarige W. G. uit de Tulpstraat te Zwtalle is Woensdagavond nabjj den Marschweg door den trein gegrepen en gedood. Het stoffelijk overschot van den verongeluk ten jongeman werd hedennacht door spoorweg personeel langs de lijn aangetroffen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5