De vlootversterkingen in de Middellandsche Zee Wapenschouw voor den Negus Nieuwe regeering in Oostenrijk i ft Het nieuws van heden DE „MOGELIJKE" STEUN VAN FRANKRIJK CONFLICT TUSSCHEN DUCE EN DE BONO? EEN ONVERGETELIJK SCHOUWSPEL Joego-Slavïë en Albanië DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 18 OCTOBER 1935 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Ochtendblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19599 De Britsche regeering wenscht een duidelijk antwoord op haar hernieuwde vraag aan Laval Waartoe Engeland bereid is, indien.... De Brennerpas-kwestie Fransche ministerraad vervroegd Duizenden en duizenden sprongen en dansten juichend en schreeu wend voorbij onder mono toon gedreun van oor logstrommels Wanorde, welke echter slechts schijn is Het Weer Geen troepen aan de Albaansche grens geconcentreerd De verkiezingen in Engeland Een brief van Sir John Simon Morgenthau als gezant te Parijs? In verband met de stabilisatie kwestie Schuschnigg blijft kanselier Verbond van Engeland Spanje en Portugal? Verrassende publicaties van een Portugeesch blad SPECIAAL VOOR U DAMES i. de rubriek WAT DE TONG STREELT (P*g. 4) EGYPTISCHE KROONPRINS IN ENGELAND NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. LONDEN, 17 Oct. (Reuter). De Britsche regeering wenscht een de finitieve verzekering inzake de Fransche medewerking in de Mid dellandsche Zee, naar aanleiding van de houding van de Fransche pers ten aanzien van zekere ver plichtingen van Frankrijk overeen komstig paragraaf drie van artikel zestien van het Handvest. Zij ver langt een duidelijk antwoord: „ja" of „neen". Beuter verneemt, dat, toen besloten werd de Britsche vloot in de Middellandsche Zee te con- centreeren in verband met de felle geïnspireer de aanvallen in de Italiaansche pers, de Fran sche regeering hiervan in kennis werd gesteld en deze verklaarde de houding van Engeland te begrijpen. Nu de Italiaansche pers zijn anti-Brit- sche aanvallen voortzet, en de Italiaansche troepen in Lybië worden versterkt, zuilen de Britsche vloot-versterkingen in de Mid dellandsche Zee blijven. Wat Engeland verlangt is, dat Frankrijk duidelijk verklaart, dat het de verplichtin gen van artikel 16 bereid is na te komen. Laval heeft den Britschen ambassadeur me degedeeld, dat hij over een dag of twee defini tief zal antwoorden op de vraag, of Frankrijk ingeval de Britsche vloot door Italië mocht wor den aangevallen, bijstand zal verleenen. Toen de ambassadeur Maandag aan Laval vroeg, of de Britsche regeering op de me dewerking van de Fransche vloot zou kun nen rekenen, antwoordde Laval, dat het hem gemakkelijker zou zijn een bevestigend antwoord te geven, indien Engeland zijn vloot in de Middellandsche Zee tot nor male proporties terugbracht. In afwachting van het Fransche antwoord op fde opnieuw aan Laval gestelde vraag inzake den eventueelen bijstand van Frankrijk voor de Britsche vloot bij een Italiaanschen aanval, ge looft men in Engelsche politieke kringen, dat de Britsche regeering bereid zou zijn, het aan tal zijner vlooteenheden in de Middellandsche Zee te vèrminderen, indien Frankrijk zich be reid zou verklaren, zich bij een aanval van de Italiaansche vloot aan de zijde van Engeland te scharen. Het spreekt vanzelf, dat Italië zijn troe pen, die in Lybië aan de Egyptische grens geconcentreerd zijn, zou moeten terugtrek ken. Ten slotte zouden ook de heftige aanval len der Italiaansche pers op de Britsche houding moeten verminderen, om een der- gelijken verzoeningsmaatregel te rechtvaar digen. In tegenstelling met bepaalde berichten heeft het Britsche kabinet nooit de voorafgaande ont ruiming door de Italiaansche troepen van de in Abessinië bezette gebieden, ais voorwaarde gesteld. Te Rome wordt formeel ontkend, dat Italië aan Frankrijk zou hebben doen weten, dat het in geval van oorlog niet meer in staat zou zijn de Brenner-grens te verdedigen, en Frankrijk zou hebben verzocht indien gevaar dreigt, mi litaire hulp te willen verleenen. Het bericht van de „Daily Telegraph" over de Italiaansche vraag te Parijs betreffende de verdediging van de Italiaansche grens aan den Brenner, welk bericht ook door de „Times" is gelanceerd, blijft het „Journal des Nations" bevestigen. De vraag zou in opdracht van Mussolini in de afgeloopen week gericht zijn aan de Fran sche regeering en bij den Franschen Generaien Staf een zeer ongunstigen indruk hebben ge maakt. Generaal de Bono, die Mussolini rijn ontslag sou hebben aangeboden :->v J A- ..s-wwir - - .,*.N De Engelsche vlootstrijdkrachten houden in de Middellandsche Zee voortdurend groote oefeningen om op alle eventualiteiten voorbereid te sijn Sensationeel bericht uit de Abessinische hoofdstad ADDIS ABEBA, 17 Oct. (ANP) In de Abessinische hoofdstad wordt het sensationeele bericht verspreid, dat tusschen Mussolini aan den eenen kant en den Italiaanschen ge neraien staf en generaal de Bono aan den anderen kant, over 't lang zame oprukken van de Italiaan sche troepen hevige meeningsver- schillen zijn ontstaan. De Bono zou hebben verklaard, dat het langzame oprukken der troepen veroorzaakt wordt door de ontzaglijke terreinmoeilijk heden, op grond waarvan hij iedere verant woordelijkheid moet afwijzen. De oneenigheden, zoo wordt hier verder verklaard, zijn zoo hoog geloopen, dat de Bono zijn aftreden zou heb ben aangeboden. Do Italiaansche koning zou echter bemiddelend tussphen beide partijen opgetreden zijn. Het ligt voor de hand, dat dit bericht met alle voorbehoud moet worden beschouwd, daar van geen enkele andere zijde nog desbetref fende berichten, laat staan bevestigingen, ont vangen zijn. PARIJS, 17 Oct. (Reuter) De Fransche ministerraad, welke midden volgende week zou worden gehouden, is vervroegd tot Maandag. De reden is, dat de regeering zich dan onmid dellijk na de Senaatsverkiezingen kan uiten en den buitenlandschen politieken toestand bespre ken na de onderhandelingen tusschen Parijs, Londen en Genève. ADDIS ABEBA, 17 Oct. De stad gelijkt een groot legerkamp. Tach tigduizend man geregelde en 120.000 man ongeregelde troepen, die tot het leger van Ras Moeloe- gueta behooren, marcheerden sedert de vroege ochtenduren door de stad. Voor het meerendeel behooren zij tot de infanterie, en slechts 20 pCt. zijn bereden troepen. Geen enkele Europeaan, die vandaag getuige geweest is van het overrompelend schouwspel, dat geboden werd door de parade van om streeks 200.000 Abessinische krijgslieden langs den Negus, zal de herinnering daaraan ooit kunnen vergeten. Terwijl het enerveerende gedreun van de monotone oorlogstrommels de spanning allengs tot een nauwelijks draaglijke hoogte opdreef, liepen, renden, dansten de ▼aak in extase verkeerende inboorlingen zin gende, juichende en schreeuwende voorbij, terwijl de geweren, lansen en andere wapenen, die zij boven hun hoofden zwaaiden, schitter den in de zon. Glimlachend en stralend aanschouwde Haile Selassie zijn voorbijtrekkende krijgers, gezeten op een met scharlaken zijde ge- drapeerden troon en omringd door zijn in volle krijgsuitrusting uitgedoste ministers. Telkens weer klonken de uitgeschreeuwde betuigingen van trouw aan den keizer. Zoo dicht drongen de krijgslieden soms op den keizer toe, dat het noodig werd eenige dozijnen politiemannen een cordon te doen vormen, teneinde te verhoeden dat de einde loos aanrukkende, enthousiaste scharen den troon zouden omverloopen. Een der veelvuldig herhaalde kreten luidt: „Wij zijn geboren op het slagveld, wij hebben geleefd op het slag veld, wij willen op het slagveld sterven. Leeu wen zijn wij en wij willen als leeuwen val. len Het was een woeste en voor het Euro- peesche oog ordelooze ongedisciplineeirde stroom van soldaten. Bü langer toezien bleek echter duidelijk, dat dit gebrek aan discipline niets anders dan schijn was en dat de| in deze merkwaardige gellederen heerschende orde alleen een geheel andere was dan men in Europeesche landen ge wend is. Wat de bewapening der troepen betreft, viel het op, dat die al zeer uiteenloopend en voor onze begrippen volstrekt onvoldoende geacht moet worden. Vele krijgslieden bezaten zelfs geen geweer en waren slechts met lansen en speren gewapend. Sommigen hadden lanspun ten vervaardigd van gepunte scheermessen, anderen hadden geweren, die dien naam niet meer verdienden en als donderbussen behooren te worden aangeduid. De uiteindelijke indruk der parade kan dan ook samengevat worden in de thans reeds overbekende stelling, die vandaag voor de aanwezigen hier wederom bevestigd werd, dat het Abessinische leger een ramp tegemoet zou gaan, wanneer het in een gewonen veldslag tegenover een modern leger zou komen te staan, maar dat het daartegenover een ge duchte en vreeselijke macht zal blijken in den duisteren strijd van man tegen man in de onherbergzame binnenlanden, waarbij deze soldaten geestelijk en lichamelijk zoo volkomen zijn aangepast. Hieraan kan ten aanzien van de parade zelf nog toegevoegd worden, dat de voorbijmar- cheerende troepen niet uitsluitend het leger van Moeloegueta vormden, maar dat zich daarbij nog omstreeks 20.000 mannen uit Kam- bata en 15000 strijders uit Gamo, die zoo juist gearriveerd waren, hadden aangesloten. Aan het einde van den stoet kwam Moeloegueta, die omringd was door zijn garde. Voor den keizer bleef hij staan en terwijl zijn mannen op de oorlogstrom sloegen, steeg hij van zijn ros en trok zijn degen, waarna hij uitriep: „Ik ben bereid voor Ethiopië te sterven." Als opperbevelhebber van het leger heeft de negus zich daarop in een toespraak tot het gehecle leger gewend, waarbij hij o.a. verklaarde: „Indien wij zoo lang ge wacht hebben op de vijandelijkheden van Italië te antwoorden, dan is dit omdat wij verplichtingen tegenover den Volken bond hadden. Thans heeft dc Italiaansche aanval ons gedeeltelijk hiervan ontheven. Trekt dus ten strijde en vecht dapper." De keizer gaf zijn troepen echter ook den volgenden raad: „Ge moet niet in groote menigten hij elkaar blijven, doch een guerilla-tactiek toepassen, weest geduldig en verspreidt u telkens wanneer ge een vijandelijk vliegtuig ziet. Verwisselt Uw witte kleeren voor khaki, op dat ge minder zichtbaar wordt. Waarschijnlijk zal het leger zich dezen nacht op wee naar het Noordelijk front be geven. VERWACHTING: Matige in het Noorden H tijdelijk krachtige meest Westelijke wind, j| zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, in het Noorden kans op regen, in het Zuiden weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: opklarend. Stormwaarschuwingsdienst 1 H Geseind Donderdag te 20 uur aan de posten Delfzijl tot Hoek van Holland: .„Weest op uw hoede". 5 BELGRADO, 17 Oct. (Reuter). Avala bericht, dat de geruchten in het buitenland, dat Joego slavië troepen concentreert aan de Albaansche grens, in officieele kringen te Belgrado als een puur sprookje worden beschouwd. LONDEN, 17 Oct. (Reuter) De mededee- ling, dat de algemeene verkiezingen in Novem ber zullen plaats vinden, heeft bij de linksche oppositie zulk een krachtig verzet gewekt, dat John Simon aan de liberale propagandacommis- sie in zijn kiesdistrict een brief heeft gezonden, welke 'n antwoord is aan de oppositie en levens een manifest bestemd voor het geheele land. De minister v. Binnenlandsche Zaken recht vaardigt de raadpleging van het volk met te wijzen op de gebeurtenissen in binnen- en buitenland, en de noodzakelijkheid, de politiek der regeering aan het oordeel van de kiezers te onderwerpen. WASHINGTON, 17 Oct. (Reuter). Volgens de „Journal of Commerce" verluidt in welingelich te kringen, dat Roosevelt overweegt Morgenthau te benoemen tot Amerikaansch ambassadeur te Parijs in verband met de rol, welke de minister van financiën thans speelt in de internationale stabilisatie-kwestie, waarvan de studie het of ficieuze doel is van zijn bezoek aan Frankrijk. Minister Fey uit de regeering getreden WEENEN, 1 7 Oct. (ANP) Officieel wordt medegedeeld: Bondskanselier dr. Schuschnigg heeft hedenmiddag den bondspre sident, Miklas, een voorstel gedaan allen leden van zijn regeering vol gens artikel 82 van de grondwet van 1934, ontslag te verleenen. Tegelijkertijd bood de kanselier den bondspresident volgens artikel 86 van de grondwet van 1934 zijn ontslag aan. De bondspresident gaf gevolg aan het voor stel met betrekking tot het ontslag der regee- ringsleden, maar nam geen acte van het ver zoek van den bondskanselier om ontheffing uit zijn functie. Hij verzocht bondskanselier dr. Schuschnigg hem zonder verwijl voorstellen te doen betreffende de nieuwe samenstelling van de regeering. Bondskanselier dr. Schuschnigg heeft deze opdracht ten uitvoer gelegd en zijn voor stellen ingediend, die dooi- den bondspresi dent werden goedgekeurd. Dientengevolge zal In het kabinet bondskan selier dr. Schuschnigg de portefeuilles der bondskanselarij, van het ministerie van lands verdediging en van onderwijs op zich nemen. Bovendien werden door den bondskanselier de volgende personen benoemd tot leden der bondsregeering op voorstel van den bonds kanselier volgens artikel 82 van de grondwet van 1934: Ernst Ruediger Starhemberg, vicekanselier. Egon Berger-Waldenegg, minister vam Bui- tenlandsche Zaken. Eduard Baar Barenfels, minister voor zake lijke leiding der aangelegenheden van binnen- landsch bestuur en veiligheidswezen. Prof. dr. Debretsberger, minister voor Sociaal Beheer. Staatsraad dr. Ludwig Draxler, minister van Financiën. Fritz Stockinger, minister van Handel en Verkeer. MADRID, 17 Oct. (Reuter). Naar aanleiding van het bezoek van den Portugeeschen minister van buitenlandsche zaken aan Madrid publi ceert een deel der hier verschijnende bladen een bericht, dat binnenkort de totstandkoming van een Spaansch-Portugeesch vriendschaps- en nonagressiepect verwacht kan worden. In verband hiermede wordt een in de „Diario de Noticias" van Lissabon verschenen artikei weergegeven, volgens hetwelk Engeland de Por- tugeesch-Spaansche vriendschap, die van groots internationale beteekenis is, „gesanctionneerd" heeft. Een drievoudig verbond tusschen Engeland, Spanje en Portugal zou op deze wijze kunnen worden geschapen, dat ook de gemeenschappe lijke belangen in den Atlantischen Oceaan en in de Middellandsche Zee vertegenwoordigt. In politieke kringen hebben de publicaties van dit Portugeesche blad groote verrassing teweeg gebracht. Joseph en Benjamin Martin, soons van den Abessinischen gesant te Londen, ne men te Londen vlieglessen om na het behalen van hun brevet naar hun land te gaan om den Negus te helpen S Majoor Fey Procureur-generaal dr. Robert Winterstein, minister van Justitie. Ir. Ludwig Strobl, minister van Land- en Boschbouw. Dr. Karl Buresch, minister zonder portefeuille. Laatstgenoemde minister zonder portefeuille zal belast worden met het beheer van alle eco nomische aangelegenheden en met het voor zitterschap van economische ministerieele com missies. Voorts werden op voorstel van den bonds kanselier in overeenstemming met artikel 92 par. 1 van de grondwet van 1934 door den bondspresident benoemd tot staatssecretarissen: afdeelingschef dr. Hans Pertner bij het minis terie van Onderwijs; generaal der infanterie. Wilhelm Zehner, bij het departement voor Landsverdediging: Theodor Znidarie, tot dus verre leider van de metaalbewerkersorganisatie bij het ministerie voor sociaal beheer voor de aangelegenheden van wettelijken steun der ar beiders en bedienden en tenslotte zal een staats secretaris voor de behandeling van aangelegen heden der boeren uit den boerenstand worden benoemd. Tegelijkertijd is de samensmelting der weer- organisaties in den door den bondsleider van het Vaderlandsche Front en Leider van het Wehrfront, Ernst Reudiger Starhemberg, in overeenstemming met bondskanselier dr. Schuschnigg reeds voor eenigen tijd aangekon- digden vorm, ten uitvoer gelegd. De nieuwe, ge meenschappelijke weer-organisatie draagt den naam „Vrijwillige militie Oostenrijksche Hei- matschutz" en zal de eenige draagster zijn van de vrijwillige afweerbeweging in Oostenrijk. Teneinde de doelmatige aaneensluiting en sa mensmelting van alle weerkrachten van het volk mogelijk te maken, zal voor een nauw en voortdurendcontact tusschen weermacht en militie zorg gedragen worden. De bondskanse lier en bondsminister voor landsverdediging, dr. Schuschnigg, heeft den vice-kanselier en Lei der van het Wehrfront, Starhemberg, alle des betreffende noodzakelijke volmachten verleend, welke noodig zijn om de doelmatige en wrij- vinglooze samenwerking van de weermacht en de vrijwillige militie te waarborgen. Verder wordt tegelijkertijd ook de samen smelting van de in een arbeidsgemeenschap reeds samengevatte jeugdorganisaties in een „staatsjeugd" onder volkomen waarborging V3n bestaande rechten der afzonderlijke organisa ties, in het bijzonder met het oog op de in het concordaat overeengekomen grondbeginselen, uitgevoerd. NIEUWE REGEERING IN OOSTENRUU; MINISTER FEY UIT DE REGEERING. Plenaire conferentie over het sanctievraagstuk op Vrijdag verwacht. Conflict ontstaan tusschen Mussolini en gene raal De Bono? De vlootversterking in de Middellandsche Zee; Engeland wenscht een definitief antwoord van Frankrijk over eventueelen steun. Wapenschouw voor den Negus van tweehonderd duizend soldaten. Plannen van de K. L. M. Hervatting van de scheepvaartonderhandelin- gen met Japan te verwachten. Drama te Deventer. O, De kroonprins van Egypte is aan boord' van het stoomschip „Strathaird" te Plymouth aan gekomen. Hij is voornemens, gedurende langen tijd in Engeland te vertoeven. Bij zijn aankomst te Londen zal hij officieel ontvangen worden. l V i m nmiimi in li n i lij r Stand op Vrijdag: 1 uur v.m.: 763,4 .Vorige stand: 768,5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1