STADSNIEUWS Wegens groot succes 10 KORTING COSTUUMS WINTERJASSEN J. VAN DAM Laatste Nieuws Aljechin wint de zevende - partij Haarlem, 18 Oct. 1 UITSLUITEND SITTERS 6%KAR KATHOLICKCN VOLTOOIT UW GIGCN UNIVCRSITGIT REGENJASSEN OVERJASSEN COSTUUMS DAMESMANTELS J.VAN DAM,Ged.O.Gracht 78 ir Ons succes Wij schrijven voor U op advertentien! Gijs Kramer mëwm 'Wê VRIJDAG 18 OCTOBER 1935 K.J.M.V. „ST. AUGUSTINUS" Uitstekend geslaagde propaganda- avond HET TEHUIS VOOR OUDEN VAN DAGEN Volledig bezet STRAATVERBREEDINGEN Schitterende verbeteringen VERKOOPINGEN KAMER VAN KOOPHANDEL Geen nieuwe subsidies? UITVERKOOPEN EN OPRUIMINGEN De Haarlemsche commissie WEGEN- EN RIJWIEL BELASTING Uitkeering aan gemeenten MAATSCHAPPELIJK HULP BETOON Jaarverslag 1934 alléén morgen (Zaterdag) op onderstaande gemaakte BLAUWE GABARDINE VAN ONZE RECHTBANK Verduistering Dood door schuld? COMMUNISTISCHE WENSCHEN Vragen staat vrij HERDENKINGSAVOND MGR. AENGENENT Roodvonk Gewetensgeld Gevonden dieren en voorwerpen Negen rijwielen Makelarij Naar maat MET 2 PANTALONS vanaf. f 40.00 Naar maat vanaf. f 32.50 Onze Stoffen, Coupe en Afwerking staan onder VOLLE GARANTIE!! KLEERMAKERSWERK danken wij uitsluitend aan recommandatie!! 1^» Ziet onze Etalages Ged. Oude Gracht 78 - Tel. 12236 Wijziging stopplaatsen N.Z.H. Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen Haarlems winkelstand R.K. Raadsleden Nieuwe Haarlemsche Courant k Een archaïsch schilder Na analyse geeft Dr. Eu we den strijd op ifel SCHOTERWEG 1 TELEF. 16659 AGENDA 19 October Bioscopen INSTELLINGEN Italiaansch schip in vlammen DE WEG NAAR SCHIPHOL Een belangrijke verbetering In het café-restaurant Gebrs. Brinkmann hield de K.J.M.V. „St. Augustinus" een flink geslaagden en succesrijken propaganda-avond. De uitvoering van het zeer gevarieerde pro gramma. zoowel als het programma zelf, ston den op hoog peil en er heerschte weer 'n echte K.J.M.V.-geest en een zeer gezellige stemming, niet in het minst door de opgewekte en pittige muziek van het ensemble Jan Nibbering. De voorzitter, de heer J. v. d. Berg, zette uit een, wat de K.J.M.V. „St. Augustinus" haar le den geeft. De K.J.M.V. wil geen vakorganisatie en ook geen louter ontspanningsclub zijn. Zij is een beweging, die hoogere idealen nastreeft. Haar leden moeten niet alleen op de vereeni- gingsavonden maar ook in het volle leven too- nen dat zij het antwoord op de eerste vraag van den catechismus: „Waartoe zijn wij op aarde" ten volle begrijpen en dat zij een voor beeld moeten zijn voor anderen. De moderator, kapelaan J. van Houten, wees in zijn speech op den achterstand, dien de Ka tholieke Jonge Middenstanders hebben in te halen ten opzichte van hun organisatie. Wij zijn ten achter bij anderen, die al lang hun vereeniging op een hechte basis geconsolideerd hebben. Wü moeten probeeren de geleden schade in te halen. Er is thans een goede kern aanwezig, zoodat wij aan de toekomst van den Katholieken Middenstand niet behoeven te wan hopen. Die goede kern bestaat uit jongeman nen, die Katholieken van karakter en van de daad willen zijn. Met kracht wijzen wij de ver onderstelling af, dat de K.J.M.V.ers alleen maar pleizier in hun vereeniging zoeken. Wij laten gelden wat het zwaarst weegt en ver eenigen op tijd het aangename met het nut tige. Vooral de onderlinge vriendschapsband is sterk in onze vereeniging. Jammer, dat echter deze kern nog zoo klein is. Menige Katholieke jongeman is ten onder gegaan, omdat hij niet steun gezocht had in zijn organisatie voor den levensstrijd. Laten wij opgaan tot den strijd, dan zullen wij ook opgaan tot de zegepraal, besloot spr. Tusschen deze speechen in kwamen de leden der Tooneelclub (voor de eerste maal) voor het voetlicht. Hier past een compliment omdat de K.JM.V.ers niet met een afgepast blijspelletje getracht hebben een goedkoop succes te berei ken, maar zich waagden aan een origineel lee- kenspel. De vrijdenker van A. Lips zat goed in de verf, de waard van H. Peeters was zeer „aan nemelijk" en de koren (H. Dieben, H. Hoeker, W. v. Kessel, W. Polman, A. Roozen, J. Terra) nou ja, deden óók hun best. Alhoewel de regie van Dick Hartog nog niet volmaakt is, zat er toch leven en sfeer in de opvoering, die vlot ten tooneele werd gebracht. Het was een goed begin voor de Tooneelclub en een goed begin is immers het halve werk! Het ensemble Nibbering wist voor de rest van den avond steeds nieuwe melodieën te tooveren en zoowaar was er zelfs een soliste in de per soon van mej. Frankfort, die een fluit-concert van Mozart op uitstekende wijze ten gehoore bracht. De heer H. Peeters met zijn volgelingen wist nog een keer de zaal te veroveren met het uit beelden van een diepgevoeld lied over „Witte rozen", waarna de genotvolle avond werd De- sloten met het maken van een dansje tot de klok van gehoorzaamheid sloeg. De voorzitter sprak een hartelijk gemeend dankwoord tot alle medewerkenden en deelde mede dat de conferentie op a.s. Dinsdag in St. Joannes de Deo niet doorgaat. Ook in 1934 bleef de voorgenomen groote verbouwing van het Tehuis voor Ouden van Dagen aan den Schotersingel door de tijdsom standigheden achterwege. Alle plaatsen waren voortdurend bezet. Het aantal verpleegden be droeg 1 Januari 1935 75 (51 mannen en 24 vrou wen) waarvan 56 Ned. Herv., 28 R.K., rest ver deeld. De oudste verpleegde was 91 jaar en de jongste 19 Jaar. Het tekort bedroeg f 38.749.01. Aan Haarlems Kindertehuis werden 12.214 porties middageten afgegeven. In Haarlems Kindertehuis werden 126 kinde ren verpleegd. Nadeelig saldo f 20.897.74. Eind 1934 werden voor rekening van Maat schappelijk Hulpbetoon verzorgd 35 kinderen. De gemeente-instelling voor kinderverzorging had begin 1935 de voogdij over 39 kinderen, waarvan zooveel mogelijk in gezinsverpleging. Wie thans de Rozenstraat ziet, kan niet an ders dan opgetogen zijn over de verbetering, die de verbreeding tengevolge heeft gehad. Van het ouderwetsche, gevaarlijke en rommelige straatje is thans een goede doorgangsstraat, passende in de stationsomgeving, ontstaan. De oude krotten, schuddende en bevende als er zware autobussen langs gingen, zijn eindelijk gevallen en niemand zal er spijt van hebben. Het hoekhuis is reeds gereed en gisteren heb ben de aanbestedingen voor de daarnaast ont worpen huizen (garages) plaats gevonden. De bestrating volgens het moderne, zeer goede systeem, is gereed, zoodat de Rozenstraat thans een pad van rozen heeft en de doornen is kwijt geraakt. Ook de verbreeding van de Anthoniestraat is in vollen gang. Op enkele punten was deze levensgevaarlijke pijpenla reeds verbreed, maar voor eenige pan den was een onteigeningsprocedure hangende. Ook dit rechtsgeding werd intusschen opgelost, zoodat de sloopere aan het werk zijn gegaan om den hopeloozen toestand zoo spoedig mo gelijk te verbeteren. Binnen niet al te langen tijd zal de straat niet meer vol zijn als de tram er doorheen gaat. De nood was wel tot het hoogste punt gestegen! De uitslag der Donderdagavond in 't Notaris huis aan de Bilderdijkstraat te Haarlem gehou den verkoopingen is als volgt: Het heenenhuis met garage, erf en tuin te Bloemendaal aan de Busken Huetlaan No. 12, I 5675, IJ. Braaksma, q.q. Het woonhuis, loods, bollenschuur met stellin gen en centrale verwarming te Heemstede, Glip- perweg No 11, f 4850, H. J. v. d. Berg, q.q. Woonhuizen, erven en tuinen met garage te Heemstede aan de Azalealaan no. 11, 17; Rhodo- dtendronpiein no. 2, 3, 16; en aan de Narcissen- laan No. 2, gecombineerd. Totaal f 34005, J. A. Schouten, q.q. Een heerenhuis met erf en tuin aan de Velser- Btraat No. 3, f 7120, D. B. v. d. Most, q.q. Het heerenhuis met erf en tuin aan den Ko ninginneweg No. 65, f 7500, J. A. Schouten, q.q. Een huis en erf te Santpoort, Terrasweg No. 17, f 3000, M. W. Treurniet, q.q. Een heeitenhuis, erf en tuin aan den Schoter singel No. 117a, f 7400, H. Busscher, q.q. Een perceel grond te Santpoort nabij ,,Trova- to" aan en ten Oosten van den Rijksstraatweg, nabij de Hoofdstraat, breed aan den Rijksstraat weg pl.m. 65 M. Een perceel grond te Santpoort aan en ten Westen van den Rijksstraatweg. Gecombineerd f 2565, H. M. Fockens, q.q. De halve villa met erf en tuin te Santpoort, aan den Duinlustparkweg A 57, f 4850, H. Bus scher, q.q. Een benedenhuis met 2 afzonderlijk opgang hebbende bovenwoningen aan de Van Zeggelen- straat Nos. 49, 51 en 53, f 7930, J. E. M. Poulen, q.q. Een benedenhuis met afzonderlijk opgang heb bende bovenwoning, tuin en schuur aan de Voor helmstraat No. 7 rood en zwart, f 7240, J. E. M. Poulen, q.q. Een woonhuis met erf en tuin te Haarlem aan de Duvenvoordestraat No. 1, f 4000, S. L. Mok. Een woonhuis met bovenwoning en erf aan de Lange Heerenstraat No. 48 zwart en rood, f 3750, H. J. Kuijken. Een woonhuis met bovenwoning, schuur en erf aan het Klein Heiligland No. 31 zwart en rood, f 2500, J. G. Boerée. Een winkel- en woonhuis met bovenwoning, pakhuis ten erf te Haarlem aan den Kruisweg No. 60 zwart en rood, f 7800, J. D. Groenendaal, q.q. Een winkel- en woonhuis met bovenwoning, pakhuis en erf te Haarlem aan den Kruisweg No. 60 A zwart en rood, f 7950, J. P. van Nieu- wenhoven. Een huis met erf aan de Tuinstraat No. i D f 220, Mr. B. E. v. Tijn, q.q. Eten huis met erf aan de Tuinstraat Noa 1 E, f 260, Ch. J. J. Jacques, q.q. Een winkel- en woonhuis met erf aan de Korte Heerenstraat No. 16, f 1700, J. F. Heerschop. Een huis en erf aan het Ripperdapark No. 43, f 3600, N. Kruyt. Een winkelhuis en erf aan de Spaamwouder- straat No. 60. Een huis en erf aan den Burgwal No. 2, ge combineerd f 2050, H. Th. Fibbe, q.q. In verband met den aankoop van het perceel Nassauplein 4 en de voorloopig begroote ver- bouwingskosten is het stamkapitaal van de Kamer van Koophandel belangrijk vermin derd en daarmede ook het uit dit stamkapitaal te verkrijgen bedrag aan rente. Aangezien de Kamer zich altijd op het stand punt heeft geplaatst, dat slechts aan subsidies uitgekeerd behoorde te worden het aan rente gekweekte bedrag, houdt het voorstel van het Bureau voor de uitkeering van de subsidies over 1936 met dit feit rekening. In verband met de financieele positie der Kamer stelt het Bureau voor geen der nieuwe subsidies toe te kennen. Het Bureau der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken stelt voor in de commissie, vereischt ingevolge de wet tot regeling der uitverkoopen en opruimin gen in het winkelbedrijf, 5 leden der Kamer te benoemen en wel de heeren B F. Enschedé en J. J. Swens van het grootbedrijf en J. J. Brink mann, B. W. Lasschuit en H. H. Meyer van het Kleinbedrijf. De volgende bedragen zijn uitgekeerd uit het provinciaal aandeel in de opbrengst van de wegen- en rijwielbelasting over 1934: Haarlem f 11.750; Heemstede f9350; Bloemen daal f39.700; Zandvoort f16.550; Haarlemmer meer f35.400. Thans is in druk verschenen het verslag van den Dienst voor Maatschappelijk Hulpbe toon over het jaar 1934. Wij publiceerden de voornaamste feiten daaruit reeds veel eerder. De toestanden en cijfers zijn intusschen alweer zóó gewijzigd, dat het verslag slechts archief- en geen nieuwswaarde meer heeft. De uitgebreide dienst, met zijn vele en talrijke moeilijkheden en eigenaardigheden vereischt natuurlijk de noodige voorbereiding voor een goed jaaroverzicht, maar het is toch te be treuren dat dit over 1934 pas 17 October 1935 het licht mocht zien. Interessant is het overzicht van de nadeelige saldi van M. H. en Burgerlijk Armbestuur over de jaren 1925—1934. Daaruit blijkt, dat het tekort in 1925 was f450.000; in 1926 f410.000; GEGARANDEERD WATERDICHT VOORDEELIGE PRIJZEN GROOTSTE SORTEERING in 1928 f600.000; in 1930 f625.000; in 1931 f 850.000; in 1932 (de groote sprong) f 1.420.000; in 1933 f 1.680.000 en in 1934 f 1.690.000. Het aantal ondersteunden zakte in het eerste kwartaal van 1934 van 3775 tot 3350, in het 2e kwartaal tot even 3100, in het allereerste begin van het 3e kwartaal tot 3000, waarna voor eind September het cijfer weer 3400 werd, om in de laatste maanden van 't jaar schrikbarend te stijgen tot 3850. Voor de Haarlemsche rechtbank stond Don derdag terecht een winkelier, V., uit Umui- den, verdacht van verduistering. Ook een winkelier, genaamd V., wonende te IJmuiden, stond terecht, verdacht van verduis tering. Een vrachtrijder had bij vergissing twee doo- zen margarine in plaats van één bij den winkel van V. afgeleverd'. V. had er één betaald en zou zich de tweede wederrechterlijk hebben toege- eigend. De vrachtrijder, zijn knecht en een overbuur hadden gezien, dat de expediteur twee pakken had binnengebracht; V. ontkende dit. De officier van justitie eischte mede om dat V. hardnekking in zijn ontkenning perseve reerde een gevangenisstraf van 2 maanden. Wegens schandelijk misbruik van vertrouwen en verduistering stond terecht een voormalig controleur van de Zuiderzee-Steunwet; wonende te Heemstede. In zijn functie genoot hjj het vertrouwen van de visschers, die uitkeeringen kregen van den Zuiderzeesteun. Hiervan had hij misbruik ge maakt, door zich van een visscher uit Edam 1000.toe te eigenen. De verdachte beweerde, dat hij niet de be doeling had gehad het geld te behouden. De officier van justitie eischte negen maan den gevangenisstraf. Op 15 Maart heeft op den Haarlemmerweg tusschen Halfweg en Haarlem 'n ongeval plaats plaats gehad, dat aan den motorrijder J. J. Jochem het leven kostte. De bestuurder van den auto, die hem had aangereden, stond Donderdagmiddag te Haar lem terecht, verdacht van veroorzaken van dood door schuld. De verdachte zeide, dat hij door twee tegen liggers, die met ongedimde lichten reden, ver blind was geweest. Het motorrijwiel was van achteren niet verlicht. De officier van justitie trok de verklaring van verdachte omtrent de verblindende tegen liggers in twijfel. Maar zelfs indien 't op waar heid berustte, dan zou verdachte, toch verplicht zijn geweest te stoppen, zoodra hij verblind was. Hij eischte een hechtenisstraf van zes weken. In al deze zaken zal de rechtbank op 31 October vonnis wijzen. De communisten hebben aan de leden van den raad een adres gezonden, culmineerend in de volgende moties: De Raad der gemeente Haarlem, constatee- rend de prijsverhooging van verschillende nood zakelijke levensmiddelen; van oordeel, dat deze prijsverhooging ondraag lijke toestanden in de gezinnen der werkloozen tengevolge moet hebben; besluit B. en W. te verzoeken zich namens den Raad tot de Regeering te wenden met het verzoek de maximum-steunbedragen met 15 pet. te verhoogen. Noodigt B. en W. uit, in afwach ting van de regeerings-beslissing in deze, tijde lijk uitkeering in natura te verschaffen, over eenkomende met bovengenoemd percentage. De Raad der gemeente Haarlem, van mee ning, dat binnen het raam der gemeentelijke bevoegdheden, de Raad verschillende beslissin gen nemen kan, die er toe kunnen leiden, dat de door de prijsstijging van verschillende le vensmiddelen bij groote groepen der Haarlem sche bevolking veroorzaakte noodtoestand, eenigermate wordt verzacht, noodigt B. en W. uit, voorstellen van bovenbedoelde strekking bij den Raad in te dienen. Het bestuur van de R.K. Oratoriumvereeni- ging verzoekt ons mede te deelen, dat voor den herdenkingsavond van mgr. Aengenent (heden avond) nog plaatsen verkrijgbaar zijn aan de zaal. Voor donateurs en kunstlievende leden zijn echter geen kaarten meer verkrijgbaar. Alhier zijn van 6 tot en met 12 October vier gevallen van roodvonk geconstateerd, waaronder twee gevallen in één gezin. De minister van Financiën maakt bekend, dat alhier ten behoeve van 's Rijks schatkist is ont vangen 48,15. Handschoenen en ceinturen, aktentasch inh. naaigarnituur, regenpijpen, Politiebureau, Sme- aestraat; kindercape, Koek, Emostraat 25; wol len das, Stolp, Rustenburgerlaan 23; hoed, De Jong, Warmoesstraat 24; hond, De Leth, Berck- heijdestraat 20; dameshorloge, Henkeshopen, Kenaustraat 7; katten. Kennel Fauna, Friesche Varkensmarkt; een paar kinderkousen en lint. Spook, Pijnboomstraat 99; zakmes, Beekelaar, Dr. Schaepmanstraat 36; muts, Luijnenburg, Zijlweg 165; kindermuts. Cats, Gen. Bothastr. 14; portemonnaie, Ter Wal, Rozenstr. 63; idem, Kamp, Slagerspoort 1; postzegels, Hartman, Teding v. Berkhoutstraat 103; rijwielplaatje, Groeneveld, Eendrachtstraat 16. In de afgeloopen week werden in Haarlem negen rijwielen ontvreemd en nog niet terug gevonden. Bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken is ingekomen een verzoek van de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem om advies uit te brengen betreffende de beëediging van de volgende personen als makelaar In de achter hun naam vermelde vak ken: H. M. Franken Jr., Haarlem, Gr. Houtstraat 77rood, in onroerende goederen en assurantiën; H. H. J. Feitz, Haarlem, Eindenhoutstraat 19, in assurantiën; J. A. Jaeger, Haarlem-N., Zaa- nenstraat 45, in onroerende goederen en hypo theken; J. Möhringer, Haarlem, Duvenvoorde straat 41zw., in onroerende goederen, assuran- tiën en hypotheken; M. S. Weinberg, Bloemen daal, Rustenburgerweg 21, in visscherij-artike- len en bamboe; A. J. B. van Huissteden, Heemstede, Orchideeënlaan 1, in onroerende goederen; J. v. d. Merde, Heemstede, Vondel kade 16, in onroerende goederen; D. J. J. Dal huizen, Haarlem, Nieuwe Gracht 102, in on roerende goederen; P. B. J. Haazevoet, Bever wijk, C. H. Moensplein, in roerende en onroe rende goederen; J. Mes, Haarlemmermeer, Akerdjjk 285, in onroerende goederen; C. van Steen, Haarlem, Brandtstraat 30, in onroeren de goederen. Op de lijn HaarlemAmsterdam der N.Z.H. Tram-Mij. is op het traject Halfweg—Sloterdijk de halte „Bark" opgeheven. Daarvoor in de plaats zijn twee nieuwe halten ingevoerd, n.l. halte „Kruithuis" in de onmiddellijke nabijheid van het Kruithuis en halte „Groeneweg", ca. twee kilometer van Sloterdijk af bij den molen 1872. De Praktijkexamens in Boekhouden en Han delscorrespondentie en de examens voor Hoofd correspondent (Fransch, Dutisch of Engelsch) af te nemen vanwege de Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen, zullen worden ge houden 's avonds op Maandag 16 December, Dinsdag 17 December en Woensdag 18 Decem ber a.s. in ongeveer 40 plaatsen in het land. Het inschrijfgeld is belangrijk verlaagd. De aan melding sluit 26 November a.s. Het prospectus der examens is gratis verkrijgbaar bij den Ad ministrateur: den heer H. Broeders, Zocher- straat 66, Amsterdam (W.), Tel. 82437 en bij den boekhandel. De heer C. G. Peper, die zeven jaar lang een vleeschhouwerij had aan den Kruisweg daar voor was zijn winkel in de Walstraat geves tigd heeft zijn zaak uitgebreid en overge plaatst naar de Krocht, in het ruime winkel pand, waar tot voor kort een handel in radio artikelen gevestigd was. Het perceel is bijna geheel vernieuwd en in- en uitwendig gemoder niseerd, zoodat het een sieraad voor de omge ving is geworden. Het interieur beantwoordt vol komen aan de fraaie gevel. Het werd ingericht naar de plannen van den heer Peper zelf, die, geholpen door zijn jarenlange ervaring een up-to-date inrichting kan ontwerpen. Het re sultaat is verrassend. De étalage is geheel afgesloten en ook de vi trines op de toonbank zijn zóó geplaatst, dat de bezoekers de vleeschwaren, worstsoorten en conserven, slechte achter het glas kunnen be wonderen. Ook electrisch is de vleeschhouwerij geheel naar de eischen des tijds ingericht. Naast de electrische waschmachnes zagen we een vol automatische koelinrichting, waar steeds de vereischte temperatuur heerscht en die zoo danig is ingericht, dat zij in de heete zomer maanden tevens als étalagedienst kan doen. Deze keurige inrichting en de vakkennis be diening zullen voor het publiek ongetwijfeld zeer gewaardeerd worden. De vereeniging van R.K. Raadsleden in den kieskring Haarlem-Velsen houdt Zaterdag 19 October, des namiddags te 3.30 uur, een ver gadering in het gebouw „St. Bavo", Smede- straat te Haarlem. Als spreker zal optreden de heer H. J. Kui per, lid van den Raad van Haarlem, met het onderwerp: „Werkloosheid, werkverschaffing en wat daarmede m verband staat. I Velen maakten Yeeds gebruik van onze gratis OMROEPER SERVICE. BEL HAARLEM 1-3-8-6-6 VRAAG NAAR TOESTEL 61 Noem het nummer van de annonce, waarop U wenscht te reflecteeren. Wij noteeren alle bijzonder heden van Uw sollicitatie Uw vraag Uw aanbod en zorgen voor onmiddellijke doorzending aan den steiler der annonce. OMROEPER-SERVICE NASSAULAAN 51 - HAARLEM Kantooruren van halt 9 tot halt 6 's Zaterdags van hall 9 tot halt 1 De namen van de stellers der annonces worden niet bekend gemaakt v;*"" Kerkje bij Vianden, door G. Kramer De jonge Haagsche schilder Gijs Kramer, die reeds eenige malen aan verzamel- exposities meedeed, heeft dezer dagen zijn eerste eigen expositie geopend in Huize Statenlaan 71, te Den Haag. Van het vrijwel stuk voor stuk verantwoorde werk, dat hij sa menbracht, treffen reeds bij eerste aanzien eenige opvallende bijzonderheden. De meeste van zijn doeken en teekeningen bezitten in hun bewerking iets archaïsch, iets vroegere-eeuwsch, dat zelfs naar het primitieve zweemt en toch, dat is de tweede merkwaardigheid: in sommi ge elementen aansluiting zoekt op het moder ne, voor ons hedendaagsche gevoelsleven ac- tueele wereldbeeld. De zuiverste bewijzen van die fraaie afstem ming op het voormalige vormen zijn stillevens, waarvan die met het aardewerk, de kannen en de flesschen en ook dat met de boeken in hun donkere tinten overtogen zijn met het oude pa- tine, dat als een huid over de voorwerpen ligt. De aansluiting op het heden vindt men naar mijn meening wel het fijnst gerealiseerd in het stilleven van de druiven, een prachtige compo sitie in blauw en terra, waartusschen de prach tig gedane witte kom een perfect geplaatst centraal element werd, dat alle onderdeelen van dit betrekkelijk kleine schilderij vereenigt en er opeens de grootsche omvatting aan geeft. Een colorist kan men Kramer niet noemen, zijn „Zonnebloemen" zijn In dit opzicht een sublieme uitzondering en ook daar is de kleur- werking zelfs nog ondergeschikt gebleven aan de constructieve functie, die hij aan Hjn en fi guur liet in het bloemstuk. Toch is Kramer ook allerminst een construc tivist, zijn „Boom" en „Plant", die eveneens tot de volledig archaïsche groep behooren in zijn werk, geven bijv. in hun opzet duidelijk het gevoel van een groote vrijheid in de behande ling van de materie door dezen schilder. Dit droomerige, poëtische spel van gedempte tinten, dat de contouren niet verstoort, maar er toch ook niet buiten treedt, vindt men ook in zijn doeken en aquarellen uit Canne en omgeving. Er hangen een Straatje en een Brugje uit Canne, die goed en geestig zijn ge zien, maar de mooiste werkstukken in dit ver band zijn de Oude Kapel te Canne en de Ka pel te Vianden. Het geheel is hier van een sterke expressieve kracht, met dramatische spanning volgehouden tot in de détails: het kruizen-kerkhof en het wandelend figuurtje over den weg. Het eenige portret op deze expositie is van een dame, en munt uit door de concieze be handeling van onderwerp en sfeer. Als weer gave van de moderne, maar toch evenwichtige vrouw is het een der beste doeken, die wij den laatsten tijd zagen. v. O. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Naar wij vernemen zal de Donderdagavond te Utrecht afgebroken zevende partij tusschen Euwe en Aljechin niet worden voortgezet. Dr. Euwe is na analyse tot de overtuiging ge komen, dat de partij niet meer te houden was en heeft gewonnen gegeven. De stand is thans dus 52. Slotstelling na 40Pe3f5 Zwart: Dr. Euwe. Wit: Dr. Aljechin. De achtste partij zal Zondagavond om half zeven in de Militiezaal te Amsterdam aan vangen. ZONDER VOORUITBETALING Gebouw „St. Bavo" R. K. Bevolkingsbu reau 8 uur Haarlems Gemengd Koor 8 uur Comité Winterhulp 8 uur. St. Josephgezellengebouw .TansM-raat Fancy fair, kwart over 811 uur. Frans Halsmuseum Tentoonstelling ten bate van het Ned. Schouwtooneel, 105 uur. Gem. Concertzaal Herdenkingsavond Mgr. Aengenent, door de R. K. Oratoriumvereeniging met medewerking van het Utrechtsch Stedelijk Orkest. Uitgevoerd wordt „Die Schöpfung" van Haydn, 8 uur. Hotel-restaurant „Lommeroord", Heemstede, Kunstkring Heemstede, kwart over 8. Gebouw „St. Bavo" Geel Wit 46 uur; gewone zittingen 4—7 uur; R.K. Raadsleden half drie. Stadsschouwburg Fritz Hirsch Operette „Die Czardas Fürstin", 8 uur. Stadsschouwburg Postale uitvoering, half 4. St. Josephgezellengebouw, Jansstraat 2 tot 11 uur. Frans Halsmuseum Tentoonstelling ten bate van het Ned. Schouwtooneel. Rembrandt-Theater „Een ster valt van den hemel". Op het tooneel 4 Bragaars 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace „De Kribbebijter" Op het too neel Koos en Polly Speenhoff Jr., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater „Lente in Parijs", 2.30, 7 en 9.15 uur. St. Elisabethsvereeniging Jansstraat 49 Spreekuur: s Maandags van 2 tot 3 uur; vergadering van 3 tot 5 uur. Spreekuur Donderdag van 3 tot 4 uur. R.K, Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht 70 Geopend dagelijks van 10 tot 5 en van 7 tot 9 uur; 's Maandags van 2 tot 5 en van 7 tot 9 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend op werk dagen van 10uur en op Zondagen van 12 tot 2 uur. Wit-Gele Kruis (R. K. Kraamhulp, Wijkver pleging en Magazijn Parklaan 75 <tel. 16391) Spreekuren: R. K. Wijkverpleging, Magazijn verplegingsartikeien, inschrijven lidmaatschap, inlichtingen alle werkdagen van 10 tot 5 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes, lederen dag 10—12, 24, M uur. Zaterdag 10—12 uur. Adres: Bloemhofstraat 1. Haai- iem. Tel. 11671. ALEXANDRIë, 18 Oct. (Reuter). Aan boord van het Italiaansche mailschip „Ausonia" (12.000 ton), dat vanmorgen uit Syrië hier is aangekomen, is brand uitgebroken. Het geheele middenschip staat in vlammen. Over eenige weken kan de openstelling wor den tegemoet gezien van het eerste gedeelte van den auto-snelweg AmsterdamDen Haag, n.l. van den Sloterweg, ten Zuiden van den Ringspoorweg om Amsterdam, tot den Spaam- wouderdwarsweg in de Haarlemmermeer. Deze weg, welke in de verbinding naar Schiphol en Hoofddorp een belangrijke verbe tering beteekent. doordat de bochtige Sloter weg, de bebouwde kom van Sloten en de smalle brug over de Ringvaart worden verme den, verkort den afstand van de hoofdstad naar het vliegveld met bijna 3 kilometer. Door het aanleggen van afzonderlijke rijba nen van elk 6 M. breedte voor het op- en af gaande verkeer, gescheiden door een midden- strook, waarop een beplanting zal worden aan gebracht, zal de veiligheid van het verkeer in hooge mate worden bevorderd. Helaas kon op de brug over de Ringvaart het stelsel van twee gescheiden banen niet meer worden toegepast; hier is de gezamenlijke rijweg slechts 9 M. breed en wordt dus een gevaarlijke „trechter" gevormd. De Spaarnwouderweg wordt door de nog in aanleg zijnde voortzetting van den snelweg naar Den Haag gekruist met een viaduct, dat, evenals vele andere kunstwerken verderop reeds gereed is. De verbinding tusschen beide wegen wordt door 'n viertal opritten tot stand gebracht, op elk waarvan weer één-richting-verkeer is ingesteld. r

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2