Rijksmiddelen in September 50^ STARHEMBERG CONTRA FEY - NA DE MUITERIJ OP DE ZEVEN PROVINCIËN NIEUWE USURPATIE VAN MACHT Z. H. EXC. MGR. VERRIET Ook deze maand maakt op de droeve reeks geen uitzondering Kerkelijk leven VRIJDAG 18 OCTOBER 1935 Nederland-Duitschland De voorzitter van de Ned. Handels kamer voor Duitschland over een Nederlandsch-Duitsch- Poolsch blok OSSCHE MISDADEN 31 October zal o.m. de wielrenner C. terecht staan, verdacht van moord op caféhouder Lid der bende bekent vele misdrijven WIELRIJDER DOODGEREDEN Slachtoffer geïdentificeerd Luitenant van B. ook in hooger be roep veroordeeld W ereld tentoonstelling te Brussel Grand Prix voor verschillende Néderlandsche inzendingen ALEXANDRINE TINNE Een Nederlandsche ontdekkings reizigster herdacht DE OLDEBROEKSCHE BENDE VOOR DE RECHTBANK Postvluchten De invloed van Italië versterkt Weer naar Curasao vertrokken KLOOSTERBOUW AAN BESTEED Alsmede Montessorischool en pension Audiëntie DE MOORD OP HET OUDE- KERKSPLEIN Wong Lam krijgt een jaar KINDERLIJKJE GEVONDEN OOK TWEEDE SLACHTOFFER OVERLEDEN VOOR DEN VREDE Overbrugging Rotterdamsche Schie Beperking Ambachtsschool- onderwijs ri Het verhaal over de rijksmiddelen in het crisisjaar 1935 is eentonig als dat van Saïdjah's buffel. In ieder Maandoverzicht opnieuw kunnen we de klacht herhalen: de opbrengst bleef weer ouder het evenredig deel der raming en de hoofdschuldigen van dit décrès zijn de In voerrechten, enkele Accijnzen en de Om zetbelasting. Ook de Septembermaand maakt op deze droeve reeks geen uitzondering. September 1935 bracht ruim drie millioen minder op dan de minister had geraamd. Het moet Êezegd, er zit climax in dezen achteruit gang: Aug. gaf 1 millioen, September 2.3 Millioen en nu is de drie millioen over schreden. Door dit alles zijn we, nu drie kwartalen van het jaar zijn verstreken, pre cies 25 millioen achter bij de in September 1934 vastgestelde raming. Dit in oogenschouw nemend, zegt het al heel weinig, dat de eerste 9 maanden van dit jaar 13 millioen meer in de schatkist brachten wel te verstaan, enkel aan de z.g. overige middelen dan dezelfde perio de van vorig jaar. Wel is waar prijken er op deze lijst geen hieuwe middelen en is slechts van enkele de heffing en daardoor de opbrengst ver hoogd, doch het grootste deel dezer 13 mill, komt op het debet van de invoerrechten (6^ millioen, óók al door verhooging der heffing) en de Omzetbelasting (ruim 7 mil lioen), wat te verklaren is door de betere Perceptie van dit middel, nu de administra tie wat is ingewerkt. Naast deze meerdere opbrengsten, per saldo loopende over 7 posten van de lijst, staat over de eerste 9 maanden een tekort bij verleden jaar over 10 posten, waarvan de voornaamste zijn: dividend- en tantiè- Mebelasting (1 millioen), statistiekrecht (138 mille), accijns op geslacht (7 ton), op v-ijn (2 ton), op gedistilleerd (1J4 millioen), op bier (114 millioen), zegelrechten (y, mil lioen), registratierechten (314 ton), loods gelden (ruim y3 millioen). Een enkele opmerking over een paar afzonderlijke middelen van den Sep- temberstaat. Het dreigt met de Divi dend- en Tantièmebelasting leelijk mis te loopen. Dat is een veeg teeken, niet enkel of voornamelijk om de grootte van het bedrag, dat de schatkist hierdoor derft, maar voor al, omdat het symptomatisch is voor den slechten gang van zaken bij nog zoovele ondernemingen. Vorige maand voorspelden wij reeds, dat het dezen kant .zou uitgaan, maar zoo erg als het nu is, hadden wij het toch niet verwacht. Men oordee'e: Septem ber 1935 gaf over dit middel slechts 321.000 tegen 1 millioen gulden in Augustus j.l. en f 3.132.000 in Juli. De cijfers van vorig jaar over de dezelfde maanden waren: 557.000, 1.259.000 en 3.129.000. Na Juli dus een Zeer voelbare achteruitgang bij vorig jaar. Door een en ander is het overschot op de raming, in het begin van het jaar altijd aanwezig, nog maar een kleine 6 ton groot. Wie dus profeteert dat eind van het jaai ook dit middel een tekort zal te zien geven, behoeft daarom nog geen geboren pessi mist te zijn. Na nog geconstateerd te hebben, dat de invoerrechten ditmaal met 7.7 millioen bijna deden, wa van hen verwacht werd (8.125.000) moge als vrijwel eenig lichtplek- je in al deze somberheid geconstateerd Worden, dat de accijnzen op tabak en sui ker behoorlijk blijven vloeien. Wat voor de suiker beteekent, dat de verlaging der op centen per 1 Juli van vorig jaar de totaal opbrengst van dit middel ten gunste heeft beïnvloed. Met 39.874.000 in 9 maanden komt deze accijns ruim 2V4 millioen boven de raming uit en ook nog 1 millioen boven Vorig jaar. Het is niet onmogelijk dat deze ervaring op den minister stimuleerend zal werken, wat betreft den spoed om de accijnsverla ging voor gedistilleerd en bier in het Staats blad geplaatst te krijgen. Het is met deze beide middelen den laatst en tijd zóó berg afwaarts gegaan, dat ingrijpen op een ol andere wijze urgent is. Bij de Omzetbelasting doet zich het merkwaardige feit voor, dat in September 1934, toen door allerlei bekende oorzaken de machinerie nog wat stroef liep, toch nog ruim een ton mèèr werd ontvangen dan in de herfstmaand van dit jaar. Naast het geweldig tekort op de raming nü al bijna 17 millioen stemt dit feit tot nadenken. Evenzeer is dit het geval met de registra tie-rechten, waar de tendenz der laatste maanden ook al een dalende is. Dit wijst cok al op het tegendeel van een opgewekt Zakenleven. We geven toe, dat een vergelijking tus schen de op kohier gebrachte direc te belastingen van nu en vorig jaar midden in het fiscale seizoen weinig zegt. Bet kan enkel maar wijzen op een meer of mindere activiteit der belastingadministra ties. Eerst de Ontvangsten na afsluiting Van het belastingjaar hebben als vergelij kingsmateriaal waarde. Deze restrictie Voorop stellende, willen wij dan als gunstig resultaat per ultimo September melden, een totaal bedrag van f 83.352 000 tegen f 78.405.000 op 30 Sept. 1934. Behalve een nieuw middel, n.l. de belas ting van de doode hand 1.335.000) komt dit accrès op conto van Inkomstenbelasting (bijna 4 millioen) en Grondbelasting (14 millioen). Lager waren Vermogensbelasting ('A ton) en Verdedigingsbelasting I (y3 mil lioen). In verband met de actie tegen den ver hoogden benzine-accijns, is het nog wel in teressant te vermelden, dat de Motorrijtui genbelasting over de afgeloopen 9 maanden bijna 17 millioen opbracht, dat is een klein half millioen méér dan de raming. De rijwielbelasting kwam reeds tot 7.558.000, dat is een kwart millioen méér dan de totale raming over een jaar. Dit lijkt echter mooier dan het is, want de ba ten van dit middel zullen in de komende wintermaanden niet veel meer zijn dan wat smartegeld voor gestolen plaatjes! Naar aanleiding van een publicatie, getiteld „Ein Jahr neuer Plan" van den directeur van de Reichsbank en referent aan het Rijksdepar tement van Economische Zaken te Berlijn, Karl Blessing, in het industrieele tijdschrift „Ruhr und Rhein", heeft de „Westdeutsche Presse- dienst" een onderhoud gehad met den heer C. J. A. Begeer, president van de Nederlandsche Handelskamer voor Duitschland in Den Haag en diens meening gevraagd omtrent het „Nie- we Plan" en de Nederlandsch-Duitsche han delsbetrekkingen. De heer Begeer zeide, dat hij aandacht zou willen wijden aan een ontwikkeling an de Nederlandsch-Duitsche handelsbetrekkingen, waarbij hij denkt aan een stadium, dat het derde zou kunnen worden genoemd, nu de technische vervolmaking, door de autarkische maatregelen geëeischt, zich land voor land heeft gekristalliseerd en door het tweezijdig han delsverkeer een nieuwe ordening van den inter nationalen goederenhandel is voorbereid. Reeds meermalen aldus de heer Begeer heb ik er op gewezen, dat de verwerkelij king van de gedachte van een continentale economische eenheid haar begin zou kun nen nemen door een werkelijk handelsver drag (geen contingenteerings- en tarieven- koehandel) tusschen de Nederlanden (met inbegrip van Nederlandsch Indië), Duitsch land en zoo mogelijk Polen, waardoor een gebied met 170 millioen menschen tot een economische eenheid zou kunnen worden gevormd. Een ongeremd ruilverkeer van industrie- en landbouwproducten, van handels- en scheep vaartverkeer zou zeker de gedwongen saneering van het betalingsverkeer, waardoor de handel wordt vernietigd, overbodig maken, de werk loosheid langs natuurlijken weg verminderen, nieuw kapitaal aan de bloedarm geworden in dustrie, handel en scheepvaart doen toevloeien, de prijsvorming reëelen vorm geven, en aan het welvaartpeil der volken op allerlei gebied de vruchten van een vergroote productiecapaciteit ten goede doen komen. Wanneer wij eenmaal dit „derde" stadium zullen hebben bereikt, zullen wij de beteekenis en de gegrondheid van het „Nieuwe Plan" er kennen als die van een „noodbrug naar betere tijden" in de geschiedenis van de logische eco nomische ontwikkeling naar een nieuwe structuur. De regeling wordt bemoeilijk door den ach terstand uit de vroegere periode, die de clearing belastte en door de steeds verder dalende koopkracht van het Nederlandsche volk, welke een verruiming van de clearing door meerderen aankoop van Duitsche goederen nog niet mo gelijk maakte. De laatste Nederlandsch-Duitsche transfer overeenkomst is op dit gebied zeker een stap vooruit, maar is nog niet voldoende om het probleem van den clearingachterstand op te lossen. Voor de verdere ontwikkeling van den Duit- schen invoer in Nederland is het prijsniveau beslissend. Donderdag 31 October a.s. zullen voor de rechtbank te 's Hertogenbosch de volgende strafzaken worden behandeld: Tegen den 23-jarigen opperman H. A. van der P., bijgenaamd De Rut, en den 23-jarigen landbouwer A. J. H., bijgenaamd Jonge Toon de Soep, als verdacht van den roofoverval te Oijen in den nacht van 15 op 16 Mei 1934, waar bij een der gebroeders Verhoeven werd gedood; tegen den 23-jarigen J. C. C., verdacht van den moord op den caféhouder Van der Pas te Berghem op 9 November 1932; tegen Van der P., H., P. de B. en C.. allen verdacht van den roofoverval te Uden in den nacht van 20 op 21 Februari 1934 bij W. Bou- mans, waarbij f 1900 werd gestolen en ten slotte tegen den 45-jarigen T. J. L. K., verzekerings agent te Tilburg, verdacht van uitlokking van den roofoverval te Uden en van heling. Het in het Huis van Bewaring te Den Bosch ingesloten lid van de Ossche bende J. den B. heeft ten overstaan van de gemeente-politie te Oss een volledige bekentenis afgelegd. Naast een twint •„al kippendiefstallen, waar bij te zamen eenige honderden kippen werden buit gemaakt, bevatte deze bekentenis nog een twintigtal misdrijven, waaronder drie roofover vallen. Aangezien ook in verband met deze beken tenis nieuwe arrestaties worden verwacht, kun nen deze misdrijven nog niet alle worden ge publiceerd. Een er van is de roofoverval in den Kerstnacht van 1933 te Heesch bij Oas, op den landbouwer Christiaansen, waarbij on geveer 130.werd buit gemaakt. Verder een diefstal van een aantal zilveren voorwerpen, ten nadeele van pastoor Bloem te Oss, alsmede de inbraken bij de families Iperen en Vos op Ussen te Oss en bij van Heumen te Berghem. De Engelsche vloot te Gibraltarwelke thans een -punt van bespreking uit maakt tusschen Engeland en Frankrijk, dat heeft aangedrongen op een terugtrekken van de naar aanleiding van het ItaliaanschAbessinisch con flict gezonden versterkingen Omtrent het doodelijk ongeluk, dat Donder dagavond op den Rijksstraatweg onder Oegst- geest is gebeurd en waarbij een wielrijder werd gedood, vernemen wij nog, dat de gedoode de 47-jarige landarbeider A. Moerman uit Val kenburg (Z. H.) De man is bij het oversteken van den rijweg gegrepen door een vrachtauto, bestuurd door D. G. J. de J. uit Rijswijk. De ongelukkige, die over een afstand van 30 M. werd meegesleurd, werd vrijwel op slag gedood. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft heden sententie gewezen in de zaak tegen den 32-ja- rigen luitenant ter zee tweede klas H. L. van B., laatstelijk dienende aan boord van Hr. Ms. „De Zeven Provinciën", die in hooger beroep was gekomen van het vonnis op 14 Augustus door den Krijgsraad te Willemsoord gewezen, waar bij hij veroordeeld was tot drie maanden ge vangenisstraf met aftrek van een maand pre ventieve hechtenis en ontslag uit den militairen dienst zonder ontzetting van de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen in ver band met de muiterij op genoemd schip. Het H. M. G. heeft met vrijspraak van een ondergeschikt punt, het vonnis voor wat de straf betreft bevestigd. De centrale jury van de Brusselsche wereld tentoonstelling heeft een groot aantal onder scheidingen toegekend aan inzenders die uit kwamen in het Nederlandsch paviljoen. Met een Grand Prix werden, naar de N. R. Crt. meldt, bekroond: Groep III B. decoratieve kunst, klas 18: De collectieve inzending der deelnemers aan de binnenversiering van het Nederlandsche pavil joen. Groep VI, landbouw, klas 35: De collectieve landbouwinzending; klas 36: nogmaals de col lectieve Nederlandsche landbouwinzending; klas 37Departement van Landbouw (collec tieve inzending van graangewassen); klas 38: De Nederlandsche zuivelindustrie; klas 39: de partement van landbouw (Vegetale, niet eetbare producten). Groep X. Voedingsmiddelen, klas 61; N. V. Distilleerderij v.h. Simon Rijnbende en Zonen, Schiedam. Groep XI, Metaalproducten Klas 64; N.V. „Batorvus", Schaatsenfabriek, Heerenveen (Friesland) Groep XV, Werktuigkunde, klas 88: Collec tieve inzending van pomptoestellen voor pol ders, N.V. Koninklijke Nederlandsche Machine fabriek v.h. E. H. Begemann, Helmond; N.V. Machinefabriek Jaffa v.h. Louis Smulders Co,, Utrecht; N.V. Algemeene Machinehandel „Het Landbouw'huis" te Sneek; N.V. Machine- handel „Hoogenlande" v.h. Pannevis en Zoon. Utrecht; N.V. Gebrs. Stork en Co., Hengelo; N.V. Werkspoor, Amsterdam. Zelfde klas: N.V. Gebrs. Stork en Co., Hengelo, Groep XVI, Electriciteit en electromagne- tisme, klas 99: N.V. tot keuring van Electro- technisch materiaal K.E.M.A. te Arnhem. Groep XVII, Openbare Werken, klas 101: Departement van Waterstaat. Zelfde klas N.V. Werf Gusto te Schiedam. Zelfde klas Nederlandsche Maatschappij voor Haven werken, te Amsterdam; zelfde klas Collectieve stand van de havens van Rot terdam, Amsterdam, Dordrecht en Vlissingen. Groep XVIII. Transportmiddelen. Klas 105: N.V. Kromhoutmotorenfabriek D. Goedkoop te Amsterdam; zelfde klas N.V. Machinefabriek Gebr. Stork Co., Hengelo; zelfde klas N.V Werkspoor, Amsterdam. Groep XXIII. Diensten van openbaar nut Klas 143: Posterijen, telegrafie en telefonie te 's-Gravenhage; Klas 144 Kon. Luchtvaart maatschappij. Groep XXIV. Handel. Klas 146. Departement van oeconomische zaken. Groep XXV. Kolonisatie. Klas 152: Koloniaal Instituut, Amsterdam. Groep XXVII. Toerisme, sport en spel. Klas 164: Nederlandsche Spoorwegen. Kias 167: Ko ninklijke Luchtvaartmaatschappij. Op de begraafplaats „Oud Eik en Duinen" te 's-Gravenhage had gisterenmiddag een plechtigheid plaats, ter gelegenheid van den lOOsten geboortedag van Alexandrine Petro- nella Francisca Tinne, de koene Nederlandsche ontdekkinggreizigster in Noord-Afrika, die in 1869 in Tripolis (de Italiaansche kolo nie aan de Noordkust van Afrika) met 2 matrozen, die haar' op haar reis verge zelden, Kees Oostmans uit Groningen en Arie Jacobse te Zierikzee (wiens nakomelingen thans te Dordrecht wonen) op lafhartige wijze werd vermoord. Namens velen, die de nagedachtenis van deze ontdekkingsreizigster gaarne in eere houden, werd door den heer P. Metzon, zoon van wij len kapitein Matthijs Metzon, op het familie graf een krans nedergelegd, getooid met de nationale linten, welke de opdracht vermeld den: „Aan Alexandrine Tinne, de dappere en edele Nederlandsche vrouw." De plechtigheid werd o. a. bijgewoond door den loco-burgemees ter van 's-Gravenhage, prof. ir. v. d. Bilt. Als laatste in de rij der Oldebroeksche die ven en inbrekers stonden Donderdag voor de rechtbank te Zwolle terecht J. v. D. te Doorn spijk, wegens medeplichtigheid aan een in braak bij H. Alberts, aldaar, bij welke gelegen heid acht bankbiljetten van 25 werden buit gemaakt en B. R. W. te Wezep, terzake van heling van gestolen koeien. Tegen v. D., die op den uitkijk had gestaan, werd zes maanden gevangenisstraf geëischt, tegen W. acht maanden. Uitspraak over 14 dagen. De „Kievit" is op de thuisreis te Alor Star gearriveerd. De „Oeverzwaluw" is op de uitreis te Ban doeng aangekomen. De oogenschijnlijk plotseling opgekomen regeeringswijziging in Oostenrijk, welke sterk naar een soort van staatsgreep riekt, heeft een lange voorgeschiedenis, welke eigen lijk begonnen is na den tragischen dood van Dr. Engelbert Dollfuss. Men herinnert zich, dat bij het drama van den Ballhausplatz de There- sienritter Majoor Fey, alsmede baron Kawinski en Neustadter Stürmer, deze laatsten echter in mindere mate, werden gecompromitteerd. Het wekte indertijd verbazing, dat Fey in de nieuwe regeering onder bondskanselier Von Schuschnigg werd gehandhaafd, ofschoon nooit volkomen op gehelderd is, wélke rol Fey tijdens de gebeur tenissen van den 25en Juli 1934 heeft gespeeld en velen iA Oostenrijk hem van medeplichtig heid aan den moord op Dollfuss verdachten. Majoor Fey w'as echter de leider van de Ween- sche Heimwehr en bekleedde daardoor zulk een machtspositie, dat Schuschnigg en Von Star hemberg het niet wenschelijk achtten zich in die troebele en hachelijke dagen van den am bitieuzen majoor te ontdoen. Ondanks de luide verzekeringen, dat de door Dollfuss aangegeven politi'ek tot opbouw van een christelijken stan denstaat op corporatieven grondslag en volgens de beginselen van „Quadragesimo Anno" onver anderd zou worden voortgezet, ondanks het op zichtig uiterlijk vertoon van krachtige eensge zindheid, ondanks de grondwetsherziening, welke het nagestreefde doel dichter bij zijn verwezen lijking moest brengen en ondanks de absorbatie van alle politieke partijen in het eenig toegela ten „Vaderlandsche Front", bleven er drie rich tingen in de Oostenrijksche regeeringspolitiek bestaan. Prins Starhemberg, de verknochte vriend en bewonderaar van het fascistische Ita lië, werd vice-kanselier en later chef van het Vaderlandsche Front. De buiten Weenen gele gerde Heimwehren vormden de machtsbasis, waarop hij zijn positie bevestigde. Tegenover hem stond Fey, de bij den wilden Nazi-Putsch ge compromitteerde, steunend op de Heimwehr in de hoofdstad, en verdacht van een al te groote Deutschfreundlichkeit. Tusschen deze beiden in bevond zich bondskanselier Von Schuschnigg met zijn Qstmarkische zuiver Katholieke Sturmscharen als de vrijwel eenige principieels en zuivere waarborg voor de voortzetting van de Dollfuss-politiek. Evenals Dollfuss bij de pogin gen om zijn politieke en sociale idealen te ver wezenlijken zWaar werd gehandicapt door zijn slechts officieele medestanders, heeft Von Schuschnigg het moeilijk gehad om bij de be staande controversen het Oostenrijksche schip van staat zoo goed mogelijk in den koers te hou den, welke door Dollfuss was aangegeven. Het gebrek aan eensgezindheid zoowel in de autori taire regeering als in het land zelf hebben den opbouw van den nieuwen staat bemoeilijkt en belemmerd en nog steeds niet laten worden, wat hij eigenlijk volgens Dollfuss' project worden moest. Dat Oostenrijk zich tegen den geweld- dadigen druk van het nationaal-socia- listische Duitschland wist staande te houden, is tot nu toe steeds meer te danken geweest aan den krachtigen steun van Italië dan wel aan de Oostenrijksche regeering zelve. De binnenlandsche toestand bleef onder de oppervlakte gespannen. De nationaal-socialis- ten drongen tot in alle kringen door, de ge welddadig onderdrukte marxisten leefden in verbittering. Daarboven hield von Schuschnigg met kunst en vliegwerk de regeering in labiel evenwicht. Sinds Italië zich verwikkelde in het Abessinisch conflict en daardoor niet al leen den geheelen Volkenbond, maar in het bij zonder Engeland tegen zich in het harnas joeg en niettegenstaande de het tegendeel bewe rende Mussolini aan militaire kracht in Europa inboette, werd er een sterkere stroo ming jn oostenrijk merkbaar van hen, die, hetzij uit nat.-socialistische of enkel Deutsch- tumsoverwegingen of louter op grond van op portunisme, in een verzoening met het mili tair machtig geworden Duitschland nog de eenige mogelijkheid zagen om het verminkte Oostenrijk op den duur in het leven te hou den. Majoor Fey, die zooals men weet protes tant is, werd als de min of meer openlijke ex ponent van deze strooming beschouwd, en had den linkervleugel van de Heimwehr achter zich. Von Papen heeft, naar het heet, getracht in het door deze strooming troebeler geworden Oostenrijksche politieke water te visschen. Vreesde Starhemberg, dat hij het op den duur niet meer zou kunnen houden, indien hij zijn tegenpartij niet vóór was en zoo snel mogelijk ingreep? Men krijgt wel diep indruk, als men ziet, dat hij met blijkbaar noodgedwongen goedvinden van von Schuschnigg de door den ontactischen en ijdelen Fey geboden gelegenheid van een huldigingsreceptie, waarop majoor Fey ter herdenking van zijn driejarig jubileum als regeeringslid zelf onaangename dingen over de regeering zeide en op gelijke wijze werd toege sproken, onmiddellijk heeft aangegrepen om de regeering niet enkel van alle in Juli 1934 en min of meer pro-Duitsch geachte elementen, maar ook van de vroegere Christelijk-sociale en anti-fascistische figuren te „zuiveren". Momen teel heeft Starhemberg tengevolge van de re organisatie van de Oostenrijksche regeering, waarbij behalve Fey, ook Neustadter Stürmer. Starhembergs felle tegenstander, de christe lijke boerenleider Reither en de slappe mi nister van buitenlandsche zaken von Berger- Waldenegg politiek werden geliquideerd en door overtuigde Heimwehr-mannen werden ver vangen en tengevolge van de vorming van een fascistische militie door alle vrijwillige weer- bonden tot één Oostenrijkschen „Heimatschutz" te vereenigen, officieel alle macht in handen. Dat von Schuschnigg nog genandhaafd is, of schoon ook diens Sturmscharen zullen moeten opgaan in het ééne weerfront, lijkt meer voor camouflage van Starhembergs fascistische, Ita liaansch georiënteerde plannen dan wel als te gengif daarvan te moeten dienen. In een zeer zelfbewuste proclamatie heeft prins Starhem berg den volke kond gedaan, dat hjj thans fei telijk alles te vertellen heeft en ook alles ver tellen zal. Edoch, het Oostenrijksche volk heeft nog niet gesproken en nog niet kunnen spre ken en majoor Fey heeft verklaard, dat zijn politieke carrière nog niet afgeloopen is, al' beveelt hij dan ook zijn Weensche Heimwehr om zich rustig te houden en de discipline te be waren. Starhemberg speelt hoog spel met de ééne Italiaansche troef, die sterker is geweest dan op het huidige oogenblik. Van hem is meer voor het fascisme dan voor den door Dollfuss gedachten christelijken, corporatieven standen staat te verwachten. De toekomst van Oosten rijk schijnt ons duisterder in plaats van hel derder te zijn geworden door de jongste ge beurtenissen. Italië mag Oostenrijk tegen Duitschland gesteund hebben, het heeft Oosten rijk óók van Zuid-Tirol beroofd, en dat hebben vele Oostenrijkers nog allerminst vergeten. Van het al of niet slagen van Mussolini's politiek in Afrika en Europa zal veel voor Starhembetg afhangen, indien tenminste zijn krachtdadige actie reeds niet, vóórdat Mussolini's lot be slist is, een tegenactie in het leven roept, wel ke hem zal liquideeren, gelijk hij thans zijn tegenstanders heeft trachten te liquideeren. Z. H. Exc. Mgr. Verriet OP. vertrok heden middag, uitgeleide gedaan door vele vrienden en vereerders, per s.s. „Costarica" weer naar Curacao. Reeds om half elf waren tal van geestelijken en bekenden aan boord gekomen om Mgr. een vaarwel te zeggen en enkelen ver gezelden hem tot IJmuiden. Te twaalf uur ver trok de „Costarica" van Amsterdam. Donderdagavond pontificeerde Mgr. een af- sclieidslof in de kerk van den H. Thomas van Aquine in de Rijnstraat te Amsterdam. Voor de kerk stonden de Graal, de Welpen en de Kruisvaarders van de K.J.C. ter verwel koming opgesteld. Aan den ingang van de kerk stond de geeste lijkheid, waaronder de hoogeerw. pater Kramer, vicaris provinciaal en een vijftiental paters. Voorafgegaan door dezen stoet van geeste lijken schreed mgr. Verriet door het kerkge bouw naar het versierde hoofdaltaar; 't zang koor zong het „Ecce sacerdos". Tijdens het Lof hield mgr. Verriet een predi cate, waarin hij zijn dank uitsprak aan heel Nederland voor de groote sympathie en den grooten steun, welke het tijdens zijn half jaar verblijf in het vaderland heeft getoond. Met groote bewondering had mgr. den groo ten offerzin gezien van Nederland voor de Missie, waarvoor hij bij het afscheid uit het vaderland bijzonder dank zegde. Hierna werd het Rozenhoedje, gevolgd door 't liturgische reisgebed gebeden, waarna de ge- heele kerk het „Tantum Ergo" en het Aposto- laatslied St. Dominicus „O, Vader groot en goed" zong. Na afloop van dit pontificale Lof werd Mgr. door denzelfden stoet van geestelijken uitgeleide uit de kerk gedaan. Voor de parochie van het H. Sacrament te Tilburg hebben de architecten M. van Beek en F. Vervest aanbesteed den bouw van een kloos ter, kapel, Montessori-school en pnsion in het Moederhuis der Eerw. Zusters te Schijndel. Laagste inschrijvers waren de Gebrs. Struy- ken te Tilburg voor ƒ191.900, aan wie het werk gegund is. De Kapittel-vicaris van het Bisdom van Haarlem zal a.s. Woensdag géén audiëntie ver- leenen. De Amsterdamsche rechtbank heeft den Chi- neeschen zeeman Wong Lam, die op 27 Juli op bet Oudekerksplein, na een twist, zijn landge noot Lee Yin heeft neergeschoten, tot een ge vangenisstraf van een jaar met aftrek van de voorloopige hechtenis veroordeeld. Het O.M. had anderhalf jaar gerequireerd. Donderdagmiddag zagen kinderen, die in de kleine Bekslaan te Vogelenzang aan het spelen waren, een kinderlijkje in de sloot liggen. Een voorbijganger waarschuwde de politie. Een in middels gewaarschuwd geneesheer constateerde, dat het kind kort na de geboorte in de sloot was geworpen. Het lijkje is later naar den politiepost over gebracht. De politie telt een uitgebreid onderzoek in. Vrijdag j.l. werden een grootmoeder en haar kleinzoon, toen zij nabij Waterhuizen (Gr.) een G.A.D.O.-bus verlieten, door een vrachtauto aangereden. Hierbij werd de kleinzoon op slag gedood, terwijl de grootmoeder mej. G. Ebbin- ge, ernstige verwondingen bekwam. Aan de ge volgen der kwetsuren is zij thans in het Acade misch ziekenhuis te Groningen overleden. De Katholieke Jongeren Vredes-Actie (K. J. V. A.) schrijft ons: Nu het oorlogsmonster over onze arme wereld is losgebroken, blijken onze Christenen pijnlijk verrast, én kijken op naar het Vaticaan, met de vraag: „Wat doet de Paus?" En ze vergeten, dat de taak nu niet aan den Paus, maar aan ons zelf is. Immers, wat kan het baten, dat de Paus iets zegt, wanneer de Christenen het niet uitvoe ren, zooals het ging met al de vredesboodschap pen van HH. HH. Benedictus XV en Pius XI? Na het zoo mooie Rozenkrans-offensief van deze maand, ingezet door onze Bisschoppen, neemt de Katholieke Jongeren Vredes-Actie het initiatief van een Internationale Vredesbidweek rond het feest van St. Albertus den Grooten, Patroon van den Wereldvrede, dus van 10 tot 18 November e.k. De Rijkswaterstaat heeft Donderdag aanbe steed het maken op 'n bestaande paalfundeering van een overbrugging van de Rotterdamsche Schie, met toeleidende viaducten en opritten in den rijksweg no. 13 Den Haag—Rotterdam, onder de gemeente Overschie, met bijkomende werken. Laagste inschrijfster was de N.V. Christiani en Nielsen's Gew'apend Betonbouw Den Haag, voor 246.670. Het N. V. V. heeft zich met een uitvoerige memorie gewend tot den Minister van O., K. en W., met het verzoek de door hem getroffen maatregelen tot beperking van den cursusduur aan de dagambachtsscholen met driejarigen cursus in te trekken en daar, waar hieraan reeds een begin van uitvoering werd gegeven, te bewerkstelligen, dat de oude en betere toe stand weer worde hersteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5