Jonge Abessiniërs leeren den wapenhandel I WIJ LUISTEREN NAAR ■vj FINANCIEN KRIJGSSCHOOL TE WALOTA De weerstoestand 'N TROUWE KLANT Dagfilm ZATERDAG 19 OCT. VRIJDAG 18 OCTOBER 1935 In een paradijselijk landschap drilden Zweedsche offi cieren de jeugd Abessinische tactiek REEDS 1324 WINNAARS VEILIGHEIDSWEEK DER K.N.A.C. Van 20 tot 27 October a.s. NAT. VER. TEGEN WERK LOOSHEID Oude moordzaak thans opgehelderd Het drama te Zuid broek in Augustus 1931 Doodelijk mijnongeval Academische examens 67 JAAR EN LENIG ALS EEN KAT Hoewel zij stijve gewrichten had, toen zij 57 jaar was HET WEER OP ZONDAG Het weer wordt opnieuw onge stadig en wellicht stormachtig K.R.O.-PROGRAMMA ANDERE STATIONS Golflengten VOETBAL NED. ELFTAL—WATFORD (Van onzen specialen correspondent Capt. M. R. Thomson te Addis Abeba) Vooruit!.... Vooruit!", riep de Turksche gezant en probeerde zijn rechtervoet uit de modder te trekken, waarin hij was weggezakt tot over zijn enkels. „Vooruit!", riep ook ik, en voegde er nog eenige Abessini sche krachtwoorden aan toe. Met beide armen duwden we mee, naast een vijftal brave Abes sinische boeren, om de automobiel in bewe ging te krijgen en we plantten ons zóó stevig in den weg. dat onze voeten zich dieper en dieper in het bruine leem boorden. De motor ratelde, de koeler kookte, de wielen draaiden waanzinnig rond en slingerden waterhoozen en groote modderklompen over ons heen. We zagen er liefelijk uit! De auto deed een vertwijfelden sprong, om direct daarna weder tot aan de assen in den boterweeken bodem te zinken. De Turksche chauffeur schoof zich de muts met de halve maan en de ster achter op het hoofd, wischte zich met den rug van ce hand het zweet van het voorhoofd en stiet een hartelijk gemeenden vloek uit, waarin het woord „Allah" een groote rol speelde. Tot overmaat van ramp begon het stroomend te regenen. Een keer of zes reeds hadden wij op den „besten straatweg" van Abessinië een dergelijk geval met moeite tot een goed einde gebracht, kilometers ver hadden wij als door een rivierbed gereden en het water spoot om den auto heen, ruischend aan alle kanten als of er een schroefstoomboot voorbij ging. Nu echter schenen wij, achter de brug over een woeste beek, definitief vast te zitten. En dat gebeurde op den „besten straatweg" van Abessinië, die van de hoofdstad loopt naar Walota, de zetelplaats van de krijgsschool, een weg die naar men zegt zelfs in den regentijd door auto's bereden kan worden. Dat de moei lijkheden voor een vijandelijk leger in dit land bij een opmarsch geweldig groot zouden zijn, dat werd ons bij dezen rit met niet te ontken nen duidelijkheid helder. Bij dit alles waren v/ij omgeven door een wonderbaar mooi berg landschap: groene, weelderig begroeide weiden met duizenden gele en blauwe bloemen, hooge groene loofboomen, waarachter de grillig ge tande bergketens oprezen, waarvan de hoogste top in dichte grijze wolken verdween. Behal ve de hopelooze „straatweg" was er niets Afrl- kaansch in dit landschap, men had zich op een koelen regendag ergens in het Noorden van Engeland of van Zweden kunnen wanen. Goddank kwamen er na een poosje eenige met balken beladen muildieren aan. die blijk baar het kostbare bouwmateriaal uit den een of anderen zaagmolen naar de verre hoofdstad brachten. Met lussen werden eenige van deze in Abessinië onmisbare dieren voor de zware Amerikaansche limousine gespannen en met vereende krachten van muildieren, menschen- armen en motor gelukte het den wagen we der op vaster bodem te brengen. Na twee-en- een-half uur hadden wij eindelijk de 40 K.M. afgelegd, die Walota scheiden van Addis Abeba. Auto-rijden in Abessinië behoort niet tot de aangenaamste kanten van het bestaan. Walota is een oud, houten kasteel van keizer Menelik, waaromheen de ge bouwen liggen van de militaire school en van een escadron der keizerlijke garde. Ze ven maanden zijn zes Zweedsche officieren be zig geweest, om aan 120 Jonge Abessiniërs uit de eerste families van het land de aanvangs- kennis van de krijgswetenschap en het mili taire beroep bij te brengen. De leider van de school, de Zweedsche kapitein Tamm, had den Turkschen gezant en mij tot bezichtiging van zijn instituut uitgenoodigd. Zonder de be minnelijke Zweedsche gastheeren te willen be- leedigen, moet openlijk gezegd worden, dat de bezoekers een weinig overtuigenden indruk van het nut van deze opvoedingstaak hebben mee genomen. Al de 16- of 17-jarige Abessiniërs die hier in de leer zijn, zijn eerst leerlingen van een ly ceum geweest. Kennis van de Fransche taal was de eerste eisch voor het toelaten tot de militaire school, en bi) dezen eisch moest klaarblijkelijk de vraag naar de lichamelijke geschiktheid voor het wapenbedrijf op den ach tergrond geraken. Bijna geen der leerlingen heeft voor zijn in diensttreding ooit met scherp uit een geweer geschoten, wat, gezien den korten tijd van op leiding, wel een gebrek is, een gebrek dat vol gens de instructeurs goed voelbaar is te noe men, en te vermijden zou zijn door een betere keuze van de candidaten. De cadetten maken een te jongen en zwak ken indruk en schijnen physiek tegen de eischen van een werkelijken militairen dienst niet opgewassen. Daarbij komen de moeilijk heden van het onderricht zelf en van de commandotaal. De Zweedsche officieren spre ken een heel passabel school-Fransch en ook de meeste leerlingen kunnen zich wel eenigs- zins in deze taal uitdrukken, maar een werke lijk militair drillen in een vreemde taal schijnt mij toch een onmogelijkheid. Het gansche be drijf maakte op mij dan ook den indruk van een brave missieschool, waarvan de leerlingen in hun vrijen tijd soldaatje spelen. De ijver en de goede wil van deze leerling-officieren, hun zuivere vaderlandsliefde, verdient hoo- gen lof, maar tegeen de eischen van 'n officiers cursus naar Europeesch voorbeeld zijn zij niet opgewassen. Het scheen mij onbegonnen werk, ze in den inmiddels uitgebroken oorlog te ge bruiken. Maar zij werden tenminste aan orde, netheid en zorgvuldigheid gewend. In de slaapzalen, in de klasselokalen voor theoretisch onderricht, in de reusachtige eet zalen die tegelijk als turnzalen dienst deden, is met primitieve middelen onder leiding der Zweden zeer veel bereikt. De discipline schijnt, voor zoover een vluchtig bezoek hierin mag overtuigen, uitstekend te zijn. Groeten en mi litaire houding zijn goed en de boerenkinderen uit de omgeving der school zijn door de mili taire tucht zóódanig begeesterd, dat zij onder commando van eenige „instructeurs" ook ijverig marcheeren, met houten geweren. De Zweedsche officieren hadden het zich hier in de eenzaamheid van het Afri- kaansche land naar vermogen makkelijk gemaakt. In den goed onderhouden tuin om het huis van den commandant bloeiden roode en witte anjelieren, de leeuwenbekjes geurden, sier, boonen rankten tegen schuttingen en precies als in ieder pastoorstuintje van Europa ston den links en rechts van de paadjes de gele en blauwe violen. Aan den muur, in den gemoe delijkcn kleinen salon van den commandant, hingen in smalle vergulde lijsten de portretten van Koning Gustaaf en van de gansche ko ninklijke familie van Zweden, met eigenhan dige onderschriften. De „boys", gekleed in hun witte gewaden met sjerpen in de Zweedsche en de Abessinische kleuren, serveerden het middageten. De drie blonde Zweedsche offi ciersvrouwen en de Zweden zelf in hun goed kleedend veldgrauw deden ons bij een uitste kende flesch rooden wijn vergeten, dat wij in het Verre Afrika zijn. Wij dachten bijna, dat we in een salon in Stockholm zaten. Na den maaltijd kwamen de Zweedsche kinderen met hun pony's voor ons rijden. Zij voelden zich hier als in Abraham's schoot, beschermd door zwarte bedienden. Zij waren de eenige blanke kinderen, van vele mijlen in den om trek. Bij het genot van een sigaar vertelde kapi tein Thamm ons eenige merkwaardige feiten uit zijn nieuwe bezigheden. De drie groote houten huizen, daar in de hoogte, die tezamen het kasteel van Keizer Menelik vormen, opge richt terwijl in Addis Abeba de nieuwe resi dentie aan 't ontstaan was, staan onder op pertoezicht van een ouden „Fitaori", dat is een generaal van de voorhoede. Abessinische mili ciens houden er de wacht en het betreden der gebouwen was den Zweden verboden. Het kas teel dient als schatkamer voor de reserves van den staatsschat en meerdere kamers ervan moe. ten van beneden tot boven met zilveren taler stukken gevuld zijn. Met den ouden generaal uit Menelik's tijd onderhield kapitein Thamm een goede vriendschap en hij had lange ge sprekken met hem over het Abessinische leger. n de Abessinische legermacht zijn drie soorten van generaals: de Fitaori, of ge neraals der voorhoede, de Dedschmas of generaals van den rechtervleugel en de Gras- matsch of generaals van den linkervleugel. De generaal van den rechtervleugel geldt als de voornaamste en heeft het opperbevel over de twee andere, volgens de oeroude Abessinische tactiek om den rechtervleugel bijzonder sterk te maken. De oude Fitaori geloofde, gelijk de meeste Abessinische grooten, niet in de waarde van een moderne militaire opvoeding voor de Abessi nische soldaten. Hij leefde nog ten volle in de wereld van den eersten slag van Adoea. „Bij ons kent elkeen zijn plaats in den slag," placht hij tegen kapitein Tamm te zeggen. „De mannen van den Dedschmas vechten op den rechtervleugel, die van den Grasmatsch op den linker en de troepen van den Fitaori in de voorhoede. Wat zouden de soldaten dan nog meer moeten weten? Zij moeten kunnen schieten en met sabels vechten en de bevelen van hun bevelhebber opvolgen. Dat is alles..." Teekenend voor de hiërarchische toestanden in Abessinië en voor de voorrechten der oude families is de bijzonderheid, dat zich onder de leerlingen van de school een echten „Gras matsch", zoo iets dus als een generaal-majoor bevond. De jongeman was maar even achttien jaar oud en werd door zijn medescholieren en door de Abessinische officieren met zeer groote hoogachting behandeld, omdat hij een familielid van den keizer was, die hem den generaalsrang had gegeven. „Spreekt u dezen leerling nu met Mijnheer de Generaal aan?" vroeg ik ietwat ironisch aan kapitein Tamm. „Waarom zouden we," gaf hij laconiek ten antwoord, „hij is voor ons maar nummer 105"(wegens hun moeilijke en dikwijls gelijkluidende namen werden de leerlingen allen bij een nummer aangespro ken). Met groote zorg zagen de Zweedsche offi cieren de naaste toekomst tegemoet. Een deel van de vrouwen en kinderen waren al terugge zonden naar Europa. Vooral de kinderen ver trokken van hier met tranen in de oogen. Het afscheid van de geliefde pony's, van de zwar te. aanhankelijke bedienden en van de zoo vertrouwd geworden omgeving viel zwaar. Vrij en ongedwongen waren zij hier opgegroeid, in licht' en zon. Over het grandioze land schap ligt een zoo groote vrede, een zoo grootsch zwijgen, de menschen van het land zijn zoo hoffelijk, vriendelijk en voorkomend, dat men zich maar moeilijk kan voorstellen, waarom in Genève de meeningen der Euro- peesche diplomaten over dit land zoo scherp tegenover elkaar moesten staan. Waarom een bloedige oorlog moest ontstaan, waarin met alle middelen van de moderne techniek dood en verderf over dit vredige landschap en over deze naïeve, opgeruimde menschen wordt uit gezaaid (Copyright Cooperation nadruk verboden) Jecovitol levertraan wetenschappelijk •«fL de beste levertraan voor U en Uw kina. jfwim Verkrijgbaar bij apothekers en f 0175 per flacon. in den grooten Palmolive wedstrijd I f 500.-, de hoofdprijs voor September, werd gewonnen cfoor den heer H. Rou- wenhorst. Tulpenlaan 22, Apeldoorn. Van I t/m 15 October werden 13 Fongers rijwielen, waarde f 39.50, (of f 35.- contant) gewonnen door, 1 Oct. Mei. M, Dekker, Paradijslaan 8, Eindhoven. 2 Oct. F. Weslerhoff. N. Hoogebrug 213, Groningen. 3 Oct. P. J. v. d. Wetering, Schoolstr. A 64, Didam (Gld.) 4 Oct. Mej. Alida Verwey, Ruitenbeek, Leusden {Amersf.j 5 Oct. Mej. Jo Doemen, Julianalaan 209, Bilthoven. 7 Oct. P. J. Siardin, Wielingenplein 13, Utrecht. 8 Oct. Mevr. J. van Dijk, H.Mulierweg 32, Winterswijk. 9 Oct. Mej. T. de Jong, de Wetstraat 12, Huizum (Fr.) 10 Oct. Mej. lien Oreel, Harlingerstr. 3, Leeuwarden. 11 Oct. Mevr. A. Luyting, Verdronkenoord 97, Alkmaar. 12 Oct. Mej. M. Blatter, Gestelschestraat 5, Eindhoven. 14 Oct. G. Dijkstra, Jac. Marislaan 24, Arnhem. 15 Oct. Mej. A. Couperus, Wijk C 84 IJlst (Fr.) Koop vandaag nog UW 3 stukken Palmolive en schrijf ons, in 30 woorden of minder, waarom U Palmolive verkiest) Alle nadere inlichtingen bij Uw winkelier. In October 27 Foncjers rijwielen en 1350 extra priizen, en een VAN HOOFDPRIJS F 500.. drogisten a Tot een der vaste nummers van het werk programma der Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club behoort de organisatie van een z.g. Veiligheidsweek, waarvoor ditmaal de tijd is gekozen van 20 tot 27 Oct. a.s. Men zal zich nog herinneren, hoe de Veilig- heidslaan-toumee van het vorig jaar nuttig materiaal heeft opgeleverd juist in dit opzicht. Velen, die zich in het bezit van feillooze rem- méb, goed sporende wielen of nuttig geplaatste koplampen waanden, moesten na een bezoek aan de Veiligheidslaan tot de erkenning komen, dat zij zich hadden vergist. Als waarschuwing heeft de veiligheidslaan haar nut dus alleszins bewezen. En het lijdt geen twijfel of ook nu weer zullen velen, gedachtig aan die waarschu wing, zoovtel voor zich zelf als voor anderen, de voorzorgen nemen, welke met het oog op het naderende jaargetijde, dringend noodzakelijk zijn. Het succes dat de K.N.A.C. met haar Veilig heidslaan-tournee heeft mogen boeken, heeft haar doen zoeken naar een middel, om opnieuw op origineele wijze weder aandacht te vestigen op de Veilig-Verkeersgedachte. Ditmaal heeft het gedrag van den weggebruiker de aandacht van de K.N.A.C. gevraagd en als gevolg daarvan is de z.g. Verkeerspaedagoog ontstaan, waarvan de naam reeds de bedoeling aanduidt. De rij dende verkeersopvoeder zal zich gedurende de Veiligheidsweek op onze wegen vertoonen en zijn wijze lessen uitdeelen aan iederen weggebruiker die deze noodig blijkt te hebben. In dit licht dient men den EERSTEN WEG- VERKEERSDAG te beschouwen, welke in het midden van de veiligheidsweek, n.l. op Woens dag 23 dezer in een der zalen van het Kon. Zoöl. Botanisch Genootschap te Den Haag zal worden gehouden en waarop door niet minder dan vijftien sprekers van naam op verkeersge bied het Woord zal worden gevoerd. Tenslotte hebben als steeds weer zeer vele automobielzaken in ons land, voor zoover zij in het bezit zijn van apparaten ter onderzoek van remmen, wielsporing, lampen enz., zich bereid verklaard automobilisten tijdens de Veiligheids week in de gelegenheid te stellen, gratis hun wagens door middel van deze toestellen te doen onderzoeken. Dit is in groote lijnen de wijze waarop ditmaal de Veiligheidsweek der K.N.A.C. van 2027 Oc tober a.s. zal worden georganiseerd. T, Amsterdam is een vergadering gehouden van de Nationale Vereeniging tegen de Werk loosheid. Op deze vergadering zijn prae-adviezen be handeld over de vraag: „Welke maatregelen kunnen worden genomen om werkgelegenheid ten behoeve van jeugdige werkkrachten, zoowel handarbeiders als intellectueelen te bevorde ren? Zulks zou kunnen geschieden door ont slag van ouderen (welke categorieën van ar beiders zouden dan in het bijzonder hiervoor in aanmerking komen en op welke wijze zou den eventueele bezwaren kunnen worden on dervangen?), beperking van arbeidstijd, van ouderen, verlenging van den leerplicht enz. Prae-adviezen zijn uitgebracht door de hee- ren J. A. Berger, assistent-bestuurder van het N.V.V. en W. F. Detiger, directeur van de Ar beidsbeurs te Amsterdam. In verband met de arrestatie van den 31- jarigen R. M. te Antwerpen, verdacht van den moord te Zuidbroek, laten wij hieronder nog eens het verhaal van het gebeurd volgen: Toen de postbode Chr. Ruchtie Woensdag morgen 26 Augustus 1931 om 10 uur de woning van de weduwe Molanus te Zuidbroek bereikte, kwam hij tot de ontdekking, dat de voordeur open stond, terwijl de koeien, die niet cp tijd gemolken waren, loeiden. Om de oorzaak hier van te onderzoeken, betrad de man de woning en zag tot zijn ontsteltenis het lijk van de be woonster op den grond liggen. Terstond waar schuwde hij de buren, waarop de burgemees ter, de heer H. E. Buurma, vergezeld van po litie en rijksveldwacht, alsmede van een dok ter ter plaatse een onderzoek instelde. Bij het betreden der woning, die zich ongeveer drie kwartier gaans van Zuidbroek bevindt, n.l. te Krommerakken tusschen Zuidbroek en Scheem- da, bemerkte men reeds dadelijk een doordrin gende brandlucht, en toen men de voorkamer betrad, stond deze geheel vol met een verstik- kenden rook. Deze werd veroorzaakt door het smeulende beddegoed, dat reeds geheel verkoold was. Midden in het vertrek lag het lijk van de 76-jarige bewoonster, de weduwe W. Molanus, die aldaar woonde met haar 45-jarigen zoon. De vrouw, die een gapende wonde aan het rechteroog had, lag met een prop in den mond onder een waschrek, terwijl het duidelijk was te zien, dat er een worsteling had plaats gehad. Toen men een onderzoek instelde naar den zoon, bleek deze nergens te vinden te zijn. In de kamer waar hij slaapt vond men wel de kleeren, die hij den vorigen avond had gedra gen, doch zijn werknak was verdwenen. In de schuur vond men bloedspatten op de deur, zoo dat hier vermoedelijk ook een worsteling had plaats gehad. Wat er in werkelijkheid was gebeurd, bleef eerst nog een onopgelost raadsel. Enkele dagen later werd het lijk van den zoon uit een sloot in de nabijheid opgehaald. Ook hij bleek ver moord te zijn. Wat de doodsoorzaak van de vrouw betreft, viel te constateeren, dat zij vermoedelijk eerst bewusteloos was geslagen en daarna door wor ging of verstikking gedood, Hc< slachtoffer hield geen meiden of knech ten en woonde alleen met haar zoon op de boerenhoeve, die zich bevindt op een eenzame plek aan den weg met slechts enkele andere woningen in de nabijheid. De bewoners hier van hadden van het gebeurde niets gemerkt. In den afgeloopen nacht is bij de onder- grondsche werken van de mijn Oranje-Nassau II te Schaesberg, een ongeval met doodelijken afloop gebeurd. Toen de arbeider S. Frederiks bezig was met het weghalen van stutten, is hij getroffen door steenen uit het gewelf van de mijngang. De man werd hierdoor gedood. F., die 41 jaar oud was, was woonachtig te Heerlen. LEIDEN. Candidaatsexamen Indisch recht de heer A. Klaus. Economisch doctoraal examen indologie de heer H. H. Morison. Heb je de eeuwige sneeuw ook gezien toen je in Zwitser land was? Nee, toen wij er waren was de eeuwige sneeuw er nog niet. (Kikeriki) (Ingezonden Mededeeling) Kunt ge uw teenen aanraken, zonder uw knieën te buigen? Zoudt ge dit kunnen doen als ge 67 jaar zijt? Er is geen enkele reden waarom ge dit niet zoudt kunnen, indien ge dezelfde methode als deze dame volgt om „fit" te blijven. Zij schrijft: „Toen ik 56 jaar was begonnen polsen en enkels op te zwellen. Ik was niet meer in staat mijn hoofd te draaien. Waar ik er niets voor voelde een „echte oude dame" te worden, besloot ik een proef met Kruschen Salts te nemen. Ik heb het nu regel matig .10 jaar lang genomen en ik ben vol komen gezond. Ik wandel dagelijks 3 4 4 K.M. of zelfs meer en kan gemakkelijk mijn teenen aanraken, zonder mijn knieën te buigen, wat ik een prachtig resultaat vind, want in twee maanden ben ik 67 jaar. Vandaag vroeg men mij nog hoe ik het klaar speelde er zoo uit stekend te blijven uitzien. Mijn antwoord was: Ik ben een „Kruschenist". Mevr. E. M. P. Er is een zekere, veilige weg om „fit" te blijven: „De kleine dagelijksche dosis." Kru schen is een wetenschappelijke samenstelling van zes minerale zouten, die uw afvoerorga- nen in prima conditie houden, zoodat alle af valstoffen, die uw bloed verontreinigen en uw gezondheid in gevaar brengen, langs de natuurlijke wegen volkomen worden ver wijderd. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel fis op de buitenverpakking, de naam Rown- tree Handels Maatschappij voorkomt. ttimiiiiitiiiimiiiiiiiiiiiiitititiiittiiitiiiitiitfiiiuiiitminniitiitiiitiiiiiiir Het is nauwelijks een week geleden, dat het stormachtige weer plotseling een einde nam. Perioden van stormweer komen dikwijls op zulk een wijze tot een einde en de oorzaak is dan, dat de depressies, welke het stormweer veroor zaken, een weg inslaan, die op veel grooteren efstand in N.W.-Europa ligt. Er trekken dan wel stormdepressies voorbij maar het weer bij ons komt niet onder den invloed daarvan, om dat de werkingssfeer van die depressies niet tot ons land reikt. Inplaats hiervan komt dan de weersgesteldheid te staan onder den invloed van een gebied van hoogen druk. In dit geval kreeg het gebied van hoogen druk over Mid den-Europa een zekere uitbreiding en stabili teit, die wellicht voor de weersgesteldheid in de naaste toekomst niet zonder beteekenis zal zijn. Dat intusschen de groote activiteit der de pressies over Noordwest-Europa nog niet tot staan is gekomen, blijkt wel uit de zeer snelle ontwikkeling 1.1. Donderdag van een stormveld tusschen Schotland en de Noorsche kust, onder welks invloed de barometer in ons land dien aa.g vrij sterk begon te dalen en het weer een onstabiel karakter kreeg. Voor de weersgesteldheid in ons land aan het einde der week hebben wij van deze nieuwe stormdepressie wel niets meer te duchten, daar zij zich van ons verwijdert. Het geeft echter te denken, dat de activiteit in het Noordwesten nog zoo groot is, temeer omdat onder zulke omstandigheden nieuw gevormde depressies in den regel hoe langer hoe meer een Zuidelijker gelegen weg inslaan en dus dichter in onze nabijheid komen. De kans is derhalve groot, dat zich in het Westen of Noordwesten een nieuw stormveld ontwikkelt, hetwelk ons tegen het einde der v/eek stormweer zou kunnen brengen. Zeker heid daaromtrent bestaat er niet. Het weer zal overigens tot aan het einde der week zeer ongestadig en regenachtig, tegelijk tamelijk zacht blijven, waarbij men rekening moet houden met de mogelijkheid van storm weer. (Nadruk verboden) Nietwaar, O bent 'n trouw lezer van onze ru briek „Omroepers". U moogt er graag eens ln grasduinen. De zakenman weet van Uw speur- lust te profiteeren, hij plaatst Zaken-Omroepers, die onze rubriek Juist zoo veelzijdig doen zijn en die Uwe regelmatige belangstelling inderdaao motiveeren. 9 9 9 9 8.00 Gramofoon (gewijde muziek) 8.15 Gramofoon (morgenconcert) 10.00 Gramofoon 10.30 Muzlekuitzendlng voor fabr. 11.00 Dr. Welsmann met groot symphonletrkest 11.30 Godsdienstig halfuurtje 12.01 Politieberichten 12.15 Gramofoon I.00 Het K.R.O.-Orkest 1.50 Gramofoonmuzlek. 2.00 Halfuurtje voor de rijpere jeugd. 2.30 Sport-halfuurtje. 3.00 Kinderuurtje 4.15 Opera-programma 5.30 Esperanto-nieuws 5.45 De K.R.O.-boys 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoon 6.50 De Missiezondag 7.35 Gramofoon (Marla-liederen) 7.50 Esperanto-praatje 8.00 Nieuwsberichten 8.05 Actueele aetherflltsen 8.20 Bont om en om programma. 10.25 Nieuwsberichten II.15 Gramofoonmuzlek. 6.50 3.20 6.05 GODSDIENST Parijs n (Actualiteiten voor Katholieken) ORGELBESPELING Droitwich (Harold Ramsay). Deutschlandsender I X (Orkestconcert) ;1 II (stlonorkest) Lch (Hippodrome-or ORKEST-CONCERTEN 11.20 Deutschlandsender (Landes- symphonie-orkest) 11.20 Droitwich (B.B.C.-Northern) orkest) 12.35 Droitwich (Commodore Grand- orkest) 12.35 Parijs 12.50 Brussel 2.25 Droitwich (Hippodrome-orkest) 2.50 Kalundborg (Omroeporkest) Luxemburg Brussel I (Constantion-ork.) Hilversum I (Instrumentale muziek) Brussel II (Salonorkest) Boedapest (Boedapester Con cert-orkest) Hamburg (Omroeporkest) Brussel I (v. d. tentoonstell.) Brussel II (Radio-Sympho- nle-orkest) 8.25 Luxemburg 8.35 Parijs II (Concert) 8.40 Luxemburg. 8.50 Toulouse (Symphonle-concert) 9.20 Luxemburg 10.20 Droitwich (B.B.C.-orkest) 10.20 Deutschlandsender LICHTE MUZIEK 5.00 5.20 6.00 6.35 7.15 7.30 8.20 820 11.20 2.20 3.20 4.30 620 6.30 8.05 8.10 8.50 9.50 9.50 10.15 10.20 10.20 10.20 11.05 11.20 11.20 Kalundborg Hilversum I (Dubbel X) Langenberg (froolijk progr.) Milaan (dansmuziek) Luxemburg (dansmuziek) Berlijn (dansmuziek) Toulouse (populair concert). Milaan (Jazzmuziek) Droitwich (Jack Payne's Band) Milaan (dansmuziek) Berlijn (vroolljk program) Weenen (dansmuziek) Brussel I (dansmuziek) Boedapest (dansmuziek) Kalundborg (dansorkest) Parijs I (dansmuziek) Droitwich (dansmuziek Hamburg (dansmuziek) v>', V- De 2e en 3e acte van Verdi'i opera „La Traviata" wordt Za terdag uitgezonden door den K.R.O. (Hilversum II 4.15—5.30) 11.30 Hilversum I (Orvltropia) 11.50 Parijs II (Omroeporkest) 11.50 Toulouse (Argentijnsohe tan go's) 12.40 Toulouse (millttlr conecrt) GRAMOFOON 8.00 Hilversum I 12.20 Brussel I 12.45 Hilversum I 1.20 Brussel I 1.35 Langenberg 1.50 Brussel II 4.20 Brussel II 4.20 Brussel II 4.30 Luxemburg 4.35 Brussel I 5.20 Brussel II 5.30 Beromünster. 6.20 Brussel I 7.10 Brussel I 7.35 Brussel II 7.50 Luxemburg 8.05 Parijs II 9.55 Hilversum I (Men vraagt! WIJ draalen) 10.20 Brussel II 10.30 Luxemburg 11.00 Hilversum I (Men vraagt! Wij draalen) 11.35 Luxemburg 11.50 Hilversum I KAMERMUZIEK 12.00 1.15 4.30 5.05 6.20 9.50 4.10 4.40 6.50 7.30 7.40 8.15 9.30 10.05 8.10 6.45 8.45 9.05 10.15 I I (Trio Sam (Trio Sam de de Hilversum Gorter) Hilversum Gorter) Rome (Madaml-kwartet) Droitwich (Strijkconcert) Langenberg (Peterkwartet) Deutschlandsender (Fluiten- kwartet) SOLISTEN-CONCERTEN Luxemburg (zang) Luxemburg (harmonica) Brussel I (zang) Brussel I (plano-recital) Hilversum I (Zlno Frances- catti) Hilversum I (Zino Frances- cattl) Weenen (piano) Toulouse (solistenconcert) OPERA EN OPERETTE Rome („La vedova scaltra" operette van Strauss) Weenen („Cagliostro ln Wien, opera van WolfFerrari) Boedapest („Hochzelt lm Fa- sching". van Poldlnl) Parijs I (Operette-concert) VARIA Hilversum I (Uitzending voor de arbeiders in de continu bedrijven) 2.00 Hilversum I (Hoe de toon kunst groeide) 3.15 Hilversum I („De haven van Rotterdam") 4.20 Hilversum I (De concurrentie positie van Nederland) 5.40 Hilversum I (Letterkundig overzicht) 7.00 Hilversum I (Veluwsche uit zending) PERSBERICHTEN 8.00 Hilversum I 920 Berlijn 9,20 Deutschlandsender BERLIJN BEROMÜNSTER BOEDAPEST BRUSSEL I BRUSSEL II 356.7 M. 539.6 M. 459.5 M 483,9 M. 321.9 M. 1 Volgens „Agence Economique et Finan- cière" zou de Amerikaansche minister van Financiën Morgenthau, die momenteel ver blijf houdt te Parijs, onderhandelen over de mogelijkheid eener valutastabilisatie. Het blad publiceert een telegram uit New-York, dat men in politieke kringen aldaar de mo gelijkheid berekent, dat Morgenthau als Amerikaansch gezant te Parijs zal benoemd worden en voor hem in de plaats Kennedy, de vroegere voorzitter der Securities Ex change Commission minister van Financiën zou worden. Op 23 October a.s. xcordt de inschrijving opengesteld op f 35 mïllioen Nederlandsche 4 '4 pCt. schatkistbiljetten. 3 De „Javabode" taxeert da+ door de uit breiding van den suiker aanplant 1936 gedu rende dit jaar en 1937 1000 to1200 Euro peanen voor de suikercultuur moeten wor den aangenomen. 3 Op de gisteren gehouden iheeveiling te Amsterdam zijn de prijzen met 4 tot 8 cent per pond gestegennadat in de twee vorige veilingen de gemiddelde prijs een stijging van circa 10 cent vertoonde. De doorsnee- prijs bedraagt thans 49 cent, zijnde de hoog ste prijs van dit jaar, maar ook sinds begin 1931. Theekringen zijn overtuigd, dat de Amsterdamsche prijzen ver boven de Lon- densche pariteit zijn opgevoerd. Komen de groote aanvoeren aan de markt, dan zal een reactie niet kunnen uitblijven. Blijkens den jongsten weekstaat is de goudvoorraad bij de Fransche Bank van fr. 72.093 mïllioen tot fr. 72.122 miüioen toe genomen. Blijkens den jongsten weekstaat is de goudvoorraad bij de Duitsche Rijksbank van M. 94 mïllioen tot M. 88 mïllioen afge nomen. Blijken den jongsten weekstaat is de goudvoorraad bij de Nationale Bank van Zwitserland per 15 Oct. met Zw. fr. 6.000.000 tot Zw. fr. 1.380.800.000 toegenomen. De bïljettencirculatie is opnieuw met Zw. fr. 25.000.000 tot Zw. fr. 1.271.000.000 ingekrom pen. Alle verplichtingen van de Bank wer den voor 86.27 pCt. door goud en gouddevie zen gedekt. Te Londen maakt men zich ongerust over het Pond Sterling. Men stelt zich de vraag of een belangrijk deel van het goud door het Engelsch valuta-egalisatiefonds tot steun aan het Pond Sterling niet is aange boden en hierdoor een verandering zou kun nen ontstaan in de tactiek van dit fonds. De voorraad suiker op Cuba bedroeg op 5 October 996.332 ton en wijst hiermede een laagtepunt aan, dat sinds jaren niet is voorgekomen. De Anaconda Copper zal 2 mijnen in Montana, die sedert 1930/31 waren geslo ten, weder in gereedheid brengen, om de koperproductie te hervatten. De Intern. Nickel Co. of Canada zal wel nikkel aan de Vereen. Stater, verkoopen, doch niet voor reexport Vertegenwoordigers van de groote Ameri kaansche kunstzijdemij en verklaren, op het oogenblik niet aan prijsverhooging te den ken; in kringen van de groote verbruikers is men echter van meening, dat elk oogen blik een prijsverhooging kan worden ver wacht. Swift Co. keert een extra-dividend uit van 0.25 per gewoon aandeel, behalve het gewoon kwartaaldividend van 0.25. De New-Yorksche makelaarsleeningen be droegen in de afgeloopen week 818 mill- tegen 825 mill, de vorige week. 3 Amerikaansche petroleumkringen verkla ren, de verschepingen van petroleum naar Italië niet te onderbreken, zoolang petro leum niet op de contrabande-lijst wordt ge plaatst. Zij vestigen er de aandacht op, dat de sancties tegen Italië geen belemmering voor Amerikaansche olie-transacties kun nen vormen, daar Amerika zich strikt neu traal heeft verklaard en bovendien geen lid is van den Volkenbond. De president van de Amerikaansche Ka mer van Koophandel verklaarde, dat de uitgavenpolitiek van de regeering de be drijvigheid van het zakenleven remt en zoo lang deze toestand voortduurt., men niets met zekerheid omtrent de toekomst kan vaststellen. De binnenlandsche Amerikaansche koper- verkoopen zijn tot een zeer laag niveau ge daald. De General Electric boekte in het derde kwartaal een winst van 0.20 tegen 0.11 per aandeel het vorig jaar. De Erie Railr. boekte in September aan bedrijfsinkomsten 1.392.755 tegen 892.441 in September van het vorig jaar. 3 De Dollar noteerde gisteren te New-York 1.4756 tegen 1.4760 eergisteren. Het Pond Sterling bewoog zich vanoch tend te Amsterdam op 7.25Y-7.26]/- (vorig slot 726); de Frank op 9.729.73 vorig slot 9.73) en de Dollar op 1.47y-,1.47% (vorig slot 1.4711/16). De Nivas verkocht 1200 ton superieure suiker, 2443 ton bruine suiker en 1168 ton ajgekeurde superieur. DEUTSCHL. SENDER 1571 M DROITWICH 1500 M. HAMBURG 331.9 M HILVERSUM I 301.5 M (AVRO en VARA) HILVERSUM II 1875 M. (KRO en NCRV) LANGENBERG LUXEMBURG MILAAN PARIJS I PARIJS II I ROME TOULOUSE WEENEN 455.9 M. 1304 M. 368.6 M- 1648 M. 3122 M- 430.8 M. 328.8 M. 506.8 M VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOG1DS Voor den oefenwedstrijd, welke het voorloopig Nederlandsch elftal Woensdag 23 October a.s. tc Rotterdam tegen Watford zal spelen, zijn door de Keuze-Commissie van den K. N. V. B. als re" serves aangewesten de spelers Krieg (S. V. V.)> Wilders (Blauw Wit), Breitner (Hermes D. V- S.), vrauwdeunt (Feyenoord) fen Westphad (Blauw Wit). Alleen de tram mag mmder richting •an te geven en met een altijd geldend voorrangsrecht rijden. Voor auto mobilisten en wielrijders zijn de regels van weg en veiligheid gegeven to het ia hun eigen belang om geen „trammetje te spelen**.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 6