KUNSTIJSBAAN Bezuiniging op Onderwijs De besprekingen te Genève Bemiddelingsactie van Laval New-Vorksche Beurs Opmarsch van de Heimwehren DE SALARIEERING ZATERDAG 19 OCTOBER 1935 De officieele inwerkingtreding der economische sancties met min stens veertien dagen vertraagd? Commissie van achttien vergadert heden Het nieuwe gevaar, dat Frankrijk zijn oorlogshavens aan Enge land beschikbaar zou stellen Groote betooging op den Ween- schen Heldenplatz Oostenrijk en de oorlog in Abessinië Avontuur van Italië vindt weinig sympathie De studentenstaking te Kowno Oplossing in den vorm van een compromis verwacht Vliegende patrouille- schepen" in Amerika Zonder tusschenlanding zullen zij den Stillen Oceaan kunnen oversteken Het afgetreden kabinet van Joego-SIavië Versterkingen in Egypte Korte berichten SCHEEPVAARTBESPREKIN GEN MET JAPAN In onze Oost niets bekend omtrent de hervatting Nederlandsche geestelijken te Singapore DAGELIJKS GEOPEND MOTORSPORT K.N.M.V.-kampioensrit 1935 56 rijders startten onder gunstige weer somstand ighed en De start Bezweren tegen de subsidierege ling voor bijzondere hoogere burgerscholen en gymnasia Opheffing van scholen De gehuwde onderwijzeres Omzetting H.B.S. PHILIPSFABRIEKEN Dividend 22 October betaalbaar Ontslagname aan het Landbouwcrisisbureau Een ernstig onderzoek wordt ingesteld Oude misdaden aan het licht gekomen Een oud-Ossenaar te Eindhoven gearresteerd FAILLISSEMENTEN AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 18 October De Honderdduizend WISSELKOERSEN MARKTNIEUWS STOOMVAARTLIJNEN i GENèVE, 18 Oct. (A.N.P.). In de econo mische subcommissie der coördinatie-com- mia ie, is men het niet eens geworden over den grondslag van een ontwerp-resolutie, waardoor, naar het D.N.B. meldt, de offi cieele inwerkingtreding der economische sancties met minstens veertien dagen son worden vertraagd. De regeeringen van België en de Sowjet-Unie hebben medegedeeld, dat zij de financieele sanc ties tegen Italië ten uitvoer zullen leggen. De regeeringen van Zweden. Uruguay, Joego-Sla- vië en de Sowjet-Unie hebben voorts het ver bod van wapenuitvoer naar Italië aangenomen. De Nederlandsche minister van Buitenlandsche Zaken heeft eveneens medegedeeld, dat de Nederlandsche regeering alle aanvaarde sanc ties ten uitvoer zal leggen. Teagle, de president dei Standard Oil Com pany of New-Jersey verklaarde, dat hij onder de gegeven omstandigheden geen enkele reden zag om de gewone petroleum-transacties tus- schen de Standard Oil Company en haai Ita- liaansche filialen te verhinderen. Het derde voorstel inzake economische sanc ties, dat de sanctiecommissie uitwerkt, tal dd verzoek der Britsche delegatie de bepaling be vatten, dat iedere regeering zoo spoedig moge lijk, op zjjn laatst 28 October, aan de commis sie mede zal hebben te deelen op welken datum zij gereed zal zijn om de maatregelen toe te passen. De commissie van achttien zal Zaterdag 10 uur bijeenkomen. De staten van de Kleine Entente en de Bal kan Entente hebben besloten gemeenschappe lijk op te treden met het oog op de gelijktijdige toepassing van het voorstel van de tweede com missie voor de financieele sancties. Bij regeeringsdecreet is op Malta den uitvoer van stukken metaal verboden, tenzij met toe stemming van de regeering. In verband hiermede wordt medegedeeld, dat Italië sedert jaren alle oudroest en oud metaal op Malta opkoopt. De Engelsche assurantiemaatschappij te Londen hebben de Grieksche scheepvaartagent schappen medegedeeld, dat zij voortaan de ver zekering van goederen die met Italiaansche schepen worden vervoerd, zullen weigeren. ROME, 18 October. (A.N.P.) Terwjjl de bemiddelingsactle van Laval tot dusverre in de Italiaansche bladen als zonder kans op succes werd voorgesteld, schrijft de „Giornale d'Italia" in een verslag van zijn Parfjschen correspondent, dat Laval zijn besprekingen onverstoord voortzet en dat zelfs eenige gunstige teekenen aanwezig zijn; de atmos feer lijkt vandaag minder duister. Intussclien duikt aan den horizon een nieuwe •in zeer belangrijke factor van gevaren op, nJ. de mogelijkheid, dat Frankrijk de Engelsche vloot aan de Middellandsche Zee zijn oorlogs havens ter beschikking zal steden. Eenige andere Parijsche correspondenten der Italiaansche bladen zien daarin in zooverre een groot gevaar, dat Frankrijk in geval van een mislukken van de pogingen van Laval nog meer in het raderwerk van de door Engeland opge bouwde sanctiemachine gegrepen zal worden er de scheiding tusschen vandaag nog aanwe zige economische en militaire sancties steeds onzekerder en gewaagder moet worden. De „Tribuna" keert zich zeer scherp tegen het Engelsche verzoek aan Parijs de Fransche vloot, resp. de Fransche havens aan de Middel landsche Zee ter beschikking te stellen. Het gaat hier alleen om een poging tot intimidatie, die uitgaat van de volkomen onjuiste veron derstelling, dat de Italiaansche vloot een aan val zou doer, op de Engelsche vloot. Een feit is daartegenover de concentratie van geweldige Engelsche strijdkrachten in de Mid dellandsche Zee, in Egypte en Palestina, waar mede ook en weliswaar uitsluitend door Enge- ltnd en buiten den Volkenbond om cegenover Frankrijk een voldongen feit is geschapen. WEENEN, 18 Oct. (ANP) Vrijdagavond heeft een betooging plaats gevonden van de vader- landsche organisaties voor de bonds kanselarij en op den Heldenplatz. De plechtigheid begon met een toespraak van den bondscommissaris voor den Heimats- dienst. overste Adam, die de onwrikbare trouw van het Vaderlandsche Front jegens de regee ring tot uitdrukking bracht. Vervolgens defi leerden de 10.000 Heimwehrmannen. die van morgen uit Neder-Oostenrijk en Burgenland in Weenen aangekomen waren, met stalen helmen en het geweer aan den schouder langs de bondskanselariJ. De Weensche Heimwehr, die onder leiding staat van majoor Fey, heeft geen deel geno men aan den opmarsch in gesloten formatie. Eenige leden van de Weensche Heimatschutz hebben zich zonder wapenen aangesloten bij den fakkeloptocht. In aansluiting op den op marsch werd een fakkeloptocht gehouden van de civiele organisaties van het Vaderlandsche Front. WEENEN, 18 October (A.N.P.) In een op merkelijk artikel in de „Wiener Politische Blatter" schrijft dr. Winter, de onderburge meester van Weenen, dat het Abessinische avontuur van Italië geen sympathie onder het Oostenrijksche volk vindt. Italië, aldus ver klaart hij, is beslist impopulair geworden. In dien de kloof tusschen Italië en Engeland wij der wordt, zoodat deze niet meer te overbrug gen is, zal een toenadering tusschen Italië en Duitschland het gevolg zijn, waardoor de Itali aansche garanties voor Oostenrijk waardeloos zouden worden.. KOWNO, 18 Oct. (A.N.P.) De staking der studenten aan de universiteit alhier is heden onverminderd voortgezet. Enkele studenten, die de collegezalen wilden betreden, werden daarvan door stakende studenten met kracht terugge houden. Tot incidenten van belang is het ech ter niet gekomen. De besprekingen tusschen den senaat en de regeering zijn nog niet geëindigd. Men verwacht, dat vandaag nog een oplossing in den vorm van een compromis zal worden gevonden, zoodat dan Zaterdag de gewone col leges hervat zouden kunnen worden. NEW.YORK, 18 Oct. (Reuter). Vice-admi- raal King, de leider van het aeronautisch bu reau van den marinestaf, heeft te Los Angelos een plan uiteengezet voor den bouw van een groote vloot „vliegende patrouilleschepen" voor de Amerikaansche marine. Hij deelde mede, dat te San Diego onmiddellijk begonnen zal worden met den bouw van zestig watervlieg tuigen, die de kern zullen worden van een groote strijdmacht „vliegende kruisers"', die den Stillen Oceaan zonder tusschenlanding kunnen overvliegen. Volgens een bericht uit Washington zal op aanwijzingen van den chef van den staf gene raal Craig, het vijf-jaren-plan tot uitbreiding en modemiseering van de land- en lucht strijdkracht worden bespoedigd. Het program zal president Roosevelt na zijn terugkeer wor den voorgelegd. Het plan voorziet den bouw van een duizendtal vliegtuigen. BELGRADO, 18 Oct. (Reuter) Wat de reden van het aftreden van het kabinet betreft, uit men hier de veronderstelling, dat minister president Pandeli Evangheli, die 78 jaar oud is, van de vermoeienissen van zijn machtspositie wjl uitrusten. Volgens berichten uit Podgoritza zou de oor zaak van bet aftreden van het kabinet gelegen zijn in de impopulariteit van den minister van binnenlandsche zaken, Moessa Juka, die verant woordelijk geacht wordt voor de onderdrukking van de poging tot opstand van 14 Augustus te Fieri. KAIRO, 18 Oct. (Reuter) Het Britsche gar nizoen in Egypte is versterkt met een brigade infanterie, welke voorloopig te Alexandrië een kantonnement zal betrekken. De brigade te Alexandrië bestaat uit vier bataillons, waarvan èèn komt uit Engeland en de drie overige uit het Oosten. Twee bataillons, een Britsch en een Egyp tisch worden naar Mersah Matruh gezonden in de Westelijke woestijn, waar zij zullen blijven tot de toestand meer normaal wordt. Alle treinen in deze richting zijn bezet met militairen en materiaal. Voor het vervoer van licht geschut worden thans kameelen gebruikt. In officieele kringen ontkent men categorisch de geruchten, die spreken hetzij van het aan brengen van versterkingen aan de Albaneesche kust, hetzij van een gedeeltelijke mobilisatie van het Albaneesche leger. Op 't Foreign Office te Londen is 't Japansche antwoord overhandigd op de Engelsche nota, waarin voorgesteld werd, voorloopige vlootbe- sprekingen te openen vóór den aanvang van de conferentie, die tegen eind 1935 op het pro gramma staat. Het aantal Engelsche arbeiders, aangesloten bij de Vakvereenigingen is in 1935 met 4 pCt. van het aantal van eind 1934 gestegen. Het aan tal leden bedraagt thans 4.567.000. De gezondheidstoestand van Arthur Hender son, den voorzitter van de Ontwapenings-confe- rentie baart ernstige ongerustheid. President Masaryk van Tsjecho-Slowakije heeft een decreet geteekend, waarbij de erken ning als zoodanig van den Poolschen consul te Ostrawa, Klotz, wordt ingetrokken, daar hij on der de bevolking van de Poolsche minderheid in Tsjecho-Slowakije propaganda maakte tegen den Tsjecho-Slowaakschen staat. In verband met de vele klachten, welke de Spaansche regeering heeft ontvangen over par ticuliere speelbanken, heeft de ministerraad be sloten het spelen in Spanje te verbieden. Tijdens het onderhoud, dat Laval had met prins Paul van Joego-SIavië, overhandigde deze hem het grootkruis van de orde van den Witten Adelaar van Joego-SIavië. De Poolsche minister Beek lijdt aan angina; men vreest voor een abces in de keel. Zijn toe stand is niet zorgwekkend. De ministerraad van Spanje heeft zijn goed keuring gehecht aan het handelsverdrag met Hongarije. De vlieger en ontdekkingsreiziger Sir Hubert Wilkins is per schip naar Magallanes vertrok ken, waar hij zich zal voegen bij den Ameri- kaanschen aviateur Ellsworth, die voornemens is dezen winter een vlucht naar de Zuidpool te maken. Wilkins heeft medegedeeld, dat hij in Maart zal beginnen met de voorbereiding van een nieuwen tocht naar de Noordpool per onder zeeboot. Met spoed is politieversterking gezonden naar het district Demerara in Britsch Nieuw-Guinea waar onrust heerscht tengevolge van een sta king van enkele duizenden arbeiders, die loons- verhooging verlangen. De staat van beleg is nog niet afgekondigd. 'BATAVIA, 18 Oct. (Aneta) Aangezien het be richt van het A.N.P. uit Tokio omtrent de ge- dachtenwisseling over concrete maatregelen ten gunste van de hervatting van de Neder- landsch-Japansche scheepvaartbesprekingen slechts beteekenis heeft indien ook in Neder- landsch-Indië hieromtrent iets bekend is, won Anëta inlichtingen hier te lande in, waarbij bleek, dat noch bij de Regeering, noch bij de scheepvaartmaatschappijen .iets omtrent de hervatting bekend was. De verwachtingen voor de hervatting van deze besprekingen zijn hier te lande nu juist niet hooggespannen. BANDOENG, 18 Oct. (Aneta) Reverend Fa ther Van der Sande te Singapore vertrekt bin nenkort naar Nederland. Pater Dionysius Van Gorp zal dan de eenige Hollandsche priester ter plaatse zijn. ZONDAGMIDDAG ƒ0.50 (kinderen 0.35) Te bereiken met bus A, D, E, K, trams 3, 6, 9, 10, 11, 14 en Gooische Tram De K.N.M.V.-kampioensrit, welke door om standigheden in 1934 geen doorgang kon vinden, wordt dit jaar weer in volle glorie gehouden. Verschillende factoren werkten mede om de zen rit tot nu toe in alle opzichten te doen slagen. Ten eerste was de deelname dit jaar zeer belangrijk, zoowel wat de kwaliteit als de kwan titeit der rijders betreft. De beste Nederlandsche rijders verschenen aan den start en het was reeds bij het begin te zien, dat hier een feile strijd om den kampioenstitel zou geleverd worden. Ten tweede hebben de zeer fraaie weersom standigheden 'n groote rol gespeeld. Want niets bekoelt het enthousiasme van een motorrijder zoozeer indien het enthousiasme van de deelnemers zich ten minste laat bekoelen als het rijden in een plasregen, vooral gedurende de nachtelijke uren. Dit vermindert de presta ties van de rijders in groote'mate, daar ten gevolge van het mindere zicht vooral bij grootere snelheden de gladheid van den weg en de drassigheid van de terreingedeelten, de gemiddelden ver naar beneden gehaald worden. Dit is den rijders en den organisatieleden be spaard gebleven en het ziet er niet naar uit, dat de regen morgen spelbreker zal zijn. Ten slotte mag niet vergeten worden te ver melden, dat het succes van den rit niet in de laatste plaats te danken is aan de organisatie van de K.N.M.V.-Sportcommissie, welke orga nisatie als altijd weer uitstekend was. Zoowel voor toeschouwers als voor rijders was alles buitengewoon goed verzorgd. Gedurende den nachtrit, een zwaar gedeelte van den tocht, daar de rijders, als zij daarvoor starten, al heel wat moeilijkheden achter den rug hebben, zijn op een afstand van 80 a 100 K.M. benzinesta tions ingericht, waar ook olie verkrijgbaar is. Reparatieposten behoefden niet te worden aan gebracht, daar iedere rijder, die bij een even- tueele reparatie door een derde geholpen wordt, er onherroepelijk „uit" ligt. Ook de rijder, die met onvoldoende geluid demping rijdt, wordt eveneens gediskwalificeerd. Dit voorschrift is niet te ontduiken door „per ongeluk" gedurende den rit den geluiddemper te „verliezen", want in dat geval vindt ook dis kwalificatie plaats. De inwoners van de dorpen en steden, langs welke de rit plaats vindt, behoeven dus niet bevreesd te zijn door oorverdoovend lawaai uit den slaap gewekt te worden, voor zoover zij ten minste niet als enthousiaste kijkers het mach tige schouwspel van de doortrekkende renners wenschen gade te slaan. Vrijdagmiddag om half twee werd op den Hiuvel te Tilburg de start gehouden. Van de 63 renners hadden er 7 verstek laten gaan. Er werd elke minuut een rijder gestart, zoodat bin nen een uur allen in de richting Roermonó ver dwenen waren. Na twaalf en een halve kilome ter kregen ze reeds bij den Hondsberg de eerste proef van een „terrein-rit", waar een mul tra ject driemaal gereden moest worden. Dit stukje was echter niet buitengewoon zwaar en werd door de meesten dan ook gemakkelijk genomen. Men beschouwde dit meer als een voorproefje van wat „Norg" brengen zou. Daarna ging het weer door verschillende dorpjes naar Roermond, waar de eerste rijder om 5.22 uur moest aankomen. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer nopens het wetsontwerp tot verlaging van de openbare uitgaven voor het onderwijs. Aan dit verslag wordt het volgende ontleend; Onder erkenning, dat het salarisvraagstuk in het algemeen bij dit ontwerp niet aan de orde is en de voornemens van de Regeering met betrekking tot de jeugdsalarissen blijkens de Millioenennota niet slechts de onderwijzers, maar ook de ambtenaren en werklieden in Overheidsdienst betreffen, stelden eenige leden er toch prijs op, bij de behandeling van dit wetsontwerp hun standpunt omtrent het sala risvraagstuk uit een te zetten, voor zoover dit in het bijzonder betrekking heeft op de sala- rieering van onderwijzers. De Regeering heeft haar voornemen aange kondigd. de ambtenaarssalarissen met 5 pet. te verlagen; deze verlaging zal worden toegepast op alle salarisnormen; op grondsalarissen, op toeslagen, op periodieke verhoogingen, enz. Dit is, naar de meening van deze leden, voor de onderwijzers kwalijk te aanvaarden. In de behandeling der onderwijzerssala rissen zijn in het verleden fouten gemaakt; deze moet men herstellen, maar niet ver ergeren en toespitsen. De grondsalarissen behooren niet gekort te worden. Mocht korting onvermijdelijk zijn, dan zou deze kunnen worden toegepast op hetgeen daar boven komt. Eenige leden zouden het een goede bezuini ging achten, indien alle kweekscholen voor on derwijzers zouden worden opgeheven en de kweekelingen voortaan hun opleiding aan de hoogere burgerscholen zouden ontvangen. Wan neer daarnaast de u.l.o.-scholen zouden worden opgeheven, zou daarmede een groote bezuini ging worden bereikt. Vele leden verzetten zich tegen deze denk beelden, waarbij zij er op wezen, dat de h.b.s.- opleiding toch gevolgd zou moeten worden door een speciale opleiding voor onderwijzer, een ander soort kweekschool dus. In het belang van de werklooze onderwijzers, in het belang ook van hot onderwijs, verklaar den verschillende leden zich voorstanders van het ontslag van de gehuwde onderwijzeressen, waardoor voor 1937 een bezuiniging van een millioen gulden zou worden verkregen. Andere leden kwamen hiertegen op. Weer andere leden, die ook hunnerzijds meenden, dat de gehuwde vrouw niet in de school thuis hoort, betwijfelen echter, of de bezuiniging, die hierin gelegen is, niet over dreven is. Ten aanzien van de subsidieregeling voor bijzondere hoogere burgerscholen en gymnasia verklaarden verschillende leden dat bij hen overwegende bezwaren zijn blijven bestaan tegen het voorgestelde in de artikelen 1 en 5, volgens hetwelk schenkingen van particulie ren aan scholen indirect voordeelen aan het Rijk zouden opleveren. Wil men op het bijzonder middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs bezuinigen, dan stelle men de besturen, die bij particu lieren hebben aangeklopt en zelfs met parti culiere gelden de gebouwen en terreinen geheel schuldvrij hebben gemaakt, niet ten achter bij andere besturen, maar men bezuinige over de geheele linie door bijvoorbeeld de percentages van het Rijkssubsidie in de kosten van de ge bouwen te verlagen. Andere leden konden zich met de voorge stelde artikelen vereenigen, voor zoover al thans betreft schenkingen, welke zonder be paald omschreven bestemming aan een school bestuur zijn gedaan. Bij artikel 13 drong men er op aan het ge tal 65 voor een vijf-jarige school terug te brengen tot 60. Ook bij artikel 6 werd aange drongen op een bepaling, dat niet in eens het geheele subsidie zou vervallen, doch slechts een evenredig gedeelte, indien de school minder dan 60, respectievelijk 100 leerlingen zou tellen. Ondanks de toezegging in de Memorie van Toelichting, kon de voorgestelde schoolgeld regeling verscheidenen leden weinig bevredi ging schenken. Vele leden konden zich in het geheel niet vereenigen met het voornemen van de Regee ring, een aantal Rijks hoogere burgerscholen om te zetten in scholen met drie-jarigen cur sus. Naar hun meening zullen vooral de kleine plaatsen en het omringende platteland den weerslag van den voorgenomen maatregel on dervinden. Ten kantore van de N.V. Philips te Eindhoven is de algemeene vergadering gehouden van aan deelhouders der N.V. Philips' Gloeilampenfa brieken, onder voorzitterschap van den heer G. van Mesdag. Er waren aanwezig 21 aandeelhouders ver tegenwoordigende 88.951 aandeelen. Alvorens tot de agenda over te gaan, gaf de heer Mesdag een korte verklaring over het niet onmiddellijk publiciteit geven aan het voorstel tot dividend-uitkeering. De dreigende Europee- sche gevolgen van het Italiaansch-Abessijnsch conflict waren hier debet aan. Tot commissaris werd herkozen de heer C. H. Minor te New-ork; tot onder-directeur van de N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken werd ir. F. j. Philips benoemd. Het dividend zal a s. Dinsdag be! aaibaar zijn. Onmiddellijk daarop volgde de a'gemeene ver gadering van aandee'houders der N.V. Gemeen schappelijk Bezit van Aandeelen der N. V. Philips' Gloeilampenfabrieken onder voorzitter schap van dr. A. F. Philips. Er waren 11.969 aandeelen vertegenwoordigd door 22 aandeelhouders. Tot leden van den Raad van" Beheer werden benoemd in de vacatures, door het periodiek aftreden van dr. A. F. Philips en iet overlijden van den heer H. L. Philips, de hoeren dr. A. F. Philips en G. van Mesdag. De Raad van Beheer werd uitgebreid met mx, H. F, van Walsem en ir, F, J. Philips. Tegen het stelsel van drie-jarige hoogere burgerscholen als zoodanig, voerde de hier aan het woord zijnde leden aan, dat aan dergelijke scholen naast het U.L.O. steeds minder behoefte blijkt te bestaan. Ten aanzie» van de bezuiniging, welke de Regeering beoogt, meenden de hier aan het woord zijnde leden, dat deze zeer gering zal zijn. Verscheidene leden verwonderden zich over het optimisme van de regeering ten opzichte van de volgzaamheid van de besturen der bij zondere H.B.S. om het Rijksvoorbeeld te vol gen. Andere leden vreesden, dat het voor de bij zondere scholen ondoenlijk zal zijn om de hoog ste twee klassen op te heffen, in verband met de financieele gevolgen voor de schoolvereni gingen, waaromtrent dit ontwerp geen bepalin gen bevat. Laat de regeering, aldus meenden deze leden, liever scholen opheffen, voor zoover dit zonder bezwaar kan geschieden, maar de scholen, welke blijven bestaan, behoorlijk in richten. Zij gaven daarom in overweging, dit artikel terug te nemen en te vervangen door wettelijke bepalingen tot schadeloosstelling van schoolbesturen bij eventueele opheffing van scholen. Verscheidene leden konden zich niet ver eenigen met het voorstel van de regeering, de Rijksvergoeding voor het uJ.o. tot vier leerjaren te beperken. De vijfjarige 6chool voor uJ.o. voorziet op goedkoope wijze uitnemend in een dringende behoefte. In het bijzonder geldt dit voor de u.l.o. scholen voor meisjes. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Boon in verband met de beëindiging hunner dienst betrekking door een viertal juridische ambte naren van het Regeeringsbureau voor de uit voering van de Landbouwcrisiswet 1933, heeft Minister Deckers o.m_ geantwoord, dat het mo tief, dat door de vier bedoelde ambtenaren wordt aangevoerd, is achterstelling in hun werk zaamheden en positie, die een gevolg zou zijn van het machtsstreven van een ambtenaar van het Landbouw-Crisis-Bureau, tegen wien zij om andere redenen ook bezwaren hebben. Naar deze aangelegenheid wordt een ernstig onderzoek ingesteld. De aanleiding daartoe vindt de Minister zoowel in de motieven, die door de betrokkenen zijn aangevoerd, als in 't daartoe strekkend verzoek van den boven bedoelden ambtenaar. Uiteraard zal aan misstanden, die aan het licht mochten komen, een einde worden ge maakt. De gemeente-politie te Eindhoven heeft op verzoek van de gemeente-politie te Oss gear resteerd en op transport naar Oss gesteld den oud-Ossenaar A. van S. Bij een verhoor, dat hem op het politiebureau te Oss werd afgenomen, bekende hij om. be trokken te zijn geweest bij den overval met ge weldpleging op den 60-jarigen varkenskoopman G. van Hinthum in den nacht van 1 op 2 No vember 1924, waarbij drie schoten werden ge lost, waarvan één van Hinthum in den rug trof. Voor dit feit heeft reeds P. van G. uit Oss zes jaar gevangenisstraf ondergaan. Ook toen tertijd werd van S. gearresteerd, doch wegens gebrek aan bewijs op vrije voeten gesteld. Verder verklaarde van S. medeplichtig te zijn geweest aan den in 1927 gepleegden roofoverval op Huijsmans in de heide te Oss, die werd mis handeld en van een bedrag aan geld en een jachtgeweer werd beroofd. Van S. zal op transport naar Den Bosch wor den gesteld. Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties). Failliet verklaard: 17 Oct.: A. Berkhout, koponran, Uitgeest, Cor- nelisstraat 6. L. J. Albers, winkelier, D enHelder, Ooie vaarsstraat 36. W. Bruin, wagenmaken. De Waal op Texel. A. C. Knip, kapper. Groesbeek, Dorpstraat 8. M. A. Staring, slager, Arnhem, Rappards- plein 39. H. J. Lek, koopman, Arnhem, Weverstr. 31. H. G. Schimmel, stalhouder. Ede, Nieuwe Stationsstraat 5. A. Wattenberg, kolenhandelaar, Nijmegen, Flora weg 73, J. Bruwers, brandstoffenhandelaar, Mun- nikezijl. De nalatenschap van J. Visser, in leven vrachtschipper, Schiermonnikoog. A. Kok. kleermaker, Sneek. R. Kooiman, werkman, Sneek. P. Sevenich, Kerkrade, Hoofdstraat 67. W. Stracke, tlmmerfabrikant, Mierlo-Hout. Jos. Crijns, Swalm'en. L. van Rijssen, autoverhuurder, Epe. Opgeheven wegens gebrek aan actief de fail lissementen van: W. van Wagensveld, Ede; A. D. Kilsdnk, Nijmegen: D. Mulder, wed. F. van Elk, Nijmegen; A. F. Esvelt, eenig vennoot van de firma Joh. V. d. Meijden. Arnhem: J. J. Overberg, Leeuwarden; M. H. Quanjel, Lutterade-Geleen; M. Boltong, Simoelveld; G. Dahmen, Heerlen; H. Vernes, Maastricht. (Medegedeeld door Simoons Co., A. van Vliet Zn. en L. Slijper) Van 3.304.30 uur Kon. Olie 188%—% Philips 247%—248 H. V. A. 203—204 N. I. S. U. 104% Vorstenlanden 22%—22 Holl. Bank 44% Aku 26% Anaconda 12 13/16 Wilson 4%—5/16 Kennecott 15% Amer. Enka 12% North Amer. Rayon 12 7/16 Van 4.30—5 uur H. V. A. 204%204 Ned. Ind. Handelsbank 81 Anaconda 12% North Am. Railway; 10 Duizenden hopen op de honderd duizend. In het leven van zoovele tobbers speelt een loterijbriefje een groote rol. Het kan immers gebeu ren!Ieder heeft een zelfde kans, waarom ik dan niet? Zoo vertrouwen ontelbaren en wach ten jaar na jaar hun gedroomd maar nooit werkelijkheid geworden geluk. We hebben zoo'n armen slokker gekend. Hoevele jaren speelde hij reeds! Met een doorgefourneerd brief je. Om zóóveel tijd moest er bij ge past worden. En eens, in een baloo- rige bui fourneerde hij met meer de kans ivas weg en vertrouwen was gedaald: het.geep toch niets Laat nu enkele dagen later op het nummer van het waardeloos gewor den briefje de honderdduizend val len Historisch! We staan er voor in. Nemen we het als een parabel en plaatsen we alles over naar ander ter rein. Onze leering zij, dat we nooit hopeloos moeten worden, nooit ons vertrouwen op eindelijken bijstand moeten opgeven.... steeds moeten standvastig blijvenAnders vliegt de prijs die ons toegedacht was, ons voorbij. Slotkoersen Oct. 18 17 16 Allied Chemical 1701/2 172 171 American Tel. TeL 140 V, 141V, 141% American Tobacco B. 1031/2 102% 103 Anaconda Copper 21% 21V* 207/g Baltimore Ohio 14% 14% 147/g Canadian Pacific 9% 87/8 9% Case Treshing 87 83% 83 Consol Gas of N.Y. 27% 27% 28% Dupont de Nemours 134 1341/g 1347/g General Electric 337/8 34% 34V* General Motors 491/2 48% 49% i-loninklijke Olie 417/8 42 417/8 New York Central 21% 21% 22V* Radio Corp. ol Am. 77/g 7% Standard Oil ot N.-Jersey 45 45% 45 United States Steel Corp. 44% 44% 45% vVestinghouse Electric. 83 *37/8 84V3 NEW-YORK Oct. 18 17 Londen 4 90% 4 92% Parijs 6.69% 6.59% GRAANNOTEERING LIVERPOOL, 19 Oct. Tarwe. Oct. 6.9JA, Dec, 6.5 Maart 6.2, Mel 6.1 16 4.91% 6 59Vs LEEUWARDEN, 18 Oct. Graan. Inlandsche granen tarwe witte mindere 5.005.50. gerst zo mer puike 5.00—5.60, haver witte puike 6.006.75. Buitenlandsche granen; gele laplatamais disp. 104.50 boordvrij Leeuwarden; gele laplatamais disp. 97.50 boordvrij Rotterdam; La Plata gerst disp. 113 boordvrij Leeuwarden; La Plata gerst disp. 105 boordvrij Rotterdam; Noord-Arm lijnkoeken disp. 7.boordvrij Leeuwarden; Noord-Am. lijn koeken disp. 6.40 boordvrij Rotterdam; Noord-Am. lijnkoeken merk S.K., disp. 6.45, boordvrij Rot terdam. BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN. Aangekomen 18 Oct.: Glaurhyd, »- Swansea; Krossfonn, tank. Port Arthur; Aurora, s., Middl. Zee; Elmpark, s., W.-Afrika laatst Duin kerken. Vertrokken 18 Oct.: British Endeavour, tank, Abadan; Kapaaren, s., Gothenburg; Costa Rica, s., W.-Indie; Fauna, s., Bilbao; Brunla, s., Oslo. AMSTERDAM. Aangekomen 18 Oct.: Glaurhyd, Swansea, steenkolen. Ertskade, Furness; Kross fonn, Port Arthur, benzine. Petroleumhaven, Vinke Co.; Aurora, Middl. Zee, stukgoed, Su- rinamekade, Verg. Cargadoorskantoor; Elmpark, W.-Afrika laatst Duinkerken, cacao en palm- pitten, Javakade, Wambersie Zn. KON. NED. STOOMB. MIJ. AURORA, 18 Oct. van Middl. Zee te Amst. OBERON, 18 Oct. van Gibraltar naar Jaffa. HEBE. 18 Oct. van Kopenhagen naar Aarhuus. TAUNA, 18 Oct. van Amst. naar Spanje. MIJ. OCEAAN POLYPHEMUS, 18 Oct. van Amst. naar Java. ROTT. LLOYD KOTA BAROE, thuisreis, pass. 18 Oct. GH braltar. INDRAPOERA, uitreis, 18 Oct. van Southampton. HALCYON LIJN STAD ARNHEM, 18 Oct. van Seriphos te R'danf MIJ. NEDERLAND JOHAN DE WITT, uitreis, 18 Oct. van Genua, DIVERSE SCHEPEN TOWA, arr. 18 Oct. te Havre, AGN1TA, 18 Oct. van Houston te Hamburg; gaat naar Rouaan en Fayal v.o. ALDEGONDA, 14 Oct. van Pladjoe n. Singapore, ALETTA, 13 Oct. van Balik Pappan naar Hong kong, Mirl, Balik Pappan en Singapore. ANASTASIA, 15 Oct. van Singapore n. Soesoe. ANGELINA, 16 Oct. van Amoy n. Tamsul en, Tongkong. APOLLONIA, 18 Oct. van Constanza te Port Said verwacht; gaat naar Cnstanza en verm. Haifa. ARTEMIS, 18 Oct. van Napels te Constanza; gaat naar Rotterdam. AUGUSTINA, 14 Oct. van Singapore n. Saigon en Bangkok. GADILA, 18 Oct. van R'dam te Port of Spain; gaat naar Las Palmas err verm. Curacao. GENOTA, 15 Oct. van Curacao naar Lissabon en Engeland. HERMES, 17 Oct. van Venetië te Gravosa; gaat naar Triëst om te dokken. JOSEFINA, 16 Oct. van Haiphong te Pladjoe; gaat naar Singapore. JUNO, 16 Oct. van Fladloe n. Batavia. MACUBA, 20 Oct. van Curacao te Rotterdam verwacht; gaat daarna naar Rouaan, dan dok ken te Rotterdam. MAGDALA, 17 Oct. van Cristobal te Curacaoj gaat naar Amsterdam en Rotterdam'. MALVINA, Montreal naar Tampico, Engeland en Rotterdam, 18 Oct. bij Key West. MAJA, 18 Oct. van Rouaan te Curacao; gaat naar Hamburg en Harburg. MAMURA, Messina naar Curacao en verm. Genua 20 Oct bij St. Kitts verwacht. MANVANTARA, Montreal n. Baytown en verm. naar Rotterdam en Hamburg, 19 oct. bij Key West verwacht. MARPESSA, l7O0£ yan Trinidad te Las Pal mas; gaat naar Barbados v.o., Curacao en Ne derland. MEGARA, Kdam naar Houston. 21 Oct. bil Key West verwacht. MÏFZA, 16 PCP van B.-Aires te Curacao: gaat naar Engeland, Rouaan, dan dokken te R'dam. PETPONETJ'A. 15 Oct. van Saigon te Bangkok. PHOBOS. Oct. van Curacao te Thameshaven verwacht: eaat daarna naar Furfleet, dan dok ken te Amst. FA.PANA, 18 Oct. van Shellhaven te Curacao: gaat verm. natr Bergen, Oslo. Gothenburg en st^vholm. SCOPES. 17 Oct. van Suez te Perim: gaat naar Ahndan. Bombav eir Verm. Abadan en Suez. SET.fNE, 16 Oct. van Palermo te Curacao; gaat verm. naar Guena, Livorno en Nanels. SEnrrwAMIS, 21 Oct. van Port Said te R'dam verwacht. STJNETTA. 17 Oct. van Curacao te Shellhaven; gaat naar St. Kitts v.o. MTTisT.AND. 17 Oct. van Amst. te Goole. MOcifijffcht Haifa n. Grangemouth, was 17 Oct. 260 miilen Z.W. van Ouessant. MIJDRECHT, 18 Oct. van Helsingborg n. Stock* holm. TURA. 17 Oct. van H.-Aires te Montevideo. VEERHAVEN, 17 Oct. van Rio Janeiro n. Havre.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2