Het gevaar uit de lucht Quaker Havermout Basiliek te Hulst vernieuwd H J 7 MAATREGELEN TER VERDEDIGING ZOO VERSCH EN GEURIG ALS OP DEN DAG VAN DEN OOGST Kerkelijk Leven Morgen Missiezondag! ZATERDAG 19 OCTOBER 1935 Middelen tot afdoende bescher ming behooren nog tot de illusies Wie moet de kosten dragen? Financieele gevolgen Wie Maandag terecht staan Weer acht Ossenaars komen voor de Bossche rechtbank Voor een vrijgezellen belasting R.K. Bond voor Groote Gezinnen acht deze redelijk en wenschelijk Parkherstellingsoord Officieele opening door H. K. H. Prinses Juliana OVEREENKOMSTEN VAN ONDERNEMERS Nieuw restaurant op Schiphol Ten gerieve van 't steeds groeiend aantal bezoekers De gerestaureerde St. Willibrorduskerk te Hulst, waarvan het Protestantsche deel door de Katholieken is overgenomen De katholieken hebben thans de geheele St. Willibrorduskerk in gebruik Geheel gerestaureerd Het interieur van de gerestaureerde Si. Willibrordusbasi- liek te Hulst. Boven het orgel het nieuwe glasvenster van Joep Nicolas Doet allen iets bijzonders voor de missiën Pastoor A. G. Rhee STEUN AAN DEN TUINBOUW Volgende week een voorschot- uitkeering NEDERLAND EN FRANKRIJK Contingenteeringsaccoord verlengd MIJNBOUWSCHADE „Willem Sophia" moet vergoeding geven ELECTRISCHE CENTRALE TE ROTTERDAM Geen smokkelschip COMMUNISTISCH PAMFLET AANGEPLAKT In kazerne te Utrecht AANGIFTE RADIO-ONTVANG- INRICHTINGEN Ook voor radiotoestellen in auto's verplicht ONEERVOL ONTSLAG Gemeente-ambtenaar had geknoeid Parlement en kiezer Dr. Josephus Jitta Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer nopens het wetsontwerp betref fende bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen. Algemeen was men van oordeel, dat maatre gelen ter bescherming van de bevolking tegen aanvallen uit de lucht niet achterwege mogen blijven. Met de strekking van het wetsontwerp kon men zich dan ook vereenigen. en men er kende, dat voorzieningen op dit gebied spoedig tot stand moeten komen. Verscheidene leden wilden er echter reeds dadelijk op wijzen, dat men Z'ch geenerlei illusies moet maken, dat deze bescherming afdoende zal zijn. Dit kan geen reden zijn om het nemen van maatregelen achterwege te laten; wèl echter om zich niet in den waan te brengen, dat luchtaanvallen met een zekere gerustheid kunnen worden afge wacht. Eenige leden vestigden er in het bijzonder de aandacht op, dat van de zijde van fabrikanten en handelaren in z.g. beschermingsmiddelen te gen gas- en andere aanvallen getracht wordt een zekere gerustheid ingang te doen vinden en de vrees voor oorlog te verminderen door de suggestie te wekken, dat er middelen zijn, die afdoende bescherming kunnen geven. Tegen een dergelijke misleiding dient, aldus deze leden, met kracht te worden opgekomen. Sommige leden stelden de vraag, of de Re geering het nemen van eenigszins ook maar eenige doeltreffende maatregelen tot bescher ming van kinderen, zieken, zwakken en ouden van dagen mogelijk acht. Deze leden vreesden, dat de in te richten schuilplaatsen vrii primitief zullen moeten blijven. Waarop steunt de bewering dat zulke schuil plaatsen met geringe kosten kunnen worden in gericht? Aanbevolen werd, in het bijzonder de artsen en het verplegend personeel in ruime mate op dc hoogte te brengen van de werking van ver giftige gassen en de daartegen te nemen maat regelen. Met den opzet van het wetsontwerp konden vele leden zich vereenigen. Zij waren met de Regeering van oordeel, dat ir. tegenstelling met de actieve luchtbescherming, welke onder het Departement van Defensie ressorteert de passieve luchtbescherming, gebracht behoort te worden onder de bemoeiingen van de burgerlij ke overheid, met name onder den Minister van Binnenlandsche Zaken. Evenzoo betuigden zij hun instemming met de gedecentraliseerde wij ze van uitvoering, welke in het ontwerp is op genomen, waardoor aan de burgemeesters der verschillende gemeenten voor een belangrijk ge deelte de uitvoering van de wet zal worden op gedragen, zij het onder toezicht van de Regee- ring. Eenige andere leden konden deze opvatting niet deelen. Zij achtten het onjuist, de luchtbe scherming te beschouwen als een zaak der bur gerlijke Overheid. Deze leden waren voorts van oordeel, dat de gemeenten niet als de voornaamste organen bij de uitvoering van deze wet behoorden te werden ingeschakeld. De ervaring heeft geleerd, dat zonder nadere wettelijke voorzieningen de voorbereiding van de bescherming van de bevolking tegen lucht aanvallen niet kan worden overgelaten aan de militaire autoriteiten in samenwerking met het particulier initiatief. Vele leden, die tegen de strekking van het ontwerp geen bezwaar hadden, waren echter van oordeel, dat uit het ontwerp en de Memorie var. Toelichting niet voldoende blijkt, hoe ver naar de bedoeling der Regeering de te nemen maatregelen zullen moeten gaan. Vooral voor de beoordeeling van de financieele gevolgen van het ontwerp is dit van gfoot be lang. Hoever zal b.v. gegaan worden met het voorschrijven, dat in groote gebouwen schuil plaatsen moeten worden ingericht? De mi nister van Binnenlandsche Zaken zal, voor rekening van het Rijk, dergelijke voorzieningen kunnen eischen niet alleen bij het -bouwen, maar ook bij het veranderen van woningen of andere gebouwen, welker afmetingen bij alge- meenen maatregel van bestuur aangegeven grenzen overschrijden. De vraag, wat de Re geering zich in dit opzicht voor oogen stelt is, vooral financieel van overwegend belang. Niet minder geldt dit voor hetgeen van de ge meenten zal worden geëischt. Voorts stelden verscheidene leden de vraag, of de bepalingen omtrent de persoonlijke praes- taties, die van de burgers kunnen worden ge- eischt, niet te ver gaan. Deze leden achtten het wenschelijk, in de wet beperkingen op te nemen ten aanzien van aard en duur der te vorderen medewerking. De voorgestelde kostenverdeeling tusschen Rijk en gemeenten vond bij vele leden instem ming. Zij achtten het juist, dat alleen die maat regelen, welke in alle gemeenten zullen moeten worden genomen, door de gemeenten zullen moeten worden betaald en dat het Rijk de overige kosten zal dragen. Verscheidene leden wilden daaraan echter toevoegen, dat de luchtbescherming huns in ziens voor het overgroote deel toch Rijkszaak zal moeten blijven. Een aantal leden zou nog verder willen gaan. Zij waren van oordeel, dat alle kosten van de luchtbescherming uit 's Rijks kas behooren te worden voldaan. Sommige leden, die zich in beginsel met de verdeeling der gemeenten in drie gevarenklas- sen en de daaraan vastgeknoopte regeling der kostenverdeeling konden vereenigen, wilden er toch op wijzen, dat deze regeling in financieel opzicht een gevaar voor de gemeenten kan meebrengen. Van verschillende zijden werd de vraag ge steld, of de Regeering reeds een, zij het ruwe schatting kan geven omtrent de kosten, welke dit ontwerp, wet geworden, voor het Rijk en de gemeenten zal medebrengen. Sommige leden waren van oordeel, dat wen schelijk geachte maatregelen op het gebied van de luchtbescherming niet te spoedig om budge- taire redenen achterwege mogen worden ge laten. Daartegenover wezen anderen er op, dat de kosten van luchtbeschermingsmaatregelen nu eenmaal niet los van den algemeenen budge- tairen toestand beschouwd kunnen worden. Eenige leden drongen aan op het veelvuldig houden van oefeningen, teneinde de groote be- teekenis van beschermingsmaatregelen tegen luchtaanvallen bij de bevolking ingang te doen vinden. werd vastgebonden, waarna zij zich met een buit van ongeveer ƒ35» uit de voeten hebben gemaakt. Voorts zal terecht staan de 29-jarige arbei der M. A. v. d. E., wien ten laste is gelegd, cat hij te Oss en te Deurne C. en d. B. in lichtingen heeft verschaft tot het plegen van cat misdrijf door hun of een hunner mede te Ceelen, dat bij Geven geld te stelen was en de woning van Geven aan te wflzen. Tenslotte zullen gezamenlijk terechtstaan de •29-jarige schilder W. A. B., de 31-jarige land bouwer F. d. R. en de 26-jarige arbeider J. M. ct. B. Hun is ten laste gelegd dat zij op 2 Novem ber 1930 te Oss (Zevenbergen) te zamen met een of meer anderen in de woning van den thans 37-jarigen koopman Johannes Kuypers na geweldpleging hebben weggenomen een geldsbedrag van ongeveer duizend gulden. Acht Ossenaars, die zich allen achter slot en grendel bevinden, zullen zich te verant woorden hebben in de derde strafzitting, welke de Arrondissements-rechtbank te 's Hertogenbosch Maandag 21 October hou den zal ter berechting van de misdaden van de Ossche bende en haar aanhang. Den 22-jarigen arbeider H. A. R. en den 25- jarigen metselaar J. A. v. B. is tenlaste gelegd, dat zij in den nacht van 4 op 5 Februari 1934 te Oss hebben ingebroken bij den slager Jans sen en een hoeveelheid spek, ham en ander vleésch hebben gestolen. Voorts zullen in verband met de in den nacht van 20 op 21 Januari te Oss gepleegde inbraak in de woning van denzelfden slager, waarvan de buit bestond uit een groote hoeveelheid ham, varkensrug, spek, worst en eenig geld, af zonderlijk terecht staan de 25-jarige arbeider M. J. d. B. en de 33-jarige arbeider J. J. B. De derde zaak heeft betrekking op den door J P. C., 23 jaar, en P. W. d. B., 20 jaar, in den nacht van 3 op 4 Juli te Deurne gepleegden roofoverval in de woning van den thans 76- jarigen Hendrik Geven, die door dit tweetal Het Hoofdbestuur van den Ned. R.K. Bond voor Groote Gezinnen heeft aan den Minister raad een adres gericht van den volgenden in houd: Het Bestuur van den Ned. R.K. Bond voor Groote Gezinnen heeft met leedwezen ver nomen, dat de Regeering zich gedwongen ziet ter sluiting van het budget voor 1936 verhoogde belastingen op te leggen, maar in het bijzonder betreurt het Bestuur, dat bijna de helft van de 26.200.000 gulden, die de Regeering uit de ver hoogde belastingen hoopt te vinden, zal worden verkregen uit verhooging der Omzetbelasting. Het Bestuur v.n. meent de aandacht van Uwe Excellenties te moeten vest'- :r op de met dezen maatregel noodzakelijk verbonden toename van ongelijke verdeeling van druk der belastingen tusschen gehuwden en ongehuwden. Dat bij onvermijdelijke belastingverhooging allereerst de Omzetbelasting in aanmerking wordt gebracht, welke als regel de gezinnen we der zwaarder treft dan de ongehuwden, is voor de eerste in hooge mate teleurstellend. Ons Bestuur is van meening, dat het herstel van billijke verhoudingen in belastingdruk i tusschen gehuwden en ongehuwden de in voering van een vrijgezellenbelasting thans re delijk en wenschelijk maakt ter vervanging van maatregelen, welke den belastingdruk voor de gezinnen in het bijzonder hebben verzwaard. Het beveelt de invoering van zulk een belas ting met nadruk in de aandacht van den Raad van Ministers aan. Zóó komt Quaker Havermout op uw tafel. Al meer dan 50 jaar is Quaker Havermout het voortreffelijkste voedsel dat U zich denken kunt, rijk aan vita minen en met een heerlijken nootach- tigen smaak. Thans kost Quaker, doordat het in Nederland gemaakt wordt, slechts 22'/,ct. per pondspak netto 500 gramzoodat het onder ieders bereik valt. Moeders! Koopt dit kostelijk voedsel, het komt uw gezin ten goede. QUAKER OATS - GRAANPRODUCTEN N.V. - Rötterdam Naar wij vernemen, zal H.K.H. Prinses Juliana op 31 October a.s. het Parkherstellings oord van het Nederlandsche Roode Kruis aan den Zijlweg te Haarlem officieel openen. Vrijdag is afgekondigd Staatsblad no. 604, houdende een Besluit van 12 October 1935 tot vaststelling van het tijdstip van de inwerking treding van de Wet tot 't algemeen verbindend en onverbindend verklaren van ondernemers overeenkomsten. (Dag van inwerkingtreding 14 October 1935.) Naast het bekende K. L. M.-hotel op den Ringvaartdijk bij het vliegveld Schiphol is een nieuw restaurant verrezen, dat plaats biedt aan 250 a 300 personen. Aan de bui tenzijde den indruk gevend van een lang gerekte loods, biedt het interieur in fris- sche kleuren gehouden en met eenvoudige middelen tot stand gebracht, den bezoekers een unieke gelegenheid om onder het genot van een kopje koffie of van meer geestrijk vocht het bedrijvig gedoe der hoofdstedelij ke luchthaven gade te slaan, terwijl mede een moderne keukeninrichting er borg voor staat, dat ook verwende magen ten vol le kunnen worden bevredigd! Het was de voorzitter van den Raad van Be stuur der K. L. M., de heer ir. A. Wurfbain, die tijdens het voorbezoek aan dit restaurant, dat door de geschenken van vele milde gevers in een bloemenhof was herschapen en waar zich op het daarvoor ingerichte podium een orkestje deed hooren, gelegenheid vond, er op te wijzen dat gedurende de laatste jaren het bezoek aan het vliegveld Schiphol met sprongen is vooruitge gaan. Werd in 1931 een getal van 136.023 bezoe kers bereikt, in 1934 was dit reeds gestegen tot 247.048, terwijl het voor 1935 wordt geschat op ruim 300.000. Vooral in den zomer van 1935 is het bezoek bijzonder groot geweest. Op Schiphol en Waal haven zijn tot 1 October 1935 resp. 292.385 en 192.000 bezoekers geweest tegen resp. 206.947 en 121.000 in dezelfde periode van 1934. Hierbij zijr. nog niet inbegrepen de duizenden, die op mooie middagen en avonden de terrassen en de Hulst viert feest. De grootsche taak der res tauratie van de aloude St. Willibrordus kerk, waaraan na de overname van het protestantsche deel in 1929, in 1930 werd begon nen, is geëindigd. Enthousiasme, offervaardigheid, toewijding en volharding hebben in 6 jaar tijds gewrocht, wat vroeger vrijwel onmogelijk scheen: De majes tueuze kerk, nu basiliek, met den hoog opgaan- den haast ijlen toren, is geheel en prachtig ge restaureerd, het bezit der katholieke bevolking geworden. In haar voorname, ruime, ranke en rijke ont wikkeling, met omgang, straalkapellen, contre forts en luchtbogen, typeert deze kerk geheel de Fransche kathedraal der 13e eeuw. De kronieken vermelden haar reeds in 1270, maar de vele branden, door den loop der eeuwen heen (in de jaren 1468, 1562, 1663 en 1876) vernielden toren, schip en kapellen, waar door het tegenwoordige gebouw weinig nog ge meen heeft met dat der 13e eeuw. Gesterkt door de liefde voor het roemrijke verleden van Hulst, waarvan de oude kerk de blijvende herinnering en steeds de hoop voor dë toekomst was, hebben de Hulstenaren, na iedere calamiteit die hun kerk trof, haar in eere weten te herstellen, waarbij zij steeds hulp zoch ten en vonden van de bekwaamste bouwmeesters van hun tijd. Zoo herbouwde de befaamde Mat- theus Keldërmans in 1482 het schip en na de branden van 1562 en 1663 ontwierpen Jaspar van Antwerpen een nieuwen toren en Bernar- dus Maas van Aalst een nieuwe spits. Nadat in de 17de eeuw de hervormers de kerk in hun bezit hadden genomen, en voor haar en het land der vier-ambachten een tijd van har den strijd en tevens van verval was aangebro ken, ontstond onder Lodewijk Napoleon in 1806 de simultaan kerk, waarbij door den bouw van een muur het gebouw in tweeën werd gesplitst en de katholieken het koor met het dwarspand en de zuidelijke kapel van het schip kregen. Dat was voor de bevolking, die voor negen tienden uit Katholieken bestond, een heuglijk feit. Sinds de hervorming huisde men in een schuur en de historie vermeldt dat voor de in wijding de Bisschop van Gent met grooten luister werd ingehaald. In den nacht van 31 Augustus 1876 brandde de voorlaatste toren af, waarbij het carillon al spelende in de vlammen opging. Dr. P. H. J, 1 Cuypers was het, die toen de tegenwoordige Gothi- sche spits ontwierp. Bij geen ander monu ment in ons land komt de eigenaardige Fransch aanvoelende propositie van Dr. Cuypers' toren motief zoo gunstig tot haar waarde. In 1929, na twee jaren van moeizaam onder handelen, kwam de kerk in haar geheel weer in het bezit der katholieke parochie. Meer dan honderdduizend gulden was de prijs er voor, en bijna vier maal dat be drag zou noodig zijn, om haar haar vroegeren luister weer terug te ge ven. Rijk, provincie, Ge meente en de Parochie zelve, participeerden in de kosten, waarbij de houding van de bevol king, vooral in dezen tijd, uitzonderlijk mag wor den genoemd. Zoon en kleinzoon van den grooten Dr. Cuypers, den architecten Joseph en Pierre Cuypers, werd het ontwerp en de res tauratie opgedragen, waarmee de naam Cuy pers tot in het derde ge slacht aan de historie der kerk is verbonden. Na vijf jaar stagen ar- heid, na het overwin- nën van vele moeilijk heden, technische zoowel als financieele, verheft zich nu de kerk weer, luisterrijk als voorheen, boven het belfort van het stadhuis, de torens der refugia van Duinen en Bandëloo en de oude wallen, welke sedert eeuwen de stad omsluiten. De fraaie teere roomkleur der wit-getinte kalksteen van het monument verspreidt een aantrekkelijk waas over herstelde muren en bo gen en over in schaduw ondergaande détails. De scheidingsmuur inwendig, een product van loutere rede, dat spotte met het geloofs-senti- ment en den volkszin, is verdwenen. In het voormalige protestantsche deel zijn pijlers, bo gen en de fijn behakte kapiteelen weer ont daan van de witte pleisterlaag, dat heel het timbre van de prachtige natuursteen smoorde. Evenals in de zijbeuken heeft het midden schip in dit deel gewelven gekregen, waarvan de reeds aanwezige aanzetten wezen op een vóór 1930 nooit uitgevoerd plan. Het polychroom uit de Oostkerk, vervuild en verbleekt, dateerend van 1892, werd verwijderd, evenals de dikke glimmende olieverflaag op de wanden der kapellen, waarbij halfbegrepen mo dellen van middeleeuwsche oude motieven tot leidraad hadden gediend. De geheele geschiedenis der kerk is opgenomen in de herstelde glas-in-lood-ramen van de zij beuken, die nu in grijs en neutraalblauw den gevoeligen natuursteentoon accentueeren. Door het nieuwe glas der hooge herstelde koorvensters kan de zon nu weer haar kleurig lijnenspel ontwikkelen op de gebladrande kapi teelen der kolommen en de geprofileerde spits bogen. Het schoone werk is volbrachtEn als nu weer de klokjes van een beiaard hoog over de daken zullen zingen, zal het Hulster volk kunnen zeg gen als eens de oude Cornelis de Vos: „Met liefden gemaakt ende ghegeven aan de stadt tot een eeuwighe memorie"» B. veranda van het K. L. M.-hotel op den Ring vaartdijk bevolken. Meer en meer wordt Schiphol het doel van uitstapjes van gezelschappen, vereenigingen en scholen. Tot heden was op het vliegveld eigen lijk geen geschikte gelegenheid om voor deze ge zelschappen een koffiemaaltijd of avondeten op te dienen. Bij uitzondering werd soms van een der hangars gebruik gemaakt, waar b.v. eens een gezelschap van 2500 menschen een koffie maaltijd werd opgediend, doch vanzelfsprekend was deze ruimte niet altijd beschikbaar, zoodat de nieuwe inrichting in een lang gevoelde be hoefte voorziet. Ir. D. Roosenburg te 's-Gravenhage, die op zijn terrein reeds verscheidene malen belangrijk werk voor de K. L. M. tot stand bracht, heeft ook dit restaurant, dat Vrijdagmiddag voor het publiek is opengesteld, ontworpen. Ook de bouw is onder zijn leiding geschied. De afmetingen van het gebouw zijn: lengte 31 meter, breedte 9 meter en hoogte 8 meter. De wand aan de zijde van vliegveld en hotel bestaat uit drieledige deuren, welke geheel kunnen worden geopend. Uit het restaurant en van het ruime terras heeft men een zeer goed uitzicht over het vlieg veld; de geriefelijke inrichting zal ongetwijfeld ook andere bezoekers dan de reeds genoemde ge zelschappen trekken. Bij de bezichtiging onder geleide van ir. Roo senburg gaven, behalve ir. Wurfbain, mede van hun belangstelling blijk de heeren mr. L. H. Slotemaker, secretaris van de K. L. M., A. van der Pauw, chef van de afdeeling Vervoer, W. H. E. Nieuwenhuys, chef van het passagekan toor, I. A. Aler, chef van den vlieg-technischen dienst, G. Spit, chef van den lijndienst, A, Thomson, stationschef op Schiphol, U. F. M. Dellaert, havenmeester van de luchthaven, als mede enkele officials van het vliegveld Croy don. De Nederlandsche Nationale Raad tot Voort planting des Geloofs schrijft ons: De Missie-Zondag die door Z. H. den Paus voor de geheele katholieke wereld is ingesteld, wordt morgen weer gevierd. Dringend vragen wij aan de Katholieken van Nederland om dien Algemeenen Missie-Zondag waardig te vieren: door gebeden en H. Com munie voor de uitbreiding der Missiën en door een milden steun aan de collecte, die morgen in alle kerken gehouden wordt ten bate van het Genootschap tot Voortplanting des Geloofs (Broederschap van den H. Geest) voor de groote nooden der Missiën. De bedoeling van den H. Stoel is op dien dag allen in de gelegenheid te stellen door gebed en aalmoes iets bijzonders voor de missiën te doen. En de toestand in de missiën is op dit oogen- blik van dien aard, dat èn geestelijk èn stof felijk van'een uitersten nood moet worden ge- sproken. Gebed en aalmoes mag dus terecht van allen gevraagd worden. Z. D. H. Mgr. H. Taskin heeft aan den wel- eerw. heer A. G. Rhee eervol ontslag verleend als pastoor te Nootdorp, dat deze om gezond heidsredenen had aangevraagd. Nu de richtprijzen volgens welke de steunver- leening voor bepaalde producten geschieden zal, door den Minister zijn vastgesteld, zal, naar we vernemen, de volgende week de voorschot-uit- keering plaats vinden op de Tuinbouwsteun- gelden over 1935. Aan de meeste veilingen zijn hiervoor de noo- dige gegevens reeds beschikbaar. •d De minister van Buitenlandsche Zaken heeft een brief aan den voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal gezonden, waarbij de minister de Kamer doet toekomen een twee tal notawisselingen tusschen Harer Majesteits gezantschap te Parijs en de Fransche Regee ring betreffende verlenging van het op 26 Maart 1934 te Parijs tusschen Nederland en Frankrijk gesloten contingenteeringsaccoord. De civiele kamer der Rechtbank te Maas tricht heeft de Ned. Steenkolenmijnen „Willem Sophia" te Spekholzerheide-Kerkrade veroor deeld tot het betalen van 2561.10 schadever goeding aan den heer K., wegens geleden mijn- bouwschade aan zijn woning. Voorts werd de mijn veroordeeld tot het betalen van de proces kosten en de honoraria aan de deskundigen, ten bedrage van ongeveer 1000. In tegenwoordigheid van talrijke autoriteiten en genoodigden heeft de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, dë elëctriciteitsfabriek aan de Galileistraat te Rotterdam officieel in gebruik gesteld. Met deze centrale krijgt Rotterdam een van de modernste bedrijven op dit gebied in West-Europa. De beteekenis hiervan is echter niet beperkt tot Rotterdam, maar ook de om liggende gemeenten, zelfs het eiland Voorne en Putten betrekt stroom van het Rotterdam- sche G. E. B. Naar thans blijkt beperkte de smokkelwaar, welke in het Hospitaalkerkschip „De Hoop" werd aangetroffen, zich tot enkele artikelen, die een lid van de bemanning had meegebracht en verzuimd aan te geven. Het betrof hier een vrij onschuldig geval. De betrokkene had intusschen van den kapi tein van het schip een berisping' in ontvangst te nemen. In hooger beroep hebben voor het Hoog Militair Gerechtshof terecht gestaan L. F. J. D.. gewoon dienstplichtig-soldaat van de 18e comp. pioniers te Utrecht en K. M., gewoon dienst plichtig-soldaat van het le bat. 2e school- compagnie van het Regt. Genie te Utrecht, bei den thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te 's Gravenhage, die door den Krijgsraad te 's Hertogenbosch ter zake van het ruchtbaar heid geven van een de Krijgstucht ondermij nend geschrift, zijn veroordeeld, ieder tot 1 jaar en drie maanden gevangenisstraf, met ontslag uit den dienst zonder ontzetting. Het hof behandelde deze zaken afzonderlijk, het eerst tegen M. Deze antwoordde op de ten lastelegging, dat er op zekeren ochtend in de vroegte in de Kromhout-kazerne te Utrecht, onder de manschappen pamfletten waren ver spreid, waarvan hij zeide den inhoud niet te kennen. Wel had hij, aan de andere zijde van een schot staande, een gedeelte daarvan hooren voorlezen. Dit gedeelte bevatte sommige eischen welke de militairen moesten stellen teneinde hun burgerlijke kameraden in den strijd te steunen. Na voorlezing werd er geroepen: „Jon gens dat moet opgeplakt worden". Uit bravoure had beklaagde gezegd, dat hij dit wel durfde, waarop hij een van de pamfletten aan de ach terzijde met zeep besmeerde. Dit ging evenwel niet naar wensch want de zeep was te droog. De verdachte D., die zich juist had gewasschen. bood daarop zijn zeep aan, welke vochtiger was. Een van de pamfletten werd daarop op het aanplakbord, een tweede op een kastje vastge hecht. De advocaat-fiscaal, mr. de Visser, betoogde dat het verweer van beklaagde niet opgaat. Hij kende wel degelijk den geheelen inhoud van het pamflet en kon dus weten dat het in hooge mate de krijgstucht ondermijnde, hetgeen ook tot hem moest zijn doorgedrongen. Spr. achtte de door den Krijgsraad opgelegde straf, al is die zwaar, in overeenstemming met den ernst van het feit en vroeg bevestiging van het vonnis. In de zaak tegen D. betoogde de advocaat fiscaal, dat het vonnis van den Krijgsraad ten deze niet juist is, daar aan D. slechts mede plichtigheid kan worden ten laste gelegd, zoodat ook zijn straf minder behoort te zijn dan die van den hoofddader. Spr. vroeg derhalve ver nietiging van het vonnis en veroordeeling van D. tot 10 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. In beide gevallen pleitte mr. J. H. Willems voorwaardelijke veroordeeling. Zcoals bekend, behoort van de aanwezigheid van elk radio-ontvangtoestel aangifte te wor den gedaan. Dezer dagen bleek, dat de bezitter van een ontvangtoestel, dat in een luxe auto was inge bouwd, daarvan geen aangifte had gedaan. De aandacht wordt er op gevestigd dat ook voor dergelijke toestellen aangifte verplicht is. Verzuim zou aanleiding kunnen zijn tot in beslagneming. Aangifte-formulieren zijn kosteloos aan de Rijkstelegraaf- en telefoonkantoren verkrijg baar. De gemeenteraad van Vaals heeft oneervol ontslag verleend aan den boekhouder-kassier H. der gemeentebedrijven, wegens knoeierijen. Sedert 1930 hadden in de boekhouding onre gelmatigheden plaats blijkens het uitvoerige rapport, uitgebracht door het accountants bureau Nijst. In het geheel waren 48 onjuiste boekingen. Het totaal verduisterde bedrag be droeg ruim 2500. Daar deze som door de fa milie is bijgepast, lijdt de gemeente geen fi nancieel nadeel. Verschenen is de 25e jaargang van het Jaar boekje „Parlement en Kiezer," uitgegeven bij de fa. Nijhoff te 's-Gravenhage, samengesteld door den bibliothecaris van de Tweede Kamer, F. K. van Iterson. Het boekje geniet bü belangstellen den een te goede reputatie, dan dat wij nog maals op de onmisbaarheid ervan moeten wijzen voor hen, die op de een of andere wijze iets te maken hebben met het parlement. Het Internationale Bureau voor Volksgezond heid te Parijs heeft in de plaats van Sir George Buchanan als president gekozen dr. N. M. Jo sephus Jitta.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5