Weer storm uit het Zuid-Westen De „Kerkplein" bij Egmond gestrand Rust welke den naderenden strijd doet vreezen Op weg naar het Zuidelijk front Sleepbooten ter hulp uitgevaren Het nieuws van heden De assisteerende sleepboot Drenteeveneens aan den grond geraaktdoordat afgebroken sleeptros in de schroef kwam REDDINGBOOT IN DE NABIJHEID MAARSCHALK BADOGLIO TE ADOEA AANGEKOMEN De aardbeving in Amerika DE LAATSTE DAG IN ADDIS ABEBA P. A. M. KAT Het complot tegen Ataturk DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZONDAG 20 OCTOBER 1935 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f3.58 bijvooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Ochtendblad EEN EN ZESTICSTE JAARGANG No. 19603 Ook op andere plaatsen langs de kust hadden vele schepen het zwaar te verduren Loodsdienst gestaakt Voortdurend in moeilijkheden Overgeleverd aan wind en golven Maarschalk Badoglio E Storm waarschuwingsdienst |j V astgevaren Gestrande tjalk weggedreven Boot verloren Het algemeen wachten is op het sein van een nieuwen Ita- liaanschen opmarsch De keizerlijke legers eveneens gereed PROJECTIETIJD KINOHUIS „VOS" Adoea zal nooit aan de Italianen worden afgestaan. De strate gische beteekenis der stad In 't hoofdkwartier van Gen. Nasiboe Minister Kerrl ontvangt den Nuntius Storm boven Schotland ACCOUNTANTSKANTOOR DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN Blind Oogen die u met aanzien.... Ieder onzer kent het leed van zoovelen die ofwel blind geboren, ofioel blind ge worden zijn. God geeft kracht naar kruis en de blinden zijn minder te beklagen dan het lijkt. Zij kunnen zich tot uitnemende werkers bekwa men, tot groote kunstenaars en tot andere hoogstnuttige menschen in onze maatschappij. Van velen hunner gaat een levenskracht en een geestelijke warmte uit die de zien den rondom hen verwarmt. Maar om die blinden bekwaam te maken voor den levensstrijd en om hun de gelegenheid te scheppen nut tig werk te kunnen verrichten, is noo dig de daadwerkelijke sttun van alle zienden. Gij zijt een cijns aan hen verschuldigd voor uw eigen gave van het licht. Beklaag hen minder, doch help hen meer. Erger dan de lichamelijke blindheid is de geestelijke blindheid van den menschGij, ziende ivees niet geeste lijk blind voor den nood van uw blin den evenmensch. Helpt waar ge kunt, nu op verschillends plaatsen een actie gaande is tot steun aan katho liek blindenwerk. Samenzweerders waren gewapend met handgranaten en pistolen DE MM ER-GASFORNUIZEN 9 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Het 5000 ton metende stoomschip „Kerkplein" van de N.V. Scheep vaart Mij. „Millingen" te Rotter dam is Zaterdagavond om zeven uur, toen de tros, waarmede het door de sleepboot „Drente" werd gesleept opnieuw knapte, vlak voor Egmond gestrand. De sleepboot „Drente" bleef in de nabijheid. Behalve de IJmuidensche reddingboot is ook die uit Den Helder ter assistentie uitgevaren. In verband met het feit, dat het om 8 uur vloed was, liep het schip in den storm groot gevaar. De sleepboot „Drente", die de „Kerk plein" op sleeptouw had, heeft, toert de tros knapte, dézen in de schoef gekregen. Het schip zendt noodseinen uit. Een later bericht meldt, dat de sleep boot „Drente" met den tros in de schroef ook bü Egmond aan Zee is gestrand. Naar wü nader vernemen is het stoomschip „Kerkplein", dat Zaterdagmorgen tijdens vlie gend stormweer van IJmuiden uitvoer, be stemd voor Rotterdam, tengevolge van tegen wind en kolengebrek voor de kust in moei lijkheden geraakt. Tegen den middag bevond het vaartuig zich nog steeds dwars voor IJmuiden. Op verzoek om assistentie was de sleepboot „Drente" van bureau „Wijsmuller" van IJmui den uitgevaren. De „Kerkplein" bewoog zich in Noordelijke richting. Tot tweemaal toe is de sleeptros geknapt. Doordat de wind inmid dels was geruimd, bevond de „Kerkplein" zich in gevaarlijke positie ter hoogte van Egmond. In verband met de moeilijkheden is de mo- torreddingboot „Neeltje Jacoba" van IJmuiden uitgevaren. Naar nog werd gemeld bevond de „Kerk plein" zich Zaterdag om half zes circa 2% KM. ten Zuiden van Egmond aan Zee en slechts eenige K.M. uit de kust in een gevaarlijke po sitie. Op dat tijdstip was nog geen verbinding met het stoomschip tot stand gebracht. De sleepboot „Vlaanderen" is van Nieuwediep vertrokken en werd te half zeven bij het schip verwacht. Wij hebben ons in verbinding gesteld met de firma Leen Smit Co. te Rotterdam en ge vraagd of zij reeds sleepbooten had uitge stuurd om de booten „Kerkplein" en „Drente" assistentie te verleenen. Men deelde ons mede, dat dit in verband met het slechte weer niet mogelijk is. Wel was de sleepboot „Utrecht", eveneens van de firma Wijsmuller, onderweg naar de „Kerkplein", „zoodat deze sleepboot tegejjjker- tijd zal trachten assistentie te verleenen aan de sleepboot „Drente". De „Kerkplein" is een ongeveer 5000 bruto- registerton metend vrachtschip van de N.V. Scheepvaart Mij. „Millingen" te Rotterdam. Het schip is Vrijdagavond te kwart voor elf leeg van Amsterdam naar Schiedam vertrok ken. In den voornacht heeft Zaterdag de „Kerkplein" zee gekozen, en van dat oogenblik af is het schip voortdurend in moeilijkheden geweest. Tengevolge van den hevigen storm, ge paard gaande met het feit dat het schip geen lading in had, en derhalve slecht be stuurbaar was. hadden de opvarenden het zwaar te verantwoorden, zoodat het dan ook geen verwondering behoefde te baren, dat Zaterdagmiddag om twee uur draadloos om sleepboothulp werd gevraagd. De „Kerkplein" zou bovendien gebrek heb ben aan bunkerkolen. Van IJmuiden is daarop de sleepboot ..Drente" vertrokken, doch deze geraakte, zooals gemeld, zelf in moeilijkheden, doordat zij bij een poging om de „Kerkplein" op sleeptouw te nemen, een tros in de schroef kreeg en zelf vastraakte Alle hoop is thans gevestigd op de later uitgevaren sleepboot „Utrecht", terwijl voor het geval dat de opvarenden van de „Kerk plein" niet aan boord kunnen blijven, de reddingboot „Neeltje Jacoba" in de nabij heid is. Uit Egmond ontvingen wij nog de volgende bijzonderheden Zaterdagavond tusschen 7 en half 8 zijn het stoomschip „Kerkplein" van de Maatschappij Millingen uit Rotterdam en de sleepboot „Dren te" van het Bureau Wijsmuller te IJmuiden. even benoorden Egmond gestrand. Het stoom schip „Kerkplein" was in den nacht van Vrij dag op Zaterdag in ballast naar Rotterdam vertrokken. Door den zwaren Zuidwesterstorm dreef het schip naar het Noorden af en had weldra gebrek aan kolen. Het seinde naar het Bureau Wijsmuller om assistentie. Om half één Zaterdagmiddag voer de „Drente" met 13 man aan boord en onder bevel van kapitein J. v. d. Graaft ter assistentie uit. De positie van de „Kerkplein" was toen reeds benard. Het schip zat 6 mijl Noordelijk van IJmuiden. Weldra was de „Drente" in de nabijheid van de „Kerk plein". De sleepboot had drie zware trossen aan boord om vast te maken. Tot driemaal toe brak echter de tros. De laatste maal ge beurde het dat de gebroken tros in de schroef van de „Drente" verward raakte. Dit zou het dappere schip noodlottig wor den. Daar het een sleepboot is met één schroef, was 't schip volkomen overgeleverd aan wind en golven. Een stranding kon niet worden voorkomen en omstreeks te half acht liep het schip nabij Egmond tegen over het bootenhuis van de Reddingmaat- Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniii^ Verwachting: Stormachtige tot krach- tigen Westelijke tot Noord-Westelijken wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opkla- ringen, enkele regen- of hagelbuien, kou- S der. Verdere vooruitzichten: Opklarend met EE minder wind. Geseind d.d. 19 Oct. aan alle posten: =E Wordt verwacht storm uit het Noori- Westen. schappij op het strand. Het kleine schip werd hoog op de banken geworpen, zoodat de golven er aan alle kanten overheen slaan. Dicht in de nabijheid strandde de „Kerk plein". Om kwart over negen zijn op de brug van de „Drente" nog menschen gezien. De lich ten zijn thans te half tien in den avond gedoofd. Tevergeefs heeft men gepoogd met het Whippertoestel een lijn over te schieten. De „Neeltje Jacoba" van de Noord- en Zuid- Hollandsche Reddingmaatschappij is reeds te drie uur in den middag uitgevaren om even eens assistentie aan de „Kerkplein" te ver leenen. Berichten hieromtrent zijn nog niet binnengekomen. Het weer aan de kust is stormachtig; de loodsdienst werd gestaakt. Zaterdag hebben vanwege het stormachtige weer zes schepen binnen de pieren van IJmuiden vastgemaakt. Tijdens den storm is het zeilschip van schip per Joost de Haan, afkomstig van Werkendam, geladen met pulp en op weg van Puttershoek naar Oudorp, op de Grevelingen aan lager wal vastgeloopen, doordat het zeil tengevolge van den hevigen wind was stukgewaaid. De schipper vroeg dringend om hulp. Twee motorbotters zijn ter assistentie uitgevaren. De tjalk „Rehoboth", uit Groningen, waar van Zaterdagmorgen de Hollumer redding boot, den schipper Klaas van der Sloot met vrouw en zeven kinderen heeft afgehaald, is weggedreven met krabbend anker, en 5 km. bezuiden Nes blijven hangen. De firma Öoeksen van Terschelling is met een sleepboot op weg, om te trachten het schip te bergén. Beurtschipper Hofker, van Nes, heeft Zater dagmiddag op reis van Harlingen naar Nes op Ameland tengevolge van storm, zijn scheeps- boot verloren. Het vinden van deze boot behoeft geen on gerustheid te wekken. Graaf Ciano in zijn vliegtuig, waarin hij dagelijks de verkenningsvluchten boven de vijandelijke stellingen in Abessinië leidt NEW-YORK, 19 Oct. (A. N. P.) De ma- terieele schade, veroorzaakt door de aard beving in Helena en Montana, wordt op meer dan een millioen dollar geschat. Tot nu toe zijn twee dooden geborgen. Minstens twintig personen zijn zwaar gewond. Uit twintig plaatsen tusschen de Canadeesche grens en Yellowstone zijn eveneens aardschokken ge meld. Bijna alle telefoonverbindingen zijr. verbroken. ASMARA, 19 Oct. (DNB) De Italiaansche chef van den generalen staf, maarschalk Badoglio is op zijn inspectiereis te Asmara aange komen. Nog denzelfden avond is hij door- gerëisd naar Adoua, waar thans het Italiaansche hoofdkwartier is ge vestigd. Hier had hij een onderhoud met generaal De Bono. Vervolgens begaf hij zich naar het front om dit te inspecteeren. De geruchten, dat maarschalk Badoglio de Bono zou vervangen, worden van officieele Italiaansche zijde tegengesproken. Het ministerie van pers en propaganda te Grootste verhuur van: Normaal- en Smalfilm-apparaten, Projectielantaarns en Epidiascopen, zoowel met als zonder be diening. - Onze afdeeling filmverhuur bevat een groote verscheidenheid Kinder-, Natuur- en Intellect, films CEINTUURBAAN 195, A dam, TEL. 29214 Harrar, 18 October 1935. In verband met de omstandigheid, dat het in de Abessinische hoofdstad hoe langer hoe moeilijker werd aan goed en betrouwbaar nieuws te komen, behoorde uw correspondent met nog eenige zijner collega's tot de eersten onder de buitenlandsche journalisten in Addis Abeba, die tot de regeering het verzoek richt ten. om zich naar het front te mogen begeven. Dit verzoek werd nog geen week geleden van de hand gewezen en erger nog, ons werd zelfs verboden naar Harrar te vertrekken, terwijl wij toch zeker wisten, dat zich daar reeds eenige buitenlandsche correspondenten, onder wie b.v. mr. Enkins van United Press, bevonden. Dat wij over dit meten met twee maten weinig ge sticht waren laat zich begrijpen, zoodat wij dan ook besloten een formeel protest in te die nen. Dit protest heeft intusschen een gunstig resultaat opgeleverd, want eergisteren, in den vroegen morgen, werd mij medegedeeld, dat ik met den trein, die nog denzelfden dag van Addis Abeba naar Dzjiboeti vertrok, naar Harrar mocht reizen. Over deze toestemming was ik niet weinig verheugd, want het liet zich aan zien, dat nu de minister van Oorlog ras Moe- loegeta op het punt stond om naar het hoofd kwartier van den kroonprins in Dessie te ver trekken en ook het vertrek van den keizer naar een van de fronten nog slechts een kwestie van dagen kon zijn, er van Addis Abeba uit nog minder te schrijven zou vallen dan zulks reeds het geval was. Na een kort afscheid van den Franschen ge zant Bodard, die mij gedurende mijn verblijf in Addis Abeba menigen dienst bewezen had, begaf ik mij met een eenigszins bezwaard hart want Zijne Excellentie had mij een verblijf in Harrar, waar het op het oogenblik voor Euro peanen levensgevaarlijk moest zijn, zeer afge raden naar het station, waar de zwarte por tier van het Imperial Hotel mij reeds met mijn bagage opwachtte. Het station bood denzelfden aanblik als op andere dagen, dat er een trein naar het Oosten vertrekt: een luid tierende menigte, veel politie, die tevergeefs tracht de orde te bewaren, een zenuwachtige Fransche stationschef en wagons volgeladen met zwarte krijgslieden, die naar het front in Harrar ver trekken. Den gereserveerden coupé, waarin ik de reis naar Harrar moest maken, deelde ik met mr. Grant, correspondent van een Amerikaanse!» couran tenconcern, die eenige dagen geleden een flink pak slaag had opgeloopen, omdat men hem voor een Italiaan hield en twee oude Abessini sche legeraanvoerders, waarvan er een reeds den Menelikslag bij Adoea had medegemaakt. Deze laatste heeft mijn collega en mij geduren de de reis zoo aangenaam onderhouden, dat wij er bijna de verschrikkingen van een gloeiend heeten coupé door vergaten. Op ons verzoek eens mede te deelen. welke strategische waarde er nu eigenlijk aan het door de Italianen bezette Adoea moet worden toegekend, vertelde hij ons het volgen de: Strategisch gezien is de waarde van Adoea niet zeer groot. De Abessinische stellingen, die den over Assab verwachten hoofdaanval der Italianen in de flank liggen, zijn vèel gewich tiger. Des te hooger moet echter de moreele waarde van de stad worden aangeslagen. Deze Is zoo groot, dat er waarschijnlijk geen Ethio- pisch regent te vinden zal zijn, die Adoea voor goed prijs zou geven. Daarbij komt nog, dat de priesterstad Aksoem, die het grootste nationale heiligdom, de Ark des Verbonds, binnen haar muren herbergt, in de nabijheid van Adoea ligt. Adoea voor goed aan den vijand te laten, wil zeggen Aksoem op te geven. Dit zou echter de geheele kerk van het land, die zooals bekend een zeer groote macht bezit, in een opstand op leven of dood brengen. Op mijn vraag, of de Abessinische legers dus zouden trachten de beide steden weer zoo spoe dig mogelijk in hun bezit te krijgen, antwoordde mijn zegsman ontkennend. „Onze legerleiding weet zeer goed," zoo verklaarde hij, „dat zich het Ethiopische leger bij een aanval op de door de Italianen versterkte steden op een gebied zou begeven, waar zijn kansen zoo goed als nihil zijn." Evenals Addis Abeba biedt Harrar op het oogenblik den aanblik van een Afrikaansch militair schouwspel. Van den vroegen morgen tot den laten avond weerklinkt de wilde, on regelmatige muziek van de Ethiopische mili taire kapellen, vermengd met het eigenaardige gezang van de soldaten. Harrar is het hoofd kwartier van den opperbevelhebber van het zuidelijke Abessinische leger, generaal Nasiboe. In tijden van vrede is het de grootste handels plaats van dit deel van Afrika en langs tal rijke karavaanwegen worden hier alle voort brengselen uit deze streken aan de markt ge bracht. Daar deze handel in hoofdzaak door Arabieren wordt gedreven heeft de stad een meer Oostersch dan Afrikaansch karakter ge kregen, wat vooral tot uitdrukking komt in de typisch Oostersche herbergen, in een waarvan uw correspondent een verre van zindelijk on derkomen heeft gevonden. Op deze plaats van groote strategjfche beteekenis schijnt het leger van generaal Graziani het thans gemunt te hebben. De Abessiniërs hebben intusschen niet stil gezeten. Het geheele gebied is in staat van verdediging gebracht en de stad zelf is evenals Addis Abeba op luchtaanvallen voorbereid. Van een paniekstemming, die er in de stad met het oog op een Italiaanschen aanval zou heer- schen, heb ik echter tot nog toe niets gemerkt. Mannen en vrouwen zijn vol goeden moed en beloven den Italianen een warme ontvangst. (Copyright V.F.B.) (Nadruk verboden) Rome publiceert het volgende 23ste leger- bericht „Generaal De Bono meldt, dat er van het Somalifront en van het Noordelijk front niets bijzonders is mede te deelen. Generaal De Bono heeft een edict uitge vaardigd, waarbij de slavernij in de door de Italianen bezette gebieden wordt opge heven en de invrijheidstelling der slaven wordt bevolen." Te oordeelen naar de Italiaansche legerbe- richten en andere mededeelingen uit welinge lichte Italiaansche kringen is de situatie aan het Noordelijk front thans als volgt: De Italiaansche troepen bezetten een linie, die zich uitstrekt van Aksoem over Adoea tot de hoogvlakte van Entisjo en verder tot Edago Amoes. Abessinische troepen onder bevel van Ras Kassa marcheeren van het Asjangi-meer, dat ten Zuiden van Makalle is gelegen, naar het district Makalle, waar tot voor kort het bevel gevoerd is door Ras Koeksa, die, zooals men weet, naar de Italiaansche zijde is over- geloopen. Onder deze omstandigheden is het waarschijnlijk, dat botsingen in dit gebied nauwelijks te vermijden zijn. De keizerlijke legers worden nog steeds volgens een zorgvuldig plan georganiseerd, en zullen zeer spoedig den Italiaan schen aanval beantwoorden. Tot zoolang zijn de troepen gedwongen af te wachten, wanneer zij zeker willen zijn van resultaten. Van Italiaansche zijde wordt bericht, dat de troepen van Ras Seyoem, die aan de rivier Goeroengoera, in de nabijheid van Amba Ara, eenige kilometers ten Zuiden van Adoea staan, voornemens zouden zijn, een aanval te doen op den rechtervleugel van de Italianen. An dere Abessiniërs zouden, volgens berichten aan de bladen uit Asmara, getracht hebben de grensrivier Setit over te steken en naar Eritrea op te rukken. Men hoopt van Italiaansche zijde, deze afdeelingen, die reeds bij een po ging de rivier over te trekken, zware verliezen zouden hebben geleden, door van Adoea op rukkende Italiaansche troepen den pas te doen afsnijden. De van Abessinische zijde afkomstige be richten, dat bij een inval in Eritrea 31 offi cieren, waaronder een kolonel, gevangen ge nomen zouden zijn, worden hier tegengespro ken, evenals de officieele Abessinische mede- deeling, dat vele Italiaansche Askari's over- geloopen zijn. Een Abessinisch regeeringscommuniqué meldt, dat het aantal soldaten, die Ras Koeksa be geleidden toen deze verraad pleegde en met hem naar de Italianen overliepen, niet meer be draagt dan 152. Ras Seyoem zet de concentratie der troepen in het Zuiden van Tigre voort en wordt ter zijde gestaan door de generaals Kassa Sebaht, gouverneur van Agame, en Tecle Goeben, goe- verneur van Baramti, die beiden de leiding hebben van zijn generalen staf. Aan het Noordelijk front hebben zich geen gebeurtenissen van belang voorgedaan, en van een Italiaanschen opmarsch merkt men aldaar niets. De versterking der Britsche strijdkrachten aan de Westgrens van Egypte is na eenige dagen van rust opnieuw begonnen. Wederom zijn 50 tanks en pantserwagens over Mersa Matroe in de richting van de grens vertrokken. Ook verschillende andere troe- penafdeelingen zijn op weg naar het Westen gegaan. Het blad „Ahram" bericht, dat de Egyptische regeering het plan heeft de luchtbasis Mersa Matroe zoo sterk in te richten, dat de daar gestationneerde luchtstrijdkrachten de groote Italiaansche luchtvloot in Tripolis zoo noodig kan weerstaan. De inspecteur van het Egypti sche leger zal zich in verband hiermee naar de Westgrens begeven. BERLIJN, 19 Oct. (D.N.B.) De apostolische nuntius Mgr. Cesaxe Orsenigo werd Vrijdag ontvangen door den Rijks- en Pruisischen Mi nister voor Kerkelijke aangelegenheden, Kerrl. LONDEN, 19 Oct. (Reuter) In den afgeloo- pen nacht heeft een storm gewoed boven Schotland en Noord-Engeland. Verscheidene schepen verkeeren in nood en zonden SOS- signalen uit. OOSTERPARK 19 - AMSTERDAM - TEL. 53931 HET STOOMSCHIP „KERKPLEIN" EN DE SLEEPBOOT „DRENTE" BIJ EGMOND AAN ZEE GESTRAND. Maarschalk Badoglio te Adoea aangekomen; voortdurends Abessinische troepenconcen traties. Officieel communiqué betreffende het bezoek van Sir Drummond aan Mussolini. Toepassing der financieele sancties uitgesteld tot minstens 31 October? I>oodelijk ongeluk op onbewaakten overweg by Enschede. Groote aardschuiving bij Medan, O ISTANBOEL, 19 Oct. De ochtendbladen brengen verdere bijzonderheden over de ont dekte samenzwering tegen het leven van pre sident Kemal Ataturk. Vrijdagavond heeft de nationale vergadering te Ankara besloten tot opheffing van de im muniteit van den afgevaardigde Oersavas, die ervan beschuldigd wordt, de grens-overschrij- ding der uit Syrië komende samenzweerders te hebben begunstigd en de mannen te hebben geherbergd op een hem toëbehoorend land goed. De afgevaardigde, die zichzelf ter be schikking van den rechter van instructie heeft gestéld en gearresteerd is, betuigt zijn on schuld en beweert, dat hij het slachtoffer van laster is. Uit het verhoor is nog gebleken, dat de samenzweerders gewapend waren met hand granaten en pistolen en dat zij 300 patronen bij zich hadden. De ontdekking van de samenzwering, die reeds een maand geleden heeft plaats gehad, was zorgvuldig geheim gehouden in het belang van het verdere onderzoek. Nog negen per sonen zijn gearresteerd en van vijf hunner gelooft men, dat zij met de samenzweerders in contact hebben gestaan. Bevestigd wordt, dat de samenzwering ver moedelijk in Syrië ontdekt is. De samen zweerders zijn een groep Tsjerkessische emi granten onder leiding van de gebroeders Etem. Goedgekeurd door de Gasstichtlng Verkrijgb. btl Uw winkelier. Pr. reeds v.a. t 60 Imp. N.V. Techn. Handelsbur. G. de Boer, A'dam Stand op Zondag 1 uur v.m.: 744.4 Vorige stand: 745.9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1