De strandingen bij Egmond UITNOODIGING HEROPENING De nood in het middenstandsbedrijf fart 1 - BEMANNING VAN DE .DRENTE" GERED Fa. VAN BASTEN WOENSDAG 23 OCT. 3 UUR N.M ZATERDAG 19 OCTOBER 1935 EENIGE MIDDELEN TOT HERSTEL In een interview geeft de heer Hooijvoorzitter van de R.K. Middenstandsver eeniging, zijn meening weer Verlaag de vaste lasten Warenhuizen Sociale verhoudingen V erbruikscoöperaties Maatregelen van de Overheid SPOEDEISCHENDE VER GADERING Tegen het verplaatsen van Loutje's standbeeld De uitvoering der R. K. O. V. IS uw. GR.HOUTSTR. 166 VOOR DEN POLITIERECHTER Een dure boodschap Van je familie. Dikke vrienden Burenruzie Natuur-historische tentoonstelling LAATSTE NIEUWS BILJARTEN Competitie Nederl. Biljartbond BURGERLIJKE ST4^ r HAARLEMMERLIEDE Gemeenteraad MANTELS, REGEN JASSEN VERVEN Bij vliegend stormweer wist de Egmondsche roeireddingboot de sleepboot te bereiken Angstige uren op het strand Tevergeefsche reddingspoging Een zware tocht „Neeltje Jacoba' gekeerd. terug- Meening van den heer De Booy. Geen direct gevaar voor de „Kerkplein". .Tl OOSi Opvarenden van de Drente aan land gebracht Boos weer op de Noordzee GROOTE HOUTSTRAAT 155 HAARLEM - TELEF. 11159 VAN ONS WINKELBEDRIJF met geheel nieuw meubilair Nu binnen enkele dagen de gemeente- begrooting van Haarlem zal verschijnen en daarmede de knuppel in het hoenderhok van de gemeente-politiek gegooid wordt, hebben wij, naar aanleiding van het door de Middenstandscentrale aan den gemeen teraad gezonden adres, dat bij de gemeen- tebegrooting zal behandeld worden, den Voorzitter van de R. K. Middenstandsver- eeniging, den heer Hooij, eens geïnterviewd omtrent de huidige positie van den Midden stand en de middelen, die noodig zijn om Uit de Impasse te geraken. De heer Hooij wilde niet over de crisis sprc- *en, en wel, omdat de crisis niet meer be- 'aat. Hoe abnormaal het ook klinkt: de z.g. ^isistijd zelf is eigenlijk reeds normaal ge worden; alleen met de gevolgen van de crisis hebben we nog te maken Die gevolgen drukken °k zwaar op den middenstand. De vermin- verde koopkracht heeft ook de bestaansmoge- Ukheld van de Middenstandsbedrijven onder lijnd. En die koopkracht vermindert nog Weds. Wel worden thans de salarissen en loonen 'Srlaagd, maar niet evenredig daaraan de prij- ^n. Het is de groote fout van de Overheid, dat ''J van haar kant te weinig doet om prijs- erlaging mogelijk te maken door vermindering ver vaste lasten. Plaatselijk dacht de heer «ooij hierbij aan de lasten, die geheel of ge deeltelijk op het bedrijf rusten, als personeele straatbelasting, electriciteits- en gasprijzen, Precariorechten, enz. Volgens de indexcijfers hebben de vaste las- veel meer invloed op de kleinhandels- dan D de groothandelsprijzen. De kooper in den W'ukel heeft echter alleen met de kleinhan- elsprijzen te maken, en dat deze niet in vol doende mate verminderen, is niet alleen funest dor den winkelier die immers daardoor "Under verkoopt, maar ook voor hen, die fu®t een verlaagd salaris of loon moeten rond omen en nu minder, qualitatief of quantita- 'ef, kunnen koopen dan vroeger. Vandaar dan ook, dat de Middenstandscentrale U haar adres zoo sterk heeft aangedrongen op ermindering van personenbelasting (café's), verlaging van electriciteitsprijzen, van pre- ariorechten en andere vaste bedrijfslasten, aurop de gemeente invloed kan uitoefenen. Daarbij komt dat de Middenstand, mede als gevolg van de crisis, meer als voorheen voelt, et groote nadeel, dat hem wordt aangedaan oor de grootkapitalistische warenhuizen en Ooot-filiaalbedrjjven. De suggestie dat voor ®er lagen prijs, zelfs voor gedeeltelijke prijzen, '1 deze instellingen kan worden verkocht, wekt 0 gedachte dat het publiek „beter" bij deze |U'ootbedrijven kan slagen. Dikwijls wordt het rms voorgesteld en in 't verleden eenige [!'alen met medewerking der pers dat deze '"drijven op sociaal terrein toonaangevend zijn U men een goede daad verricht door bij het j °otbedrijf te koopen. Deze bedrijven zijn ech- ,r een groot gevaar voor den vrijen, zelfstan den middenstand, die, naar men algemeen '/Weert, de sterkste pijler van onze maatschap- '■1 is. Verder dwingen deze grootbedrijven tegen laagst (on)mogelijke prijzen de goederen af de fabrikanten en daar de fabrikant toch J mst wil maken, zal hij op zijn beurt weer de °hen zijner arbeiders drukken of anders op kwaliteit der producten de winst verhalen. et gevolg van dit laatste is, dat meerdere alen niet volwaardige kwaliteitsgoederen te en z.g. fancy-prijzen worden aangeboden. De enorme vooruitgang van de techniek 'aakt het nu eenmaal onmogelijk, dat de fa- Ui beiCatie van de "massaproducten nog in klein- "drijven geschiedt. De grootindustrieën zijn Uartoe noodzakelijk. Maar de distributie van e massaproducten behoeft niet in handen van e groot-bedrijven te zijn, die kan veel beter °or de klein-bedrijven geschieden, waar veel- meer ideale sociale verhoudingen tusschen T''knemer en werkgever nog bestaan. Daarbij °mt^ dat de liefde voor zijn bedrijf bij den Uuuefistander veel meer aanwezig is, dan in ve groot-bedrijven. In de klein-bedrijven zit °or den werknemer ook meer toekomst. In de W'cot-bedrijven bestaat de mogelijkheid om zich ,'lfstandig te maken of een betere positie te ^'werven lang niet zoo. Het werk in de groot- vedrijven is voorts veel meer initiatief-Qoodend v°°r den werknemer, die moet werken volgens 5ste reglementen, terwijl in de klein-bedrijven s persoonlijkheid meer een rol speelt. jDen derde gevolg van de crisis achtte de heer v°oij het meer voelbare concurrentiegevaar de verbruikscoöperaties. I" het coöperatie-idee ziet de heer Hooij een vUvioeisel van het liberale stelsel, een uiting aU groepegoïsme. De komende ordening, waar- beiiï ar wij. Katholieken, streven, en waarin ho- n Uk de bedrijfs- en beroepsschappen een ^f'hschwaardig bestaan zullen verschaffen aan y hun leden, laat naar de meening van den Per Hooij geen plaats meer open voor de "operatie-idee. Naar dit ideaal moeten wij streven en daar- &1U mogen de Middenstanders vragen, thans in leder geval, geen nieuwe coöperaties op te >tchten ook het Kerkelijk Gezag heeft dit 5'an bevolen en als uitvloeisel daarvan de be lande coöperaties niet uit te breiden. Alle ^atholieken immers huldigen het solidarisme 06 samenwerking tusschen alle maatschappe- ^ke standen) als een van hun beginselen. Middenstand heeft het thans zoo zwaar verantwoorden en het is m.i. in strijd met öfï sociale rechtvaardigheid om de bestaans mogelijkheid van den Middenstand nog meer "e ondermijnen door vergrooting van de con- c"rrentie van het verbruikscoöperatie-wezen. »Welke middelen tot herstel dienen, naar uw ">eening, te worden aangewend?" vroegen wij heer Hooij. -Die middelen," was het antwoord, „zijn ve elei. Voorzoover de ontreddering internatio nal is, moet het herstel ook internationaal Aangepakt worden. Nationaal is verandering in den noodtoestand te brengen door verandering der nationale volkshuishouding, zooals die door de R. K. Staatspartij wordt gepropageerd en uiteenge zet. De Middenstand zelf heeft twee voorname middelen om zich te helpen: ten eerste kan de Middenstand zich nog beter geschikt maken voor de taak, welke hij in het distributie-pro ces heeft. Ten tweede moeten de Middenstanders meer dan ooit gaan beseffen dat, willen zij iets be reiken, versterking van en steun aan hun or ganisatie noodzakelijk is, hetgeen helaas bij al len nog niet genoegzaam is doorgedrongen. „Wat zijn nu de maatregelen, welke de Mid denstand aan de Overheid vraagt?" De heer Hooij constateerde met blijdschap, dat bij de Overheid en vooral bij de Staars- overheid een grootere interesse voor Midden standsvraagstukken ontstaan is dank zij de voortdurende actie van den Middenstand zelf. Toch valt er nog het een en ander te doen, zooals het Ordenings-, Saneerings- en Bescher mingsprogram van den Middenstand aangeeft. Verschillende maatregelen kunnen ook door de plaatselijke Overheid worden genomen en daar voor kunnen we verwijzen naar hetgeen reeds gezegd is over de binodnoodige verlaging van vaste lasten en wat verder in het request van de Middenstandscentrale is aangevoerd. Mogen al deze wenscheh door het gemeente bestuur en den gemeenteraad spoedig worden ingewilligd Er werd bescheiden op het loketje van de redactiekamer geklopt. En op het forsche verzoek om binnen te komen betrad een simpel heer ons heiligdom. Naast simpel was de heer mager, kaal en zenuwachtig. Niemand zou Mussolini tegen hem zeggen, hij zou dit waarschijnlijk ook als een onprettige mystificatie beschouwen. „Wat is er van uw dienst, mijnheer?" Meestal komt «er dan een vraag over belasting perikelen, dienstbode-onaangenaamheden of hypotheek-mogelijkheden. Ditmaal bleek er echter iets heel gewichtigs te moeten komen, want de heer kuchte, trok aan zijn ouderwetsche vadermoorder, richtte de oogen naar het ver geelde plafond en zei tenslotte: „Mijnheer, ik wilde eens heel ernstig met u spreken. Zou dat gaan?" De vraag was nu niet bepaald vleiend, te meer als men weet, dat we onze taak zéér ernstig opvatten. „Gaat u zitten!" Kijkt u eens, de kwestie is deze. Ik ben in een spoedvergadering van een met spoed opge richte vereeniging tot voorzitter gekozen. Het gaat om de eerbiedige nagedachtenis van Lau rens Janszoon Koster. Wellicht weet u, dat deze burger de boekdrukkunst in den Haarlemmer hout heeft uitgevonden. Uit dankbaarheid is nu inciertijd een standbeeld voor hem opgericht en oit is op de Groote Markt, juist in het midden en met den voorkant naar het historische raad huis, geplaatst." „Hoe lang heeft dat geduurd?" interrumpeer den wij. „Waarom deze vraag?" „Nou ja, omdat er in Haarlem tusschen het besluit om een monument te laten maken en het onthullen meestal een jaar of wat laten we zeggen maximum tien verloopt. Hilde- brandt.-monument, Burgemeestersbank De simpele heer begreep ons niet, schudde het hoofd en deelde terecht mede, dat hij geen autoriteit was en dus buiten deze kwestie wilde blijven. Het ging ergens anders over. „Nu wordt er verkondigd," ging bij voort, „dat Loutje straks verplaatst wordt, omdat de reorganisatie van de Groote Markt dit eischt. Daartegen is nu een vereeniging opgericht en zo bestaat reeds uit 2200 leden. Loutje mag op historische-aethische-folkloristische en 2200 an dere gronden niet verplaatst worden. Men kan, als het verkeer zulks eischt, beter de Groote Kerk vijf meter achteruitzetten. De nagedach tenis van Laurens Janszoon Koster mag niet beklad worden en in de eerste spoedeischende vergadering is dan ook een motie aangenomen, die aan den gemeenteraad zal worden gezonden. Hel zou beginnen met Loutje en we zouden tenslotte nog de dwaasheid beleven, dat het standbeeld van Frans Hals naar het Frans Halsplein zou verhuizen." De telefoon ging. De voorzitter van het co mité tot behoud van het oude gebouw van den Burgerlijken Stand wenschte een berichtje op genomen te hebben. En wijgoed als altijd, noteerden alweer. De simpele heer overreikte ons de motie ter plaatsing in ons blad. „Wordt Loutje inderdaad verplaatst?" vroe gen wij. „Natuurlijk, onherroepelijk!" „Dan kunnen wij u mededeelen, dat er ver schillende reorganisatie-plannen voor de Groote Markt zijn en dat één daarvan de verplaatsing van Loutje vereischt. Er staat nog niets vast en het is heel goed mogelijk, dat men ,,om" Loutje de plannen kan uitvoeren „Maar mijnheer, onze vereeniging dan?" Het simpele heertje, mager, kaal en zenuw achtig, drukte ons de klamme hand en zegde cns een communiqué toe van de spoedeischende vergadering, die hij zou beleggen, om de ver eeniging voorloopig te ontbinden. Dat komt er nu van, als waarschijnlijke-mo- gelfikheden tot voorbarige feiten gemaakt wor den!" v. W. De critieken over de jongste uitvoering van de R. K. Oratoriumvereeniging tevens Her denkingsavond van Mgr. Aengenent zijn vol lofprijzingen. Wij zullen er echter niet, zooals bij vroegere gelegenheden, uittreksels van ge ven, maar liever verleenen wij het woord aan een enthousiast aanwezige, die in het volgende stukje haar groote voldoening over de uitvoering van Vrijdagavond uitspreek, zy schrijft ons: Nauwelijks zijn de laatste tonen van Haydn's Schöpfung verklonken i" m'n ooren dreunt het slotkoor nog na des Herren Ruhm er bleibt in Ewigkeit tienmaal achtereen gezongen, twaalfmaal achtereen mannen en vrouwen uit volle borst er bleibt in Ewigkeit. Dat dragen we mee naar huis en dat zullen we morgen nog hooren en overmorgen en dat zal nog dikwijls in ons naklinken. Waarom ben ik daar zoo zeker van? God schiep den hemel en God schiep de aar de, God schiep de zon en de maan en de ster ren, opdat het firmament bij dag en bij nacht Zijn glorie zou verkondigen. ais naar God schiep de dieren om hemel en aarde tc bevolken: God schiep de bloemen, de vruchten, de bergen, de stroomen en God schiep het licht. Het licht zou stralen in de duisternis. En midden in dat licht plaatste God den mensch, den koning der natuur. En alles wat adem had loofde den Heer. Naar dezen verrukkelijken tekst greep de eenvoudige Haydn om zijn eigen geloofsbe lijdenis uit te zingen in hoog muzikale geest drift. Iedere generatie grijpt naar dit werk en verkwikt zich aan die zuivere naïeve zielsver rukking, die zoo boeit omdat het alles zoo eer lijk is en zoo absoluut muzikaal. Het heeft een levensvreugde en een vtaliteit, een plas tische realiteit die ons het werk ook zou doen genieten, al verstonden we den tekst niet. Hat jubelt en het juicht en het kwinkeleert: en dat zuiver als een klare bron, die nooit zal ophou den te dartelen en te springen en het bewijst daarmee dat „des Herren Ruhm, er bleibt in Ewigkeit". En zoo' is er gezongen door het koor der R. K. O. V. en zoo moeten het blijven zingen. Alsof er geen stormen loeien in ons leven en alsof geen gevaren dreigen. Alsof geen vijanden ons belagen, want Gods groote gave aan de aarde en aan de menschen is ook geweest de heerlijkheid der muziek. Van de muziek, die is als een licht dat zweeft boven den mensch en boven de aarde en dat geluk brengt en troost en zegen en sterkte. En komt straks de critiek, die zegt: dit was wat onzeker of dat klonk wat hard, och, wat doet dat er eigenlijk toe? De geest was er, die bleibt in Ewigkeit. Wij hebben het koor van de R. K. O. V. te danken voor deze prestatie. frouw werd als getuige gehoord. Ze wist echter niets van de vechtpartij, ook al had ze staan toekijken. De mishandelde juffrouw wist wel waarom: getuige is erg bevriend met verd Verdachte (met tragische stem)„Erg be vriend?!". Den officier van justitie speet het zichtbaar, dat de toeziende juffrouw op het mooiste mo ment van de vechtpartij was weggeloopen en nu als getuige niets vertellen kon. Hij eischte tien gulden boete of zes dagen. Verdachte, die reeds eerder veroordeeld was, kreeg haar daad beloond met zes gulden of zes dagen. Paedagogen beweren dat het verstandig' is je kinderen nu en dan boodschappen voor de huis houding te laten doen. Een 20-jarige electricien te Wijk aan Zee kreeg van zijn stiefmoeder al een heel rare boodschap. Hij moest in den nacht van 4 op 5 Augustus J.l. een aan tal steenen gaan halen, om het straatje ro het huis van de stiefmoeder te maken. eD jongeman kreeg de boodschap pentasch van zijn stiefmoeder mee en trok er met een eveneens 20-jarigen typograaf uit Amsterdam, die toevallig bij den electricien logeerde, er op uit. Van een bouwwerk namen zij ongeveer 250 steenen weg en wlldlen die naar hun woning brengen, toen de eigenaar de jonge mannen ontmoette. Terzake van diefstal ston den zij gisteren voor den politierechter terecht. De electricien vertelde heel gemoedelijk dat zijn stiefzusje ook eens van de stiefmoeder de bood schap had gekregen om voor steenen voor het straatje te zorgen. Daarvoor moest zij eiken avond maar een steentje wegnemen van het bouwwerk. De officier van justitie vond dat de stiefmoe der hier al heel onpaedagogisch was opgetre den. Spr. eischte tegen ieder van de verdachten 6 boete of 4 dagen en deed er de opmerking bij, dat de electricien, die werkloos is, maar eens heel lief zijn stiefmoeder moest aan kijken, è>m; het geld voor de boete van haar los te krijgen. De politierechter wilde weten wat een réclas- seeringsrapport nog uithalen zou en zond de zaak terug naar den rechter-commissaris. Mannelijke en vrouwelijke ruziemakers uit Beverwijk en omgeving en de Zaanstreek ston den weer bij bosjes terecht. Zoo had op 25 Juli een 40-jarige tuinman uit Beverwijk met zijn schoonzoon hoogloopende ruzie gekregen. De „heeren" scholden elkaar uit voor alles wat leelijk was en bewerkten toen elkaar met de vuisten, waarbij de timmerman ook een hamer gebruikte. Een schoenmaker was tenslotte ajs vredes engel opgetreden. De schoonzoon kwam wegens mishandeling van zijn schoonvader voor den politierechter. De officier van justitie vroeg of ze nog in eikaars nabijheid woonden. De schoonvader be weerde dat zijn schoonzoon al vier keer ver huisd was, maar toch was deze weer vlak over hem komen wonen. De officier van justitie: Laten we aannemen, dat verd. twemaal verhuisd is. De aantrekkings kracht tusschen de aangetrouwde faroillt leden bevalt m niets. Ik geloof dat het beter is dat de schoonzoon maar op het andere einde van de wereld gaat wonen. De officier eischte 8 of 4 dagen en beloofde dat hij in dit geval nog geen ten uitvoerleg ging van de voorwaardelijke veroordeeling van verdachte zou vragen. De politierechter vond dat de schoonvader als getuige hier teveel als belanghebbende was en wilde diens getuigenis niet ais bewijs laten gelden, weshalve hij den schoonzoon vrijsprak. De schoonzoon dankte in overvloedige vor men voor deze vrijspraak en zal wel tot de wei nigen behooren, die dankbaar van het bezoek bij Vrouwe Justitia terugkeeren. Een jongeman, wiens naam aan een van onze grootste zeehelden herinnert, was niette min op 8 Juni j.l. minder heldhaftig opgetreden. Na een kleine woordenwisseling had hij een 24- jarigen mede-inwoner van de bijna opgeheven gemeente Wijk aan Zee en Duin eens flink „afgetuigd" Ze waren echter inmiddels weer verzoend, wat uit de zeer vergoelijkende getui- geverklaring van den beklaagde, die beweerde dat hij bijna heelemaal geen pijn had gehad van de stompen en schoppen, was op te maken. Er zou zelfs een brief geschreven zijn aan den officier van justitie met het verzoek om den mishandelaar niet te vervolgen. Deze brief was den verdachte voorgelezen en hij was dan ook erg in de wolken over de vriendschapsdaad. De briefschrijver (de mishandelde) klaagde er ter terechtszitting over, dat hij niets meer van den brief had gehoord. De officier van justitie: „Ik ook niet'" De oplossing van dit vreemdsoortig geval was, dat de brief den officier van justitie nooit had bereikt! Het vonnis luidde 6 of vier dagen, dat is twee gulden minder dan de eisch. Natuurlijk werd ook nu weer het gebruikelijk openluchtspel van een burenruzie opgevoerd Twee dames uit Koog aan de Zaan hadden ruzie gekregen over het gebruik van een plaatsje, dat aan beiden toebehoorde. De een gebruikte een teil als wapen, met resultaat dat de ander aller lei blauwe, paarse en roode plekken op haar linkerarm kreeg. Een politie-agent had dit mo gen constateeren. Bovendien had deze dienaar van Hermandad emaille-schilfers op den vloer aangetroffen, maar hij durfde toch niet onder eede te verklaren dat die schilfers beslist van de teil afkomstig moesten zijn. Een derde juf-, In 't RK. Lyceum aan den Zijlweg te Over- veen wordt Zondag 20 October om 3 uur des middags de tentoonstelling' geppend van de Eerw. Pater J. H. Gr. Ter Haar O.E.S.A. De tentoonstelling zal geopend blijven tot 5.30 uur en 's avonds van 7.309 uur. Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag van 4.306.00 en Zondag 27 October van 35 uur. Bovendien zal Vrijdagavond om 8.15 een le zing gehouden worden met lichtbeelden door een der leden over „De Noorsche Reis van de „Tarakan". Zondagavond wordt de tentoonstellingsweek besloten met een herhaling van de lezing van Vrijdag, om 8 uur. Het geëxposeerde is dit jaar weer veel ver volmaakt en bestaat o.a. uit: schelpen, waarbij zeer zeldzame soorten die bij Artis te Amster dam geregistreerd zijn, voorts een padden stoelenstand in natura en met geconserveerde exemplaren,' een herbarium, een vogeltruc- stand; de reis met de Tarakan en aquaria, zoowel tropisch als Hollandsch. De tentoonstelling is meer dan één bezoek waard en is zeer ontwikkelend. Wat de pad denstoelen betreft is daarbij 'n deskundige ex plicatie die u voorlicht over eetbare en gif tige soorten. Bij iedere stand zal trouwens deskundige explicatie aanwezig zijn. „Natura Docet" laat hier zien wat het pres teert voor de wetenschap en voor de ontwik keling van zijn leden en hoopt op een over weldigend succes. De toegang is vrij en „sweet music" is aan wezig. U komt dus allen! Voor de klasse E, Afd. 6, ging DES op bezoek by de B.V. „Vondel" in Amsterdam en slaagde erin slechts 1 van de 4 partijen te winnen, zoo dat onze stadgenooten met 31 geklopt wer den. Gezien de sterkte van dit DES-team, ver wachten wij echter in de komende wedstrijden betere resultaten. De andere DES-ploeg, die voor de klasse F, Afd. 3 in het strijdperk trad, bracht het er beter af Alleen Tuninga zag zich geklopt. De B.V. 1925 I kreeg dus in eigen huis een 3--1 nederlaag te incasseeren. Het programma voor deze week luidt: 22 Oct.: Klasse E, Afd. 6, DES—Vondel I; Klasse F, Afd. 4, Haarl. Noord—1925 II. 24 Oct.: Klasse F, Afd. 4, Haarl. NoordSar- phati; Klasse E, Afd. 4, Anti Poedel—Excel sior Geboren: P. v. Wijk-«-,K]ooster d; E. v. Bol huisMoring d; M. B. 'Vergefé—Gefkèn z; E. P. v. HerwaardeHerben d; S. J, C. v. d. Pot —Schornagel d. Overleden: H. S. Steentjes, 17 j„ Vergierde- weg; G. Leppens, 69 j„ Kloosterstraat; A. P. Waasdorp, 61 j„ Kleine Houtweg; (Nadruk verboden.) Voor de openbare vergadering van den Raad op Donderdag 24 October 1935, des voormid dags 10 uur, vermeldt de agenda o.a.: Verhuring van een weiland en tuingrond aan de Lijnden; Uitgifte plaatsje Landarbeiders- wet; Rechtstoestand Secretaris en Ontvanger; Volmacht bijwoning vergaderingen; Voorbe reiding herziening uitbreidingsplan Halfweg; Bezoldiging ambtenaren van den Burgerlijken Stand; Benoeming taxatie-commissie; Wijzi ging vermakelijkheidsbelasting; Benoeming 2 leden Burgerlijk Armbestuur; Voorloopige vast stelling rekeningen dienst 1934. SPECIALE AANBIEDING in donkerblauw, donker bruin of zwart2.95 Alléén geldig voor opdrach ten, die wij DEZE WEEK ontvangen. Huisk., Slaapk., Gang, Wandlam- pen v.a. 95. Varta Accu, let wel Varta 2.29. Lichtl. 29. Radiol, v.a. 1.95. Alléén bij THEO ROZENHEEK SCHAGCHELSTR. 6 - HAARLEM Omtrent het vrachtschip „Kerk plein", dat Zaterdagavond om 7 uur bij Egmond is gestrand, kan nog worden gemeld, dat het schip hoog op strand zit «n als verloren beschouwd moet worden. De be manning blijft aan boord en loopt geen gevaar. De roeireddingsboot heeft een dappere, doch vergecfsche tocht naar de „Drente" gemaakt. Er kon geen verbinding tot stand worden gebracht en onverrichterzake moest worden teruggekeerd. De pogingen om verbinding te krijgen met de „Drente" door middel van vuurpijlen worden nog steeds voortgezet. Van de nabij gelegen posten, zooals Petten, zijn neuwe lij nen aangevoerd. Fantastisch steken de wit- gebande pijpen van de sleepboot af tegen de donker-jagende wolken en het spattende schuim van de rollende brekers. De wind is nog in kracht toegenomen. Over de tocht van de Egmondsche roei reddingboot hooren wij, dat deze zeer zwaar is geweest. Een lid der bemanning vertelde, ons, dat er een zeer zwaref vloedstroom stond. De boot wist tot op 30 meter de „Kerk plein" te naderen. De redders zagen tusschen de beide pijpen van het vrachtschip 3 a 4 menschen staan, die hen toeschreeuwden. De woorden gingen echter in den storm verloren. De positie van de beide schepen is onveranderd. Met onverminderde kracht waait, raast de storm uit het Westen door. Geweldige watermassa's beuken de beide schepen. Huizenhooge golven torenen' bveSr <ffe „Drente",' 'die soms door het spattend schuim ge heel is bedolven. Het schip ligt thans iets dieper. Te ongeveer twaalf uur worden vanaf de „Drente" noodsignalen gegeven. Het is de hoogste tijd voor de man nen om van boord te gaan. Er is echter geen mogelijkheid op het oogenblik om de reddingsboot uit te brengen; de reddingsbootwagen, waar de boot op uitgebracht wordt, is bij de eerste poging kapot gesla gen, zoodat thans de boot met paarden over het strand moet wor den gesleept. De positie van de „Kerkplein" is onveran derd. Hoog in de masten en op de dekken brandden alle lichten. Zoo nu en dan vertoo- nen zich silhouetten op de brug.. Er bestaat nog steeds radioverbinding, zoowel met de „Drente" als met de „Kerkplein". ve „Neeltje Jacoba", de motorreddingboot vair IJmuiden, is naar zijn standplaats terug geroepen. Het is volkomen onmogelijk om zooals de toestand thans is met deze zware boot een poging tot redding te wagen van de 13 schepelingen, die op de benarde „Drente" hoog op de banken zitten. De belangstelling op het strand groeit steeds aan. Tientallen en nogmaals tientallen a,uto's zijn van heinde en ver naar het anders des winters zoo stille dorp Egmond aan Zee ge trokken, om het vreeselijke, doch fantastisch schouwspel bij te wonen. De koplampen van de auto's zijn naar zee gedraaid en helpen de zware zoeklichten van de reddingsmaatschap- pij. Over dit alles wieken de stralen van den vuurtoren, die vlak tegenover de plaats van de ramp staat. Zware regenbuien kletteren neer. De hoop, dat de storm zal gaan liggen, blijkt ij del. Zware watermassa's slaan tot den voet der duinen. Op-de „Drente" is het, nadat het noodsein is afgestoken, stil. Geen levend wezen is aan dek te zien. In groepen staat de bevolking van het visschersdorp bijeen, om de kansen van hen, die zich op de „Drente" bevinden, te bespreken. Algemeen is men het er over eens, dat hun positie uiterst hache lijk is. Het is de vraag of het schip, dat uitermate stevig gebouwd is, deze ge weldige stortzeeën zal kunnen weer staan, temeer daar de boot zich steeds dieper en onwrikbaarder op de verrader lijke bank vast werkt. De bemanning van de reddingboot haakt er naar een tweede poging te wagen; het zijn dap pere zeelui, deze Egmonders De „Drente" ligt vlak voor den vuurtoren en wordt van het strand af bestraald door de nieuwe zoeklichten van de Reddingmaatschap pij. Geweldige stortzeeën en brekers slaan on ophoudelijk over het schip heen. Het ligt op het oogenblik midden in de branding, even wijdig met het strand, op 30 A 40 meter afstand van den duinvoet. De bemanning van de „Drente" bevindt zich benedendeks, slechts een enkele maal vertoont zich iemand aan dek. De indruk van den heer de Booy van de Noord-Zuid-Hollandsche Reddingsmaatschappy was te elf uur, dat het gevaar van den vloed is doorstaan. Thans zit het schip echter in üe branding. Als de eb snel doorzet, kunnen ze over een uur betrekkelijk veilig »ijn, daar het schip dan geheel droog komt te liggen. Het zal echter de vraag zijn of de radiohut het uithoudt. Te elf uur is weer een iyn afgeschoten met het Whippertoestel. De lijn kwam op het ach terdek terecht en kon door de bemanning niet worden bereikt. De lichten op de „Drente" zijn uit, aanvankelijk brandde in de morsekamer nog licht, doch ook dit is thans gedoofd. De „Kerkplein", die ongeveer 30 personen aan boord heeft, zit iets Zuidelijker op het strand. Ook dit schip ligt evenwijdig aan de strand- lijn en zit nog iets dichter bij de kust. Aan boord van de „Kerkplein", die zeer hoog ligt, branden nog de lichten, zoodat in de machinekamer nog alles in orde is. Het schip heeft geseind, dat er voor de bemanning geen direct gevaar bestaat. Zfj wenschen het schip niet te verlaten. Er zit eenige beweging in het schip, wanneer zware brekers er tegen aan beuken. Ten 12.20 uur vaart de reddingboot weer uit. Thans is de dappere po ging met succes beloond. Twaalf leden van de bemanning zijn door de roeireddingboot aan wal ge bracht. De kapitein van de sleep boot, H. de Graaff, is nog aan boord. De strandreddingboot is vrijwel recht op het schip aange varen en heeft gebruik gemaakt van een oogenblik dat de windkracht iets minder was. De boot werd aan de leizij langszij gebracht en de twaalf man konden overspringen. Een daverend gejuich ging aan het strand op, toen de mannen na een korte doch hevige worsteling met de branding het strand bereikten. Een ketting van menschen hielp de boot op het strand trekken. De doodelijk vermoeide schipbreuke lingen werden aan land gedragen, en onmiddellijk, voor zoover dit noodig was, door den dokter be handeld. De reddingboot zal nog een tweede maal uitvaren om den kapitein te halen. Het vliegend stormweer heeft, biykens ver- Schillende S.O.S.-berichten, tal van schepen in moeilükheden gebracht. De sleepboot „Holland" van de Reederü Doeksen te Terschelling is uit gevaren om assistentie te verleenen. De zee heeft huizenhooge golven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 3