Sfeer van opwinding heerscht te Addis Abeba De Britsche verklaringen aan Italië BELANGRIJKE PLANNEN IN VOORBEREIDING 1 VOORUITZICHTEN OP OVEREENSTEMMING? Arthur Henderson overleden Het nieuws van heden Laval handhaaft zich DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 21 OCTOBER 1935 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Avondblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19604 Het verraad van Ras Koeksa bracht den Abessiniërs voordeelen Gebruiken de Italianei) dum-dum-kogels Een foto, die duidelijk toont met welke moeilijkheden het Italiaansche leger in Abessinië te kampen heeft Het Weer s Stormwaarschuwingsdienst 1 Plenaire zitting der coördinatie-commissie Een merkbare ontspanning in politieke kringen Ook met Genève thans opheldering gewenscht Naar kerkvrede in Duitschland Dominees uit concentratiekampen in vrijheid gesteld Joodsch blad te Danzig in beslag genomen De Poolsche redacteur gearres teerd Duitschlands breuk met den Volkenbond Het mijnconflict in Engeland DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Dood in de gevangenis Kath. Duitsche pers NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. ADDIS ABEBA, Zondagavond Er heerschte een onderdrukte op winding te Addis Abeba vandaag. De regeering blijft weliswaar vol harden in haar stilzwijgen en treft haar plannen voor de toekomst, maar de zekerheid en het vertrou wen in de ministers, die ik van avond sprak, doen vermoeden, dat er belangrijker dingen op til zijn dan de blokkade van het Italiaan- sche leger of de bezetting van Tigre. Ik verneem, dat de regeeringsplannen hoe die ook mogen zijn niet het minst zullen worden beïnvloed door de desertie van Haile Selassie Koeksa, van wien verondersteld wordt, dat hij in de woestijn is gestorven of door de Italianen aangesteld is als ras van Tigré. De regeering schijnt geheel ingelicht te zijn over zijn vertrek. De ministers deelen mede, dat zijn afwezigheid de samenwerking en de aan sluiting van de legers aan het Noordelijk front aanzienlijk zal vergemakkelijken. En dit is vermoedelijk juist. Er worden dezer dagen nieuwe groote aan vallen verwacht. Aan beide zijden bereidt men er zich klaar blijkelijk op voor, vooral aan het Noordelijk front. De Abessinische berichten uit dit district melden een concentratie van het Italiaansche leger ten Zuiden van Adigrat langs het front, dat zich uitstrekt van Aksoem tot Adoea. Men maakt uit de berichten op, dat de Abessiniërs geen directe plannen tot den aanval hebben gemaakt, al zullen zij trachten de verbinding tusschen de Italiaansche troepen te belem meren. Toch blijkt er groote bedrijvigheid te be staan bij de Abessinische troepen in Tigré. Terwijl de Abessinische regeering er nog steeds over beraadslaagt op welke wijze de opmarsch der Italiaansche troepen door een sterken tegenstand van het Abessinische leger zou kunnen worden belemmerd, ligt de veronder stelling voor de hand, dat deze troepenbewe ging door een Abessinischen tegenaanval in de richting van Eritrea zou kunnen worden af geleid. Ras Seyoem, de feitelijke bevelhebber van het geheele Noordelijke leger, zou hiervan ver moedelijk de leiding krijgen tezamen met ras Kassa. Sinds het uitbreken van den oorlog heeft de regeering geen officieel nieuws meer ontvangen over de beweging der Italiaan sche troepen in de buurt van den berg Moessa Ali. Dit gebied ligt in het verre Oosten van Eritrea tegenover de provincie Aoessa. Er bevindt zich daar een sterke troepenmacht en ik verneem, dat de Abes siniërs, die dezen hoek steeds als gevaarlijk hebben beschouwd, verdedigen met vervaar lijken tegenstand. Ik verneem verder, dat het grootste deel van het centrale leger, dat onder leiding van den minister van Oorlog staat, en ongeveer 150.000 man sterk is, naar Dessie optrekt, om zich bij de troepen van den kroonprins aan te sluiten en het is zeer wel mogelijk, dat hierna de opmarsch over de grenzen van Aoessa zal volgen. Aan het Zuidelijk front is alles nog steeds rustig. De regen die daar nog steeds valt, is vermoedelijk de reden voor het opschorten der militaire bewegingen aldaar. Ik verneem, dat de Italianen tien dagen ge leden hun aanval zijn begonnen bij de rivier Fafan en ten Zuiden van Webbe Sjebeli. De sterke Abessinische troepenmacht te Bale wordt aangevuld met het plan het Italiaansche leger zoo mogelijk naar het Zuiden terug te drijven. Zeer groote dingen zijn vermoedelijk op komst. Addis Abeba verkeert in afwachting. Ministers en hooge regeeringspersonen kwamen heden in het paleis bijeen om foto's voor een protest aan den Volkenbond te be- studeeren. Ik verneem, dat deze foto's zouden moeten bewijzen, dat de Italiaansche troepen de laatste dagen hun toevlucht hebben genomen tot het gebruik van dum-dum kogels. Dr. Hoekman die de foto's heeft genomen, is de leider van de Abessinische Roode Kruis- expeditie aan het Zuidelijk front. Hij keerde Vrijdagavond uit Jijiga te Addis Abeba terug en bevindt zich sinds gisteren ochtend vroeg met zijn bewijsmateriaal in het paleis. Dr. Hoekman is naar de hoofdstad terugge komen op het dringend verzoek deze aangelegen heid verder te willen behandelen. Behalve de ministers waren ook de geneeskun dige adviseurs van den keizer aanwezig. De auto riteiten hadden een langdurige bespreking en de foto's zijn zeer nauwkeurig onderzocht. Ik verneem, dat de beweringen door de foto's duidelijk worden gestaafd. Men zegt, dat verscheidene andere soldaten soortgelijke verwondingen hebben opgeloopen. De patiënt van Dr. Hoekman was de eerste bij wien dergelijke kogelwonden waren geconsta teerd, hij werd nauwkeurig onderzocht en ge fotografeerd. De patiënt werd per muilezel van het front naar het hospitaal van Dr. Hoekman bij Jijiga overgebracht. Deze reis duurde meer dan acht dagen. De beenderen van den patiënt waren volkomen vermorzeld. Indien de bewijzen vol doende worden geacht, heeft de regeering het plan haar recht om bij den Volkenbond te pro testeeren uit te oefenen. (Copyright Morningpost-A.N.P.) ADDIS ABEBA, 21 Oct. (Reuter) Volgens nog niet bevestigde berichten van het zui derfront zouden de Italianen Gerlogoebi met de daarbij gelegen bronnen hebben bezet. Evenwel blijft het radiostation aldaar werken. Op geen enkel front werden tot nu toe werkelijke slagen geleverd. De Abessiniërs concentreeren hun troepen vooral in Tigre, aangezien zij van meening zijn, dat het deprimeerende klimaat en de tegenwoor- cigheid van de wilde stammen in het Oosten en Zuiden voldoende zijn om den opmarsch van de Italianen in deze gebieden tegen te houden. De geestelijkheid van 200 Koptische kerken in Aksoem en van 15 moskeeën in Tigre hebben collectief hun onderwerping aangeboden. Ook gasmajac Haile Maiam, de zoon van den dejac van Essaha heeft zijn onderwerping aan geboden. De balans van de schatkist van 30 September j.l, toont 950 millioen lire voor het fonds voor liquide middelen aan. De buitengewone verplichtingen voor de ko loniën in Oost-Afrika bedragen 633 millioen voor September en 1343 millioen voor het derde trimester van dit jaar. Haile Selassie Gugsa, de afvallige schoonzoon van den keizer, schijnt groote verwachtingen te hebben, spoedig tot vorst van Tigre te wor den uitgeroepen en dan in een paleis te Makalle te zetelen. Hij zeide tot journalisten: „Spoedig zult gij mijn gast zijn in mijn paleis te Makalle en het beste honingwater van Tigre proeven." In regeeringskringen te Addis Abeba wordt verklaard, dat men er geen geloof aan hecht, dat de Italiaansche kolonne, die kort geleden van de hoofdmacht was afgesneden nabij de grens van Fransch Somaliland, Italiaansch Ery- threa zou hebben bereikt na een verbitterd ge vecht. Prins Ismael Daoed Pasja, een lid van de Egyptische koninklijke familie is te Djiboeti aangekomen en denzelfden dag met een specia- len trein naar Addis Abeba doorgereisd met negen doctoren, geneesmiddelen en sanitair materieel, voldoende om een hospitaal met 300 bedden op te richten. Uit Adoea wordt bericht, dat het aantal in vrijheid gestelde slaven bedraagt ongeveer 15 a 20.000 en vormt ongeveer 15 a 20 pet. van de bevolking van Tigre. Vandaag heeft 70 pCt. van de Keizerlijke Garde bevel gekregen naar het voorloopige hoofdkwartier te Dessie op te marcheeren. Waarschijnlijk zal ook de keizerin morgen daarheen vertrekken. Het gedenkteeken, dat in de nabijheid van Adoea is opgericht voor de gevallenen in den oorlog van 1896. Generaal de Bono slaat te paard 't défilé der troepen gade 1 VERWACHTING: Zwakke tot mati- 1 gen, meest Westelijke tot Zuid-Westelij- H ken wind, half tot zwaar bewolkt, weinig EE H of geen neerslag, koude nacht, overdag iets zachter. H Hoogste stand: 764.6 te Valentia. §j Laagste stand: 741.6 te Haparanda. I| Zon op 6.35, onder 4.53. Licht op 5.23. jj§ Maan op v.m. 12.08, onder n.m. 2.37. M H Nieuwe Maan 27 October 10.35 van. EE Geseind te De Bilt 21 October 9.27 uur EE aan alls posten: „Attentiesein neer". GENèVE, 19 Oct. (A.N.P.) De plenaire zitting van de coördinatiecommissie heeft hedenavond de voorstellen van de commissie van achttien, waarin de onmiddellijke steunverleening der leden onderling bij het toepassen van sancties tegen Italië wordt gevraagd, aangenomen. Er is een lijst opgemaakt van sleutelproducten, waar van de uitvoer naar Italië zal moeten worden stopgezet. De voorstellen van Eden tot boycot van den Italiaanschen export werden aangeno men, terwijl Oostenrijk, Hongarije en Albanië zich van stemming onthielden. De onverwacht langdurige vergadering van het werkcomité van de sanctieconferentie hield zich Zaterdagavond voornamelijk bezig met het Vrijdag uitgewerkte ontwerp-voorstel over de wederzijdsche ondersteuning van de staten, die aan de sancties op financieel en economisch ge bied deelnemen. Terwijl de leden der commissie algemeen van gevoelen waren, dat men tegen de niet-leden van den Volkenbond geen maatregelen kon ont werpen, pleitten Titulescu en Litwinof voor dwang- en strafmaatregelen tegen de leden van den Bond, die zich van medewerking aan de sancties onthouden, praktisch dus tegen Oos tenrijk en Hongarije. Door de verzoenende rede voeringen van den Poolschen vertegenwoordiger Komamicki, den Zwitser Motta en den Span jaard Madariaga, werd ten slotte de krasse for mule, welke Titulescu had voorgesteld, ver zacht. De zitting van het comité zal waarschijn lijk tot in den nacht voortduren. ROME, 20 Oct. (Reuter) De be loften en verklaringen der Engel- sche regeering, zooals die Zaterdag avond uit het officieel communiqué omtrent het onderhoud van den Engelschen Ambassadeur Drum mond en Mussolini bekend werden, hebben in politieke kringen alhier een merkbare ontspanning teweeg gebracht. Men heeft hier hoop dat de besprekingen in de komende dagen in denzelfden geest als die tusschen Drummond en Mussolini zullen kun nen worden gevoerd. Een overeenstemming acht men niet geheel uitgesloten, waarbij men echter naar voren brengt dat de besprekingen die op het oogen. blik gevoerd worden niet alleen betrekking hebben op de Middellandsche Zee kwestie, doch dat ook de Oost-Afrikaansche kwestie daarin betrokken werd. Deze kwesties kunnen niet meer afzonderlijk behandeld worden. Men verwacht, dat de ontspanning, welke is gekomen tusschen Italië en Engeland ge volgd zal worden door een ontspanning tusschen Italië en den Volkenbond. Na de eerste opluchting tengevolge van de Britsche verklaring, dat een eenzijdig Britsch optreden niet moet worden gevreesd, heeft men er zich spoedig rekenschap van 'gegeven, dat in dien het gevaar voor een eenzijdig optreden van Engeland is geweken, het gevaar voor een col lectief optreden blijft bestaan en dat reeds een aanbeveling van den Volkenbond voldoen de is om Groot-Brittannië tot maatregelen te doen overgaan. Men wil thans weten, in hoeverre Engeland aanbevelingen van den Volkenbond zal verzoe ken. Men is dus nog niet geheel gerustgesteld. Daarom vertrekken nog steeds troepen en be reidt men zich voor tegen de sancties. Doch hoewel Italië, zooal niet wantrouwend, dan toch voorzichtig staat tegenover de houding van Engeland, wenscht het toch, dat een eer lijke opheldering plaats heeft met den Volken bond, zooals dit heeft plaats gehad met En geland. De huidige stilstand is hiervoor een goede gelegenheid. Men is te Rome van oordeel, dat het vol doende zou zijn, indien men te Genève het ItaliaanschAbessinisch conflict in een an deren geest beschouwde om de atmospheer snel te verlichten tusschen Rome en Genève. Vol gens de Italiaansche opvatting is lo. Italië geen aanvaller doch bevrijder. 2o. kan het slavenhoudend Ethiopië niet op gelijken voet worden behandeld met beschaaf de staten. 3o. is de Ethiopische eenheid kunstmatig. LONDEN, 20 Oct. (A. N. P.) De verras send snelle verzoenende stappen tusschen En geland, Frankrijk en Italië hebben volgens Engelsche kringen den pogingen van den Vol kenbond om den oorlog in Ethiopië tot stil stand te brengen aanzienlijk kracht bijgezet. In plaats van de collectieve vredespogingen te verzwakken, zouden de diplomatieke stappen den weg hebben gebaand tot nauwere Britsch- Fransche samenwerking te Genève. Men ge- looft te Londen, dat Laval thans gemakkelijker zal zijn te bewegen tot het aanvaarden van effectieve sancties, nu hij geen reden meer heeft voor de verdenking dat Engeland den Volkenbond gebruikt om zijn eigen geschilpun ten met Italië op te lossen in plaats van den vrede in Oost-Afrika te beoogen. De bladen verwelkomen de ontspanning tus schen Engeland en Italië inzake 't Italiaansch- Ahessinisch conflict, door de Britsche verzeke ringen aan Mussolini, welke hem door den Britschen ambassadeur zijn medegedeeld, en de rede van Baldwin Zaterdag jX, waarin hij zegt, dat Engeland niet alleen tegen Italië zal optreden. „Times" schrijft, dat thans geen tijd verspild moet worden met fantastischen argwaan, welke algemeen bleek in Italië, dat in Engeland be wust wordt aangestuurd op een oorlog. „Daily Telegraph" schrijft in denzelfden geest en voegt er aan toe, inzake het antwoord van Laval op de Britsche vraag ten aanzien van de vlootkwestie: „Over het algemeen is het bevredigend, dat het in hoofdpunten wordt aangenomen, doch het is nog niet zeker, dat de voorwaarden aan nemelijk zijn." „Daily Herald", het orgaan van de socialis ten bespreekt de rede, welke Sir Samuel Hoare morgen zal houden bij de heropening van het parlement. Het blad verlangt een ondubbelzinnige ver klaring, waardoor de vrees zal worden wegge nomen, dat overeengekomen zou zijn, dat onder geen voorwaarde sprake zal zijn van een blok kade of sluiting van het Suez-kanaal, en dat de economische sancties binnen zulke perken zullen worden gehouden, dat in geen geval een oorlog hierdoor zou kunnen ontstaan. LONDEN, 20 October (Reuter) Arthur Henderson, Britsch oud-minister van Buiten landsche Zaken en voorzitter der Ontwape ningsconferentie, is overleden. BERLIJN, 20 Oct. (Reuter). Het schijnt, dat een overeenkomst zal worden bereikt in het Kerk-dispuut in Duitschland. Minister Kerrl heeft gelast, dat alle discipli naire maatregelen tegen de dominees moeten worden opgeschort en de leiders van de confes- sioneele Synode hebben in een proclamatie aan hun geloovigen medegedeeld, dat hoewel de nieuwe commissie onder Kerrl geen wettige macht heeft, zij deze toch erkennen, aangezien het klaarblijkelijk beteekent, dat een eind wordt gemaakt aan het gebruik van geweld in kerkelijke zaken. Alle dominees, die in Saksi sche concentratiekampen waren, opgesloten, zijn op last van Kerrl in vrijheid gesteld. WARSCHAU, 20 October (A.N.P.) Uit Danzig wordt gemeld, dat de politieke politie te Danzig gisteravond de editie van vandaag van het joodsche dagblad Danziger Echo in beslag heeft genomen en den redacteur, den Poolschen onderdaan Paul Berman, heeft gearresteerd. De commissaris-generaal van Polen is van deze zaak in kennis gesteld. Hij heeft den se naat van de Vrije Stad Danzig de invrijheid stelling van Berman verzocht. GENèVE, 21 October (A.N.P.) Heden is het twee jaar geleden, dat Duitschland zijn lid maatschap van den Volkenbond opzegde. De opzeggingstermijn is twee jaar, zoodat vandaag Duitschland ophoudt lid te zijn van den bond. In politieke kringen wordt het afloopen van dezen termijn als een belangrijk feit gezien, in verband met Duitschland's verplichtingen krachtens het verdrag van Locarno, waaraan voortaan weinig practische beteekenis meer kan worden gehecht. LONDEN, 21 Oct. (Reuter). Niettegenstaan de het einde van de staking onder den grond in de „Nine Miles Point", staken in Zuid-Wales nog 15.000 arbeiders. Misschien zullen heden nog 20.000 arbeiders het werk neerleggen. Te Car diff zal een conferentie van afgevaardigden uit het geheele gebied worden gehouden om de kwestie te bespreken. Laval met groote meerderheid in den Senaat herkozen. Sfeer van opwinding heerscht te Addis Abeba, belangrijke plannen schijnen in voorbereiding. Gebruiken de Italianen dum-dum-kogels? Een onderzoek ingesteld. Merkbare ontspanning in politieke kringen naar aanleiding der Britsche verklaringen aan Italië. Benoeming in het bisdom Haarlem. Engelsch stoomschip bij Terschelling gezonken; bemanning gered. I.V.C.B.-competitie: H.B.C. klopt Santpoort R.K.N.A.C. verliest van R.K.V.V.L. Over winningen van R.K.T.V.V., Volendam en Onze Gezellen. K(N.V.B.-competitieGo Ahead wint van Tu- bantia Overwinningen van B.V.V., P.S.V. en N.A.C. Gelijk spel van N.O.A.D. tegen Bleyer- heide. Achtste party van den strijd om het wereld kampioenschap na veertig zetten afgebroken vry gunstigen stand voor Euwe. lit Twee nieuwe Nederlandsche zwemrecords ge vestigd bij onderlinge wedstrijden van „Het IJ" te Amsterdam. De Amerikaan Kiefer verbetert te Berlijn het wereldrecord 100 meter rugslag heeren. Successen van pynenburg en Wals te Dortmund en Bazel. PARIJS, 21 Oct. Bij de gisteren gehouden verkiezingen voor den Senaat werd Laval in beide depar tementen, waar hij was candidaat gesteld, met groote meerderheid herkozen. Dit resultaat is een groot persoonlijk succes voor Laval en beteekent een belangrijke verster king van zijn positie. De uitslag der drie gehouden verkiezingen voor leden van den Senaat luidt als volgt: Onafhankehj ken 2 Conservatieven 1 Republikeinen 26 Links-republikeinen 17 Republikein-radicalen en onafhankelijk radicalen 5 Radicalen en Radicaal-Soc38 Republikein-Socialisten en Onafhanke lijk Socialisten 2 Fransch-Socialisten 4 Socialisten SFIO 10 Communisten 2 107 Nu de uitslag ook van de derde verkiezing bekend is, blijkt dat over het algemeen de ver schillende partijen in den Senaat haar posities wisten te handhaven. By de derde verkiezing werd de vooruitgang der Socialisten ten koste der Radicaal-Socia listen niet voortgezet. In het departement Puy de Dome werd de oud-minister Clementel (Rad. Radicaal-Soc.) verslagen. De „Schweizerische Kirchenzeitung" deelt mede, dat de ex-Provinciaal der Duitsche paters Dominikanen, die was aangeklaagd wegens een vergrijp tegen de deviezenverordening, in de gevangenis is gestorven. BERLIJN, 19 Oct. Officieel wordt medege deeld: „De Rijksminister voor Volksvoorlichting en propaganda heeft besloten, dat de katholiek- kerkelijke pers niet vertegenwoordigd zal zijn op de Internationale Katholieke Perstentoon stelling, die het volgend jaar te Rome zal wor den gehouden." Stand op Maandag 1 uur n.m.: 756.9 Vorige stand: 757.3

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1