Van Zuidelijk en Noordelijk front in Abessinië De stilte voor den storm in Harrar Voorstellen van Mussolini Het nieuws van heden DAGNERREI INGENOMEN Majoor Fey naar Boedapest? Godslastering DE STAD LIJKT EEN HEKSENKETEL ....f"*'OfA' Von Papen naar Berlijn DE BAROMETER —v *\V VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 22 OCTOBER 1935 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Avondblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19606 Als de Negus naar het front vertrekt, ontbrandt eerst de krijg Ras Kassa trekt op Ras Haile Selassie Koeksa na zijn overgave aangesteld tot bestuurder van de provincie Tigre Het Weer Stroom van wapenen komt Ethiopië binnen Verkiezingen in Denemarken Gezantschapspost in Hongarije zou hem zijn aangeboden BOEDAPEST, 21 Oct. (ANP) Het verluidt, dat de Oostenrijksche re geering den afgetreden minister Fey den gezantschapspost te Boedapest heeft aangeboden. „Christus was groot, maar Adolf Hitler was nog grooter" Nadat Ras Koeksa zich aan het Italiaansch gezag had onderworpen volgden eenige leg er aanvoel der s zijn voorbeeld Dolo Kuarjtl Ual-Ual Gerlogubi» Gorahai O 9 a T5cf)elowie Binnen haar muren 40.000 krijgers, die er allen uitzien als Bijbel- sche helden Veldslag binnenkort verwacht Zoo arriveerden hier heden op hun door De oudste zoon van koning Foead, kroonprins Farouk, heeft op zijn rondreis door Engeland een bezoek gebracht aan de KonMilitaire Academie te Woolwich bij Londen Laval bespreekt deze met Engeland De eisch van Italië Kerkstrijd in Duitsch land Bisdom Meiszen onder voorloopig bestuur DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Hij zal nieuwe instructies ontvangen De eerste sneeuw In Engeland en Frankrijk NIEUW KABINET IN ALBANIË Onrust in Wales houdt nog steeds aan NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. ADDIS ABEBA, 21 Oct. (Reuter—ANP) Het herstel van de Italiaansche frontlinie in het Zuiden, met de inneming van Dag- nerrei, dat de Italianen beschouwen als een sleutelpositie op hun weg naar Harrar, toont, dat ondanks de recente regens ope raties weer mogelijk zijn. Men verwacht thans, dat generaal Gra- ziani zijn opmarsch naar het Noorden zal hervatten en daarbij een belangrijk deel van zijn leger gebruiken zal voor bescher ming van zijn linkerflank langs de rivier Sjebeli. Op het Noordelijk front in Tigre speelt zich op het oogenblik geen enkele belangrijke ope ratie af. De Italiaansche luchtstrijdkrachten gaan voort met hun dagelijksche raids en de Abessiniërs zetten hun troepenconcentraties voort. Het staat thans vast, dat de keizer binnen kort per auto uit de hoofdstad zal vertrekken naar Dessie, het belangrijkste concentratiepunt der Abessinische troepen op ongeveer 250 K.M. ten Noorden van Addis Abeba en op 300 K.M. ten Zuiden van Makalle. Tweehonderd muil ezels, die de bagage dragen van het keizerlijk huis, worden naar Dessie vooruitgezonden en talrijke nieuwe vrachtauto's worden voor ver trek in gereedheid gebracht. Slechts weinig Abessiniërs zijn van meening, dat de oorlog begonnen zal worden voordat de keizer naar het front is vertrokken. Eerst op dat oogenblik is de krijg ontbrand, aldus verklaarden soldaten aan den correspondent van ReuterANP. De soldaten van de Keizerlijke Garde, die vandaag uit Addis Abeba zijn vertrokken, wer den door hun weenende vrouwen begeleid tot aan den top van den berg Entoto. Naarmate troepen uit de hoofdstad vertrekken naar Dessie, arriveeren andere troepen en stammen uit het Westen en komen hun hoofden aan, die door den keizer worden ontvangen, welke hun wapenen doet verstrekken. Uit Gondar wordt gemeld, dat de troepen van Ras Kassa voortdurend oprukken naar het Noord-Noord-Westën. Zij opereeren tijdens den nacht en verschuilen zich overdag in verband met de voortdurende aanvallen der Italiaan sche vliegtuigen, die op een hoogte van 60 M. vliegen en systematisch jpder terrein, waar zij overheen vliegen, met kogels bezaaien. De voorposten aan het Noordelijk front heb ben vuurgevechten geleverd, wordt uit Adoea bericht. Verkenningsvliegtuigen hebben aan de overzijde van de rivier Tecaze bij Gondar Abessinische kampementen waargenomen. Bij de Italiaansche linies zijn geen afdeelingen Abessiniërs te zien. Er is rust aan het front van Tigré. Genie troepen en wegwerkers transformeeren kara vaanwegen in autowegen en leggen de basis voor den volgenden opmarsch. Uit het hoofdkwartier van de Italiaansche Noordelijke strijdkrachten wordt vernomen, dat de Abessiniërs zich bij den berg Moessali con- centreeren. Verkenningsvluchten hebben aan het licht gebracht, dat Ras Seyoem de hoofd macht verzamelt bij Tembien bij Adoea. De geldinzamelingen, die in Zweden gehou den worden op Initiatief van Prins Karei, als voorzitter van het Zweedsche Roode Kruis, teneinde een afdeeling van het Roode Kruis te kunnen zenden naar Abessinië, hebben tot dusver 205.000 Kronen opgebracht. Het plan zal nu stellig verwezenlijkt kunnen worden. De Abessinische zaakgelastigde is vanmorgen uit Rome naar Napels vertrokken, waar hij zich vandaag nog zal inschepen naar zijn vaderland. Het gerucht gaat te Asmara, dat de Negus den ex-keizer Ligg Jasoe, die sedert 1916 in de buurt van Harrar gevangen gehouden wordt, met het oog op den opmarsch der Italianen, van Harrar naar het gebied van Galla heeft laten overbrengen. In de buurt van Amba en Alagi zouden 50.000 man Abessinische troepen zijn geconcentreerd. De opmarsch naar Makalle zou echter wegens moeilijkheden met de levensmiddelenvoorzüe- ning pas over eenige weken verwacht kunnen worden. Twee Abessinische gevangenen zijn gisteren standrechtelijk gefusilleerd, daar in hun bezit voorwerpen werden gevonden, die oen Italiaan- schen luitenant Morgantini toebehoorden, die als een der eersten bij de gevechten om Adoea is gevallen. Officieus wordt verklaard, dat de verliezen n VERWACHTING: Zwakke, verander- E Ijjke wind, nevelig tot half of zwaar be- wolkt, weinig of geen regen, koude nacht, later iets zachter. Hoogste stand: 764.7 te La Coruna. sjE Laagste stand: 745.1 te Vestmanör. E Zon op 6.37, onder 4.51. Licht op 5.21. Maan op v.m. 1.17, onder n.m. 2.51. H Nieuwe Maan 27 October 10.35 v.m. j| PlIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIlIHHHUUIIIII^ gedeeld. De Europeesche militaire adviseurs van den Negus, die eenige weken geleden nog som ber gestemd waren, hebben thans veel meer vertrouwen in den goeden afloop voor Abessinië. Ook psychologisch heeft de opheffing van het embargo belangrijke gevolgen. Italië heeft sedert 1 Januari 82 schepen uit het buitenland gekocht. Engeland heeft hiervan 28 schepen geleverd. Nederland verkocht totaal zes schepen met een totale tonnage van 53.917 D.W., waarvan er vier voor den sloop waren bestemd. De namen van deze schepen zijn: Madioen, Arendskerk, Prins der Nederlanden, Maasland, Klipfontein en Gelria. Duitschland verkocht zeven schepen. Voorts kocht Italië zes schepen van Griekenland, drie van Zweden, tien van Frankrijk, vijf van Ame rika, drie van Finland, vijf van Noorwegen, een van Panama, een van Joego-Slavië, een van Hongarije, een van Egypte en een van Ar gentinië. der Italianen tot dusver 87 dooden en gewon den bedragen. ADDIS ABEBA, 22 Oct. (Reuter) De Abessinische regeering heeft de requisitie gedecreteerd van materiaal en goederen, welke direct of indirect voor oorlogsdoelein den gebruikt worden. ADDIS ABEBA, 22 Oct. (Reuter) De Abes sinische troepen schijnen zware verliezen te heb ben geleden in het noorden van de provincie Semin, waar de krijgers onder bevel vandedjas- matsj Ayeloe ongeduldig zijn geworden en in hun enthousiasme de Italianen hebben aange vallen, die een fort in de bergen bezet hielden. De dedjasmatsj deed alles om hen te weerhou den, doch vergeefs. Bij hun verwoeden aanval trotseerden de Abes siniërs het vuur van de Italiaansche mitrailleur nesten. Honderden aanvallers zijn hierbij gewond. Ook Dedjasmatsj Ayeloe zelf wterd gewond, doch men weet nog niet of hij ernstig werd gekwetst. Hij was de commandant van het militaire centrum te Walkait. De speciale correspondent van het „Berliner Tageblatt" meldt uit Addis Abeba, dat sedert de opheffing van het wapenembargo een stroom van wapens en munitie Abessinië binnenkomt. Indien dit in denzelfden omvang zou voortdu ren. aldus verklaarde een vooraanstaand mili tair deskundige, dan zouden de Abessijnsche troepen binnen drie maanden onoverwinnelijk zijn, in ieder geval in de guerilla. De machine-geweren, die vroeger slechts door de commandeerende officieren werden bediend, worden thans ook onder de gewone soldaten uit- KOPENHAGEN, 21 Oct. (Reuter) Heden worden in Denemarken verkiezingen gehouden voor het Folketing, de Deensche Tweede Ka mer. Aan de verkiezingen, waarbij 148 zetels moe ten worden bezet (de 149ste zetel wordt bij de verkiezingen op de Far-Oer eilanden, die later plaatsvinden, toegewezen), wordt in het geheel door 722 candidaten deelgenomen, veel meer dan bij vroegere verkiezingen. De Sleeswijksche. partij stelde zes candidaten, de Deensche Nationaal-Socialisten 61, de con servatieven 98, de Democraten 100 en de So ciaal-Democraten 125 candidaten. De leider van het Duitsche arbeidsfront van Hessen—Nassau, Willy Becker, heeft Woensdag 9 October te Frankfurt op den Gouwdag van de Hitlerjeugd de volgende verklaring afge legd: „Den godsdienstigen tegenstanders van 't Nationaal-Socialisme die den Staat de jeugd willen afhandig maken, moet het volgende gezegd worden: Kerken en godsdiensten zou den thans in Duitschland niet meer bestaan indien het Nationaal-Socialisme er niet ge weest was en den strijd tegen de godloozen-be- weging op straat niet zegenrijk ten einde ge voerd had. Het Nationaal-Socialisme kan niet vergeleken worden met een of andere partij- groepeering van vroeger. Dit zal de toekomst duidelijk leeren! In later eeuwen, wanneer men een juisten maatstaf voor de dingen, die thans gebeuren, verkregen heeft, zal eens terugblikkend op dat verleden kunnen gezegd worden: „Christus was groot, maar Adolf Hitler was grooter". De voornaamste plicht van de Duitsche jeugd moet zijn: een werktuig der Voorzienigheid te wor den voor het groote en eeuwig jonge Duitsch land." HARRAR, 21 October 1935. De V.P.B.-correspondent te Harrar, André Lateillade, schrijft: In Harrar heerscht op het oogen blik de beklemmende stilte, die aan den storm pleegt vooraf te gaan. Moeilijk valt het echter te voor spellen, wanneer deze storm zal uit barsten misschien reeds morgen, misschien eerst over eenige weken. Voor een spoedig plaatsvinden van een groo- ten slag in Agaden pleiten de machtige Abes sinische troepen-concentraties in dit gebied en de groote activiteit van de Italiaansche vlie gers. Zelf heb ik aanschouwd hoe het diepe duister van den Afrikaanschen nacht doorboord werd door het licht van de schijnwerpers van de Italiaansche vliegtuigen en Mr. Enkins, een Amerikaansch correspondent, die hier reeds langer vertoeft dan ik, vertelde mij, dat zulks in de laatste nachten geregeld gebeurde. Het aanhoudend slechte weer, waarvan de Italianen veel last schijnen te ondervinden, wijst inte gendeel echter op een voorloopig uitblijven van grootere operaties. Hoe dit intusschen ook zij, van een ding is hier een ieder overtuigd, n.l. dat in deze streek vroeger of later een beslissende slag zal wor den geleverd. Wel zijn de Abessiniërs op dit betrekkelijk vlakke gebied, tegenover de mo derne wapenen van het Italiaansche leger in het nadeel, zoodat het voor hen veel voordee- liger zou zijn zich nog verder in het binnen land, dus in de bergen terug te trekken, maar dit is voor hen onmogelijk, indien zij den spoorweg niet op willen geven. De Abessinische opperbevelhebber denkt er echter niet over zulks te doen en dit is ook zonder meer be grijpelijk, indien men bedenkt, dat de Italia nen, wanneer zij zich van de controle over den spoorweg hebben meester gemaakt, gemakkelijk naar Addis Abeba zouden kunnen oprukken. Zij zouden dan voor hun troepen- en mate riaaltransporten tot aan de Abessinische hoofdstad van den trein gebruik kunnen maken. Intusschen blijft de mogelijkheid bestaan, dat de Italianen er van zullen afzien om de spoor lijn od eenige strategische punten te vernielen, indien namelijk de Abessiniërs den spoorweg niet voor wapentransporten zouden gebruiken. Hierover worden op het oogenblik onderhande lingen gevoerd, die, naar een adjudant van ge neraal Nasiboe mij wist te vertellen, tot nog toe een gunstig verloop hebben. Mocht deze overeenkomst tot stand komen, dan wil dit echter nog geenszins zeggen, dat er daarom in Harrar niet zal worden gestreden. Gevochten zal er in ieder geval worden en ik ben er van overtuigd, dat indien de Abessiniërs de aanwijzingen van den Turkschen genei aal Wahib Pasja zullen opvolgen, de Italianen hier voor heete vuren zullen worden gezet. Op een open veldslag zal men het dan niet laten aan komen. Het is het plan van den Abessinisclicn generalen staf de Italiaansche voorhoede het bergland in te lokken, hen daar te bestoken en de verbindingen met de achterhoede te ver breken. In geen geval zullen de Abessiniërs ech ter het eerst tot den aanval overgaan. Rustig wacht men de Italianen af, terwijl ondertus- schen voortdurend nieuwe Abessinische troepen en munitievoorraden te Harrar aankomen. tocht naar het front niet minder dan 40.000 krijgslieden, die het toch al onrustige Harrar tot een heksenketel maakten. Allen zagen er uit als Bijbelsche helden en ter wijl zij hun speren, schilden, zwaarden en geweren door de lucht zwaaiden, zwoeren zij den Italianen dood en verderf. Uit hun midden klonken leuzen als: „Wij sterven voor den keizer!" en „Wij zijn zonen van leeuwen en zullen de indringers aan stuk ken snijden en met hun vleesch de gieren voeden!" En al deze lieden krioelden door elkaar, zonder eenig verband, zooals men dit van Europeesche troepen gewend is. Indien men mij niet verteld had, dat het er 40.000 waren, had ik bij benadering hun aantal niet kunnen schatten. En den ganschen dag trokken deze troepen door de stad, zoodat ik het maar veiliger vond, om bescherming ach ter de iet of wat vuile muren van mijn kamer te zoeken. Van achter mijn venster uit heb ik mij intusschen niets van dit schouwspel ver loren laten gaan. Het meest interessant was het, wanneer er een stamhoofd met zijn ge volg voorbij trok. Deze heeren hebben meestal eenige moderne uitrustingsstukken weten te be machtigen, maar heel dikwijls weten ze daar nauwelijks mede om te gaan. Zoo zag ik er een, die zijn gasmasker stijf voor de borst gebonden had. De meeste van deze soldaten hadden in tusschen geweren bij zich, die zoo van verre gezien geen al te ouderwetschen indruk maak ten. Ondanks de opheffing van het invoerverbod zijn wapens en munitie nog steeds schaarsch, maar ook hierin zal nu wel spoedig verbetering komen. Dagelijks komen in Harrar karavanen met wapenen en munitie uit Zeilah, de Britsche haven in Engelsch Somaliland aan, en deze worden zoo spoedig mogelijk onder de troepen verdeeld. De weinige gelukkigen, die tot nog toe een modern geweer konden bemachtigen, zijn niet weinig trotsch op hun nieuwe wapen. Het mechaniek van deze voor hen onbekende ge weren schijnt hun allen bekend te zijn. Zoo on handig zij omgaan met gasmaskers en andere moderne strijd- en verdedigingsmiddelen, zoo handig zijn zij met geweren. Reeds dadelijk worden de nieuwe wapens ingeschoten en het is verbluffend te zien, hoe deze Abessiniërs kleine voorwerpen op afstanden van 150 meter en meer weten te raken. Zijn de Italianen een maal in het bergland gekomen, dan zullen zij met deze tegenstanders onaangename ervarin gen opdoen. (Nadruk verboden, copyright V.P.B.). f s3t PARIJS, 22 Oct. (Reuter) De Romein- sche correspondent van de Parijsche editie der „New York Herald" meent te weten, dat Laval van Italiaansche zijde voorstellen heeft gekreg-en tot bijlegging van het geschil met Abessinië, welke hij thans voorlegt aan de Engelsche regeering. Italië zcu een mandaat eischen over de ge bieden Tigre, Aussa, Harrar en Ogaden, als mede dq reorganisatie van het Abessinische rijk door Italiaansche, Fransche en Engelsche ambtenaren, die met de Abessinische autoritei ten zouden samenwerken op basis van 't rap port der commissie van vijf. Indien Londen tot tegemoetkomingen bereid is, zou Mussolini wellicht zijn maximum eischen iets willen matigen. In goed ingelichte Italiaansche kringen wijst men er in het bizonder op, dat nog niet beslist is hoeveel schepen Engeland uit de Middelland- sche Zee zal terugtrekken en hoever Italië zal gaan met de vermindering zijner troepen in Lybië. Bij de terugtrekking der troepen uit Lybië, aldus verklaart men, moet men er reke ning mede houden, dat de voor de veiligheid vereischte minimum-sterkte der Italiaansche troepen gehandhaafd blijft. Suvich heeft gisteren den Engelschen gezant, sir Eric Drummond, ontvangen. Volgens offi cieuze kringen betrof het onderhoud eenvoudig een algemeene gedachtenwisseling en is geen enkele kwestie in bijzonderheden besproken. Naar van officieele kerkelijke zijde wordt medegedeeld heeft de Apostolische Stoel aan den Bisschop van Berlijn Z. H. Exc. Mgr. Konrad von Preysing, 't voorloopig bestuur opgedragen van het Bisdom Meiszen. Zooals men weet, is de Bisschop van Meiszen, Mgr. Petrus Legge, onder beschuldiging van deviezensmokkel in arrest ge steld. De Italianen zouden Dagnerrei in Ogaden heb ben ingenomen. Toestand te Harrar; veldslag wordt binnenkort verwacht. Mussolini zou eischen ter bijlegging van het Ethiopisch conflict gesteld hebben. Majoor Fey als gezant naar Boedapest? De heer A. van Geelen, directeur-generaal der werkverschaffing en steunverleening, geheel onverwacht overleden. Voortgezette gedachtenwisseling op het Congres ter bestudeering van de vraagstukken betref fende de jeugdwerkloosheid. riet wetsontwerp betreffende de industrie financiering wordt binnenkort bij de Tweede Kamer ingediend. Geschatte ontvangsten der Ned. Spoorwegen over September. Voortzetting van de vergadering van den AB TB te Arnhem. Benoemingen in de bisdommen Utrecht en Haarlem. Mislukte roofoverval te Jutphaas. Twee beruchte inbrekers te Amsterdam gear resteerd. LONDEN, 22 Oct. (A. N. P.) Daily Telegraph meldt uit Londen, dat de Duitsche gezant te Weenen, von Papen, opdracht heeft ontvangen onmiddellijk naar Berlijn terug te keeren om Hitier rapport uit te brengen over de recente re constructie van het Oostenrijksche kabinet. Het verluidt, dat von Papen nieuwe instruc ties zal ontvangen voor de tegenover de nieuwe regeering te volgen politiek. LONDEN, 22 Oct. (Reuter). In geheel En geland heerschte gisteren strenge koude en in het Noorden van Wales en in sommige deelen van Schotland en Ierland hebben de eerste sneeuwstormen gewoed. Vele heuvelen zijn van een sneeuwdek voor zien. Het weerbericht van heden voorspelt, dat het weder iets zachter zal worden. In de buurt van Annecy (Savoye) is van nacht, nadat de temperatuur gedaald was, de eerste sneeuw gevallen, die thans het geberg te bedekt vanaf 1600 meter hoogte. Tevens is te Puy-en-Velay (departement Haute-Loire) een sterke daling 'van de tem peratuur ontstaan. Na een met koude gepaard gaanden regen, is het thans in de hooger ge legen streken aan het sneeuwen. In geheel Silezië valt sedert gisteren regen en sneeuw. In hooger gelegen streken heeft zich reeds een sneeuwlaag gevormd, die te Oberschreiberhau zelfs 18 centimeter dik is. TIRANA, 21 Oct. (Reuter). Mehdi Frasheri is er in geslaagd een nieuw kabinet samen te stellen. Fuad Asllaud is minister van buiten- landsche zaken. LONDEN, 22 Oct. (D. N. B.) De mogelijkheid van een algemeene staking in de steenkool industrie in Engeland, schrijft de „Moming Post", na het verlies van het Italiaansche af zetgebied, veroorzaakt in regeeringskringen eenige bezorgdheid. Een uitgebreid plan is in onderzoek voor re organisatie van de steenkool-industrie. Tijdens den verkiezingsstrijd zal dit plan gepubliceerd worden. Stand op Dinsdag 1 uur n.m.; 760.1 Vorige stand: 759-3

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1