Voor onze jonge werkloozen Hè WIJ LUISTEREN NAAR persberichten FINANCIEN die vervelende kies.... HET NUMEEGSCHE CONGRES De weerstoestand Kerkelijk Leven Dagfilm DINSDAG 22 OCTOBER 1935 Rake woorden over de vervanging van vrouwen door mannen Betere vakopleiding Mislukte roofoverval Kordaat optreden van 17-jarigen boerenzoon te Jutphaas PRINSES JULIANA WOONT CONCERT BIJ Ten bate van de ambulance van het Roode Kruis in Abessinië A. VAN GEELEN OVERLEDEN Directeur-generaal der werkver schaffing en steunverleening NED. SPOORWEGEN Geschatte ontvangsten over September DE NEEF-INBREKER INBREKER AANGEHOUDEN ER KOMT GEEN EINDE AAN GEZANT VAN ZUID-SLAVIË Industrie-financiering Voorgesteld zal worden een naam- looze vennootschap op te richten BURGEMEESTER VOOR DEN POLITIERECHTER Stopteeken niet duidelijk genoeg? OP DEN DUUR ZACHTER WEER BENOEMINGEN In de bisdommen Utrecht en Haarlem Apothekers-assistent AFSCHEID MISSIONARISSEN OM EEN KONIJNTJE Woensdag 23 Oct. n n m Golflengten OP HEETERDAAD betrapt Minderjarige aangehouden Kerkdief veroordeeld NIJMEGEN, 21 Oct. In de voortgezette gedachtenwisseling op het congres ter bestudeering van de vraagstukken betreffende de jeugdwerkloosheid nam de heer Stekkerda uit Breda het op voor de ambachts scholen, die door de regeering ten onrechte In hun programma's worden gekort. Mr. Smeets, directeur der Nijmeegsche tucht school, meent dat de jeugd-crlminaliteit in grooter mate is toegenomen dan de prae-advi- seur, mr. dr. Feber, uit de gerechtelijke statistiek afleidde. Aan den „jongen van de straat" moet meer aandacht worden besteed. Zijn ziel moet ook worden gered. De heer Lijdsman, directeur der M. T. S. voor bouwkunde te Utrecht ziet in verkorting van den arbeidstijd het eenige afdoende middel om tot verruiming der werkgelegenheid te geraken. De heer J. van Aken, burgemeester van Ze venbergen. miste in de prae-adviezen een uit spraak over de mogelijkheid de jonge werk loozen in het leger dienst te doen verrichten. De heer Meyring denkt, dat wij zonder eeni- gen dwang van overheidswege toch niet ten volle de beoogde doeleinden zullen bereiken. De heer van Lier, referendaris aan het departement van Sociale Zaken, waarschuwt voor te veel sentiment en voor eenzijdigheid in deze kwestie. Zeker, de gevolgen van de werkloosheid voor de jeugd zijn erg, doch voor de anderen zijn zij dat ook. De werk loosheid is een geesel voor jong en oud bei den. Voor beiden stamt zij uit dezelfde oor zaken. De meest effectieve bestrijding van beide tegelijk is dan ook uitbreiding van de werkgelegenheid over de heele linie, voor jong en oud. Speciaal voor de jeugd kan men zeggen,' dat de opleiding werd verwaarloosd. Er zijn branches in ons land, waar de laatste 20 ja ren geen nieuwe vakkundige krachten wer den opgeleid. Het is betreurenswaardig dat men, naast de opleiding van de ambachtsschool, de leer ling-opleiding heeft verwaarloosd. Tegenover het buitenland heeft Nederland de handen niet altijd vrtf. Er werken vaak meer Nederlanders elders dan buitenlanders bij ons. Met afweermaatregelen lokken wij dus repres- sailles uit, die voor ons veel nadeeliger zijn dan het uitgebannen kwaad. Het woord was nu aan de prae-adviseurs tot het beantwoorden van de aan hun adres ge richte opmerkingen. De heeren mr. Kropman, van Ierse! en ir. Droeven hadden daarbij een -lichte taak: Hun arbeid was niet aangevallen, ^behoudens op enkele punten van ondergeschik ten aard, waarover vlot kon worden heenge gaan. De heer v. d. Putt zag zich onder de. vier .prae-adviseurs, die vervanging van vrouwelijke door mannelijke arbeidskrachten bepleitten, als eenigen door de vrouwenbonden aangevallene. Ter verduidelijking van zijn standpunt ten deze verklaarde hij, dat, wanneer men ervan 'uitgaat, dat man en vrouw als arbeidskracht gelijk zijn, in werkelijkheid de arbeids kan sen voor beiden niet gelijk zijn. In veel be drijven en vooral op vele regeeringskantoren neemt de vrouw een veel gr oo te re plaats in dan haar toekomt en beconcurreert zij den ge huwden man, van wiens verdiensten toch ook een huisvrouw moet leven. Bovendien verde digt hij niet een uitstooten van de vrouw uit het bedrijf, doch een systeem van geleidelijke vervanging een uitsterfsysteem. Ir. het uitvoerig betoog van den heer v. d. BRINK, die op tal van detailkwesties inging, werd o.a. een breedvoerige bepjeiting gehouden voor de. verkorting van den arbeidstijd. Vervroegden dienstplicht beschouwt hij niet als een hulpmiddel, aangezien het leger een blij vende behoefte is en niet een toevlucht voor crisisslachtoffers. In het betoog van den heer VELDMAN viel op te merken, dat hij den invloed van het ge zin op de mentaliteit der jeugdige werkloozen in vele gevallen niet zoo gunstig beoordeelde .als prof. Rutten. Mej. Mr. VERBEEK verklaart, dat zij In de practijk, bij de bestrijding van de moreele gevolgen der werkloosheid voor het fabrieksmeisje tevens de financieele gevol gen kan bestrijden door haar op te leiden tot dienstbode. Een dergelijke gelukkige combinatie was voor het intellectueele meis je nog niet gevonden. Zeker, de crisis mag niet een aanleiding vormen om de vrouw opzij te zetten ten gunste van den man. Doch vóór de crisis bekleedde de vrouw vele functies, die voor haar niet geschikt waren. Deze toestand van malaise moet worden aangegrepen om het meisje uit de onvrouwelijke naar de vrouwelijke beroepen te halen. Tegen den avond eerst kon directeur Fren- cken het slotwoord spreken, waarin hij begon met te verklaren dat met de prae-adviseurs een conclusie zal worden besproken, die aldus luidt: Het Nationaal Katholiek Congres inzake jeugdwerkloosheid is tot de volgende conclu sies gekomen. I. De onvoldoende bekendheid met omvang en verloc© der jeugdwerkloosheid moet ten spoedigste, met hulp der overheid, worden op geheven. De vakbekwaamheid en de arbeidsgeschikt heid der jongeren moet gehouden en zoo noodig verbeterd worden. n. Van overheidswege moeten maatregelen genomen worden tot verruiming der werkge legenheid. III. Maatregelen dienen te worden getroffen tot beperking van het aantal gegadigden voor den beschikbaren arbeid oa. door: a. vervanging van oudere door jongere ar beidskrachten met behoorlijke verzorging van de belangen der ouderen: b. vervanging van vrouwelijke door manne lijke arbeidskrachten; met name door verplicht ontslag der huwende vrouw en der gehuwde vrouw, niet kostwinster, met behoorlijke ver zorging der vervangen krachten. De arbeidsgelegenheid voor meisjes wordt, zooveel mogelijk, teruggebracht tot werkzaam heden in huishoudelijk verband en in specifiek vrouwelijke beroepen. IV. Bevorderd worde een rationeele verdeeling van den beschikbaren arbeid door rouleering van personeel in andere dan fabriekmatige be drijven. V. Intusschen dient met kracht te worden voortgezet het werk ten bate der jonge werk loozen in den vorm van cultureele en vakcur sussen, centrale werkplaatsen en werkkampen. Met een dankwoord aan allen die tot het welslagen van dit Congres meewerkten, spe ciaal aan den secretaris, den heer Bannen berg en aan het R.K. Werkliedenverbond, dat de kosten geheel droeg en met een oproep aan alle katholieken om in het belang van hun Kerk aan de hier besproken sociale problemen aandacht te blijven schenken, besloot directeur Frencken dit welgeslaagde congres. De gemeente-politie van Jutphaas heeft Maandagnacht niet veel rust genoten. Op den stillen Liesboschweg onder deze gemeente heeft etn onguur element pogingen gedaan om bij den veehouder Verburg een roofoverval te plegen. Door kordaat optreden van den 17-ja- rigen zoon is erger voorkomen. Reeds eenige avonden was bij de familie V. en bij de familie de L. op de ramen geklopt. Ging men dan kijken, dan was niemand te be kennen. Ook Zondagavond, toen de familie V. rustig in de kamer was gezeten, werd er weder om plotseling op de ruiten gebonsd. Daar V. zelf ziek was, ging de zoon naar buiten en zag een gestalte wegloopen. Even later werd er wederom geklopt, de jongen ging weer naar buiten en zag niets. Hij waarschuwde echter "n buurman, die zich onmiddellijk bereid ver klaarde mee te gaan om .de politie te waar schuwen. De politie achtte het noodzakelijk, den nacht in de boerderij door te brengen. De nacht ging voorbij zonder dat er iets voor viel. Toen het Maandagmorgen om half zes licht begon te worden, besloot de politie te vertrekken. De zoon zocht melkemmers en het Juk om de koeien achter het huis te gaan mel ken, t Nauwelijks was hij naar het land gegaan, of zeer ontdaan kwam hij de woning weer binnen rennen. Het bleek, dat nadat de jongeman in het land was aangekomen, een gemaskerde ke rel op hem toevloog en schreeuwde: „Zeg mij eens, waar heeft je vader zijn geld geborgen." De jongen schrok geweldig, maar hield zijn positieven bij elkaar. Op de vraag van zijn aan valler gaf hij geen antwoord. Deze wilde hem te lijf, doch de jongen gaf hem met een emmer een flinken klap op z'n hoofd. Door dezen on- verwachtschen aanval viel de gemaskerde onbe kende in het drassige weiland. De gemaskerde man, die in de gaten kreeg dat hij het onder spit moest delven, sloeg op de vlucht. De politie stelt een zeer uitgebreid onderzoek in. H. K. H. Prinses Juliana woonde Maandag avond te Apeldoorn in den schouwburg Tivoli het eerste gedeelte van het concert bij, dat ten bate van de Nederlandsche Roode Kruis- ambulance voor Abessinië werd gegeven. Aan dit concert verleenden medewerking plaatse lijke zangvereenigingen en eenige plaatselijke muziek- en zangsolisten. H. K. H. was verge zeld van haar hofdame baronesse van Heem stra en haar kamerheer G. Ch. baron Snouc- kaert van Schauburg. De burgemeester van Apeldoorn, mr. dr. C. G, C. Quarles van Ufford en zijn echtgenoote, sloten zich in Tivoli bij het gevolg van de Prinses aan. H. K. H. liet aan zich voorstellen het bestuur van de afdeeling Apeldoorn van het Nederlandsche Roode Kruis en mevrouw Josephine Lulofs, die dit concert had samenge steld. In den afgeloopen nacht is op 54-jarigen leef tijd te Den Haag geheel onverwacht overleden de heer A. van Geelen, directeur-generaal der werkverschaffing en steunverleening aan het Departement van Sociale Zaken. Nadat hij tal van jaren te Utrecht werkzaam was geweest, aanvankelijk bij de Spoorwegen, vervolgens als chef van de afdeeling sociale zaken ter gemeentesecretarie en daarna ala directeur van de gemeentelijke arbeidsbeurs aldaar, werd hij met ingang van 1 Juli 1933 benoemd tot directeur-generaal der werkver schaffing en steunverleening. Deze functie werd door minister Slotemaker de Bruine, die als eerste minister van Sociale Zaken optrad, ingesteld. De geschatte ontvangsten van de Ned. Spoor wegen bedragen over September van dit jaar 8.128.200.dat is 946.700.minder dan over September 1934. Evenals de vorige maand zijn de reizigers ontvangsten iets minder ongunstig ten opzichte van September 1934 dan deze ten opzichte van Sept. 1933. Thans bedraagt het nadeelig verschil 240.00Q.in September 1934 was dit rond 325.000. Het vermoeden ligt dus voor de-hand dat de invoering van de dagretourkaarten in gaande 1 Juli j.l. de uitkomsten in gunstigen zin heeft beïnvloed. Anders is het gesteld met de ontvangsten uit het goederenvervoer. Bedroeg het nadeelig saldo tusschen September 1934 en September 1933 nog geen twee ton, thans is dit tusschen September 1935 en September 1934 rond 614 ton, hetgeen voor rekening komt van de gewone oor zaken slechte tijden en autoconcurrentie, waar bij echter nu nog een derde factor komt n... de opening van het Julianakanaal, waardoor naar schatting maandelijks meer dan drie ton aan vracht wordt ingeboet. De totale ontvangsten van af 1 Januari be dragen dit jaar 75.761.127.01 (waarbij drie geschatte maanden) tegen def. 86.233.874.46 in 1934. Brengen de geschatte maanden één millioen meer op dan is het totale nadeelig verschil rond 914 millioen. Maandag heeft de Rechtbank te Maastricht uitspraak gedaan in de zaak tegen J. J. v. d. B. uit Alkmaar, thans gedetineerd, die in den nacht van 9 op 10 September j.l. door braak en inklimming zich toegang had verschaft tot de slaapkamer van zijn oom P. H. A. te Amby. Hier had hij zich een kistje met 600,in houd uit een aldaar staanden koffer toege ëigend. De uitspraak luidde zes maanden gevangenis straf. Verdacht van het plegen van een serie inbra ken in Eindhoven en omgeving, in vereeniging met verschillende lecten van de thans gearres teerde Ossche boevenbende, heeft de politie van Eindhoven aangehouden den beluchten A. H„ bijgenaamd „de Saai." De man wordt naar Den Bosch overgebracht, waar hij ter beschikking van de justitie zal wor den gesteld. Maandagavond is te Oss aangehouden de 25- jarige arbeider J. L., die ervan verdacht wordt betrokken te zijn geweest bij een roofoverval. Naar wij vernemen is dezer dagen de benoe ming te verwachtten van den heer Gronïth Slov- ko tot gezant van Zuid-Slavië. Kiespijn overvalt U meestal op een tijdstip dat U géén gelegenheid heeft naar den tand arts te gaan. Neem dan een "AKKERTJE" dat helpt U tenminste dadelijk van de pijn af. AKKER-CACHETS zijn bijzondere pijn stillers bij Kiespijn, Hoofdpijn, Zenuwpijn, Spierpijn. "AKKERTJES" kosten slechts 52 cent per 12 stuks. Overal verkrijgbaar. Naar wij vernemen heeft het wetsont werp betreffende de industrie-financiering den Raad van State gepasseerd en is de indiening daarvan bij de Tweede Kamer binnenkort te verwachten. Van het oorspronkelijk denkbeeld voor dit doel een stichting in het leven te roepen is afgezien. Voorgesteld wordt een naamlooze ven nootschap „Maatschappij voor industrie-fi nanciering" op te richten. Bij het wetsontwerp zullen de statuten van de op te richten N. V. zijn gevoegd. Maandag had zich voor den politierechter te Zutphen te verantwoorden de burgemeester van Wormerveer, de 56-jarige D. G. D., die op 24 Augustus te Warken onder de gemeente Warns- veld niet had voldaan aan het bevel van den brigadier Th. te Brake om met zijn auto te stoppen, zulks ter controle van de Motor- en Rijwielwet. De politierechter, nu. A. H. van der Giesen, zei, dat de burgemeester wel zou kunnen be grijpen, dat men hier van dit verbaal vreemd had opgekeken. „Uit hoofde van Uw functie had U toch zeker moeten stoppen op het licht signaal, dat voor andere automobilisten hier steeds een duidelijk stopteeken is geweest." De burgemeester voerde tot zijn verdediging aan, dat hij het roode lichtje uit een zak lantaarn, dat hij op zij van zijn auto had ge zien, niet als een stopteeken van de politie had beschouwd. Hij reed op een voor hem on bekenden weg met een vaart van misschien 15 km. Hij kwam van Duitschland en had op dat oogenbiik ongeveer 500 km. afgelegd. -Hij lette uitsluitend op de wegbermen. ZJ. was dit niet een duidelijk stopteeken. Als oud-officier, hij is: gepensionneerd generaal-majoor van het In disch leger, had spr. vele bevelen gegeven en opgevolgd, maar dan moest een bevel- ook goed zijn. De brigadier, die als getuige werd gehoord, verklaarde, dat hij op 200 m. afstand reeds met het roode licht had gezwaaid. Dit was de eerste maal geweest, dat een automobilist niet op het teeken stopte. De burgemeester hield vol, dat hij het niet had gezien. In zijn gemeente had hij na deze practische ervaring van dit licht-stopteeken onmiddellijk opdracht gegeven een dergelijke wijze van aandacht trekken niet meer toe te passen. De Officier van Justitie, mr. W. J. H. Stam, eischte, op grond van overtreding van art. 181 W. v. S. ƒ40.boete, subs 40 dagen hechtenis. De politierechter sprak den verdachte vrij, omdat z.i. van opzet niets was gebleken, hoewel hij er van overtuigd was, dat de brigadier het stopteeken op de voorgeschreven wijze heeft gegeven. •minui uit ii nu ituiutiiiiiiitiiiutittuitmiiiiiitiiiiiiiiii in iiiiiiiiihiiiiip De nieuwe depressie werd bij IJsland reeds vrij diep, maar heeft haar centrum nog in West-Groenland; zij doet ook in Ierland den barometer dalen. Over onze omgeving trekt nog een ondiepe secundaire, zoodat scherpe tegenstellingen ont staan tusschen het heldere gebied ten Oosten en Zuiden van ons land, waar lichte vorst voor kwam, en het Kanaal, waar verscheidene sta tions regen melden. Behalve in de omgeving van Marseille, waar de secundaire nog storm brengt, is de wind overal matig tot zwak geworden. In Zweden trad na sneeuwval plaatselijk ster ke vorst op en stijgt de barometer nog flink. M Oost-Duitschland vallen nog regen- en hagel buien door de aftrekkende depressie, die in Breslau en Weenen 4030 m.M. regen bracht. Ierland en Schotland hebben regen en toene- menden wind onder invloed van de nieuwe de pressie. Ofschoon de toestand nog eenigszins onzeker is, lijkt 't toch het waarschijnlijkst, dat de nieu we depressie op den duur weer zachter weer zal veroorzaken, de overgang kan echter eerst nog een kouden nacht brengen. Z. D. H. de Kapittel-Vikaris van Haarlem heeft krachtens Apostolische volmacht be noemd tot Pastoor te Boskoop den Weleerw. heer A. J. M. van Meeuwen; tot Pastoor te Heiloo den Weleerw. heer J. van Muyen; tot Pastoor te Brielle den Weleerw. heer P. J. de Roos, thans kapelaan te Amsterdam (H.H. Mart. van Gorcum)tot Pastoor te Nootdorp den Weleerw. Heer G. Th. van der Meer; tot Pastoor te Rotterdam (St. Jozef) den Weleerw. Heer L. G. van Ruyven; tot Pastoor te den Burg (Texel) den Weleerw. Heer J. P. A. Brinkman. thans Kapelaan te Amsterdam (O. L. Vr. v. d. Allerh. Roz.). Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot Kapelaan te Duiven den Weleerw. Heer E. A. J. Bosman, en tot Assistent te Kampen den Weleerw. Heer H. P. J. Raken, en op voordracht van den Hoogeerw. Pater Pro vinciaal der PP. Franciscanen tot Kapelaan te Vianen den Weleerw. Pater H. J. Baas O.F.M. AMSTERDAM. Bergen (N.-H.). Geslaagd mej. G. J. Boersma, Woensdagochtend te half negen zal in de R. K. kerk van de H.H. Antonius en Lodewijk aan de Prinsessegracht te 's Gravenhage net plechtig afscheid plaats hebben van de paters, zusters en een broeder der orde, die naar de missiegebieden in China en Britsch-Indié zul len vertrekken. Voor de missie in China zijn aangewezen de paters-Claudius v. d. Westerlaken uit Geldrop en Nivardus Noordermeer uit Den Haag. Voor de missie van Sind en Baluchistan (Br.- Indië) zijn aangewezen de paters Fëlix Janszen uit Delft, Alcuïnus van Miltenburg uit Har- melen en Floregius Rijpma, uit Haskerland, alsmede broeder Salvator Bakker uit Amster dam. Bovendien zijn voor de missie in China aan gewezen de zusters: Flora (G. Hoogland) uit Lutjebroek; Edmundia (W. Weijs), uit Bergen (L.) en Wiro (J. v. d. IJssel), uit Wassenaar De plechtige H. Mis wordt opgedragen door pater Nivardus Noordermeer. De afscheidspre- dicatie zal worden gehouden door pastoor Aug. Bulters O..FM. Midden in den nacht hebben op den Bosch- dijk te Eindhoven drie mannen ruzie gekregen ever een konijntje, dat door een vierden persoon gevonden was. De drie vechtersbazen hebben elkaar met messen bewerkt, waarbij een van hen een messteek in het linkerbeen kreeg en een snede over zijn linkeroog. Hij is naar het ziekenhuis overgebracht en daar verbonden, evenals de twee anderen, die wonden aan het hoofd hadden bekomen. De vierde man, die niet meegevochten heeft, kreeg het konijn. O O 9 9 GODSDIENST 8.00 Hilversum NCRV) 10.30 Hilversum NCRV) (Schriftlezing (Morgendienst ORGELBESPELING 11.00 Hilversum II (harmoniumbe speling en zang) 12.05 Droltwlch (Quentin MacLean) 8.05 Hilversum II (Orgelconc. u. d, Gröote Kerk te Nijmegen) ORKEST-CONCERTEN 11.20 Langenberg (Symphonie-ork.) 11.30 Hamburg (Symphonie-ork.) 12.50 Brussel I (Omroeporkest) 12.50 Brussel II Salonorkcst) 12 50 Droltwlch (Charles Manning's orkest) 12.50 Luxemburg (omroeporkest) l.OO Hilversum II (Vocaal ensemble o. 1. v. P. v. d. Hurk) 1.05 Parijs I (Omroepdansorksst) 1.05 Luxemburg (Omroepconcert) 2.50 Parijs I (Concert) 2.50 Kalundborg (Omroeporkest) 3.50 Beromünster (Boccherini-con- cert) 5.50 Parijs I (Symphonle-concert) 6.35 Beromünster (omroepkleln- ork.) 6.50 Parijs I (Symphonle-concert) 6.55 Weenen („Ein deutsches Re quiem" v. Joh. Brahms) 8.05 Berlijn (Omroeporkest) 8.20 Hamburg (orkest) 8.20 Brussel I (Omroeporkest) 8.20 Brussel II (Wagnerconcert) 8.25 Luxemburg (Omroeporkest) 8.40 Beromünster (omroeporkest) 8.45 Hilversum I (VARA-orkest) 8.50 Droitwich (BBC-Symphonlê- ork.) 9.05 Luxemburg (Bach- en Laverne- concert) 9.30 Hilversum II (NCRV-orkest) 9.45 Hilversum I (Residentle-ork.) 9.50 Langenberg (Omroeporkest) 10.20 Droltwlch (BBC-Symphonie- ork.T 10.20 Hamburg (Omroeporkest) 10.20 Deutschlandsender (Barnabas von Geczy's orkest) 11.20 Hilversum I (Variatieconcert) LICHTE MUZIEK 11.20 Deutschlandsender (stafmuz.) 12.20 Luxemburg (pop. conc.) 12.30 Hilversum 1 (De Pllereflultsrs) 1.15 Hilversum I (De Zonneklop pers) 2.15 Hilversum I (Orvitropia) 3.20 Deutschlandsender (Amu)e- ments-orkest) 3.20 Hamburg (Concertorkest) 4.25 Milaan (dansmuziek) 5.20 Berlijn (moderne muziek) 5.30 Hilversum I (Fantasia) 6.00 Hilversum I (De Bohemians) 6.20 Hamburg (vroolljke muziek) 7.50 Droitwich (BBC-dansorkest) 9.20 Boedapest (zigeunerkapel) 9.45 Rome (dansmuziek) 10.20 Parijs II (dansmuziek) 10.20 Brussel II (orkest uit Toren kelder te Antwerpen) 10.30 Kalundborg (dansmuziek) 11.05 Parijs II (dansmuziek) 11.10 Droltwlch (Cabaret-progr.) 11.20 Luxemburg (dansmuziek) 11.40 Droltwlch (dansmuziek) 11.50 Toulouse (dansmuziek) 12.20 Luxemburg (populair conc.) 12.40 Toulouse (militair cono.) GRAMOFOON 8.00 Hilversum I 8.05 Luxemburg 8.15 Hilversum II (Morgendienst) 12.00 Hilversum I 12.17 Brussel II 12.20 Brussel I 1.05 Deutschlandsender 1.35 Langenberg 1.50 Brussel I 1.50 Brussel II 2.35 Deutschlandsender 2.45 Hilversum I 2.45 Hilversum II 5.20 Brussel IX Maria Stuart, de hoofdfiguur in het gelijknamige treurspel dat in microfoonbewerking Woens dagavond wordt opgevoerd (Parijs I 9.05-11-05) 5.45 Brussel I 5.50 Luxemburg 5.50 Luxemburg 6.20 Brussel IX 7.20 Hilversum I (Lalo-progr.) 7.35 Brussel II 8.05 Luxemburg 8.05 Kalundborg 8.15 Hilversum I (gevraagde pla ten) 10.20 Brussel I 10.35 Luxemburg (Russ. lied.) 10.50 Parijs II 11.00 Hilversum n 11.05 Luxemburg (vloolsoll) 11.20 Luxemburg (dansmuziek) 11.45 Hilversum I KAMERMUZIEK 3.35 Droltwlch (Frank Walker Oc tet) 4.20 Beromünster (viool en piano) 4.25 Rome (mandolineconcert) 6.50 Brussel I (piano en viola) 6.50 Droitwich (Mozart's sonaten voor viool en piano). 7.30 Hilversum I (cello en piano) 9.30 Kalundborg (Pro Arte Kwar tet) 9.50 Deutschlandsender (viool en plano) SOLISTEN-CONCERTEN 3.10 Droitwich (pianorecital) 4.00 Hilversum II (Zangrecital: Ans Strolnk) 4.25 Milaan (vioolrecital) 5.15 Brussel I (zang) 6.40 Berlijn (Zang Henny Wolff) 8.10 Toulouse (Jodelzang) 8.35 Toulouse (zang) 9.50 Langenberg (zang) 10.30 Boedapest (Pianorecital) 10.50 Luxemburg (Chartreux-Oudi- net, piano, en zang door Mar guerite Brullez) 10.55 Hamburg (llederenvoordracht) 12.05 Toulouse (Solistenconcert) OPERA EN OPERETTE 7.05 Boedapest (Opera-orkest) 7.20 Kalundborg (Operettemuz.) 8.10 Milaan („Le vedova scaltra", operette v. WolfFerrari) 8.10 Toulouse (Operettemuziek) 9.25 Weenen (operettemuziek) 9.30 Luxemburg (melodieën van „Carmen", van Bizet) 10.05 Toulouse (fragm. „Madame Butterfly") TOONEEL 3.20 Berlijn Fach) 3.50 Berlijn Zeit") („Unter Dach und („Wir horchen ln die VARIA 3.00 Hilversum I (Voor de kinrte- ren) 5.00 Hilversum II (Kinderuurtjc) 6.00 Hilversum II (Landbouwlialf- uurtje) 7.00 Hilversum II (Politieberieh- S ten) 7.00 Hilversum I (Fl°hr en s- L:m- dau over bet wereldkampioen- schap schaken) 7.15 Hilversum II (Radio-reportage NCRV) 7.30 Hilversum II (Onze Sterhuizen NCRV) 9.00 Hilversum II („Voor Jonge mensChen") m 8.00 Hilversum II 8.00 Hilversum X 9.20 Berlijn 9.20 Deutschlandsender 9.40 Hilversum II 10,00 Hilversum I UUIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIUIIUIIIIIHUUIIIIIIIIIIIIIIS BERLIJN BEROMÜNSTER BOEDAPEST BRUSSEL I BRUSSEL IX 356.7 M. 539.6 M. 459.5 M 483.9 M 321.9 M. 9.30 Hilversum I (Onze keuken: P. J. Kers Jr.) 10.15 Hilversum 1 (Uitz. voor arb. In continubedrijven) H DEUTSCHL. SENDER 1571 M DROITWICH 1500 M HAMBURG 331.9 M I HILVERSUM I 301.5 M. I (AVRO en VARA) HILVERSUM n 1875 M. (KRO en NCRV) 1 1 LANGENBERG 455.9 M LUXEMBURG 1304 M. MILAAN 368.6 M - PARIJS I 164S M PARIJS II 312.8 M- ROME 420.8 M. 5 TOULOUSE 328.6 M. 1 WEENEN 506 8 M' SiiiiiuiniiimimimiiimHiiniiiiiii''"""""11"'® De gewone maandelijksche vergadering van het Internationaal Rubbercomité zal deze maand worden overgeslagen en op zijn vroegst tegen het einde van November wor den gehoudenDit in verband met het feit, dat het restrictiepercentage in de vorige maand op de bijeenkomst te Londen is ver scherpt en de uitwerking hiervan dient te worden afgewacht, alvorens de situatie op nieuw onder de oogen te zien. De rubbervoorraden te Londen zijn in de afgeloopen week met 2763 ton tot 97.642 ton afgenomen en te Liverpool met 47 ton tot 6092 ton. Te Londen brengt men de ietwat vastere stemming van het Pond Sterling in ver band met de betere verhouding tusschen Engeland en Italië, welke door de verklaring van den Engelschen gezant te Rome is dui delijk gemaakt inzake het Ethiopisch ge schil. Financieele kringen te Parijs Zijn zeer opgeruimd tengevolge van de Engelsch Italiaansche ontspanning. De verandering in de atmosfeer heeft een gunstigen terug slag op den Franschen Frank, blijkbaar te vens uit overwegingen, dat dit succes La vai's binnenlandsche positie versterkt. De Italiaansche schatkist had einde Sep tember Lire 950 millioen aan liquide midde len. De uitgaven overschreden in deze maand met L. 131 millioen de raming, ter- wijl de uitgaven van het eerste kwartaal van het begrootingsjaar 1935—1936 de ra ming met L. 424 millioen hebben overschre den. De buitengewone uitgaven voor de expeditie naar Oost-Afrika bedroegen L. 633 millioen en voor de drie maanden Juli, Aug. en September L. 1.345 millioen. Jj- Blijkens den weekstaat per 30 September j.l. is de goudvoorraad bij de Bank van Italië met L. 226 millioen tot L.4025 millioen afgenomen. De deviezenvoorraad is met L. 392.53 mill, tot L. 412.64 mill, toegenomen. De biljettencircula-ie steeg van L. 15-271 mill, tot 15.425 millioen. De Zwitsersche spoorwegen boekten in September een bedrijfsoverschot van Zw. fr. 9317.000 tegen Zw. fr. 10.999.436 in Septem ber 1934. De North American Company boekte in het derde kwartaal een stroomproductie, die grooter was dan in eenig kwartaal sinds de oprichting der maatschappij. Ten op zichte van het derde kwartaal 1914 be draagt de vermeerdering 14 pCt. In het af geloopen boekjaar per 30 September is de productie met 8 pCt. gestegen en was 1 pCt hooger dan in het jaar 19291930In de eerste week van October werd een nieuw hoogte-record bereikt. Volgens mededeeling van den onder staatssecretaris van het Amerikaansche de partement van financiën, Coolidge, zullen de op 16 Maart 1936 vervallende kort loopen- de overheidsverplichtingen ad 200 millioen worden afgelost, zonder dat hiertoe een nieuwe schuld wordt aangegaan. De schat kist zou tot deze aflossing in staat zijn door de verbetering in de industrie, die hooge staatsinkomsten doet verwachten. Volgens Morgenthaü's verklaring op diens terugreis uit Frankrijk naar Amerika zou den de Franschen zeer groote kapitalen voor beleggingsdoeleinden naar Amerika overmaken. In Frankrijk zou men een zeeT gunstige opvatting hebben van de situatie van het Amerikaansche zakenleven. De Amerikaansche staalproductie be draagt aan het begin dezer week, volgens het American Iron and Steel Institute 51.8 pCt. der capaciteit tegen 50.4 pCt. de vorige week en 48-9 pCt. een maand gele den. Dit is het hoogste punt sinds 4 Fe bruari j.l. toen het percentage 52.8 pCt. bedroeg. De Amerikaansche goederen-uitvoer be droeg in Augustus 198 mill, tegen 172 mill, in Augustus en 191 mill, in Septem ber 1934. De goederen-invoer beliep 161 mill, tegen 170 mill, en 131 mill, in de overeenkomstige perioden van 1934. Het uitvoeroverschot bedroeg 37 millioen. In de eerste negen maanden bedroeg de goe- derenuitvoer 1567 mill. (v.j. 1561 mill.) en de^goedereninvoer 1502 mill. (v.j. 1242 mill.). Het uitvoeroverschot bedroeg S 65 mill, tegen een invoeroverschot van 319 mill, in de eerste negen maanden van het vorig jaar. De Adjustment Agricultural Administra tion heeft den suikerraffinadeurs machtiging verleend, hun quota ruwe suiker voor 1936 in December a.s. te verwerken, om- sehaarschte te voorkomen, aangezien de quota waarschijnlijk voor dit jaar reeds de volgende maand uitgeput zullen zijn. De Amerikaansche automobielproductie bedroeg in de afgeloopen week 44.416 wa gens tegen 31.643 wagens in de vorige week en 29.069 in dezelfde week van het vorig jaar. De ruw-olieproductie van Californië be droeg aan het einde der vorige week 650-000 vaten hetgeen het hoogste cijfer is sedert 1930. Men vreest voor een nieuwe prijsver laging. De dollar noteerde'gisteren te New-York 1.4728 tegen 1.4741 eergisteren. Het Pond Sterling'bewoog zich vanoch tend te Amsterdam op 7237.24% (v. slot 7.25), de Frank op 9-70%—9.71% (9.71%) en de Dollar op 1.47%—1.47% (1.47%) De Nivas verkocht 4000 tons superieure suiker met bestemming voor Britsch Indië. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Maandag is te Lisse de 56-jarige van M., toen hij bezig was in een R-K- kerk een offerblok te lichten, op heeterdaad betrapt. De man is naar het politiebureau overgebracht. Hij heeft ver moedelijk nog meer kerkdiefstallen op zijn ge weten. De politie te Eindhoven heeft een minder jarigen jongen aangehouden, die in Utrecht een auto had gehuurd en te Eindhoven rond reed in voor hem minder gewenscht gezelschap- Hij is naar Utrecht overgebracht. Op meerdere tijdstippen in Augustus had S uit Bocholtz de offerblokken in de keu' der Paters Redemptoristen te Wittem geledigd- De Rechtbank te Maastricht veroordeelde Maandag tot drie maanden gevangenisstraf.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 6