In de eerstkomende dagen groote veldslag verwacht tl f De debatten in het Lagerhuis Het nieuws van heden n f f POSITIE DER LEGERS VAN ABESSINIË De rede van Sir Samuel Hoare MOTOR TEGEN BOOM GEBOTST DE BAROMETER 1 IIP VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 23 OCTOBER 1935 Avondblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19608 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Het Weer De troepenmacht van Ras Seyoem uit strategisch oogpunt het belangrijkst Wallo-leger komt onder bevel van den Negus De Kerkvervolging in Duitschland Majoor Attlee kondigt een motie van wantrouwen aan W er kloozentoeslag verhoogd? TELEFOON LEIDINGEN TE SAN SEBASTIAN VERNIELD DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Beide berijders het slachtoffer van een snelheidsduel met een auto De verkiezingen in Denemarken Winst voor de socialisten Boeren-onlusten nabij Peking Staat van beleg afgekondigd BALBO VERLEENT AMNESTIE Ernstige aanvaring De Alcyonezwaar gehavend jongeman verongelukt INT. LANDBOUW COMITÉ Dr. J. J. L. van Rhijn vice- voorzitter DE KARAKORUM-EXPEDITIE Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VERWACHTING: Zwakke tot matigen, Zuid-Oostelijke tot Oosteiyken wind, hel der tot licht bewolkt, droog weer, des nachts lichte vorst in het Oosten, in het Westen om het vriespunt, weinig veran- De Oostenrijksche regeering woonde een H. Mis bij, die ter gelegenheid van de onthulling van het monument voor dr. Dollfuss werd opgedragen ADDIS ABEBA, Dinsdagavond. De toestand aan de Noordgrens is thans uiterst gespannen. De Abessinische legers hebben de hun aangewezen posities inge nomen en de regeering wacht op de botsing, welke waarschijnlijk in de eerstkomende dagen tot den eersten grooten veldslag sinds het uitbreken van den oorlog zal leiden. De vermoedelijke ontwikkeling in de naaste toekomst wordt duidelijk uit de bizonderheden over de sterkten, de posities en de bewegingen der beide legers, die ik uit ministerieele bron heb ontvangen, en die, naar ik verneem, de mooiste en meest accurate cijfers bevatten, die voorhanden zijB. Er zijn in het geheel ongeveer 320.000 Abessijnen bij den strijd betrokken, hoewel de mobilisatie in de provincie Tigré nog steeds onvolledig is. Ras Syoem's leger, dat 150.000 man sterk is, is echter nog steeds het grootste in aantal en tevens van uit strategisch oogpunt het belangrijkste. Ras Seyoem heeft tot nu toe het meerendeel der gevechten voor zijn rekening genomen. Zijn leger heeft verliezen van 15.000 tot 20.000 man geleden, waarvan velen ten Zui den van Adoea gevallen zijn. De Abessinische regeering blijft intusschen onverstoord. Men begrijpt dat zware verliezen in een guerilla onvermijdeliik zijn. Ras Seyoem heeft daarentegen een gi'oot aantal Italiaansche gevangenen gemaakt, terwijl slechts weinigen van zijn eigen mannen door den vijand zijn gevangen genomen. Ras Seyoem's leger, dat eenige mijlen ten Noorden van Makallé ligt, strekt diagonaalsge- wijs uit van Agula tot Hamle. Een gedeelte bezet bovendien de heuvelen rondom Adoea. Ten Westen van Ras Seyoem en ten Noorden van de rivier Takkazé ligt Ras Kassa's leger, dat 100.000 man sterk is en zich uitstrekt van een punt op 10 mijlen ten Zuid Westen van Aksoem in de richting van Adella, dicht bij Hamle. Dit leger is juist de rivier Takkazé uit het Westen overgetrokken en de gezamenlijke troepen van Ras Kassa en Ras Seyoem vor men thans een groote letter I'. Ras Kassa voert thans het bevel over het geheele Noordelijk front. In het Noord Oosten tusschen Dera en Edaga Hamoes ligt het leger van dedjasmats Kassa, dat 20.000 man sterk is. De frontlijn van Ras Ayeloe's legermacht van 40.000 man bevindt zich volgens de laatste berichten ten Zuiden van Om Agar dicht bij de grens van den Soedan. Ras Ayeloe beschikt bovendien over 20.000 man cavalerie, door Ras Kassa uit Gondar ge zonden en voorts over 20.000 man door Ras Imroe uit Godsjam gestuurd, hetgeen de totaal sterkte van zijn leger op 80.000 man brengt. Ras Ayeloe, die thans tracht de Italianen af te snijden, die de grens ten Zuiden van de rivier Setit trachten over te trekken, kan even eens sterken tegenstand verwachten. Er gaan geruchten in Addis Abeba, dat ras Ayeloe ernstig gewond zou zijn en dat een dokter van hier uit zou zijn gezonden. Uit al deze mededeelingen blijkt, dat Adoea thans door een dubbelen gordel van troepen is omge ven. Ras Seyoem's mannen staan in de voor ste rij en daarachter bevinden zich de legers der beide Kassa's en een gedeelte van ras Seyoem's leger, die samen 270.000 man sterk, een halven cirkel aan den Zuidkant vormen. Ik verneem eveneens, dat belangrijke ge beurtenissen in Dessié zijn te verwachten. De kroonprins zou naar Addis Abeba terugkeeren, zoodra de keizer vertrekt om het bevel over te nemen van het Wallo-leger, dat, aangevuld met de keizerlijke garde en het leger, dat on der bevel van den Minister van Oorlog staat, 200.000 man sterk zou zijn. Dit leger zou zich tenslotte aansluiten bij de troepen onder bevel van dedjasmats Wadajo. (Copyright MomingpostANP) Volgens officieele berichten der Abessiniërs hebben de Italianen ernstig van dorst en koorts te lijden, vooral in het district van den berg Moessali, waar 5000 man van den Danakil-stam de bronnen met zout onbruikbaar hebben ge maakt. Uit Dire Daoea worden versterkingen ge zonden aan de Danakils, die voortdurend gevech ten leveren met de Italianen. Het door de Italianen gepubliceerde commu niqué spreekt slechts van de versterking der be zette gebieden. In Abessinische kringen heeft men een ongun- stigen indruk van de berichten betreffende de vredespogingen, die Frankrijk zou hebben geën tameerd en die groote gebiedsconcessies van den kant van Abessinië met zich mee zouden bren gen. Uit particuliere bron verluidt, dat de Franschen voor de Italianen optreden in het voeren van be sprekingen met Abessinische autoriteiten over de vraag wélke waarborgen Abessinië moet geveft om een bombardement van den spoorweg tus schen Addis Abeba en Djiboeti niet te doen doorgaan. dering in temperatuur overdag. j= Hoogste barometerstand: 763,8 te Jönn- köpink. 5 Laagste barometerstand: 735,6 te Isafjord. Zon op 6.39, onder 4.49. Licht op 5.19. Maan op v.m. 2.26, onder n.m. 3.04. Nieuwe Maan 27 October 10.35 v.m. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De Aartsbisschop van Freiburg ernstig beleedigd Het Ordinariaat van den Aartsbisschop van Freiburg, publiceert het volgende schrijven. Aartsbisschoppelijk Ordinariaat. Nr. 14091. Freiburg/Br. 26 Sept. 1935. Schandelijke opschriften aan kerkelijke ge- Douwen in Freiburg. In den nacht van Zaterdag op Zondag 2122 September 1935 zijn in Freiburg door onbekende daders de volgende schimpwoorden aange plakt: 1 Aan den muur van de pastorie van de Maria Hulpkerk: „Hangt de Zwarte verraders op". Het opschrift is 1 meter hoog en 20 meter lang. 2 Op den muur van het theologisch Insti tuut: „Weg met de Duisterlingen!" „versierd" met links het hoofd van een geestelijke en rechts een figuur, die naar de hoofdbedekking (hoed) te oordeelen, ook een geestelijke moet voorstellen. Dit opschrift is ongeveer 15 meter lang en 1 meter hoog. 3 Op den tuinmuur van het prebende huis tegenover het koor van de Münsterkerk „Los van Rome", ongeveer 8 meter breed en 1 meter hoog. 4 Op het Aartsbisschoppelijk paleis op beide zuilen van den hoofdingang: „Los van Rome". Wij hebben tegen deze grove beleediging van dén Aartsbisschop en de geestelijkheid en de aansporing tot afval van de kerk en openlijke gewelddadigheid bij de desbetreffende autori teiten in Karlsruhe en Berlijn geprotesteerd. Dergelijke voorvallen zullen, naar wij hopen, slechts bijdragen tot nog grooter aanhanke lijkheid van het katholieke volk .aan zijn kerk en de door God aangestelde kerkelijke over heid. Dit schrijven zal op Zondag 29 September van den kansel onder alle godsdienstoefeningen worden voorgelezen. De Vicaris-generaal get. RÖSCH. LONDEN, 22 Oct. (ANP) Bij de kleine in terpellaties voor het begin van de eigenlijke debatten in het Lagerhuis vroeg Sir Herbert Samuel de regeering, welke wettelijke volmach ten zij bezat om den Italiaanschen invoer in Engeland tegen te gaan of andere sanctie maatregelen toe te passen. Baldwin antwoordde daarop, dat deze vol machten vastgelegd 2Djn in de parlements-be- sluiten betreffende het sluiten van den vrede in 1919. De leider der Labourpartij, majoor Attlee, kondigde daarop aan, dat de oppositie een motie van wantrouwen tegen de regeering zou indienen op grond van het voortijdig uitschrij ven van verkiezingen. Baldwin antwoordde Attlee, dat de verklaring betreffende de ver kiezingen Woensdag zou worden afgelegd. In het verdere verloop der Lagerhuisdebatten verklaarde de leider der liberale oppositie, Sir Herbert Samuel, dat zijn partij de door de regeering voorbereide en bestudeerde econo mische sanctiemaatregelen volkomen billijkt. Spr. noemde de redevoering van Hoare echter niet overtuigend. Samuel liet doorschemeren, dat hij geen principieel tegenstander van militaire sanctie maatregelen zou zijn. Lansbury zeide, iedere toepassing van sanc tiemaatregelen, militaire of economische, te veroordeelen. De afgevaardigde der liberale oppositie Man der zeide, dat een sluiting van het kanaal van Suez de eenige oplossing was voor de stopzet ting der vijandelijkheden in Abessinië. De Lagerhuisdebatten over den internatio nalen toestand zullen waarschijnlijk reeds Woensdagavond worden beëindigd, zulks op verzoek van de Labour-oppositie, welke nog voor de ontbinding van het parlement een debat wenscht over het probleem der werk loosheid. Naar Dinsdagavond verluidde, is de regee ring voornemens de toeslagen voor de kin deren van werkloozen van 2 tot 3 shilling per hoofd te verhoogen, hetgeen de schat kist op iy4 millioen pond te staan zou komen. Nadat nog verschillende afgevaardigden het woord hadden gevoerd, werd de zitting ver daagd tot Woensdag. Bij de hervatting van de buitenlandsche poli tieke Lagerhuisdebatten hedenmiddag zal als eerste minister-president Baldwin het woord voeren. Verwacht wordt, dat hij de redenen uiteen zal zetten, die hem aanleiding hebben gegeven, dén koning te adviseeren, het Lagerhuis ten spoe digste te ontbinden. De laatste spreker zal waar schijnlijk Eden zijn. Wat betreft den wensch der Labourpartij, een debat te houden over de werkloosheid, wordt in conservatieve bladen verklaard, dat de regeering wel bereid zal zijn, hiervoor een deel van de zit ting van morgen beschikbaar te stellen, doch de beoogde indiening van een motie van wantrou wen, hetgeen een zuivere verkiezingsmanoeuvre zou zijn, van de hand zal wijzen. Ook debatten in het Hoogerhuis Tegelijkertijd met de debatten in het Lager huis werd ook in het Hoogerhuis de interna tionale politiek besproken. Lord Londonderry deed ongeveer dezelfde mededeelingen als Sir Samuel Hoare in het Lagerhuis. Ook hier worden de debatten verdaagd tot Woensdag. Beoordeeling door de Engelsche en Italiaansche pers LONDEN, 23 Oct. (A.N.P.) De ochtend bladen vestigen vooral op twee punten in de rede, welke Sir Samuel Hoare gisteren in het Lagerhuis heeft uitgesproken, de aandacht, en wel op de tot Italië gerichte uitnoodiging tot het sluiten van vrede en de verklaring, dat Engeland niet alleen zal handelen en dat mili taire sanctie-maatregelen bij de Britsche poli tiek geen rol hebben gespeeld. De conservatieve bladen spreken hun tevre denheid uit over de rede van den minister van buitenlandsche zaken. De „Daily Herald" is over de rede van Hoare allerminst tevreden. Het arbeidersblad schrijft, dat de verdenking volledig bevestigd is, dat de energie der regeering in het Oost-Afrikaansche conflict plotseling is verslapt. De verdediging der regeeringspolitiek is zwak geweest en over het vervolg heeft de rede geen opheldering gegeven. Het blad trekt ver der de conclusie, dat de tijd van Britsch initia tief in het conflict voorbij is. De „News Chronicle" betwijfelt het ernstig of de regeering niet weer de aarzelende en onzekere houding zal aannemen, waarvan zij slechts verlost is door de stemmingen over het werk van den Volkenbond, die in Engeland zijn gehouden, en door den druk der oppositie-par tijen. Hoare heeft niet gezegd, wat er zal gebeuren, indien de economische maatregelen geen einde aan den oorlog maken. Nog sterker is het, dat hij verklaard heeft, dat het spreken over een sluiting van het Suez-kanaal gevaarlijk en uit dagend zou zijn. In Italië is de verklaring van Hoare ten deele met bevrediging ontvangen, vooral, waar de Britsche minister opnieuw de erkenning van het Italiaansche recht op expansie uit spreekt en verklaart, dat Engeland nooit het nemen van militaire maatregelen in of buiten het kader van den Volkenbond heeft overwogen. De „Stampa" schrijft intusschen, dat de ver klaringen van Hoare over de houding der Brit sche regeering sedert de overhandiging der eerste Italiaansche nota in Januari en bij de conferentie van Stresa noch opheldering noch rechtvaardiging brengen. Het blad verklaart echter niet te willen polemiseeren, doch de elementen uit de rede te willen zoeken, die geschikt zijn om de atmosfeer te verbeteren en die eventueel een bevredigen de oplossing zouden kunnen voorbereiden. De gebeurtenissen, die zich sedert drie weken in Oost-Afrika afspelen, moeten het ook een blin de duidelijk maken, dat de opmarsch der Ita lianen in Abessinië een werkelijke: opmarsch van vooruitgang en beschaving is. Om verder te komen is het echter aanbevelenswaardig, dat de min of meer verantwoordelijke organen der Britsche politiek niet langer de barbaar- sche en slavenhoudende leenheeren in Abessinië prijzen of beloonen. In de eerstkomende dagen de grooteveldslag verwacht. De positie der legers van Abessinië. De bouw van een schutsluis bq Wijk bij Duur» stede thans gegund. Het tekort van de Flora te Heemstede zou f 25.000 bedragen. Tariefsverlagingen bij den P.T.T.-dienst. Wegverkeersdag van de K.N.A.C. Dader van den moord op Schiermonnikoog tot zeven jaar gevangenisstraf veroordeeld. O Op den straatweg HulstKempen, even over de Duitsche grens bij Venlo, is Dinsdag een ernstig motorongeluk gebeurd, dat twee jongen mannen het leven kostte. Om 2 uur reed daar de heer A. K. uit Hulst per motorfiets met den 30-jarigen H. M. uit Kempen, op de duozitting. Hij reed met groote snelheid terwijl een auto van den fabrikant v. d. C. uit Venlo op eenigen afstand voor hem uitreed. De motorrijder haalde den auto in. Nau welijks had hij dit gedaan of c'- auto haal de de motorfiets weer in. Zoo ontstond een wilde jacht tusschen beide voertuigen die elkaar steeds passeerden. De snelheid werd tot het uiterste opgevoerd. Op een gegeven oogenblik moet de mo torrijder de macht over het stuur zijn kwijtgeraakt. De botsing was zoo hevig, dat motor- en duorijder van het voertuig wer den geslingerd en tegen een boom terecht kwamen. Zij liepen ernstige verwondingen op en waren, op slag dood. Het motorrijwiel werd totaal vernield. De autobestuurder is, na te zijn verhoord, op vrije voeten gesteld. KOPENHAGEN, 23 Oct. (Reuter) Blijkens de definitieve resultaten van de verkiezingen voor het Polketing (tweede kamer), hebben de so cialisten zes zetels gewonnen. De links-liberalen verloren tien, de conser vatieven één zetel. De nieuwe agrarische partij verkreeg 5 zetels. De positie van de andere par tijen is onveranderd. PEKING, 22 Oct. (Reuter.) In het op 50 K.M. ten Oosten van Peking gelegen plaatsje Hsiangkoksien, aan de grens van de gedemili tariseerde zone gelegen, zijn ernstige boeren- onlusten uitgebroken. De boeren openden het vuur op de politie. Aan beide zijden vielen vele dooden. De staat van beleg is voor het Noor delijk deel der gedemilitariseerde zone afge kondigd ROME, 22 Oct. (Reuter.) De gouverneur- generaal van Libye, maarschalk Balbo, heeft voor alle politieke gevangenen een algemeene amnestie afgekondigd. Deze troepenbewegingen zijn voor deze woes tijnstreek buiten verwachting gelukt en ik verneem dat Ras Imroe's troep haar bestem ming weldra zal hebben bereikt. De troepen in de tweede linie zijn bijna even belangrijk. Uit het Oosten trekt, achter het leger van dedjasmats Kassa, een leger van 20.000 man, uit Sacota op, onder leiding van Wagshoem Kaleda en diens zoon dedjasmats Hailoe. Dit leger bevindt zich thans niet ver van Makkalé. Achter de in hoofdletter L.-vorm opgestelde legers van ras Kassa en ras Seyoem, ligt dedjasmats Admassoe, een broer van ras Ayeloe, met een leger van 15.000 tot 20.000 man, dat zich thans tusschen Dabat en Sacota be vindt. Daarachter komen de troepen van ded jasmats Gobanna (8000 man) en van dedjas mats Ambtsjoew (10.000 man), die zich tus schen Sacota en Debra Tabor bewegen. Weer daarachter zullen zich de gedeelten van het leger opstellen, die thans Addis Abeba hebben verlaten. De meeste dezer bewegingen hebben 's nachts plaats gevondqn om aan een obser vatie van Italiaansche vliegtuigen te ontsnap pen. De meeste troepenbewegingen zijn thans voltooid, behalve in het Oosten, waar dedjas mats Kassa en Kaleda steeds verder optrek ken. Dit kan geen kwaad, omdat de Abessiniërs verwachten, dat de eerste Italiaansche aanval uit dezen hoek zal komen en dat dientenge volge niet tegenover een stilstaand, doch tegen over een optrekkend leger zal komen. Men gelooft, dat het grootste deel van het Italiaansche leger langs en over de grens tus schen Aksoem en Adigrat ligt. Men hoopt, dat de uitgestrektheid dezer liniën het afsnijden van verbindingen des te gemakkelijker zal maken. Belangrijke bewegingen zijn nog niet opge merkt, behalve in het Oosten, waar men heeft gepoogd dedjasmats Kassa het trekken langs de grens van Danakil onmogelijk te maken. Een sterke macht is gebruikt, om hen terug te drijven. Het is hier, dat van ernstige gevech ten sprake is. Op het oogenblik hebben zoowel ras Seyoem als ras Kassa de opdracht vast te houden. Naar het front vertrekkende Italiaansche soldaten plakten dezer dagen een der transportschepen vol met afbeeldingen van den Duce Het motorschip „Alcyone" dat eigendom is van den heer de Vries te Delfzijl, is op de Theems in aanvaring gekomen met het En gelsche ss. „Moreton Bay", een schip, dat dienst doet op de lijn naar Aberdeen. Een 17-jarig lid der bemanning van de „Al cyone" werd ernstig gewond en is heden in het ziekenhuis te Gravesend overleden. De „Alcyone" vertoont midscheeps een groot gat aan bakboordzijde, en is te Erith aan den grond gezet. Onze Rom. correspondent seint ons d.d. 23 October: Het Int. Landbouwcomité, te Rome bijeen, heeft tot vice-president benoemd dr. J. J. L. van Rhijn, Nederlandsch landbouwconsulent te Rome. Dit is de eerste maal in de geschiedenis van het instituut, dat het vice-voorzitterschap door een niet-Franschman wordt bekleed. De verkiezing beteekent een bijzondere on derscheiding van dr. van Rhijn, die lange ja ren de hooggewaardeerde secretaris van het Instituut was. Dr. v. Rhjjn zal dit laatste ambt binnenkort neerleggen. Het echtpaar Visser te Genua Met het Italiaansche motorschip „Victoria", komende van Bombay, zijn Dinsdag te Genua dr. Ph. C. Visser en mevrouw VisserHooft van hun vierde Karakorum-expeditie teruggekeerd. De heer en mevrouw Visser zullen na een kort verblijf te Florence en te Lugano in het begin van de volgende week naar Nederland doorrei zen. Om Aksoem te heroveren zijn de beste soldaten uit het Ethiopische leger uitgekozen. Een groep, opgeleid door een Belgischen instructeur, vóór het vertrek uit Addis Abeba MADRID, 22 Oct. (Reuter). Te San Se bastian werden door onbekende daders alle telefoonleidingen vernield, waardoor elke ver binding met de rest van Spanje, zoowel als met het buitenland werd verbroken. Stand op Woensdag 1 uur n.m.: 761.1 Vorige stand: 761.7

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1