S TA DSNIEUWS Weill Zoon BIJ FAZANT OF PATRIJS Haarlem, 23 Oct. IDe Dubbelgangster I JOHNSON OLIEBRANDERS nieuwe Mantels Costumes Bont mantels Capes iiiiiÉiiF WOENSDAG 23 OCTOBER 1935 EEN HEILZAAM WERK Iets nieuws voor katholiek Haarlem ST. ELISABETH-VEREENIGING Een zilveren jubilaresse GEEF RICHTING AAN! 19 bekeuringen op één dag MIDDENSTAND EN COÖPERATIE SCHOTERWEG 1 Géén. Voor bel<. „AUTO-BANDIETISME" SANTPOORT TE Avontuurlijke jongelui TELEF. 16659 Heropening fa. van Basten Wiener Sangerknaben EEN SLEUTELDIEFSTAL Jongenswerk Mannelijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie, K. J.C. afd. Kruisvaart, District Haarlem Zuurkool in wijn N GR. H0UT5TR89 w Brussel - Wereldtentoonstelling REISBUREAU ECONOOM COMITÉ WINTERHULP En R.K. Middenstanders VELSEN'S BURGEMEESTER GEHUWD Sobere plechtigheid in het Raadhuis ORGELBESPELING Franciscaansche ontwikkelings avonden HERLEEFT CARUSO? De 14-jarige tenor Denis Gonet komt in Haarlem Motordienst Zilveren jubilea UIT DEN OMTREK HEEMSTEDE Heringa Wuthrich Bontwerkers Dameskleedermakers Barteljorissfr. 26-28 "Wij brengen modellen in: AGENDA Bioscopen 24 October Bioscopen^ Nog dit jaar een vloot- conf eren tie? RIJKSVISCHAFSLAG (Wordt vervolgd) De commissie van den R. K. Volksbond, die tot taak heeft de geestelijke belangen van de le den van den R. K. Volksbond te behartigen, heeft ook gemeend de nagedachtenis der over leden leden te moeten eeren. Hoevele vrienden zijn van ons heengegaan, trouwe leden van de R. K. arbeidersbeweging! die voor ons gezucht hebben-in de hitte van den dag. Jegens hen hebben wij een eereplicht en een schuld van dankbaarheid. Zondag 3 November zullen de R. K. Volks bondsleden deze schuld voldoen in een geestelijke oefening op het R. K. Kerkhof aan den Schoter- weg, waarvoor reeds welwillend toestemming ge geven werd door Deken H. C. J. Sondaal. Dien dag zullen 's middags om kwart over drie de Zielenvespers worden gezongen door het zang koor Gregorius Magnus der parochie van St. Jan, onder leiding van den Eerw. Broeder Ansbertus. Daarna zal de geestelijke adviseur, kapelaan P. Poppen, een gedachtenisrede houden. Bij goed weder zal hierna een ommegang over den doodenakker gehoud'en worden. Afwisselend met het Rozenkransgebed zullen eenige strophen van den psalm „Misere mei" gezongen worden. In de kapel wordt tot slot gemeenschappelijk een klaaglied voor de overledenen gezongen. Mogen vele, neen alle leden van den R. K. Volksbond en hun huisgenooten Zondag 3 No vember des namiddags kwart over drie optrek ken naar de kerkhofkapel, om daar de dierbare overledenen te gedenken. De Haarlemsche Sint Elisabeth-vereenïging zal morgen in een intieme feestviering het feit herdenken, dat mevrouw de Jongvan Leuven vijf en twintig jaar als werkend lid aan de ver- eéniging verbonden is. Ongetwijfeld zullen velen de sympathieke ju bilaresse in haar woning aan de Rustenburger laan 4 komen gelukwenschen. De Haarlemsche politie heeft gisteren negen tien fietsers bekeurd omdat zij op kruispunten en derg. geen richting aangaven. Laten andere fiet sers gich aan deze 19 spiegelen. Een gewaar schuwd man Dinsdagavond vergaderde de R. K. Midden- standsvereeniging „Haarlem" bij Brinkmann. De voorzitter, de heer Th. S. J. Hooü besprak op deze vergadering het actie-program voor den komenden winter. 0.m. werd hierin iets medegedeeld omtrent het Hanze-altaar. in de Kathedraal, aanvankelijk be stemd als cadeau voor 't veertigjarig priesterfeest van wijlen Z. H. Exc. Mgr. Aengenent. Al is deze mooie bestemming, tot algemeene droefheid, aan het altaar ontnomen, toch zal de Middenstand met de voltooiing van de plannen voortgaan. Een warme aanbeveling gaf de voorzitter, voor het verstrekken van gaven in natura voor onder steuning van de werklooze gezinnen. De heer A. pielage, voorzitter van de R. K. Kruideniersvereeniging, hield hierna een inlei ding over de actie van den Middenstand tegen de verbruikscoöperaties. Spreker schilderde zeer uit voerig de geschiedenis zelfs de prae-historie van deze Middenstands-actie.' Als wapen adviseerde de heer Pielage belem merende afspraken met de leveranciers en des noods boycot van coöperaties en coöperatie-le den. De voorzitter wijdde, na des heeren Pielage's uitvoerig betoog eenige woorden aan de agenda van de Centrale Raadsvergadering op 24 October te Den Haag te houden. Als afgevaardigden wer den aangewezen de heer H. J. Nelissen en de voorzitter van de vak-groep electriciens of diens plaatsvervanger, alsmede drie leden van het da- gelijksch bestuur. De heer H. J. Nelissen deed op zeer onder houdende wijze verslag van het jongste midden standscongres te Rotterdam. Naar aanleidng van de rondvraag kwam o.m. ter sprake het dragen van het insigne van den Middenstandsbond, het niet-deelnemen aan de actie voor de M. I. C. A. door de afd. Haarlem en de andere groote steden en nogmaals de onder- mm steuning met giften in natura van de werkloozen. De geestelijk adviseur kapelaan P. Poppen be val de kernvorming in de Middenstandsorganisa ties aan met gfooten nadruk, waarna de heer Hooij de vergadering kon besluiten. Zondag hebben zich te Santpoort twee ge vallen van autobandietisme voorgedaan. Twee jongelui hebben zich een onbeheerden auto toegeëigend en zijn daarmee naar Zaan dam gereden. Hier gingen ze in een restaurant de „groote piet uithangen". Nadat ze er een buitensporig hooge vertering hadden gemaakt, wilden ze zich zonder betalen uit de voeten maken. Een kellner bemerkte echter de ontvluchting, greep een van de beide avonturiers bij den kraag waar een flink stuk in zat en raakte slaags met hem. De kellner verstond zijn vak en de jongeling lag weldra „knock out" op de Zaansche keien. Een agent ontfermde zich over den verslagens en voerde hem naar het bureau. Hier kwam diens geschiedenis en ook het geval met den gestolen auto aan het licht. Ook de medeplichtige, die er met den auto vandoor was gegaan, was weldra opgespoord. Beiden wa ren goede bekenden van de politie. Een tweede, dergelijk geval is denzelfden Zondag ook te Santpoort gebeurd. Een tot nu toe onbekend persoon vervoegde zich bij een auto-garage en wist daar een huur auto mee te krijgen, na het vereischte garantie formulier met een valschen naam en adres on derteekend te hebben. De wagen kwam op het afgesproken uur niet terug en werd Maandagmorgen op den Terras- weg te Santpoort teruggevonden. De politie stelt naar den dader een onder zoek in. De firma van Basten, welbekend door haar groote zaak aan het Plein, heeft hedenmiddag haar bedrijf heroptend in het ruime winkelpand Groote Houtstraat 155. De vroegere opzet van zorg te kunnen dragen voor een complete woninginrichting werd volle dig bewaard. De inventaris van de zaak in de Groote Houtstraat is echter geheel nieuw, de vroegere voorraden zijn geheel verkocht en de firma heeft in haar toonkamers het nieuwste meubilair geëxposeerd. Al is het aantal toonkamers niet zoo groot als in de oude zaak aan het Plein, de scheiding tus- schen stijl- en moderne meubelen was er gemak kelijker door te voeren, zoodat de indruk van het geheel er zeker niet minder door werd. In de eigenlijke winkelruimte en aangrenzende achterzaal is het klassieke zoogen. Engelsche meubilair tentoongesteld. De ruime keus zal het den bezoekers gemakkelijk maken hun inkoopen te doen, terwijl er ook met de wenschen van de kleinere beurs voldoende rekening werd gehou den. In enkele andere vertrekken zijn de meer moderne en staten meubelen geëxposeerd. In een prettige omgeving met weinig mid delen werden de kale vertrekken van het oude huis tot een modern interieur omgetooverd vinden de bezoekers een volledig ingerichte eet kamer, efen heerenkamer, uitsluitend met stalen meubelen geïnstalleerd, en een modem slaapka mer-interieur. Vooral aan de ornamenten voor electrische verlichting is in deze toonkamers op vallend veel aandacht besteed. De firma heeft zich in alles zooveel mogelijk aan de veranderde tijdsomstandigheden aange past en haar nieuwe zaak zal dan ook ongetwij feld de interesse van het koopfend publiek weten te trekken. Na de regen- en stormperiode plotseling dampig weder Dat is slecht voor de stemban den, vooral zoo'n zeedamp, die langs de kust voorttrekt. En toch zingen de Wiener Sanger knaben. De tournée gaat natuurlijk door, avond aan avond treden zij op. Een rustavond vervalt zelfs voor een extra concert (heden te R'dam). Kan men zich buiten er nog op kleeden, op het poaium verschijnt men vanzelfsprekend in avondtoilet; voor de Weensche jongens: de tra- ditioneele matrozenblouse en lange pantalon. Daarom is het wenschelijk, ja, een vereischte, dat de zaal op temperatuur staat. En het was gisterenavond in onze Gemeentelijke Concert zaal, althans in den aanvang, tamelijk kil (niet op temperatuursverandering gerekend?) Aan oen zang kon men duidelijk hooren, dat de jongens zich eerst wat unheimisch gevoelden. De Palestrijnsche zang van het eerste deel leed er onder. Lichte detonaties en minder fraaie hooge tonen waren op te merken. Geheel aan de zaaltemperatuur mag dit euvel echter niet worden toegeschreven. Verscheidene jongens waren licht verkouden, stonden voort durend te kuchen. En kan hier ook geen sprake zijn van vermoeidheid? Wordt er niet te veel van deze kinderstemmen gevergd? Het was een aardige attentie van den leider om het lang durig applaus te beloonen met Mozart's alge meen geliefd Wiegelied, maar diende er geen rekening te worden gehouden met dé indisposi tie van den solst? Klonk de zang in den beginne iets minder mooi dan we gewoon waren (het terzet van het tweede nummer was daarentegen fijn van klank), de tekstuitdrukking van het frappante „Una hora" van Victoria liet niets te wenschen over. Dan dwongen vooral eerbied af de dyna mische schakeeringen in dit nummer en de -er- tolking van het gecompliceerde achtstemmige „Haec dies". Men mist in deze gezangen het oorspronke lijke klankkleurenverschil tusschen mannen- en jongensstemmen, doch men is hier nu eenmaal op arrangementen aangewezen. Na dit deel kreeg men een Opera buffa: „Der Apotheker" van Haydn te hooren en be merkte direct, dat dit genre muziek hun het meest eigen is. Door het spel schijnen zij zich nog beter en Vrijer te kunnen uiten, dan in de daarna ge zongen Schubert- en Straussmuziek. Alles klinkt in de Opera spontaner en gevoelvoller, zonder afbreuk te berokkenen aan de charme er van. Jammer, dat zoo'n werkje met louter piano begeleiding moet gaan en eveneens het arran gement iets monotoon van klankkleur aandoet. Van de derde afdeeling noemen we in het bijzonder het prachtvolle Lettisch Volkslied: „Sapmu Taluma", aangrijpend en hoogst ka rakteristiek weergegeven; het bekende Fransche Kerstlied: „Entre le boeuf et l'ane gris", ssra- fijnsch van stemming en Strauss' Geschichten- Wals, behaaglijk-deinend voortzwevend. Voor den artistieken, eminenten leider, Leo pold Emmer, wederom een enorm succes. De zaal was goed bezet, doch niet zooal's op meni- gen avond met lager (of geen) kunstgenot: uit verkocht Smaken verschillen doch wat, heeft het publiek het meest noodig? O. K. Maandag werd door een inwoner van Bloe- mendaal aangifte gedaan van vermissing van een aantal sleutels uit een hem toebehoorend perceel aan den Militairenweg te Overveen, dat thans verbouwd wordt. Gisteren werd aan het bureau medegedeeld, dat er eenige jongens wa ren gezien in de onbewoonde villa van den heer K. aan den Terhoffsteedeweg. Onmiddellijk is een onderzoek ingesteld, doch toen de politie ter plaatse verscheen, was er geen jongen meer te zien. Wel was er een jongensfiets blijven staan, die de eigenaar blijkbaar niet op zijn vlucht had kunnen meenemen. Nog diënzelf- den middag werden de jongens achterhaald. (Zij waren van 11 tot 13 jaar oud.) Dit leidde tevens tot opsporing van de daders van den diefstal uit het perceel aan den Militairenweg. Ook deze bleek jongenswerk te zijn. Een groot aantal sleutels, die zij hier en daar hadden weggenomen, is in beslag genomen. Proces-ver baal wordt opgemaakt. Baljuwraad en oefenvendel. Voorloopig geldt als regel, dat op den 2den Donderdag iedere maand Balujwraad wordt ge houden en op den 4en Donderdag oefenven del. Alzoo zal de eerste Baljuwraad zijn Donder dag 14 November (dus niet a.s. Donderdag 24 October) en het eerstvolgende oefenvendel Don derdag 28 November, beide aanvangende om half 9 des avonds. Basseleerscursus. De Basseleerscursus in het district Haarlem begint a.s. Zondag 27 October om half 9 (des morgens) in de kapel van het Ziekenhuis St. Joës de Deo. De cursus wordt voortgezet in den Burcht van de St. Bavoparochie (Westergracht nr. 1). Al degenen die voor Basseleer wenschen opgeleid te worden, zorgen dus op dien datum op de aangewezen tijd en plaats aanwezig te zijn. Aan de directeuren is een circulaire ver zonden, waarin de verschillende benoodigdhe- dcn enz. voor den cursus staan vermeld. Even wel zjj aangemerkt, dat de data van dezen cursus foutief zijn aangegeven. De data zijn 27 October en 3 November. Instructievendel. Het instructievendel (Kruisvaartcursus) voor District Haarlem, zal gehouden worden op de data 1 en 8 December (niet September). Deel nemers gelieven er voor te zorgen, dat zij des morgens om half 9 aanwezig zijn in de kapel van het Ziekenhuis St. Joës de Deo ter bij woning van de H. Mis. De kosten bedragen f3 per cursist. Deze cursus wordt voortgezet in den Burcht van de St. Antoniusparochie, Ruic- hnverstraat. Ook aangaande dezen cursus is aan den directeur een circulaire met de noodige instructies verzonden. Degenen, die zich voor <;it instructievendel nog niet mochten hebben opgegeven, maar er toch aan wenschen deel te nemen, gelieven dit alsnog te doen bij het Districtsbureau Maerten van Heemskerkstraat nr 2, Haarlem. TEL 10587 M4SC Met onze PULLMANN TOURINGCARS naar Vertrek iederen dag 7.30 v.m. 3.25 p. pers. (Laatste week). Sluiting 3 November. Na sluiting 3 maal per week naar Brussel en 3 maal p. w. naar Düsseldorf. f 6.p. p. Alléén GROOTE HOUTSTR. 48 - TEL. 11006 Vele van onze Middenstanders verkeeren in omstandigheden dat zij geen bijdragen aan 't Comité Winterhulp van den R. K. Volksbond kunnen geven. Aan hen is deze oproep niet gericht. Maar ook zijn er verscheidenen die, hoewel misschien niet meer uit „overvloed", toch nog wel iets kunnen missen voor onze R. K. Werk loozen. Aan deze Middenstanders vraag ik: geeft zooveel ge kunt. In het verleden hebben wij u meermalen den raad gegeven om zooveel mogelijk de bijdra gen aan bazars, fancy-fairs, tentoonstellingen e.d. geheel stop te zetten, omdat het altijd de Middenstanders zijn bij wie het eerst wordt aangeklopt. Nog staan wij op dit standpunt, maar het Comité Winterhulp is de uitzondering die den regel bevestigt. Th. S. J. HOOIJ, Voorz. R. K. Middenstandsver. Dinsdagavond is in het Raadhuis te Velsen het huwelijk voltrokken tusschen den burge meester van Velsen, mr. M. M. Kwint en mej. H. A. Wiersum uit Avereest. Daar het juiste tijdstip van de plechtigheid geheim gehouden was, waren slechts enkele ge- noodigden hierbij aanwezig, o.m. de gemeente secretaris, de heer Hofstede, de commissaris van politie en de hoofdinspecteur, de heeren De Ridder en Kipp. Precies om kwart voor zes betrad het bruids paar het raadhuis door den tuiningang, komen de uit het tijdelijk verblijf van den burgemees ter, hotel „Velserbeek", dat onmiddellijk achter het raadhus gelegen is. De bruid was gekleed in een eenvoudig com plet en droeg een bouquet gele theerozen. Getuigen waren: mej. Anetta wiersum en de heer C. J. Kwint, predikant te Slochteren, broe der van den burgemeester. Nadat de hoofdambtenaar ter secretarie, de heer C. J. Oost, op de gebruikelijke wijze de toepasselijke bepalingen uit het burgerlijk wet boek had voorgelezen en de ambtelijke vragen door bruidegom en brntdi met een spontaan ,ja" waren beantwoord was met een hamerklop het huwelijk van Velsens burgemeester 'n feit. De ambtenares mej. W. A. C. Rekkers las hierna de akte van de huwelijksvoltrekking voor. Vervolgens richtte de heer C. J. Oost het woord tot het bruidspaar. Spreker vond het een groot voorrecht de eerste te zijn, die zijn gelukwenschen mocht uitspreken. Hij wenschte het paar een voorspoedig en liefdevol huwelijksleven toe in eigen huis en haard. Alle ingezetenen der gemeente zullen dezen wensch van harte öeelen en zich erover ver heugen de burgemeestersvrouwe in hun midden te mogen begroeten. Het huwelijk noemde spr. een overblijfsel van het aardsche paradijs. Helaas zijn moderne theorieën er op uit het huwelijk af te breken of te verlagen. Maar gelukkig is dit bruidspaai zich bewust van het goddelijk karakter van deze instelling. Uw „ik en gij" zal versmelten tot een onverbreekbaar „wij" en moge zoo uw gemeenschappelijke levensweg worden: één ziel, één wil en één streven. Na de plechtigheid verliet het bruidspaar wederom door den tuln-uitgang het raadhuis. Heden zal de kerkelijke huwelijksinzegening geschieden. De plaats, waar dit geschieden zal, is eveneens streng geheim gehouden. Het programma voor de orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Donder dag 24 October 1935, des namiddags van 34 uur door den heer George Robert is samengesteld als volgt: 1. Choral IV, H. Andriessen 2. Schmücke dlch, o llebe Seele, J. S. Bach. 3. Pastoral Sonate, Jos. Rheinberger. Pastorale. Intermezzo. Fugé. 4. Cantabile, Jos. Jongen. Vanavond om half negen wordt in het Bavo- gebouw in de Smedestraat de derde ontwikke lingsavond gehouden. Br. Koop zal spreken over ,,Apostelvuur." Tijdens de pauze wordt door het zangkoor der Derde Orde gezongen: Najaar van Ph. Loots en Wiegelied (Kerstlied) van Jul. Röntgen. De steeds groeiende belangstelling voor de on derwerpen, die op deze Franciscaansche Ontwik- gelingsavonden word enbehandeld, moge de zaal geheel vullen. 5. La Brebis perdue (poème biblique) R. Moulaert. Tijdens zijn kort bezoek aan Holland heeft het 14-jarige wonder-zangertje Denis Gonet slechts tweemaal voor de radio gezongen. Daar na is hij op tournée gegaan in Skandinavië en nu zal hij Zaterdag 26 October zijn eerste open bare concert in ons land geven en wel te Haar lem In het Gemeentelijke Concertgebouw. Groote gebeurtenissen werpen hun schaduw vooruit en daaruit is het dan waarschijnlijk ook te verklaren, dat wij VTCênsdagmorgen werden uitgenoodigd om wat met Denis te praten. Hij vertelde ons hoe hij reeds van zijn ne genden jaar af een heldere tenorstem, met Ita- liaanschen inslag heeft. „De baard in de keel" mag voor andere jongens een formidabele han dicap worden, Denis heeft er geen last van ge had. Het leuke is, dat hij zichzelf ontdekte. Hij hoorde zijn vader, die postmeester in Delhi in Britsch-Indië is, een aria uit de „Aïda" zingen en hij probeerde hem zoo goed mogelijk te imi- teeren. Het reusachtige mannengeluid verbaas de eenieder en de mare was spoedig door het land gegaan, dat Caruso herleefd was. Hij zong al spoedig in een groot concert, dat door 3000 menschen werd bijgewoond. De kleine Britsch-Indiër, een echte jongen, met nog een onbezorgde tinteling in zijn diep zwarte oogen, speelt onder het praten met zijn horloge en even later vraagt hij ons een stukje papier en teekent hij een caricatuur van „Ca ruso". Dat is echt het kind nog van den eenen kant, de hoog-begaafde mensch van den an deren kant, Hü is „natuurzanger", maar hij heeft nu in totaal 4 maanden muziekonderwijs genoten. In Londen is hij naar school gegaan en daar heeft hij dezen zomer 3 maanden een muzikale op leiding gekregen Daar hij zich speciaal den Ita- Ikvanschen stijl eigen wil maken, heeft hi) in Amsterdam thans les van den Kammersanger Eduard. Lichtenstein. Zoo nu en dan kan hij dan eens overwippen naar Londen, om zijn moeder en zuster, die daar wonen, te gaan zien. Dan komt er ineens een geweldig vuur m de oogen van dit bescheiden wondertje. Hij heeft in het Savoy-hotel te Londen den grooten Gigli gesproken en samen hebben ze meer dan een uur gezongen. Gigli praat dan ook van zijn vriend en collega en Denis is daar niet weinig trotsch op. Het groote voorbeeld is Caruso voor hem. Zonder ophouden wil hij diens stem op de gra- mofoonplaten hooren en hij zal hem in leven en streven trachten na te volgen. „Wat zeggen de doktoren?" vroegen wij. En de impresario antwoordt in gebroken Hoilandsch-Duitsch-Engelsch-Fransch, dat zij versteld staan van zulke stembanden en zulk een borstvolume als Denis heeft. Wij hebben ons kunnen overtuigen, dat hij werkelijk een phenomeen is Terwille van zijn stem geeft hij maar één, bij uitzondering twee concerten per week. Ook al, omdat er veel tijd voor lessen disponibel moet zijn. De muziekgeschiedenis moet ook een beurt krijgen Na Haarlem volgt Arnhem, dan Nijmegen en andere groote provincie-plaatsen. En in De cember zal hij voor het eerst in Amsterdam optreden. Waarom dan pas? Omdat dit acbuut nóg meer glans moet krijgen door de dan ver kregen resultaten der studie in den Italiaan se hen stijl. iWü nemen afscheid van den jongen, we be kijken hem nog eens en we kunnen nog maar niet begrijpen, dat uit dit kind zulk een prach tig vol tenorgeluid kan komen, een geluid, dat werkelijk aan den onvergetelijken Caruso doet denken. li. W. Bij de Schoolcompagnie van den Motordienst zijn voor eerste oefening aangekomen 28 dienst plichtigen bestemd voor de officiersopleiding en 86 dienstplichtigen voor opleiding tot chauf feur en monteur. Op 24 October a.s. herdenkt de heer P. van Leeuwen, voorheen wachtmeester-trompetter der cavalerie, thans bewaarder in het Huis van Bewaring alhier, den dag, dat hü voor 25 jaar in Rüksdienst trad. De as. jubilaris staat bij zijn superieuren als oprecht en betrouwbaar aangeschreven. Op 25 October as. herdenkt de heer J. van Bilderbeek, voorheen sergeant-majoor-instruc teur van de Pantserfort-artillerie, thans be waarder In het Huis van Bewaring alhier, den dag, dat hü vóór 25 jaar in Rüksdienst trad. Ook deze ambtenaar staat bü züne superi euren als oprecht en betrouwbaar aangeschre ven. Tooneel. Zondagavond zal in het R. k. Vereenigingsgebouw alhier de R. K. tooneelver- eeniging D.E.S. haar eerste seizoen-uitvoering geven met ,,'t Was een droom" van A. Boeree. Met dit stuk nam D.E.S. den vorigen Zondag deel aan het concours te Overveen. Gebouw „St. Bavo". Ontwikkelingsavond 8 uur: Keliners, half een; Bestuur Grafische bond 8 uur; Proza en Poëzie 8 uur; Bestuur Transportarbeiders 8 uur. Schouwburg Jansweg Feestavond St. Chris- toforusgroep, kwart over 8. Café Restaurant Gebr. Brinkmann English Association, 8 uur. Frans Hals Museum Tentoonstelling ten bate van het Nieuwe Schouwtooneel, 10—5 uur. R. K. Lyceum Tentoonstelling „Natura Docet", half 56 uur. Rembrandt-Theater „Een ster valt van den hemel". Op het tooneel 4 Bragaars, 2.30, 1 en 9.15 uur. Palace „De Kribbebijter" Op het too neel Koos en Polly Speenhoff Jr. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater „Lente In Parüs", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo" Jaarfeest R. K. Volks bond, 8 uur Bestuursraad R. K. Volksbond, half negen R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur Bestuur Spoorwegpersoneel, 8 uur Federatie groenten- en fruithandelaren, 8 uur. Frans Halsmuseum Tentoonstelling ten bate van het Nieuwe Schouwtooneel, 105 uur. R. K. Lyceum Tentoonstelling „Natura Do cet," half 5 tot 6 uur. Café Rest. Gebr. Brinkmann M. V. „St. Augustinus", half 9. Rembrandt-Theater „Een ster valt var. den hemel". Op het tooneel 4 Bragaars 2.30. 7 en 9.15 uur. Palace „De Kribbebüter" Op het too neel Koos en Polly Speenhoff Jr., 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater „Lente in Parüs", 2.30, 7 en 9.15 uur. LONDEN, 22 Oct. (A.N.P.) Naar verluidt zullen thans verdere stappen gedaan worden om nog in dit jaar een vlootconferentie te Lon den tot stand te brengen. Aan de cojiferentie zouden de vijf mogendheden die deelgenomen hebben aan de conferenties van Washington en Londen, n.l. Groot-Brittannië, Frankrijk, Italië, Japan en de Vereenigde Staten weder om deelnemen. Zü worden uitgenoodigd mede te deelen, of begin December him schikt als tüdstip voor de conferentie, want men heeft, volgens berichten uit Tokio, 2 December als aanvangsdatum uitgekozen. Een officieele be vestiging is echter nog niet verkregen. IJMUIDEN, 23 Oct. Rijksvischafslag. Taroot 4366 cent per kg. Griet 16.0028 per 50 kg. Tong 0.781.05 per kg. Zetschol 25.00, kleine Schol 7—22.50, Bot 12.00—18, Schar 3.00—12, Tongschar 21.0025 per 50 kg. Vleet 1.803.50 per stuk. Pieterman en Poon 1.604.60, groote Schelvisch 19.0023, middel Schelvisch 17 22.50, kl. midd. Schelvisch 6.0014 per 50 kg. Kabeljauw 42.0069 per 125 kg. Gullen 518.50 per 50 kg. Leng 1.251.5C per stuk. Heilbot 40 80 cent per kg. Wijting 3.70—5.60 per 50 Kg. Koolvisch 1275 cent per stuk. Makreel 4.35— 6.20 per 50 kg. Versche Haring 4.404.70 per kist. door Charles Garvice 35 ,.En het kind?" „God moge het me vergeven! Ik had geen verlangen, het nog eens terug te zien. Ik ging geheel op In mijn nieuwe liefde, in de hoop, dat ik Lady Isabel zou kunnen win nen. Het scheen, dat de moeder van mün vrouw bereid was, de geheele zorg voor het kind op zich te nemen. Ik trof een re geling met haar, een zeer royale regeling en God moge me genadig zün! lk trachtte heel het donkeT en bitter verleden, dat bijna mün leven had verwoest, uit mün herinnering te bannen. Niemand van mün vrienden of fa milieleden wist van mijn huwelük; het geheim was slechts bekend aan enkele weinigen, wlei stilzwügen ik kon koopen, en ik deed dat. Toen keerde ik me geheel naar mijn nieuwe geluks zon. Iedereen weet, hoe ik Lady Isabel het hof maakte, me met haar verloofde en haar ten slotte trouwde; maar God alleen weet, hoe ik haar liefhad De vreeselijke ellende, dis ik had doorgemaakt, mün bittere ervaring van het leven met een minderwaardige vrouw, deden me des te dieper de reinheid en liefelükheid waardeeren van de engelachtige vrouw, die zich aan me had toevertrouwd. Een jaar lang was ik zoo volmaakt gelukkig als slechts weinig ster velingen te beurt valt. De herinnering aan dien tüd heeft de rampzaligheid van mijn later le ven nog verhelderd en draaglijke.- gemaakt; nu nog kan ik niet zonder ontroering daaraan denken." Zün stem brak. Redmayne zag, hoe de sterke hand krampachtig sidderde. „Toen werd mij nogmaals een kind ge boren. Ook dit was een dochter. Het was Irene." „Mün God!" zei Redmayne. Hij zonk weer terug in zün stoel en bedekte zün gelaat met de handen. Toen keek hij op, „Alles duizelt me maar u zei me toch, met uw eigen mond, dat uw eerste vrouw dood was. Irene moet daarom uw wettige dochter zijn Lady Irene Mersia!' Mersia kreunde. „Het was een leugen, het was schaamteloos bedrog!" zei hij schor. „Op een avond, niet lang na de geboorte van Irene, kwam er uit een van de ziekenhuizen een boodschap voor mü. Iemand, die daar lag te sterven, wenschte me te zien. Ik was uit; mün vrouw, die een engel van goedheid en medelüden was, ging er heen. Degene, die me de boodschap had ge zonden, was mün vrouw, mijn wettige vrouw! Ze hadden me bedrogen en om den tuin ge leid. Ze zullen zelf wel geweten hebben waar om. Ik heb het nooit kunnen ontdekken. Mijn vrouw vertelde de heele geschiedenis van ons geheime huwelük aan Lady Isabel. Ze kwam bij me terug, en zonder boosheid, zonder één verwijt, maar met een büna goddelük mede lüden, vroeg ze mü of het waar was. Ik ging naar het hospitaal. De vrouw was dood. Het was mijn echtgenoote. Toen ik terugkwam, las Lady Isabel de waarheid od mün gezicht. Ze kuste me. Het was haar laatste kus. Met liefde en ver gevingsgezindheid in het hart verliet ze mij; ze was uit het huis verdwenen, vóór ik eenig vermoeden had van haar plan. Toen ik haar, na weken, terugvond, was het slechts om aan haar sterfbed te schreien. In haar laatste uur werden wij opnieuw In het huwelijk verbonden; maar geen ceremonie, geen macht ter wereld kon het onrecht goedmaken, dat lk zonder het te weten haar kind had aangedaan." HOOFDSTUK XX. Terwql Irene luisterde naar dit verschrik- kelük verhaal, dreigde een gevoel van abso lute machteloosheid haar te overmeesteren, maar ze streed er dapper tegen en het gelukte haar, zich te beheerschen. Ze moest tot eiken prijs voorkomen, dat haar vader door haar toe doen nóg meer verdriet te dragen kreeg; nooit mocht hü weten, dat ze hier gestaan en geluis terd had, dat ze zijn geheim wist. Haar vader! Ja, Goddank! hu was nog altüd haar vader, al had ze dan ook niet het recht, zqn naam te dragen. Redmayne liep met groote stappen het ver trek op en neer. Een storm van emoties door- beefde hem. Het diepste, teederste medelijden met Irene had de overhand; de gedachte dat zü uit haar hooge positie verstooten zou kun nen worden, beroofd van dat geboorterecht, dat zelfs de nederigsten nog het hunne noemen: een naam was een marteling voor hem. Aan Irene dacht hü het meest. „Wat kan lk zeggen, Mersia?" zuchtte hü- „Er valt niets te zeggen en niets te doen. Ik had mün geheim mee willen nemen in het graf; maar heb lk daartoe het recht? Heb ik het recht, Irene in onwetendheid te laten, in een valsche positie, terwül zü de eerste zou zün om zich daaruit terug te trekken? Geef me raad, Redmayne! Ik vertrouw op jou, zoo als ik altüd op je vertrouwd heb. Met niemand anders zou ik er over kunnen praaten; maar jü houdt veel van het kind, dat weet ik." Redmayne's lippen trilden en hü liep lang zaam naar het vuur. „Ik zal doen, wat jij denkt dat het beste is, Redmayne. Ik zal haar in Jouw hoede achter laten, en ik weet, dat je niet terug zult schrik ken voor die verantwoordehjkheid. Redmayne, wat zal lk doen? Zal ik het haar vertellen?" „Laat me nadenken," antwoordde hij met diepe stem. Mersia wachtte. Redmayne keerde zich naar hem om. „U zegt dat uw vrouw niet wilde, dat uw geheim huwelük publiek werd gemaakt. U weet haar redenen niet. Hebt u daaromtrent geen vermoedens?" „Neen. Haar weigering is altijd een raadsel voor me geweest. Je zult me vragen, waarom ik geen schelding trachtte te krijgen. Ik was niet zeker van haar schuld. Ik was bovendien immers ziek; en toen kwam het bericht van haar zoogenaamd overlijden." Kent u geen bijzonderheden van haar le ven nadat ze u verliet?" vroeg Redmayne. „Ook niet. Ik heb je Immers verteld, dat zij onvindbaar was. Toen ik tenslotte meende, dat zü dood was, wierp ik alle herinnering aan het verleden van mij af." Mersia, we moeten nog spreken over haar kind. „Ja, haar kind en het mijne," zei de graaf bitter. Mün wettige dochter, Lady Margaret Mersia!" „U hebt haar levensloop zeker gevolgd, u weet. waar ze zich ophoudt?" vroeg Redmayne. „Neen," zei Mersia, büna onhoorbaar. „Oor deel niet te hard over me, Redmayne. Dit zijn de feiten: Na den dood van mün vrouw m het ziekenhuis trachtte ik het kind op te spo ren; maar zü en haar grootmoeder waren ver dwenen. Na enkele jaren dook de groo-inoeder weer op. zooals ik wel haast zeker wist, dat ze doen zou. Ze was totaal aan lager wal; had 'olükbaar zwaar gedronken voOr ze me opzocht en maakte me een scène hier in deze kamer. Ik bood aan. de zorg voor het kind op me te nemen. Ik wilde dat ook werkelijk graag doen. maar de vrouw weigerde het kind af te staan, en dreigde, de heele geschiedenis publiek te maken, als ik probeerde, het haar met geweld af te nemen. Blükbaar had ze het geld liever zelf in handen. Terwille \an Irene gaf ik toe. Ik zei de vrouw een ruim jaargeld toe, en een pposje liet ze me met rust; maar ze kwam re gelmatig terug, steeds in denzelfden toestand, steeds met dezelfde bedreiging. In één woord, zij pleegde op de gewone manier chantage. Ik be taalde haar groote sommen, die ze, naar ik ver moedde, verbraste. Op een dag kwam ze weer, in afzichtelijken staat van dronkenschap, en, tot wanhoop gedreven, zei ik haar, dat mijn geduld ten einde was, dat ik de zaak in han den van mün advocaat zou geven in één woord, ik tartte haar. Van dien dag af heb ik nooit meer iets van haar gezien of gehoord. Neen; dat is niet juist. Ik zag haar nog eens eenige jaren geleden. Ik reed naai een ver gadering ergens in het East End, en zag haar uit een smerig slob komen. Ze was in lompen gekleed en dronken, en ze zag me niet. Den volgenden dag ging ik naar die achterbuurt toe, ik herinner me den naam Baldwin's Rent. Het was avond. Tot mijn verbazing én en opluchting hoorde ik, dat ze gestorven was; ze was den vorigen avond plotseling doodge bleven. Ik herinner het me zoo goed, omdat het de avond was van een van de kinderbals van de hertogin."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2