WIE DRAAIT ER EIGENLIJK? EISCHEN VAN HET MODERNE SNELVERKEER ENGELAND OF ITALIË? In Memoriam Mgr. Aengenent DE SLUISBOUW BIJ WIJK BIJ DUURSTEDE WEGVERKEERSDAG VAN DE K.N.A.C. P.T.T. VERLAAGT HAAR TARIEVEN C l 0 AM'CUNIMENT WOENSDAG 23 OCTOBER 1935 Het resultaat lijkt gunstig Het verdwenen rapport Zou teruggevonden zijn bij de secretaresse van den betrok ken ambtenaar Het tekort der Flora Mededeeling van Bloembollen cultuur TARIEFSVERLAGING VOOR POSTPAKKETTEN Het werk is thans gegund GASVERGIFTIGING IN MIJN Een der drie slachtoffers overleden ZWARE MISHANDELING EN BRANDSTICHTING Een verdachte te Kerkrade aangehouden Geen ordening in de steenindustrie Bij het referendum stemde nog geen 60 pCt. vóór het plan DE ONBEWAAKTE OVERWEG Ernstig ongeluk in de Haarlemmermeer Bekroningen voor menschen- redders In vijftien verschillende inleidin gen werden de problemen belicht Vele vraagstukken De telefoon- en telegraafdienst op vele punten goedkooper geworden Interlocale gesprekken ALTIJD NOG OSS Nog een aanhouding Het heeft er den schijn van, dat de haren en snaren, waarop het Abessinische con flict gezet is, thans zeer zijn verslapt, zoo hiet gebroken. Tot voor kort viel er met Musso lini niet over een compromis te praten. Italië ontzegde den Volkenbond het recht om zich met zijn „zuiver koloniale aangelegenheid" te be moeien. Het wilde de schande van Adoea met bloed uitw'isschen, het wilde den Negus klein krijgen en zich zelf koloniaal groot maken, het Wilde alleen genoegen nemen met een algeheele onderwerping van Abessinië aan een volledig Italiaansch gezagsmonopolie, zoowel op politiek, militair als economisch gebied. Het had zich te groote offers getroost voor dit doel om er ook maar een partikeltje van te laten vallen. De zeer vérgaande voorstellen van Eden betref fende een totale reorganisatie van Abessinië onder leiding van Volkenbondsdeskundigen en het afstaan van Abessinisch grondgebied aan Italië, waarvoor de Negus met een uitweg naar zee zou gecompenseerd moeten worden, werd ♦door Mussolini grofweg van de hand gewezen als zelfs niet voor ernstige bespreking in aan merking komend. Het rapport van de commis sie van vijf vond in Rome een zelfde onthaal. Italië toog juichend ten oorlog en onder leiding van Engeland woni de Volkenbond zich op tot een voor zijn doen welhaast verbijsterende ac tiviteit. Italië werd te Genève als schender van het Volkenbondshandvest gebrandmerkt; er werd op grond van artikel 16 van het Volken bondspact tot een aantal economische en finan- cieele sancties tegen Italië besloten, het wapen- emoargo werd voor Abessinië opgeheven en Groot-Brittannië legde de Middellandsche Zee Vol oorlogsschepen. De Italiaansche pers ging tegen Engeland te keer alsof er al een Ita- iiaansch-Engelsche oorlog in plaats van een Italiaansch-Abessinische Ware uitgebroken. In Lybië werden Italiaansche troepen geconcen treerd en Egypte maakte zich weerbaar onder Patronage van Engeland. De toestand zag er Voor Europa zwarter uit dan de zwartste Abes- siniër. Engeland heette naar een oorlog te drij ven en trachtte het dubieerende Frankrijk aan zijn zijde te krijgen. Italië was reeds een oor log begonnen, en vreesde een uitbreiding ervan, ofschoon Mussolini bij hoog en bij laag ver klaarde ook deze consequentie eventueel te zul len aanvaarden. Thans echter is heel de situatie als bij too- verslag veranderd. De schande van Adoea hebben de Italianen uitgewischt en met een manshoog monument hebben zij ter plaatse de herinnering willen verduurzamen aan een vic- torië, welke nog altijd het risico loopt eens door een nederlaag achterhaald te zullen worden. Zij houden zoowel in het Noorden als in het Zuiden een nog altijd niet zeer breede strook Abessinisch grondgebied bezet en brengen dit terrein als Wegwerkers in gereedheid om als basis van een verderen opmarsch te kunnen dienen. De krijgs verrichtingen ontwikkelen zich met een geld verslindende traagheid. Van een snelle defini tieve zegepraal der Italianen is geen sprake meer, zelfs niet in de meest enthousiaste en op timistische Italiaansche kringen. Bovendien heeft de Volkenbond voor 't eerst van zijn leven den Wil getoond artikel 16 met sancties te honoreeren, en heeft Engeland eveneens voor 't eerst van zijn leven de Volkenbonds- politiek geheel tot de zijne gemaakt. In afwach ting van de toepassing der sancties, waartoe be sloten werd, wordt er druk diplomatiek onder handeld tusschen Londen, Rome en Parijs en het heet, dat Mussolini op grond van de opge dane en ietwat anders dan hij verwacht had uitgevallen ervaringen voorzichtig zijn draai gaat nemen en zijn opgezweepte volk voorbereidt op het aanvaarden van minder dan hij aan vankelijk meende te moeten eischen. Er is een tijd geweest, dat Mussolini zelfs een Europeeschen oorlog er voor over beweerde te hebben om Ethiopië aan zijn zegekar te kunnen kluisteren, maar thans herhaalt hij uit den treure, dat hij alles angstvallig zal vermijden, wat zulk een oorlog kan veroorzaken. Speciaal de Britsche belangen, welke in de fascistische Italiaansche pers bij herhaling zijn afgeschilderd als de meest vunze en onrechtmatige eigenbelangen, zegt hij stipt te zullen eerbiedigen. Hebben de besluiten van Genève en de hou ding van Engeland hem dan eindelijk toch zoodanig geïmponeerd, dat hij nu meer heil gaat zien in een zoo eervol mogelijk dekken van een terugtocht, in plaats van een held haftig gewaand doordrijven? In Italië heeft men zich zonderling verheugd getoond over Baldwin's verklaring, dat Engeland niet de bedoeling had het fascistisch régime in Italië te breken. Alsof ooit een verstandig mensch geloofd heeft, dat dit een der voornaamste drljfveeren der Engelsche politiek zou zijn ge weest! En nu kan men zich in Italië verheugen over de rede, welke Sir Samuel Hoare in het Lagerhuis heeft uitgesproken. Sir Samuel Hoare heeft de beschuldiging bestreden, dat Engeland ooit op mili taire sancties tegen het weerbarstige Italië zou hebben gezind. Engeland voert slechts Volkenbondspolitiek, en in de Volken- bondskraam komen geen militaire sancties van pas. Engeland heeft er nooit aan gedacht op eigen gelegenheid te handelen, maar zal slechts in practijk brengen, wat collectief te Genève wordt voorgeschreven. Engeland heeft slechts de practische waarde en kracht van den Vol kenbond willen beproeven en zal geen enkele daad stellen, welke op een oorlog zou uit draaien. Indien Mussolini voorzichtig begint bij te draaien door eens met een te groot gebaar verworpen voorstellen thans discussiabel te achten, dan wil het ons voorkomen, dat ook Engeland begint te zwenken. De oude toovenaar van Wales, Lloyd George, die mede verant woordelijk is voor het heillooze verdrag van Versailles, alhoewel hij het thans heftig be strijdt, heeft dezer dagen nog geëischt, dat het Suez-kanaal moet worden afgesloten en Italië van Oost-Afrika moet worden afgesne den. Doch Sir Samuel Hoare verzekert, dat Engeland daar niet aan denkt en zelfs nooit een dergelljken maatregel ook maar in over weging heeft willen nemen. Hij betoogde, dat Engeland en Frankrijk het volkomen eens zijn over de te volgen politiek; maar het Fransche antwoord op de Engelsche vraag of Frankrijk bereid is de Engelsche vloot in de Middelland sche Zee te steunen, wanneer deze het voorwerp mocht worden van een niet-uitgelokten aanval, heeft ook hij niet gepubliceerd. Viel dit ant woord Engeland niet mee? Ziet Engeland thans in, dat er met den Volkenbond niet meer te bereiken valt dan de economische en finan- cieele sancties, welke aan de leden zijn aan bevolen? Trek^ Engeland zich, teleurgesteld over Frankrijks weinig meegaande houding, te rug in de schulp zijner zelfgenoegzaamheid, of heeft het Genève overvraagd om zich met een als fatsoenlijk aandoend smoesje te kunnen te rugtrekken in zijn isolement? Het kan ook zijn, dat Engeland meent, dat het Italië nu genoeg geïntimideerd heeft en op een verdere murw- wording van het Italiaansche „hard boiled egg" hoopt. Evenzoo is het mogelijk, dat Mus solini, nu Abessinië zich vrijelijk van wapen tuig kan voorzien, is gaan inzien, dat de tech nische voorsprong van Italië op Abessinië, dat over numeriek veel grootere strijdkrachten be schikt, op den duur steeds kleiner zal worden en de kansen op het oorlogsterrein voor hem steeds minder gunstig gaan worden, en daar om naar een uitweg zoekt. Zoowel Engeland als Italië lijken op het oogenblik bij te draaien en al levert dit het gunstige resultaat op van een aanzienlijke vermindering van het dreigen de oorlogsgevaar, het is nog niet te voorzien, hoe de standpunten, niet alleen van Engeland en Italië, maar ook die van den Volkenbond en den Negus met elkander in een compromis verzoend zullen kunnen worden. Daarvoor zal nog wat meer en radicaler gedraaid moeten worden. Naar aanleiding van het démenti van de Re geering betreffende het rapport van den heer Sicks, hoofd van den Crisis-contróle dienst, dat volgens een mededeeling in het Handelsblad verdwenen ztAi zijn, bericht dit blad nog, dat het rapport teruggevonden zou zijn in de lade van de secretaresse van een hoogen functio naris aan het Landbouwcrisisbureau, over wien dit rapport handelde, en die thans met ziekte verlof is. Naar aanleiding van de lotgevallen van dit rapport heeft de heer Stenvers aan alle amb tenaren van het Regeeringsbureau voor de uitvoering der Landbouwcrisiswet opdracht ge geven, om alle dossiers en bescheiden bij het verlaten van het gebouw, óók tijdens het kof fiedrinken, achter slot en grendel op te ber gen. Het hoofdbestuur der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur stelt er prijs op bekend te maken dat alle mededeelingen over den stand van de rekening der in het voorjaar te Heem stede gehouden bloemententoonstelling Flora, op dit oogenblik voorbarig zijn. Deze rekening is nog niet afgesloten en nog niet voorgelegd aan de instanties in de vereeniging zelve, door welke zij zal moeten worden behandeld. De inschrijvers in het waarborgfonds hebben zooals daaruit volgt nog geenerlei mededeeling kun nen ontvangen omtrent eventueele voor hen uit die rekening voortvloeiende gevolgen. Wel kan met de meeste beslistheid worden verklaard, dat het eventueel te kort verre beneden het in de pers vermelde cijfer van f 40.000 zal blijven. (Dit cijfer is geconstrueerd uit de mededeelin gen van Baron van Hardenbroek in de vergade- dering der Haarlenrsche Kamer van Koophan del, daar ligt dus de bron. Red.) Naar wij nog nader uit zeer betrouwbare bron vernemen, bedraagt het tekort van de Flora-tentoonstelling te Heemstede onge veer 25.000, terwijl nog enkele rekeningen definitief moeten worden afgesloten. Een vierde gedeelte van de som van het garantiefonds zou dus moeten worden aan gesproken. Dit is echter nog geenszins ze ker, omdat naar andere wegen gezocht wordt om het tekort geheel of gedeeltelijk te dekken. Het Staatsbedrijf der P.T.T. en de Directie der Ned. Spoorwegen zijn tot overeenstemming gekomen omtrent een verlaging van de pakket- posttarieven voor pakketten. Voor wat de posterijen betreft wordt het ta rief van pakketten t.e.m. 1 K.G. gebracht van 30 cent op 20 cent. De prijs voor pakketten boven 1 t.e.m. 3 K G. is nu 40 cent; in de plaats daarvan komt een prijs van 25 cent voor pakketten van 1 t.era. 2 K.G. en een prijs van 30 cent voor pakketten van 2 t.e.m. 3 K.G. De Spoorwegen zullen hierbij aansluiten door een verlaging van de vervoerkosten van pak ketten boven 3 K.G. Voor eenige van de voorgenomen tariefswij zigingen wordt goedkeuring bij K.B. vereischt. In Egypte heeft Engeland in verhand met het Italiaansch-Abessinisch conflict om vangrijke maatregelen genomen. Om de tien kilometer zijn stukken terrein afge bakend aangegeven door Engelsche vlaggenwaar achter zandzakken en kleine bosschages mitrailleurs zijn opgesteld In het officieel orgaan der Nederl. Ver eeniging tot het oprichten van Arbei derskolonies voor tuberculosen wijdt de bekende socialistische voorman Jan van Zutphen een gevoelig In Memoriam aan wijlen Mgr. J. D. J. Aengenent. Wij ontlee- nen eraan; Zijn sympathie voor „Zonnestraal" 's wer ken en streven was bekend, en sloot vol komen aan bij de gevoelens die hem voor het lot van de gansche arbeidende klasse en de gehe'ele menschheid bezielden. Zelf een werker, vol arbeidslust, ging zijn liefde naar hén uit, wier levenslot, ondanks volharden den ijver, zoo vaak smartelijk vervuld was van bittere zorgen en verdriet. Dit werd rondom hem en buiten-om hem, diep ge voeld en gewaardeerd, en, zóó zal hij als een diep-sociaal-voelend-Mensch in dank bare herinnering door talloozen, ook door ons, respectvol worden herdacht. U L U ri II W VERDRIJFT PIJN Eind December van het vorig jaar werd de bouw van een schutsluis nabij Wijk bij Duur stede aanbesteed. Tijdens den voor de gunning bij Waterstaat gebruikelijken termijn deden zich verschillende moeilijkheden voor, zoodat de gunning moest worden aangehouden. Bij de aanbesteding was de N.V. Aann. Mij. v.h. Hillen Roosen en Betonbouw Trio te Amsterdam laagste inschrijfster voor 1.869.000. In den loop van het jaar zijn de verschil lende bezwaren opgelost en is de Rijkswater staat opnieuw in onderhandeling getreden met genoemde Mij. Deze onderhandelingen hebben dezer dagen geleid tot een nieuwe overeen komst. Het werk is thans opgedragen aan de Aann. Mij. Hillen Roosen en Betonbouw Trio, die reeds voor den R.W. tal van sluizen en kanaal - werken heeft uitgevoerd De stagnatie in de gunning van het werk trok verleden jaar algemeen de aandacht. We gens de groote belangen, die met de uitvoering van de sluis samenhingen, werden vragen ge steld in de Eerste en Tweede Kamer en den Gemeenteraad van Amsterdam. De bouw van deze sluis is de voorbode van tal van kanaalwerken voor de verbinding Am sterdamBovenrijn, o.a. sluizenbouw te Tiel en Ravenswaaij. In den komenden winter wordt met de noo- dige voorbereidende graafwerken begonnen en einde 1937 hoopt men het werk gereed op te leveren. Het geheel beteekent voor de provincie Utrecht een belangrijke werkverruiming. In de mijn Anna II te Alsdorp bij Kerkrade werden drie mijnwerkers door gas vergiftigd. Twee hunner werden poor de reddingsbrigade in veiligheid gebracht, doch de 48-jarige ge huwde mijnwerker Jordans vond den dood. Gedurende den nacht is te Kerkrade aange houden de 21-jarige J. B. uit Eijgelshoven. op verzoek van den burgemeester aldaar. B. wordt verdacht van opzettelijke brandstichting en poging tot zware mishandeling in de ouderlijke woning. Betreffende den uitslag van het in de steen industrie gehouden referendum over het plan der commissie-B. deelt de N. Rott. Ct. mede, dat er van de 2200 millioen steenproductie capaciteit ongeveer 1300 millioen heeft voorge stemd, 600 millioen tegen en 300 millioen niet aan de stemming heeft deelgenomen. Dit wil dus zeggen, dat er nog geen 60 pet., juister 59 pet., voor de plannen tot ordening voelt. Gelijk bekend, werd in de vergadering van 9 dezer door oud-minister Steenberghe, voor zitter van den baksteenbond, medegedeeld, dat er ten minste 75 pet. van het totale productie vermogen van ruim 2200 millioen voor de plan nen moest zijn, wilde men met een verzoek om ordening succes bij de regeering hebben. De stemming werd gehouden onder leden en uitgetreden leden van den Baksteenbond. Bo vendien waren alle andere baksteenfabrikan ten, die nimmer lid van den bond waren ge weest, uitgenoodigd. De zoon van den landbouwer v. d. H., wo nende aan den Hoofdweg te Nieuw-Vennep, die zich als bestuurder van een met bieten beladen en met twee paarden bespannen wagen naar de losplaats van het station begaf en den on- bewaakten spoorovergang van de Haarlemmer meerlijn naar Leiden wilde passeeren, was er blijkbaar niet op bedacht, dat de trein uit Lei den in aantocht was. v. d. H. had, toen hij het gevaar zag, nog de tegenwoordigheid van geest van den wagen te springen en kwam met den schrik vrij. De paarden werden door de locomotief gegrepen; een ervan was op slag dood, terwijl het andere zoo was verminkt, dat het moest worden afge maakt. De Bestuurderen der Maatschappij tot Red ding van Drenkelingen hebben in de laatst gehouden vergadering toegekend voor het op deskundige wijze opwekken van levensgeesten bij schijndooden de navolgende bekroningen: J. C. Tetenburg te Utrecht de bronzen me- daiile met diploma, benevens de bronzen draagmedaille. Aan D. Koele, P. N. van Zutfen, J. de Har- togh te 's Gravenhage en H. Dekker te Egmond aan Zee het diploma voor de bronzen medaille der Maatschappij met de bronzen draagmedail le, benevens een bedrag in geld. Aan G. W. J. Plynaar te 's Gravenhage en H. J. Konyn te Egmond aan Zee werden toege kend het diploma voor de zilveren medaille met de zilveren draagmedaille, benevens een bedrag in geld. In het kader van de door haar georga niseerde veiligheidsweek hield de Konink lijke Nederlandsche Automobielclub heden te Den Haag een wegverkeersdag, waarop door verschillende autoriteiten in een vijf tiental lezingen de moderne verkeersvraag- stukken van alle kanten werden belicht. De MINISTER VAN WATERSTAAT, Jhr. Ir. O. c. A. van Lidth de Jeude, heeft hedenoch tend te tien uur in een der zalen van den Die rentuin dezen eersten wegverkeersdag met een kort woord geopend. Minister Van Lidth de Jeude wees er op, hoe het wegverkeer in zijn recente ontwikkeling toe nemend gevaar met zich medebracht. Uit de cijfers der ongevallen op den weg blijkt, vooral in de laatste jaren, dat men nog te weinig be seft welk risico men loopt bij een onoordeelkun dig weggebruik. De verkeers-ongevallen stegen in 1934 tot 41.705, waarbij 816 personen werden gedood. Daar gebleken is, dat in 1934 ongeveer 80 pet. der ongevallen veroorzaakt werd door fouten van bestuurders, dient dus in hoofdzaak aan dacht te worden geschonken aan deze fouten. Veiligheidsmaatregelen zoo preventief als re pressief zijn dringend noodzakelijk. Onder de preventieve noemde de Minister strengere maatregelen ter verkrijging van het rijbewijs, onder de repressieve strengere straf fen en langduriger ontzegging van rijbevoegd heid, waarbij in het bijzonder gelet wordt op roekeloosheid en drankmisbruik. Behalve door wettelijke voorschriften zijn door tal van maatregelen van opvoedend karak ter ongevallen te voorkomen, zooals; verkeers- propaganda en verkeersonderwijs op de scho len, wellicht in de toekomst psychotechnisch onderzoek van de bestuurders. Daarnaast zijn doeltreffende verkeersregelen, politioneele con trole, signalen en anderszins, middelen om de veiligheid te verhoogen en verkeersfouten te beperken. Met den wensch, dat het streven van de KNAC in dit opzicht vrucht moge dragen, opende de minister dezen verkeersdag. De voorzitter van de KNAC, mr. J. LINT HORST HOMAN, sprak vervolgens een inlei dend woord ter gelegenheid van de vijfde jaar- lijksche verkeers-veiligheidsweek van 2027 dezer georganiseerd, waarbij hij in het bijzon der de medewerking der autoriteiten in het licht stelde voor de actie van de K.N.A.C. bij de verschillende verkeersproblemen. Onder de aanwezigen werden opgemerkt lui tenant-generaal J. H. Reynders, vertegenwoor diger van den minister van Defensie, mr. J. B. H. van Angeren, vertegenwoordiger van den minister van Justitie, verschillende leden van de Eerste en Tweede Kamer, vertegenwoordi gers van de Belgische Automobielclub, vele rijks- en gemeentelijke verkeers-autoriteiten en onge veer vierhonderd belangstellenden. Vervolgens werd begonnen met de redevoe ringen, welke door een tiental sprekers in de morgenvergadering en door vijf sprekers in de middagbijeenkomst werden gehouden. De eerste spreker was de heer C. Bakker, commissaris van de verkeerspolitie te Amster dam, die het onderwerp „De automobilist in het stadsverkeer" behandelde en begon met er op te wijzen, dat men het feit heeft te aan vaarden, dat door eeuwen oude straten de mo dernste vehikels hun weg moeten zoeken. Wel kan het oude tot op zekere hoogte worden ge moderniseerd, maar onmogelijk kan de eisch worden gesteld, dat al het oude voor het nieuwe moet wijken. Het begrip „De automobilist in het stadsverkeer" eischt dan ook een compro mis hetwelk door technische voorzieningen en door het jn leven roepen van verkeersvoor- sehriften, kan worden bereikt. Bij dit laatste is het van belang, dat de rijkswetgever door het uitvaardigen van een alomvattende ver- keerswetgeving er voor zorg draagt, dat zoo weinig mogelijk aan lagere besturen te regelen overblijft. De „traag" gaande voertuigen mogen geen beletsel vormen voor het snelverkeer, maar dit sluit niet in, dat het snelverkeer zich in het stadsverkeer kan „uitleven". Deze snelheid im mers is aan beperking onderhevig en wordt om. door de behoefte bepaald. Uitstekend ge schoolde en geroutineerde autobestuurders zui len wellicht vragen: waarom niet sneller? Hier mag de wedervraag worden gesteld: zijn alle automobilisten wel automobilist? Wanneer men bedenkt dat in de hoofdstad alleen 40.000 be zitters van rijbewijzen zijn en het aantal mo torvoertuigen (met inbegrip, van de motorrij wielen) 22.000 bedraagt, dan lijkt de vraag moeilijk in bevestigenden zin te beantwoorden. Wil het autoverkeer geen dissonant vormen in het algeheele verkeer, dan zal de automobilist zich in het stadsverkeer aan zelfbeperking moeten onderwerpen. Gezamenlijk moet getracht worden, aldus be sloot spreker, de veiligheid te dienen. Dr. o. Bakker, accountant van het Centraal Bureau voor de Statistiek, sprak hierna over Statistiek der Verkeersongevallen, waaraan vol gens spr. groote waarde moet worden toege kend. Met betrekking tot de oorzaken der verkeers ongevallen verklaarde spr., dat van 44705 on gevallen bijna 80 pet. aan fouten van bestuur ders (tram-, auto-, handkar- en rijwielbestuur ders) is te wijten. Van de objecten betrokken bij de verkeersongevallen (bij ieder verkeers ongeval telt men twee botsende objecten) be hoorden 58 pet. tot de vervoermiddelen van het snelverkeer. De rijwielen komen met 27 pet. Met nadruk wijst spr. er op, dat deze cijfers geen conclusie toelaten omtrent de schuld der on gevallen. Spr. besloot met de mededeeling, dat het in de bedoeling ligt om in de statistiek meer de tailleeringen op te gaan nemen, die het inzicht in oorzaken en gevolgen der verkeersongevallen kunnen verhoogen. Ir. de Bussy, hoofdingenieur van den Rijks waterstaat zeide, dat de gedachte van viaduc ten veel van haar aantrekkelijkheid heeft in geboet, deels omdat deze soort wegen versuf fend zoude werken, deels ook daar langs de verharding geen breedte meer beschikbaar is voor stilstaande voertuigen. Spr. vroeg zich af of de auto-strada's zooals die in Duitschland en Italië worden gemaakt en ook in ons land zullen worden ingevoerd „vei lig" zijn te noemen. Volgens den heer de Bussy is dit niet het geval, aangezien er steeds één bron van gevaar blijft bestaan: het verkeer zelf. De heer C. van Goor, chef der af deeling We gen en Verkeer der K. N. A. C„ wees in zijn rede over scheiding van verkeerssoorten, op de toeneming van het verkeer. Hij achtte van groot belang de verplichting voor wielrijders om gebruik te maken van de rijwielpaden en voor de voetgangers eenzelfde verplichting voor trottoirs en voetpaden. Ir. F. Kanstein, hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat, besprak maatregelen ter be vordering van de verkeersveiligheid op de bui tenwegen. Er moet gestreefd worden naar schei ding van verkeersbanen en de breedte der ba nen moet verband houden met de verkeersin tensiteit. Het wegdek moet vlak-stroef en licht kleurig zijn. Nog andere maatregelen stipte spr. aan, waarbij hij o.m. aanbeval een rood-bran- dend achterlicht voor alle vervoermiddelen. Voorts voerden nog een aantal andere spre kers het woord. Zoo sprak Mr. N. van Essen, rechtskundig adviseur der K. N. A. C. over ver- keersorde en noodeloos lawaai, Dr. Ir. Halberts- ma over zichtbaarheid op den weg bij kunst licht en Ir. W. van Hemert van den Rijkswa terstaat over zwaar motorvrachtverkeer. Het parkeervraagstuk in de binnenstad was het onderwerp van de rede van den heer J. Moerman, chef van de verkeerspolitie te Rot terdam en eenige actueele Belgische verkeers- vraagstukken werden besproken door den heer A. Persijn, hoofd van den dienst van het ver keer in België. Ook het linksafbuigend verkeer in de nauwe binnenstad werd behandeld, welk onderwerp de heer C. Snethlage, chef van de verkeerspolitie te 's-Gravenhage voor zijn reke ning genomen had. Mr. C. Schölvinck besprak het moderne ver keersrecht en wees daarbij o.m. op eenige desi derata betreffende het nieuwe „Wegenverkeers reglement", welke desiderata als drukwerkje aan de aanwezigen waren uitgereikt. Tenslotte besprak kapitein P. Versteegh van de Koninklijke Marechaussee het verkeerstoe zicht op de buitenwegen. Ir. J. van Wamelen automobielconstructie in verband met de ver keersveiligheid en Ir. M. de Wolff, secretaris van de Algemeene Vereeniging Verkeersfedera- tie de beteekenis van het motorwegverkeer. In het Hoofdgebouw van de P.T.T. te 's Gravenhage heeft de leiding van dit be drijf dezer dagen bij monde van Ir. Damme de vertegenwoordigers van de dagbladpers ontvangen, teneinde hun een overzicht te geven van de per 1 November a.s. in te voeren tariefsverlagingen. Dit jaar is gebleken, dat verlaging op som mige punten mogelijk is, waarbij de aanvan kelijk te verwachten terugloop der inkomsten nog in de loopende bedrijfsbegrooting, althans gedeeltelijk, kan worden weggewerkt. Verlaging is bovendien een eisch des tüds, mede door het gedaalde welvaartspeil, terwijl tenslotte ook uit het oogpunt van een goede bedrijfsvoering ge streefd moet worden naar tariefsvermindering. Voor telefoon- en telegraafdienst is op ver schillende punten verlaging mogelijk gebleken. Gestreefd wordt momenteel nog naar een juis tere regeling van het pakketvervoer met de Ned. Spoorwegen, waardoor wellicht ook daarop een vermindering der tarieven verkregen kan worden, doch zekerheid kan niet gegeven wor den, dat deze voor 1 Nov. a.s. ingevoerd kan worden. De verlagingen betreffen de volgende tarie ven: Een sterk ontwikkelde dag- en weekbladpers is uit cultureel oogpunt een algemeen volks belang. Daarnaast is door dagbladpers en uit gevers van periodieken herhaaldelijk aange drongen op verlaging van de verzendkosten, welke thans de ontwikkeling van de bladen mede belemmeren. Aangezien een algeheele tariefsherziening op dit punt niet mogelijk is, zullen, ten einde de groote postgebruikers tegemoet te komen, aan die verzenders, die geregeld belangrijke Hoe veelheden periodieken aan den postdienst toe vertrouwen, kortingen worden verleend. Bij de buitenlandsche telegramtarieven is de Nederlandsche dienst in het algemeen gebonden aan de desbetreffende internationale bepalin gen. Eenige vrijheid bestaat t.o.v. het minimum tarief voor telegrammen in het Europeesch ver keer. Dit bedraagt thans 75 cent en zal worden bepaald op 50 cent. Het recht wegens telegramadressen wordt met ingang van 1 Januari 1936 op 12 gesteld. Bij de invoering van de tariefsverlaging op 1 October 1934 is het tarief vóór gesprekken in de 3e zone (afstanden van 1535 K.M.) vergeleken met de le en 2e zone niet even redig verlaagd kunnen worden om dé daaraan verbonden geldelijke offers. De sprong van 12 cent (in de 2e zone) tot 30 cent in de 3e zone, zal thans worden verkleind door invoering van een tusschentarief voor afstanden van 1525 K.M. van 20 cent. 70 pet. van het verkeer in de tegenwoordige 3e zone valt blnften den af stand van 15 t.m. 25 K.M. Het entréegeld voor nieuwe telefoonabonné's zal opnieuw verlaagd worden en vastgesteld werden op ƒ6. Voor het gebruik van een tafeltelefoontoestel is in de Rijksnetten een extra-vergoeding ver schuldigd van 3 per jaar. Aangezien bij alge heele afschaffing van deze vergoeding het aan tal aanvragen om tafeltoestellen waarschijnlijk te groot zou worden, zal de extra vergoeding alleen worden afgeschaft in de automatische netten. Hierbij dient men niet over 't hoofd te zien, dat aan vervanging op verzoek van den gebruiker van een aanwezig toestel door een ander kosten verbonden zijn (ƒ5 ineens). Door de voortgaande automatiseering komt de extra vergoeding dan geleidelijk geheel te vervallen. Het grondabonnement voor een telefoon aansluiting is hooger naar mate het net méér aansluitingen heeft. Bij overschrijding van de grens, tusschen twee klassen, worden derhalve de kosten voor de abonné's hooger. In afwach ting van een nadere regeling, zal de bedoelde verhooging voor de daarvoor in 1936 in aan merking komende netten niet worden geheven. Gedeeltelijk is reeds overeenstemming bereikt omtrent een zeer belangrijke verlaging in het radiotelefoonverkeer met Australië, Britsch-In- diê en Z.-Afrika, waarmede de tarieven op een nog nader te bepalen datum als hieronder zul len worden aangegeven: Maandag t.m. Vrijdag ƒ33.75; Zaterdag 22.50. In het radiotelefoonverkeer met Noord-Ame- rika, waarvan reeds eerder het tarief verlaagd werd, zal nog een verlaging van 3.75 worden toegepast. Om het gebruik van abonnementsgesprekken aan te moedigen, is in overleg met de Indische administratie besloten de bezwarende voor waarde, 'dat de minimum duur van een abon nementsgesprek 6 minuten bedraagt, te doen vervallen. Eveneens wordt de verplichting om regelmatig wekelijks te spreken gewijzigd in een minimum aantal gesprekken per kwartaal (eventueel, rekening houdend met seizoendrukte of vacantieslapte, het dubbele cijfer per half jaar). De regeling wordt dan: 10 pet. reductie voor 10 gesprekken per kwartaal, 15 pet. voor 20 gespr.; 20 pet. voor 30 gespr. en 25 pet. voor 40 gespr. per kwartaal. De tariefsverlaging in het telegramverkeer met Ned.-Indië bedraagt hier 50 cent per woord, zijnde 25 pet. Het ligt in de bedoeling van het H.B. der P.T.T. in de toekomst nog andere verlagingen in te voeren. Deze zijn echter afhankelijk van de ontwikkeling van buiten het bedrijf liggende factoren, zooals monetaire problemen, toene ming van het luchtpostvervoer e.d., zoodat er dienaangaande nog in het minst geen zekerheid gegeven kan worden. De door de gemeentepolitie te Oss gearres teerde 32-jarige J. L. heeft thans bekend mede plichtig te zijn aan den roofóverval op den heer Smulders, welke in den avond van 15 Januari 1929 aan den Rijksweg onder de gemeente Gef- fen is gepleegd, waarbij door een drietal ban dieten, die de woning waren binnengedrongen, een bedrag aan geld is ontvreemd. L. zal op transport naar Den Bosch worden gesteld. De gemeente-politie te Oss heeft hedennacht gearresteerd den circa 30-jarigen A. v. B. uit de Osscher Heide, als verdacht van medeplichtig heid aan den roofoverval op den landbouwer Van Grinsven te Nistelrode, gepleegd op 28 April 1930. Bij dezen roofoverval werd door een viertal bandieten, die den landbouwer Van Grinsven overvielen, een bedrag aan geld, een hoeveelheid spek en een aantal eieren ontvreemd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5