Engelsch parlement wordt Vrijdag ontbonden Divisie uit Lybië teruggetrokken? Veldslag aan het Zuidelijk front begonnen? De toestand aan het Oost en Zuidfront Het nieuws van heden OP 14 NOV. NIEUWE VERKIEZINGEN Mededeeling van Suvich aan Laval en Drummond UITERST FELLE TEGEN STAND GEBREK AAN NIEUWS TE HARRAR DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DONDERDAG 24 OCTOBER 1935 Ochtendblad EEN EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 19609 Baldwin acht versterking der Britsche bewapening in het belang van den vrede noodzakelijk Rustpoos in de buiten- landsche politiek? Algemeene staking in Palestina Door Arabieren geproclameerd ITALIAANSCHE DESERTEURS Het Weer Hevig noodweer in Italië Schip vergaan, vier dooden - 5} 300.000 Abessiniërs zullen aan het front van Gorahai tot Jijiga tegenover 140.000 Ita lianen staan Generaal de Bono seint: geen nieuws „Geen vreemdeling zal ooit ons land bezitten en wordt het veroverd, dan sterven wij" Past Italië nieuwe strategie toe? Vol vertrouwen op de overwinning Het Internationaal Arbeidsbureau Canada neemt den vrijgekomen zetel van Duitschland A f schuif systeem Ernstige onlusten in West-Indië Oproerlingen plunderen winkels in Camden Park Korte berichten NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. LONDEN, 23 Oct. De politieke debat ten in het Lagerhuis zijn heden voort gezet met een redevoering van minis ter-president Baldwin. De premier kondigde allereerst aan, dat het parlement Vrijdag a.s. zal wor den ontbonden en dat op 14 Novem ber nieuwe verkiezingen zullen worden gehouden. Het nieuwe parlement zal 26 November bijeenkomen voor het kiezen van den voorzitter, waarna de Koning het parlement 3 December zal openen. In verband met de uiteenzettingen van Hoare beperkte de minister-president zich er toe eeni- 8e principieele opmerkingen en beschouwingen te geven. Hij ving aan met te constateeren, dat leder woord, dat de minister van Buitenland sche Zaken gisteren had gesproken den volle ggen steun van een eensgezind kabinet heeft en dat de minister voor volksbondsaangelegen heden tijdens zijn optreden te Genève in voort durend contact had gestaan met zijn collega's in Londen, die eenstemmig zijn optreden heb ben goedgekeurd. Baldwin ging vervolgens over op de Engei sche Volkenbondspolitiek en sprak in dit ver band over de critici, die van meening zijn, dat er een achterdeurtje bestaat, dat het Engeland niogeiijk zal maken achter den rug van den Volkenbond op te treden. Niets dergelijks lipt in het voornemen. Iedere regeling, welke ook. moet een voor alle drie de partijen, Italië, Abessinië en den Volkenbond, gelijkelijk aan vaardbare oplossing vormen. Wanneer een re geling tot stand zou kunnen worden gebracht, öie den duur van den oorlog aanmerkelijk zou bekorten dan wel de wereld bevrijden zou van de vrees voor een mogelijke uitbreiding van den oorlog, maakt dit iedere poging de moeitp V'aard, mits bovengenoemd principe in stand kan worden gehouden. Naar sprekers meening heeft de Volkenbond °uder de bestaande omstandigheden betere din gen gepresteerd dan indertijd bij den aanvang Van zijn werkzaamheden verwacht was met het oog op de ontzaglijke moeilijkheden van den toestand. Men mag niet vergeten, dat men biet te doen heeft met een zoo veel omvatten- üen volkenbond als dit indertijd den oprichters Voor den geest had gezweefd, maar met een Volkenbond, dien drie der machtigste staten ter wereld In den steek hadden gelaten en dia Waarschijnlijk slechts bogen kan op een wan kelen steun van eenige zijner leden. Voortgaande legde spr. den nadruk op zijn feeds in Worcester uitgesproken verklaringen en de redevoering van Hoare van gisteren, Waarna hij verklaarde, dat Engeland geen ge ïsoleerd optreden in den zin heeft. Engeland is biet van plan verder te gaan dan de Volken bond dat in zijn geheel zal doen. Nooit heeft Engeland aan een oorlog gedacht. Zelfs het gebruik van dit woord is gevaarlijk voor den geestestoestand vooral in die landen. Waar slechts wordt gelezen, wat door de regee- ïing wordt verspreid. (Applaus). Wat de uitbreiding der bewapening betreft fcide Baldwin, verwijzende naar de opmerkin gen, die de leider van de oppositie, majoor Attlee, gisteren te berde had gebracht over de ontzaglijke uitbreiding van de Britsche strijd krachten, dat het gaat om de versterking van defensieve middelen binnen het kader van Genève voor de zaak van den internationalen Vrede en niet om egoïstische doeleinden. Spr. *ou niet verantwoordelijk willen zijn voor de leiding van een Engeische regeering op het huidige oogenblik, wanneer hij geen volmacht kreeg de feilen op te heffen, die zich hebben Voorgedaan sedert het einde van den oorlog ib de weermacht. Zonder deze weermacht zou bij geen oogenblik de huidige buitenlandsche Politiek voort kunnen zetten. Spr. keerde zich hierop tot het binnenland- sche probleem van de ontbinding van het La gerhuis en de uitschrijving van nieuwe ver kiezingen. Hij beantwoordde daarbij net ver- Wijt van Sir Herbert Samuel, die van meening Was, dat in een zoo kritieken tijd in buiten- landsch politiek opzicht geen verkiezingen had det: mogen worden uitgeschreven. Spr. is van h'.eening, dat een pauze in de buitenlandsche Politiek voor de deur staat en men kan niet zeggen, of dat in Januari ook het geval zal zijn. Daarom had hij het als zijn plicht be schouwd den koning te verzoeken onmiddellijk over te gaan tot ontbinding van het parlement. t>e regeering is voornemens alleen nog zekere aanbevelingen van de commissie voor ae werk- loozenverzekering te verwezenlijken. Wat het Plan der Labouroppositie betreft een motie van Wantrouwen in te dienen tegen de regeering op grond van de werkloosheidspolitiek, betreurde sPr het geen tijd ter beschikking te kunnen stellen voor een bespreking daarvan. Het La gerhuis is op verzoek van de oppositie in ver band met den internationalen toestand een Week vroeger bijeengeroepen. Met het oog op öe buitengewone beteekenis van dit problemen- complex houdt de regeering het voor haar plicht bet Lagerhuis drie dagen voor debatten daar over ter beschikking te stellen. m' i m Baldwin JERUZALEM, 23 Oct. (Reuter) Voor Za terdag a.s. is voor geheel Palestina' een alge meene staking van Arabieren geproclameerd, als protest tegen het „smokkelen van wapens door de Joden en de werkloosheid der regee ring". Tot deze actie is besloten door vijf Arabische politieke partijen, die thans bezig zijn met de voorbereiding van de staking. De autoriteiten achten de zaak echter niet ernstig. Naar hun meening kan er niet met succes een algemeene staking worden uitge roepen. In de Arabische bladen komt naar aanlei ding van de aankondiging vair de staking nogal opwinding tot uiting. De Arabische partijen publiceeren protesten in verband met de beweerde ontdekking van een groote onwettige wapenzending aan boord van een Belgisch stoomschip te Jaffa. In Joodsche kringen zegt men, dat de zending bestemd was voor Ethiopië, via Palestina, en dat zij van België verscheept was, vóórdat de Volkenbond had geadviseerd tot opheffing van het wapenembargo tegen Abessinië. De zending zou een waarde vertegenwoor digen van 6000 Pond Sterling. LONDEN, 23 October (A. N. P.) Dé Ween- sche correspondent van de „Times" meldt, dat in de laatste weken ruim 200 Italiaansche de serteurs de grens hebben overschreden. De meesten hunner behooren tot de Duitsch spre kende bevolking uit Zuid-Tirol. Men heeft hen gevraagd of zij in Oostenrijk wenschten te blij ven en de meerderheid heeft daarop geant woord, dat zij naar Duitschland wenschten te gaan. Aan dien wensch is gehoor gegeven, doch in de laatste dagen zijn zij in den regel door de Duitsche autoriteiten naar Oostenrijk teruggeleid. 5 VERWACHTING: Zwakke tot matigen, Oostelijke tot Zuidoostelijken wind, aan- H vankelijk helder tot licht bewolkt, later toenemende bewolking, aanvankelijk droog weer, later eenige vorst of regen, EE weinig verandering in temperatuur. VERDERE VOORUITZICHTEN: Toe- nemende bewolking met kans op =j regen. s illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUIIIIIIIIIIIIHIIIlIHHll LONDEN, 23 October. (D. N. B.) Naar hier verluidt heeft de Ita liaansche staatssecretaris van Bui tenlandsche Zaken, Suvich, Dinsdag den Britschen ambassadeur te Rome medegedeeld, dat de Italiaansche regeering instructie had gegeven een divisie Italiaansche troepen uit Ly bië terug te trekken. Sir Eric Drum mond zou deze mededeeling hebben begroet als een bijdrage tot de ver betering in de betrekkingen tus- schen Engeland en Italië. Volgens Reuter heeft de Italiaansche regee ring aan Laval medegedeeld, dat zij bereid is een van haar drie divisies uit Lybië terug te trekken. Suvich heeft hiervan ook den Britschen am bassadeur in kennis gesteld. In officieele kringen wordt ten opzichte van dit bericht reserve in acht genomen. Er is nog geen besluit genomen over een Engelsch antwoord op dezen Italiaanschen maatregel, ofschoon met zekerheid kan worden aangeno men, dat het kabinet in zijn zitting van heden zich met deze aangelegenheid heeft bezig ge houden. Er wordt op gewezen, dat Italië ook thans nog twee speciale divisies in Lybië heeft staan. ROME, 23 Oct. (A. N. P.) De zware onweders, die de laatste dagen boven een groot deel van Europa woedden, hebben ook Italië ernstig ge teisterd. Hevige stormen en aanhoudende re genval hebben thans reeds dagenlang in geheel Italië geheerscht. Bij Napels is een zoutschip van 100 ton vergaan. Vier leden van de uit vijf koppen bestaande bemanning kwamen in de golven om. Op de Place Vaudan te Parijs is een gedenkteeken onthuld voor generaal Fayolle, commandant van het Fransche leger tijdens den slag aan de Somme. Het défilé der troepen ADDIS ABEBA 23 Oct. (Reuter). Volgens onbevestigd bericht zou tusschen de troe pen van Ras Desta op den rechtervleugel van het Webbc-Sjebeli front en de Italiaan sche troepen een hevige strijd zijn ont brand. ADDIS ABEBA, 23 Oct. (Reuter). Het Zuidelijke leger, onder bevel van ras Desta, heeft order gekregen Gorahai tot eiken prijs te verdedigen, hetgeen erop zou wijzen, dat de eerste groote veldslag aan het front, dat zich van Gorahai tot Jijiga uitstrekt, gekenmerkt zal worden door uiterst feilen tegenstand. Driehonderdduizend Abessiniërs zullen tegenover ongeveer 140.000 Italianen staan. De strategische belangrijkheid van Gorahai is zeer groot, het beheerscht de voornaamste HARRAR, 22 October 1935. De V.P.B.-correspondent te Harrar, André Luteillade schrijft: Evenals in Addis Abeba begeven de hier ver blijvende buitenlandsche correspondenten zich 's morgens om 10 uur naar het regeeringspers- bureau. En al evenmin als in de hoofdstad krijgt men hier de laatste berichten van het oorlogstooneel te hooren. Wanneer er werke lijk eens een bericht door een ijlbode of door optische signalen wordt overgebracht, dat wij nog niet kennen, dan is het meestal zoo ver minkt, dat men er zich nauwelijks op verlaten kan. De beambten beperken zich dan ook hoofdzakelijk tot het bevestigen of dementee ren van het nieuws, dat hun door de journa listen ter goedkeuring wordt voorgelegd. Daarop volgt het uitwisselen van nieuwtjes tusschen de correspondenten. Exacte dingen krijgt men echter daarbij ook zelden te hooren, want wanneer een van de collega's iets weet, past hij er wijselijk voor op dit verder te ver tellen. Werkelijk onbekende zaken komt men slechts te weten, indien men over relaties in Abessi- nische regeeringskringen beschikt. Onder de correspondenten wordt dan ook een stille strijd om de relaties gestreden, en de een is daarbij minder gelukkig dan de ander. Vooral mijn Amerikaansche collega's zijn rijk voorzien van middelen, om hebzuchtige Abes siniërs aan het praten te brengen, en reeds menig Abessinisch soldaat heeft op deze wijze een aantal daalders verdiend. Dat daardoor vele onjuiste meldingen naar Amerika en Europa worden overgeseind, laat zich begrij pen. Ook de censuur is niet altijd bij machte om dergelijke sprookjes tegen te houden, daar de vier Belgische officieren, die zooals bekend de censuur uitoefenen, uit den aard van de zaak lang niet alle talen beheerschen. Men vraagt zich hier trouwens toch reeds af, hoe het mogelijk is, dat Belgische officieren nog in dienst van den Negus zijn. De Zweden hebben immers al hun officieren teruggeroepen en tenslotte is de zuster van koning Leopold de vrouw van den Italiaanschen kroonprins. Op de persconferentie van hedenmorgen wer den ons eenige Italiaansche successen aan het Ogaden-front bevestigd. Wel hadden wij daar van reeds iets gehoord, maar officieel was ons nog niets medegedeeld. In verband hiermede heerscht er op het oogenblik aan Abessinische zijde een groote activiteit. Tusschen Djidjiga en Sasa Benah, beide aan de rivier de Jerer gele gen, worden op het oogenblik vele Abessinische troepen geconcentreerd. Djidjiga ligt op de hoogvlakte van Harrar en Sasa Benah, onge veer 180 kilometer van daar naar het Zuid- Oosten verwijderd. De Abessiniërs bieden de laatste dagen echter met succes tegenstand, zoodat mede in verband met de terreinmoeilijkheden en de aanhoudende stortregens, de Italianen geen stap verder kunnen doen. Bovendien zouden vele Italiaansche soldaten ziek geworden zijn. zoodat generaal Graziani voorloopig in geen geval tot grootere offensieven zou kunnen overgaan. Al precies eender wordt ons hier de toe stand ten Noorden van Harrar in het Aoessa- gebied voorgeschilderd. Ook daar schijnen de Italianen de moeilijkheden, die het terrein op levert, en het klimaat lastig te kunnen over. winnen. Toch zitten de Italianen niet geheel stil, wat al blijkt uit het feit, dat meerdere malen het geronk van de Italiaansche vliegtuigen gehoord wordt. Nog steeds brengt dit de bevolking hier in een paniek. Een ieder tracht zoo spoedig mogelijk de buiten de stad aangelegde schuilplaatsen te bereiken. Van eenige ordelijkheid valt daarbij weinig te bespeuren, zoodat het ergste te vreezen valt, indien de Italianen werkelijk tot een aanval zouden overgaan. Tot nog toe hebben zij dit om onbekende re denen nog nagelaten. Wellicht dat de omstan digheid, dat in Harrar op het oogenblik nog vele blanken vertoeven, hier een woordje me- despreekt. Voorloopig bepalen de Italiaansche vliegers zich intusschen tot het doen van ob servaties en mede in verband met de betrek kelijke rust, die aan de verschillende fronten heerscht, zijn de hier verblijvende militaire deskundigen de meening toegedaan, dat de Italiaansche legerleiding een nieuw strategisch plan uitwerkt. Hoogstwaarschijnlijk sturen de Italianen aan op een aaneensluiting van Noord-, Oost- en Zuidfront, waarna de drie legercorp sen gezamenlijk den aanval op de Abessinische hoofdstad zouden kunnen ondernemen. Aan Abessinische zijde is men er echter van over tuigd, dat men een dergelijk Italiaansch plan zal kunnen verhinderen. Vandaag kwam ik in gesprek met een Tjikka. een Aebssinisch dorpshoofd, die in zijn jeugd in Zeilah wat Engelsch had geleerd. Met ai zijn dorpsgenooten had hij ge hoor gegeven aan het mobilisatiebevel van den keizer. Ik vroeg hem eens, wat hij dacht dat er ge beuren zou, indien de Abessiniërs den oorlog verloren; Als antwoord kreeg ik een verwonderd gezicht te zien; nog nooit was het denkbeeld in hem opgekomen, dat het Abessinische leger wel eens het onderspit zou kunnen delven „Geen vreemdeling zal ooit ons land bezitten en als zij het in handen krijgen, zal geen en kel Abessiniër meer leven. Wij zullen overwin nen of sterven voor den keizer." Ook in hoo- gere kringen heeft men intusschen een groot vertrouwen op een gunstigen afloop van den oorlog, door de dapperheid van het Abessini sche leger en anderdeels door de bemoeiingen van Engeland, waarvan velen niet eens we ten, waar ergens ter wereld dit land ligt, maar waarvan zij desondanks wonderen verwachten. Het laat zich aanzien, dat indien de Italiaan sche expeditie ongunstig mocht verloopen, En geland in het van den ondergang geredde Ethiopische rijk een zeer bevoorrechte positie zal gaan innemen. (Nadruk verboden). (Copyright V. P. B.) bronnen. Het is als een ster, die het middel punt vormt van een stralenkrans van wegen, a:e naar uiterst belangrijke punten leiden. De inneming van Gorahai door de Italianen zou hun het meerendeel der verschrikkingen van een langen strijd in de dorre en ongezonde vlakte besparen. Generaal Nasiboe. de commandant van den linkervleugel der Abessiniërs in het Zuiden, is gisteravond in het geheim te Harrar aan gekomen. Fitaoerari Sjefera, die in November j.l. te Wai-Wal aan den strijd tegen de Italianen heeft deelgenomen, heeft den negus om toe stemming verzocht, van Jijiga naar Gorahai te vertrekken, teneinde het garnizoen aldaar te versterken. Reuter meldt verder uit Adoea, dat groote waarde wordt gehecht aan de onderwerping van de Koptische priesters van de 200 kerken van Aksoem. De onderwerping wordt beschouwd als bewijs, dat de anti-ltaliaansche propaganda van den Aboena Isaac, den vertrouwde van Ras Seyoem, geen invloed heeft gehad. De militaire requisitiecommissie te Addis Abeba is met haar werkzaamheden begonnen. In beginsel moeten de goederen, die worden gerequireerd, contant worden betaald. De com missie verzocht de regeering de eerste storting ie doen in een fonds van 50.000 thalers. De regeering registreerde de radiotoestellen; zij zal ieaereen die zijn toestel niet aangeeft, zwaar straffen. De bezittingen van Hailé Selassie Koeksa te Addis Abeba zijn voor een deel weggeschonken aan eenige trouwe groote hoofden, voor een deel aan het Roode Kruis. ROME. 23 Oct. (Reuter). De minister van pers en propaganda publiceert het volgende legerbericht: „Generaal de Bono bericht, dat aan beide fronten niets nieuws valt te melden, behalve de onderwerping van de bevolking in de westelijke hoog- en laagvlakten, welke nog niet door de Italiaansche strijdkrachten bezet zijn. De luchtvaart heeft verkenningsvluchten gemaakt tot aan de Takkaze-rivier en boven het gebied van Amba Alagi en Danakil. Het leven van de bevolking in de bezette gebieden neemt weer zijn normalen loop; het organisa- tiewerk wordt voortgezet. ASMARA, 23 Oct. De oorlogscorrespondent van het D.N.B. meldt, dat de Italiaansche mi nister van propaganda, graaf Ciano, die, zoo ais bekend het commando over de luchtvaart in het Noorden heeft, tegenover de pers heeft verklaard, dat de beweringen, als zouden de Italiaansche vliegtuigen open plaatsen bescho ten hebben of gebruik van gifgas gemaakt heb ben, onjuist zijn. Het is steeds het streven der Italiaansche troepen geweest, de bevolking niet onnoodig te prikkelen. Overigens, aldus zeide hij, is het voor de Italiaansche vliegtuigen ge makkelijk, de Abessinische strijdkrachten, die buiten de nederzettingen plegen te Mvakkee- ren. te herkennen. Volgens te Addis Abeba ontvangen berichten hebben Italiaansche vliegtuigen aan het Noor delijk front vlugschriften uitgeworpen, die den volgenden inhoud hebben: Aan het volk van Tigre. Op bevel van Koning Emanuel III en Mussolini heeft generaal de Bono Z. H. Haile Selassie, den zoon van Ras Koeksa, benoemd tot gouverneur van ae gebie den Allawa en Takasse. Volk van Tigie! Wees gélukkig, dat het huis van Keizer Johannes roef behulp van de Italiaansche regeering weer zal opstaan. Gehoorzaamt hem evenals ons! GENÈVE, 23 Oct. Door het eindigen van Duitschlands lidmaatschap van den Volkenbond is de zetel vrijgekomen, die door dit land werd bezet in den Raad van Beheer van het Inter nationaal Arbeidsbureau en in verschillende commissies van dit bureau. In verband daarmede is de Raad van Be heer heden in geheime zitting bijeengekomen. Besloten werd den vrijgekomen zetel toe te kennen aan Canada, dat deze plaats had moe ten ontruimen, toen Sovjet-Rusland lid van den Bond werd. Rede van Baldwin in het Lagerhuis Engelsch parlement wordt Vrijdag ontbonden; 14 November worden nieuwe verkiezingen ge houden. 2 December komt het nieuwe parle ment bijeen Mussolini zou bereid zijn een van de drie divi sies uit Lybië terug te trekken. Veldslag aan het Zuidelijk front begonnen? Weer twee slachtoffers van den onbewaakten overweg. Nieuw plan ter bestrijding van de werkloosheid onder de jeugd zal heden op het departement van Sociale Zaken besproken worden met Ged. Staten van alle provincies Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de Sanctiewet 1935 Oefenwedstrijd van het Ned. elftal. Watford F. C. met 21 geklopt We hebben eens geschreven over het o zoo gemakkelijke afschuifsy steem. De directeur draagt iets op aan den eersten chef. Deze doet alsof er een fout gemaakt is en endosseert de opdracht met een standje aan den tweeden chef, Enzoovoorts, totdat de jongste bediende alles opknaptDe zaak wordt bedenkelijker wanneer het afschuifsysteem wordt toegepast door onbekwamen die zelf geen weg weten met een opdracht en onberekend zijn voor hun taak. Uit impotentie moe ten ze ietwat hooghartig de aangele genheid aan minderen overlaten. Maar dezen hebben hen al gauw door en het is geen aanbevelenswaardige toestand wanneer de kunde van on dergeschikten moet doen wat de man, die eigenlijk de taak had uit te voe ren, niet kan. Daarom dienen allen, die in over heid gezeten zijn aller vertrouwen en ontzag te winnen door hun voorbeeld van kunde en zelf-aanpakken. Dan eerst kan een zaak bloeien, dan eerst wordt er van hoog tot laag gewerkt! LONDEN, 23 Oct. (A. N. P.) Na de bloedige werkloozen-onlusten in Kingstown in Britsch- West-Indië is het heden opnieuw tot ernstige botsingen gekomen in Camden Park op de Bovenwindsche Eilanden. Volgens een mede deeling van den Engelschen gouverneur hebben de oproerlingen de telefoondraden doorgesne den, een brug vernield en verscheidene win kels geplunderd. Voorts hebben zij een vracht auto met vrijwilligers en politiemannen aan. gevallen en daarbij twee agenten van politie gewond.-De politie opende daarop het vuur en doodde een aanvaller en verwondde er vier. De toestand werd zoo ernstig, dat 24 man aan land gezet werden van hetnaar Kingstown gedirigeerde Engeische oorlogsschip, om de politie te versterken. Verscheidene personen zijn in arrest gesteld. De Fransche oud-inspecteur van politie Bon ny, wiens naam herhaaldelijk is genoemd in verband met de Stavisky-affaire, is wegens schending van het ambtsgeheim ten nadeele van mademoiselle Cotillon tot zes maanden ge vangenisstraf en 500 francs boete veroordeeld. Volgens te Rome ontvangen berichten heeft Ricket besloten ondanks den tegenwoordigen toestand onmiddellijk een aanvang te maken met het boren naar petroleum, teneinde de Italiaansche regeering voor een fait accompli te plaatsen. Hij zou volgens deze berichten on derweg zijn naar Djiboeti met de voor de bo ringen noodige machinerieën, terwijl ook een tweehonderdtal geschoolde arbeiders derwaarts onderweg zou zijn. Uit Port Said wordt gemeld, dat Dinsdag avond het Britsche tankschip „British Work man" aan den ingang van het Suezkanaal in botsing is gekomen met het 1400 ton metende Italiaansche troepentransportschip „Belvede re". Beide schepen werden beschadigd, doch konden hun reis voortzetten. I r\ V W Vi l i I i i i i ril ii'7 f r f 4/y? £tand op Donderdag: 1 uur v.nl.: 757 Vorige stand: 761.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1