Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan 'n „Omroeper"j voor 80. OOO gezinnen J S TA D S N I E U W S LAATSTE NIEUWS Ontspanning Rome- Londen gimiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiii)iiiiiiiininniiiinnniminiiiiiiiniiiHniniiniiiiiiiyunnBHiiiiniii[ig DONDERDAG 24 OCTOBER 1935 De Bakenesserkerk gerestaureerd Historisch monument, ook voor ons katholieken Aan de Protestanten Grondige restauratie VOOR DEN KANTONRECHTER Oud roest Roekelooze chauffeur R0SEHAGHE ALG. R.K. AMBTENAREN- VEREENIGING Nieuwe voorzitter gekozen DE HAARLEMMERMEER- SPOORWEGEN Intrekking subsidie Afscheid bij de Mij. tot bevorde ring der Toonkunst R.K. Harmonie „St. Caecilia" BURGERLIJKE STAND DAMMEN Hoofdklasse-competitie Ned. Dam- bond afd. Noord WIELRENNEN H. R. C. Excelsior BLOEMENDAAL HAARLEMMERMEER ZAANDAM Nieuw estafetterecord Voldoening in Frankrijk en Enge land over de geste van den Duce om een divisie uit Libye terug te trekken Zal Engeland nu eenige schepen terugroepen? ROOFOVERVAL BEKEND PLECHTIG AFSCHEID VAN MISSIONARISSEN Nederlandsch elftal tegen Denemarken Van Run niet opgesteld Driemaal vijftig meter wisselslag voor dames De scheepsbotsing op de Theems Door tegenwoordigheid van geest erger voorkomen De Nieuw-Guinea-karteering VOORLOOPIGE OLYMPISCHE DAMESPLOEG Belangrijke trainingsbesluiten INBREKERS OP HET PAD Stationsgebouw en zuivelfabriek te Wognum bezocht BOUW ONDERZEEBOOTEN L. HOEJENBOS ZESTIG JAAR Belgisch bezoek NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 51IIIillIlill!llllllllllillUllllllilllllUlllllIilIIIIIIIIIII!lilllllllllllllIlllllllllllllllllllllllllllllIlllllllllllClllIlllilllllll!lliii De Bakenesserkerk gerestaureerdMenige lezers of lezeres zal dit bericht wellicht weinig interessant vinden en het op één lijn stellen met het verslag van b.v. een anarijding of brandje En toch is de Bakenesserkerk ook voor ons Katholieken een historisch monument van be- teekenis, al is het dan weggescholen achter huisjes aan smalle straatjes en steegjes in een achterbuurt. De Bakenesserkerk is n.l. de oud ste kerk van Haarlem en dus ook de oudste katholieke kerk, want voor de Hervorming werden slechts katholieke kerken gebouwd. De gtheele bevolking was toen immers katholiek! Graaf Willem II heeft de kerk als een huis kapel in het midden van de 13de eeuw gesticht in de Bakenesserbuurt, welke toen zijn privé- bezitting was en daarom niet tot de stad Haarlem behoorde, al lag ze er vlak naast. De Bakenesserbuurt is tevens het oudste deel van Haarlem. Hoe ze aan haar naam komt is slee hts te gissen. Later werd de kerk, die toegewijd was aan O. L. Vrouw vandaar nog de Vrouwensteeg naast de kerk een parochiekerk, tot de Pro testanten haar als bedehuis toegewezen kregen, j Dit geschiedde in 1577 doorden Katholie ken Bisschop van Haarlem, Mgr. v. Mierlo. De Bisschop beoogde met deze wel wat ongewone en zeer zelden voorkomende daad de Protestan ten, die het den Katholieken in Haarlem en elders danig lastig maakten, te bevredigen. Zijn daad is hem echter door den Paus zeer kwalijk genomen. Tot de uitvoering van de overeenkomst heeft de Bisschop bona-lide me degewerkt: 20 Maart 1577 gelastte hij binnen 3 dagen de kerkelijke ornamenten uit de Bake nesserkerk te verwijderen en haar voor de Pro testanten open te stellen. Den volgenden dag gaven de burgemeesters aan de kerkmeesters der kapel een officieele acte van garantie af tegen iederen mogelijken eisch tot teruggave of anderszins in de toekomst, waaruit tevens aldus merkt Jhr. dr. de Jonge van Eliemeet in zijn „Geschiedenis der Haarlemsche St. Bavo- kerk" op te concludeeren valt, dat de kerk meesters, ongeacht de nieuwe bestemming van de kerk, rustig op den ouden voet zijn doorge gaan met het administreeren van de kerkelijke inkomsten en bezittingen. Zondag 24 Maart 1577 werd de eerste gereformeerde predicatie in de kerk gehouden, waarbij de ex-abt van St. Bernard bij Antwerpen voorging, den komen den Paaschdag gevolgd door de viering van het Avondmaal. Eigenlijk is dus de Bakenesserkerk tevens de eerste officieele Protestantsche kerk var Haarlem geweest. Mgr. v. Mierlo is in zijn meening, dat door den afstand van de Bakenesserkerk de Protes tanten bevredigd zouden zijn, wél zeer bescha mend uitgekomen! De Protestanten schonden de overeenkomst en toen eenige Katholieken daarover klaagden kwamen ze bijna in de ge vangenis terecht! Tenslotte is de Bisschop moe ten vluchten na de beruchte „Haarlemsche Nova", toen soldaten de Groote Kerk tijdens een Hoogmis plunderden en priesters vermoord den, waarbij de Bisschop ternauwernood aan den dood ontkwam. Haarlem was in dien tijd voor de katholieken wat thans Mexico voor hen is! De Bakenesserkerk heeft een eigenaardigen ongebruikeliiken vorm. Ze bestaat eigenlijk uit twee kerken naast elkaar en gescheiden door een onregelmatige reeks pilaren. In en om streeks 1620 zijn er tal van veranderingen aan en in de kerk aangebracht: nieuwe deuren en poorten kwamen en de preekstoel verhuisde in het midden van de ramenreeks, waarbij een der ramen gedeeltelijk werd dichtgemetseld om plaats voor den preekstoel te maken. Men was in dien tijd zóó over zijn werk tevreden, dat men in een opschrift in een der poorten schreef, dat niet alleen de bouwers van de kerk geëerd moeten worden, maar ook zij, die de veranderingen hebben aangebracht Langen tijd is gemeend dat de tweede kerk (de zijbeuk) ook in 1620 aan de eerste (de hoofdbeuk) is gebouwd. De heer J. C. Slagter, onder wiens leiding de herstelling van het ge bouw in 1934 is gereedgekomen, deelde in zijn gisterenavond in de kerk voor de leden van de Vereeniging „Haerlem" gehouden lezing mede, dat bij de restauratie gebleken is dat de zij beuk even oud moet zijn als de hoofdbeuk. Sedert de 17e eeuw is de kerk erg verwaar loosd en ze verkeerde in 1929 in zoo'n bouw- valligen toestand, dat herstelling niet meer kon uitblijven. Het dak stortte bijna in elkaar, de fundeering was maar even43 c.m. verzakt. de muren waren gescheurd, de pilaren stonden scheef (ze staan nog niet recht, maar ze kunnen nu weer eeuwen mee)de vloer was vermolmd, de lambrizeering verrot, de steenen uitgesleten, enz. enz. Bovendien hadden duiven in de kerk hun woning gevestigd, zoodat er eenige wagens vol van hun visitekaartjes moesten wegge ruimd worden bij de restauratie Ook bleek, dat een der muren een fundee ring had vandierenhuiden, die sterk be baard waren en aan de lucht steenhard wer den! Eigenlijk is de kerk weer geheel nieuw op gebouwd en betimmerd en van nieuwe meube len voorzien Hoe economisch daarbij te werk gegaan werd, blijkt wel hieruit, dat het gaaf gebleven eikenhout van de oude lambrizeering is gebruikt voor een nieuwen achterwand van den preekstoel, die thans onder het orgel is geplaatst. Dit orgel is opgebouwd uit de orgels van de Bakenesser- en Janskerken. Ook ban ken. het orgelfront, kronen enz. worden uit de opgeheven Janskerk thans in de Bakenesser kerk gebruikt. Tevens werd bij de restauratie het kosters huis onderhanden genomen, dat een aardig puntgeveltje bezit en van binnen nog slechts uit brandhout bestond. Het was als het ware platgedrukt tusschen de kerk en de poort, die toegang geeft tot het voorplein, dat zich vroe ger tot aan de Bakenessergracht uitstrekte. De restauratie heeft geen buitenwone be langrijke historische vondsten opgeleverd. Zij kostte totaal ƒ80.000 en werd gesubsidieerd door Rijk, provincie en gemeente. Een gedenk steen bij den toreningang herinnert aan het gereedkomen van de restauratie. Bij en door de restauratie zijn wonderen van bouwtechniek gewrocht. De oude, vervallen kerk is weer prachtig en sterk gemaakt en tot nieuw leven gewekt, al zal ze de warmte en den luister van den kath. eeredienst blijven missen. De voorzitter van de Vereeniging „Haerlem" sprak in zijn dankwoord den wensch uit, dat het voorbeeld van de kerkvoogden der Bake-. nesserkerk om het gebouw te laten herstellen, navolging mog evinden bij bestuurders van an dere kerken. Gezien de schitterende resultaten van het werk van den heer Slagter, zullen alle aanwezigen dezen wensch zeker ten volle be aamd hebben. De herinnering aan onze voorouders, die ook in de Bakenesserkerk gebeden en geleden heb- l.er. (en ook begraven zijn) heeft er recht op dat plaatsen als deze vol piëteit zoo goed mo gelijk bewaard blijven. P. K. Een 33-jarige opkooper in oud-ijzer stond voor den Haarlemschen kantonrechter terecht, om dat hij op 29 Augustus oud ijzer opgekocht had, wat hij niet had opgeteekend in zijn registers. Verdachte zeide, dat hij op dien dag niets gekocht had. Twee getuigen, zwaar geboeid, verklaarden on der eede, dat zij op dien bewusten dag bij ver dachte geweest waren en iets verkocht hadden aan den koopman. Dit getuigenis was volgens verdachte geen bewijs. De opbrengs was samen gedeeld. De officier van Justitie eischte 75 boete of 50 dagen hechtenis. Het vonnis luidde 60 boete of 30 dagen. Op 10 September reed op den Rijksstraatweg, komende uit de richting Santpoort, met groote snelheid een auto, bestuurd door een kistenfa brikant uit Delft. Ter hoogte van de Maas straat moest de autobestuurder remmen voor een motorbakfiets, die uit de Maasstraat kwam, en dus voorrang had. De auto schoof geheel naar links over den weg en botste tegen een 15-jarige wielrijdster, mej. G. Ouwendijk uit Santpoort aan, die geheel rechts van den weg fietste en zich naar huis begaf. Het meisje brak haar neusbeen en liep een hoofdwonde, ver schillende schaafwonden en een lichte hersen schudding op. Een toevallig passeerende dokter verleende de eerste hulp en liet het slachtoffer per ziekenauto naar het St. Elisabeths-gasthuis transporteeren waar het tien dagen verpleegd is. De autobestuurder stond gisteren voor den Haarlemschen kantonrechter terecht. De bestuurder van de motorbakfiets verklaar de dat verd. veel te hard gereden had, hetgeen wel bleek uit het remspoor van 40 meter. Verd. zeide dat hij al veertien jaar auto rijdt en nooit harder dan met 65 K.M. snelheid. Op het moment van de aanrijding had hij maar 40 a 45 K.M. gereden. Een getuige a décharge, die naast verd. in den auto gezeten had, zeide dat het meisje te gen den auto gebotst was. Het O.M. eischte 100 of 50 dagen wegens het in gevaar brengen van twee menschenlevens. Het vonnis luidde 75 of 25 dagen. HOOI MANSTKA Vi: IB, Tel. 14738 VOOR UW BRUILOFT Dezer dagen vergaderde de groep gemeente ambtenaren der A.R.K.A. te Haarlem in Hotel „De Leeuwerik". De opkomst was niet onbevredigend. Nadat de voorzitter, de heer Stalpers, ver schillende mededeelingen had gedaan, werd overgegaan tot de verkiezing van een voorzitter wegens bedanken van den heer Stalpers. De voorzitter zette uiteen, dat pogingen van het bestuur om een opvolger te vinden tot zijn groote teleurstelling hadden gefaald. Aangezien ook door de ter vergadering' aanwezige leden geen candidaat werd gesteld, had een vrije stem ming plaats, waaruit bleek, dat met groote meerderheid tot voorzitter was gekozen de heer A. J. M. van Emmerik, thans secretaris van de groep. De heer Van Emmerik heeft deze benoeming echter slechts voor den tijd van hoogstens één jaar aanvaard. Na een zeer geanimeerde rondvraag sloot de voorzitter de vergadering. Op voorstel van het dagelijksch bestuur en advies van de financieele commissie hebben Hoofdingelanden van den Haarlemmermeerpol der besloten na 6 October j.l. geen subsidie meer te verleenen aan de Nederlandsche Spoor wegen in verband met de geheele of gedeelte lijke opheffing van de Haarlemmermeerlijnen. De leden der Mij. tot bevordering der Toon kunst hebben Woensdagmiddag afscheid geno men van hun voorzitter, den heer J. L. Tadema. De scheidende was gedurende 33 jaar bestuurslid der Maatschappij en den langsten tijd daarvan voorzitter. Zondag 27 October zal de R. K. Harmonie ,,St. Caecilia" uit Haarlem (N.) een concert geven voor de K.R.O.-microfoon, 's middags van kwart voor 3 tot kwart over 3 en van 4 uur tot half 5. Tevens zij vermeld dat de vereeni ging op Zondag 3 Nov. a.s. haar jaarlijksche najaars-uitvoering geeft in de groote zaal van het gebouw „St. Bavo" aan de Smedestraat. Geboren: 20 Oct.: T. P. A. Walbeek—Sarlet, zoon; G. C. ChristiaansDam, zoon; 21 Oct N. Boxs—Slik, zoon; A. H. v. Apeldoorn—Sna kenborg, zoon; j. l. BoerrigterBuijck, doch ter; 22 Oct.: J. Stokmanv. Dijk, zoon; C. I. Seuren—Schavemaker, zoon; J. P. Hoogendoorn v. d. Kroef, dochter; 23 Oct.: M Bakker- Bakker, dochter; A. M. Sieval—v. Baak, zoon. Overleden: 22 Oct.: A. Kamminga Bruijn, 72 jaar, Eindenhoutstraat; A. de Jong, 47 jaar, Kloosterstraat; A. Face, 58 jaar, Nagtzaam- straat. Ondertrouwd: A. v. d. Mark en H. C. Theloke; L. G. Meijer en P. v. Soolingen; A. D. J. F. Meijer en A. M. Hameetman; P. Klaase en H. E. Brondsema; S. Velstra en T. Knaap; J. P. c. Plan je en K. T. Oldenkotte; A. J. Martin en W. R. D. Schmidt; L. Halsema en W. B. Polfliet J. Nijkamp en A. C. Steinmüller; M. Emmer en F. Franke; J. W. Derogee en M. G. Wicken- hiiuser; J. W. Post en G. H. Kruijd. Getrouwd: 23 Oct.: A. A. Mens en L. Kar man; E. L. de Geus en J. C. C. v. d. Hoorn; F. Smeenk en A. F. M. v. d. Berg; A. Sieraad en L. Meijer; F. A. Zwarter en H. Hatje; R. v. d. Putten en C. J. Bastiaanse; R. G. A. Zijlstra en P. C. Zuidhoek; P. Schoen en H. v. Zuuk; J. J. Pieters en A. Droog; P. J. Copini en L. Fan- nasch; C. Bouwens en G. J. Kuijl; J. A. A. v. d. Berg en M. P. Molenaar; L. J. Willemse en C. A. C. Jansen; J. H. Sabelis en G. J. Rouwen- horst. (Nadruk verboden) Huisk., Slaapk., Gang, Wandlam- pen v.a. 95. Varta Accu, let wel Varta 2.29. Lichtl. 29. Radiol, v.a. 1.95. Alléén bij THEO ROZENBEEK SCHAGCHELSTR. 6 - HAARLEM De arbitrage-commissie van den Nederl. Dam- bond heeft de volgende afgebroken partijen uit bovengenoemde competitie beslist: Haarlemsche DamclubDamclub „Haarlem": Joh. Fabel 11 P. Mollema. Einduitslag 1010. Damclub „Zaandam"Damclub „IJmuiden": N. Dekker 02 G. Postma. Einduitslag 1010. Damclub „Haarlem"Damclub „Zaandam" H. W. Zitman 20 B. Maij. Einduitslag' 14—6 voor Damclub „Haarlem". Damclub „IJmuiden"—Damver. „Van Embden" A Ligthart 11 E. Katoen; B. Dukel 20 M. Markus; K. de.Jong 20 A. Roe; T. Postma 20 A. Appelboom. -Einduitslag 137 voor Damclub „IJmuiden". Damver. „Van Embden"Damclub „Haarlem". H. van Abbe 1l W. van Daalen; M. Aandagt 1—1 J. Lycklema; J. Schwarz 1—1 Th. van Wamel; A. Roe 02 C. v. d. Werff; A. Snijders 02 P. Mollema. Einduitslag 1010. De stand in deze afdeeling luidt thans als volgt: Damclub IJmuid 6 4 2 0 66 10 Gezellig Samenzijn 5 4 1 0 68 9 Van Embden 6 3 1 2 60 7 Haarlemsche Damclub 5 2 1 2 55 5 Damclub Zaandam 5 2 1 2 50 5 Jozef Blankenaar •5 2 0 3 52 4 Damclub Haarlem 5 1 2 2 46 4 Damclub Wormer 5 1 0 4 37 2 Hilvers. Damgenootsch. 6 1 0 5 42 2 Bovengenoemde vereeniging verrijdt Zondag haar tweeden competitiewedstrijd om den Poort- Koekenbier- en Excelsiorbeker. Het belooft een spannende strijd te worden in alle klassen, daar alle renners nog een gelijke kans hebben. Tuinbouw, en Plantkunde. Onder voor zitterschap van den heer Mi". D. van der Plaats hield de afd. Bloemendaal en Omstreken van „Tuinbouw- en Plantkunde" Dinsdagavond een vergadering in café „Rusthoek". In zijn kort openingswoord heette de voorzitter in 't bij zonder welkom den heer G. J. Boeschoten, het nieuwe hoofd van den gemeentelijken plant soendienst. De heer W. van Dijk hield een zeer interes sante causerie over besdragende neesters, waar bij de heer van Dijk blijk gaf van zijn uitge breide kennis van deze materie en waarmee de aanwezige vaklui zeer zeker hun voordeel kunnen doen. Voor het puntenstelsel waren ingezonden: 1. groep Chrysanthemum Blanche Portovine, 8 p., G. Barnhoorn; 2. en 3. idem, idem, 8 en 9 p., G. Barnhoorn; 4. SeleniDedium granda, 8 p., IJ. Mulder; 5. Catasetum Fimbriata, 8 p., idem. LOONBIJSLAG VOOR LANDBOUWERS De minister van Sociale Zaken te 's-Graven- hage had in de maand Juni 1935 een regeling ontworpen voor het geven van loonbijslag voor de landbouwbedrijven binnen deze gemeente, van welke regeling echter zeer weinig gebruik is gemaakt, omdat de voor de verschillende ge wassen vastgestelde minimum loonbedragen te hoog werden geoordeeld. B. en W. hebben in verband hiermee getracht alsnog een nieuwe regeling te verkrijgen, waar bij een lager cijfer als minimum-loonbedrag zou mogen worden aangenomen. Het is een verblijdend resultaat, dat de Mi nister zich bereid heeft verklaard alsnog een proef te nemen over het tijdvak van 14 Octo ber t/m 31 December 1935 tegen de voorgestelde lagere cijfers. De verwachting van deze regeling is nu. dat verschillende landbouwers door dezen toegezeg den loonbijslag meerdere arbeiders in dienst zul len nemen of aangenomen arbeiders langer in dienst zullen houden, dan zij anders van plan zouden zijn. Landbouwers of bedrijfsleiders, die voor loonbijslag over dat tijdvak in aanmerking wil len komen, behooren zich onverwijld aan te melden op de Gemeentelijke Arbeidsbeurs in het kantoorgebouw naast het raadhuis te Hoofd dorp, alwaar nadere inlichtingen zijn te ver krijgen. Het z.g. verplichte loon is nu voor de ver schillende gewassen per H.A. vastgesteld over het tijdvak van 14 Oct. tot 31 December 1935 als volgt: 1. grasland (weide- en hooiland), met zoogen. kantbeugelen inbegrepen, per H.A. 10. 2>. wintertarwe uitzaaien enz. per H.A. 15.— 3. wintertarwe dorschen 22.50 4. karweiland afwerken voor den winter 5. 5. suikerbieten rooien en leveren (voor zoover' nog aanwezig) 85. 6 voederbieten rooien en leveren (kui len) voor zoover nog aanwezig 81.— 7. zwart land afploegen voor den winter 12. 8. haver, gerst, erwten, boonen dorschen en afleveren 22.5C De nieuwe voorschriften voor rijwielen. De politie heeft Dinsdag tegen 67 wielrijders proces-verbaal opgemaakt, omdat niet voldaan was aan de voorschriften betreffende het achter spatbord en den reflector. Het schijnt niet van algemeene bekendheid te zijn dat de reflector moet zitten op het witte spatbord. Burgerlijke Stand Geboren; Geertruida Hendrika Elsina, d. van J. Kuijt en M. A. J. H. v. d. Horst. Jacobus Christoffel, z. van J. C. v. d. Laan en A. ten Wolde. Epke, z. van J. G. Vleck en K. G. Boven. Hans, z. van A. Ras en M. Gobels. Hendrik, z. van H. Veldhuijs en A. M. van Nus. Catharina Nelly, d. van T. Sietsma en N. v. d. Nieuwendijk. Johannes, z. van L. H. Zwart Vader heeft tooh maar een zwaar leven tijdens de warme dagen! en D. J. van Rooijen. Anna Jacoba, d. van N. J. Ooms en A. J. Uitendaal. Martha Petronella, d. van A. W. Kooij en J. Cordes. Jacques, z. van H. P. v. d. Veur en C. Glan- dorff. Cornelis, z. van A. C. Offenberg en T. Kool. Alida Cornelia, d. van J. H. Rof fel en G. Wiepjes. Ondertrouwd: G. van Leeuwen en M. J. van Soest. J. J. van Marie en M. van 't Hoff. C. Schaap en A. J. Lam. A. v. d. Bos en E. v. d. Nieuwendijk. Gehuwd: B. G. Luken met A. v. d. Ing. P. van Zaanen met E. Zijlmaker. K. San ders met J. E. Does. K. Homburg met E. den Engelsen. P. Mooij met P. C. Osinga. H. P. de Ridder mét M. Koeman. J. M. Kraaij met A. Kuijper. J. v. d. Pol met K. de Jong. A. Schoute met E. J. Gras. Overleden: Jan Hendrik Steffens, 91 jr., weduwnaar van M. Molenaar. Marijtje Maij, 24 jr., ongehuwd. Anna Helena Hartwijk, 75 jr., weduwe van F. H. J. Driessen. LONDEN, 23 Oct. (Reuter.) Het besluit" van Italië om een divisie der Italiaansche troepen uit Libye terug te trekken wordt te Londen als het eerste praktische bewijs beschouwd van de ontspanning, die de laat ste dagen tusschen Londen en Rome is in getreden. In dit verdband wordt de geste van Italië met wezenlijke voldoening ont vangen. Het Britsche kabinet had vanmiddag kennis genomen van het rapport van den ambassadeur te Rome betreffende het onderhoud, dat deze gisteravond met Suvich gehad heeft inzake de maatregelen die geschikt zouden zijn om een ontspanning te brengen in de situatie in de Middellandsche Zee. Er is al^ reden om aan te nemen, dat de geste van Mussolini bewijst, dat er betreffende deze kwestie tusschen de beide hoofdsteden overeenstemming bestaat. In diplomatieke kringen te Londen wordt evenwel verklaard, dat het kabinet de Admiraliteit nog niet gemachtigd heeft zekere eenheden van de thuisvloot terug te roepen. De regeering zal hierover nog moeten beraadslagen. PARIJS, 23 Oct. (Reuter.) In de bijeen komst der Commissie van Buitenlandsche Zaken van de Kamer werd de aankondiging van het terugtrekken van een der Italiaansche divisies uit Libye door de Commissie opgevat als een eerste en belangrijk resultaat van de op vrede gerichte pogingen van Laval. In overeenstemming met den minister-presi dent, gaf de commissie den wensch te kennen, dat deze geste in Engeland zou worden erkend als een bewijs van de toekomstige houding der Italiaansche regeering en dat Engeland als te genmaatregel zou overgaan tot een vermindering van zijn vloot in de Middellandsche Zee. De Woensdagnacht door de gemeente politie te Oss gearresteerde 31-jarige A. v. B., die ervan verdacht wordt medeplichtig te zijn geweest aan een roofoverval op den landbouwer Van Grinsven te Nistelrode, gepleegd in April 1930, heeft thans een volledige bekentenis af gelegd. In de parochieschool van de H.H. Antonius en Bodewijk aan den Boschkant te 's Gravenhage, had Woensdagmorgen volgens 't ceremonieel der Paters Minderbroeders het plechtige afscheid plaats van 'n vijftal Paters Missionarissen, een Broeder en drie Zusters. Het waren Pater Nivardus Noordermeer, zoon der parochie, Pater Claudius van der Westerlaken uit Geldrop, Pater Felix Janszen uit Delft, Pater Alcuinus van Miltenburg, uit Harmeien, Pater Floregius Rijp- ma, uit Haskerland, voorts Frater Salvator Bakker uit Amsterdam en de Zusters Flora (G. Hoogland) uit Lutjebroek; Edmunda (W. Weys) uit Bergen (L.)) en Wiro (J. v. d. IJssel) uit Wassenaar van de Congregatie der Kleine Zus ters van den H. Joseph, die naar hun missie gebied vertrokken. In het overvolle kerkgebouw is des morgens om half negen een Solemneele Hoogmis opge dragen door Pater Nivardus Noordermeer, die daarbij werd geassisteerd door drie van zijn vertrekkende medebroeders, terwijl Pater Aug. Bulters O.F.M., pastoor der parochie, een af- scheidspredikatie hield over Rom. XIV 8. Na de Hoogmis hadden de plechtigheden van het afscheid plaats, die geleid werden door Pater Paulus Stein O.F.M., waarnemend Provinciaal, met assistentie van Pater Agnus Ambrosius, procurator der Missiën en Pastoor Bulters. Uitgeleide gedaan door familie en ordebroe ders vertrokken de nieuw uitgezondenen met den trein van 10.56 van het station H.SM. naar Antwerpen, waar zij zich naar hun missiegebied, resp. in China en Britsch-Indië, zouden insche pen. Het Nederlandsch elftal, dat op Zondag 3 Nov. as. in het Olympisch Stadion te Amsterdam tegen Denemarken zal uitko men, is als volgt samengesteld: Doel: Halle (Go Ahead). Achter: Weber (AGOVV) en Caldenho- ven (DWS). Midden: B. Paauwe (Feyenoord), Ande- riessen (Ajax) en van Heel (Feyenoord), aanvoerder. Voor: Wels (Unitas), Vente (Neptunus), Bakhuys (H. B. S.), Smit (Haarlem) en Mijnders (DFC), Als reserves zijn aangewezen Ferwerda (Blauw Wit), Van Run (PSV)', Kammeijer (Haarlem), Vrauwdeunt (Feyenoord), Westphal (Blauw Wit) en Breitner (Her mes DVS). Voor het eerst sinds zeer langen tijd heeft men van Run, die meer dan vijf-en-twintig maal het oranjeshirt droeg niet in de ploeg op genomen. De achterhoede bestaat thans uit We- ber en Caldenhove. De middenlinie is dezelfde sinds het vorig seizoen, toen Pellikaan's plaats door Paauwe moest worden ingenomen. In de voorhoede heeft men nu weer dezelfde samenstelling als in het prachtige seizoen vlak voor de wereldkampioenschappen, toen onze ploeg zoovele successen oogstte. Onder flinke belangstelling werden Dinsdag avond in ,,De Regentes" te 's-Gravenhage in ternationale zwemwedstrijden van 2.I.A.N. ge houden, waarbij de dames B. Martin, G. Eyken- broek en Rie Mastenbroek van de O.D.Z. er in slaagden in den tijd van 1 min. 47 sec. een nieuw Nederlandsch record te vestigen op de 3 x 50 meter wisselslag estafette dames. De tijd van het oude record was 1 min. 47 4/10 sec. De verdere uitslagen waren: 3 x 50 M. estafette dames, vrije slag: 1. R.D.Z. in 2 min. 40 1/5 sec.; 2. O.D.Z. I in 2 min. 43 4/5 sec.; 3. O.D.Z. II in 2 min. 53 3/5 sec. 200 M. schoolslag heeren senioren: 1. J. van Duin (ZIAN) 2 min. 54 1/5 sec.; 2. P. Kruithof (R.Z.C.) 2 min. 54 1/5 sec.; 3. L. Korpershoek (R.Z.C.) 2 min. 57 sec. 200 M. schoolslag dames senioren: 1. C.Eijken- broek (O.D.Z.) 3 min. 14 1/5 sec.; 2. N. Roe- lants (R.D.Z.) 3 min. 15 1/5 sec.; 3. J. Kleijnoot (O.D.Z.) 3 min. 16 3/5 sec. 100 M. rugslag dames senioren: 1. B. Martin (O.D.Z.) 1 min. 23 sec.; 2. L. Oortguijzen (A.D.Z.) 1 min. 24 4/5 sec.; 3. D. Kerkmeester (O.D.Z.) 1 min. 28 3/5 sec. 10 x 100 M. vrije slag estafette heeren (inter nationaal): 1. ZIAN I 11 min. 25 4/5 see.; 2. Aachener Schwimmverein, '06 11 min. 40 sec.; 3. R.Z.C. 11 min. 47 3/5 sec. 100 M. vrije slag dames senioren: 1. L. van Voorst (A.D.Z.) 1 min. 13 3/5 sec.; 2. D. Huus- ken (A.D.Z.) 1 min. 14 2/5 sec.; 3. S. Siberg (A.D.Z.) 1 min. 14 3/5 sec. 100 M. vrije slag heeren senioren (interna tionaal) 1. S. Mooy (Heemst. P.C.) 1 min. 2 3/5 sec.; 2. Lenkitsch (Aachener Schwimmverein. '06) 1 min. 2 4/5 sec.; 3. C. v. Aelst (H.Z. P.C.) 1 min. 3 45 sec. 3 x 50 M. wisselslag estafette dames: 1. O.D.Z. 1 min. 47 sec. (nieuw Nederlandsch record) met de dames B. Martin, C. Eijkenbroek en Rie Mas tenbroek; 2. R.D.Z. met de dames Willy den Ouden, G. Brouwers en A. Timmermans; 3. OD.Z. II met de dames C. Kint, A. Kruis en Puck Oversloot. Polowedstrijd: ZIAN I—Aachener Schwimm verein. '06 53; ZIAN IIR.C.Z. I 14, Naar thans nog wordt vernomen is het te danken aan de tegenwoordigheid van geest van de officieren van de „Moretonbay", dat de op varenden van het Nederlandsche schip „Alcyone" gered konden worden Zfj lieten de „Moretonbay" vooruit stoomen, zoodat de voorsteven het gat in de „Alcyone" vulde. Hadden zij dit niet gedaan, dan was de „Alcyone" vermoedelijk onmiddellijk gezonken. De botsing had plaats tengevolge van den dichten mist. De naam van den overleden opvarende van de „Alcyone" is Berend de Vries van Delfzijl; het is een broer van den kapitein, die zelf 22 jaar oud is. De kapitein stónd zelf op de brug toen de botsing geschiedde. AMBOINA, 23 Oct. (Aneta) Met het s.s. „Baud" arriveerden alhier en reisden door naar Babo, de leiders van de karteerings-expeditie r.aar Nieuw-Guinea, de heeren De Ruyter, van Steveninck en Koppen, vergezeld van den mijn ingenieur van de B.P.M., den heer Taverne. Tevens waren aan boord de drie De Havilland- vliegtuigen. Naar wij vernemen is dezer dagen door de Commissie voor Dames-athletiek der KNAU een voorloopige Olympische ploeg samengesteld, waarbij die dames zijn gekozen welke een se rieuze kans maken naar Berlijn te worden af gevaardigd. Bovendien zijn in deze ploeg opge nomen eventueele reserves, alsmede diegenen, waarvan verwacht kan worden, dat zij zich on der bekwame leiding spoedig als Olympische candidaten zullen opwerken. De volgende da mes werden in de voorloopige Olympische ploeg aangewezen: Mej. Schuurman (KNAU), Mej. Martin (Olympia Deventer) mej. Koopmans (Atalanta Groningen). Mej. de Vries, Mej. Doorgeest» Mej. Ter Braake, Mej. Pels, Mej. Koen (allen van A.D.A. Amsterdam), Mej. Niessink en mej. Mesmann (AVV Amsterdam), Mej. Briejer en Mej. Dieben (beiden Brunhilde Leiden), Mej. Palm (UDA. Utrecht), Mej. De Koek (Am- stels G. V. Amsterdam). De beide Groningsche dames zullen trainen onder leiding van den heer Korver terwijl deze zich ook in verbin ding zal stellen met de dames Schuurman en Martin. Alle andere dames zullen allen een avond per week trainen op de Sintelbaan aan het Olym- piaplein te Amsterdam onder leiding van den heer J. Blankers. i Inbrekers hebben, vermoedelijk per auto, Woensdagnacht een bezoek gebracht aan Wognum. Daar hebben zij ingebroken in het station der Nederlandsche Spoorwegen. Hier werd een ijzeren geldkist gestolen, die een be drag aan geld, rentezegels en andere kleine waardepapieren bevatte. Tevens werden een ijzeren geldmandje en nog een geldkistje mee genomen. Verder hebben de bezoekers hun slag geslagen in de Zuivelfabriek „De Verwachting", waarin zij door middel van inklimming zijn binnen gekomen. Hier hebben zij dertig jonge volvette kazen als buit meegenomen. Van de daders heeft men tot dusver geen spoor. Volgens „De Telegraaf" is de bouw der onder zeebooten K. 19 en K. 20 gegund aan Wilton Feyenoord te Rotterdam. Zooals bekend is, worden de motoren voor bovengenoemde booten vervaardigd door de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen. De directeur van den gemeentelijken dienst van maatschappelijk Hulpbetoon te 's-Graven hage, de heer L. Hoejenbos, vierde Woensdag zijn zestigsten verjaardag. Er vloeide een stroom van brieven, kaartjes en telegrammen naar zijn woning. Verder ontving de jarige tal van bloemstukken en andere geschenken van orga nisaties, die op philantropisch gebied werk zaam zijn. De heeren Menno P. Fischer, pen ningmeester der Haagsche vereeniging tot be hartiging van de belangen van onvolwaardi- gen en B. J. Grobben, voorzitter van het R.fC- gesticht „Groenestein", hebben hem in rede voeringen gehuldigd, evenals wethouder Buur' man, die uit naam van het gemeentebestuur en van het bestuur van den dienst voor Maat schappelijk Hulpbetoon, het woord voerde. De gouverneur van Wëst-Vlaanderen, de heer Henri Baels, oud-minister van Landbouw en Visscherij in België, zal met eenige andere Belgische autoriteiten een studiereis naar Ne" óerland ondernemen, in het bijzonder ter be' zichtiging van de hier te lande bestaande Visscherijscholen. Op Dinsdag 29 October zullen de Belgische gasten een bezoek brengen aan het Instructie vaartuig „Prinses Juliana" van het Onderwijs fonds voor de Scheepvaart, met welk schip een tocht zal worden gemaakt van Vlaardingen naaf Rotterdam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 4