"kMsÈ Aanval ten Westen van Aksoem Opstand in Grieken land? De voorstellen van Mussolini Het nieuws van heden SANCTIEMAA TREGELEN MGR. J. H. G. JANSEN LEVENSLANG GEËISCHT DE BAROMETER ENGELAND BLIJFT ÉÉN MET DEN VOLKENBOND ï*-*" DE é£T?-£RS' f VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 25 OCTOBER 1935 Tegen den arbeider te Lochem, die zijn beide kinderen van het leven beroofde Requisitoir De aanslag op den Turkschen president DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN De dader thans bekend Tusschen Nederland en België wordt voeling gehouden Toestand blijft zeer ernstig Neem een bril van Keip, en U kunt weer rustig lezen BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per Avondblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19612 posl, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Basis voor discussie in den ruimsten zin LONDEN, 25 Oct. (ANP) Daily Telegraph meldt: Wat naar men gelooft de eerste definitieve voor waarden zijn van Mussolini om tot een vrede met Abessinië te komen, zijn vandaag door de bladen te Parijs en Rome onthuld. Zij zijn door den Italiaanschen ambassa deur Cerutti het eerst overhandigd aan Laval, met, naar verluidt, het verzoek ze aan de Britsche regee ring te willen doorgeven. De gedenkschriften van Dr. Brüning Publicatie te Rome bracht verrassing Het WeeriiiiiiiiiiiifmiiiiiiiiiiiiiiinniiiiiiiiiiiiiiiuH Actie voor autonoom bestuur in Hopei Abessiniërs met zware verliezen teruggeslagen Sir John Simonminister van Bin nenlandsche Zaken, legt een regeeringsverklaring af Debatten gesloten Het Mschip der woestijn", waarop zelfs de modernst uitgeruste legers in de zandvlakte zijn aangewezen, idaar stuifzand een groote vijand van motoren is gebleken 30.000 Republikeinen zouden op Kreta opmarcheeren Radicaal-socialistisch congres te Parijs E>)VkA<3 i-lPIS' Kanea.' Onder groote belangstelling stond heden voor de Zutfensche rechtbank terecht, de thans in het Huis van Bewaring te Zutfen gedetineerde 31-jarige arbeider J. S. te Lo chem, wien ten laste was gelegd, dat hij in den nacht van 12 op 13 Juni aldaar zijn beide kinderen Hendrik en Jacobus door op hanging van het leven had beroofd. Als getuige in deze zaak traden op de ge meente-veldwachter A. Beun en de artsen A. J. M. Ie Nobel en P. van Bork te Zutfen. De President vroeg of het waar was, dat de verdachte reeds den avond tevoren het plan had gehad de kinderen met een scheermesje van het leven te berooven en of hij, toen hij des ochtends was opgestaan, dit plan had gewijzigd en de kinderen had opgehangen. De verdachte knikte bevestigend. De President: „Hoe is u daartoe gekomen?" Verdachte: „Dat weet ik ook niet. Het heeft mij ook aldoor bezig gehouden, maar ik heb geen bevredigende oplossing kunnen vinden." Dr. Ie Nobel verklaarde, dat hij by dezen ver dachte geen psychologische afwijkingen had ge vonden. Een motief voor de daad van verdachte had hy niet kunnen vinden. De Officier van Justitie wees er in zijn requisitoir op, dat verdachte zijn beide kin deren had vermoord, na kalm overleg en met voorbedachten rade. Uit het rapport der deskundigen blijkt, dat er bij verdach te noch sprake is van gestoorde geestver mogens, noch van verminderde toereke ningsvatbaarheid. Deze daad is de afschu welijkste, die er te bedenken valt en waar voor dan ook de zwaarste straf zal moeten worden opgelegd, die het Nederlandsche Strafwetboek kent. Spreker eischle levenslange gevan genisstraf. De verdediger, Mr. de Jonge, pleitte voor een aantal jaren gevangenisstraf en daarna ter beschikkingstelling van de regeering of plaatsing in een psychopathen-inrichting. Tenslotte heeft verdachte nog het woord ge kregen. Hy verklaarde dat hy overtuigd was. dat hy een zwaar misdrijf had gepleegd, waar voor hij de strengste straf wenschte te aan vaarden. Hij wilde echter graag weggenomen zien, dat hy zijn daad in kalm overleg zou hebben gepleegd. „Dat bestaat niet, dat zou geen enkele vader' kunnen doen en ik ook niet,' aldus verdachte. Uitspraak over veertien dagen. By een aanval op Italiaansche voorposten ten Westen van Aksoem zouden Abessiniërs met zware verliezen zijn teruggeslagen. Sir John Simon verklaart in het Lagerhuis na mens de regeering, dat Engeland één blüft met den Volkenbond. De voorstellen van Mussolini bedoeld als een basis voor discussie in den ruimsten zin. Opstand in Griekenland tegen het bewind van Kondylis? Een plan tot bestrijding van de werkloosheid onder de jeugd. De toestand van Mgr. Jansen nog zeer zorgwek kend. Pater W. Govaart gekozen tot algemeen overste der Priesters van het H. Hart. Aanleg van een vliegveld bij Den Haag. O Naar wij van bevoegde zyde vernemen acht de Nederlandsche regeering zich ge lukkig gevolg te geven aan het denkbeeld van de Belgische regeering, dat ten aanzien van de te nemen sanctiemaatregelen tus schen beide regeeringen voeling zal worden gehouden. Dr. A. J. Boekelman, geneesheer directeur van het St. Antonius-Zieken- huis te Utrecht, deelt mede: De afgeloopen nacht is c|oor Mgr. Jansen tamelijk rustig doorgebracht. Hoewel zich geen ernstige benauwd heden meer hebben voorgedaan, blijft de toestand van den Aartsbisschop nog zeer zorgwekkend. CBOOTt MOUTSTB.I37 HAASTluXOn NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent De publicatie te Rome heeft in diplomatieke kringen verrassing gebaard en de opvallende overeenkomst met de berichten uit Parijs doet de geloofwaardigheid der berichten toenemen. De drie belangrijkste punten zijn: Ontwapening van Abessinië en interna tionale controle over het eigenlijke Abes sinië, dat verschilt van de provincies en er ook wat het ras der bevolking betreft, niet mede overeenkomt: bezetting van Tigré door de Italianen; Abessinië zal een haven krijgen aan de kust van Eritrea. Neutrale waarnemers zijn van meening, de keizer geen haven zal accepteeren liaansch grondgebied, welke andere voorwaar den hij ook moge accepteeren, doch dat hij waarschijnlijk Zeila in Britsch Somaliland zal vragen. Van gezaghebbende zijde te Rome wordt vernomen, dat de voorstellen moeten worden beschouwd als een basis voor discussie in den ruimsten zin en niet als de definitieve eischen van Italië. Laagste barometerstand: 741.1 te Isafjord S Zon op 6.43, onder 4.45. Licht op 5.15. M Maan op v.m. 4.42, onder n.m. 3.30. H Nieuwe Maan 27 October 10.35 v.m. Van goed-onderrichte Rijks-Duitsche zijde vernemen wij, dat Dr. Brüning, de vroegere Duitsche Rijkskanselier, de laatste hand heeft gelegd aan zijn gedenkschriften, maar nog aarzelt, ze te doen verschijnen. „Wij weten," zoo luidt de mededeeling, „dat een man als Brüning nooit gestemd zou heb ben voor het vertrouwensvotum, dat de Centrumsfractie van den Rijksdag onder valsche voorspiegelingen in het begin van 1933 ten gunste van de tegenwoordige machthebbers heeft afgegeven. Wü hebben het ten volle begrepen, dat Brüning, die altijd nog veel aanzien heeft, ook buiten de ka tholieke kringen, in verband met veel verkeerds, dat is voorgevallen, zwijgen als plicht beschouwt. Maar is de grens niet reeds lang bereikt, waar dit plichtsgevoel heeft op te houden? Dwingt de verschrikkelijke bedreiging der christeiyke opvoeding en zeden niet juist de politieke leiders der Duit sche katholieken buitensland tot een in het openbaar gesproken woord? Brünings Gedenkschriften zullen ze ker hetleugenweb, over Duitschland verspreid, vernietigen." VERWACHTING: Meest matige, Noord- E Oosteiyke tot Noordeiyken wind, in het Oosten half tot zwaar bewolkt of be- E trokken met eenige kans op regen, in 5 het Westen gedeeltelijk bewolkt met E weinig of geen regen, weinig ver- andering in temperatuur. Hoogste barometerstand: 773.3 te Haparanda en Vardö. Tijdens de volkstelling, die in Turkije is gehouden, moesten alle bewoners thuis blijven. Militaire wachtposten in de straten zorgden voor naleving van dit bevel In het Stadion van Athene heeft dezer dagen het Grieksche leger groote feesten gevierd. De regent en minister-president Kondylis hield een rede over het herstel van het koningschap, waartegen thans weder een opstand van duizenden Repu blikeinen schijnt verwekt te zijn een regeling treft aangaande het Italiaansch Abessinische conflict en dat dan de Volkenbond en Abessinië deze regeling zouden moeten aan nemen. Dat alles heeft men na alle in het Lagerhuis afgelegde verklaringen Donderdagochtend vroeg beweerd: Er zou dus een intrige gaande zün tusschen Londen, Rome en Parijs om den Vol kenbond voor een fait accompli te stellen, het geen de belangen van een party zou schaden en in stryd zou zyn met de principes van den Vol kenbond zelve. Sir John vervolgde woordelijk: „Ik spreek met het gezag van de geheele regeering, wanneer ik verklaar, dat deze wilde beschuldiging geheel onwaar is. Van den aanvang van dit conflict af, was de politiek der Engelsche regeering er voor al op gericht, indien mogeiyk, een regeling te bevorderen, welke niet alleen binnen het kader van den Volkenbond staat, doch ook voor de beide by het conflict betrokken partyen. aannemebjk zou zyn. Ik neem aan, dat wy volkomen het recht hebben, indien wij als vrienden van den vrede optreden, de internationale vriendschap te bevorde ren. De EngelschFransche voorstellen byv., welke in Augustus te Parijs zijn voorgelegd, berustten op dit principe, evenals het plan van de Geneefsche Commissie van Vijf. Wy doen noch iets achter den rug van den Volkenbond, noch hebben wy er ook slechts een oogenblik aan gedacht dit te doen (byval op de bank der ministers). Wy hopen, dat een snelle en bevredigende oplossing tot stand komt, doch zy zal moeten vallen binnen het kader van den Volkenbond en door de drie partijen, n.l. Italië, Abessinië en den Volkenbond moeten worden aanvaard." (bijval). Sir John besprak vervolgens nog eenige kwesties de binnenlandsche politiek betreffen de, waarna het groote debat in het Lager huis, dat drie dagen heeft geduurd, werd ge sloten. Zóó zag het er tijdens de volkstelling in de straten van Turkije uit. Op hoog bevel mocht niemand zijn huis verlaten TOKIO, 24 Oct. (Reuter.) Volgens berichten uit Ja panische bron zou de beweging voor een autonoom bestuur ten Noorden van de Gele Rivier in het byzonder in de provincie Hopei snel vorderingen maken. De provincie Tsjahar zou zeer spoedig tot zelfstandigen staat worden geproclameerd met den Mongoolschen prins Toowan als president. Stand op Vrijdag 1 uur n.m.: 760.2 Vorige stand; 759.9 ROME, 25 Oct. (Reuter). De bi- zondere correspondenten van de bladen berichten, dat een duizend tal krygers van Ras Seyoem de Italiaansche voorposten ten Westen van Aksoem hebben aangevallen; de aanval mislukte en de Abessi niërs werden met zware verliezen teruggeslagen. De aanval werd afgeslagen, doordat de aan gelegde wegen het mogelyk maken artillerie tot bij de voorposten te brengen. De vijand werd achtervolgd door de Ita liaansche luchtmacht en de vliegers zagen dat de troepen van Ras Seyoem zich concentreerden naby de Ghera-rivier. Bij Gorrahei splitsen zich talrijke karavaan wegen. Ongeveer 250 K.M. liggen tusschen Oeal Oeal en Sasabaneh en men verwacht niet, dat de Italianen emstigen tegenstand zullen ontmoeten voor zij een belangryk stuk van dezen afstand zullen hebben afgelegd. De Abessiniërs hebben reeds eenigen tyd geleden Ado en Mersi, benevens andere posten ten Noorden van Oeal Geal geëvacueerd, welke on houdbaar waren geworden tengevolge van de bezetting door de Italianen van Gerlogoebi. Wederom doen geruchten de ronde, dat de Italianen van gas gebruik zouden maken en dat dientengevolge generaal Nassiboe, de be velhebber van de Abessinische troepen in het Zuiden, besloten zou hebben de bronnen te vergiftigen. Een leger van 70.000 man, onder bevel van den minister van oorlog Moeloegeta, is op weg naar Dessie. Vier dagen geleden hebben deze troepen Addis Abeba verlaten en zij hebben in dien tyd 130 KM afgelegd. Officieel wordt te Addis Abeba tegengespro ken. dat Makalle reeds in handen van de Italianen gevallen is. PARIJS, 24 Oct. (A. N. P.) Heden is het twee en dertigste congres van de radicaal-socialis tische partij begonnen. De pjenaire zitting van het congres is van middag bijeengekomen. Minister Herriot legde er in zijn toespraak den nadruk op, dat geheel Frankryk tegenstand zou bieden aan een poging de dictatuur te ves tigen. Niemand kan de republiek aanvallen. Wat de buitenlandsche politiek betreft sprak Herriot zich uit voor de voortzetting van de door alle Fransche regeeringen sedert den we reldoorlog gevoerde politiek in den zin van den Volkenbond. In de tweede zitting van de commissie voor buitenlandsche politiek en algemeene politiek kwam het tot levendige gedachtenwisseling over de door de regeering zoo juist uitgevaardigde decreten tot regeling van openbare betoogingen, van den wapenhandel en het bezit van wape nen. De verwijten van den vertegenwoordiger van den linkervleugel tegen de regeering gaven Her riot aanleiding de zitting te verlaten. Na een uur keerde hij echter op dringend verzoek van zijn vrienden, vooral van den vroegeren premier Chautemps. terug. LONDEN, 25 Oct. (ANP). Nadat nog enkele sprekers na Churchill aan 't woord waren ge weest, sloot Sir John Simon, de minister van Binnenlandsche Zaken, namens de regeering de debatten. Sir John verklaarde o.m.: Donderdagochtend is een verwonderlyke bewering gepubliceerd, n.l. dat de Britsche regeering haar politiek van een allesomvattende samenwerking met den Volken bond heeft opgegeven. Deze bewering hield voorts in, dat de regeering reeds achter den rug van den Volkenbond met Frankrijk en Italië JERUZALEM, 24 Oct. (A.N.P.) Het is komen vast te staat, dat het Trans-Jordaansche par lementslid, Assad Pasja Khalil de voornaamste verdachte is in verband met de poging een aanslag te plegen op den president van Turkye, Kemal Ataturk. Assad Pasja Khalil is voortvluchtig. Te Haifa zyn drie vroegere Turksche officieren gearresteerd, die tijdens den Grieksch-Turkschen oorlog van 1923 waren overgeloopen en uitge weken naar Palestina. ADDIS ABEBA, 24 Oct. (Reuter—ANP) Men verwacht, dat de Italianen in het Noorden hun nieuwe offensief zullen doen samenvallen met den dertienden verjaardag van den fascistischen marsch naar Rome, d.w.z. 28 October. In het Zuiden rukken de gemotoriseerde troepen van het leger van generaal Graziani van Oeal Oeal op in Noord-Westelyke rich ting, naar Sasabaneh, volgens geruchten, die tot-Addis Abeba zyn doorgedrongen, maar nog niet bevestigd zijn. Sasabaneh is een belangryk centrum aan de rivier Fafan, op 200 K.M. Z.O. van Harrar. By dezen opmarsch zouden de Italianen het dorste gedeelte van Ogaden als operatieterrein hebben uitgekozen, met het doel om de flanken van de Abessinische strijdkrach ten heen te trekken en verscheidene Abessini sche garnizoenen, waarvan het voornaamste Gorrahei is, te isoleeren. ATHENE, 25 Oct. (ANP) Naar verluidt, is een Republikeinsche revolte tegen het bewind van Kon dylis uitgebroken. Het gevaarlijkst wordt de situatie op het eiland Kreta geacht, waar 30.000 gewa pende Republikeinen zouden op marcheeren. •s JOEOO SLAVie. I %c».'/"NACE.0ON!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1