New-Yorksche Beurs EUWE WINT DE TIENDE PARTIJ TEGEN PRIJSOPDRIJVING WIE ZN HOED IS DAT? VRIJDAG 25 OCTOBER 1935 WAT DE TONG STREELT (pag. 4) Aljechin geeft na 41 zetten op WERKVERSCHAFFINGS- WERKEN De kwestie van het particulier initiatief BRAND MET EEN STAARTJE Het Nieuwer-Amstelsch geval BRAND IN LOODS Indien noodig, zal de regeering er onverwijld en met beslistheid tegen optreden ZIJDETEELT IN ONS LAND Steun van de Regeering te ver wachten STUDENTENCORPS SINT OLOF Een eigen huis te Tilburg Partij comestibles beschadigd SPELLING UND KE1N ENDE Gevolgen der Vreemdelingenwet UIT DE S1GAREN1NDUSTRIE Bespreking tusschen werkgevers en de vakbonden SMOKKELAARS LIETEN ZICH BEDOTTEN EIEREN NAAR BELGIË SCHIP IN AANBOUW? Winnaars der tien hoofdprijzen SCHEEPSROUTE GEWIJZIGD RADIO-REDE OVER MGR. ARIËNS DE ONGELUKKIGE WORP Vrij gesproken Jongen doodgevallen Twee inbrekers aangehouden Monument Fransche vluchtelingen Geknoei met Paleisloten HANDELSVERKEER Met Duitschland en Polen FEYENOORD-ST ADION J. Hylkema tot directeur benoemd Christus' Koningschap Draagt Zondag a.s. het speldje! CLEARING MET DUITSCH LAND Stand per 23 October 1935 R.K. Universiteit Academische examens Wiskunde L.O. Apothekers-assistent Openstelling landgoed Ingebruikneming vierde motor- strandreddingboot Academische examens Bij auto-ongeval gedood Boterprijs FAILLISSEMENTEN STOOMVAARTLIJNEN Slotkoersen Oct. WISSELKOERSEN AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 24 October SPECIAAL VOOR U DAMES i» de rubriek i Donderdagavond werd te Gouda de tien de partij gespeeld van den tweekamp om het wereldkampioenschap schaken tus- schen Euwe en Aljechin. Deze party werd een succes voor onzen landgenoot. Aljechin moest n.l. na 41 zetten opgeven. De stand is thans: Aljechin 6 pnt. Euwe 4 lunten. De vereeniging van Directeuren van Maat- schappeiyk Hulpbetoon, afd. Zuid-Holland, hield Donderdag te Den Haag een vergadering ter behandeling van het onderwerp „Is het wenschelyk de particuliere ondernemers te be trekken in het uitvoeren van werkverschaffings- werken?" De heer A. N. van Mill, adj. directeur van den Gem. Dienst voor Maatschappeiyk Hulpbe toon te Rotterdam, trad als inleider op. Spr. schetste de moreeie en andere nadeelen der gedwongen werkloosheid. Het uitvoeren van werken in werkverschaffing is een van de mid delen om die nadeelen te ontgaan. Werkverschaffing is eigeniyk een vorm van steunverleening, waarby steeds een zoo spoe dig mogeiyke terugkeer tot normale werkzaam heden moet blyven vooropstaan. Hieruit vloeit voort, dat de loonen by de werkverschaffing op een lager peil dan die van het normale be- dryfsleven behooren te zijn gesteld. Het oog dient gericht te blyven op het alge meen belang. By de werkverschaffing gaat het er om, een zoo groot mogelijk aantal menschen te werk te stellen. Hiervoor zyn de loon-intensieve wer ken aangewezen. Hoezeer spr. het particulier initiatief in het algemeen huldigt, bij de uitvoering van werken in werkverschaffing levert het stelsel van aan neming z. i. wel ernstige moeiiykheden. Ten deele zijn deze te ontgaan indien van aanne- merszyde een gemeenschappelijk orgaan wordt geschapen, dat de uitvoering van dergelyke werken leidt en dat zoo besloot spr. hier voor een vooraf te bepalen vergoeding ont vangt. Hierop volgde eenige gedachtenwisseling. Onder zeer verdachte omstandigheden brak op 17 December 1933 brand uit in de woning van den melkhandelaar C. Gr., gelegen aan de Oudekerkeriaan te Nieuwer-Amstel. De knecht, die alleen thuis was en vlak voor het uitbreken van den brand de woning had verlaten, werd gearresteerd en wegens brand stichting en diefstal van een geldkistje veroor deeld tot twee jaar gevangenisstraf; een vonnis dat door het gerechtshof is bevestigd. De knecht P. J. K. hield echter vol, dat hij onschuldig was, doch hy zweeg „om geen twee gezinnen ongelukkig te maken" zooals hy ver klaarde. Later in de gevangenis kwam hy«op zyn verklaringen terug; hy vertelde, dat de café houder J. T. C., de werkelijke dader was, daar toe omgekocht door den melkhandelaar tegen een bedrag van 150. De melksiytersknecht werd voorloopig in vryheid gesteld en de 40- jarige caféhouder C. werd vervolgd wegens brandstichting. Op 28 Juni veroordeelde de rechtbank den man tot anderhalf jaar gevangenisstraf, met aftrek van voorarrest. De verdachte beweerde, dat de knecht loog en hy verd. totaal on schuldig was. Voor het Amsterdamsch gerechtshof is de zaak Donderdag in hooger beroep behandeld. De advocaat-genraal mr. dr. D. Reilingh, legde in zy'n requisitoir den nadruk op de onbe trouwbaarheid van den hoofdgetuige in deze zaak; deze getuige immers heeft zeer veel be lang by een veroordeeling van den caféhouder. Spr. achtte het bezwarend materiaal tegen den caféhouder niet voldoende om een veroor deeling te rechtvaardigen en requireerde daar om vernietiging van het vonnis der rechtbank en vrijspraak van verdachte. Tevens eischte het O.M. de onmiddeliyke invryheidstelllng. Het Hof stelde verdachte in vryheid en be paalde het arrest op T November. liteit, voor wie geen arbeidsvergunning werd gegeven, omdat voldoende geschikte Nederland- sche arbeidskrachten aanwezig waren, vestig den zich eveneens als werkgevers. Er heerscht een noodtoestand, waarvan de van ouds gevestigde en goed geleide onderne mingen, alsmede de daarin tot dusver werkzame Nederlandsche arbeiders het slachtoffer wor den. Het komt adressanten voor, dat hierin slechts afdoende verbetering zal kunnen worden ge bracht, indien ook het zich vestigen als zelf standige ondernemer in dit bedrijf voor vreem delingen aan een vergunningstelsel wordt ge bonden. Op vragen van het Tweede Kamerlid Snee vliet heeft minister Geiissen medegedeeld, dat zich inderdaad hier en daar plaatselyke ver schijnselen hebben voorgedaan, die op „ham steren" wyzen. Dat daarby in het algemeen toeleg tot prysopdryving van de zijde der win keliers in het spel zou zyn, is evenwel nog niet komen vast te staan. Mocht zich een algemeene opdrijving der prijzen afteekenen, dan zal daartegen on- verwyld en met beslistheid worden opge treden. De Regeering schenkt van dag tot dag aandacht aan de verschynselen, die zich op dit gebied voordoen. In verband met de werkzaamheid van <ïe Gooische Zydeteeltvereeniging te Huizen ver neemt het „Volk," dat men zich op de depar tementen van Sociale Zaken en Handel sterk interesseert voor de bevordering van de zijde rupsteelt in ons land. Er is op het oogenblik tweeërlei onder-zoek gaande. Het departement van Sociale Zaken beziet de mogelijkheid om moerbeiplanten door werkloozen, eventueel door jeugdigen, te doen aanplanten. Er wordt een proef genomen te Krimpen aan den IJsel. De industrialisatie-afdeeling van het depar tement van Handel en Nyverheid, die werkt onder leiding van den heer Bolger, onderzoekt de waarde van de zyderupsteelt als industria lisatie-object. Voor verschillende moeiiykheden moet nog een oplossing worden gevonden. De regeerin? zal ook een poging ondernemen om eenheid te brengen tusschen de Ned. Zydeteeltvereeniging, die onder leiding van den heer A. v. Itallie reeds verscheidene jaren werkt en de Gooische Zydeteeltvereeniging van den heer Smitt. Dezer dagen is de stichtingsakte verleden van de commissie, die zich ten doel stelt te komen tot een „Eigen Huis" voor de leden van het Stu dentencorps Sint Olof te Tilburg. Het bestuur werd als volgt geconstitueerd: Mgr. Prof. Dr. Th. Goossens, Voorzitter; Drs. F. van Miert, Moderator van Sint Olof, Se cretaris; C. Janssens, Penningmeester, en verder als leden: H. M. J. Blomjous; Dr. H. W. E. Moller; Fr. Mutsaerts en H. M. C. van der Waerden. De inzameling, welke geschiedt door een com missie uit de studenten, zal thans met kracht worden voortgezet. Het resultaat van de eerste pogingen mag zeer bevredigend worden ge noemd. Wanneer nu nog eens eenige honderd tallen Katholieke inteilectueelen en belang stellenden in de Tilburgsche Hoogeschool de girorekening No. 263473 van den Penningmees ter willen gedenken hebben ook de Tilburgsche studenten binnen eenige maanden hun Eigen Huis. Op het terrein van de scheepswerf „Feye- noord" aan de Piekstraat te Rotterdam is een der loodsen voor een vry groot gedeelte verhuurd aan de N.V. Menco, biscuitfabriek, die deze loods gebruikt om er haar artikelen in op te slaan. Er bevond zich daar een vrij groote party doo- zen en busjes met biscuit en in deze party is omstreeks half zes Donderdagavond brand ont staan. Twee werklieden, die in de loods bezig waren met reparatie werk, bemerkten den brand en poogden met emmers water het vuur te blus- schen, hetgeen niet lukte. Vervolgens werd de leiding van de fabriek in werking gesteld en de brandweer gewaarschuwd. Deze verscheen spoe dig met groot materiaal, o.a. met een autospuit, terwijl ook een drijvende spuit aanwezig was. Zy slaagde er in het vuur met zes stralen te blusschen. De schade aan de loods is niet groot; de partu comestibles is totaal beschadigd. Nu is het de Msb., die van goed ingelichte zyde verneemt, dat minister siotemaker de Bruine wederom een groote commissie zou wil len instellen, die opnieuw het spellingvraagstuk zou onderzoeken. De vroeger aan de commissie van Haeringen verstrekte opdracht zou dan strikt worden beperkt tot het samenstellen van de lijst van bastaardwoorden. Patroons- en Arbeidersorganisaties in het bouwbedrijf hebben een adres gericht aan den minister van Handel, Nyverheid en Scheep vaart, waarin o.m- gezegd wordt: Nu de Wet tot regeling van het verrichten van arbeid door vreemdelingen circa een jaar van kracht is, moet worden vastgesteld, dat hare uitwerking in het Steen-, Houtgraniet- en Kunststeen bedrijf tot bijkans onhoudbare toe standen heeft geleid. Gebleken is, dat vele tientallen arbeiders van vreemde nationaliteit, reeds uit vrees voor het inwerkingtreden der Wet, zich persooniyk, of in combinatie, als zelfstandige ondernemers op wierpen. Vele andere arbeiders van vreemde nationa- De hoofdbesturen der drie sigarenbonden zullen, naar wij vernemen, in den loop van de volgende week bijeenkomen, om een besluit te nemen over het verzoek van het Noordeiyk en Zuidelyk Verbond van Sigarenfabrikanten, om, alvorens de nieuwe loonregeling ingaat, een bespreking over deze kwestie te houden. Sedert eenigen tyd werd er onder de smok kelaars uit Echt duchtig huisgehouden door de douane-beambten, die de achtergelaten smok kelwaar in beslag namen en de smokkelaars op de vlucht joegen. Een der wetsovertreders kreeg echter argwaan en waarschuwde de maréchaussee, die weer achter de kommiezen aanging. Het bleken inderdaad pseudo-kom- miezen te zijn, de vier gebrs. J. uit Echt, die op deze wyze goedkoop aan waar kwamen. Het viertal is gearresteerd en ter beschikking van den officier van justitie gesteld. ff Het Ministerie van Landbouw in België zal in vollen omvang inwilligen de invoervergun ningen voor eieren. De prijzen der eieren wa ren in de laatste weken op de Belgische markt sterk gestegen. Men hoopt thans dat door den .t rijen invoer van eieren de prijzen weer zullen dalen. Volgens een bericht in de Telegraaf zou de Stoomvaart Maatschappy „Nederland" een nieuw modern passagiersschip voor den dienst op Indië op stapel laten zetten. Het schip zou gebouwd worden by de Ned. Scheepsbouwmaat schappij te Amsterdam, Bij andere informatie kon men ons van dit bericht te bevoegder plaatse geen bevestiging geven. Het Nationaal Crisis-Comité deelt mede, dat het aantal inzendingen op de N.C.C.-Radio- prysvraag: „Wie z'n hoed is dat?" is gestegen tot 130.000. Het Comité is uiterst dankbaar voor deze groote deelname uit het geheele land. De trekking der prijzen heeft inmiddels plaats ge vonden en de winnaars der tien hoofdprijzen kunnen reeds thans bekend worden gemaakt. Deze zyn: J. G. Bylsma, Witmarsum (Fr.); mej. G. Bloeming, Aalsmeerderweg 361, Aals meer; J. L. van Dijk, Wattstraat 31b, Schie dam; mej. M. Verwey, Pr. Hendrikstr. 1, Leer dam; M. C. MoolhuisenHeghuisen, Louisa- Hoeve, Sliedrecht; H. Pamjer, Ommerdyk, den Hulst (O.)C. Nieman, Arent Krijtstraat 11, Diemen; W. S. M. J. A. Neumann, Adm. de Ruyterweg 174, Amsterdam; A. van Oppen, van Manderenstraat 14, Vlissingen; P. Westerbaan, Fonteinstraat 1, Leeuwarden. De volledige lyst van pryswinnaars zal van 1 November af verkrijgbaar worden gesteld ten bureele van het N.C.C., Kneuterdyk 20, tegen betaling van tien cents of door inzending van een gelyk bedrag aan postzegels. Iedere prijswinnaar ontvangt afzonderlijk be richt. De prijzen worden den winnaars toege zonden. De mailvrachtschepen van de Stoomvaart- My. „Nederland", die op de uitreis via Napels waren, zullen inplaats daarvan, tot nadere aan kondiging Marseille aanloopen. Als eerste sohip op de veranderde route zal het m.s. „Poelau Tello", dat 25 October van Amsterdam vertrekt, te Marseille passagiers en post aan boord ne men. Ook het mailvrachtmotorschip „Kota Ba- roe" van den Rotterdamschen Lloyd, dat 15 No vember van Rotterdam naar Java vertrekt, zal eveneens niet via Napels, doch via Marseille varen. De route van de passagiers- en postschepen blyft onveranderd. Aanstaanden Zaterdag om half twaalf voor middag zendt de K.R.O. een rede over Mgr. Ariëns uit. Het spreekt vanzelf, dat de steeds talrijker wordende vereerders van den eerbiedwaardigen priester er prys op zullen stellen deze rede te hooren. Wij maken van deze gelegenheid gebruik om te herinneren aan den oproep van het Ariëns- comité Allerzielendag a.s. (2 November) te gaan bidden op Mgr. Ariëns' graf op het kerk hof te Maarssen. Zooals reeds gemeld, is Woensdag by oefe ningen in het werpen met handgranaten in het kamp Waalsdorp een ernstig ongeluk gebeurd. Door een te ver geworpen granaat werd een der soldaten zoodanig getroffen, dat hy met een verbryzelde kaak naar het militair Hospi taal te Den Haag moest worden vervoerd, waar operatief ingrijpen noodzakelyk bleek. Naar wij vernemen, heeft de getroffene een rustigen nacht gehad en was zijn toestand he denochtend bevredigend. Voor het Kantongerecht te Den Haag is voortgezet de behandeling van de zaak tegen A. B„ directeur van de N.V. Kantoor voor hy potheken en verzekering „de Regentes". Aan hem is ten laste gelegd, dat hy certificaten ter beschikking van het publiek heeft gesteld, wel ke winkansen boden op obligaties van de N.V. Handels-Assurantie en Crediet Onderneming (H.A.C.O.) te Den Haag. Hierdoor zou hij ge handeld hebben in strijd met de Loterywet. Uit een nader onderzoek is gebleken, aldus de ambtenaar van het O. M., dat het ten laste gelegde niet bewezen kan worden geacht. Spr. concludeerde daarom tot vrijspraak. Verdachte's raadsman, mr. Hollander, refe reerde zich aan het requisitoir. De kantonrechter, mr. Van Haeften, sprak B. vry. De 15-jarige R. v. d. Lei, die met zyn vader riet werkzaamheden verrichtte bij een landbou wer te Sexbierum, viel Donderdagmorgen uit de nok van de schuur. De jongen was op slag dood. Donderdagnacht te omstreeks drie uur trof fen twee surveilleerende agenten van politie in de Hooge Bothofstraat te Enschede twee per sonen aan, die een grooten zak bij zich had den. De mannen namen, zoodra zy zich ont dekt zagen, de vlucht. Het gelukte de politie spoedig het tweetal te achterhalen. In den zak bleek zich een groote party rijwiel-onderdeelen te bevinden, welke kort tevoren was ontvreemd by een inbraak, welke het tweetal had gepleegd ip het magazijn van den groothandelaar in rij wielen, V., aan de Berkenkamp. Beide aangehoudenen, de 19-jarige V. en de 28-jarige B., die onlangs uit de gevangenis zyn ontslagen, waarin zy wegens het plegen van inbraken waren opgesloten, zullen ter beschik king van de Justitie worden gesteld. In de eerste dagen van de maand November a.s. zal op het RJC. kerkhof te Soesterberg een monument voor de aldaar sinds eenige maanden begraven Fransche vluchtelingen uit den wereld oorlog 19141918 wodden geplaatst. Het monument zal door de zorgen van de fa. Lejeune uit Maastricht worden geleverd en is be stemd voor de ruim honderd verzamelde over ledenen aldaar begraven. De liefderijke echtgenoote. Wees toch om 's hemels wil voorzichtig, Emiel! Wij hebben de ladder van de Pie- tersens geleend en moeten betalen, als er iets aan komt! Een getuige heeft na de pauze nog verteld, dat hy slechts ƒ20 voor een obligatie kreeg. Pres. tot verd. M.: En u boekte ƒ200! „Dat heb ik allemaal al aan den rechter commissaris verteld," zegt verd. kregel. Pres.: Dan zegt u't nog maar eens. Hebt u die 180 teruggegeven? Daar hebt u zich in- dertyd bereid toe verklaard! „Hoe kan dat nu, ik zit immers hier," merkt verd. op. Maar in October 1934 dacht u er ook niet over. De president ondervraagt verd. M. over zijn privé-vermogen. Een bedrag van ƒ47.000 kan hy niet ver antwoorden. Zou dat misschien in verband! staan met het Paleis? vraagt de president. Verd.: Neen, dat staat er buiten. Ik heb van 't Paleis nooit een cent weggenomen. Pres.: Maar u hebt in een jaar 125.000 con tant gestort op uw privé bankrekening en ƒ87.000 opgenomen in een jaar tyds. Hoe ver klaart u dat? Verd. zwijgt en haalt de schouders op. Pres.: Dus daar komt geen antwoord op? Verd.: Neen! Pres.: Dus u doet er het zwijgen toe. Verd. (opgewonden)Ik heb niet zoo veel gestort. Pres.: De accountant gaat ook niet over één nacht ijs. Mij is b.v. opgevallen, dat u privé 10.000 stortte bij de Amsterdamsche Bank op den dag dat het Paleisterrein werd verkocht. Hoe kwam u aan dat geld? Verd.: Diamanten verkocht. Pres.: Voor den rechter-commissaris sprak u over verkoop van cabaretmeubelen. Verd.: Ik weet het niet meer Pres.: Die tien mille zyn dan zeker uit de lucht komen vallen. Nadat ook aan verd. P. nog eenige vragen zyn gesteld over 10.000 welke ook door hem op den dag van den verkoop van het terrein zijn gestort en waarop hij antwoordt, dat dit de aflossing van een oude schuld betrof, die het Paleis aan hem had, wordt de zitting ge schorst tot Dinsdag a.s. Naar wy vernemen, zullen binnenkort in Den Haag besprekingen aanvangen met vertegen woordigers van de Duitsche en van de Pool- sche regeering betreffende het handelsverkeer van ons land met beide genoemde landen. In de Donderdagmiddag gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders van „Stadion Feyenoord N.V." is overeenkomstig het voor stel van de commissarissen tot directeur der vennootschap benoemd de heer J. Hylkema, oud-secretaris van den K. N. V. B. Tevens is eervol ontslag verleend aan den heer D. Hoogendyk, die voorloopig de directie heeft waargenomen. Mej. Toos Post, voorzitster van den Dioc. R.K. Vrouwenbond in Haarlem schryft ons: Zondag is het feest van Christus' Koning schap. Wederom roepen we de katholieken op dien dag het door ons beschikbaar gestelde kruisje (speldje) te koopen en te dragen. Heb ben we dit jaar geen byzondere openbare ge tuigenis af te leggen van ons christelyk geloof? Oorlogsrumoer en noodkreten golven tot ons aan als' een felle branding, terwyl de volkeren „demonstreeren" voor den wereldvrede, welke gebaseerd zou moeten zijn op louter mensche- lyke wiisheid en kracht. Daarom vouwen wij biddend de handen tot den God van den Vrede en propageeren Zyn Rijk, het Rijk der ware broedermin, waarin de koninklijke standaard van het Kruis de offer liefde en zelfverloochening predikt. Door het openlyk dragen van het kruisje juist op het feest van Christus' Koningschap willen we onzen wensch belijden, dat Koning Christus met Zyn wet van liefde en vrede zal heerschen over de wereld. De tweede reden welke ons zal aansporen a.s. Zondag dat speldje te koopen en te dragen is de economische wereldnood. Immers in deze sombere tijden, waarin mis moedigheid menig hart doorsiddert, kan het dragen van de insignes door de massa voor velen wellicht een troost beteekenen. Het is immers het feest van den Koning, Die ons heeft verzekerd, dat „geen muschje van het dak valt zonder zijn Hemelschen Vader"; en „dat al onze hoofdharen zyn geteld." In elke gemeente, waar de kruisjes te koop aangeboden zullen worden, zullen de baten ten goede komen aan een of ander bepaald liefde werk, of sociaal doeleinde; ziehier een derde reden, welke menigeen zal bewegen zoo'n insig ne te koopen. Laat ons het speldje niet enkel aanvaarden tot steun voor zoo'n ideëel doel, doch het vooral heel den dag dragen fier en frank als een ge tuigenis van geloof in en liefde tot Christus, onzen Koning. 1. Stort, in Nederland f 179.291.000 173 waarvan bestemd voor: a) Achterst, vord. f 27.205.000 26, b) Rentedienst Da wes- en Young- leening en Stillh.; Rentetransfer. f 19.05.000 19 c) Vrije rek. Reichsb. f 7.151.800 6. d) Nieuwe onder de Clearing vallende vorderingen 125.919 2. Stortingen in Duitschl. (nieuwe onder de Clea ring vall. vord. (incl. saldo 1934 ad 11.501.466) ƒ161.845 3. Uitbetalingen Jn Ned. op nieuwe vord. (in mindering komend van het bedr. onder 1. d) f 123.643.500 119 Laatst uitbetaald nummer van storting: 4. Speciale Verrekening. Stortingen in Nederl. teg. afgeg. reischèq. f Uitbetal. in Nederl. Overgebracht naar al- gem. rekening (1) Nog beschikbaar .521.400 ,379.000 .013.000 915.000 300 121.213.600 000 f 158.277.000 311.100 128888. 2.771 1.635 600 536 .700 2 ,500 1 .000 200 .735.200 .505.300 600.000 629.900 NIJMEGEN. Candidaats-examen in de rechten, de heer J. F. H. Thywissen uit Venlo. LEIDEN. Doctoraal-examen rechten dc heer F. C. A. Eenhorst en mej. W. C. II. C. Leeksma. Candidaats-examen rechten, de heer E. Mulder. DEN HAAG. Geslaagd de heer C. J. C. Boot, Oud-Vossemeer. AMSTERDAM. Geslaagd de heeren W. J. Leen- ders, Den Haag: J. Loust, Wassenaar. Een gedeelte, groot pl.m. 10 H.A. van het landgoed „Sieverdink" onder Winterswyk is by beschikking van de Ministers van Landbouw en Visscherij en van Financiën onder de Na- tuurschoonwet 1928 gerangschikt. Het landgoed is gelegen in de buurtschap Brinkheume tusschen den spoorweg Winters wykBorken en den Ryksweg Winterswijk Duitsche grens. Het geheele landgoed is voor het publiek opengesteld. Hedenmorgen te half twaalf zal by het Renkumsche pontveer, in tegenwoordigheid van jhr. mr. A. G. Schimmelpenninck, klein zoon van den heer Joan Hodshon, een der vijf oprichters van de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij, door den zoon van jhr. mr. A. G. Schimmelpenninck de nieuwe motor- strandreddingboot '„Joan Hodshon" van de Noord en Zuidhollandsche Reddingmaatschappij in ge bruik gesteld worden. De „Joan Hodshon" is bestemd om in den aanstaanden winter gestationneerd te worden te De Cocksdorp op Texel, ter vervanging van de motorreddingboot „Eierland", welke boot, voor het periodieke onderhoud van den motor, naar IJmuiden gaat. Dit zal evenwel eerst geschieden nadat de „Joan Hodshon", als proeftocht, via den IJsel en het IJselmeer De Cocksdorp zal hebben be reikt. De boot, de vierde motor-strandreddingboot Van de Noord- en Zuidhollandsche Redding- maatschappy, die te Katwijk aan Zee bij de firma Gebr. Taat gebouwd is, heeft de volgende afmetingen: lengte 10.30 M„ breedte 2.85 M., diepgang 60 c.T^. Zij is van teakhout vervaar digd met een Fordson motor van 24 P.K. Onder het dek zijn vyfendertig koperen luchtkisten ge borgen, waardoor de boot onzinkbaar is. Circa dertig schipbreukelingen kunnen aan boord van deze boot genomen worden. De Noord- en Zuidhollandsche Reddingmaat schappij hoopt in de gelegenheid te worden ge steld nog zes van dergelijke reddingbooten, voor gebruik aan onze kust, te kunnen doen bouwen. LEIDEN. Geslaagd candidaats-examen rechten, de dames: H. van Raalte en A. L. van der Vlugt en de heer J. A. G. de Vos van Steeawijk. Te Princenhage is de 23-jarige G. Deams door een auto gegrepen en tegen een huis ge worpen. Het slachtoffer was op slag dood. Het lijk is naar het lijkenhuisje vervoerd. De auto is in beslag genomen De commissie-noteering voor Nederlandsche boter is vastgesteld op 68 cent per K.G. De officieele Deensche boternoteering bedroeg Donderdag 230 Kronen is 75 cent per K.G. Opgegeven door v. d. Graaf Co. N.V. (Afd. Handelsinformaties) Surséance van betaling: 22 Oct. 1935 voorloopig verleend aan Adolf van Vriesland, eonfectiefabrikant, Rotterdam, Mau- ritsweg 23 (procureur mr. H. Sanders, R'dam). Bewindvoerder jhr. mr. P. Th. Six, Rotterdam. Een ontwerp van accoord werd gedeponeerd. J. S. Graaf van Limburg Stirum, Oosterbeer. In vermelde surséance is bepaald, dat schuld vorderingen uiterlijk op 25 October a.s. bij den bewindvoerder mr. E. de Visser, Arnhem, moeten worden ingediend en de stemming over het aan geboden accoord zal plaats vinden op 11 Novem ber 1935 des n.m 2 uur in het Palels van Justitie te Arnhem. Failliet verklaard: 24 Oct. N.V. W. L. Walraven N.V.. Amsterdam, Hemonystraat 30. NV. Mij voor den handel in boter, margarine, kaas, eieren, vleeschwaren en aanverwante ar tikelen Bokav, Amsterdam, Ferd. Bolstr. 166 huis. Opgeheven wegens gebrek aan actief de fail lissementen van: D. Pieters, Amsterdam; H. H. J. Klijn, Hilversum'; D. Bron, Amsterdam; P. K. F. Strausz, Amsterdam: J. C. Soederhuysen. idem; J. Slevcn, Bergen op Zoom; P. L. F. Snels, Tilburg; M. Verheyen, idem. BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN, aangekomen 23 Oct., Acavus, tank, Curacao. 24 Oct. Gundega s. Riga; Maria Victoria s.. Sfax; Senta, s.. Archangel; Taat, s„ Umea (voor Zaandam). Vertrokken 23 Oct., Jamaica Merchant, s., Kingston; Skarv, s., Goole; Virgilia, s., Ham burg; Cedartree, s„ Blyth; Elmpark, s., Ham burg. 24 Oct.. Rhein, s., Hamburg; Waterland, 6., Z. Amerika. Aangekomen 24 Oct., Springfontein, s„ Ham burg. Aangekomen 24 Oct., Triton, s., Middl. Zee, laatst Duinkerken; Alt, s., Goole; Vertrokken 24 Oct., Hermod, s.,' Antwerpen; Groenlo, s., Rotterdam. Aangekomen 24 Oct., Hontestroom, s„ Londen. Vertrokken 24 Oct.. Utilitas, tank, Napels; Orpheus, s., Middl. Zee via Rotterdam; Ulysses, s., idem. Aangekomen, 24 Oct., Triton, s., Middl. Zee, laatst Duinkerken; Alt, s., Goole; Vertrokken 24 Oct., Hermod, s„ Antwerpen; Groenlo, s„ Rotterdam. AMSTERDAM, aangekomen 24 Oct., Acavus, Curacao. petroleum: en benzine. Petroleum haven, Ruys Co.; Gundega, Riga. hout. Hout haven, Gebr. van Uden's Scheepv. Agent. Mij: Maria Victoria, Sfax, fosfaat, Fosfaatfbriek. Gans Trnsport; Senta, Archangel, hout, Houthaven. Spliethoff. Aangekomen 24 Oct., Hontestroom, Londen, stukgoed, Handelskade, Holl. Stoomboot Mij- Aangekomen 24 Oct., Springfontein, Hamburg, ledig, Sumatrakade, HollandAfrika Lijn; Tri ton, Moddl. Zee laatst Duinkerken, stukgooi. Surintemekade, Verg. Cargadoorskantoor; Alt. Goole. stukgoed. Handelskade, Gebr. Scheuer: Mascotte, m.s., Danzlg, inklaren, Steiger H.A.L., Kampman. HOLLANDWEST-AFRIKA LIJN. MAASKERK, 23 Oct. van R'dam te Hamburg KON. HOLL. LLOYD MONTFERLAND, 23 Oct. Van La Plata te Buenos-Aires. 24 23 22 \lhed Chemical 171% 171% 173% American Tel. Tol. 142% 142 1411/4 American Tbbacco B. 103 103% 101% Anaconda Conner 21% 207/8 20% Baltimore Ohio 14% 151/4 153/8 Canadian Pacific 9% 9% 93/8 Case Treshins 971/s 947/g Consol Gas of N.V. 29Vg 293/4 307/g Dunont de Nemours 135 136% 1331/2 General Electric 351/8 347/8 35 General Motors 5134 51% 51% koninklijke Olie 431/s 431/4 431/g New York Centra] 22% 23% 233/g Radio Corn, ot Am. 81/s 81/4 8% Standard Oil of N.-Jersey 49% 48% 47 United States Steel Corn. 46% 471/4 46% vVestinghouse Electric. 857/s 853/4 86 NEW-YORK Oct. 24 23 22 Londen Parys 4.91% 4-91% 4.91% 6.59% 6.59% 6.59^ GRAANNOTEERING LIVERPOOL, 24 Oct. Tarwe: Oct. 6/7 3/4, Dec. 6/3 3/4, Maart 6/01/2, Mei 6/— KON. NED. STOOMBOOT MIJ. ACHILLES, 24 Oct. v.m. i uur van Hamburg naar Amsterdam. AGAMEMNON, 23 Oct. van Lissabon naax Amsterdam. BOSKOOP, 23 Oct. n.m. 8 uur van Hamburg naar Antwerpen. CALYPSO, 23 Oct. van Algiers naar Barcelona CRYNSSEN. 23 Oct. n.m. 9 uur van Ponta del Gada naar Plymouth. FAUNA, 23 Oct. van Amsterdam te Bilbao. GANYMEDES, 23 Oct. van Panderma te Bourgas. HELDER, 23 Oct. van Carthagena naar Malaga. HERCULES, Middl. Zee naar Amsterdam, pass. 23 Oct. Gibraltar. HERMES, 23 Oct. van Istanboul n. Izmir. RHEA, 23 Oct. van Kopenhagen n. Gdynia. STELLA, 23 Oct., van Malta naar Alexandrië. TELAMON, 23 Oct. van Algiers naar Amst. ORPHEUS, 24 Oct. van Amst. via Rotterdam n. Middl. Zee. ULYSSES, 24 Oct. van Amst. via Rotterdam n. Middl. Zee. VULCANUS, 24 Oct. van Fiume n. Susak. ORESTES, 24 Oct. n.m. 4 uur van Bremen n. Amsterdam. TIBERIUS. 24 Oct. van Passages n. Santander. TRITON. 24 Oct. van Middl. Zee, laatst Duin- POSEIDON, 24 Oct. van San Carlos n. Amst* kerken te Amsterdam. ARIADNE, Amsterdam naar Middl. Zee, was 24 Oct. 9 uur 25 v.m. op 42 gr. N.B. en 10 gr. W. L MIJ OCEAAN MELAMPUS, Java naar Amsterdam, 23 Och. van Port Soudan. POLYPHEMUS, Amst. naar Java, 23 Oct. te Liverpool EURYB1ATES. Amst. naar Swansea, pass. 33 Oct. Prawlepolnt. CLYTONEÜS, Java naar Amsterdam, 22 Oct. te Singapore. POLYPHEMUS, Amsterdam naar Java, 23 Oct. te Liverpool. EURYBATES, Amsterdam naar Swansea, pass. 23 Oct. Prawlepolnt. CLYTONÉUS, Java naar Amsterdam, 22 Oct. te Singapore. KOTT. LLOYD INDRAPOERA, uitreis, 24 Oct, v.m. 8 UUT te Marseille. KOTA BAROE, 24 Oct. van Java te R'dam'. KOTA RADJA, 24 Oct. van Hamburg Ve- Rotterdam. DEMPO, 24 Oct. van Rotterdam te Batavia. KONINKL. PAKETV. MIJ. VAN REES, pass. 22 Oct. Thursday Island. OP TEN NOORT, 22 Oct. van Batavia n. Mel bourne. BARENTSZ. 22 Oct. van Batavia naar Saigon. NIEUW HOLLAND, 23 Oct. van Sydney naar Singapore. HALCYON LIJN STAD AMSTERDAM, 23 Oct. van Seriphos naar Oran en Vlaardingen. STAD ZALTBOMMEL, 23 Oct. van Sas van. Gent te Palermo. HOLLAND—AMERIKA LIJN STATENDAM, New York naar Rotterdam, 25 Oct, n.m. 8 uur 30 te Plymouth verwacht. SPAARNDAM, 23 Oct. n.m. van Rotterdam te New-York. DINTELDIJK, Rotterdam naar Pacific Kust, 23 Oct. van Londen. BINNENDIJK, uitreis, pass. 24 Oct. Antwerpen, Van Vlissingen. BOSCHDIJK. 23 Oct. van R'dam te Boston. EDAM, 24 Oct. van Rotterdam te Anwetpen. VOLENDAM, toeristenreis, 22 ct. van New-York te Kingston (J.). DELFTDIJK. 22 Oct. van Vancouver n. R'dam. BLOMMERSDIJK, Rotterdam' naar Quebec, was 23 Oct. 11 u. 30 v.m. 550 mijlen W. van Valencia. ROTTERDAM—Z.-AMERIKA LIJN. ALWAKI, thuisreis, pass. 23 Oct. Las Palmas. ALCHIBA, thuisreis, 23 Oct. van Victoria. VEREEN. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. HOLLAND—O.-AZUË LIJN. SEROOSKERK, thuisreis, 24 Oct. te Bordeaux. HOLLAND—AFRIKA LIJN. SPRINGFONTEIN, 24 Oct. van Hamburg te Amsterdam. DIVERSE SCHEPEN. MACUBA, Rotterdam naar Rouaan, pass. 22 Oct. Dungeness. ROTULA, Colon naar Avonm'outh, pass. 23 Oct. Barry Island. ARTEMIS, Constanza naar R'dam. 22 Oct. van Istanboul. DORDRECHT, 22 Oct. van New-York naar Manchester. LETO, 22 Oct. van Port Talbot te Quebec. JONGE ELISABETH, 23 Oct. van Barcelona te Londen. LINGESTROOM. Newport naar Swansea, pass. 23 Oct, Barry Island. TEXELSTROOM, 23 Oct. van Liverpool naar Manchester. HOOGLAND, 23 Oct. van Bremen te Shields. SCHEEPSBOUW. Het op de werf van Gebr. Van Diepen te Water hulzen, voor rekening van kapitein J. Fortuin te Stavoren. In aanbouw zijnde m.s. „Gerdina", ls met goed gevolg te water gelaten. De afme tingen van het schip zijn: lengte 37.50 M., breedte 6.65 M. en holte 2.70 2.70 M. (Medegedeeld door Simoons Co., A. van Vliet Zn. en L. Slijper) Van 3.30—4.30 uur Kon. Olie 196^—196 Philips 243 Ys243 H.V.A. 204 A'dam Rubber 101A Anaconda Beth. Steel Shell Tidewater Cont. Oil Cities Service IA Int. Tel. en T. 6 5/8 12 JZ5/8 23 A 6 5/8—9/16 6 7/16 13 15/16—14 Van 4.30—5.00 uur Kon Olie 195 7/8 Philips 243 A'dam Rubber 107 AA Anaconda Shell Cont. Oil 12 5/8 6 9/16—5/8 14

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2