Professor Giovanni Papini KATHOLIEKE BOEKEN PELTERIJEN Laatste Nieuws HET WIJKENDE LICHT EEN VROOLIJK BEKEERLING j OpÊnINGSCADËaU j Handgebreiden Angorahoed De opstand in Griekenland VRIJDAG 25 OCTOBER 1935 De Homerus derltaliaansche letterkunde HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE Prinses Juliana bezoekt Utrecht DE INDISCHE PERSBUREAU- KWESTIE Het V.P. houdt 1 Nov. a.s. op te bestaan Prof. Pirenne overleden BEVERWIJK HEEMSTEDE SANTPOORT Fantasiepantalon n/m cadeau! HILLEGOM VIJFHUIZEN Wij ontvingen dezen zeer aparten in effen en gemêleerde kleuren, de prijs hiervan is f 2.75 Wij vragen uw aandacht voor onze afdeeling welke bijzonder gesorteerd en uiterst voordeelig is VAN AMERONGEN'S DAMES-HOEDEN MAGAZIJNEN DAMMEN H. K. H. Prinses Juliana luisterend naar de rede van prof. Jordan bij de opening van het nieuwe laboratorium voor Physiologische Chemie aan de universiteit te Utrecht hedenmorgen. Naast de Prinses de oud-commissaris der Koningin van de provincie Utrecht de heer s* Jacob „Is er geen boodschap of brief gekomen van Giovanni Papini?" vroegen we bij aankomst in ons hotel te Florence. „Niets" was 't antwoord. We vonden 't vreemd, daar Papini wist hoe laat we arriveerden en altijd onmiddellijk komt of bericht zendt. We belden op. Geen gehoor, 't Werd hoe langer hoe vreemder. Vier dagen te voren had den we in Rome nog een brief van hem ont vangen: „Ik wacht u te Florence." Die brief was niet in het karakteristieke handschrift, maar op de machine getikt; hij verontschuldig de zich hierover door te melden, dat hij tijde lijk last had van zijn oogen. Op het afscheids diner den vorigen avond te Rome, had de re geering hem telegrafisch uitgenoodigd, maar de schrijver had bedankt „wegens ongesteldheid". Papini's afkeer voor reizen kennende, hadden wij niet veel waarde aan die ongesteldheid ge hecht. Maar nu werden we toch ongerust en belden Prof. Guido Manacorda op, of hij soms nader nieuws wist. „Weet u dan niet, dat Papini ziek is?" vroeg deze. „Wat scheelt hem dan?" „Men vreest voor zijn oogen." We konden 't, we wilden t niet gelooven. Blind worden en dat voor een schrijver in de volle actualiteit van zijn werk, juist nu dat hem de leerstoel te Bologna was toegewezen! „Waar is hij? In een hospitaal?" vroegen we nog nader. En toen Manacorda antwoordde, dat Papini thuis verpleegd werd, gingen we onmid- cellijk naar zijn woning. Het dienstmeisje deed open met een som bere uitdrukking, geen zweem van blijde her kenning. „Hoe gaat 't met il professore?" „Sta poco bene. Hij is niet erg goed," zei ze en liet ons in de bekende bibliotheek. Nog even kwam ze terug en verzocht ons vijf minuten te willen wachten. Onze spanning en onrust namen steeds toe. *t Was doodstil in huis, de drukkende stilte, die een ziekenkamer omgeeft. We keken elkaar aan en wisselden fluisterend'eenige woorden. De anders zoo voornaam ernstige olbliotheek met Papini's aangrenzende werkkamer zag er verlaten en doodsch uit, nergens een openge slagen boek of beschreven papier, geen cou rant, geen enkel teeken van activiteit. Midden op tafel prijkt de prachtige bronzen buste door Romanelli gemaakt en terwijl we het kunst werk opnieuw bewonderen, 'is 't of de peinzende kop van den schrijver iets innig droefgeestigs kiijgt. Suggestie? Misschien. Op den hoek van de tafel ligt een bril, achteloos neergeworpen, ais een onnuttig, overtollig ding. We kunnen onzen blik niet meer afwenden van dien bril; in onze verbeelding groeit hij uit tot een monsterachtig instrument, een grijn zend masker. Kan hij zelfs met dien sterken bril niets meer zien? Dan wordt ergens een deur geopend en een stap klinkt door de gang. 't Is zijn stap, maar hoe anders, hoe wankel, niets van de veerkracht er onvermoeiden werklust is er in te bespeuren. De bibliotheekdeur gaat open en Papini staat voor ons; zijn rechter oog is door een zwart verband bedekt, hij is ontroerd en stamels ver ontschuldigingen, dat hij ons liet wachten, niet van het station afhaalde, maar hij kon niet.... We laten hem niet verder uitspreken, vatten zijn hand en vragen dringend om nadere toe lichting over zijn oogen. Heeft hij pijn? Is 't zoo plotseling gekomen? Wat is er eigenlijk gebeurd? Papini laat zich vallen in een leunstoel, we dooven de lichten die hem zouden hinderen en bij een klein schemerlampje, dat achter hem geplaatst is zitten wij bijeen, terwijl hij begint te vertellen. „Ik heb te hard, te veel gewerkt. Ik was zoo als eiken zomer in de bergen en werkte aan mijn voordracht over Alfieri, die ik morgen te Turijn moest geven en aan vele andere dingen. Toen kwam die benoeming aan de universiteit van Bologna en de ontelbare brieven die be antwoord moesten worden, de voorbereiding van mijn inaugurale rede't was te veel. Op een dag toen ik zat te schrijven, bemerkte ik opeens, dat ik niets meer zag, het licht was weg uit mijn oog, uit mijn rechteroog, het bes te. Want mijn linker is al lang niet veel meer waard. Toen ben ik direct teruggegaan naar Florence om een oogspecialist te raadplegen." „En wat was 't oordeel?" „Voorloopig alle werk stop zetten, niets lezen, Ir. schemer zitten en een zeer strenge, zeer zware behandeling ondergaan. Men hoopt dat het licht zal terugkeeren, 't is een ernstige in wendige ontsteking." „Er is dus hoop." We herademen en spreken den schrijver moed in, vertellen van de prach tige genezing van den geheel blinden Axel Munthe, maar Papini blijft vol zorg. „Ik zie er een teeken in," zegt hij ernstig, „een vermaning, een straf', omdat ik te veel heb willen lezen, te veel onnuttige boeken heb verslonden. En misschien is 't ook een verma ning, dat ik dien leerstoel in Bologna niet had moeten aanvaarden, dien zetel niet waardig ben." Maar nu kunnen we hem geruststellen en vertellen alles wat Mussolini ons gezegd heeft over zijn boeken, die de Duce vol bewondering in alle onderdeelen besprak en we herhalen het gezegde van Mussolini: „Nu zullen we een prachtgeschiedenis krijgen der Italiaansche let terkunde. Wat een leerstoel te Bologna: na Pascoli en Carducci: Papini I" De schrijver is getroffen door deze waardee- Een allermerkwaardigst en buitengewoon onderhoudend boek is de levensroman van den Engelschen tuberculose-specialist Dr. Halliday Sutherland, die in of omstreeks 1922 tot het katholicisme bekeerde en een hartstoch- telijken strijd aanbond tegen de kinderbeper king. Dit boek verscheen in Nederlandsche ver taling van J. E. GorterKeyser bij de Zuid- Hollandsche Uitgeversmaatschappij te 's-Gra- venhage. Het is een paradoxaal boek. De titel, die in het Nederlandsch luidt: „En het leven ging verderdoet weinig vermoeden om trent den inhoud, de eerste hoofdstukken wek ken den indruk, dat men hier wederom te doen heeft met het heden geliefkoosde genre van den dokters-roman, zooals dat sinds het wereld succes van „De Geschiedenis van San Michele" door Axel Munthe overal ter wereld vervaar digd werd in de laatste jaren. Van deze ietwat griezelige chloroform-romantiek moet men een liefhebber zijn. Al spoedig blijkt echter, dat Sutherland niet vanwege de witte doktersjas aan het mijme ren en gedenk-schrijven sloeg. Zijn humor, zijn vriendelijk droge kijk op het leven, zijn kern gezonde Schotsche nuchterheid, zijn liefhebberij voor de zeilsport teekenen hem als een men- schen-type, dat niet zoo maar in-het-wilde-weg een verhaaltje maakt van zijn leven, terwijl de eigenlijk gezegde letterkundige aandrang niet bijster groot zal geweest zijn, al heeft de man een eigen, prettigen stijl. Hij wil zijn „pad naar Rome" op kaart bren gen. Maar als het er op aankomt, te zeggen, hoe hij nu eigenlijk bekeerd is, voelt hij de onmogelijkheid van deze onderneming en daar om vertelt hij eenvoudig zijn heele leven, met alle vroolijkheid, allen angst en alle zonderlinge ontmoetingen. Terloops vindt hij de gelegen heid zijn meeningen te zeggen over allerlei menschen, zaken, toestanden en gebeurtenissen en menigmaal kan men met de meeningen van dezen weinig illusionistischen Schot zijn voor deel doen. De vertaalster leverde knap werk. Ze moet heel wat kennis hebben van de beide talen Engelsch en Nederlandsch om al dje technische termen van de geneeskunde, dezeilsport en de paardenrennen passend te kunnen overzet ten in een prettigen, pittigen stijl. Met speci fiek Roomsche uitdrukkingen sukkelt ze wel eens. Een katholiek „zendeling", waarover sprake is op blz. 226 heet beter „missionaris"; bij het woord „zendeling" denkt de Nederlands#he katholiek steeds aan een Protestant. Een Jezu- iet, die in het Engelsch Father Keating heet, wordt in onze taal aangesproken als Pater Kea ting, niet als Vader Keating. Minder juist zijn ook eenige mededeelingen van den auteur. De seminarie-tijd duurt niet zeven jaar, zooals hij beweert op blz. 296, doch gewoonlijk zes jaar. Het optreden van Pius X gedurende den oorlog is kort geweest, bedoeld wordt dan ook Benedictus XV, op bl. 303, of schoon de mededeeling boven aan blz. 304 wederom slaat op Pius X. Een pastoor met een baard als op blz. 323 komt te Parijs niet voor, de „pastoor" was een „geestelijke", n.L een ordesgeestelijke, vermoedelijk van de Vreemde Missiën. Deze kleinigheden merken wij op, omdat vaak in boeken over het katholicisme zulke foutjes worden begaan, terwijl ze meestal te vermijden zijn. Overigens verdient dit heerlijke, vlotte en onderhoudende boek warme aanbeveling aan alle volwassen katholieken. Het staat vol ver standige idééën en men leest het met groote pret, ook al wegens de uitstekende anecdoten, welke de dokter terloops vertelt. De man heeft een vroolijk, zeer innemend karakter, is niet dweepzuchtig, noch zoetelijk, maar spreekt de taal van het gezond verstand, ook in zijn kri tiek op de hedendaagsche maatschappij en vele harer instellingen. Boeken van Marietti Het groote katholieke handelshuis van Ma rietti te Turijn zond ons wederom een reeks uitgaven, die grootendeels voor seminariestudie of clericaal gebruik is bedoeld. Een goed devotie boekje voor- priesters en kloosterlingen werd samengesteld door Dom Germanus Prado O.S.B., die n.l. prachtige gebeden putte uit den litur- gischen ritus van de oude kerken. Sommige dezer gebeden, speciaal uit den mozarabischen ritus treffen door dichterlijken eenvoud en aan grijpende godsvrucht. Degene, die dit werkje gebruikt, zal zijn gebedsleven verfrisschen, zich lavende aan zuivere bronnen. Het boekje heet „Devotionale pii clerici et religiosi". De „Circulus philosophicus" van prof. O. Car- bone werd voortgezet in een tweede deel, gewijd aan de Ontologie. De objectie- en weerleggings methode van dezen schrijver kunnen wij niet bewonderen, ze compliceert de moeilijkheden noodeloos en maakt het onderricht in de wijs begeerte te zeer tot een behendigheid van het vernuft. Bij de lezing gaat men onwillekeurig zoeken, of wel alle mogelijkheden tot objectie benut zijn en dan vindt men er nieuwe, rioode- looze tegenwerpingen bij, zonder in de weerleg ging ook maar het geringste belang te stellen. Aan schranderheid ontbreekt het den schrijver niet, maar dat hij de materie behandelen zou „juxta methodum Scholasticam" is meer schijn dan werkelijkheid. Zijn boek is niet frisch en zal de Nederlandsche seminaristen zeker niet aantrekken, al kunnen de bolleboozen onder hen er een sportief genoegen in vinden, de spelin gen des vernufts te volgen en al valt er natuurlijk uit de 600 bladzijden heel wat te leeren Ook de „Institutiones Juris canonici" van P. Matthaeus a Coronata O.M.C. en het „Tractatus Canico-Moralis van prof. Felix Capello S.J. werden voortgezet in nieuwe deelen; voorts ver scheen een handig rituaaltje om de toedienin gen der H.H. Wijdingen te volgen. Het moraal boek van prof. Capello is aan het derde deel van de tweede afdeeling „De Sacramentis". Dit deel behandelt de priesterwijding en bevat een interessante paragrafen-reeks over de wijdingen in de Oostersche kerken. De stof is met groote uitvoerigheid behandeld. Nederlandsche uitgaven nieuw studenten-zangboekje van den katholie ken Limburgschen Studentenbond, uitgegeven op initiatief van den bondsvoorzitter Jac. Zeyen en onder toezicht van den moderator, prof. Jac. Jansen van het Seminarie te Roermond. Het boekje werd gedrukt door Nirota te Amsterdam. Als weldra te verschijnen worden aangekon digd: Een bundel novellen van den dichter A. J. D. van Oosten, welke onder den titel „Slagen op de ruit" het licht zal zien bij Teulings' Uit geversmaatschappij te 's-Hertogenbosch Men kent de belangstelling van dezen schrijver voor sociale problemen. In zijn bondig proza, dat in de tijdschriften verscheen, kreeg men reeds een voorproef van wat deze novellen beloven. Van Jan Engelman verschijnt bij van Mun- ster's uitgeverij te Amsterdam een bundel op stellen over kunst en gewijde kunst onder den titel „Tympanon". Een aardige verrassing zal het zijn, den nieuwen bundel te ontvangen van het katholieke „stoute meisje" Mien Proost, naar wij uit het jaarboek „Kristal" vernemen een pseudoniem van Hans M. Klomp, geboren te Amsterdam in 1902. De bundel zal heeten „Tot Slot" Uitgevers zijn Ntjgh en van pitmar te Rotterdam. Simultaan-wedstrijd te Hillegom Zondag 27 October speelt de heer W. J. van der Voort, uit Nieuw-Vennep voor de damclub O. D. S. in het Gezellengebouw te Hillegom een simultaan-wedstrijd ter propageering van het damspel, voor leden en liefhebbers. Elke damspeler is welkom en kan ook tevens deelnemen aan deze simultaan-séance. Men gelieve bord en schijven mede te brengen. Aan vang 8.15 uur. ren, waaronder generaal Panaghiscaos, gearres teerd en naar de eilanden in de Aegeische zee verbannen. Bovendien zijn in Athene nog 450 andere per sonen gearresteerd. Zij woont opening van laboratoria by BATAVIA, 25 Oct. (Aneta). Op verzoek van de Ned.-Indische regeering aanvaardde de Pre sident van de Javasche Bank, Mr. Dr. G. G. van Buttingha Wichers de opdracht tot opening van een nieuw overleg tusschen het Persbureau Aneta en de dagbladen welke het Vereenigd Persbureau (V.P vormden. Een compromis is tot stand gebracht, hetwelk zoowel het bestuur en de aandeelhouders van Aneta als de V.P.. bladen volkomen bevrediging schenkt, en alle waarborgen bevat voor de bevrediging van de geheele Ned.-Indische Dagbladpers. Met 1 November a.s. houdt het V.P. op te bestaan, terwijl de naam Aneta gewijzigd zal worden in Algemeen Nederlandsch-Indisch Pers bureau Aneta, bij verkorting te noemen „Anip Aneta". Heden heeft H. K. H. Prinses Juliana een bezoek gebracht aan Utrecht en daar de ope ning van twee nieuwe laboratoria, die behooren tot het complex der Rijksuniversiteit, bijge woond. Ten huize van den Commissaris der Konin gin gebruikte zij de lunch. BRUSSEL, 24 Oct. (A.N.P.) De bekende Belgische historicus professor Henri Pirenne is op bijna 73 jarigen leeftijd te Brussel overleden. Dr. H. Sutherland Een hoekje van de tentoonstelling welke te Nijmegen wordt gehouden ter gele genheid van het Nat. Katholiek Congres ter bestrijding van de jeugdwerkloosheid Hij eischte steun Een werklooze, die eenigen tijd geleden naar de Rijkswerkverschaf- fing was gezonden, maar na een paar dagen weer teruggekeerd was, vervoegde zich Woens dagmorgen op het bureau van Maatschappelijk Hulpbetoon en eischte ondersteuning. Deze kon hem niet verleend worden, omdat hij het werk vrijwillig in den steek gelaten had. De jongeman weigerde daarop het lokaal te verlaten. Tenslotte werd hij met geweld ver wijderd, hetgeen met hevig verzet gepaard ging Na in het politiebureau opgesloten te zijn ge weest, werd hij des middags op vrije voeten ge steld. Er is proces-verbaal tegen hem opge maakt. Verkoopingen Gistermiddag werden in hotel „Oud Meerensteijn" ten overstaan van Notaris J. H. Bremmers, publiek geveild: 4 woonhuizen met schuurtjes en erven aan de Verlengde Groenelaan nrs. 71, 73, 75 en 77, te Wijk aan Duin, groot 690 ha. en eigendom van C. A. Duiker. Kooper D. Koet, Haarlem, voor f 12.010. In het veilinggebouw ,,'t Centrum" werd ten overstaan van Notaris G. D. Boerlage geveild: een dubbel woonhuis met broeikas, kleine en groote bloembollenschuur en tuingrond aan den Galgeweg 13 te Wijk aan Duin, samen groot 1.16.35 H.A. en eigendom van Mej. A. v. Eerden. Kooper Hilbers, Beverwijk, voor f 6425. De loonen van het gemeentepersoneel De Ned. Bond van personeel in Overheidsdienst heeft aan den gemeenteraad een adres gericht met verzoek, de door B. en W. ingestelde her ziening der loonen niet te aanvaarden, op grond van de bezwaren, Welke de organisaties tegen de methode hebben, die door B. en W. bij de berekening der loonen is gevolgd. „Algemeen Belang" In de Dinsdagavond gehouden vergadering van de Coöp. Bakkerij „Algemeen Belang" deelde de voorzitter, de heer J. Comis, mede, dat de steeds slechter wordende tijdsomstandigheden het bestuur genoopt heb ben, ingrijpende bezuinigingsmaatregelen te tref fen. Zoo is men genoodzaakt geworden om 2 leden van het personeel te ontslaan. Een voor stel van het bestuur om aan de ontslagenen een wachtgeld uit te keeren, waarvan de helft door het personeel zou worden betaald, is door de meerderheid van het personeel verworpen. Door den accountant, den heer H. Reynders, werd een rapport uitgebracht van den toestand van het bedrijf, die niet bepaald ongunstig is. Evenwel zal met de reorganisatie moeten worden voortgegaan. Hiertoe werd besloten. Tot bestuurslid werd gekozen de heer G. Faber. Openlucht filmvoorstelling Het bestuur van de Harddraverij-Vereeniging Beverwijk en Omstreken heeft het plan geopperd om Zater dagavond uit erkentelijkheid voor de groote medewerking, van de zijde van het publiek bij de gehouden harddraverij ondervonden, een openlucht filmvoorstelling te houden, waarbij de film van de harddraverij zal worden afge draaid. Deze filmvoorstelling wordt gegeven Zater dagavond en begint te ongeveer half negen uur op het stationsplein. Het programma, dat ook nog enkele andere mooie films bevat, zal worden afgewisseld door eenige muzieknummers van de Beverwijksche Harmoniekapel. Mochten er nog eenige loten terug zijn ge komen, dan zullen deze dien avond voor het laatst nog worden aangeboden. - Wijziging Iegesverordenlng B. en W. heb ben overwogen, of, nu uit het afgeven van ventvergunningen voor de politie belangrijk meer werkzaamheden voortvloeien, van de be langhebbenden een zeker bedrag aan leges mag worden gevorderd. Het komt hun voor, dat te gen een billijke bijdrage geen bezwaar behoeft te bestaan. Wellicht kan deze bijdrage boven dien eenigermate als rem op een te groot aantal aanvragen werken. In de betrekkelijke circulaire van den Mi nister van Binnenlandsche Zaken over het ventverbod, geeft deze te kennen, dat de vol gende heffing billijk wordt geoordeeld. Voor ventvergunningen met een geldigheids duur van: a. een dag f0.15; b. een maand f 1; c. een jaar f 5. B. en W. achten het niet noodig dat voor hun gemeente andere bedragen worden be paald en stellen daarom voor, deze in de leges verordening dezer gemeente op te nemen. Folklore In Santpoort wordt Donderdag 31 October te tien uur des morgens de tradi- tioneele veiling gehouden van de z.g. kerkpin- ken, ditmaal zeven in getal. Dit zal geschieden op het plein voor de R. K. kerk aan de Frans Netscherlaan. Wegens opening van onze nieuwe zaak te I Amsterdam, Ceintuurbaan 115, ontvangt J I iedere kooper in onze zaak te Haarlem J I bij aankoop van le klas WINTERJAS J S naar maat f 30. E.ngelsche E.enheids-K.Ieermakerij GROOTE HOUTSTRAAT 88 t/o Haarl. Dagblad Telef. 16176 j S Prima costuum naar maat a f 40. I met 2 pantalons Vraagt U stalen j j Filialen te AMSTERDAM en HILVERSUM Gemeenteraad Donderdagmorgen verga derde de raad der gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude onder voorzitterschap van burgemeester L. H. Simons. Gedeputeerde Staten hadden verzocht het be sluit inzake den verkoop der O. L. School in den Houtrakpolder in te trekken, waarop B. en W. afwijzend adviseerden. De heer BIESHEUVEL deed het voorstel de O. L. School publiek te verkoopen, hetgeen met 7 tegen 4 stemmen werd verworpen, Waarmede het voorstel van B. en W. werd aangenomen. Een nota van den burgemeester, naar aanlei ding van den uitleg van de meerderheid van B. en W. van een ontheffingsbepaling uit de Bouw verordening ontlokte een breedvoerige discussie Na uitvoerige discussies werd een commissie, bestaande uit de heeren De Graaff, Tabak en Polderman ingesteld, die een onderzoek zal in stellen naar deze onverkwikkelijke zaak. Besloten werd vervolgens een herziening van het uitbreidingsplan Halfweg, in verband met he nieuwe overbrugging van de Ringvaart, te doen voorbereiden. De heer VAN DUIJNHOVEN stelde voor de vermakelijkheidsbelasting niet per uitvoering te heffen, doch op den entréeprijs. De heer TABAK wilde de lage entréeprijzen van belasting vrijstellen, in tegenstelling met het voorstel van B. en W., die de belasting hierop wilden verdubbelen. De heer BIESHEUVEL meende, dat voor ver makelijkheden een behoorlijke belasting behoort te worden geheven. De VOORZITTER antwoordde, dat B. en W. bereid zijn op alle prijzen een belasting van 20 pCt. te heffen, zonder onderscheid van den entréeprijs. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. De voorzitter sloot hierop de vergadering. Jubileum E. H- B. O. Onder groote be langstelling herdacht de E.H.B.O. Woensdag avond in Hotel Flora haar 5-jarig besiaan, Onder de vele aanwezigen merkten wij op mevr. Pont, weth. Klaver, verschillende raads leden en andere autoriteiten. Namens het gemeentebestuur bracht Weth. Klaver (de burgemeester was verhinderd) de felicitaties en de waardeering van het college over. De heer Th. Jonkheer bood namens het comité Ouden van Dagen een zuurstof-mstal- latie-apparaat aan, waarvoor het benoodigde geld door de donateurs der EHBO was bijeen gebracht. Dr. ten Hoopen voerde namens de heeren doctoren het woord, die vol lof en waar deering zijn voor den menschlievenden arbeid der leden. De voetbal vereeniging „Hillegom" bood bü monde van den heer F. de Groot een fraaie bloemenmand aan als dank voor de bij wedstrijden verleende hulp, terwijl de heer D. E. Nieuwenhuis namens Vreemdelingenverkeer hartelijke woorden sprak. Vervolgens werd door de leden in een de monstratie-wedstrijd de arbeid der vereeni ging vertoond in de behandeling van een serie ongelukken, onde,r groote belangstelling der aanwezigen. De vier plaatselijke medici fun- feerden daarbij als jury. Winnaar werd groep II, leider H. J. Warmerdam, met 198 punten. Tenslotte gaf men nog onder veel hilariteit een demonstratie, hoe vroeger een ongeluk werd behandeld, terwijl de winnende groep daarna toonde hoe het nu geschiedt. Het verschil was wel groot. Het is een succesvolle avond voor de veree niging geweest. Andijvie ontvreemd De tuinder v. d.Vlugt aan den Vijfhuizerweg heeft aangifte gedaan bi) de Rijkspolitie, dat van een partij andijvie die aan de Ringvaart stond, een paar kisten zijn ontvreemd. Anegang 24 Frankestraat 3-5 (Gedeeltelijk gecorrigeerd) De leider gearresteerd ATHENE, 25 Oct. (DNB) Van wel ingelichte Grieksche zijde wordt me degedeeld, dat de leider van de re- publikeinsche partij, Papandreyos, een omwenteling op touw heeft ge zet. Hij is door de politie in zijn hotel te Athene gearresteerd. De regeering heeft onmiddellijk drie torpedo jagers met 2000 soldaten aan boord, naar het eiland Kreta gezonden, waar 30.000 Republikei- nen naar de wapenen zouden gegrepen hebben. In Athene zelf zijn 50 republikeinsche officie- nng van Mussolini, die hem steeds een goe de vriend is geweest en hij wil nog allerlei uit dat onderhoud vernemen. Het beurt hem wat op. Dan komt mevrouw Papini binnen, zij heqft tranen in haar oogen, ze heeft zware, angstige dagen beleefd. Terwijl de mannen verder pra ten vertelt zij mij over de pijnlijke behande ling; om den anderen dag wordt het zieke oog ingespoten, 't is een straffe kuur en ontzettend pijnlijk. Men geeft hem dan ook cocaïne-inspui- tingen om de pijn draaglijker te maken. Op 't oogenblik kan men nog niets zeggen over de resultaten, maar er is hoop, er is hoop! We klampen ons allen aan dat woord vast. En bij Papini ontwaakt weer z'n gevoel voor humor: „Anders heb ik nog kans de Homerus te wor den der Italiaansche letterkunde." Maar in deze zinspeling op den blinden Griekschen zanger ligt iets wrangs. Mevrouw Papini brengt snel het gesprek op onze plannen. Wij moeten vertrekken den vol genden dag. Maar dit wordt niet toegelaten. Zondag is juist een „vrije" dag, Giovanni heeft dan geen inspuitingen en hij heeft er zich zoo op verheugd om dien dag samen te zijn. We ne men het besluit 's nachts door te reizen om die enkele uren in Florence te winnen. Den volgenden dag is 't inderdaad een vacan- tiedag. De schrijver, bevrijd van de pijn der behandeling is veel opgewekter. We lachen en schertsen als vroeger. Hü vertelt van zijn werk. de geschiedenis der Italiaansche letterkunde die binnenkort verschijnt en over de inaugurale rede te Bologna, welke hij geven zal wel met eenig uitstel over het onderwerp Mi chel Angelo, een figuur die Papini steeds zeer na aan het hart ligt. Vandaag is zijn blik weer op een betere toekomst gericht. En terwijl buiten de zon nog in felle zomer stralen schittert, zitten wij bijeen in het ge temperd licht van de kamer, rond den disch in een sfeer van warme vriendschap, die warmer is dan ooit in deze uren van beproeving. En Papini verzoekt .mij een brief voor hem te willen schrijven aan de Amerikaansche ver taalster van zijn Dante Vivo, die hem zulke sympathieke woorden schreef van meevoelen in deze voor Italië zoo bewogen dagen. Dat meevoelen met zijn land deed hem oneindig veel goed. Gezeten aan de tafel, waar zoovele meester werken ontstonden, schrijf ik aan die onbe kende vrouw in het verre overzeesche land en voel den band, die tusschen ons geweven wordt, door de figuur van den middeleeuwschen Flo- rentijnschen dichter, dien Papini zoo levendig geteekend heeft en zoo naar onzen tijd toe baalde. Als we heengaan zegt Papini: „Kom terug in her. voorjaar, in de Goede Week. Dan hij legt zijn hand op'den schouder van zijn vrouw, die hij zoo dikwijls vol dankbaarheid zijn en gelbewaarder noemt „dan vieren we met ons vieren ons Paaschfeest in den Sint Pie- ter!" Moge inderdaad het feest der opstanding voor hem beteekenen de verrijzenis van het Licht! ELLEN RUSSE. Giovanni Papini

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 9