Met een wapenconvooi naar Addis Abeba Vredesgeruchten De fronten in Abessinië Het nieuws van heden IJVERIGSTE AMBTENAAR IS DE NEGUS Ministercrisis in Spanje? De toestand in Griekenland DE BAROMETER Graaf Vinei vertrekt VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 26 OCTOBER 1935 - AVONDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: IWoor Haarlem en Agentschappen per pol^l\wTdLÏÏ3k5rb?vlfru1tL5|Llingr DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SrAARNESTAD. HAARLEM - TELEFOON 13866 Langs den spoorweg en de kara vaanwegen bereiken thans groote wapentransporten de hoofdstad Goede behandeling der krijgsgevangenen Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii| Italië naar de vloot- conferentïe Heeft Italië den Negus tot vredes onderhandelingen uit- genoodigd? Negus te vinden voor een wapenstilstand DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Versnelde voorbereiding van het offensief De gevechten in Ogaden Op zoek naar gouderts Plechtigheden te Adoea Voorbereidingen tot nationaal feest, doch geen onrust De Italianen hebben hun stellingen achter Aksoem en Adoea geweldig versterkt. Een brug over de Marei Engeland weer pessi mistischer Bolivia en Paraguay Communistische actie in Zuid-Wales Ernstige botsingen binnen af zien- baren tijd gevreesd Begeleid door een afdeeling keizerlijke garde INSTITUUT F N S A I D Hoofddirectie: Tol- 1H3U1UU1 C..11.J.A.1.U, steegslngel 54, DtrecUt Ruim 600 scholen ln Nederland. België en koloniën geven les volgens onze methode. DAMES EN MEISJES MAAKT ZELF OW KLEEDING. Zendt bon en 25 cent aan postzegels en U ontvangt een mooi boek met rnlm 100 maten en modellen en tevens een gratis apparaat om U te laten zien hoe gemakkelijk onze methode ls. modevakschool e. n. s. A. I. D. BUN Tolsteegsingel 54 Utrecht Naam: Adres: NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADDIS ABEBA, 24 Oct. 19355 De V. P. B.-correspondent André Lateilhade schrijft: In verband met eenige persoonlijke aangelegen heden, die uw correspondent op 't Fransche gezantschap te Addis Abeba moest afwik kelen, heeft hij zijn tenten weer opgeslagen in hotel „Imperial", waar de ijverige Zwitsersclie directie en de uitstekende Engelsche kok zich alle moeite hebben gegeven om hem zijn in Har- rar doorgestane nooden te doen vergeten. In de stad zelf is zoo goed als niets veranderd, of het moest zijn, dat velen van mijn collega's het hotel verlaten hebben, om evenals ik eenigen tijd geleden naar Harrar te vertrekken, in ver band met het weinige nieuws, dat er in de hoofdstad is te krijgen. Uw correspondent zal hen trouwens zoo spoe dig als daartoe de gelegenheid bestaat nareizen. Wanneer dit zal zijn staat nog niet vast, want van een geregelden dienst is op de lijn Adcus AbebaDzjiboeti sinds lang geen sprake meer. De trein, waarmede ik twee dagen geleden uit Harrar naar de Abessinische hoofdstad gereisd ben, bestond geheel uit goederenwagens, die door Abessinische gardisten streng bewaakt wer den, Alle waren volgeladen met kisten ammu nitie en wapens. Aan de mogelijkheid van een ontploffing heb ik gedurende de reis maar niet gedachtSinds de opheffing van het wa penembargo bereiken trouwens ook veel wapens en munitie Addis Abeba langs de karavaan wegen. Het meerendeel daarvan stamt uit Bel gische fabrieken, Cockeril en Herstal Liège, maar veel is ook van Japanschen oorsprong. De heeren wapenfabrikanten schijnen er ove rigens de lucht van gehad' te hebben, dat het wapenembargo opgeheven aou worden, want groote voorraden moeten in Dzjiboeti en Zeilah opgeslagen hebben gelegen. Het ware anders on mogelijk, dat deze zendingen reeds zoo spoedig de Abessinische hoofdstad bereikt hadden. Al deze wapenen werden verkocht aan de stamhoofden, die, gehoor gevend aan het mo bilisatiebevel van hun keizer, hier nog steeds met hun troepen aankomen, om van hieruit naar de verschillende fronten gestuurd te wor den. Het meerendeel van deze troepen wordt thans, in tegenstelling met vroeger, naar het 1 VERWACHTING: Meest matige, later E wellicht toenemende Noordelijke tot Westelijken of Zuid-Westelijken wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, aanvankelijk weinig of geen, later eenige kans op regen, zachter. Hoogste barometerstand: 774.3 te Vardö. Laagste barometerstand: 730.8 te Seydisfjord E Zon op 6.44, onder 4.43. Licht op 5.13. Maan op v.m. 5.52, onder n.m. 3.46. E Nieuwe Maan 27 October 10.35 v.m. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiii MADRID, 26 Oct. (Reuter). Gisteravond vroeg was men in Spaansche politie ke kringen bijna eenstemmig van oordeel dat er een ministercrisis zou ontstaan als gevolg van de beschudigingen van den buitenlander Daniël Strauss Inzake de onwettige verleening van speelvergunningen. Inderdaad stemmen van particuliere zijde ontvangen vertrouwelijke inlichtingen hierin overeen, dat althans enkele van de beschuldi gingen die Strauss geuit heeft, op waarheid berusten. De persoonlijkheden welke in de beschuldi gingen genoemd worden, zijn lid van de radi cale partij, hetgeen ongetwijfeld het prestige dezer partij zal verminderen. Men acht het vrijwel zeker, dat het kabinet zal aftreden, na de debatten, die zullen worden gevoerd naar aanleiding van het rapport der enquête-commissie, indien althans president Zamora het niet reeds raadzaam oordeelt de crisis te doen uitbreken zoodra hij kennis heeft genomen van het rapport. ROME, 25 Oct. (A. N. P.) Van bevoegde Italiaansche zijde wordt met betrekking tot de door Engeland aan Italië gerichte uitnoodi- ging deel te nemen aan de vlootbesprekingen, v/elke in December te Londen zullen worden gehouden, verklaard, dat men zal kunnen reke nen op het toestemmend antwoord van Italië. Men voegt er aan toe, dat het Italiaansche standpunt nopens de vlootkwestie uit vroegere besprekingen bekend is, doch men schijnt hier geen bijzondere verwachtingen te hebben van het resultaat er van. zuidelijk front gedirigeerd, zoo mogelijk met den trein tot Harrar of Diredaoea, of anders met vrachtauto's, waarvan het Abessinische leger er meer bezit, dan men zou veronderstellen, en te voet. Gewoonlijk worden deze troepen nog voor hun vertrek door den keizer geïnspec teerd, waarbij zich de gebruikelijke tooneeltjes afspelen. Uitroepen als: „Wij zullen voor u sterven, keizer" en „Wij zullen den hyena's de lijken van onze vijanden toewerpen" weerklin ken en dan marcheeren zij den indringer, die hun het land wil ontrooven, tegemoet. Ook het binnenland begint thans iets van den oorlog te bemerken. Bij keizerlijk de creet is er in Addis Abeba en de andere Abessinische steden 'n requisitie-commissie ge ïnstalleerd, die het recht heeft, goederen en wa ren van iederen aard, waaraan 't leger behoefte heeft, tegen vergoeding van een billijken koop prijs in beslag te nemen. Het keizerlijk decreet, waarbij deze commissie benoemd werd, begint met de volgende woorden: „Wij, Haile Selassie, onoverwinnelijke leeuw uit den stam Juda, uit verkorene van denHeere, bevelen bij dezen...." In de eerste plaats is men van meening, dat d.e eventueele voorstellen van Mussolini nog geen concreten vorm, die voor bespreking vat baar is, hebben aangenomen. Bovendien valt in de van Britsche zijde tot uiting komende stemming in de laatste 24 uur wederom de neiging tot een meer pessimistische beoordeeling van den toestand waar te nemen. Het Duitsche Nachrichten Bureau deelt in ver band met onderhandelingsvoorstellen, welke Mussolini gedaan zou hebben, mede, dat die niet te Addis Abeba zouden ontvangen zijn. Volgtens door dit bureau ontvangen berichten zou men in tegendeel van meening zijn, vooral ln Engelsche diplomatieke kringen, dat de rust, die op het oogenblik heerscht, de stilte vór den storm is. In diplomatieke kringen gelooft men, dat in Nov. de strijd met bijzondere hevigheid zal wor den hervat, daar Engeland vastbesloten is, de Roode Zee te blokkeeren, want Aden, zoo ver klaart men, is reeds voor elk verkeer afgesloten, nadat de vrouwen en kinderen waren geëva cueerd. ADDIS ABEBA, 25 October. Het Italiaansche leger in het Noorden zet de voorbereidingen voor zijn offensief in versneld tempo voort, hetgeen het bericht schijnt te bevestigen, dat een opmarsch in het voornemen zou liggen op Maandag a.s., den verjaardag van den fascis- tischen marsch naar Rome. Het is weinig waarschijnlijk, dat de Abessini sche legers slag zullen leveren om het Italiaan sche oprukken naar Makalle te stuiten, aange zien geen enkele formatie van belang deze stad dekt. Ras Seyoem zal ongetwijfeld er de voor keur aan geven te trachten flankaanvallen te doen, een tactiek, die hij reeds, zij het overigens ook zonder succes, ten Westen van Aksoem heeft toegepast. Te Gorrahei zijn eenige in staat van uitput ting verkeerende overlevenden aangekomen van de garnizoenen der beide Abessinische posten Sjelabo en Tafere Katama in Ogaden. Volgens uit Gorrahei draadloos naar Addis Abeba ge zonden berichten hebben de garnizoenen van deze beide plaatsen hardnekkig tegenstand ge boden aan de Italiaansche aanvallen, die ge steund werden door een luchtbombardement. De posten werden omsingeld door uitgebreide troepen infanterie en mitrailleurs, die een hevig vuur openden. Met groote hardnekkigheid heb ben de Abessiniërs zich verdedigd, maar ten slotte, toen de garnizoenen bijna geheel vernie tigd waren, hebben de overlevenden de posten in den steek gelaten en, onder dekking van de duisternis, de vlucht genomen. Enkelen slaag den er in Gorrahei te bereiken. De val van de genoemde Abessinische posten is vanavond offi cieel te Addis Abeba bekend gemaakt. Men meent voorts alhier te weten, dat de Italianen tanks en pantserauto's samentrekken op een veertigtal kilometers van Gorrahei en dat het Abessinische garnizoen van deze plaats gealarmeerd is. Men verwacht, dat over enkele uren de aanval ontketend zal worden. De Italia nen zijn meester van de strategische punten ten Ruiden van Gorrahei. Men gelooft, dat het in het Italiaansche voornemen ligt om na de in neming van Gorrahei den opmarsch voort te zetten naar Sasabaneh met gemotoriseerde af- deelingen, waarbij de zuivering zou worden overgelaten aan de infanterie, evenals het in nemen van de secundaire Abessinische posten op de flanken van het oprukkende leger. In het door de Italiaansche troepen bezette gebied in de provincie Tigre is men bezig met een onderzoek naar de aanwezigheid van mine ralen, speciaal goudhoudend erts. Voor het verrichten van hét ruwe werk wor den gevangenen en vrijgelaten slaven gebruikt. Binnenkort zal men op rationeele wijze het gouderts gaan exploiteeren, dat zich over een afstand van 80 K.M. tusschen Corbaria en Tac- lesa uitstrekt. De Australische minister-president Lyons heeft den Volkenbond medegedeeld, dat Austra lië bereid ls de sancties op den door de coördi natiecommissie vast te stellen datum geheel in toepassing te brengen. De firma Swift Co te Montevideo, leveran ciers van corned beaf (vleesch in blik), heeft alle leveranties aan Italië gestaakt. De correspondent van Daily Telegraph bij het Italiaansche leger seint, dat de Italianen een munitievoorraad van drie maanden zouden heb ben buit gemaakt op de legerafdeeling van Ras Seyoem. Maandag a.s. zal generaal De Bono dfen straat weg van Decamere naar Massaua openen. De Pauselijke Vicaris, Mgr. Celestino Cattaneo, zal in tegenwoordigheid der troepen een openlucht-mis celebreeren. Na de inwijding zal de trekking plaats vinden van de loterij ten bate van de ar beiders, die in de vlakten werken. Alle burgerlijke en militaire autoriteiten zullen de plechtigheden bijwonen. ATHENE, 25 Oct. (Reuter) Het officieuze Atheensche telegraafagentschap publiceerde Vrijdagavond de volgende uiteenzetting over den toestand in Griekenland. De openbare meening in Griekenland, waar men zich bezighoudt met de voorbereidingen voor het feest van den 26en October, den her denkingsdag van de inneming van Saloniki in 1912, was ten hoogste verbaasd te vernemen, dat in het buitenland geruchten in omloop waren over zoogenaamde „onrunten" op het eiland Kreta, het zenden van troepenversterkingen en andere opzienbare nieuwtjes van die strekking. Wel zijn militaire afdeelingen, zooals dit steeds ten tijde van verkiezingen geschiedt, ook thans, niet alleen naar Kreta, doch ook naar alle eilanden en provincies gezonden, ter ver sterking der plaatselijke ordebewakers en voor het handhaven van de rust tijdens het referen dum, waarvoor de regeering zich borg gesteld heeft voor een onpartijdige uitvoering. Waarschijnlijk hebben deze geheel en al nor male troepen-verplaatsingen aanleiding gegeven tot de in het buitenland in omloop zijnde ge ruchten. In elk geval staat vast. dat er volkomen rust heerscht zoowel op Kreta als in het overige Griekenland. Minister-president Kondylis zal bij deze ge legenheid een groote rede houden, waarna de militairen zullen defileeren voorbij het gedenk- teeken van den onbekenden soldaat. Athene, Saloniki en de overige steden zijn reeds met nationale vlaggen en de emblemen van het koningschap getooid. De keizer zelf zal zijn troepen thans spoe dig volgen. Op 't binnenhof van 't Gibi, 't keizerlijk paleis, staat zijn geheele bagage reeds voor de verzending naar Dessié gereed. Bovendien zijn reeds alle maatregelen voor zijn vertrek genomen. Het is echter nog twijfelach tig, of ook de keizerin hem op zijn tocht «tl vergezellen. Tusschen de verschillende raads zittingen en belangrijke besprekingen onder zoekt de keizer de nieuw aangekomen voorra den munitie en wapens, maakt ln zijn vliegtuig inspectietochten en is als tevoren de ijverigste ambtenaar van zijn land. Zijn afwezigheid van Adais Abeba ziet- men, hoewel alle zaken uit stekend geregeld zijn, zooal niet met zorg, dan *Th met gemengde gevoelens tegemoet. LONDEN, 26 Oct. (Reuter). De „Daily Express" meldt uit Addis Abeba, dat Italië den Negus door een bemiddelaar zou heb ben uitgenoodigd, de voordeelen van recht- streeksche vredesonderhandelingen met Rome te overwegen. De „Times" meldt uit de Abessinische hoofd stad, dat het in de huidige situatie onmogelijk zou zijn, een basis voor den vrede ln den Ita- liaansch-Abessinischen strijd te vinden. De Negus zou vastbesloten zijn geen duim breed gronds van de provincie Tigre zonder tegenstand af te staan. Blijkbaar zou hij weliswaar te vinden zijn voor een wapenstilstand, doch niet bereid, dezen te overwegen op een andere basis dan die der Abessinische onafhanke lijkheid en integriteit. Het afstaan der provincie Tigre aan Italië zou niet slechts het einde der dynastie, doch ook het einde van Abessinië als een contro leerbare eenheid beteekenen. De meening, dat een afstaan der provincie Tigre onmogelijk geacht wordt, wordt nog ver sterkt door de groeiende overtuiging, dat de Abessinische strijdkrachten voor de stad Ma- kalle voor het eerst vastberaden tegenstand zullen bieden. LONDEN, 25 Oct. (Reuter). In officieele kringen te Londen staat men tegenover de tusschen Rome en Parijs aan den gang zijnde vredesonderhandelingen nog steeds zeer gere serveerd. De door den huldigen Negus van Abes sinië onttroonde keizer Ly Jassoe, die sedert twaalf jaren te Harrar gevangen zit en met een gouden keten aan een bewaker is vastgeklonken, is naar ver luidt overgebracht naar het binnenland, opdat hij bij een val van Harrar niet den Italianen in handen zou vallen Italië zou den Negus uitgenoodigd hebben tot vredesonderhandelingen. Ernstige botsingen in Zuid-Walcs. In Griekenland is het rustig. Graaf Vinei vertrokken naar Djitn,. Italiaansche successen in Ogaden. Ministercrisis in Spanje te verwachten? Brand in papierfabriek te Nijmegen. Dievenbende ontmaskerd in het Westland. ADDIS ABEBA, 26 Oct. (Reuter) De Ita liaansche gezant Graaf Vinei, en de militaire attaché, kolonel Calderini, zijn hedenmorgen van hier vertrokken in een speciaal gereserveerd gedeelte van den gewonen trein. Zij worden be geleid door een af deeling van de keizerlijke garde. Er had van de zijde der bevolking geen enkele demonstratie plaats. De consulaire ambtenaar van Magallo is te Hadama aangekomen waar hij den trein op wacht. Gezamenlijk zullen de Italianen dan naar Djiboeti gaan. De delegaties van Bolivia en Paraguay ter vredesconferentie hebben voorzitter Saavedra Lamas in kennis gesteld van het antwoord hun ne r regeeringen waarin de bezwaren vervat zijn tegen de voorstellen van 15 October tot defini tieve regeling van de territoriale kwesties in zake den Gran Chaco. LONDEN, 26 Oct. (Reuter) De conserva tieve „Morning Post" publiceert een uitvoerig artikel over de toenemende communistische agi tatie onder de mijnwerkers van Zuid-Wales. Indien de autoriteiten niet krachtig ingrijpen dan zal het, aldus het blad, nog vóór Kerstmis tot ernstige botsingen komen. Het is mogelijk, dat de vroegere voorzitter van de communisti sche partij Engeland, Arthur Horner, tot vice- voorzitter van den mijnwerkersbond wordt ge kozen. In alle steden en dorpen in het mijnge- bied zijn communistische cellen gevormd, en Zuid-Wales wordt bijna dagelijks door deze gifthaarden in gevaar gebracht. Men voelt in de dalen van dit land een don kere dreiging. De communistische terreur uit den tijd van de algemeene staking is weer aan het werk. Stand op Zaterdag 1 uur n.m.: 765.1 Vorige stand: 764.7 De buitenlanders te Addis Abeba trachten zich tegen luchtaanvallen te beschermen door op de daken hunner woningen de vlaggen van hun landen te schilderen Te Boekarest hebben de zigeuners een groot congres gehouden. Aan de Roemeen- sche zigeuners werd een vaandel overhandigd, terwijl na afloop van de bijeen komst een optocht door Boekarest werd gehouden In een onderhoud met een Abessinisch offi cier, die reeds de eerste gevechten bij Agame had medegemaakt en thans op het punt stond opnieuw naar het noordelijk front te vertrekken, bracht ik het gesprek op de eenigszins delicate vraag, wat er met de Italiaansche gevangenen zou gebeuren, waarvan ik tot nog toe niets ge-, hoora of gezien had. De Abessiniër antwoordde mü, dat, hoewel in dezen oorlog bloedig gestreden werd en de haat van de Ethiopische soldaten tegen de indrin gers zeer groot was, er desondanks van mis handelingen van krijgsgevangenen aan Abessi nische zijde geen sprake was. Ieder bericht, dat het tegendeel beweerde, was valsch en berustte op doorzichtige propaganda van de tegenstan ders. De keizer heeft door strenge decreten alle mishandelingen en andere afkeurenswaardige dingen tegenover vijandelijke gewonden en gevangenen strafbaar gesteld. Aan belde zijden zijn er trouwens nog betrekkelijk weinig ge vangenen gemaakt. Dat men er in Addis Abeba nog geen een ziet, vindt zijn oorzaak in de groote afstanden, waarop de fronten van cie hoofdstad verwijderd liggen. Men kan er echter zeker van zijn, dat hun geen minder goede be handeling zal ten deel vallen dan de krijgs gevangenen aanltailsnaahce.Q gevangenen aan Italiaansche zijde gemaakt. (Nadruk verboden)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1