Herdenking van den opmarsch naar Rome Het Christus-Koning-congres te Salzburg De verzoenings pogingen Het nieuws van heden DAGORDER VAN DEN DUCE De inneming van Saloniki DE STRIJD IN ABESSINIË EEN BESCHOUWING VAN G. BICHLMAIR S.J. De sanctie-maat regelen DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE; NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ZONDAG 27 OCTOBER 1935 Ochtendblad EEN EN ZESTICSTE JAARCANC No. 19614 Alle Italianen zullen verwoeden tegenstand bieden aan de be dreiging van een econo mische belegering Prijsuitreiking aan 500 boeren Mussolini De autonomistische beweging in China Japansch Kwantoengleger grijpt in Laval heeft de Britsche regeering in kennis gesteld met eenige Italiaansche voorstellen Londen schijnt weinig inschikkelijk De grens tusschen Eritrea en Egypte ivordt bewaakt door woestijn-politie, die thans met eenige bataljons Engelsche en Egyptische soldaten is versterkt Plechtig herdacht te Athene ill - wmmm Prof. Marchiafava over leden Arts van vier Pausen In Amerika wordt onder leiding van het wijze der Amerikaansche farmers wordt proefstation geïnstalleerd, waar de werkging der rentabiliteit hunner nijverheid onderzocht om tot verbetering en verhoobetreffend ministerie een grootsch opgezet te geraken Nog steeds komen talrijke hoofden hun onderwerping aanbieden DEMM ER-GASFORNUIZEN Juist onder de huidige politieke omstandigheden verdient dit Congres in een bijzonder licht geplaatst te worden Salzburg antipode van Genève Werft Italië Chineesche arbeiders? Britsche regeering verbiedt uitvoer van wapenmateriaal naar Italië Amerika's houding inzake de sancties DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Harmonie De muziekgeschiedenis en de histo rie der wijsbegeerte wijzen ons man- 'nen aan in wie het filosofische en het muzikale op gelukkige wijze vereenigd waren. Dat de ernstige beoefenaar der muziek, vooral hij die zich op de theorie ervan toelegt, zich onwille keurig tot de diepte der wijsbegeerte gevoelt aangetrokken, laat zich den ken. Al kunnen we ons omgekeerd moeilijker realiseeren een wijsgeer, die de oorverdoovende uitingen van sommige negerbands welgevallig aan hoort. Van een bekend wijsgeerig literator der vorige eeuw ten onzent is bekend dat hij liever trappen hoorde schuren dan „muziek-maken"en een onzer groote musici haat alle filosofische theorie, omdat, naar hij beweert, kunst alleen een gevoelszaak is. We zullen erover hier niet polemi- seeren maar releveeren alleen het verhaaltje om tegen elke overdrijving te waarschuwen, doch integendeel aan te bevelen naar een schoone harmonie te streven in het leven: een levens kunst, waarin alle uitingen van geest en hart harmonisch samenvloeien tot een schoonheid, die afglans is van het eeuwige schoon. Het Weeriiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiii| Herriot herkozen Als voorzitter van de Radicaal- socialistische partij Korte berichten Gangsteroorlog in Amerika 'T EUCHARISTISCH CONGRES TE LIMA VLIEGTUIG NEERGESTORT r NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. ROME, 26 Oct. (Reuter). Ter gelegenheid van den aanstaanden verjaardag van den opmarsch naar Rome, die a.s. Maandag op de ge bruikelijke wijze met de voltooiing van openbare gebouwen, wegen- en waterbouwwerken en met de in wijding van de electrificatie van de spoorlijn NapelsFlorence feeste lijk zal worden gevierd, publiceert het officieele partijblad „Foglio d'Ordine" de volgende dagorder van den Duce: Zwarthemden in geheel Italië! De dertiende verjaardag van den opmarsch naar Rome vindt het Italiaansche volk in gesloten massa's om het regime geschaard, sedert 2 October door een in de geschiedenis nog niet gekend generaal-appèl geestelijk gemobiliseerd, bereid tot iedere gebeurtenis. De dertien jaren van het regime zijn niet ver- geefsch geweest. De wereld van het plutocrati sche en conservatieve egoïsme moet hier nood gedwongen kennis van nemen. Zij, die zich opmaken om te onzen nadeele de ergste on rechtvaardigheid te begaan, zullen zien. dat het Italiaansche volk in staat is tot helden daden als die zijner soldaten, die den roem van Adoea weder hebben verworven en een stuk Afrikaanschen grond de beschaving brachten. Een jaar vol gebeurtenissen is zoo juist ge ëindigd. Het veertiende jaar van het regime gaat beginnen. Wij begroeten het als soldaten, met ontplooide banieren, met al het vuur van ons geloof, met geheel onzen wil, die thans in ontelbare krachtproeven gestaald is. Zwarthemden in geheel Italië! Wij leven in een tijd, waarin men den trots om te leven en te strijden moet voelen. Wij leven in een tijd, waarin een volk aan de hand der vijan delijke krachten zijn eigen bekwaamheid in het toonen van weerstand en moed afmeet. Tegenover de bedreiging eener economi sche belegering, die de getschiiedenis zal stempelen tot een krankzinnige misdaad, bestemd om de wanorde en ellende onder de volkeren te vermeerderen, zullen alle Italianen, die dezen naam waardig zijn, den strijd opnemen en den meest verwoe den tegenstand bieden, zij zullen weten te onderscheiden tusschen vrienden en vijan den, zij zullen dezen en de hierin besloten les in herinnering houden en van de vaderen op de zonen en neven over brengen. Legionnairen der revolutie! In plicht en of fervaardigheid moet gij in de eerste rijen staan. Dit is het eenige voorrecht, waarop gij ieder oogenblik trotsch kunt zijn. Ik ben er zeker van, dat gij onmiddellijk op ieder appèl ant woorden, en den ouden strijdkreet ten hemel zenden zult, waaronder zich 44 millioen Ita lianen zullen scharen: Aan onsl In het Palazzo Venezia heeft Mussolini he denmiddag aan 500 boeren prijzen uitgereikt tot een totaal bedrag van 1>/, millioen lire. De Duce noemde hen in een rede de „veroveraars van de aarde" die een der grondpijlers van het fascistische Italië zijn. Uit hun gelede ren komen de millioenen voort, die Italië noodig heeft, wanneer het oogenblik van de verdediging van rechtvaardige belangen aan breekt. Mussolini herdacht daarop den minister van Landbouw, Razza. die dezen zomer op weg naar Eritrea bij een vliegongeluk nabij Kairo om het leven is gekomen en wiens dood. naar hij zeide, „met een diepe geheimzinnigheid om weven is." Voorts herinnerde hij aan de Italiaansche soldaten in Oost-Afrika, die voor het grootste deel uit den boerenstand komen. Mussolini wees er ten slotte op, dat bij geen enkele vroegere historische beslissing het ge- heele Italiaansche volk zóó van de rechtvaar, digheid zijner zaak overtuigd was geweest. TOKIO, 26 Oct. (Reuter). Het Japansche Kwantoeng-leger heeft besloten, op te treden tegen de leiders van de autonomische beweging in Noord-China. Het Kwantoeng-leger is van oordeel, dat al leen een krachtige samenwerking tusschen Chi na en Japan een inval van de roode Chinee- sche legers in de Noordelijke provincies kan voorkomen. MOSKOU 26 Oct. (Reuter). In Sowjet-krin- gen spreekt men van „Mandsjoerisatie" van Tsjahar en andere Noord-Chineesche provin cies. Ondanks een zekere terughoudendheid wijst men erop, dat het Italiaansch-Abessinische conflict niet zonder invloed is gebleven op de Japansche politiek in China, die actiever is geworden. Wat de „autonomistische beweging" in Noord- China betreft, is men in dezelfde kringen van meening, dat dit eenvoudig een manoeuvre is. PARIJS, 26 Oct. (Reuter). De Fransche ministerpresident Laval heeft Zaterdag ochtend den Engelschen gezant te Parijs ontvangen. De besprekingen duurden onge veer een uur. Over het besprokene wordt het strengste stilzwijgen bewaard, doch men neemt aan, dat de bijlegging van het con flict in Abessinië weer ter sprake is ge bracht. De geruchten dat Laval de bedoeling heeft de inwerkingtreding van de economische en finan- cieele sancties te vertragen, noemt men uit de lucht gegrepen. De Fransche regeering heeft de Britsche re geering op de hoogte gesteld van zekere voor stellen, die door Italië zouden zijn gedaan en die als basis konden worden beschouwd van onderhandelingen om tot een oplossing van het conflict te geraken. Volgens Reuter zijn nog vóór de besprekin gen over de kern van het conflict zijn ge opend reeds moeilijkheden gerezen. De eerste is de kwestie van een haven voor Abessinië. Italië is van oordeel, dat. indien Abessinië de haven Zeila in Britsch Somali- land kTijgt, Engeland spoedig de leiding zal krijgen en dat de Italiaansche economische ex pansie naar het binnenland zal worden geblok keerd. De Italianen zien dus liever, nat Assab in Eritrea de haven van Ethiopië wordt. Verder heeft men reden om aan te nemen, dat te Londen principieele bezwaren bestaan tegen de Italiaansche stelling, dat Abessinië uit twee deelen bestaat, n.l. het eigenlijke keizer rijk en de onderworpen provincies. ATHENE. 26 Oct. (Reuter). Ter gelegenheid van den verjaardag van de inneming van Sa loniki is in de kathedraal van Athene in tegenwoordigheid van den regent Kondylis, de leden der regeering, het geheele corps diplo matique en tal van autoriteiten een gods dienstplechtigheid gehouden. President Kondylis hield een rede, die door alle Grieksche radiostations werd uitgezonden. In alle kerken van het koninkrijk zijn voor koning Konstantijn zielemissen opgedragen. Na de kerkelijke plechtigheden vond te Athene voor het standbeeld van den Onbe kenden Soldaat een défilé plaats van alle in de stad liggende troepen, die door Kondylis, die vergezeld was van alle leden der regeering en tal van autoriteiten, werden geïnspecteerd. Een ontzaglijke menschenmenigte woonde deze troepenrevue bij en bracht den troepen en de regeering onophoudelijk ovaties. De menigte zong het koningslied en vader- landsche liederen. V; Onze Romeinsche correspondent schrijft ons: Te Rome is op 88-jarigen leeftijd overleden de senator prof. Hector Marchiafava, die de arts van vier pausen geweest is. Vooral Pius X en Benedictus XV heeft hij steeds ais ge neesheer bijgestaan, zonder dat hij echter den ouden titel van „archiater" droeg. Prof. Mar chiafava had groote verdiensten in het weten schappelijk en vooral het bacteriologisch on derzoek en was de meester der malaria-bestrij- ding in Italië. Hij was tevens beroemd om zijn hooge gaven als docent. ROME, 26 Oct. (Reuter). Het ministerie van pers en propaganda publiceert het 29ste Ita liaansche legerbericht, dat als volgt luidt: „Generaal De Bono meldt, dat aan het Noordelijk front een afdeeling Inlandsche troepen vanmorgen de operaties heeft ingezet voor de bezetting van het gebied van de r.vier Farasmay. De hoofden en de aanzienlijken in deze streek hebben zich reeds onderworpen en geven de verzekering, dat de bevolking met verlangen naar de Italiaansche bezetting uit- ziet. De onderwerping van de hoofden van Tigre duurt voort. Gisteren zijn o.m. versche nen Degias Atzebaha Abraha, het hoofd van Tzellim Biet en andere hoofden om hun on derwerping aan te bieden. Ook aan de linker- Goedgekeurd door de Gasstichtlng Verkrijgt). bij Uw winkelier Pr. reeds v.a. 60 Imp. N.V. Techn. Handelsbur. G. de Boer. A'flam In verband met het Christus-Koning-congres dat in Salzburg bijeen is gekomen, schrijft Pa ter G. Bichlmair S.J. in de „Reichspost" een lezenswaardige beschouwing, waaraan wij hier een en ander ontleenen. Wij leven in een tijd van politieke hoogspan ning. De vertegenwoordigers der wereldsche grootmachten vergaderen permanent te Ge nève. De vrede is in gevaar. Men weet niet hoe men de wereldorde in stand moet houden. Het geestelijk gezicht van Genève heeft dui delijk zichtbare trekken. Geen woord wordt er gesproken over de eeuwige bestemming van den mensch, geen uitzicht wordt er geopend op een aan de overzijde van het graf liggend doel geen goddelijk recht wordt er erkend. Slechts menschelijke dwang en geweld zonder moreele overwegingen zijn er aan het woord. Economische en zoo noodig militaire sancties, kortom alles, wat een menschheid, die zich van alle bovennatuurlijk leven, van God en eeuwig heidsgedachten practisch heeft losgescheurd nog aan beginselen, machtsmiddelen en metho den ter beschikking staat, komt in het inter nationale arsenaal van de moderne heidensche vredespolitiek van pas. Wie is koning in Genè ve? Aan welke criteria worden er de te nemen maatregelen getoetst? Wie geeft de richting aan van den weg, die de wereld uit de gevaren moet leiden? Terwijl de toonaangevende naties te Genève hun vertegenwoordigers laten onderhandelen, zi)n onzichtbare machten aan het werk, mach ten, die een algeheele ineenstorting beoogen. visschers in troebel water, menschen met sata nische verwachtingen, mannen, die tyrannie willen vervangen door een nog onverdraag zamere tyrannie, Langen tijd werden katholieke bijeenkomsten, demonstraties en congressen door de niet-ka- tholieke, door de wereldpers volkomen gene geerd. Zfj werden beschouwd als de uitdruk- kind van een tijd, dien men overleefd waande van een geesteshouding, welke al "lang door de feiten was achterhaald. Tegenwoordig begint daarin echter een kleine verandering te komen. Zoc nu en dan neemt men met koele beleefd heid tenminste kennis van ons. Of het inter nationale Christus-Koning-Congres in Salz burg in de wereld bijzonder opzien zal baren? Wij gelooven het niet. Maar zelfs wanneer het de openbare aandacht mocht trekken, zal zijn innerlijke beteekenis wel niet worden gezien, omdat deze niet wordt begrepen. En toch verdient het Christus-Koning-Con gres in Salzburg juist onder de huidige politieke omstandigheden geheel in het bijzonder in het licht gesteld te worden. Genève en Salzburg, zij vormen een karakteristieke tegenstelling. Zoowel hier als daar komen vertegenwoordigers van vele naties bijeen. Zoowel hier als daar gaat het om het heil der menschheid, om vrede in de wereld, om de handhaving der openbare orde. Zoowel hier als daar heerscht een be paalde geest. Genève en Salzburg. Hier voltrekt zich een scheiding van geesten. Te Genève spreekt de geest van deze wereld, de deelnemers aan het congres te Salzburg zijn bezield met de gedach te van Christus' Koningschap. Zij gaan een ande ren weg. In de plaats van de menschelijke macht stellen zij het goddelijke recht, in de plaats van materieele sancties de zedelijke verplichting, in de plaats van het heidensch geweld de christe lijke liefde. Te Genève roept men: Wij hebben geen koning! In Salzburg: Leve Koning Chris tus! In Genève raakt men var. de eene dood- loopende straat in de andere, van de eene op winding in de andere, van de eene impasse in de andere. Het Christus-Koning-congres van Salzburg zal echter rustig verloopen. Wij ken nen den weg, den uitweg. Christus-Koning is onze weg, onze waarheid en ons leven. Zijn geboden wijzen ons dien weg, zijn genade sterkt ens op dien weg, Hij zelf begeleidt ons op dien weg. Alleen door het Christendom weer op nieuw, niet slechts in woord, maar ook in daad te beleven kunnen wij de wereld redden uit oen chaos, die ontstaan is door een slechts op haar driften en instincten levende menschheid. oever van de Takaze beginnen de hoofden en de aanzienlijken de wapens neer te leggen. De luchtmacht heeft verkenningsvluchten uitgevoerd boven het gebied van Aoessa zon der iets opmerkenswaardigs te ontdekken. Van het Zuidelijk front is niets nieuws te melden. De gezondheid en de geest der troepen zijn uitstekend." SJANGHAI, 26 Oct. Niettegenstaande do vroegere Italiaansche dementi's over pogingen om Chineesche arbeiders te werven voor het werk achter het front, hoort men steeds weer geruchten over wervers. De regeering van Hongkong heeft derhalve een verbod uitge vaardigd voor Italië of Abessinië te werven. De onder-minister van buitenlandsche zaken, Tang Joe Jen verklaarde ten aanzien van de sanctie-kwestie, dat China zal letten op de sanctie-besluiten van den Volkenbond, docr. tevens zal er op worden gelet, dat de Chi- neesch-Italiaansche betrekkingen ongestoord blijven. DAGNEREI, 26 Oct. Van Italiaansche zijde verneemt men, dat de Abessinische legerleiding alle toegangswegen naar Harrar heeft doen ondergraven en gemaskeerde vallen heeft op gesteld, in de hoop vijandelijke pantserwagens te kunnen onschadelijk maken. ASMARA, 26 Oct. Van Italiaansche zijde wordt gemeld, dat journalisten met het eska der „Disperata" een vlucht hebben gemaakt boven verschillende nederzettingen van inboor lingen. De bewoners toonden zich in het ge heel niet ongerust, daar zij weten dat de Ita lianen geen burgers beschieten. Zij zouden zelfs de vliegtuigen hebben toegewuifd. LONDEN, 26 Oct. De Engelsche regeering heeft een onmiddellijk in werking getreden verbod uitgevaardigd voor den uitvoer van wa penmateriaal naar Italië. Het verieenen van financieele credieten aan Italië, op welk ge bied dan ook, zal met ingang van Dinsdag a.s. worden verboden, terwijl het verbod van invoeren van Italiaansche goederen in werking zal treden, wanneer de coördinatie-commissie hierover een beslissing zal hebben genomen. WASHINGTON, 26 Oct. (A. N. P.) Het ant woord van de Vereenigde Staten op de vraag van den Volkenbond naar de Amerikaansche houding ten opzichte van de sancties is heden in het departement van Buitenlandsche Za ken te Washington vastgesteld. Naar verluidt, zal het Amerikaansche antwoord mogelijk nog dezen avond worden verzonden aan den Ame- rikaanschen gezant te Bern, die belast is met het onderhouden van de verbindng tusschen de Vereenigde Staten en den Volkenbond. Dagorder van Mussolini naar aanleiding van de herdenking van den opmarsch naar Rome. Be inneming van Saloniki in Griekenland plechtig herdacht. De verzoeningspogingen van Laval vlotten niet erg. Tweede Kamercommissie is van oordeel, dat het afbetalingsstelscl als maatschappelijk ver schijnsel dient te worden aanvaard en wettelijk geregeld moet worden. Voorontwerp van wet tot verlaging van zieken geld bij den Hoogen Raad aanhangig gemaakt. Ook de Eerste Kamer heeft de Sanctiewet 1935 goedgekeurd. Arrestatie te Lisse op vermoeden van oplichting van het Rijk en van een verzekeringsmaat schappij. Verwachting: Matige, in het Noorden tijdelijk krachtige wind uit Westelijke M richtingen, betrokken tot zwaar bewolkt, 5 eenige kans op regenbuien. Verdere voor- uitzichten: Zachter, kans op regenbuien. |j 1 STORMWAARSCHUWINGSDIENST 1 H Geseind Zaterdag te 18.50 uur aan de posten van Delfzijl tot Hoek van Holland: 1 „WEEST OP UW HOEDE!" iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiniiiiiiii^ PARIJS, 26 Oct. (D.N.B.) De minister van Scaat Herriot, de voorzitter van de Radicaal- socialistische partij is door het congres op voorstel van Chautemps voor de vierde maal met algemeene stemmen als voorzitter herko zen. Naar verluidt zou de Deutsche Lufthansa ernstige pogingen In het werk stellen om een luchtlijn van Duitschland naar Amerika over de Noordelijke route in te stellen. Deze Hjn zou in den zomer van 1936 worden geopend. Volgens officieele cijfers zijn gedurende het jaar 1934 in de Vereenigde Staten 33.980 men schen bij auto-ongelukken om het leven geko men. Het blad „Asahi" bericht, dat Hirota den Russischen gezant Joerenew heeft voorgesteld een grenscommissie samen te stellen, belast met de afbakening van de grens tusschen Mandsjoekwo en Sowjet-Rusland, teneinde de veelvuldige grensincidenten te voorkomen. Op verzoek van den vertegenwoordiger van Bolivia, Costadurels, heeft de secretaris-gene raal van den Volkenbond, Avenol ter kennis var. de Bondsleden gebracht, dat Paraguay nog 15.000 krijgsgevangen Bolivianen vasthoudt en hen gebruikt voor werken, welke Paraquay verrijken. Deze gevangenen worden tevens gebruikt als middel om pressie uit te oefenen op Bolivia ten einde dit land harde vredesvoorwaarden te doen aannemen. NEW YORK, 26 Oct. (Reuter) De reeds een week durende „gangster-oorlog" heeft de po litie van New York en naburige steden aanlei ding gegeven tot het voeren van een groote campagne tegen de onderwereld. De jeugdige gangster, Albert Stem, die door de politie gezocht werd om gehoord te worden in verband met een half dozijn moorden waar onder de moord op Dutch Schultz, s vandaag i.i een met gas gevulde kamer in de Italiaan sche wijk van Newark geworgd aangetroffen. LIMA, 26 Oct. (A.N.P.) Op den derden dag van het Eucharistische Congres te Lima heb ben bijna 100.000 vrouwen de H. Communie ont vangen. Een lijnvliegtuig van den dienst Liverpool- Blackpool Is nabij Liverpool neergestort. De piloot en eenige passagiers kwamen hierbij om het leven.. De weersomstandigheden waren bui tengewoon slecht. Stand op Zondag 1 uur v.m.: 760. Vorige stand: 765.1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1