I De New-Yorksche onderwereld Poolsche logger gestrand Speelbank-affaire in Spanje Overstroomingen op Haiti Mussolini's voor stellen Badoglio weer naar Italië Het nieuws van heden Voor den vrede Mijnramp in Japap Verkiezingen in Zwitserland DE BAROMETER FRANS HALS THEATER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 MAANDAG 28 OCTOBER 1935 Avondblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19615 Twee benden bestrijden elkaar de laatste weken op leven en dood Zes gangsters in één week vermoord ISO arbeiders vermoedelijk omgekomen Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiij F R A N S H A L S T H E A T E R F R A N S H A L S T H E A T E R Rede van minister Van Zeeland Over de buitenlandsche politiek van België Bemanning door de reddingboot van Katwijk gered Alle leden der radicale partij, die er bij betrokken zyn, worden geroyeerd Nieuwe verkiezingen? Tweeduizend menschen om het leven gekomen In huldigen vorm voor Engeland onaanvaard baar Negus lacht in zijn vuistje Abessiniërs verwachten heden een aanval in verband met de her denking van den opmarsch naar Rome Regen spelbreker in Somaliland Chevre Yesus verlaat Italië Kalm verloopen Hitier en de oorlog in Abessinië Bewondering voor de Fransche politiek Frankrijks vlooteischen DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN De „Osservatore Romano" zet nog maals uitvoerig uiteen, wat de Paus reeds voor den vrede gedaan heeft Gebed het beste wapen mtttif» NIEUWE HAARLEM COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Van Stockholm is een Roode Kruis-hulp expeditie naar Abessinië vertrokken. Voor deze expeditie zijn ruim 200.000 Kronen bijeengebracht NEW YORK, 28 Oct. (Reuter). De po litie heeft den jongen „gangster" Albert Stem vermoord gevonden. Hij is het zesde slachtoffer binnen den tijd van een week in den strijd op leven en dood, welke op het oogenblik woedt tusschen twee benden van de New Yorksche onderwereld. De scherpe concurrentie, welke altijd al tus schen de New Yorksche gangsters bestond is sinds de afschaffing van de prohibitie nog ver ergerd. In dit geval gaat het om de uitroeiing van de bende van „Dutch Schultz'' den beruchten „bierkoning" van New York, die zelf eenige da gen geleden ten slachtoffer viel aan de kogels van de concurreerende bende van een Italiaan- schen rivaal, Carlo Luciano, die aan het hoofd staat van het geheime genootschap „Unione Siciliano." De politie zocht Stem, die verdacht werd van eenige moorden en vond zijn lijk in Newark (New Jersey) in dezelfde buurt waar eenige dagen geleden Arthur Flegenheimer, bijge naamd de „koning der dranksmokkelaars" met drie van zijn adjudanten door mitrailleurkogels werd doorzeefd. De New Yorksche politie maakt grooten op hef van dezen bloedigen strijd in de onderwe reld. Gezegd wordt, dat „Dutch Schultz" een millioen dollar per jaar verdiende door chan tage en het verschaffen van speelgelegenheden. De politie heeft op de doodgeschoten ge broeders Amberg, behoorende tot de bende van „Dutch Schultz" documenten gevonden, waar door zij op het spoor is gekomen van eenige nieuwe misdaden. Stem was, volgens de Amerikaansche bladen, een beroepsmoordenaar, die voor weinig geld bereid was iemand uit den weg te mimen. Men gelooft, dat hij het was die „Dutch Schultz" vermoordde. TOKIO, 27 Oct. (A. N. P.) Naar uit Foe- koeoka wordt gemeld, heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag in de mijn Akaike van de Meiji-maatschappij een mijngasontploffing plaats gehad. Op het oogenblik, dat de ontploffing plaats had waren er 167 arbeiders in de mijn werk zaam. Tot dusver zijn 17 lijken en 15 gewonden geborgen. Gevreesd wordt, dat de overige 135 nog in de mijn aanwezige werklieden er het leven bij in zullen schieten. Als opvolger van Arthur Henderson in het Lagerhuis is door de Labourpartij de winkelbediende Alfred Holland uit Morton (Londen) aangewezen. Hij zal echter bij de parlementsverkiezingen eerst zijn zetel nog moeten verdedigen, alvoretis de plaats van zijn beroemden voorganger in te kunnen nemen VERWACHTING: Aanvankelijk matige tot zwakken, Noord-Westelijke tot Wes- telijken wind, opklarend, weinig of geen rr regen, kouder Eater weer toenemende S Westelijke tot Zuid-Westelijken wind, toenemende bewolking met kans op regen. Hoogste barometerstand: 779.8 te La Coruna. E Laagste barometerstand: 740.3 te Grimsby. j= Zon op 6.48 - onder 4.39 - Licht op 5.09 ÏE Maan op v.m_ 8.166 onder n.m. 4.29 s Eerste kwartier 3 November illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli>7 BESPREEKT VOOR DEZE FILM TIJDIG UW PLAATSEN. TEL. 17456. BRUSSEL, 26 Oct. De Belgische minister-pre sident Van Zeeland heeft voor een vergadering van de Katholieke Unie een rede gehouden, waarin hij de algemeene beginselen, waaronder de buitenlandsche politiek van België wordt ge voerd, uiteenzette. Hij vatte deze politiek samen in twee begrippen: onverbiddelijke verdediging van de Belgische onafhankelijkheid en loyale internationale samenwerking. De zorg voor de Italiaansche vriendschap heeft België niet kunnen ontheffen van zijn verplichtingen, voortvloeiende uit artikel 16 van het Volkenbondshandvest. De Belgische regee ring zal echter toezien, dat de sancties de Bel gische handelsbelangen niet meer dan noodig is, zullen schaden. Zondagnacht om half vier is bij Katwijk aan Zee bij de uitwatering van den Ouden Rijn op de twee de bank gestrand de Poolsche log ger GDYNIA 1 32, geladen met 32 last haring. Aan boord waren vijf Polen en negen Scheveningers, welke door de reddingboot van Katwijk van de Noord- en Zuid- Hollandsche Redding Mij. in twee tochten zijn gered. De zwaar gela den logger sloeg vol water en is waarschijnlijk verloren. De redding werd vaardig en met succes vol bracht. MADRID, 27 Oct. De radicale partij heeft heden een bijeenkomst gehouden in verband met de beschuldigingen welke door den bui tenlander Strauss tegen leden van de radicale party zijn geuit. De vergadering, welke werd gepresideerd door Lerroux, nam een resolutie aan, waarin werd besloten tot het royeeren van alle leden, die bij de speelbank-affaire be trokken zijn. De linksche groepen blazen de affaire op in de hoop het regeeringsblok er door tot ontbin ding te brengen, zoodat nieuwe verkiezingen onvermijdelijk worden. Ook de monarchisten putten er argumenten uit tegen het regiem. De leden van de regeeringsmeerderheid van hun kant wenschen volledige opheldering de zer affaire, maar geven de verzekering, dat het hierbij gaat om een manoeuvre der linkerzijde met de bedoeling weer aan de macht te gera ken. De radicale bladen zijn tegen onmiddel lijke verkiezingen gekant en wenschen dat het regeeringsblok wordt gehandhaafd. De personen, tegen wie de parlementaire commissie, welke de speelbank-affaire onder zoekt, verdenking koestert, zijn: José Valdivia, tot Juli j.l. directeur-generaal van den veilig heidsdienst, Rafael Salazar Alonso, oud-minis ter van binnenlandsche zaken, thans burge meester van Madrid, Edoward Benzocano, voor malig onderstaatssecretaris van binnenlandsche zaken, Sigfrido Blasco Ibanez, radicaal afge vaardigde voor Valensia, Aurelio, Lerroux, neef van Alexander Lerroux, regeeringsgedelegeerde bij de telefoonmaatschappij en Pichypons, een hooge Catalaansche autoriteit. I PORT-AU-PRINCE, 27 Oct. (R«iiter) Bet Zuiden en Zuid-Westen van Haïti, en wel speciaal de districten Jeremie en Jachel, zijn volgens te Port-au-Prince ontvangen bericht door een ontzaglijke overstroo ming geteisterd. Men vreest, dat minstens 2006 personen bij de ramp het leven hebben verloren. Ook de materieele schade is enorm. De ge il eele oogst is vernield, duizenden woningen van inlanders zijn weggespoeld. De regeering heeft het ss. „Truxton" op dracht gegeven, zich met levensmiddelen en medicamenten naar het getroffen kustgebied te begeven. De burgemeester van den Bosch, mr. F. van Lanschot, probeert een gasmasker tij dens de luchtbeschermingoefeningen welke Zaterdag in een groot gedeelte der provincie Noord-Brabant zijn gehouden LONDEN, 28 Oct. (Reuter). De Parijsche cor respondent van de „Times" schrijft, ten aan zien van de bewering in de Fransche pers, dat Engeland de voorstellen van Mussolini van de hand heeft gewezen, dat het niet waarschijn lijk is, dat Engeland zoo overhaast heeft ge handeld. De voorstellen van Mussolini zijn zeker in den huidigen vorm voor Engeland onaanvaard baar, dioch de correspondent, vermoedt, dat thans een tijd van loven en bieden komt. De Fransche en Britsche regeering zullen zeker tegenvoorstellen doen, doch dit zal tijd vorderen. ADDIS ABEBA 27 Oct. (Reuter). De regee- ring heeft nog geen officieele mededeeling ont vangen van de houding, welke Engeland heeft aangenomen. Niettemin is men in officieele kringen van gevoelen, dat de Britsche positie rechtstreeks ROME, 28 Oct. (Reuter) De chef van den generalen staf, maarschalk Badoglio, en de onderstaatssecretaris van het ministerie van Koloniën, Lcssona, hebben zich te Massaoea ingescheept voor de terugreis naar Italië. Voor zij hun veertiendaagsche inspectie reis beëindigden hebben zij de nieuwste wegen aan het front tusschen Adoea en Enticio bezichtigd. Reuter meent te wetenj dat Badoglio, Les- sona en De Bono een plan hebben opgesteld voor den as. Italiaanschen opmarsch. Deze opmarsch zou vertraagd zijn als gevolg van den wensch der Italiaansche militaire autoriteiten de dooden en gewonden tot een minimum te beperken en ook niet het minste of geringste aan het toeval over te laten. Er zouden nog eenige dagen verloopen al vorens tot het offensief zou worden overge gaan. Te Addis Abeba gelooft men dat het offensief op het Italiaansche Zuidfront is begonnen. Aan alle Abessinische troepencommandanten zijn orders gezonden met het oog op den al- gemeenen Italiaanschen aanval, welke vandaag wordt verwacht, den jaardag van den opmarsch iraar Rome. Maarschalk Badoglio Grasmatch Afte Wolde, de commandant van Gorahai heeft aan den Abessinischen generalen staf doen weten, dat hij ieder oogenblik een stormaanval op zijn versterking verwacht. Volgens door de bladen van het front ont vangen berichten rukken de beide vleugels van het Italiaansche leger in Eritrea langzaam op. Een flankaanval der Abessinische troepen bij Aksoem zou mislukt zijn. Ras Seyoem zou be vel hebben gegeven de Italianen in het door hen veroveide gebied niet meer aan te vallen, doch het geheele gewicht van den aanval te werpen op den eigenlijken opmarsch der Italia nen. Van het front in Somaliland wordt hevige regenval gemeld. Uit Asmara wordt gemeld, dat de zwarthem- den van generaal Diamante en detachementen Askari's van de troepenmacht van generaal Biroli vanochtend van Samaiat zijn vertrok ken en 15 K.M. terrein hebben gewonnen tot Addis Nefas. aan de Abessinische zaak ten goede komt en men verbergt hierover zijn genoegdoening niet. De regeering toont een absolute discretie wat betreft alle diplomatieke kwesties. Men heeft den indruk, dat voorstellen welke eenige maan den geleden aannemelijk zouden zijn geacht, heden onaanvaardbaar zullen worden verklaard. PARIJS, 28 Oct. (Reuter). De Fransche re geering heeft verzocht een termijn van vier vrije dagen toe te staan tusschen de beslissing van de coördinatie-commissie, die den 31sten Oc tober te Genève bijeenkomt en den datum, waarop de economische sancties moeten wor den toegepast. ROME 28 Oct. (Havas). Alvorens Italië defi nitief te verlaten, om naar Ethiopië terug te keeren verklaarde de zaakgelastigde Chevre Yesus aan een vertegenwoordiger van Havas: „Het huidig conflict tusschen Italië en mijn land stemt mij diep bedroefd. Ik hield veel van Italië, waar ik vele jaren heb doorgebracht doch ik kan slechts met een ze ker gevoel van bitterheid denken aan de door dat land tegenover mijn vaderland gevoerde po litiek." Chevre Yesus zal zich Maandag te Napels inschepen naar Aden van waaruit hij via Dji- boeti naar Ethiopië zal vertrekken. BERN, 27 Oct. (Reuter). De verkiezingen voor den nationalen raad, welke gisteren en vandaag in Zwitserland hebben plaats gehad, hebben overal een rustig verloop gehad. Zij worden gehouden volgens het stelsel van even redige vertegenwoordiging, zoodat de volledige uitslagen niet voor morgen of Dinsdag bekend zullen zijn. Groote verschuivingen worden over het algemeen niet verwacht. De eerste resul taten, die bekend zijn geworden, zouden er op wijzen, dat het kiezerscorps blijk heeft gege ven van groote stabiliteit, met een enkele uit zondering, zooals Bazel, waar de socialisten een onbetwistbare zege hebben behaald. In ver schillende cantons zijn tegelijkertijd verkiezin gen gehouden voor de eantonnale raden, waar over echter ook nog nfets naders bekend is. PARIJS, 27 Oct. (A. N. P.) Hitler heeft een interview toegestaan aan een Fransch jour nalist. De Rijkskanselier sprak zijn bewondering uit voor de Fransche politiek in het Abessini sche geschil en voegde hieraan toe, dat hoe wel Duitschland niet bij de kwestie betrokken is, het zich toch als de tijd er rijp voor is in de zaak als arbiter zal mengen. Hitler voegde hieraan toe, dat hoewel hij niet instemt met een stopzetting van den han del met de oorlogvoerende landen, Duitsch land geen der beide landen wapens zal leve ren. PARIJS, 27 October (A. N. P.) Volgens goed- ingeiichte Fransche kringen zou het standpunt der Fransche regeering in de vlootkwestie als volgt kunnen worden samengeyat: 1 Qualitatieve beperking; 2 Geen quantita- tieve beperking; 3 Kennisgeving van het op stapel zetten van iederen nieuwen oorlogs bodem, doch niet van een vijfjarenplan voor den vlootbouw en 4 Handhaving van duikboot- vloten. De H. Vader spreekt de deelnemers van het Eucharistisch Congres te Lima toe. Hij spoort hen aan veel te bidden voor den vrede. Roosevelt's antwoord aan Genève inzake de houding der V. S. betreffende de sanctie-maat regelen. Verkiezingen In Zwitserland kalm verloopen. Strijd op leven en dood in de New Yorksche onderwereld. Auto te Jutphaas te water gereden; inzittende verdronken. Poolsche logger onder Katwijk vergaan; de op varenden gered. Jaarvergadering Tuindersbond. van den Kath. Boeren- en Benoemingen in het Bisdom Haarlem. Felle branden te Amersfoort en Veendam. Elfde partij tusschen Euwe en Aljechin na der tig zetten in remise geëindigd. I.V.C.B.-competitie: Vele wedstrijden door den regen niet doorgegaan. Nederlagen van R.K.T. V.V. en Volendam. Overwinningen van Mulo, Onze Gezellen, V.V.Z. en H.B.C. K.N.V.B.-competitie; Ajax verliest van V.S.V.. Gelijke spelen van Blauw Wit, Feyenoord, N.A. C., P.S.V., Longa en M.V.V. Van Vliet wint een sprintwedstrijd te Milaan voor Rigoni, Pola en Merkens. De „Osservatore Romano" publiceert in zijn nummer van Vrijdag j.L een uitvoerig hoofdartikel „Voor den Christelijken vrede", waarin het blad nogmaals de houding van de Katholieke Kerk ten opzichte van de groote vraagstukken der wereldpolitiek uit eenzet en voor de zooveelste maal de van verschillende zijden tegen den Plaatsbeklee- der van Christus gerichte aanklacht, dat Hij onder de huidige moeilijke omstandig heden het stilzwijgen bewaart, van de hand wijst. Het Vaticaansche orgaan stelt allereerst vast, dat na weken van angst en spanning een verbe tering in den internationalen toestand is in getreden. Er bestaan echter nog zooveel span ningen, dat een kleinigheid voldoende is om een verschrikkelijken storm te doen losbreken. Met groote waardeering prijst de schrijver van het artikel dan de verklaring van Mus solini, dat iedere uitbreiding van het koloniale conflict moet worden vermeden. Het Pauselijk orgaan wijst dan op een feit, waarmee vaak te weinig rekening wordt gehou den, dat een nieuwe oorlog niet alleen een ver schrikkelijk lijden over de menschheid zou uit storten, maar ook de vrijheid der kinderen Gods zou vernietigen en daardoor ook een ontzaglij ke moreeie ellende zou veroorzaken. Met het oog op dit ontzettende wereldgevaar heeft de Plaatsbekleeder van Christus op aar de de laatste jaren herhaaldelijk Zijn stem ver heven. In dit verband somt dan de „Osservato re" de voornaamste vredesuitingen van den Paus op, waaruit blijkt, dat Zijne Heiligheid steeds weer met nadruk erop gewezen heeft, dat Godsvertrouwen en onophoudelijk gebed de beste wapens van den Christen zijn in den strijd voor den vrede. Men heeft gezegd, dat de vre de georganiseerd en strijdend verdedigd moet worden. De Christenen moeten in dezen veld tocht om den vrede aan de spits marcheeren. Hun beste en doelmatigste middel ter bewaring van den vrede is het gebed, waartoe de Paus alle geloovigen herhaaldelijk aanspoort. Juist op dit oogenblik is dit de meest fundamenteele en hoogste plicht. (j l w\ vcnimiiiii i> ij j j 4/s? Stand op Maandag 1 uur n.m.: 757.8 Vorige stand; 760

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1