Regeeringscrisis in Spanje geëindigd De Mikado, de kleinzoon van den Zonnegod („PROTECTOR" I Het nieuws van heden Rantsoeneering in Italië RAS KWETTASJOE WORDT GEÏNTERVIEWD ONMACHTIG TEGEN HET RADICALISME DE BAROMETER I INBRAAK-VERZEKERING I lij» IJ^ VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG SO OCTOBER 1935 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Ochtendblad Vier Abessirtiërs kunnen één geweer bedienen Ruim een millioen man onder de wapenen De wegenaanleg in Oost-Afrika é%\mémw Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiji j| ring. 1 S torm waar schu wings dienst muiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiI Chineesche propaganda tegen Japan Regiem in Mantsjoekwo aangevallen De gecompromitteerde radicale ministers Lerroux en Rocha uit de regeering Chapa Prieta blijft minister-president MADRID, 29 Oct. (ANP) De Spaansche president der republiek heeft het voorstel van den met de formatie eener nieuwe regeering belasten premier en minister van financiën, Chapa Prieta aangeno men. Zal Nessim Pasja aftreden sarcovhaaa Wederinvoering van de grondwet en een nieuw Engelsch-Egyp- tisch verdrag geëischt De invloed van het Kwantoeng- leger breidt zich steeds meer uit Opoffering der theorie van prof. Minobe WAT DE TONG STREELT (pag. 4) 1 .ai Ook andere uitgaven zullen tot een minimum beperkt worden Zelfbeheersching in plaats van bonnen Afweer tegen sancties Een Zuid-Afrikaansch oordeel Voor Engeland en den Volken bond al heel weinig vleiend Pek BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 -TELEFOON 13866 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19618 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Uit Addis Abeba laat Reuter weten, dat Ras Kwettasjoe zijn meening: heeft uitge sproken over de positie der Abessinische soldaten. Terwijl hij sprak nam zijn majestueuze, te gelijk zachtmoedige figuur, de eerbewijzen zijner vazallen in ontvangst, die hem, al naar hun rang en stand, den schouder of den voet mogen kussen. Ras Kwettasjoe zeide, dat de Abessiniërs in November tot den aanval gereed zullen zijn. Hij schat het aantal dergenen, die onder de wapenen zijn, op meer dan één millioen. Hij heeft veel vertrouwen in den Abessini- schen soldaat. Zijn eerste vraag aan vreemde lingen is: „Wat denkt U van onze soldaten?" Hij stelt zich op het standpunt, dat vier man één geweer kunnen bedienen. Indien, zoo zegt hij, de eerste gedood wordt, moet de tweede hem vervangen, en zoo vervol gens. Onze mannen vreezen den dood niet, wan neer het om het lot van het land gaat. Wat betreft een eventueele regeling van het Ethiopisch conflict verklaarde Ras Kwet tasjoe met nadruk: „Wij zullen geen duim breed van ons grondgebied afstaan en den vijand tot over de grenzen terugdringen. Bin nen twee maanden zal er geen enkele Italiaan meer in het land zijn." De handelslieden te Addis Abeba, grooten en kleinen, speciaal de Mohammedanen, blijven hun trouw betuigen. Zij hebben de regeering een bedrag van 600.000 francs in zilverstukken geschonken, alsmede paarden, muilezels en allerlei handelsartikelen. Sommigen hebben de regeering ook grond geschonken. De schenking hiervan zal morgen met groote plechtigheid geschieden. Het ministerie voor pers en propaganda te Rome publiceert het 31ste legerbericht, dat als volgt luidt: „Generaal De Bono seint, dat op 28 Octo ber twee detachementen van het eerste legercorps een verkenningstocht hebben gemaakt in de richting Hausien, de hoofd stad van Haramat. Verscheidene aanzien lijken in de gebieden, waar wij nog geen garnizoen hebben gelegd, hebben hun onder werping aangeboden bij het hoofdkwartier te Adoea. Onze afdeelingen hebben verder een verkenningstocht gemaakt van Aksoem in de richting van de Takaze, zonder noe- menswaardigen tegenstand te ondervinden. Aan het Zuidelijk front hebben uit Dubats bestaande patrouilles gewapende Abessini sche troepen op de vlucht gedreven tusschen Sjilawe en Gorrahei. Ook op dit front blijven de onderwerpingen van stamhoofden voort duren. De Italianen hebben 732 geweren in ontvangst genomen. De vliegtuigen hebben op beide fronten de gebruikelijke verken ningsvluchten gemaakt." Uit Addis Abeba blijven officieele berichten met nauwkeurige aanduidingen over de militaire operaties uit. De weg AsmaraMassawa, waaraan enkele maanden geleden is begonnen, is thans in ge bruik genomen. De Italiaansche militaire auto riteiten zijn van meening, dat deze weg een van de grootste werken is, welke ooit in Erythrea zijn gemaakt. De Abessinische regeering heeft een contract afgesloten met een Zwitsersche firma voor het aanleggen van een weg van Addis Abeba naar Kirmoek aan de grens van Soedan, ter lengte van ongeveer 750 K.M. Reuter telegrafeert uit Addis Abeba, dat Tecle Hawariate, die binnenkort daar aankomt, BH Twee-mantanks, waarin de Italiaansche voorhoede in het woeste Abessinische ge bied langzaam voorwaarts rukt =5 Verwachting: Meest krachtige Noordwestelijke tot Wee- tel ijken wind, zwaar bewolkt, later op- klarend, waarschijnlijk nog regenbuien, H iets kouder. Verdere vooruitzichten: weinig vcrande- Geseind te De Bilt Dinsdag te 20.05 uur S aan alle posten: Wordt verwacht storm S uit het Noordwesten. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiii ONDERL. VERZEKERING MIJ. I i DAMRAK 60 AMSTERDAM-C. Tel. 45014 en 45016 I Directie: H. P. HEERKENS THIJSSEN UITSLUITEND voor: Kerken. Pastorieën E Kloosters en Kerkelijke Instellingen ÏIlllllllllllllllllllliillillllllllllllllllllllllllllllllllMllllllllllllllllllllHIIIIIÏÏ eenigen tijd te Addis Abeba zal worden gehou den door den Negus, die zich op de hoogte wil stellen van de Europeesche gevoelens. Vermoe delijk zal Hawariate den Negus naar Dessie vergezellen en zal hij een belangrijke militaire of civiele functie ontvangen. Later seint Reuter uit dezelfde plaats, dat Hawariate binnenkort zal worden uitgezonden met een belangrijke missie in het buitenland, waarvan de aard nog niet is onthuld. Intusschen verklaarde Hawariate zelf bij het passeeren van Diredaoea: „Ik ben blij terug te komen. Ik ben in het geheel niet voornemens, zooals de geruchten doen gelooven, de leiding op mij te nemen van de artillerie, doch uit sluitend om rust te nemen." Overigens gelooft hij persoonlijk, dat het conflict met Italië niet ksn geregeld worden, indien Italië niet vooraf het bezette gebied ontruimt. TIENTSIN, 29 Oct. (Reuter). In een nieu we Japansche nota, welke gezonden is aan de burgerlijke en militaire autoriteiten van China wordt gezegd, dat de Chineesche beloften de anti-Japansche propaganda te voorkomen en de organisaties tot agitatie tegen het regiem in Mantsjoekwo te ontbinden, niet zijn nageko men. De Japansche autoriteiten te Tientsin zullen onmiddellijk maatregelen nemen, indien de Chi neesche autoriteiten niet aan elke anti-Japan- sche activiteit in Noord-China een einde maken. De nieuwe regeering is als volgt samengesteld Minister-president: Chapa Prieta (on afhankelijk). Buitenlandsche Zaken: Martinez de Ve- lasco (agrarische partij). Justitie en Arbeid: Salmon (katholieke Volksactie, Ceda). Oorlog: Gil Robles (Ceda). Marine: Rahola (Catalaansche liga). Financiën: Chapa Prieta (onafhankelijk). Binnenlandsche Zaken: Pablo Blanco (radicaal). Onderwijs: Bardaji (radicaal). Openbare Werken en Verkeer: Lucia (Ceda). Landbouw, Handel en Industrie: Usabia- ga (radicaal). De nieuwe regeering verschilt slechts weinig van haar voorgangster. De verhouding tusschen de vertegenwoordigde partijen is dezelfde, n.l. 3 radicalen, 3 Ceda-leden, 1 agrariër, 1 onafhan kelijke en 1 lid van de Catalaansche liga. De door de affaire der speelbanken gecompromit teerde radicale ministers Lerroux en Rocha zijn vervangen door twee leden van dezelfde partij. In plaats van Lerroux, die de portefeuille van buitenlandsche zaken had, is Martinez de Velasco benoemd, tot dusverre leider der agrariërs, minister voor landbouw, handel en industrie. In plaats van Martinez de Ve lasco aan genoemd departement komt Usa- biaga. De minister van onderwijs is ver vangen door den voorzitter der parlemen taire commissie van financiën, Bardaji. Het kabinet zal zich reeds Woensdag aan het parlement voorstellen. De buitengewoon snelle oplossing van de regeeringscrisis heeft overal verwondering gewekt, aangezien het de eerste maal is, dat in Spanje een crisis binnen enkele uren bezworen is. In politieke kringen ziet men in de snelle afdoening van het geval- Strauss een bewijs voor den werfcwil van het regeeringsblok. Het stoffelijk overschot van maarschalk Pilsoedski, dat in de kathedraal van Krakau in een zilveren schrijn was bijgezet, is thans gelegd in een kristallen KAïRO, 29 Oct. (Reuter). Naar het blad „Al Ahram" meldt, heeft het kabinet Tewfik Nessim Pasja zich gisteren opnieuw tot den Hoogen Commissaris gewend mét verzoek de grondwet weder in te voeren en een nieuw Engelsch-Egyptisch verdrag te sluiten. Het blad meldt voorts, dat Nessim Pasja voor nemens is af te treden, indien zijn eischen niet worden ingewilligd. In politieke kringen ver moedt men, dat Nessim Pasja morgen of over morgen zal aftreden. (Bijzondere correspondentie). Men kent de affaire van de Minobe-theo- rie, 'n tragie-comedie, die in alle andere landen dan Japan onmogelijk zou zijn geweest. In enkele woorden gezegd, komt de theorie van prof. Minobe over het keizerlijk gezag hierop neer, dat het keizerschap als een orgaan van den staat beschouwd moet worden Het feit, dat prof. Minobe de grootste rechts geleerde van Japan en een persoonlijke vriend van den Mikado is, kon hem niet beschermen tegen de ergernis, die zijn theorie bij de Ja pansche oorlogsheeren verwekt heeft. Reeds eerder moesten alle boeken van Mino be, waarin die theorie verwerkt stond, vernie tigd worden. Thans werd de professor ook nog gedwongen, als parlementslid te bedanken. Bo vendien dwongen de generaals het kabinet tot een verklaring, waarin de „vrijzinnige" opvat tingen van Minobe nog eens extra veroordeeld werden. Voor een niet-Japansch afgestemd ge hoor maakt de inhoud van die verklaring een min of meer belachelijken indruk: „De souve- reiniteit van het volk berust alleen bij den kei zer. Alle tegenovergestelde uitingen druischen tegen de nationale politiek in. Het kabinet ver oordeelt de vrijzinnige opvatting omtrent de positie van den keizer en verwijst daarvoor naar het bevel, dat de Zonnegod aan zijn klein zoon, den eersten Mikado bij diens komst op aarde meegaf, ingevolge welk bevel Japan door een onafgebroken reeks van keizers geregeerd moet worden." Voorzoover dit argument de rechtsgeleerden wellicht niet overtuigt, zal het toch het gewone volk overtuigen. En dit laatste is vooral de bedoeling van het leger. Het Mi- kadodom moet met een aureool van goddelijk heid omgeven blijven, opdat het leger van het volk een vrijbrief houdt om in naam van dit mikadodom zijn gang te kunnen gaan. Nu zijn er in het leger twee richtingen, de „diehards" en de meer gematigde partij, welke beide overigens slechts in graad van agressiviteit en imperialistischen aanleg verschillen. De „diehards" vinden hun leiders in de generaals Araki en Minami, den tegen- woordigen chef van het Japansche Kwan- toengleger. De „gematigde" partij verwijt aan de „diehards" gebrek aan discipline. De ver overing van Mandsjoerije en Noord-China be hoorde tot de machtsuitbarstingen, die voor dit gebrek aan discipline kenmerkend waren. Overigens waren de civiele autoriteiten altijd terstond bereid, de indisciplinaire maatregelen te legaliseeren. De civiele machtshebbers zijn in Japan niet veel meer dan de lakeien der oorlogsheeren. Het Kwantoengleger neemt een vrijwel onafhankelijke positie in. Een Japan sche diplomaat of consul kan in China geen carrière maken, indien hij geen persona grata is bij het Kwantoengleger. Het gevolg is, dat het Japansche corps diplomatique en het corps consulaire in China in onhebbelijkheden tegen de Chineesche autoriteiten wedijveren, teneinde bij de almachtigen van het Kwantoengleger in het gevlei te komen. De indisciplinaire gestes van het Kwantoeng leger en de daaraan verbonden „diehards" ble ven echter niet tot China beperkt. Ook in Ja pan zelf werden de vrijmoedigheden van de radicale militairen steeds hinderlijker hetgeen tot uiting kwam in tal van moordaanslagen op niet gewaardeerde civiele autoriteiten. SPECIAAL VOOR U DAMES u de rubriek De vorige minister van oorlog werd door de terreurmethodes van de radicalen in een steeds moeilijker positie gebracht. Tenslotte slaagde hij er in van den Mikado volmacht te krijgen, om schoon schip te maken en de discipline in het leger te herstellen. Daarop werden 3000 of ficieren verplaatst naar posten, waar zij geen vlieg kwaad konden doen, terwijl enkele leiden de heethoofden buiten dienst werden gesteld. Ofschoon deze legerreorganisatie geschied de bij volmacht van den lijnrechten af stammeling van den kleinzoon van den Zonnegod, wiens geslacht in een onafgebroken reeks van keizers op bevel des hemels over Ja pan moet regeeren, vielen de genomen maat regelen allerminst in den smaak van de militai re kliek, die professor Minobe had uitgestoo- ten. De beproefde terreur-tactiek werd hervat. Kolonel Saburo Aizura liep met een dollen kop naar het ministerie van oorlog, drong door tot in het kabinet van den directeur der afdeeling militaire zaken, luitenant-generaal Tetsuzan Nagata, den intiemsten medewerker- van den minister: hij verweet hem de reorganisatie van het leger en nog voor Nagata een woord kon uitbrengen, werd hij doorstoken door de sabel van Aizura. Na dezen moord legde Hayashi zijn portefeuille neer. De radicalen bleken opnieuw het pleit gewonnen te hebben. De nieuwe mi nister van oorlog behoort tot den radicalen vleugel van het leger. Deze minister, generaal' Yoshiyuki Kawashima, was de man, die pro fessor Minobe uitbande. Hij was vroeger mili tair attaché te Berlijn en heeft ook in Quitsch- land zijn militaire opleiding ontvangen. De positie van China is na deze overwinning van het Kwantoengleger nog veel moeilijker geworden. Niet zonder zorg volgen de Chinee sche autoriteiten thans het verloop van het Italiaansch-Abessinisch conflict. Wanneer dit conflict tot een Europeeschen oorlog mocht ontaarden, dan zou Japan de handen geheel vrij krijgen, om de laatste hoofdstukken van het befaamde veroveringsplan van Baron Tanaka te voltooien. De Westersche mogendheden, die thans nog slechts oog hebben voor de gebeurte nissen in Afrika mogen zich van dit gevaar re kenschap geven. Shanghai, October 1935. Een geweldige vloedgolf uit het Noord-Oosten heeft de kust tusschen Rü- gen en Stettin ernstig beschadigd. Hierboven ziet men militairen bezig de dijken langs de kust van Rügen te herstellen ROME, 29 Oct, (Reuter). Met in gang van 5 November zal het vleesch in Italië worden gerantsoe neerd, voorloopig voor den tijd van zes maanden, in verband met de toepassing van de sancties van den Volkenbond. Op bepaalde dagen zullen de slagerswinkels gesloten zijn. Syndicaten zullen de visscherü en de jacht meer intens organiseeren, in ver band hiermede zullen geen jacht- en visch- rechten worden verleend voor den tijd van zes maanden in de domaniale gebieden. Behalve dat de regeering maatregelen heeft getroffen tot beperking van het vleeschver- bruik, zal tevens gestreefd worden naar ver mindering der kosten van de staatsbedrijven, alsook van de scholen. In het parlement zal een speciale machti gingswet worden ingediend, op grond waarvan de Italiaansche regeeringschef alle noodig ge oordeelde maatregelen op dit gebied kan ne men, door eenvoudig zelf decreten uit te vaar digen. Door het eerste dezer decreten worden tot besparing van papier alle staatspublicaties tot een minimum beperkt. Voorts zal bij het in richten van bureaux het nieuw aanschaffen van kantoormeubelen en den overigen inventaris tot het allernoodzakelijkste beperkt moeten worden. Alle officieele telegrammen en telefoonge sprekken zullen bekort moeten worden. Tenslotte moet ter besparing van kolen de kantoortijd in principe beperkt blijven van 8 uur 's morgens tot 6 uur 's middags, waardoor het verbruik van brandstof en electrisch licht zoo laag mogelijk wordt gehouden. Het denkbeeld, de consumptie door een kaartensysteem te rantsoeneeren, heeft Mus solini van de hand gewezen, daarbij uitgaande van het standpunt, dat op de beproefde zelf beheersching van het Italiaansche volk gere kend kan worden. Met name zal geen wijziging intreden in den verkoop van brood en meel, daar de oogst van dit jaar, die 7.7 millioen ton bedraagt, vol doende is om het binnenlandsch verbruik te dekken. Bij zijn afweer tegen de sancties zal Italië, naar vernomen wordt, principieel weigeren waren te betrekken van die landen, die sanc ties uitvoeren, resp. den handel in niet onder de sancties vallende producten beperken tot een volkomen evenwichtig clearingverkeer. Te genover het wegvallen van de steenkooltrans porten uit Engeland hoopt men de steenkool- aankoopen in andere landen te kunnen op voeren. Voor graan en suiker is het binnen landsch verbruik, naar gezegd wordt, volko. men veilig gesteld. Voor suiker blijft zelfs een overschot ter beschikking. Zonder de in de laatste dagen tot stand gekomen contracten over groote leveranties van bevroren vleesch door Argentinië en Brazilië, zouden voor de rantsoeneering van de vleeschconsumptie reeds thans ingrijpende maatregelen hebben moeten worden genomen. Er is echter pas te Rome een contract onderteekend, waarbij Brazilië 35.000 ton bevroren vleesch naar Italië zal zenden, terwijl dit land zich reeds in Juni verplichtte tot levering van 22.000 ton bevroren vleesch. BLOEMFONTEIN, 29 Oct. (Reuter). Op het Nationaal Congres besprak Malan, de leider van de nationale Oppositie, den internationalen toestand. Hij zeide, dat indien de Volkenbond niet van voordeel is voor Zuid-Afrika en dreigt het mee te sleuren in een oorlog, Zuid-Afrika uit den bond moet treden; het Britsche Rijk is de oor zaak van alle moeilijkheden en geschillen in Zuid-Afrika. De connecties met het Rijk moesten worden verbroken en Afrikaanders en Engelschen moes ten tezamen in Zuid-Afrika leven voor Zuid- Afrika. Regeeringscrisis in Spanje opgelost; Lerroux en Rocha uit de regeering. Rantsoeneering in Italië; ingrijpende verdedi gingsmaatregelen tegen de sancties te verwach ten. Hoog water in Zwitserland; sterke was van den Rijn. Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de begrooting van Buitenlandsche Zaken. Wetsontwerp ingediend tot wijziging van de Drankwet. Reedersvereeniging te Umuiden zegt de arbeids contracten op. Benoemingen bij de Priesters van het H. Hart. Belgische autoriteiten bezoeken visscherijscholen in ons land. Crisissteun aan telers van cichorei in Groningen, Zuid-Holland en Zeeland. Wie met pek omgaat wordt er mee besmet. Wees dus voorzichtigTal van spreekwoorden hebben we in onze taal om ons te waarschuwen, toch voorzichtig te zijn met de vrienden die we kiezen, met de menschen waar mee we omgaan. Een rotte appel steekt een heele mand aan. Zeg me met wie(n) ge omgaat en ik zal u zeg gen wie ge zijt! Indien ge weten wilt van wat voor geestelijk gehalte iemand is let dan op zijn of haar vrienden en kennissen. Deugt de kring niet waarin iemand verkeert, dan hebt ge de grootste voorzichtigheid met zoo iemand te betrachten. Wie met pek omgaat wordt er mee besmet. We dienden het iederen dag weer aan te beseffen. Stand op Woensdag 1 uur v.m. Vorige stand 753.7 749.4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1