1 Abessinië kan den oorlog vier jaar volhouden Moeilijkheden in de N.S.B. J. VAN DAM Het nieuws van heden AMERIKA EN DE OORLOG IN ABESSINIË NEGUS PER VLIEGTUIG NAAR DESSIE DE BAROMETER j&ii KLEERMAKERIJ Costuums naar maat VANAF f 40.- Winterjassen n. maat vanaf f 35.- VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bijvooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DONDERDAG 31 OCTOBER 1935 Avondblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19621 Burgers mogen zich niet laten verleiden door vooruitzicht op oorlogswinst Een waarschuwing van Roosevelt Scherpe rede van Kellogg De opstand in Noord- China Japansche autoriteiten treden energiek op Geheime petroleum- leiding? Van Bolivia naar Argentinië Mutaties in Tsjechische regeering Malypetr afgetreden als premier Vijf-en-zeventig millioen pond sterling beschikbaar voor wapens en munitie Veldslag verwacht in het Noorden Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiii^ De Askari's, de I.taliaansche inheemsche troepen, zijn thans de. heilige, stad Akso&mbi nnengerukt Engelsche militaire attachés Italianen trachten Ras Seyoem om te koopen Vooraanstaande leden treden uit, daar opbouwende samenwer king niet mogelijk is Het optreden der justitie Het nieuwe Spaansche ministerie Wegens den feestdag van Aller heiligen zal de NIEUWE HAAR LEMSCHE COURANT Vrijdag- avond NIET verschijnen. DE DIRECTIE DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN De „verdiensten" van mevr. Roosevelt GED. OUDE GRACHT 78 MET 2 PANTALONS NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. s - "HM-T Een historische foto uit het jaar 1916. Van links naar rechts Haile Selassie, toen gouverneur van Harrar; Ly Jassoe, keizer van Abessinië; de minister van Oorlog Ras Birroe (met donkeren mantel) en Massas Bey, de laatste Turksche minister in Abessinië (met fez) WASHINGTON, 31 Oct. (Beuter). Het feit, dat de Volkenbond voor nieuwe be slissingen inzake het Italiaansch-Abessi- nische conflict staat, heeft president Roosevelt aanleiding gegeven, na de scherpe woorden van staatssecretaris Huil, nogmaals eiken uitvoer naar de oorlogvoerende landen te veroordeelen. Evenals Hull had president Roosevelt zijn antwoord op de vragen naar het Amerikaansche standpunt schriftelijk voorbereid. In de persconferentie, die gis teravond in het Witte Huis werd gehouden, drukte de president zich nog duidelijker uit dan Huil reeds des middags had gedaan. Roosevelt herinnerde nogmaals aan zijn uitlatingen tegen den uitvoer van oorlogs materiaal en aan zijn waarschuwing tegen het handelen met de oorlogvoerende statiën. De Amerikaansche burgers mochten zich niet door het lokkend vooruitzicht van groote oorlogs winsten in de verleiding laten brengen, zaken te doen, die den oorlog tusschen Italië en Abessinië zouden kunnen rekken. De Ameri kaansche regeering stelde een nauwkeurig onderzoek in naar alle verschepingen, die voor de oorlogvoerende landen bestemd waren. Naar aanleiding van desbetreffende vragen weigerde Roosevelt mede te deelen, waartoe dit onderzoek diende. Men achtte het echter duide lijk dat dit slechts verband kon houden met een verdere verscherping van het uitvoerverbod want de president deelde mede, dat hij ook het verschepen van petroleum naar derde landen nauwkeurig liet controleeren, voor zoover de olie vermoedelijk voor Italië bestemd was. Reeds op 20 September, dus nog voor het uit breken der vijandelijkheden, had hij een Ameri- kaansch schoenenfabrikant, die een groote order tot levering van militaire laarzen aan Italië had gekregen, dringend geadviseerd, de order te weigeren. Dit toont duidelijk het vaste be sluit van Roosevelt, alles wat in zijn macht staat te doen 001 een einde te maken aan den handel met Italië. Hij wordt daarbij door de publieke opinie gesteund. De protesten uit de industrieele kringen zijn verstomd, voor namelijk ook omdat van Italië toch geen orders tegen contante betaling verwacht kunnen worden. Naar gemeld wordt, heeft o.a. Ford alle verschepingen naar Italië gestaakt. De oud-staatssecretaris en oud-rechter in het Internationale Hof te Den Haag, Frank B. Kellogg verklaarde te St. Paul in Minnesota in een door het geheele land verspreide radio rede, dat de Vereenigde Staten te zamen met andere landen Italië wegens zijn flagrante schending van de souvereiniteit eener andere natie moesten en konden behandelen als aan valler. Daarvoor diende Italië te worden ver oordeeld en men moest de scherpste maatre gelen tegen dit land nemen. PEKING, 31 Oct. (Reuter). De Japansche au toriteiten in China keeren zich thans energiek tegen den separatistischen opstand in Noord- China, welke nergens sympathie heeft gewekt. De gouverneur van de provincie Hopei is ge machtigd geweld te gebruiken tegen de opstan delingen, indien het ultimatum, dat door den Ja- panschen majoor Kobayasji persoonlijk aan de rebellen wordt gebracht, geen resultaat heeft. Hierin wordt van de opstandelingen geëischt, dat zij de stad Hsiang Ho Sien, welke zij bezet houden aan de Chineesche autoriteiten overge ven. De Japansche avonturiers, die bij den op stand zijn betrokken, worden eveneens met straf bedreigd. Een foto uit het jaar 1916 van den toen- maligen Negus Ly Jassoe, thans gevan gene van Haile Selassie BUENOS AIRES, 31 Oct. (Reuter) De geruchten over een geheime petroleum-leiding voor het transport van petroleum naar de Ar- gentijnsche grens zijn in zekeren zin bevestigd door het feit, dat de president van de repu bliek de Argentijnsche Petroleummaatschappij heeft opgedragen een diepgaand onderzoek in te stellen. Naar verluidt zou deze geheime leiding toe- behooren aan de „Standard Oil Company" en van de Boliviaansche petroleumvelden voeren naar de Argentijnsche grensprovincie Salta. PRAlAG, 31 Oct. Naar aanleiding van den dood van Bradac, den overleden voorzitter van het Tsjechische Huis van afgevaardigden is Maly petr, tot dusver minister-president, afgetreden en zal hij tot voorzitter van het parlement gekozen worden. In de plaats van Malypetr komt thans de te genwoordige minister van Landbouw, prof. Hod- za, terwijl diens plaats weer ingenomen zal wor den door den Agrarischen rechts-georiënteerdten afgevaardigde, dr. Zalina. Staatspresident Masaryk heeft reeds deze wij ziging toegestaan, mits geen verdere mutaties in de Regeering zullen plaats hebben. Alle Tsjechische bladen houden zich bezig met de wijziging in de regeering. „Ceske Slovo" het blad van dr. Benesj schrijft, dat dr. Hodza een sterke persoonlijkheid is, die de laatste jaren heeft bewezen e«en ruimen blik te hebben. ADDIS ABEBA, Woensdagavond. Abessinië is nu in staat om, indien noodig, een bedrag van minstens 75 millioen aan wa penen en munitie te besteden, naast de reeds aangeschafte voorraden. Ik kreeg deze mededee- ling vandaag uit betrouwbare bron. Ik ben hier door in staat de eerste authentieke cijfers over Abessinische financieele reserves te geven. De regeering heeft op het oogenblik de han den vol. Nu het wapenuitvoerverbod is opge heven, wordt alles in orde gemaakt voor een zoo snel mogelijk transport van deze wapenen naar Abessinië. De noodige papieren zijn nog niet geteekend en ter plaatse aangekomen, maar naar ik verneem, heeft de regeering stappen ge daan om het transport met een minimum van vertraging te doen geschieden. De wapenen zul len door eenige Britsche leveranciers, die in persoonlijke verbinding met de regeering staan, worden geleverd. Het bedrag van 75 millioen is uit vier ver schillende bronnen afkomstig. Het bestaat in de eerste plaats uit het persoonlijk bezit van den keizer, Haile Selassie, die een bedrag van 40 tot 50 millioen onlangs aan de regeering heeft overhandigd voor militaire doeleinden. Dit be drag werd bij een Londensche bank gedeponeerd en is thans verspreid over Zwitserland, waar een groot gedeelte is belegd, over Frankrijk voor een gering percentage, over Engeland en Amerika. Het geheele bedrag is ter beschikking van de Abessinische regeering. Daarnaast heeft de regeering eenige millioenen ontvangen van de diverse „dedzjasmatsen", „Rassen" en legeraanvoerders uit alle deelen van het land. Ras Ayeloe leverde de grootste bij drage, terwijl de kleinste ontvangst 5000 daal ders bedroeg. Hier moet aan toegevoegd worden, dat deze bedragen in twee groepen zijn verdeeld, een ge deelte is der regeering overhandigd voor eigen gebruik, terwijl een ander deel haar is toever trouwd speciaal voor het aanschaffen van wa penen voor de afzonderlijke legers. Een derde bron van inkomsten bestaat uit een belasting naar draagkracht, die de regeering een jaar geleden heeft opgelegd. Gewone ingeze tenen betaalden ieder een daalder, anderen droe gen anderhalven daalder bij, naar gelang van hun inkomen. Een totaal bedrag van 5 millioen werd door deze heffing bijeengebracht. Een ten slotte kan de regeering putten uit een fonds, dat gedurende de laatste vier jaren door den minister van Oorlog is bijeengebracht. Dit fonds, waarin ieder jaar 10 millioen daalders worden gestort, bestaat thans uit een bedrag van bijna 3 millioen. Bij de 75 millioen zijn de schat van Menelik en de „Adoea-eompensatie" niet inbegrepen. Beide zijn op een plaats begraven, welke alleen maar den minister van Oorlog, die thans aan het front is, bekend is. Mijn zegsman, een hooggeplaatst regeerings- ambtenaar, is van meening, dat deze bedragen Abessinië in staat stellen den oorlog minstens vier jaren voort te zetten zonder in moeilijkhe den te geraken. Hij voegde hier aan toe, dat de regeering thans geheel zonder schuld is, daar het ontbreken van credieten het noodig maakt alles in baargeld te betalen. De eenige vrees is blijkbaar de twijfel, of En geland en de andere landen, waarmede men in onderhandeling is, wel in staat zullen zijn vol- H VERWACHTING: Krachtige, tijdelijk §j afnemende Zuid-Westelijke tot Weste- lijken of Noord-Westelijken wind, I- meest zwaar bewolkt met opklaringen, waarschijnlijk nog regenbuien, iets kou- der. Hoogste barometerstand765.7 te Boedapest H Laagste barometerstand: 719.7 te 5 Thorshafen H Zon op 6:54 - onder 4.33 - Licht op 5.03 Ëj Maan op v.m. 11.32 onder n.m. 6.42 Eerste kwartier 3 November 11.32 n.m. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii doende hoeveelheden wapenen met grooten spoed te leveren. Een groot gedeelte is natuur lijk reeds aangemaakt, zoodra de eerste op drachten maanden geleden werden gegeven. Ik verneem, dat de geweren uit België zullen worden ingevoerd en de zwaardere wapenen uit Tsjecho Slowakije. Engelsche firma's zullen, in overleg met België, het grootste deel der munitie leveren. Ook verneem ik, dat het vertrek van den keizer naar Dessié zal worden uitgesteld, tot dat Abessinië gereed is voor een groot offensief in het Noorden. Sommigen hier vreezen, dat de aanwezigheid van den keizer de troepen in het Noorden dusdanig in opwinding zal brengen, dat zij niet terug te houden zullen zijn. 's Keizers adviseurs trachten hem op het oogenblik over te halen om zijn troepen vooruit te zenden naar Dessié en zelf per vliegtuig- te volgen. Het groote leger, dat u't 20.000 a 30.000 man bestaat, zal er zeker drie weken over doen om Dessié te bereiken en men legt den nadruk op de gevaren van die reis. Di'. Hoekman is vanochtend uit Dzjidzjiga vertrokken met eenige zijner assistenten en drie wagons, die hy met veel moeite van de regeering heeft losgekregen. Een nadere beschouwing van de cijfers, die ik hier heb weergegeven, doet blijken, dat de manier, waarop de Roode Kruis-afdeeling is be handeld werkelijk ongehoord is. Een bedrag van nog geen 10.000, dat uit individueele toezeggingen byeten is gebracht, is beschikbaar voor alle fronten gezamenlijk. Het beschik bare materiaal is zoowel wat menschen als uitrusting betreft, volkomen ontoereikend. Ik verneem, dat de Abessinische Roode Kruis- eenheid over minder dan 100 bekwame helpers beschikt, terwijl de Italianen minstens 6000 dokters hebben. Toch wordt hieraan niets ge daan.* De regeering schijnt zich niet het minst bewust te zijn van de misdaad, die zü begaat door de medische uitrusting harer troepen zoo te veronachtzamen. Men verwacht te Addis Abeba, dat de vijan delijkheden in het Noorden ieder oogenblik zullen beginnen. Er gaan eveneens geruchten, dat ras Seyoem een gedeelte van zyn leger rond Adoea heeft opgesteld. (Copyright Momingix>st-A.N.P.) ADDIS ABEBA, 30 Oct. (Reuter). De regee ring heeft haar goedkeuring gehecht aan de be noeming van majoor Bolt als militair attaché van Engeland en die van kapitein Taylor als toege voegd attaché. Dit is de eerste keer dat Engeland militaire attaché's in Ethiopië benoemt. Reuter meldt uit Asmara: De militaire toebe reidselen voor den opmarsch aan het Noordelyk front zijn thans geëindigd. Men zal echter zooveel mogeiyk bloedige bot singen trachten te vermeden. De Italianen hopen ook Makalle langs vreedzamen weg te bezetten door het terugtrekken der Abessinische troepen. Het bericht aangaande de bezetting van Hauzien tusschen Endaga Hamoes en Makalle door de Italianen is onjuist. In de laatste berichten van het front in Eritrea brengen de Romeinsche avondbladen uitvoerige mededeelingen aangaande de laatste troepenbe wegingen, meldt Reuter uit Rome. Zoo werden aan het geheele front langs de iyn AdigratAdoeaAksoem de ver naar voren geschoven posten verder uitgebreid en met aan vullende troepen versterkt. Verder trekken in de geheele streek lange munitiecolonnes op, worden nieuwe kampementen opgeslagen en wordt het geschut in nieuwe, verder naar voren geschoven stellingen gebracht. Volgens deze berichten brengen de gemotori seerde afdeelingen dagelijks behalve munitie 60 ton vleesch en 120 ton ijs uit Asmara naar het front. Nadat de Italiaansche troepen aan het klimaat op de Abessinische hoogvlakte gewend watten geraakt, is thans een aanvang gemaakt met groote troepenbewegingen. Volgens van het front ontvangen berichten moet worden aangenomen, dat de drie Italiaan sche legercorpsen bezig zijn hun linies tot ver in de provincie Tigré te doen doordringen. De systematisch doorgevoerde verkenning van het terrein, gepaard gaande met een naar voren brengen der Italiaansche linies, stuitte in de af- geloopen dagen nergens op noemenswaardigen tegenstand. Echter moet met de mogeiykheid rekening worden gehouden, dat de Abessinische troepen by een verrassing eten aanval zouden kunnen doen, en dat zij zich daarom op den weg naar Makalle in de bergen verscholen houden om hun opmarsch niet door optreden van Ita liaansche vliegtuigten te doen verhinderen. Er wordt melding gemaakt van een levendigen Abessinischen aanval op de beide Italiaansche flanken, die vooral tegen den Italiaanschen rechtervleugel is gericht. ADDIS ABEBA, 31 Oct. (Reuter). Volgens berichten uit officieuze Abessinische bron, r>e- nutten de Italianen de pauze aan het Noorde lijk front door te trachten verschillende hoof den van Tigre te winnen, o.a. Ras Seyoem. Naar men verklaart, wordt de Abessinische frontlinie des nachts overschreden door geheme afgezanten, die aanlokkeiyke voorstellen komen doen. Aan Ras Seyoem zou een groote som golds zijn aangeboden, terwijl hem het gouverneur schap over Tigre zou zijn beloofd, onder Ita- liaansch protectoraat. Al deze aanbiedingen zyn echter van de hand gewezen. Naar gemeld wordt, bestaat van Fransche zijde het plan te Djiboeti een nieuw groot vliegveld te bouwen, waarvan het grondperso neel meer dan 200 zou bedragen. Bekend is, dat de Franschen sedert eenigen tijd de luchtmacht in Fransch Somalüand aan- zienjyk versterken. Bij de parade, die te Havana op Cuba is gehouden, was voor de eerste maal het vrouwelijke hulpcorps der regeering aanwezig. Met belangstelling volgde dit vrou- wen-bataillon het voorbij marcheeren der troepen Naar wij vernemen hebben de heeren prof. J. Hessing, Den Haag (voorzitter)ir. B. Wigersma, Haarlem (onder-voorzitter)M. A. Henny, Den Haag (secretaris) en mr. J. A. P. C. ten Bok- kel, Haarlem (penningmeester), vormende het bestuur van de Nederlandsche Vereeniging tot Studie van het Fascisme, bedankt als leden van de N.S.B. (algemeen leider ir. A. A. Mus- sert). Als reden werd ons opgegeven, dat een opbouwende samenwerking met de in de N.S.B. leidende krachten zoovele moeilijkheden oplever de, dat de uitgetredenen zich niet verantwoord achtten, om lid van de N.S.B. te blijven. Omtrent het optreden van de Utrechtsche justitie tegen de N. S. B. kunnen we nog het volgende melden: Woensdagmiddag vervoegde zich de commissaris van politie in de eerste afdeeling, mr. D. Ha moen, ten redactie-bureele te Utrecht van Voik en Vaderland, het Weekblad van de Nat. Socia listische Beweging in Nederland, welk redactie bureau gevestigd is aan de Oude Gracht no. 194, waar de heer Hamoen aan de op dat oogenblik aanwezige redactie-leden van Volk en Vader land de vraag stelde, of men bereid was de na men te noemen van de schrijvers van vijf arti kelen in het nummer van Volk en Vaderland, dato Zaterdag 26 October 1935. Een soortgelijke vraag was de redactie van Volk en Vaderland wel eens meer gesteld, en dan was op zulk een vraag steeds geantwoord, dat men niet bereid was de namen van schrijvers te noemen. Dien tengevolge werd ook gisteren mr. Hamoen ge antwoord, dat men niet genegen was de stellers der bewuste artikelen te noemen. De commissa ris van politie is daarop vertrokken. Het optreden van de Justitie was gericht tegen vijf bydragen in het jongste nummer van Volk en Vaderland, dat de vorige wteek het licht zag. Deze bijdragen betroffen: I. Een oproep van gegadigden voor indienst treding als minister van Defensie. II. Absolutie van A. B. K. De schrijver van dit artikel keert zich tegen den heer Kleerekoo- per, die in Hét Volk schreef in verband met de berechting van de misdadigers uit Oss, dat men eigenlijk het innerlijk dezer personen moest kennen alvorens hen te veroordeelen; dan zou begrijpen vergeven kunnen worden. III. Voorloopige begrooting der Eerste Ka mer, in welk artikel de kosten der Eerste Ka merzittingen wörden beoritiseerd. IV. Een artikel, getiteld „Het Roode Gevaar", waarin betoogd wordt, dat wij worden geregeerd „door een aftandsch systeem". V. Een artikel, dat onder den titel „Visschers in Nood" te velde trekt tegen de Visscherij- Centrale. De „minister-oproep" was door de redactie van Volk en Vaderland overgenomen uit „De Daad", het kringblad van de N.S.B. te Amster dam. Het artikel tegen de Visscherij-Centrale nam de redactie van Volk en Vaderland over uit „De Victorie", het kringblad der N.S.B. te IJmuiden. Geruchten, als zouden ook in een druk kerij te IJmuiden van justitie wfege maat regelen genomen zyn in den zelfden zin als te Utrecht toegepast, blijken van allen grond ont bloot te zijn, naar wij bij informatie te bevoeg- der plaatse vernamen. Nader wordt ons medegedeeld, dat de heer Henny te Den Haag, secretaris van het bestuur van de Nederlandsche Vereeniging tot Studie van het Fascisme, zich niet heeft aangesloten bij het besluit van zijn mede-bestuurders om uit de N.S.B. te treden. Hij is dus niet uit de N.S.B. getreden. MADRID, 30 Oct. (Reuter). Het nieuwe Spaansche ministerie ontving met 163 tegen 17 stemmen het vertrouwen van het parlement. Van de tot het regeeringsblok behoorende Radicalen namen echter slechts 18 afgevaardig den aan de stemming deel. In politieke kringen beschouwt men dit als een teeken van een aan staande splitsing in de Radicale party zoowel als van een verzwakking van het regeerings- rblok. Dc oorlog in Abessinië; Abessiniërs hebben 75 millioen pond sterling beschikbaar voor wa pens en munitie. Mutaties in de Tsjechische regeering. Roosevelt waarschuwt de Amerikanen die trach ten oorlogswinst te maken. De moord op den ouden Kroeze te Wildervank voor de Groningsclic rechtbank Het bestuur der Ned. Ver. tot Studie van het Fascisme is uit de N. S. B. getreden, daar opbou wende samenwerking vele moeilgkheden ople verde Veehandelaar uit Apeldoorn wegens poging tot moord tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld. WASHINGTON, 30 Oct. (A. N. P.) Uit een gisteren gepubliceerd rapport biykt, dat mevr. Roosevelt, de echtgenoote van den president der Vereenigde Staten, in het afgeloopen jaar door het uitspreken van 16 radioredevoeringen van 15 minuten, byna evenveel heeft verdiend als de president der Vereenigde Staten zelf, n.l. een bedrag van 72.000. Mevrouw Roose velt heeft echter de geheele opbrengst van haar radioredevoeringen afgestaan aan het be stuur van de American Friends Service, die 't voor liefdadige doeleinden heeft gebruikt. Wij hebben een schitterende collectie geëtaleerd, welke het belang van ieder een is deze te komen bezichtigen. Onze maatkleeding staat in ieder opzicht onder volle garantie (r^1 l linnim II If y Stand op Donderdag I uur n.m.: 750.1 Vorige stand: 754.2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1