IN EN OM HAARLEM Laatste Nieuws SCHOENEN VAN SMIT STOOPS BAD OPENING Haarlem, 31 Oct. IDe Dubbelgangster I bF SITTERS S To KAR DONDERDAG 31 OCTOBER 1935 Uit den Haarlemschen Gemeenteraad PERMAHEHTDUPLEX HAARDEN» U0RRDKRCHELS Als U morgen na Kerkdienst Zaterdag 2 Nov. a.s. opening van de firma SMIT&v. RIJSBERGEN AGENDA De Zondagsrust in Italië SCHOTERWEG 1 - TELEF. 16659 Engelsche Eenheidskleermakerij Telefoon 16176. PLEBAAN WESTERWOUDT EEN UIT DE SERIE Inbraak op het Plein HEBBEN PASVORM EN SNIT Nassaustr. 1 - Haarlem - Tel. 13490 Statuten PARKHERSTELLINGSOORD GEOPEND H.K.H. Prinses Juliana reikt kruis en medaille van verdienste van het Roode Kruis uit Rede dr. Land Rede H.K.H. Prinses Juliana DE HEER CASTRICUM EN DE R.K. FRACTIE VAN ONZE RECHTBANK Verduistering Dood door schuld? Oplichting: Brutaal Gouden en zilveren voor werpen gestolen Autodiefstal (Gedeeltelijk gecorrigeerd) DE MISDRIJVEN TE OSS De moord op v. d. Pas HERENKLEDING NAAR MAAT ZIJLSTRAAT 87, TEL. 16963 Bioscopen 1 November Bioscopen 2 November HEEMSTEDE „Neep, bet spyt qje te moeten seggsa» -< (Wordt vervflted) [mmiiiiiiimiiiiiinmitiiiHiiiitimiiiiiiiimiiiimmimniiiiiiimiirmmiimniiimtiiiiiiimiitiiiiiiiiiimmiitiHiiniiiiimiiiinmttnifnie BuuiiiiiHuiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiiiiutiiiiiuiiiiuiiiiiuiiiiiiiiiiiuiiuiiiiiuiiuiinitiiiiuiiiiiiiuiimiiMriiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuuimiiniiiiiiiuiB Den aandachtigen lezer van de Haarlem- sche raadsdebatten, die wij gisteren avond en hedenmorgen publiceerden, moeten twee feiten opgevallen zijn: de on- eenighoid in de R. K. raadsfractie, en de on smakelijke demagogie, waaraan enkele raads leden zich schuldig maakten. Het eerste de oneenigheid in de R. K. raadsfractie brengen wij met grooten ernst onder de aandacht van de bevoegde instanties in onze R. K. Staatspartij. Want de katholieke bevolking van Haarlem kan en mag niet dul den, dat in den Raad onze zoo hooggeroemde eenheid en saamhoorigheid telkens weer tot een aanfluiting wordt gemaakt. Als er een ver schil van meening is in de fractie en waarom zou die er in een zoo vitale partij als de onze niet wezen? dan moet als regel getracht worden binnenskamers overeenstemming te be reiken. althans moet er een compromis worden gevonden, waardoor de katholieken gespaard Wijven van de besDottelijke vertooning, dat menschen, die hetzelfde levensbeginsel belijden, eikander dwars zitten en onvriendelijke, zelfs hatelijke woorden toevoegen. Het is nu in den Haarlemschen raad al zoover gekomen, dat de leider van de socialisten zich de vrijheid per mitteert de katholieke fractie te bemoederen en zachte vermaningen aan haar adres uitdeelt. Hii doet dit om het belachelijke van de situa tie in het licht te stellen ofwel omdat hij het een Haarlemsch gemeentebelang acht, dat de katholieke fractie eensgezind blijft. Het een zocwel als het andere is echter beneden onze waardigheid. Ieder lid van de fractie moet er zich van bewust zijn. dat hij niet in den raad zit voor zijn eigen eer, maar dat hij van de katholieke kiezers opdracht heeft gekregen, met de behartiging van het algemeen welzijn, ae glorie van het katholieke vaandel in onze vertegenwoordigende lichamen hoog te hou den. Wat de reden van de zoo helder aan den dag komende tweespalt in de katholieke fractie is. willen wij niet bespreken en het laat ons koud. Wij brengen alleen den uitdrukkelijken wensch van de Haarlemsche katholieken .over, dat zij in den Haarlemschen raad door hun eigen vertegenwoordigers niet belachelijk wor den gemaakt. Het tweede feit, dat gisterenmiddag uit de debatten naar voren drong, was de onverant woordelijke demagogie, welke door enkele raadsleden gepleegd werd. Dat herinnerde aan den slechtsten tijd, die voorafging aan de be treurenswaardige gebeurtenissen op de „Zeven Provinciën" Het overgroote deel der Haarlem sche burgerij daar zijn wij zeker van is oaar niet van gediend. En in het belang van de heeren zelf is het te hopen, dat zij geen te grooten bijval hebben. De ondervinding in Italië, waar de fascisten aan het bewind kwa men; in Duitschland, waar Hitier en zijn aan hang het gezag overnamen; in Spanje, waar de communistische agitatie door het beter den kende deel der natie werd weggevaagd; in Frankrijk, waar van dag tot dag bloedige on lusten dreigen, moge den heeren een leering zijn. dat zij op den duur hun eigen graf gra ven. Overal blijft de weldenkende meerderheid der bevolking de ophitserij langen tijd geduldig aanhooren, maar uiteindelijk jaagt zij de op ruiers weg. Dóch voordat het zoover is wordt er veel leed geleden. Er waren door de communisten voorstellen ingediend om de regeering te verzoeken de maximum-steunbedragen met 15 pet. te ver- hoogen wegens de prijsverhooging van verschil lende levensmiddelen en om B. en W. uit te noodigen bij den raad voorstellen in te dienen om den door de prijsstijging veroorzaakten noodtoestand bij groote groepen der bevolking te verzachten. Op echt ouderwetsche manier ram de heer Peper deze gelegenheid waar om voor de tribune te praten. Iedereen weet ech ter. dat er een veel betere manier is om aan ae regeering dergelijke wenschen kenbaar te maken dan moties te laten aannemen door een gemeenteraad. Er bestaat een innig contact tusschen de regeering en de organisaties en wie iets weet van het organisatiewezen in Ne derland weet ook, dat de behartiging van de belangen oer werkloozen aan de bestuurders van die organisaties ten volle kan worden over gelaten. Maar het gaat bij de communisten nu eenmaal niet om de knikkers, doch om het spel der goedkoope reclame voor eigen partij en daarom betreurden wij het, dat de heeren Castricum en v. d. Veldt zich voor him wagen tje lieten spannen. Nog daargelaten de vraag of de communistische voorstellen kunnen wor den uitgevoerd, moest het feit, dat het hier propaganda gold voor onze ergste vijanden, hen hebben weerhouden daaraan hun stem en steun ZONDER VOORUITBETALING KI te geven. Het onmiddellijk gevolg was, dat de arme eenling der kath. dem. partij, de heer Engelen, niet voor zijn collega's van de Ka tholieke Staatspartij onder wilde doen en, tot groote teleurstelling van de socialisten, die hem tot een der hunnen rekenen, ook naar de com munisten overliep. Omdat hij van het nut der ingediende voorstellen overtuigd was? Weineen, bij verklaarde, dat hij er geen heil in zag. Wel een karaktervol standpunt! En zoo vertoonde de Haarlemsche Raad het weinig eervolle beeld, dat niet minder dan drie katholieken op het karretje van de communisten werden geladen. De zesde man, die zijn stem aan het voorstel der communisten gaf, was de heer Schaafsma van de Christ. Dem. Unie. Wij zouden voor de toekomst van Haarlem in de komende vier jaar het ergste vreezen als wij niet met genoegen hadden mogen consta- teeren, dat de sociaal-democratische partij zich haar verantwoordelijkheid ten volle bewust is. De heer Reinalda hekelde het onverantwoor delijke van de hetze der communisten en wees op het gevaar, dat daarin schuilt voor de on der steunden zelf. De heer Castricum had tij dens het debat een feilen aanval op het college van B. en W .gedaan. De afgeloopen vier Jaar, zeide hij, hebben bewezen, dat van dit college voor de werkloozen niets te wachten is. Hij was niet billijk in zijn beoordeeling van het moeilijke werk van B. en W. inzake de zorg voor de werkloozen en het protest van den heer Bijvoet, die namens het over- g-oote deel der rechtsche fractie hulde bracht aan het college van B. en W. en speciaal aan den wethouder voor armenzorg, was volkomen ad rem. Bij het voorstel om de gemeente Haarlem voor 10.000 te doen deelen in het garantiefonds voor de te houden wereldjamboree te Bloemen- aaal, welk voorstel werd aangenomen, kregen wij een herhaling van het debat. De aanleiding was de uitlating van wethouder Roodenburg, dat hij niet zeker wist of de voor het in orde brengen van het padvinderskamp noodige werk zaamheden tegen normaal loon zouden worden uitgevoerd. De raadsleden die vaststelden, dat als iets als normaal werk moet worden be schouwd dan dit, hadden gelijk, maar het debat hoorde thuis in het jaar 1937 wanneer de Jamboree zal worden gehouden. Ook bij dit debat viel menig scherp woord. Er zal bij de behandeling van de gemeente- begrooting van den voorzitter een strakke lei- ling worden vereischt, anders vreezen wij, dat er in den raad menig onaangenaam woord zal vallen. De nieuwe brandveiligheidsvoorschriften wer den door den raad aangenomen, maar het kost te nog heel veel spraakwater der Haarlemsche raadsheeren. Het bleek daarbij dat wij in Haar lem niet erg dik in goede vergadergelegenhe- oen zitten. Een punt om eens te overwegen. even de etalages komt kijken van 88 GR. HOUTSTRAAT 88, t/o Haarl. Dagbl. dan bestelt U bij ons beslist EEN 1ste KLAS WINTERJAS NAAR MAAT a 30.Geheel op zijde gevoerd. Prima, prima Costuum n. maat a f Afï met 2 PantalonsrtU." Vraagt U stalen. Naar wij vernemen geeft de verbetering in den gezondheidstoestand van den hoogeerwaar den heer L. A. A. M. Westerwoudt, plebaan der Kathedrale kerk van Haarlem, alle reden tot tevredenheid. Z. H. E. is zeer opgewekt, alleen gevoelt hij zich nog wat stijf. Zijn algeheele herstel is, naar verwacht wordt, slechts een kwestie van betrekkelijk korten tijd meer. Wan neer Z. H. E. zijn parochiewerk zal kunnen her vatten, is echter nog niet te zeggen. Sinds Z.H.E. de Mariastichting heeft verlaten, vertoeft hij bij familie te Vught. Aan de reeks van inbraken en inbraakjes van de laatste week schijnt geen einde te willen komen. Het nieuwste nummer in de reeks is een bezoek, dat het gilde in den nacht van Dinsdag op Woensdag aan een sigarenwinkel op het Plein heeft gebracht. Men is binnen gekomen door de keuken, langs denzelfden weg heeft men het huis ook weer verlaten. Uit een lessenaar in een tusschenkamer wordt een be drag van f 21.vermist, terwijl uit den winkel voor f 550.— aan sigaren en sigaretten werd ontvreemd. De Staatscourant bevat de statuten van de N.V. Bouw- en Aannemersbedrijf Gebr. Mole naar te Haarlem. Hedenmiddag is officieel het Parkherstellings- oord van het Ned. Roode Kruis aan den Zijlweg heropend door de presidente van het Nederlandsche Roode Kruis. H. K. H. Prinses Juliana. Het is niet de eerste maal dat een lid van het Koninklijk Huis een bezoek aan het Herstellingsoord brengt. Zeven jaar geleden werd het, toen staande aan den Rijksstraatweg te Haarlem-Noord, officieel ge opend door Z.K.H. Prins Hendrik. Eenige jaren daarna kwam H.M. Koningin-Moeder Emma haar belangstelling toonen. De verhuizing naar den Zijlweg is inmiddels noodzakelijk geworden, doordat de stand plaats van het Parkherstellingsoord te Haar lem-Noord in het uitbreidingsplan is opgeno men. De verhuizing heeft nog dit voordeel op geleverd, dat het thans in een wat rustiger omgeving ligt, temidden van bollenland. Het is thans omzoomd door bloemen, al moet het de prachtige boomengroepen van den Rijks straatweg missen. De vroolijk wapperende vlag verkondigt van daag de feestvreugde om het Koninklijk be zoek. Uitgenoodigd waren bij de plechtigheid aan wezig te zijn: Jhr. Mr. Dr. A. Röell, Commis saris der Koningin in de Provincie Noord- Holland en echtgenoote, de heer C. Maarschalk van Egmond en Rinnegom, burgemeester van Haarlem, eere-voorzitter van de afd. Haarlem van het Ned. Roode Kruis, het Hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis, het afdeelingsbe- stuur, directeuren van ziekenhuizen uit Haar lem, de architect van het Parkherstellingsoord, de heer Peereboom, de directeur van Open bare werken, Ir. M. H. Maas, de aannemer enz. Het woord is hierbij gevoerd door dr. A. A. G. Land, voorzitter van de Haarlemsche afdee- ling van het Ned. Roode Kruis en vervolgens door Prinses Juliana. Na een woord van welkom aan H. K. H. Prinses Juliana verklaarde Dr. A. A. G. Land in zijn toespraak, hoe het bestuur er toe gekomen is om in de huidige omstandigheden deze nieuwe inrichting te stichten en het zelfs ge waagd heeft daartoe de hulp van officieele in stanties in te roepen. Het terrein aan den Rijksstraatweg moest be bouwd worden en toen begon het zoeken naar een ander terrein. In dit verband bracht spr. dank aan den burgemeester, aan den directeur van Openbare Werken, aan den architect en den aannemer. In het zeven-jarig bestaan van de lighal zijn 606 patiënten opgenomen met 29.360 verpleeg- dagen. De patiënten behooren grootendeels tot de categorie der zwakken, nerveuzen etc. T.b.c.- lijders worden niet opgenomen. Spr. verklaarde dat het Parkherstellingsoord in vele gevallen voordeel aan de gemeente heeft gebracht. Een eere-saluut bracht spr. aan Dr. v. d. Breggen en aan de verpleegster Zr. A. Windhouwer. Spr. meende dat een herinnering aan het werk van mevr. Levenkamp op dezen feestdag niet mocht ontbreken. Dr. Land herinnerde dan aan het bezoek van H. M. de Koningin-Moeder en noodigde alle doktoren van Haarlem uit om het Parkherstellingsoord te komen bezichtigen. Tenslotte verzoet spr. aan H. K. H. Prinses Juliana de openingsrede te willen uitspreken. Dames en Heeren, Toen op 30 November 1928 te Haarlem een Parkherstellingsoord kon worden geopend, was dat een gebeurtenis van beteekenis, eene groote voldoening voor allen, die den voorbereidenden arbeid met hunne beste krachten hadden on dersteund. Mijn Vader heeft zich destijds dan ook gaarne bereid verklaard de opening te ver richten en nu mij thans, na zeven jaren, het verzoek bereikte het in nieuwe gedaante her boren Herstellingsoord in te wijden heb ik ge meend mij aan die taak niet te moeten ont trekken. Op eenen dag als heden ligt het weer voor de hand den blik terug te wenden. Dr. Land, wiens naam aan de geschiedenis van het Park- herstellingsoord met de namen van anderen zoo nauw verbonden is, gaf ons reeds eene schets van het verleden. Ook het Hoofdbestuur kan niet nalaten terug te denken aan den ijver, waarmede wijlen mevrouw LevenkampPlan ten, in wier persoon het Roode Kruis zulk eene trouwe arbeidster heeft verloren, de verwezen lijking der eerste plannen steeds heeft bevor derd. Tezamen met freule Van der Wijck ver wierf zij zich niet minder groote verdiensten bij de huishoudelijke inrichting van het Parkher stellingsoord. Zooals de Jaarverslagen het met een kort woord vermelden, bleek reeds aanstonds uit de vele verpleegden, dat inderdaad het pas ge stichte Parkherstellingsoord in een bestaande behoefte voorzag. Dat evenals alle Parkherstel lingsoorden ook het jonge Haarlemsche door de ongunst der tijden met exploitatie-moeilijk heden had te kampen, behoeft geenszins ver wondering te wekken. Evenmin dat zich in de practijk al ras eenige desiderata deden gevoe len. Niettemin, door liefde en toewijding bleef de inrichting drijvende totdat de ure kwam, waarop de Afdeeling Haarlem bericht ontving, dat het terrein, waarop het Parkherstellings oord stond, moest worden ontruimd. Men heeft echter, de volhardende tradities van de Haar lemsche burgerij niet verloochenend, de handen ineen geslagen en van den nood eene deugd weten te maken. Het is niet gebleven bij eene verhuizing, doch de verandering is geworden tot wat men zou kunnen noemen eene wederge boorte. Indien ergens, dan kan hier met recht het oude woord worden toegepast: „Niet het oude is nieuw geworden het is alles nieuw ge worden." Alles is nieuw, behalve de persoon dergenen, die aan het Parkherstellingsoord hunne trouwe diensten plegen te wijden en dan denk ik be halve aan Dr. Van der Breggen zeer in het bijzonder aan de verpleegster, die hare taak nu reeds zoovele jaren eiken dag weder met dezelf de opgewektheid en toewijding vervult. Als teeken van waardeering van Uwen arbeid is het mij een genoegen U, Dr. Van der Breggen het Kruis van Verdienste en U, Zuster Windhou wer, de Medaille van Verdienste in zilver van het Nederlandsche Roode Kruis op dezen ge- denkwaardigen dag te kunnen uitreiken. Moge het U gegeven zijn nog lange jaren in dit nieuwe gebouw werkzaam te zijn tot heil van allen, die hier komen om verloren krachten te herwinnen Dit nieuwe Parkherstellingsoord verklaar ik hiermede geopend. Eiken morgen 7—10 FAMILIE-ZWEMMEN Eén bad - een kwartje Speciale abonnementsprijzen Vrijdagavond 8.30—10 DAMES-ZWEMMEN In „Het Volk" van hedenmorgen lezen wij, dat de heer Castricum in de gisteren gehouden zitting van den Haarlemschen gemeenteraad heeft aangekondigd, te zullen trachten, tezamen met sociaal-democraten, Kath. Dem. Unie, Christ. Dem. Unie, eenige katholieken en de communisten, een nieuwe meerderheid te vor men, omdat de vorige zittingsperiode be leerd heeft, dat van dit college van B. en W. niets voor de arbeiders te wachten is. Dien indruk hadden wij van het door den heer Castricum gesprokene niet gekregen en daarom hebben wij bij hem zelf naar de juistheid van de weergave van zijn woorden door „Het Volk" geïnformeerd. De heer Castricum bevestigde ons, dat dit verslag niet juist is. Hij heeft gezegd, geen vertrouwen in het huidige college van B. en W. te stellen voor wat betreft de sociale politiek. Het is in de afge loopen zittingsperiode wel gebleken, dat de ar beiders van dit college niets te wachten hebben. Hij heeft er toen op gewezen, dat er sinds de laatste verkiezingen iets veranderd is in de samenstelling van den raad en dat er nu, als het betreft de behartiging van de arbei dersbelangen, een meerderheid in den raad moet kunnen worden gevonden, waarmede voor de arbeiders meer te bereiken zal zijn dan tot nu toe het geval is geweest. Hij rekende daarvoor op de S.D.A.P., die de behartiging van de arbeidersbelangen vooropstelt; op de communisten; op de Christ. Dem. Unie; op de Kath. Dem. Partij en veronderstelde, dat er onder de kath. raadsleden wel enkelen zou den zijn, die voor dergelijke voorstellen zouden stemmen. Zelf zou hij elk voorstel, ongeacht van welke zijde het zou komen, steunen als het de belangen der arbeiders zou helpen. Nadrukkelijk verklaarde ons de heer Castri cum, dat het niet zijn bedoeling is te streven naar een nieuwe meerderheid. Het gaat hier alleen om incidenteele voorstellen, waarbij de arbeiders betrokken zijn. Er is dus geen sprake van, dat hij zou breken met de katholieke Staatspartij of de Katholieke fractie zou willen verlaten. Hij denkt er ook niet aan over te gaan naar de Katholieke Democraten, zooals in een blad gesuggereerd wordt. Hij blijft in de Katho lieke Staatspartij zoolang hem niet gebleken is, dat hij geen voldoenden steun voor de ar beiders kan krijgen en zelfs wanneer hij tot die ontdekking mocht komen, verzekerde hij ons, zou hij nog niet tot de Kath. Dem. Partij overgaan. Voor de Haarlemsche Rechtbank stond terecht een winkelier, V., uit IJmuiden, verdacht van verduistering. De Officier eischte negen maanden gevange nisstraf tegen hem. De Rechtbank veroordeelde verd. tot f 50 of 30 dagen hechtenis. Op 15 Maart heeft op den Haarlemmerweg tusschen Halfweg en Haarlem een aanrijding plaats gehad, die aan den motorrijder J. J. Jochem het leven kostte. De bestuurder van dten auto, welke de aanrij ding veroorzaakt had, stond terecht wegens „dood door schuld." De eisch luidde: een hechtenisstraf van zes weken. De Rechtbank maakte er van een maand hechtenis voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en f 100 boete sub. 25 dagen. Een caféhouder te Haarlem stond terecht ver dacht van oplichting van een costuum. De Officier van Justitie eischte drie maanden gevangenisstraf. Het vonnis luidde: Drie maanden voorwaarde lijk met drie jaar proeftijd en de voorwaarde dat binnen zes maancten een schadevergoeding van f 50 aan den betrokkene gegeven zal worden. Een 22-jarige los-werkman L. en de 26-jarige los-werkman B., beiden uit IJmuiden, stonden terecht omdat zij in den nacht van 28 op 29 Au gustus benzine gestolen hadden, en deze gebruikt hadden voor een gestolen auto. De Officier van Justitie eischte zes maanden gevangenisstraf tegen ieder. De Rechtbank veroordeelde verdachten ieder conform den eisch. Een 55-jarige timmerman zonder vaste woon plaats, stond terecht verdacht van inbraak en diefstal van gouden hangers, een gouden ring en allerlei tafelzilver. Verd. had dezen diefstal ge pleegd op 25 Juli in een perceel aan de Midden- laan, ten nadeele van den bewoner Mr. J. A. P. C. ten Bokkel. De Officier van Justitie eischte veertien dagen geleden tegen verd. anderhalf jaar gevangenis straf. De man werd thans tot een jaar gevange nisstraf veroordeeld. Dan stond terecht de 22-jarige los-werkman uit IJmuiden, die den in de vorige zaak genoem den auto op 28 Augustus te IJmuiden gestolen heeft. De eisch luidde een jaar gevangenisstraf. De Rechtbank maakte er van acht maanden. (Vervolg) In zijn requisitoir constateerde mr, Van Ever- dingen, dat het bewijs geen moeilijkheden op levert. Twee daders zijn al berecht; later is aan het licht gekomen, wie de anderen waren. Nu is het hun beurt en tegen hen is het bewijs ge leverd. Wel geven de verschillende getuigen en verdachten elkander de schuld van de ernstige mishandelingen, maar alle vier zijn zij verant woordelijk. Wat de straf betreft, deze moet zwaar zijn, omdat de roofmoord een misdrijf is van zeer emstigen aard. In aanmerking genomen, dat reeds voor een ander misdrijf tien Jaar gevangenisstraf tegen belden is geëischt, kan hier met een mildere straf worden volstaan, Spr. eischte tegen leder der verdachten een gevangenisstraf van vijf jaren- De verdediger van H., mr. baron van Hugen- poth, pleitte een mildere straf op te leggen. Mr. Bauduin, die optrad voor verdachte v. d. P., wees er op, dat ook deze verdachte voor cle mentie in aanmerking komt, wtaartoe hij con cludeerde. Terecht stond dan de 23-jarige J. P. C. voor den door hem op 9 November 1932 te Berghumgepleegden moord op den caféhou der J. M. C. v. d. Pas, op wien hij van zeer korten afstand met een revolver herhaal delijk heeft geschoten, waardoor verschei dene kogels doel troffen en het slachtoffer spoedig overleed. De verdachte bekent, opzettelijk J. v .d. Pas van het leven te hebben beroofd. Hij heeft zes schoten op hem gelost. Hij heeft het niet ge daan in een opwelling van drift, doch na kalm en rijp beraad. De président vraagt, of de vrouw van v. d. Pas hem tot het misdrijf heeft aangezet. C. zegt, dat de vrouw dit meermalen heeft gedaan. De vrouw, als getuige gehoord, ontkent dit. De Officier van Justitie bleef even stilstaan bij het leven van den verdachte, die een zeer goede opvoeding heeft gehad. Later is hij beland in de woning van den caféhouder Van der Pas, die als hij dronken was, zijn vrouw mishandelde. C. kwam op voor de vrouw, die mishandeld werd en schoot Van der Pas neer. Ofschoon hij wroeging gevoelde, is het te betreuren, dat C. geen beterschap heeft getoond, doch het pad dei- misdrijven is opgegaan. Thans heeft hü oprecht berouw en hij heeft volledig bekend, maar ware dit niet het geval, dan zou een levenslange straf op haar plaats zijn. Twintig jaar gevangenis straf is het minimum, dat hem kan worden opgelegd. Spr. had straks tien jaar gevan genisstraf tegen hem geëischt. Thans eischte hü wegens moord weer tien jaar gevangenisstraf. De wielrenner C. gaat dan naar voren en zegt, terwijl hij snikt, spijt te hebben van hetgeen hij heeft misdaan. Hij hoopt, dat zijn. leven niet door de gevangenis zal worden verwoest. De verdediger, mr. Bloemarts merkt op, dat de omstandigheden een mildere straf voor C. rechtvaardigen. Uitspraak over veertien dagen. A v/h coupeur en bedrijfschef bij de Fa. v. Dusseldorp. Deze zaak wordt onder de bestaande leiding en op de bekende solide wijze voortgezet. Wij zullen Uw bezoek ten zeerste op prijs stellen. Gebouw „St. Bavo" Onderling Belang 8 uur R. K. Bevolkingsbureau 8 uur. Groote of St Bavokerk; Orgelbespeling van 3 tot 4 uur Frans Halsmuseum Tentoonstelling 10 5 uur. Stadsschouwburg „Vlaamsch Voikstooneel" „Tijl Uilenspiegel", kwart over 8. Rembrandt-theater „Amphitryon". Op het tooneel „The flying Banvards", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace „In de macht der geheime politie". Op het tooneel „Kalil Agra trio", 7 en 9.15 u. Luxor-theater „De bonte sluier", 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater „Nachten in China town", 230, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg Ensemble Maurice Rostand „La Gloire", kwart over 8. Rembrandt „Königswalzer", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace „Roode Wagten", 7 en 9.15 uur. Frans Hals „Eten vrouw van de wereld", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor „De bonte sluier", 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo" Cursus R. K. Volksbond 3 uur Onderling Genoegen, 8 uur; Geel-Wit 6 uur —Kieskring Velsen, 3 uur; Gewone zittingen 47 uur. Bioscopen: Als Vrijdag, Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 31 Oct.: Het Italiaansche ministerie '"an Binntenland- sche Zaken heeft bepaald, dat op Zondag 3 No vember a.s. in afwijking van vroeger gegeven voorschriften, de Zondagsrust zal in acht worden genomen. Zooals men weet, heeft de „Osservatore Roma no" dezer dagen een scherp protest laten hooren tegen de schending van de Zondagsrust op 27 Oct. j.l. den feestdag van Christus' Koningschap. Op dien dag werd in alle openbare gebouwen gewerkt. Op Zondag 3 November a.s. zou even eens als op een gewonen dag gewerkt worden )n verband met de viering van den marsch naar Rome op 4 November a.s. De Regeering heeft dus blijkbaar het protest van het Vaticaan ter harte genomen. Jubileum aan de gasfabriek. Vandaag her denkt de heer C. Sluiter zijn zilveren jubileum in dienst van het Gemeentelijk Gasbedrijf. In de smaakvol versierde directiekamer voer de allereerst het woord wethouder jhr. A. v. d. Poll by verhindering van den burgemeester. Spr. herinnerde er aan, dat de jubilaris kort na de oprichting van de fabriek in dienst kwam en dus de geheele reorganisatie heeft mede gemaakt. Door de verbeterde techniek is uw arbeid niet meer zoo moeiiyk, maar daartegenover meer intellectueel geworden. Altyd heeft u uw plicht gedaan en dat is vooral in een bedrijf als dit van groot belang. Als stoffeiyk blijk van waardeering der ge meente bood spr. de gebruikelijke enveloppe met inhoud aan. Dan sprak de directeur van de bedrijven ir. Duynstee. Spr. schetste de veelal in den nacht uitgevoerde, zeer veTantwoordelyke taak van den jubilaris, aan wien hij, namens het perso neel, een fraaie regulateur met gongslag aan bood. De jubilaris sprak een harteiyk dankwoord. Hedenavond om 8 uur zal het fanfarecorps „Excelsior" den heer Sluiter aan zyn woning, Berkenlaan 2, een serenade brengen. door Charles Garvice 42 De halldeur stond open en de butler kwam haar onmiddeliyk tegemoet met een smalle enveloppe op een zilveren blaadje. „Een buitenlandsch telegram, my lady," zei hy. Madge stond op het punt, het meteen open te scheuren; maar plotseling herinnerde ze zich, dat ze voorzichtig moest zijn en nam het mee naar haar kamer. Het telegram was kort, maar veelbeteekenend. lord Mersia ongesteld; kom onmid deliyk Hotel Meurice. BARWELL. Ze herinnerde zich den naam Barwell was een van Lord Mersla's secretarissen Ze aarzelde geen oogenblik en was volmaakt kalm, onrust of verdriet kon dit telegram haar niet bezorgen h&éir niet! Ze belde, en toen Lucy verscheen, zei ze byna achteloos: „Ik zal onmiddeliyk naar Parys moeten ver trekken. Wil je myn toilettasch en een kleinen handkoffer pakken en zeggen, dat over een kwartier de wagen vóór moet staan?." ,3a, my lady," zei Lucy prompt. „Ik hoop, dat u gëen slechte berichten hebt, my lady?" voegde ze er by, maar niet met al te veel ontsteltenis, want Madge's gezicht en manier van doen waren volmaakt rustig. „O nee," antwoordde Madge. „Lord Mersia myn vader wenscht, dat ik eenige dagen met hem doorbreng, dat is alles." Ze verkleedde zich vlug, terwyi Lucy in pakte, en naaide haar huweiyksacte en de papieren, die ze uit het bureau gestolen had, zorgvuldig in een lapje zyde, dat ze binnen in haar jurk vastspelde. Een paar minuten iater was ze klaar voor de reis en ging naar bene den, waar de wagen reeds wachtte. „U zult nog juist tud hebben om den trein te halen, my lady. Ik heb al iemand gestuurd om een kaartje te nemen en een coupé te reserveeren. zyn lordschap is toch niet ziek, my lady?" „O, dat hoop ik niet!" zei Madge met een passende gelaatsuitdrukking en een zucht. In de hall van het station vond ze een knecht al wachten met haar kaartje. „Zeg aan Lucy, dat het me nu byna spyt, dat ik haar toch maar niet heb meegenomen, zooals ze me verzocht," zei ze tegen den man „Maar misschien telegrafeer Ik nog wel om haar. Denk er aan, noch zij, noch iemand anders moet komen, zonder dat ik het ultdruk- keiyk laat weten." ..Uitstekend, my lady," zei James, terwfjl hij zyn hoed aanraakte. „Ik heb getelegra- Jgescl o®, een bjjt op de boot ep een coupé, den trein van Calais voor uw ladyschap te reserveeren.'' Toen de trein knarsend stilstond in het Parijsche station, verscheen een neer aan de coupédeur en nam zijn hoed af. „Lady Irene?" vroeg hy. „Ja, ik ben lady Irene," zei ze. „Myn naam is Barwell ik ben secretaris van Lord Mersia. Buiten staat een wagen, Lady Irene. Ik hoop dat u een comfortabele ik durf zeggen prettige reis hebt gehad?" „Hoe is het met myn vader is hy erg ziek? Ik heb me aldoor zoo vreeseiyk onge rust gemaakt, mynheer Barwell. Ik heb geen seconde rust gehad. Is het hotel ver? Vertelt u me toch alles. O, als we er toch maar vast waren!" „Toe, weest u kalm, Lady Irene," zei de heer Barwell, die een schuchter en nogal zenuwachtig jongmensch was en geheel in de war door de ziekte van zyn chef en de ont moeting met de mooie Lady Irene. „Lord Mersia is ziek, maar naar ik hoop niet ern stig. Hy werd gisterenmiddag ongesteld tydens een conferentie. Terwyi hy sprak, zag ik hem opeens even wankelen, maar hy verzette zich tegen den aanval en ging voort met spreken tot zyn rede ten einde was; toen sloeg hy plotseling neer en we brachten hem naar ztJn kamer. Gelukkig werd de conferentie gehou den in het hotel, waar hij verbiyf hield." „Myn arme vader! Is hy by kennis?" vroeg zy. Lady Irene, dat hij bewusteloos is. Hij ligt onbeweegiyk stil Schreit u niet, Lady Irene" want Madge snikte achter haar zakdoek met meesterlyk nagebootste geluidjes. „Ik weet zeker, dat hy geen pyn ïydt; en en dat is ten minste een troost." „Ja, Ja! Zeker!" snikte Madge. „Hier zyn we al aan het hotel," zei Barwell. „Gaat u eerst naar uw kamer of wilt u liever, dat ik u meteen by Lord Mersia breng?" „O, laat me dadeiyk naar hem toe gaan,', mompelde Madge gebroken. Met gebogen hoofd volgde ze hem door het gebouw naar een groote zitkamer op de eerste verdieping. De heer Barwell verdween even in de slaapkamer en kwam byna onmiddeliyk terug met oen Engelschen dokter, die voor Madge boog en haar aankeek met die plech tige, ondoorgrondelijke uitdrukking op zyn ge zicht, die elke medicus als een strak masker draagt, zoodra hy geen hoop meer kan geven. „Ik ben biy, dat u gekomen bent, Lady Irene," zei hy. „Ik wil u niet verbergen, dat Lord Mersia zeer ziek is, dat zyn toestand my buitengew /m ernstig ïykt. Benigen tyd geleden waarschuwde ik hem al voor de ge volgen van zyn onophoudeiyk werken zon der behooriyk rust te nemen, en bezwoer hem, eens een kuur te doen; maar tever geefs. Hy is nu bewusteloos; ik ben biy, dat ik u verzekeren kan, dat hij niet lijdt. Volstrekte rust is gebiedend nood- zakeiyk. Het ls mogelijk, dat hy zóó nog urenlang ligt; maar ook kan hy ieder oogen- geval mocht zijn, vertrouw ik, dat u hem alle onnoodige opwinding zult besparen." „Och toe, neemt u me meteen mee naar hem toe! Ik zal heel rustig en kalm zyn; ik beloof u, dat ik hem niet zal opwinden." Ze gingen het schemerige slaapvertrek binnen. Daar lag de graaf, zyn gezicht zoo wit als het kussen, de diep-gegroefde lijnen wan zorg en leed duldelyker zichtbaar dan ooit. Madge zonk op haar knieën voor het bed neer en verborg een oog'enblik haar gezicht; toen hief ze het hoofd op en staarde naar de bleeke, roerlooze gedaante in de kussens. De dokter, Barwell en de verpleegster stonden zwijgend op eenigen afstand, ln eerbiedige deernis. Ze konden niets meer doen; ze konden alleen maar wachten. Byna een uur ging voorbij; toen zag de scherpe blik van den dokter de oogleden van den patiënt even trillen; hy kwam geruischloos op het bed toe en waarschuwde Madge met een teeken. Ze stond op en boog zich over den graaf heen, terwijl ze haar tanden opeen klemde en al haar moed verzamelde voor de beslissende oogenblikken, die komen gingen. Haar lot hing aan een zyden draad. De oogen gingen open, keken enkele secon den vermoeid en verwezen door de kamer rond: tosn bleven ze rusten op Madge's gezicht. Het licht van de afgeschutte schemerlamp viel er vol op; het was krytwit, de lippen weken even vaneen, de grijze oogen waren onnatuurlyk verwijd door vrees en spanning. tot feasaistaün komen, wanneer dat bfttl ïïaar OQB steeds aaDStarend, richtte hii zich op een elleboog op, greep haar bij den arm en trok haar dichter naar zich toe. Toen hijgde hij, met een vreemde, doffe stem: „Ik ken ik ken Hy snakte naar lucht, trachtte de kracht te verzamelen om verder te spreken. De anderen kwamen dichter om het bed staan, de dokter ondersteunde hem. Madge week zóó ver terug als zijn kramp achtige greep toeliet, schrik en ontzetting op haar wit gezicht, in haar wijdopsngesperde oogen. „Ik ken haar," hygde de gTaaf. „Zij is mijn dochter Hij trachtte voort te gaan, worstelde met geweldige wilskracht om nog één woord meer te uiten; maar geen geluld wilde komen. Met eon gebaar van wanhoop zonk hy achterover. Zyn lippen weken vaneen „irenelT zuchtte hy nauwelyks hoorbaar. Er volgde een intense stilte; de dokter ging op Madge toe en nam zachtjes haar arm. ,AUes ia voorby," zei hy. „Gaat u mee, Lady Irene. Uw vader heeft nu rust gevonden. Hy heeft u herkend, tegen u gesproken; hU wist, dat u naar hem toe waart gekomen. Da., moet u ©en troost zyn." HOOFDSTUK XXV In de prachtige kamer, die men voor haar gereserveerd had, zat Madge de uren na Lord Mersia's dood en trachtte haar toestand r« overzien. Wat ze had doorgemaakt, had veel van haar zenuwen gevergd; maar wat haar nog Jlfig J5ÊI?1 zwaarder biyken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2