M Uil h Legers marcheeren naar Makalle Verpletterend offensief in voorbereiding De Japansche nota aan China PsitaÉÊ^ De sancties Het nieuws van heden De Middellandsche Zee-kwestie iniiw Plechtigheden te Rome GUERILLA-SUCCESSEN DER ABESSINIËRS WÊK* 5 DE MOEILIJKHEDEN VAN EGYPTE DE BAROMETER li 1111 [llSll'M VjEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VERE1 HAS^Kai OOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: AAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 VRIJDAG 1 NOVEMBER 1935 Ochtendblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19622 De zes gestelde eischen Ernstige spanning Alle voorwaarden voor terugtrek ken van vlooteenheden nog niet vervuld De> Fjransche begrooting vim Luchtvaart Italanen schieten te Danzig lil— *_i ÉL P*"" I J Het Weer De universiteitswijk door Mussolini geopend Zonder het bezit der hoogten om Makalle kan men niet door dringen in het Abessi- nisch Alpenland Zware tochten I Duitschland antwoordt niet op vragen van den Volkenbond Italië blijft bereid tot vrede Officieele gegevens ontbreken nog steeds De Bono ontvangt de journalisten mir. 0M <r- Italiaanseh legerbericht Demonstratie tegen Eden te Rome Korte berichten Neem een bril van Keip, die is volmaakt optisch juist. De sancties en de voorkeursrechten van Italië Eischen van Nessim Pasja afgewezen SPECIAAL VOOR U DAMES is de rubriek WAT DE TONG STREELT (Pa9. 4) NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ei, Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. PEKING, 31 Oct. (Reuter). De Japansche nota houdt, naar de cor respondent van Havas uit welinge lichte bron verneemt, de volgende eischen in: lo. Afschaffing van den militairen raad te Peking. 2o. Ontslag van den burgemeester van Peking, Yoean Liang. 3o. Verontschuldigingen van de zijde van generaal Sjeng-sjen naar aanleiding van den in Juni j.l. gepleegden moord te Lantsjau op een Japanschen gendarme, en schadeloosstelling van de familie van het slachtoffer. 4o. Uitbreiding van de gedemilitariseerde zóne met vijf nieuwe districten van Hopei, waardoor deze de zóne van Peking nadert. 5o. De arrestatie van bepaalde leden van de organisatie der „Blauwhemden", die verantwoordelijk zijn voor de anti-Japan- sche activiteit; indien de Chineezen hen niet arresteeren, zullen de Japanners het zelf doen. 6o. De Japansche autoriteiten verklaren ontevreden te zijn over generaal Sjang- sjen. In Chineesche kringen heerscht ongerust heid. De directeur van het Aziatische departement van het ministerie van buitenlandsche zaken, Kaotsoengwou, verklaarde aan Havas: De steeds ernstiger wordende spanning tusschen China en Japan doet ernstige gebeurtenissen vreezen. LONDEN, 31 Oct. (Reuter). De gedachten- wisselingen tusschen Londen en Rome inzake de eventueele terugtrekking van Britsche vloot eenheden uit de Middellandsche Zee worden voortgezet. Bevestigd wordt, dat deze kwestie gisteren het voorwerp van besprekingen was tijdens het be zoek van den Britschen ambassadeur, Drum mond, aan het Palazzo Venezia. In Engelsche diplomatieke kringen doet men opmerken, dat alle voorwaarden, die gesteld zijn voor het terugtrekken van bepaalde oor logsschepen nog niet vervuld zijn- Met name heeft Engeland geëischt, dat de Italiaansche strijdkrachten in Lybië terug gebracht zullen worden tot de sterkte der Engelsch-Egyptische strijdkrachten in Egyp te, dat de anti-Engelsche propaganda in Egypte en zekere Britsche invloedssferen zal ophouden en dat de aanvallen op Enge land In de Italiaansche pers gestaakt zullen worden. Het is waarschijnlijk, dat de besprekingen, die thans nog gevoerd worden, op deze punten betrekking hebben. Men is nog niet tot overeenstemming ge komen, maar, zoo zegt men in officieele krin gen, „de deur is geenszins gesloten". PARIJS, 31 Oct. (Reuter). De financieele commissie van de Kamer heeft het regeerings- voorstel voor de begrooting van luchtvaart van de regeling met enkele wijzigingen aangeno men, eddge gewijzigde hoofdstukken werden voorbeho»den aan decreten. Vervol^bs nam de commissie de spoorweg- begrootiri a.an met enkele wijzigingen. DANZIG31 Oct. (Reuter). Voor een theater in een de: drukste straten der stad vond hedenmiddi tusschen vijf Italianen een schietpartijlaats. Twee Itanen werden zwaar gewond en stierven op eg naar het ziekenhuis. Een voor bijganger, dniets met de zaak te maken had", werd met e< schot in den buik naar het zie kenhuis veiïrd. Twee Italianen werden ge arresteerd. I «smu,-* Een der gebouwen in de UniversiteitswijJc te Rome, welke Donderdag door Mussolini is geopend Verwachting: Krachtige tot matigen, Zuidwestelijke {5 tot Westelijken wind, meest zwaar be- wolkt met opklaringen, waarschijnlijk regenbuien, iets kouder. Verdere vooruitzichten: weinig veran- 5= dering. js iiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiïï ROME, 31 Oct. (D. N. B-). Met groote plechtigheid heeft Mussolini vandaag de universiteitswijk van Rome geopend. Drie jaar geleden is met den aanleg begon nen over een oppervlakte van 215.000 vierkante meter; In de groote aula vereenigden zich tal van autoriteiten, o.w. vele delegaties uit het bui tenland. Om 10 uur arriveerde Mussolini, ge volgd door ministers, staatssecretarissen en hoogleeraren. Nadat hij door den rector Fran- cisci was verwelkomd, nam de minister van Onderwijs De Vecchi, die deel heeft uitgemaakt van het quadrumviraat, het woord, om te wij zen op de groote rol, die Italië in 30 eeuwen in de beschaving heeft gespeeld. Het heeft eens een geestelijk rijk beheerscht, waarin de zon nooit onderging. Mussolini, die stormachtig werd toegejuicht, legde verband tusschen de oprichting van de nieuwe Italiaansche universiteit en het voor Italië geschiedkundige oogenblik, dat zijn sol daten in Oost-Afrika strijden, om er de be schaving te brengen. „Men moet niet vergeten," aldus Mussolini, „dat de universiteit van Rome ingewijd werd op 31 October, denzelfden dag, waarop te Genève een coalitie van egoïsten en pluto craten vergeefs tracht den weg te versperren aan het jonge Italië. De economische belege ring, waarmede men Italië bedreigt, moet de geheele beschaafde wereld beschaamd maken. Tegenover het experiment, dat men thans voor het eerst op Italië toepast, zal Italië zijn on wankelbaar verzet, zijn vastbesloten wil en zijn diepste verachting plaatsen. Kameraden-studenten, zyt gij bereid in de eerste linie mede te strijden?" Uit alle monden weerklonk hierop: Ja. Verder gaande zeide Mussolini: Zorgt er voor, dat deze universiteit, evenals alle hoogescholen in Italië, een geestelijk bolwerk wordt, dat, in dien het gewapend is, de overwinning moet behalen. De V. P. B.-correspondent aan het Italiaan sche front, Sven Olaf son, schrijft: Avanti, avanti! Na zorgvuldige voorberei ding hebben de Italiaansche troepen den opmarsch hervat. Opnieuw dreunen de voetstappen der duizenden, die voortschrijden over den muilen grond en het stof in dikke wolken opjagen. Wij zijn zoo gelukkig, een pad te kunnen volgen, uitgetreden door de kara vanen, waardoor het loopen wordt vergemak kelijkt en de troepen vlugger vooruit komen. De Italianen hebben ook dit voordeel, dat thans het veldgeschut en de vracht-auto's het tempo vrijwel kunnen bijhouden. Voor het ge schut is evenwel niets te doen. Geen enkele maal is de marsch onderbroken door een tref fen met den vijand. Hoewel het oppercomman do aanneemt, dat dit terugtrekken van de Abes- siniërs past in het door Addis Abeba voor geschreven plan, is men toch dubbel op zijn hoede, ten einde voorbereid te zijn op even tueele verrassingen. Overdag is daarvan bijna geen sprake, want de ontelbare vliegtuigen, die het voor de qd- k GENèVE, 31 Oct. (Reuter). Het Comité van Achttien heeft de antwoorden van de regeerin gen besproken, vooral waar de kwestie van bestaande contracten ter sprake werd gebracht, zooals Polen en Noorwegen. Men besprak het onderscheid, dat gemaakt moet worden tusschen 'algeheele betaling of gedeeltelijke betaling en de clearing-verdragen met Italië. Het Comité bepaalde, dat loopende contrac ten, welke voor 19 October geheel waren be taald, niet vallen onder de sanctie-bepalingen. Uit officieele Duitsche bron wordt vernomen, dat het Duitsche ministerie van Buitenland sche Zaken denkt niet te antwoorden op de vraag van den Volkenbond inzake de sancties van 19 October j.l. In Italiaansche kringen wordt verklaard, dat de regeering te Rome eerst kennis heeft ge nomen van de besprekingen van de Britsche en Fransche deskundigen te Parijs uit de berich ten van buitenlandsche persagentschappen en buitenlandsche kranten. Door Aloisi af te vaardigen naar Genève wilde Italië toonen, dat het bereid blijft met de mogendheden naar een oplossing te zoeken. ADDIS ABEBA, 31 Oct. (Reuter). Offi cieele kringen verklaren bericht te hebben ontvangen, dat de Italianen zich gereed maken om een verpletterend offensief voor te bereiden, dat zal uitgaan van een punt ten Noorden van den berg Moessa Ali. Ten aanzien van den Italiaanschen opmarsch ten N.W. van Moessa Ali deelt men mede, dat hier sprake is van een afweringsmanoeuvre. Ondanks de deelname van cavalerie, tanks en sterke infanterieformaties zijn de Italianen teruggedrongen. Nadere officieele gegevens ontbreken tot dus ver nog. De oude stadsmuren van Southampton worden door vele auto-bezitters als bergruimte gébruikt Makalle, de stad welke de Italianen thans trachten.in te nemen rukkende troepen liggende terrein voortdu rend verkennen, zouden elke beweging van den vijand moeten opmerken en signaleeren, indien zij er al niet in slaagden om den tegenstander door middel van bommen te verspreiden. Des nachts wordt de veiligheid verzekerd door het uitzetten van sterke wachten, terwijl bovendien met schijnwerpers wordt gewerkt. Naar Uw correspondent verneemt, gaat de opmarsch niet zoo vlot bij de middelste ko- ionne, bestaande uit gekleurde troepen, ver sterkt door zwarthemden. Tengevolge van het veel moeilijker terrein dat dezen te doorkrui sen hebben, komen zij slechts langzaam voor uit. De streek is zeer bergachtig en bezet met doornig struikgewas, dat de bewegingen sterK belemmert. Deze kolonne moet den rechter- en linkervleugel van de aan dit front oprukkende troepen dekken. De gesteldheid van het ter rein brengt mede, dat de Abessiniërs zich hier in hinderlaag opstellen in groepjes, die uit slechts enkele mannen bestaan en de voorhoe de, zoodra deze zich vertoont, onder vuur ne men. Veel afbreuk doen deze op zichzelf staan de schermutselingen niet, doch zij veroorzaken ongewenschte vertraging. Dit alles kan evenwel niet verhinderen, dat de ocmarsch in zijn geheel zich od bevredigen de wijze voltrekt. Volgens berichten heeft de linkervleugel Debra Sion en Hausien bezet, evenals Megelta. Ook Mender, dat halverwege Adigrat en Makalle ligt, is reeds bereikt. De gekleurde troepen moeten Addi Nefas hebben bereikt. Alles schijnt-er op te wijzen, dat de vijand geen ernstige pogingen in het werk zal stellen, om het voortrukken der Italiaansche leger macht te bemoeilijken. Dit stemt dan ook over een met de rapporten van de vliegers, die be richten dat een deel van de bevolking van Ma kalle in allerijl de stad schijnt te verlaten en in Zuidelijke richting trekt. Hieruit maakt men, onder alle voorbehoud, de gevolgtrekking, dat het Abessinische opperbevel er van overtuigd is, dat deze plaats niet met vrucht kan wor den verdedigd en daarom bevel heeft gegeven, tot ontruiming over te gaan. Dit verklaart dan tevens de omstandigheid, dat de oprukkende Italianen betrekkelijk wei nig worden lastig gevallen. Met dit al vraagt men zich af, wat Ras Seyoem voornemens is. Aanvankelijk heette 't, dat hij zijn troepemnacht ver zamelde ten Noorden van Makaile. Hiervan is evenwel bij den tegenwoordigen opmarsch niets gebleken. De vliegers hebben geen troepen- De opperbevelhebber van het Italiaansche leger in Oost-Afrika, De Bono, heeft de Ita liaansche en buitenlandsche journalisten ont vangen aangezien thans een tijdstip is aange broken, dat beschouwd kan worden als de voor avond van belangrijke gebeurtenissen. De Bono zeide o.m. ook, dat hij de sancties ernstig acht te, doch hoopte, dat Italië deze te boven zal komen. In verband met de voorbereiding van een nieuwen opmarsch heeft de militaire inten dance 56.000 ton koopwaar over den weg aan gevoerd en 40.000 ton per spoor. 132 vrachtauto's die in ravijnen waren ge vallen of op andere wijze verongelukten, zijn weer hersteld. Een ijsfabriek is opgericht, welke dagelijks 120 centenaar ijs levert. Een aantal koelwagens is gemaakt, om 60 ton vleesch te vervoeren. Van particuliere zijde wordt uit Addis Abeba vernomen, dat de troepen van Ras Seyoem zich in de bergen van Gueralta bevinden en morgen in het gebergte van Tembien zullen zijn. Zij verplaatsen zich snel om de Italianen op een dwaalspoor te brengen. Ook wordt vernomen, dat de Abessiniërs in Tigre opdracht hebben een voortdurende gueril la te voeren, vooral 's nachts. Zij vallen geregeld In kleine troepen de Ita lianen aan en laten hun geen oogenblik rust. Zoo konden zij erin slagen een aantal pa trouilles van de Italiaansche genie te overvallen, die werken aanleggen in het gebied van Adoea. Het 33ste legerbericht luidt als volgt: „Generaal de Bono telegrafeert van het Noor delijk front, dat de zwarthemden van het eer ste legercorps zich gisterochtend meester maak ten van de streek der waterputten van Mai Wee, tusschen Edage en Makalle. In de gebieden, welke bezet zijn door het tweede legercorps en de inlandsche troepen zijn de slaven vastgesteld en op last van den hoogen commissaris in vrijheid gesteld, ten ge tale van 16.000. Aan het Somalifront hebben de Dubats van den post Malea 'n bende gewapende Abessiniërs aangevallen ten Noorden van de rivier Daua. De vijand vluchtte en Het elf dooden achter, aan Italiaansche zijde vielen drie Dubats en werden twee gewond. De activiteit van de luchtvaart blijft overal normaal. Donderdagmiddag trokken eenige honderden studenten met plakkaten tegen Eden door de binnenstad. De „Indische Apotheek Roberts" op een van de drukste punten der stad moest door de dreigende houding van de demonstranten de luiken sluiten. Een naamschild, dat boven de winkelruit was aangebracht werd afgetrokken. De politie greep in en wist de demonstranten te bewegen af te trekken. Lerroux heeft ontkend, dat hij voornemens is af te treden als voorzitter van de radicale partij van Spanje. Nabij Nowosibirsk is tengevolge van een aardverschuiving een arbeidershuis ingestort. Zeven personen werden bedolven. Vier hunner werden gedood, de overige drie zwaar gewond. De namen van in den oorlog gevallen Duit sche Joden, welke reeds voorkomen op monu menten of gedenkplaten, zullen niet verwijderd behoeven te worden, bericht thans officieel het Duitsch Nieuwsbureau. Of bevolen is, dat deze namen niet meer op nieuw aan te maken mo numenten mogen voorkomen, wordt in het be richt niét medegedeeld. verzamelingen van eenige beteekenis gesigna leerd en de talrijke gekleurde spionnen, die in wijden omtrek vóór het front uitzwermen, schijnen evenmin berichten van eenig belang binnen te brengen. Intusschen noopt deze onverwachte stilte de bevelhebbende officieren tot de grootste waak zaamheid. Weliswaar zijn verrassingen op groote schaal te eenenmale uitgesloten, doch men neemt uitgebreide voorzorgsmaatregelen om op alle gebeurlijkheden voorbereid te zijn. Onder de minderen heerscht een zorgelooze, opgewekte stemming. De soldaten spreken van een militaire wandeling naar Addis Abeba. Zij hebben over het algemeen geen denkbeeld van de afstanden in dit land. Het betrekkelijk ge mak, waarmede men tot zoover in het vijan delijke land is doorgedrongen, maakt hen op timistisch. Hiertoe draagt ongetwijfeld ook de omstandigheid bij, dat het hun, dank zij de uitstekende verbindingen met de depots achter het front, aan niets ontbreekt. Uw correspondent krijgt den indruk, dat het voornaamste doel van den opmarsch is, Makaile te omsingelen en ongeveer op dezelfde wijze te werk te gaan als te Aksoem. Blijkbaar is een plan uitgewerkt om een zich steeds meer ver- nauwenden kring om de plaats te trekken. Zonder in het bezit te zijn van de hoogten, die de vlakten van Makalle omgeven, is het niet mogelijk, verder door te dringen in het Abessinische Alpenland. Reeds eenmaal heeft Italië hier vasten voet gehad, namelijk in 1895. Toenmaals werd ma joor Galliano door generaal Arimondi met de verdediging belast. Hij werd sterk gehandicapt door het feit, dat het berggeschut der Abessi niërs verder droeg dat het zijne! Dit geval zal zich thans niet voordoen. Toch hield hij dapper stand, doch in het voorjaar van 1896 was hij genoodzaakt te ca- pituleeren, toen Menelik met zijn gansche le germacht het beleg voor de stad sloeg. Hoewel Makalle niet zulk een sinisteren klank heeft voor Italiaansche ooren als Adoea, zai het toch eveneens een groote voldoening voor hen zijn, er thans eveneens als overwinnaars binnen te trekken. (Nadruk verboden) mag Uw bri I niel geven GROOTE HOUT3TR 137 NAAST LUXOR Het Egyptische kabinet zoekt op het oogen blik naar een middel om de sancties toe te pas sen, zonder dat daardoor de Europeesche voorkeursrechten in Egypte worden aangetast. Hoe de kwestie der sancties tegen Italië en de Italiaansche voorkeursrechten in Egypte met elkaar in overeenstemming gebracht moe ten worden, is nog niet opgelost. Minister-president Nessim Pasja verklaarde, dat zijn regeering de meaedeeling van den Vol kenbond pas zou beantwoorden, nadat hierom trent overleg was gepleegd met den Britschen Hoogen Commissaris. Op het oogenblik vinden besprekingen plaats met den minister van financiën over de gevol gen van een eventueel verloren gaan van den Egyptischen handel met Italië. Naar de bladen voorts melden, heeft de Hooge Commissaris de eischen van Nessim Pasja inzake wederinvoering van de vroe gere grondwet en het sluiten van een nieuw Engelsch-Egyptisch verdrag van de hand gewezen. Of het Egyptische kabinet als gevolg hiervan direct zal aftreden, is nog niet be kend. De Waf a-party heeft de party-commissie voor een buitengewone zitting byeengeroepen ter bespreking van den politieken toestand. Ernstige spanning tnsschen Japan en China. Verpletterend offensief in Abessinië schijnt in voorbereiding. Engeland acht de voorwaarden om over te gaan tot terugtrekken van vlooteenheden uit de Middellandsche Zee nog niet vervuld. Mussolini opent te Rome de Universiteits wijk. Moeilijkheden in Egypte; de eischen van Nessim Pasja afgewezen. Commissie voor het georganiseerd overleg bij het onderwijs ingesteld. Gewezen raadslid van Laren staat in hooger beroep terecht wegens beleediging van den burgemeester. De relletjes te Laren voor de Amslerdamsche Rechtbank ll^ t V 'i H Tl T H H I 17 7' -A//? Stand op Vrijdag 1 nur v.m. 749.4 Vorige stand 750.1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1