Nieuwe Letterkunde MEDEDEELING Wat is geloven? Watermerken Fa. Jan Kühne, Alkmaar BOEKENNUMMER 19 Boeken verdwijnen tegenwoordig snel uit de aandacht, zelfs de beste „Schlagers" leven meestal maar een enkel seizoen. Het boek moet nieuw zijn, brandend van nieuw heid, liefst zich bezighouden met een actueele levensvraag. De stijl moet za kelijk wezen, snel, hard, dynamisch, kort, fel, geladen, gespannen, in één woord: ongeduldig. En toch is goede lectuur een zaak van geduld. Men moet den stijl van een schrijver proeven, met rustigen smaak, zonder overhaasting. De bes te bladzijden moet men herlezen. Men moet „livres de chevet" hebben, ge liefkoosde meesterwerken, die altijd bij de hand zijn en die men bijkans van buiten kent. Doch de goede le zer is helaas al even zeldzaam als de goede schrijver en daarom ge beurt het niet vaak, dat ze beiden el kander ontmoeten. Waar zijn de „meestgelezen" boeken van vijf jaar geleden? En waar zullen over vijf jaar reeds de groote romans van dit seizoen zijn? Alles verdringt elkaar in onze luidruchtige, zenuwach tige samenleving. Iedereen grijpt naar het nieuwste, het „jongste". Het woord „jong" is een letterkundige qualifica- tie geworden, kenmerkend voor dezen tijd. Men spreekt van een „jong" boek, en men verwacht er de felle koppig heid van die men vindt in jongen wijn. „De jongeren" in het katholieke leven van onze dagen voert dit begrip een heel bijzondere beteekenis. De „jongeren" heeten niet zoo, omdat ze wat later werden ingeschreven in de registers van den Burgerlijken Stand dan de „ouderen"; dit is eigenlijk maar een toevallige omstandigheid en Frans van Oldenburg Ermke, die een boek aan de „jongere" letterkunde wijdde, kon het dan ook openen met de paradoxale stelling, dat Josef Al- berdingk Thijm de eerste „katholie ke jongere" van Nederland geweest is. Weet men, dat de verspreide verha len, de Vondelportretten en verschil lende andere werken van den grooten Thijm nog altijd in den handel zijn? Het is toch wel duidelijk, dat de jon gere generatie dezen ouden meester van de vorige eeuw als haar voor- looper en wegbereider erkent. Zijn op treden is het uitgangspunt van de lit teraire en cultureele hernieuwing in katholiek Nederland geworden. Het genoemde boek over de jongeren heet dan ook „Van Alberdingk Thijm tot Van Duinkerken en Kuyle." Over de periode, die tusschen deze beide uitersten ligt, zegt de schrijver te weinig. Toch moet men dit tijdperk niet verwaarloozen. Men kan het lee- ren kennen uit eenige eminente boe ken, allereerst de groote, prettig lees bare levensbeschrijving van Dr. Schaepman, door wijlen Jules Per- sijn, dat nog grootendeels in den tijd van Thijm speelt en vervolgens in „Herleving van de wetenschap in Dezer dagen verschenen (zie bespr. Boeken-nummer) Boekhandel St.Willibrordus Uden (N.-Br.) Jan Engelman, geteekend door Charles Roelofsz katholiek Nederland" het samenvat tende gedenkboek van prof. Gerard Brom. Een afdoend boek over de let terkunde van dien tijd bestaat er eigenlijk nog niet. Een der jongeren, die zich in deze studie wil verdiepen, zou er zeker een interessante stof in vinden b.v. voor een dissertatie. In de openbare aandacht zijn de gedichten en romans van de oude re school wel wat sterk naar den achtergrond gedrongen; niemand leest nog de bundels verzen, die toch omstreeks 1910 de katholieken be geesterden. Zelfs de uitmuntende vertelsters uit dit tijdperk geraken te zeer in vergetelheid. Het moet al les „jonger" zijn en de schrijvers van vandaag zijn de schrijvers, waarover Frans van Oldenburg Ermke het heeft. Hoe is het echter met hun boe ken? Hierover zegt het genoemde werk wel wat weinig. De auteur heeft te veel gewicht gehecht aan de strijd- manifestaties en te weinig omgeke ken naar de „werken des vredes", zoodat hij zelfs van de beroemdste „jongere" boeken nauwelijks den in houd vermeldt. Wie hem raadpleegt, komt van de beteekenis der jonge re beweging veel te weten, maar wat de „jongeren" zelf het voornaamste vinden, wordt te zeer verwaarloosd. Een rijk najaar heeft 1935 voor de Nederlandsche boekenmarkt gehad en uit dit Boekennummer blijkt vol doende, hoe de katholieke weten schap, de bijbelstudie, de toeleg op de werken der mystieken in een sta dium van felle opleving verkeeren. Het is aan alles merkbaar. Tot een opleving van de schoone letteren zou men echter op eerste gezicht niet uit de najaarsaanbieding kunnen beslui ten. Alles tezamen zijn er maar wei nige katholieke letterkundige wer ken verschenen; er is geen enkele groote roman bij. Antoon Coolen, die gewoon was, jaarlijks een roman te schrijven, komt nu met een drama „De Vreemdeling" en met een bundei „Kerstsagen". Verder vertaalde hij de romantische geschiedenis „Sextet in het Hemelrijk" van den katholie ken Duitschen schrijver Franz Her wig, uitgegeven door het Nederland sche Boekhuis te Tilburg. Herman de Man, Gerard Panhuy- sen, Albert Kuyle kwamen ook niet met oorspronkelijke romans voor den dag. Het korte verhaal vond een knap en boeiend beoefenaar in A. J. D. van Oosten, wiens bundeltje „Sla gen op de Ruit" een verrassing is. In een bloemlezing uit korte verha len, samengesteld door E. du Perron en Mr. H. Marsman werden alle ka tholieke vertellers van Noord-Neder land voorbijgegaan. Is dit toevallig geschied? Uit de inleiding te beslui ten, zou men zeggen, dat er wel aan Coolen en Kuyle gedacht is, maar dat hun werk om redenen van „be ginsel" achterwege werd gelaten. Ze hadden niet mogen ontbreken, zoo min als Van Oosten en Engelman, wiens novelle „De Bergstorting" juist in dezen bundel zeer op haar plaats zou zijn, en evenmin als Louis de Bourbon, die den laatsten tijd op merkelijke korte verhalen publiceerde. Van Jan Engelman zal nu einde lijk het opstellen-boek over de reli gieuze kunst verschijnen onder den titel „Tympanon". Evenals „Dichters der Middeleeuwen", het eerste deel van „Katholieke Poëzie" is het boek reeds geruimen tijd geleden ter per se gegaan. Dichtbundels zijn er echter dit na jaar volop. Matth. Kemp, Paul Vlem- minx, Luc van Hoek, Gerard Wijde- veld, Jacq Schreurs M. S. C., Louis de Bourbon kwamen of komen met nieuwe verzenboeken, zoodat 1935 vooral een goed jaar voor de katho lieke poëzie zal zijn. Er kwamen in den loop van dit jaar ook eenige nieuwe namen voor in de letterkun dige tijdschriften, meestal als onder- teekening van gedichten. De poëzie is onsterfelijk. Zij ver nieuwt zich altijd. Fnidsen h. St. Jacobstr. Tel. 2915 Jeugdlectuur Goed en Goedkoop ALLE UITGAVEN IN DIT BLAD GENOEMD LEVEREN WIJ ZONDER PRIJSVERHOGING HET ADRES VOOR BIBLIOTHEKEN ChurchillWatermarks in pa per in Holland, France and Eng land in the 17th Century. Menno Hertzberger Co., Amsterdam. Een buitengewoon interessante ver handeling over de geschiedenis van het oude watermerk en de daarmede ten nauwste verband houdende fabricatie van papier in onze gewesten. Onze pa piermakers van oudsher van wereld- beteekenis! onderhielden geregelde re laties met hun collega's in Frankrijk en Engeland, in wier bedrijven zij menig maal sterk geïnteresseerd waren. Vandaar de uitwisseling van watermerken, die vaak een kenteeken waren voor kwaliteit en formaat van het product, naast de vermelding van het signet van den fa brikant. Een voortreffelijk samengestelde stu die, uitgegeven in een lijvige foliant, die rijk geïllustreerd, ook den niet-vakman om menig belangwekkend en verrassend detail zal boeien. Al de in dit nummer aangekondigde boekwerken zijn verkrijgbaar bij de onder staande leden van de R.K. Boekhandelaren „en Uitgeversvereeniging „Sint Jan" ALKMAAR Telefoon Giro Fa. van Putten Oortmeyer, fayglop 18 3982 11850 ARNHEM Boekhandel „Het Centrum", Steenstraat 10A 24713 73947 4032 44049 2104 19313 2133 29874 BREDA Fa. Eduard van Wees, Reigerstraat 2 EINDHOVEN Fa. Wilh. van Eupen, Wal 2 EINDHOVEN Fa. J. Koonings Jz., Demer 26 DEN HAAG c a li e- uu l Westeinde 24 Fa. A. N. Govers N.V., j- j Hendrikstraat 1 117337* 12006 HAARLEM Boekh. H. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74 11041 85843 's-HERT OGENBOSCH Fa. G. Mosmans Zoon, Markt 27 648 40817 HOORN Fa. H. Stumpel, Groote Noord 83 60 39931 MAASTRICHT Boekhandel 3. Meyer-Dupuits, Gr. Staat 27 580 5235 NIJMEGEN Fa. Dekker v. d. Vegt, N.V., Oranjesingel 4 1066 66251 ROTTERDAM St. Laurens Boek- en Kunsthandel, Theo Hanou, Eendrachtstraat 99 53611 34565 Witte de Withstraat 77 50854 34565 SITTARD Het Boekhuis, Limbrichterstraat 14 UTRECHT N.V. Dekker v. d. Vegt, Oudegracht 206 333 132713 14524 66530 UTRECHT Fa. Wed. 3. R. van Rossum, Achter't Stadhuis 10455 6422 UTRECHT N.V. 3. H. v.Wees Jr., afd. Boekh., Bakkerstr. 21 12336 89857 ZWOLLE Fa. 3. M. Waanders, Groote Markt 9 4721 2434

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 23