De Tweede Kamer over het defensiebeleid 'N TROUWE KLANT New-Yorhsche Beurs HET HEENGAAN VAN MINISTER DECKERS Kerkelijk leven holland-amerika lijn. DELFTDIJK, 30 Oct. van Everett te Portland (O.) diverse schepen VRIJDAG 1 NOVEMBER 1935 Vele leden achten versterking van onze weermacht dringend geboden Lidmaatschap verboden vereenigingen Fonds voor defensiematerieel Militaire luchtvaart Particuliere wapen fabricage Geest bij de weermacht Verboden vereenigingen Materieel der zeemacht V oor oefeningsinstituut Motoriseering Weermacht GEKNOEI MET PALEISLOTEN De pleidooien BOND VAN AUTOBUSDIENST- ONDERNEMERS Jaarvergadering te Utrecht NIEUWE ARRESTATIE IN OSS TEELT VAN SPINAZIE EN SLA CONTINGENTEERING VAN STALEN BUIZEN HET SANEERINGSWERK IN DE BAKKERIJ Jongen doodgereden G. Th. Lucardie PATER CAROLUS VAN DEN H. ANDREAS Inleiding van zijn zaligver klaringsproces DE MOORD TE WILDERVANK Oude Javaansche kunst Geen audiëntie Commissienoteering boter Examen Wiskunde L. O. Examen M. O. akte K3 (Natuur kunde, Scheikunde en Kosmographie) Academische examens Apothekers-assistent De postvluchten 9Vs 9Ve WISSELKOERSEN IJSHOCKEY REVANCHE VOOR BRUSSEL Op 2 en 3 Nov. a.s. te Amsterdam HANDELSBERICHTEN STOOMVAA RTLIJNEN Oordeel voorzichtig WAT DE TONG STREELT (Pag. 4) AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 31 October V Aan het Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer over de Defensiebegrooting voor 1936 wordt het volgende ontleend: Verscheidene leden vroegen, welke redenen geleid hebben tot het entslag van minister Deckers als minister van Defensie. Zij vreesden, dat daardoor de continuïteit in het defensie beleid is geschaad, wat, naar zij meenden, in deze begrooting tot uitdrukking komt. Sommige leden meenden, dat het vrij lang durige interimaat aan dit Departement tot ver traging in de afdoening van zaken aanleiding zal geven. Andere leden deelden die vrees niet, temeer omdat het belangrijke vraagstuk van de mari tieme verdediging van Nederlandsch-Indië toch reeds voor een groot deel ressorteert onder den minister van Koloniën. Enkele leden vroegen, waarom de minister van Defensie, die bijna zes jaren belast is ge weest met de leiding van dit Departement, niet benoemd werd tot minister van Defensie ad interim. Beteekent dit een wijziging, een om buiging van het defensiebeleid? Vele leden achtten een debat over de alge- meene richtlijnen van het defensiebeleid weinig vruchtbaar, nu van de plannen van den Minister slechts bekend is, dat hij de aangevraagde gelden onvoldoende acht en dat de Regeering haar standpunt omtrent een te stichten fonds nog moet bepalen. Het had de instemming van vele leden, dat de Regeering blijkens de Troonrede en de Me morie van Toelichting tot dit ontwerp in de gewijzigde internationale toestanden aanleiding vindt tot het treffen van bijzondere voorzienin gen in zake de middelen tot verdediging van het Koninkrijk. Naar hun meening geeft de ver schuiving in de internationale machtsverhou dingen, zooals deze in den laatsten tijd plaats gevonden heeft, en zich voortdurend verder ontwikkelt, voor Nederland aanleiding tot be zorgdheid. In Ooet-Azië richt zich de belangstelling, mede blijkens artikelen in daar verschijnende couranten, meer dan voorheen op Ned.-Indië. Zoolang de ons omringende Mogendheden over tuigd blijven, dat het ons ernst is, onze onaf hankelijkheid, zoo noodig, te verdedigen, zullen Zij harerzijds, het internationale belang van onze sleutelpositie erkennend, voor de hand having daarvan op de bres blijven staan. Deze leden gaven als hun meening te kennen, dat versterking van de weermacht van ons volk dringend geboden is. In het bijzonder hadden '.ij hierbij op het oog de aanschaffing van meer modem materiaal. Tegen deze beschouwingen voerden de eer der aan het woord zijnde leden aan, dat de leiding inzake de defensie in de handen van den daarvoor verantwoordelijken Minister behoort te blijven. Zij wilden er niet toe medewerken, dat de Minister in den waan zal komen te ver koeren, dat de geheele Volksvertegenwoordiging en het geheele volk roepen om meer bewapening, want daarvan is geen sprake. Ten aanzien van de vraag, of het gewenscht is over te gaan tot stichting van een fonds om spoedig verbetering te brengen in den toestand, waarin het materieel van de weermacht hier te lande verkeert, gaven verscheidene leden voors hands als hun meening te kennen, dat met de stichting van zulk een fonds de juiste weg niet zou worden bewandeld. Deze zouden er de voorkeur aan geven, indien de gelden, welke benoodigd zijn om het materieel van de weer macht op peil te brengen, telkenmale op de be grooting zouden worden aangevraagd. Benige leden maakten ook uit financieel oog punt tegen de instelling van een fonds be zwaar. Andere leden verklaarden zich in beginsel voorstanders van fondsvorming. Verscheidene leden betreurden het, dat de voorzieningen in de maritieme defensie, voor namelijk ten behoeve van Ned.-Indië, wellicht nog geruimen tijd op zich zullen laten wach ten. Verscheidene leden achtten de stijging van de uitgaven voor de Militaire Luchtvaart met ƒ89.293 onrustbarend. Sommige leden meenden, dat zich in het vliegkamp Soesterbexg een permanente strijd voordoet Er zijn daar twee autoriteiten, die leiding geven: de commandant van de Lucht- vaartafdeeling voor wat het vliegkundig ge deelte, en de directeur van het Luchtvaartbe drijf voor wat de werkplaatsen betreft Deze leden vroegen of de gerezen moeilijk heden niet tot oplossing te brengen zouden zijn, door den commandant van Soesterberg chef van het geheel te maken. Verscheidene leden drongen er op aan, den aanmaak van materieel zoovel mogelijk door de Nederlandsche nijverheid te doen geschieden. Dit stelsel wordt bij de Marine voor den aan bouw van schepen reeds gevolgd. Verscheidene leden drongen aan op een al geheel verbod van fabricage van munitie en oorlogstuig door i>articulieren; althans zou een zeer streng toezicht op deze industrie moeten worden uitgeoefend. Verscheidene andere leden waren van oor deel, dat de particuliere wapenindustrie hier te lande niet kan worden ontbeerd. Gaarne zou men vernemen welke maat regelen zijn getroffen ter verdediging van onze Zuidelijke en Oostelijke provinciën tegen vijandelijke invallen. Welke troepen zijn daar beschikbaar, zoo vroeg men ver der, om de strategische punten tegen plot selinge overvallen te verdedigen? Acht de minister het niet gewenscht, op deze punten kazematten te doen bouwen? Vele leden uitten hun voldoening, dat bij de in dit najaar gehouden groote oefeningen zoo wel bij de landmacht als bij de zeemacht de geest zeer goed was, niettegenstaande de slechte weersomstandigheden. Verschillende leden waardeerden het, dat een groot aantal dienstplichtigen met groot verlof deelnemen aan schietoefeningen, teneinde aldus hun schietvaardigheid te onderhouden. Men vestigde wederom de aandacht op het betreurenswaardige feit, dat zekere particuliere werkgevers hun personeel plegen te ontslaan wanneer dit voor herhalingsoefeningen onder de wapenen moet komen. Verscheidene leden vroegen, of de minister voldoende waakzaam is ten aanzien van het lidmaatschap van verboden vereenigingen. Het verslag in de Indische Courant van 8 Juli j.l. omtrent de begrafenis te Soerabaja van een reserve-officier, die als een toegewijd lid der N.S2B. werd herdacht, had hen in hun twijfel versterkt. Zij drongen aan op een streng onder zoek. in hoeverre de door den minister ook voor de Marine in Ned. Indië uitgevaardigde ver bodsbepalingen worden nageleefd. In dit verband vroegen zij, of de sergeant, die aan de N.S.B. legerbescheiden had ver strekt, nog tot de weermacht behoort, en zoo ja, in welken rang. Ook zouden zij willen ver nemen, of het juist is, dat deze sergeant een hexietkaars en zes traangaspatronen uit een militair magazijn aan den heer Van Geelker ken, secretaris der N.S.B., heeft verstrekt. Het had de aandacht van verscheidene leden getrokken, dat de post wachtgelden burgerlijke ambtenaren ten laste van dit departement zeer hoog is. Het aantal dezer wachtgelders bedraagt 522. Benige leden zouden gaarne het oordeel van den minister vernemen over het denkbeeld van invoering eener weerbelasting. Een lid drong er bij dezen nieuwen minister op aan, het verleenen van amnestie aan het gestrafte personeel van De Zeven Provinciën te bevorderen. Verscheidene leden wezen op den grooten achterstand in den aanbouw van nieuwe sche pen, zoowel voor die van de Indische vloot als voor den algemeenen dienst. In de jaren 1932 tot en met 1935 zou volgens het aanbouwplan noodig zijn geweest ƒ43,2 millioen. Op de be grootingen voor die jaren is echter in totaal toegestaan 18,5 millioen, zoodat in vier jaren tijds alleen ter zake van den nieuwbouw een achterstand is ontstaan van bijna ƒ25 mil lioen. Van verschillende zijden werd lof gebracht aan de opvarenden van de K XVIII voor de wijze, waarop zij er in waren geslaagd, dit schip op zijn bestemming te brengen, niette genstaande de eigenaardige bezwaren, aan een zoo lange reis op een zoo klein schip met zoo weinig vrije ruimte verbonden. Verscheidene leden betreurden de opheffing van het vooroefeningsinstituut. De besparing als gevolg van de opheffing van het vooroefeningsinstituut, geraamd op 700.000, moet, naar zij berekenden, worden te ruggebracht, alleen reeds voor meerdere kosten ten behoeve van het beroepskader, op rona 335.000. De vraag werd gesteld of de Minister ook me- dedeeling kan doen omtrent de voornemens tot verdere motoriseering van de weermacht. Als er een oorlog zou uitbreken, waarin ook ons land bedreigd zou worden, is te verwachten, dat de eerste aanval zal geschieden met zich snel verplaatsende gemotoriseerde eenheden. Daartegen behooren nu reeds maatregelen getroffen te worden. Nadat de verdediger van verd. M., Mr. Muller Massis, zijn pleidooi ten gunste van zijn cliënt had beëindigd, met voor hem op grond van voldoende reden tot twijfel vrij spraak subs, clementie te vragen, was het woord aan Mr. Benno J. Stokvis, den verdediger van verd. P. Deze brak kort na den aanvang zijn pleidooi af. Hij zal dit Zaterdag as. voort zetten. In het Jaarbeursrestaurant te Utrecht verga derde Donderdagmiddag de Ned. Bond van Autobusdients-ondernemers. In zijn openingswoord zeide de voorzitter, de heer Wortman uit Utrecht, o.m., dat de auto bus een groote plaats inneemt in het huidige verkeer. Die plaats, gewonnen door noeste vlijt en het zich getroosten van zware geldelijke of fers, moet behouden blijven en daarom is het noodig, dat de Bond paraat is. Men wil momenteel al het vervoer aan ban den leggen. In dat streven schuilt een groot gevaar. De leden moeten actief en waakzaam zijn om dat gevaar zoo goed mogelijk tegen te gaan. Uit het financieel jaarverslag bleek, dat de Bond momenteel beschikt over een winstsaldo groot f 1643.51. De begrooting voor het dertiende hondsjaar, sluitend met een bedrag, groot f 9575, werd ongewijzigd vastgesteld. Uit het jaarverslag van den secretaris memo- reeren wij het volgende: De autobusdienstondememers zullen in de komende dagen een harden en voortdurenden strijd moeten voeren om niet van hun plaats op den weg te worden weggedrongen. Het heeft er allen schijn van, dat de autobus- dienstondernemers zullen moeten lijden onder een onwil der spoor- jen tramdirecties. Het spoorwegtekort brengt het geheele land tot wanhoop; ondanks den ruimen steun welke as j deze onderneming wordt verleend, stijgt dit tekort nog steeds. Verstrekkende maatregelen, bestaande uit opheffing van lijnen enz., moeten vvorden doorgevoerd. Het volgend jaar zullen eenige spoor- en tramlijnen zeker gaan verdwij nen. Het is echter de vraag, of deze opheffingen den leden van den Bond ten goede zullen ko men. De A.T.O. toch is er in zulke gevallen onmiddellijk bij om een vergunning aan te vra gen. Het vraagstuk spoorautobus moet worden opgelost door het duidelijk afbakenen van bei der functie, zooals deze door de tijdsverschijn selen zelf wordt aangegeven. De Kamers van Koophandel hebben zich reeds herhaaldelijk doen kennen als de vijanden van het autobus-bedrijf; steeds wordt aoor deze lichamen de zijde van spoor, tram en A.T.O. ge kozen. De A.T.O. heeft na tien jaar acht lijnen in exploitatie, waaruit, volgens het jaarverslag, genoegzaam blijkt, wat hier het particulier ini tiatief beteekent. De secretaris beschuldigde d,e A.T.O.-directie, wilde ritten te hebben georga niseerd. Ofschoon den autoriteiten daarop ge wezen is, gebeurde niets om dit euvel tegen te gaan. Tenslotte heeft de ambtenaar van het O. M. bij het Nijmeegsche kantongerecht wegens zulk een feit tegen de A.T.O. een achtervolging inge steld. Ook sprak het jaarverslag van wilde auto busdiensten, ondernomen door een tramweg- maatschappij. In het afgeloopen jaar werden verschillende acties voor de leden gevoerd, terwijl meerdere malen principieele kwesties aan de orde weiden gesteld. Het leden-aantal heeft zich in de voorbije periode weer uitgebreid en het bondsleven is kerngezond. De concentratie van bedrijven gaat steeds vooruit. Nadat eenige meer huishoudelijke agenda punten waren behandeld, werd overgegaan tot bestuursverkiezing. Als 2e voorzitter, lid van het dag. bestuur, werd herkozen de heer J. W. Bos uit Enschede. Ket aftredend lid van het hoofdbestuur, de heer H. J. Jonkers uit Valkenswaard, werd eveneens herkozen. De gemeente-politie te Oss heeft Donder dagavond gearresteerd den ruim 40-jarigen J. van V. uit den Heihoek te Oss Van V. werd ervan verdacht brandstichting te hebben gepleegd in den avond van 18 Ja nuari 1932, waarbij de woning, die toen werd bewoond door den heer Van Lent, grooten- deels afbrandde. Na langdurig verhoor viel hij ten slotte door de mand en legde een volledige bekentenis af. Ook hfj zal naar 's Hertogenbosch worden overgebracht. In verband met de tuinbouwteeltregeling voor het jaar 1936, kan betreffende de teelt van sla en spinazie onder glas, het volgende worden medegedeeld. De teelt van kropsla en spinazie in kassen, serres en warenhuizen, beplant met druiven- boomen met een schot van 4 jaar of meer is verboden. Verder zal de teelt van kropsla onder glas zoowel warm als koud slechts zijn toe gestaan onder de navolgende voorwaarden. A. voor plat glas: Het aantal kroppen sla wordt bepaald als volgt: 1. op 20 per raam al dan niet bij ten hoogste 2 bloemkool per raam; 2. op 16 ,per raam bij ten hoogste 5 bloemkool per raam: 3. op 16 per raam in peenrijen zonder bloem kool. op 12 per raam in peenrijen met ten hoogste 5 bloemkool. Deze getallen gelden voor elk raam afzon derlijk en voor elke teeltwijze, terwijl de teelt van elk ander warmoezerijgewas in elk der bo venomschreven teeltwijzen is verboden ook, al zouden de omschreven kroppen sla niet meer ten volle aanwezig zijn. In de periode van 1 Jan.30 Juni 1936 mogen de ramen slechts éénmaal voor de teelt van kropsla worden gebruikt en is het overleggen van kropsla op kropsla verboden. De grootte van het raam wordt vastgesteld op 150 c.M. bij 80 c.M., voor grootere of klei nere ramen gelden de voorgeschreven getallen in evenredigheid. B. voor warenhuizen, kassen en serres: Het aantal kroppen sla wordt bepaald als volgt: 1. op 20 per raam of 16 per M2. bij uit sluitend sla; 2. op 16 per raam bij ten hoogste 2 bloemkool per raam: 3. op 12 per M2. bij ten hoogste 2 bloemkool per M2. Deze getallen gelden voor eik raam of elke M2. afzonderlijk en voor elke teeltwijze. Met uitzondering van tomaten en boonen, zal de teelt van elk ander warmoezerijgewas in elk der onder 1, 2, en 3 bedoelde teeltwijzen zijn verboden, ook al zou hier het omschreven aan tal kroppen sla niet meer ten volle aanwezig zijn. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de con- tirgenteering van stalen buizen, welke heden afloopt, op de volgende wijze zal worden ver lengd. De contingenteeringsperiode is op een jaar gesteld, het percentage blijft op 50 pet. van het gewicht gehandhaafd, terwijl als basis het.tijd vak 1 Januari tot 1 Juli 1935 is gekozen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat boven genoemd percentage alleen betrekking heeft op de autonome landencontingenten, derhalve niet cp de bij handelsverdrag verleende contingen ten, welke in vele gevallen hooger zijn. Op 28 October werd te 's Gravenhage verleden de oprichtingsacte van de Nederlandsche Bak kerij-stichting. Als oprichters traden op alle landelijke bak kerspatroonsorganisaties (particuliere en coöpe ratieve). De stichting heeft tot doel leiding te geven aan het saneeringswerk in de Nederlandsche bakkerij. Donderdagmiddag omstreeks half één is de 14-jarige J. B., wonende in de Grotestraat te Leiden, op den Zuidsingel aldaar van een rij denden vrachtauto gesprongen, waardoor hij kwam te vallen, onder de wielen terecht kwam en op slag werd gedood. De politie stelt een onderzoek in naar de schuldvraag. In hotel Wittebrug te Den Haag is Donder dag overleden, in den ouderdom van 87 jaar, de heer G. Th. Lucardie, oud lid van den Raad van Beheer en oud-voorzitter van den Raadf van Commissarissen der Ned. Ind. Spoorweg maatschappij. De thans ontslapene was Ridder in de orde van den Ned. Leeuw, Men bericht aan de „Msb." uit Rome: Den 29sten October heeft de H. Congregatie der Riten na de zomervacantie haar werk zaamheden hervat, die in de eerste plaats de inleiding betreffen van het proces der zalig en heiligverklaring van den Pater Passionist, Carolus van den H. Andreas, een Nederlander van geboorte. In de wereld heette pater Carolus: Johannes Andreas Houben. Hij werd den lien October 1821 in Munstergeleen (Limburg) geboren. Hij studeerde aan het college te Sittard en daar na in Brosksittard, waar hij in 1840 zijn stu dies moest onderbreken, om zijn militaire dienstplichten te vervullen. In 1845 trad pater Houben in de congregatie van de Passionisten in België en werd in 1850 door den bisschop van Doornik tot priester ge wijd. Gedurende zijn geheele leven was pater Hou ben een voorbeeld van alle deugden en stierf in geur van heiligheid. Overal in Engeland en Ierland en zelfs in Amerika en Australië werd hij vereerd. Reeds zouden tal van wonder baarlijke genezingen door zijn voorspraak zijn verkregen, welke thans alle door de H. Con gregatie der Riten nauwkeurig moeten worden onderzocht. De diocesane processen werden gevoerd aan de curies van Roermond en Dublin. Het informatie-proces bij de H. Congregatie der Riten werd den 2en Juli 1927 geopend en in Mei 1934 werden de geschriften van pater Houben goedgekeurd. Ponens en relator van de causa, die thans definitief begonnen is, is Z. Em. kardinaal Rossi. Postulator is de pater Passionist, Egidius van de H.H. Harten van Jesus en Maria. Mr. Dorhout Mees, de verdediger van ver dachte B., meent, dat opzet van den moord niet kan worden aangenomen. Hfj betoogde, dat de persoon van B. tot voor kort niet ongunstig be kend stond. Werkloosheid enz. hebben hem ge heel doen afdalen. Mr. Siertema, de verdediger van verdachte S., komt tot de conclusie, dat S. niet aan den dooa van Kroeze heeft meegewerkt, maar dat B. het meeste werk heeft gedaan. PI. bestrijdt de aan wezigheid van opzet en voorbedachten rade bij S. Mr. baron van Imhoff persisteert bij zijn requisitoir. Verdachte B. zegt tenslotte nog, dat hij be rouw heeft. Hij heeft liever de doodstraf, dan levenslange gevangenisstraf. Verdachte S. vindt levenslang een véél te groote straf. Uitspraak 14 November a.s. SEMARANG, 31 Oct. (Aneta) De Indische Mij. voor Individueele Werkverschaffing con fereerde met belanghebbenden uit de Japara- sche houtsnijwerk- en meubelindustrie ter sti muleering van de oude Javaansche kunst. Binnenkort zal te Semarang een expositie worden ingericht, terwijl de oprichting van een distributie-organisatie voor alle deelen van den Archipel in overweging is. De gewone audiëntie van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zal op Maandag 4 November e.k. niet plaats hebben. De commissie-noteering voor Nederlandsche beter is vastgesteld op 63 cent per kilogram. 'S GRAVENHAGE. Geslaagd: de heer N. J. Zimmennan te Rotterdam. DEN HAAG. Geslaagd: Mej. C. A. Schrijne- makers te Oirschot. De examens voor de acte K 3 zijn afgeloopen. AMSTERDAM. Doctoraal-examen Rechtsge leerdheid de heer G. A. van Hamel. NIJMEGEN. (R, K. Universiteit). Gepromo veerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift: „Ploutarcho's leven van Aratos" met historisch en topografisch commentaar en 19 stellingen, de heer W. P. Theunissen, te Nijmegen. LEIDEN. Bevorderd tot doctor in de Letteren en Wijsbegeerte op proefschrift getiteld: „Pan theïsme en monisme in de Javaansche Soeloek- litteratuur" de heer P. J. Zoetmulder, geboren te Utrecht (cum laude). Bevorderd tot doctor in de Wis- en Natuur kunde op proefschrift getiteld: „De continue integraal van Perron", de heer L. Lips, geboren te Sawah-Loento. Doctoraal examen rechten de heer W j. van Es. Candidaatsexamen Indisch recht de heer A. N. Fischer. AMSTERDAM. Geslaagd de dames S. K. Poelstra en A. M Vastenouw, Den Haag. De „Kievit" is op de uitreis in Bagdad aan gekomen. De „Lijster" (thuisreB) vloog Donderdag van Gaza naar Athene. De „Sperwer", op de uitreis, is te Medan aan gekomen. De „Nachtegaal" is uit Bandoeng vertrokken en te Alor-Star aangekomen. Nietwaar, U bent H trouw lezer van onze ru briek „Omroepers". U moogt er graag eens in grasduinen. De zakenman weet van Uw speur- lust te profiteeren, hij plaatst Zaken-Omroepers, die onze rubriek Juist zoo veelzijdig doen zijn en die Uwe regelmatige belangstelling Inderdaad i caotivcexen. Slotkoersen Oct. 31 30 29 28 56 165% 170 144 142 144V5 144 103 1023/, IO2V4 103% 21% 2 7/p 2IV4 217/p 1!% 14% 147/p 15% 9% 9H 101 00 101 102% 29% 29'/, 29% 291,4 134 134 1341/4 135% 35% 3 U 357/j 3ó 5 i 51% 527/8 531/4 45".; 45Vs 44V4 443/8 22 Vj 2 21/5 23 23% 8 7S/4 77/f 8 48% 483/g 483/4 49 46' j 45% 471/4 463/4 89% 89 91 891/s Allied Chemical Am. Tel. Tel. Am. Tobacco a Anaconda Copp. Bait. Ohio Can. Pacific Case Treshing Cons. G. of N.Y. Dup. de Nem. Gen. Electric Gen. Motors Kon. Olie New-York Centr. Radio Corp. Stand. Oil N.J. U. S. Steel Corp. Westingh. Elect. NEW-YORK, Oct. 31 30 29 Londen Parijs 4.91%| 4.917/sl 4.917/, 6 597/, j 6. 9'/.-1 6.59V, GRAANNOTEERING 28 4.91% 6t9% LIVERPOOL, 31 Oct. Tarwe. Dec. 6/1%, Maart 5/9%, Mei 5/9Vs. De „Blauwe Zes", het Amsterdamsche ver tegenwoordigende üshockey-team, dat op 25 Oct. jJ. tegen Brussel speelde en zich na een 62 voorsprong in de laatste vijf minuten met 87 de overwinning zag ontgaan, tengevolge van de groote vermoeidheid der spelers, zal op 2 en 3 November a.s. gelegenheid krijgen om te bewijzen, dat het geen gebrek aan speelkennis is geweest, dat oorzaak der nederlaag was. Op a.s. Zaterdag- en Zondagavond om 20.15 uur zullen de eerste officieele ijshockey-wed- strijden in dit seizoen worden gespeeld, waarbij de strijd wordt aangebonden tegen hetzelfde (mogelijk nog in een sterkere bezetting uitko mend) Belgisch team en men zal zich ver moedelijk geen meer fairen kamp kunnen voor stellen, dan die, welke op bovengenoemde dagen gestreden zal worden. Er staan in de eerste plaats twee teams te genover elkaar, die beiden de „Fairplay-beker" voor het fairste spel tijdens de kampioen schappen hebben gewonnen, n.l. België in 1927 en Holland in 1935; in de tweede plaats zullen beide teams alles geven wat mogelijk is, België om de zege van 25 October te bevestigen, Hol land om een tweede Belgische overwinning te voorkomen. Verwacht mag worden, dat beide ploegen aan de gestelde verwachtingen zullen voldoen, om op deze wijze aan de officieele opening van het ijshockey-seizoen op de Kunst ijsbaan ten aanschouwe van alle sport- en andere autoriteiten en liefhebbers, grooten luis ter bij te zetten. Van den dag van opening af worden elk weekend op de Kunstijsbaan groote ijshockey- wedstrijden gehouden en de Amsterdamsche sportvrienden zullen gelegenheid te over krij gen om mooie spannende wedstrijden bij te wonen. TABAK. In de Donderdagmiddag voortgezette Java-inschryving werden aangeboden 1806 pakken, daarvan bleven 909 pakken onverkocht. De aan geboden Loenadjong en Besoekl Krossoks waren ordinair, gedeeltelijk zwaar met bijna geen kleu rige kerfsorteeringen. De Madoera Krossoks war ren wel kleurig doch grof van steel. De stemming was prijshoudend, er bleef vrij veel onverkocht wegens de hooge vraag prijzen der importeurs. Koopers in deze inschrijving waren hoofdzakelijk Nederl. firma's. Van omzet in tweede hand was thans geen sprake. AMSTERDAM, 31 Oct. Vischbericht. Aange voerd door 1 motorbotter, benevens consignatie zendingen. Afgeslagen aan de Gemeente Vlschhal, de Ruyterkade, Amsterdam. Besomming der bot ters 2.48. Handschol per kist 17; Kleine schol per kist 11.5012; Wijting per kist 3.804; Schar per kist 3.805.50; Versche makreel per kist 1.802.80; Kabeljouw per stuk 1.60-1.80; Versche Bokking per 100 stuks 11.20;; Karper per pond 1314 ct.; Uit de hand verkocht op het buitenterrein: Aal per pond 2527 c.; Bot per pond 2024 ct.: Harder Bokking per 100 stuks 1.201.25; Spiering per pond 12 ct.; Ge stoomde makreel per pond 89 ct. AMSTERDAM, Eierveiling, Centrale markt, Hee rengracht 23. 31 Oct.. 46/48 3.30—3.40; 48/50 3.503.60 58/60 4.60—4.70: bruine 58/60 4.90 5.—; 70/72 5.45—5.50; kalkeieren 33.10, Aan voer 25000 stuks. Handel matig. BINNENLANDSCHE HAVENS. IJMUIDEN, aangekomen 31 Oct.: Borthwick, s, Leith; Gateshead, s, Newcastle; Alts, s, Goole; Janine, s, Nantes (voor Velsen). Uitgaande vastgemaakt: Toratre, s, Gothenburg. Vertrokken 31 Oct.: Lauierfels, s, Basrah via Antwerpen; Vliestroom, s, Hull; Theano, s, Bel fast via R.'dam; Nereus, s, Kopenhagen; Theseus, s, Hamburg Eilianus, s, Britonferry; Achilles, s, Middl. Zee via R.'dam; Aurora, s, idem; Seroos- kerk, s, Hamburg; Lingestroom, s, Bristol. IJMUIDEN, aangekomen 30 Oct.: Serooskerk, s, Japan, laatst R.'dam'; Vega, s, Londen 31 Oct., Condul, s, Londen. Vertrokken, 30 Oct.: Astree, s, Newcastle; Kur- mark, s, Hamburg; Maaskerk, s, W. Afrika via Bordeaux; Rhein, s, Hamburg, 31 Oct., Adellen, s, Antwerpen; Boskoop, s, Chili. Uitgaande vastgemaakt: Nereus, s, Kopenhagen; Theseus, s, Hamburg; Thean, s, Belfast via R'dam. AMSTERDAM, aangekomen 31 Oct.: Borthwick, Leith, stukgoed en steenkolen. Zeeburgerkade, Verg. Cargadoorskantoor; Gateshead, Newcastle, stukgoed en steenkolen, J. P. Coenhaven, idem; Alt. Goole, stukgoed en steenkolen, Handelskade, Gebr. Scheuer; Gondul, Londen, stukgoed, Zee burgerkade, Verg. Cargadoorskantoor; Serooskerk, Japan, laatst R.'dam, stukgoed, Javakade, Mij. Nederland; Vega, Londen, stukgoed, Zeeburgerkade, Verg. Cargadoorskantoor. KON. NED STOOMB. MIJ. COSTA RICA, 31 Oct. van Amst. te Barbadoe. MEROPE, 31 Oct. van Kopenhagen te Danzig. ATLAS, 29 Oct. van Kingston (J-) naar Porto Rico. VENEZUELA, 30 Oct. van Chistobal n. Porto Limon. ACHILLES, 31 Oct. van Amst. via R.'dam naar Middl. Zee. AURORA, 31 Oct. van Amst. vla R.'dam naar Middl. Zee. POSEIDON, Middl. Zee n. Amst., pass. 31 Oct. n.m. 12 u. 50 Lydd. ORPHEUS, 31 Oct. van Tanger n. Gibraltar. MARS, 31 Oct. van Salonica te Candia. FAUNA, 31 Oct. vn Setubal te Lissabon. EUTERPE, 31 Oct. van Amst. te Bordeaux. NEREUS, 31 Oct. n.m. van IJmuiden n. Kopen hagen. THESEUS, 31 Oct. n.m. van IJmuiden naar Hamburg. ARIADNE, 30 Oct. van Malta n. Bari. ATLAS, 26 Oct. van Curacao n. de Windwaï eilanden. CERES 30 Oct. van Salonica n. Ismir. FAUNA 30 Oct. van Setubal n. Lissabon. HELDER. Middl. Zee n. Amst., pass. 31 Oct. v.m. 7 u. 5 Lydd. MIDAS, 26 Oct. van Curacao n. San Domingo. ORION. 30 Oct. van Oadix n. Ceuta. TELAMON. Middl. Zee n. Amst. pass. 31 Oct. v,m. 7 u. 55 Lydd. TIBERIUS, 30 Oct. van Santander te Opórto. TITUS, 30 Oct. van Napels te Catania. TRITON, 30 Oct. n.m. 7 u. van Hamburg n. Amst. THESEUS. Amst. n. Hamburg, 30 Oct. te IJmui den vastgemaakt. Holland-Oost Azië Ltjn. SEROOSKERK, 31 Oct. van Amst. n. I amburg. Hoe dikwijls hooren we het niet zeggen om ons heen: Och, dit is niets, dat kan niets zijn. Degenen, die zoo spreken houden zich zelf tegen niet alleen, maar weerhouden ook ande ren ervan eens kennis te nemen van wat er huiten het enge kringetje van hun aandachtssfeer te zien en te be leven valt. 't Kan niets zijn! Waarom niet? Omdat de menschen denken dat er wel dit en dat gebeuren zal en daar geven ze immers niets om. Maar als ze zich eens de moeite ne men hun vooroordeel te overwinnen, dan blijkt heel vaak, dat wat zij voor af hardnekkig verwierpen juist wel iets voor hen was, dat ze er wat van opgestoken hebben, dat ze er beter van geworden zijn. Laten we toch niet te gauw zijn met ons oordeel, vooral niet wanneer de neiging in ons is om zoo goed als al les ongeschikt te achten. Is 't trouwens niet een beetje hoo- vaardig om zich boven en buiten ver schillende dingen te stellen door de uitspraak: dat het wel niets zal we zen, dat het niets zijn kan? SPECIAAL VOOR U DAMES i» de rubriek MIJ. OCEAAN. POLYDORUS, 30 Oct. van Bremen n. Amst. LAERTES, Gdynia n. Singapore, was 30 Oct. I uur n.m'. 80 mijlen o. van Lande End. MYRIDON, 31 Oct. van Amst. te Batavia. ALCINOUS, Java n. Amst., vertrekt 31 Oct. van Londen. POLYPHEMUS, Amst. n. Java, pass., 30 Oct. Gibraltar. ROTTERDAM-Z. AMERIKA LIJN. ALWAKI, 31 Oct. van B. Aires te R.'dam. ALWAKI. thuisreis, pass. 30 Oct. Bezevier. NEREUS, Amst. n. Kopenhagen, 30 Oct. te IJmuiden vastgemaakt. GAASTERKERK, Uitreis, 30 Oct. te Manilla. MEERKERK, uitreis, pass. 29 Oct. Gibraltar. GROOTEKERK, thuisreis, 26 Oct. van Yoko hama. VER. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. Holland-Afrika Lijn. NIJKERK, thuisreis, 30 Oct. van Zanzibar. Holland-Australie Lijn. ALMKERK, Antwerpen naar Hull, pass. 3l Oct. Vlissingen. Holland-O. Azië Lijn. GROOTEKERK, thuisreis, 29 Oct. van Yoko hama) later bericht). Holland-ETitsch Indië Lijn. STREEFKERK, thuisreis, was 29 Oct. 9 u. 50 n.m. 380 mijlen Z. van Lande End. Holland-Afrika Lijn. BOSCHFONTEIN, 31 Oct. v.m. 6 u. van Amst. te Hamburg. NIJKERK, thuisreis, 29 Oct. te Zanzibar. Holland-O. Azië Lijn. SEROOSKERK, 31 Oct. van Japan laatst R.'dam te Amst. SILVER-JAVA-PACIFIC LIJN TOSSARI, 29 Oct. van Batavia n. Los Angeles. SALAWATI, 31 Oct. van New Orleans te Kaap stad. KON. HOLL. LLOYD. SALLAND, thuisreis, 29 Oct. van Babia. AMSTELLAND, uitreis, 30 Oct. n.m. te Santos. KON. PAKETV. MIJ. NIEUW HOLLAND,, pass. 29 Oct. Thursday Is land. OP TEN NOORT, pass. 30 Oct. Thursday Island. SWARTENHOEDT, 30 Oct. van Kaapstad te Durban. ROGGEVEEN, 29 Oct. van Batavia n. Mauritius. JAVA-CHINA-JAPAN LIJN TJISONDARI, 29 Oct. Van Dairen te Batavia. TJIKANDI, 30 Oct. van Macassar n. Fusan. TJINEGARA, 29 Oct. van Batavia te Hongkong. TJISADANE, 29 Oct. van Hongkong n. Manilla. MIJ. NEDERLAND. CHR. HUYGENS, thuisreis, 31 Oct. van Algiers. MARNIX VAN ST. ALDEGONDE, uitreis, 31 Oct. te Southampton. SALABANGKA, thuisreis, 31 Oct. te Cadix. ROTT. LLOYD. KOTO OGOENG, thuisreis, pass. 31 Oct. Point de Galle. BLITAR, uitreis, pass. 30 Oct. Sagres. JAVA-NEW YORK LIJN SIMALOER, Java n. New York, 30 Oct. Van Durban. STATENDAM, R.'dam n. New York, 31 Oct. v,m. van Southampton. JONGE JACOBUS, naar Londen en R.'dam, pass. 3i Oct. Ouessant. AMSTERDAM, tank, 29 Oct. van Vado te Con- stanza. MAAS, 30 Oct. van Trangsund n- R- dam. ALGENIE', naar R.'dm, pass. 31 Oct. Udsire. BATAVIER VII, 30 Oct. van Aberdeen naar R.'dam. BUSSUM, 30 Oct. van Archangel n. Terneuzen. BRITSUM, 30 Oct. vxan Rio Janeiro n. Rosario. LEERSUM, Archangel n. B. Aires, pass. 30 Oct. Koperrick. WOLSUM, Archangel n. R.'dam, pass. 29 Oct. Kopervick. OOTMARSUM, 30 Oct. van Archangel te W. Hartlepol. RUURLO, 31 Oct. van Makslahti n. Gent. ALGENIB, Archangel n. R.'dam, pass. 31 Oct. Udsire. TARA, 30 Oct. van Montevideo n. Santos. AMELAND, 30 Oct. van R.'dam te B. Aires. ZEELAND. 30 Oct. van R.'dam te Stockholm. WESTLAND, 31 Oct. van R.dam te Leith. SCHOKLAND, 30 Oct. van de Theems te Oslo. PERNA. Hamburg n. Rouaan, pass. 30 Oct. v.m, 2 u. 15 Cuxhaven. HUMBER. sleepbot, R.'dam n. Bizerta, 30 Oct. Gibraltar gep. WITTE ZEE, sleepboot, 30 Oct. van R. dam re MIJDRECHT, 30 Oct. van Grangemouth naar Houston. (Medegedeeld door Simoons en Co., A. v. Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.30—4.30 uur Kon. Olie Unilever H.V.A. A'dam Rubber Anaconda U. S Steel Shell Tidewater Cities Service Nrd. Cont. Oil 204%-K 99%—% 215214 .108% 12 7/16 27 7/16 7 1/16 6% 19/14 8 K Van 4.30—5 uur H. V. A. Anaconda Beth. Steel Tidewater Nrd. Cont. Oil 2151; 12% 23-% 6% sis'is

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2