Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan'n „Omroeper" voor 80. OOO gezinnen Tien jaar Ziekenapostolaat „DE RIJWIELTRUST1 Allerheiligen 1935 Explosie-ramp in China Wat de fonq streelt Financiering van de industrie PEKELSPEK en CASSELER RIB PIELAGE CO. ZIJLSTRAAT 18 - TELEF. 11078 OPRICHTING NAAML00ZE VENNOOTSCHAP BETERE POSITIE VAN ALJECHIN BiiimiiiiiiiwtiiiiiiHiiiiiiiiiBiWHimiWHiiiiiiiiiiiwiiinimminiiiHiiiii VRIJDAG 1 NOVEMBER 1935 STADSNIEUWS Met zijn zieken viert pastoor Willenborg 't tweede lustrum van een wereld- vereeniging Zielzorg in eigenlijken zin Het nederige begin Echte zielzorg Het maandelijksche Ziekenlof MELKVENTER AANGEREDEN Chauffeur reed door Het bezoek van Prinses Juliana H. K. H. gaf bloemen aan de zieken DE DOODENMAAND Een bedetocht naar het kerkhof BURGERLIJKE STAND ALLEEN ZIJLSTRAAT 64 Na tien jaar Zieken- Apostolaat Tweeduizend dooden? Nu de pers verzegeld is Tusenius geroyeerd ZIJN BEIDE BUITENGEWOON HEERLIJK VAN SMAAK. bijvoorbeeld: CASSELER RIB70 cent per pond J. A. ELDERING - POELIER TELEFOON 14880 Het maatschappelijk kapitaal zal op f 50.000 worden bepaald De regionale banken Een Spaansche partij Nabeschouwing NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT siiiiiiniiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiimiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiiiiiimiiiiiimiiiiiiiiiiiimiiiiiiaiiiiiiiiiiiiiiiiiiH In een agenda vol zakelijke notities en breed- uitgeschreven aankondigingen het eenvoudige bericht: 1 November, tien-jarig bestaan van het Ziekenapostolaat. En werkelijk, het zal een eenvoudig feest wezen. Een blijde dag voor duizenden zieken, een stil herdenken onder een H. Mis, in een ziekenkamer, in het trage leven van een sa natorium. En al zullen de parochianen van de Allerh. Drievuldigheid te Bloemendaal, de kerk, c!ie vanaf het begin de hoofdzetel van het Apostolaat was, het feest op hun manier mede vieren, het is geen parochiefeest. De parochie van de ontelbare zieken, die over de geheele wereld in het Apostolaat vereenigd zijn, is grooter, zoo groot, dat een plaatselijke viering hen nimmer kan omvatten. Bij verschillende gelegenheden hebben altijd toch eenigszins zakelijke krantenverslagen over het Ziekenapostolaat verteld. Na het eerste Bloemendaalsche Ziekentriduum in Juli 1925, dat de aanleiding tot het stichten der wereld- vereeniging werd, volgde jaarlijks een reprise. Een korte indruk en een excerpt uit de gehou den predikaties kwamen op hun manier de aandacht voor deze gebeurtenissen vragen. In October van het vorig jaar werd in de parochie kerk van Bloemendaal blij het feit gevierd, dat Z. H. de Paus de Kerk tot hoofdzetel van het tot Unio prima-primaria verheven Apos tolaat had aangewezen. In de Julimaand van den afgeloopen zomer werd het tiende Bloe mendaalsche Ziekentriduum gehouden. De overleden bisschop, Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent kwam zelf tot slot een plech tige H. Mis celebreeren en sprak de zieken toe over de waarde van lijden en ziek-zijn. Het was een van de laatste toespraken, die hij gehouden heeft en velen hebben bij die gelegenheid hun wie weet hoe reeds zieken bisschop voor het laatst aan het altaar gezien. In de eenvoudige toespraak, die pastoor Willenborg bij den aanvang van 't eerste Bloe mendaalsche Triduum tot zijn zieken richtte, ontvouwde hij reeds, zonder het te bedoelen, de groote idee van het Ziekenapostolaat. Hij zei tot de zieken, hoe welkom hun tegenwoor digheid hem was, omdat zij tijdens hun tri duum zulk een priesterlijk werk zouden ver richten: een preek van drie dagen lang, die zij door hun voorbeeld en vooral door hun vreugde voor de parochianen zouden houden. In ruil voor de oprechte blijdschap, die deze geeste lijke oefeningen aan de zieken zouden schen ken, vroeg hij hen, het offer van hun lijden op de pateen naast Christus-Hostie neer te leggen, om zoo met den Zaligmakers te offeren voor de overledenen, voor alle zieken en voor de belangen der geheele H. Kerk. En uit dezen opzet is het Ziekenapostolaat geboren. Tien jaar lang is het stil zijn weg gegaan en nog voor de viering van het tweede lustrum heeft Z. H. de Paus het met de hoog ste distinctieven vereerd, die de H. Stoel aan een godsdienstige vereeniging kan schenken. Bij den provident'eelen groei is de wereldbe kendheid. die het Z. A. thans geniet, nooit tot ruchtbaarheid ontaard. Het princiep was te eenvoudig, te onmiddellijk opgroeiend uit de zekerheid van de gemeenschap der Heiligen, die alle lijden in de Kerk tot 'n grooten, rijken ruiker samenbindt, dan dat iemand over dezen grootschen opzet zijn verwondering had kun nen uiten. Over het doel van het Apostolaat kan een priester spreken in een Allerheiligenpreek. Of hij schrijft er een ascetisch tractaat over, met genoeg dogmatische theologie erin om het bo vennatuurlijk leven der H. Kerk te verklaren. Ook de successen en resultaten laten zich niet registreeren, als bij missie-actie of sociale organisatie. Ze gedijen in stilte, in blijdschap en berusting, die zich hoogstens uiten in een dankbaren brief aan den priester-secretaris. Liever wilden wij iets schrijven over den priester, die het vruchtbaar initiatief tot het Z. A. nam, pastoor L. Willenborg. En niet zoo zeer over zijn persoon we zouden hem er zeker geen genoegen mee doen als wel over de wijze, waarop hij zijn eenvoudigen opzet heeft uitgewerkt. „Zielzorg" noemt hij het zelf. ,De ziekentridua mogen geen uitzondering blijven; ze moeten de gewone geestelijke oefe ningen voor de zieken der parochie worden, op gestelde tijden herhaald. Zoo moeten de zieken als bevoorrechte kinderen aan het pa- xochieele leven meedoen." Maar de maandelijksche ziekenbrieven dan en de moeite en zorg, die elke organisatie toch noodzakelijk met zich brengt? Als iemand dit aan pastoor Willenborg zou vragen, zou hij een ontwijkend antwoord krij gen. Hij spreekt niet graag over organisatie. De maandelijksche brieven zijn echte „brieven." Met duizenden worden ze gemultipliceerd, maar nauwkeurig in het oorspronkelijke handschrift. De verspreiding ervan wordt niet aan ze la tri- een overgelaten; de post brengt ze rond. dik wijls in steegjes en buurtjes, waar de komst van een postbode een gebeurtenis is. Practische menschen schrikken van zoo'n organisatie. Elke maand zooveel onkosten, en een boekhouding zonder eenige vaste inkom sten. Het onverstoorbaar vertrouwen, dat pas toor Willenborg op dit punt had, heeft hem niet teleurgesteld. De Voorzienigheid Zelf heeft zijn rekening bijgehouden. In de afge loopen tien jaren heeft pastoor Willenborg telkens ongeveer evenveel aan vrijwillige bij dragen ontvangen, als hij aan noodzakelijke onkosten had uitgegeven. Reeds vanaf het eer ste begin. Toen bij het groeien van het Apostolaat het secretariaat zich steeds uitbreidde, had hij vol strekt een nieuwen multiplicator noodig. Hij kocht de machine, zonder precies te weten, hoe hij haar zou betalen. Nog denzelfden dag kwam een milde gever een aanzienlijke gift voor het Z. A aan de Bloemendaalsche pas torie brengen, ruim voldoende om den nieuwen aankoop te betalen. De organisatie, die pastoor Willenborg zich dacht, is geen andere dan de organisatie van de H. Kerk, die als devies voert den al te dikwijls onbegrepen Bijbeltekst over „den Geest die waait waar Hij wil." De zieken voelen zich niet zoozeer onder de leiding van een bepaalden priester, die hun zijn persoonlijke inzichten Pastoor L. J. Willenborg mededeelt, als wel onder de directe leiding van de Kerk. De katholieke orthodoxie verdraagt vele psychologische nuancen, maar Haar eigen onvervreemdbare mentaliteit is wijder dan indi- viaueel gelegde accenten. Zij vormt een geheel van theologie zonder schoolsche disputen en heeft haar zuiversten neerslag in de liturgie. De bevruchtende geest der liturgie. Als een der eersten heeft pastoor Willenborg er bij den opbloei der Liturgische Beweging in het begin dezer eeuw naar gegrepen. En nu, bij de Zieken tridua, welke hü leidt, ontwikkelt hij al zijn ge dachten aan de hand van den liturgischen Mis tekst, dien hij zelfs bij zijn eenvoudigsten uitleg in al zijn rijkdom aanvaardt. Ieder, aie de maandelijksche ziekenbrieven leest, wordt getroffen door de openhartigheid, waarmee het onpeilbare dogma der Allerheiligste Drie-eenheid er in behandeld wordt. Het is de ziel en het diepste werken van het rijke leven der H. Kerk, die in de zieken Haar bevoor rechte kinderen wil zien. Met de zekerheid, dat voortdurend de leden van het Z. A. met zulk geestelijk voedsel worden gesterkt, mogen we naar geen successen vragen en kunnen we iets begrijpen van de oprechte vreugde, waarmede stichter en leden het tweede lustrum van hun vereeniging vieren. We zouden onvolledig zijn, als we op dezen fi-estdag het maandelijksche 'Ziekenlof zouden vergeten, dat reeds jaren lang op Zondagmiddag door den K.R.O. wordt uitgezonden. Pastoor Willenborg zal het ons niet kwalijk nemen, als we hier een van de schoonste erva ringen mededeelen, die hij na een ziekenlof opaeed. Op den middag van Palmzondag lag een moeder te sterven. Plotseling herinnerde zij zich dat dien dag het ziekenlof werd uitgezonden en met moeite verzocht zij aan de omstanders de radio aan te zetten. Pastoor Willenborg hield dien dag een meditatie over Christus' laatste woorden aan het kruis. Aandachtig volgde de stervende de overweging over den dood van den Zaligmaker. Het Lof werd voortgezet. Tijdens den zegen met het Allerh. Sacrament stierf de vrouw. Als kapelaan aan de Kathedraal en later als pastoor te Bloemendaal heeft pastoor Willen borg voor niet-katholieken verschillende cur sussen over de katholieke geloofs- en' zedenleer gegeven. Na hem hebben ook de Dominicanen en Franciscanen zulke cursussen georganiseerd. Wat zijn apologie bedoelde, vertelt pastoor Wil lenborg zelf in een circulaire, die hij in 1917 in Bioemendaa! aan belangstellenden liet sturen. „Een werk van vrede" ncemde hij zijn opzet, „in de hoop aan tal van personen de waarheid en ue schoonheid van het echt-katholieke leven te mogen aantoonen." Het is niets nieuws als hij later zijn apostolaat onder de zieken gaat beginnen. Ook aan hen toonde hij de waarheid, meer nog de schoon heid van het echt-katholieke leven. Na de apologie van zijn cursussen voor andersdenken den heeft hij in zijn ziekenbrieven de apologie van het lijden en van het ziek-zijn neergeschre ven. Naast den rijkdom van de katholieke actie heeft hfl de zieken op de weelde van de katho lieke passie gewezen. Het ziekenapostolaat, dat tien jaar geleden met Gods Zegen in Bloemendaal begonnen werd, is een wereldbeweging geworden, zal zich steeds meer blijven uitbreiden, zal zich vooral steeds verdiepen. Op den feestdag van het tweede lustrum zullen ook gezonden een oogenblik dankbaar denken aan den providentieelen uit bloei van deze manier van zielzorg, die zoo mo dem en tegelijkertijd zoo traditioneel is. Op het Plein bij de Houtbrug werd een bak fiets met motor van een melkhandelaar door een auto omvergereden. De autobestuurder reed met groote snelheid en verleende geen voorrang aan het van rechts komend verkeer. Het kostelijk vocht, dat de melkventer op zijn voertuig vervoerde, vloeide reddeloos weg over het asfalt, maar persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. De autobestuurder, die de aanrijding veroor- Huisk., Slaapk., Gang, Wandlam- pen v.a. 95. Varta Accu, let wel Varta 2.29. Lichtl. 29. Radiol. v.a. 1.95. Alléén bij THEO ROZENHEEK SCHAGCHELSTR. 6 - HAARLEM zaakt had, reed met onverminderde snelheid door, maar men had het nummer van den aut:. opgenomen en kwam langs dien weg te weten, wie deze onbehoorlijke chauffeur geweest was, een zekere R. uit Purmerend. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt. Het bezoek van H. K. H. Prinses Juliana aan Haarlem is wel op bijzonder hoogen prijs ge steld. Langs den geheelen Zijlweg hadden de menschen zich in drie-, vierdubbele rijen opge steld en van vele huizen wbei de vaderlandsche driekleur. De politie zorgde voor een goede orde-rege ling onder persoonlijke leiding van den com missaris van politie. Om 3. u. hadden de autoriteiten zich aan den ingang van het Parkherstellingsoord opgesteld om H. K. H. te ontvangen. Precies op tijd arri veerde de koninklijke auto en een luid hoera steeg uit de menigte op, toen de hooge gast Haarlemschen grond betrad. De Prinses werd vergezeld van een hofdame. Bij het hek stond een deputatie van de Christelijke Jeugdorganisatie de Oranje-Garde, in uniform en met ontplooide vlaggen. Ook eenige weeskinderen verwelkomden onze kroon prinses. Het moet voor H. K. H. prettig geweest zijn, zooveel hooge belangstelling rondom te zien, want velen waren op de daken geklommen om ook' maar een glimp van het gebeuren op te vangen. De broeders van het Lyceum spanden de kroon en waren zoo verstandig geweest om verrekijkers te gebruiken. Het zoele weer weerhield de omwonenden niet om de ramen te openen, met vlaggen te zwaaien en luide te roepen „Leve de Prinses, Leve Juliana". Zelfs „Houzee" kon weer niet achterwege blijven. Na de gebruikelijke begroetingen bood een dochter van dr. v. d. Breggen 'n fraaien bouquet anjers aan, met een toepasselijke miniatuur oorkonde. Bij aankomst aan het eigenlijke gebouw zong een dameskoor onder leiding van mevrouw Sybrandi-Halberstadt het Wilhelmus en een welkomstlied op muziek uit „Judas Maccabaus" van Handel. In de kleine bestuurskamer werden vervolgens de reeds gepubliceerde redevoeringen uitgespro ken. Door middel van een luidspreker konden de patiënten in de lighal en de buiten-geble- venen het gesprokene duidelijk volgen. Nadat de Prinses het gebouw bezichtigd had, werden ververschingen geserveerd, waarna H. K. H. zich met een vijftiental patiënten (alle da mes) ophield. Zij informeerde belangstellend naar de omstandigheden der zieken, sprak een opwekkend woord en toonde zich in alle op zichten een beminnelijke Vrouwe. Iedere pa tiënt overreikte zij een bouquetje bloemen, dat opgesierd was met een lint in de Haarlemsche kleuren. Het spreekt vanzelf, dat de zieken, die reeds dagen naar dit oogenblik verlangd hadden, straalden van ontroering en blijdschap. Om kwart voor vier nam de Prinses afscheid en begon een ware zegetocht over den Zijlweg. Prinses Juliana heeft ongetwijfeld zeer aange name herinneringen aan haar bezoek aan de bloemenstad. De Haarlemmers zijn van hun kant zeer gevleid geweest met haar korte ver blijf in onze historische veste. Het is voor de Commissie voor geestelijke be langen van den R. K. Volksbond een buitenge woon groot genoegen zooveel sympathie en medewerking te mogen ontvangen voor den liefdedienst en de schuld van dankbaarheid, welke de leden Zondag 3 November, des na middags kwart over drie gaan brengen aan de dierbare overleden vrienden van de R. K. ar beidersbeweging. Terloops zij nog medegedeeld, dat na den bede tocht langs de graven (bij goed weder of anders in de kapel) gezamenlijk een lied zal gezongen worden, toepasselijk op de zielen in het vage vuur. Het lied zal eerst voorgezongen worden door het zangkoor „Gregorius Magnus" om de melodie te kunnen volgen, daarna gezamenlijk. De overgroote belangstelling, die deze ge zamenlijke dooden-herdenking mag ondervin den, maakt verdere aanbeveling of aansporing overbodig. Geboren: 28 Oct.: z. van J. H. C. Baart Boots; 29 Oct.; d. van G. de Vries—Zoeteman z. van M. BontanVreeken; 30 Oct.; z. van P. P. J. BaltesKoelemijer; 31 Oct.: d. van F. A. SchijvenaarVrenegoor; z. van S. C. M. Smit Bergman; d. van T. KlunderHoutstra; d. van J. C. SwaalfGieske. Ondertrouwd: 31 Oct.: L H. van Scheppingen en W. Officier; E. v. d. Klugt en A. Dirken. Getrouwd: 31 Oct.: J. v. d. Pad en C. Plan- tema; P. H. van Koot en W. E. v. d. Linden; H. A B. Heinsbergen en A. G. Willems; G. C. A. Junge en C. L. Slingervoet Ramondt; W. P. Anema en J. C. S. v. d. Zande. Overleden: 30 Oct.: J. A., 1 mnd., z. van J. A. Wiersma. Barendsestraat; P. Vissers, 79 jaar, Berkenstraat. (Nadruk verboden) ZIJLSTRAAT 64 TELEFOON 1.3.6.8.3. HAARLI het goedkoopste en beste adres voor Rijwielen, Electr., Ijzerwerk Regenpijpen (waterdicht) Spatlappen Buitenbanden Binnenbanden Kettingen Strijkijzer met sn. en st. Compl. zaklamp met 6 V. lamp Autolampjes, 6 V. Koplampen, 6 V. 1.09 0.05 0.35 0.20 0.27 0.98 0.25 0.15 0.49 Jasbescbermers 0.49 Bagagedragers 0.12 Zadels (drie-veer) 0.95 Zadels (im. Terry) 0.90 El. achterlichtjes met snoer en lamp 0.29 El. Theelicht compl. 1.90 Reliefkapjes 0.42 Bureaulampjes 1.65 Wandlampjes smeedijzer 0.29 Voltmeter 06. 0120 0.49 Slaapkamerlamp smeedijzer 0.95 Voor een goede verlichting bakfiets en handwagen prima olie lampjes. Nira-olielainp 0.95 Lucas-olielamp 1.45 ZIE DE ETALAGE ZIE DE ETALAGE Vandaag is het feest in de parochie der H. Drieëenheid te Bloemendaal. Het is immers tien jaar geleden, dag op dag, dat daar door 'n priester 'n werk werd gesticht waarvan de draagwijdte toen nog niet kon worden geschat; een werk, dat de heerlijke uitbloei is van het leven en van de zending der Kerk; een werk dat een klaar licht werpt op den goddelijken oorsprong van hare sublieme kracht, en de gou den hoogten van haar liefde. Die priester is Pastoor Willenborg; dit werk is het Ziekenapos tolaat, dat vandaag het tweede lustrum van zijn stichting herdenkt. Bij deze jubelviering zal het katholieke Ne derland zich aansluiten, indachtig den zegen dien het Z. A. gedurende deze 10 jaren over de kerk in Nederland heeft gebracht. Want ont- zaglijk-grootsch en vol-heerlijkheid in hun ver borgenheid zijn de genaden door het Z.A. ge bracht, over de duizenden zieken eerst en voor al. En Nederland mag er fier op gaan dat d&ar geboren werd het werk, door Z.H. de Paus ver leden jaar verheven tot „Prima Primaria" en daardoor tegelijkertijd tot wereldapostolaat. Want het zaadje van Bloemendaal groeide, en groeit nog voortdurend. Overal doen de Zieken- Triduums 'n stukje Evangelie weer levend wor den; van alle kanten komen- toetredingen van zieken in het Z. A., die aangetrokken door de erbarmende liefde van de Kath. Kerk voor hen, van hun ziekte 'n hechten grondslag willen maken, om hun leven-van-lijden schoon en rijk op te bouwen in den dienst van de Kerk en van het Christi-Rijk, en voor wie het para- doxaal-klinkend woord „vreugde-in-lijden" een heerlijke werkelijkheid wordt duizenden brie ven van zieken bewijzen het door het Z.A. dat daarin zijn zending vervult. Maar ook buiten Nederland, in alle landen waar het Z. A. ingang vond, wordt meae-ge- vierd, wordt mede-gejubeld, en dankbaar gaan de gedachten en de gebeden van duizenden zie ken op dezen dag naar Bloemendaal. Wij ook brengen graag onze kleine hulde. Voor het pacifieke werk van Pastoor Willen borg, geldt in België het Caesars-woord: „Veni, vidi, vici". Bij de stichting van het Z. A„ in April 1927 werden er hier 125 brieven aan ae eerste leden verzonden. Einde dezer maand October 1935 werd het 16.474ste lid inge schreven! Al deze leden ze werden er van verwittigd in hun maandelijksche brieven zijn vandaag in den geest aanwezig te Bloe mendaal en bidden en offeren voor het werk en zijn Stichter. Pastoor Willenborg, vandaag is het Uw dag! Uw hart zal kloppen van die innige vreugde die Gij weet over te brengen op de zieken; het zal doorgloeid zijn van dankbaarheid, om wat Gij mocht doen voor de Kerk. En wanneer Ge Uw parochianen en al de anderen zult toespre ken, zal Uw stem trillen van aandoening. Weet dan dat er op dat oogenblik ook in België en andere landen, duizenden deelen in Uw geluk en in Uw vreugd en dat er maar één gebed zal zijn: Gods blijvende zegen over U, Uw parochie, Uw werk! Pastoor Willenborg, wij danken U! Meer hoe ven we niet te zeggen, doch in dat woord leeft ons volle hart: wij danken U! Antwerpen, 29-10-'35. Pastoor VAN HOEK Secr. Z.A. SJANGHAI, 31 Oct. (D. N. B.) Bij een ontploffingsramp te Lantsjan, waar een munitiedepot in de lucht is gevlogen, zou den 2000 personen om het leven zijn geko men. Honderden menschen» liggen onder de puinhoopen begraven. Een op ongeveer 300 meter van de plaats des onheils gelegen Duitsche missiepost met bijbe- hoorend ziekenhuis en school, werd verwoest. Vele zieken werden onder de puinhoopen be graven. Bijna alle zendelingen en verpleegsters werden gewond. Binnen een omtrek van 2 kilometer is alles verwoest. De gouverneur van de provincie heeft een tempel doen ontruimen ten behoeve van de tienduizenden dakloozen. In openbare aanplakbiljetten wordt medege deeld, dat communisten aan de ontploffing schuldig zijn. De redactie van „Volk en Vaderland" zocht ijverig naar een weg om het nummer van 2 November, dat door de verzegeling der persen niet gedrukt kon worden, toch het licht te doen zien. Overwogen is, volgens ,,Het Volk" om de stypes naar Duitschland te zenden en de krant daar te doen drukken. De directie van de drukkerij Bosch maakte bezwaar om „Volk en Vaderland" op een van haar andere persen te laten drukken, omdat zij dan een zeer groote kans geloopen had, dat ook deze in beslag ge nomen zouden worden. Maar bovendien heeft de directie zich ver zet tegen het verzenden van de stypes, die in haar bedrijf werden vervaardigd, naar elders en zij heeft opdracht gegeven, ze weer te smelten. In geen geval zal „Volk en Vader land" dus in Utrecht kunnen verschijnen. Wel wendt de N.S.B. nog pogingen aan om het blad deze week in elk geval uit te geven. Dat nummer zou beginnen met een grootge- zette mededeeling, dat de justitie wel de pers in beslag genomen heeft en het uitkomen van de krant heeft bemoeilijkt, maar dat zij toch verschijnt. Uit betrouwbare bron verneemt „Het Volk," dat ir. Mussert Woensdag den IJmuider fa brikant, den heer Tusenius, heeft ge royeerd als lid van de N.S.B. Een en ander staat in verband met bijéén komsten, die de heer Tusenius belegde buiten de leiding der N.S.B. om. Werkelijk iets bijzonders. Nergens zóó lekker! Het is bekend, dat onze prijzen uiterst billijk zijn, maar hoofdzaak is en blijft kwaliteit! Neemt eens proef met onze overheerlijke SOEPKIPPEN, reeds vanaf 80 cent per stuk. BRAADKIPPEN vanaf f 1.—Alle soorten WILD - steeds versch uit de jacht bij NASSAUSTRAAT 14 A HAARLEM OMTRENT DE VOORWAARDEN voor deelname aan deze rubriek zal onze administratie U gaarne elke gewenschte inlichting verschaffen. Ingediend is een wetsontwerp tot op richting van een naamlooze vennoot schap „N.V. Maatschappij voor Indu strie - financiering". Aan de Memorie van Toelichting wordt het volgende ontleend: De Regeering zal al het mogelijke moeten doen, om een verdere industrialisatie van ons land, voor zoover deze kan strekken tot de ver meerdering der werkgelegenheid, met kracht te bevorderen. Het voornaamste doel der op te richten „N. V. Maatschappij voor Industrie-finan ciering" is het verstrekken van credieten op langen termijn aan, het deelnemen in het kapitaal van en het verleenen van bemiddeling voor het verstrekken van fi- nancieelen steun aan bestaande of nieuw op te richten industrieele ondernemingen, voor zoover werkverruiming en behoud van werkgelegenheid in de Nederlandsche in dustrie daardoor zullen worden bevorderd, ver der het leggen van een band tusschen be staande regionale financieringslichamen en bedrijfsbank.en eenerzijds en de op te rich ten centrale financieringsmaatschappij an derzijds. Een noodzakelijken eisch van werkbehoud en werkverruiming in het oog houdend, zal de maatschappij voor saneering, verbetering van het technische apparaat, uitbreiding van be staande industrieën, onder het stellen van be paalde eischen voor ieder geval, gelden op langeren termijn kunnen verstrekken. Aan zoo genaamd „kortgeld" zal de vennootschap de bedrijven niet kunnen helpen. Wel ligt het in de lijn der vennootschap aanvragen om sub- sidieering. export-premies, financiering van export-orders, overbrugging van prijsverschil len, tijdelijke voorschotten van bedrijfskapitaal en dergelijke credieten te onderzoeken en, wan neer het gewenscht geacht wordt daaraan te voldoen, te bewerkstelligen dat dit geschiedt uit de gelden, die daartoe afzonderlijk ter be schikking kunnen worden gesteld. Laatstgemelde beschikbaarstelling zal dan moeten geschieden ten laste van het Werkfonds. Daarbij verleent de maatschappij dus wel haar tusschenkomst, doch de gelden zelf verschaft zij niet. Alle aanvragen voor crediet, kapitaalverschaf fing en andere financieringen zullen aan een nauwkeurig onderzoek worden onderworpen, waarbij zij aan bepaalde normen zullen wor den getoetst. Bovendien zal er steeds nauwkeurig op gelet worden, dat uit een eventueele vermindering van den invoer'van bepaalde artikelen, die door de nieuw op te richten industrieën hier te lande vervaardigd zouden worden, geen nadeelen voortvloeien voor een rendeerenden uitvoer van de producten van onze industrie of landbouw. Een der nadeelen van centrale industrie financiering is, dat een centraal orgaan niet steeds in staat is zich een juist oordeel te vor men over allerlei plaatselijke factoren, die voor het welslagen eener onderneming van over wegend belang zijn. De regeering heeft er daar om aanvankelijk de voorkeur aan gegeven, dat de industrie-financiering zou worden ter hand genomen door regionale industrie-banken. De ontwikkeling dezer regionale banken is intusschen niet zoo snel gegaan als wenschelijk ware geweest. Tot dusverre is alleen in Lim burg een dergelijke bank opgericht, daarnaast is die oprichting in enkele andere provinciën in voorbereiding. De regeering is daarom nader van oordeel geworden dat met de oprichting van het centrale instituut niet langer kan worden gewacht. Dit beteekent intusschen niet dat daarom door haar minder beteekenis zou worden gehecht aan de regionale instellingen. Zij hoopt integendeel dat de oprichting en ont wikkeling dier instituten door het in het leven roepen van het centraal instituut zal worden bevorderd. Het doel van de vennootschap strekt zich voorts uit tot het verleenen van medewer king of tusschenkomst,' die kan leiden tot het verstrekken van credieten door derden aan en het verrichten van financieringen op andere wijze door derden van bestaande of nieuw op te richten industrieele onder nemingen. Het bestuur der vennootschap zal worden ge vormd door een tweetal hoofdambtenaren van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart; en een hoofdambtenaar van het Departement van Financiën. Dit bestuur zal zijn werkzaamheden verrich ten in voortdurende samenwerking met den Raad van Toezicht, die zal bestaan uit den minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en den minister van Financiën. Om het bestuur de uitvoering van zijn taak mogelijk te maken, zal aan het bureau Nijver heid van het Departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart een Centraal Economisch- tecbnoiogisch Bureau worden verbonden. Art. 3 van het wetsontwerp geeft den waar borg, dat de Staat bij voortduring overwe gende zeggenschap in de vennootschap zal behouden. Het maatschappelijk kapitaal zal volgens art. 4 van de ontwerp-acte van oprichting op f 50.000 bepaald worden. Hierin zal door den Staat voor het grootste gedeelte, t.w. f 49.900 worden deelgenomen. Het hiervoor benoodigde bedrag zal bij sup- pietoire begrooting worden aangevraagd. Een aaartoe strekkend wetsontwerp zal binnenkort worden ingediend. De credieten aan de vennoot schap zullen in hoofdzaak worden gefinancierd uit de credieten voor werkverruiming, welke ntios- reeds zijn toegestaan of later worden gevoteerd. Donderdagavond is te Amsterdam de dertien de partij van de match EuweAljechin om het wereldkampioenschap schaken in het Club lokaal van de vereeniging „Watergraafsmeer" gespeeld. Na een korte toespraak van den voor zitter dezer club, den heer J. Zaagmans, werd precies half 7 aangevangen. Na veertig zetten werd de partij afgebroken in een voor Euwe vrij ongunstige stelling. Hedenmiddag om twee uur zal de partij, eveneens in café van Klave ren op den Middenweg, worden voortgezet. Wit; Dr. A. Aljechin Zwart: Dr. M. Euwe. Spaansche partij: 1. e2-e4, e7-e5; 2. Pgl-r3, Pb8-c6; 3. Lfl-b5, a7-a6; 4. Lb5-a4, Pg8-f6; 5. 0-0, Pf6xe46. d2-d4, b7-b5; 7. La4-b3, d7-ds; 8. d4xe5, Lc8-e6; 9. c2-c3, Lf8-e7; 10. a2-a4, b5- b4; 11 Pf3-d4, Pc6xe5; 12. f2-f4, Pe5-c4; 13. f4-'f5, Le6-c8; 14. Ddl-el, Lc8-b7; 15. c3xb4, c7- c5; 16. f7-f6, Le7xf6; 17. Pd4.-f6, 0-0; 18. b4xc5, Tf8-e819. Del-b4, Dd8-c8; 20. Lb3xc4, a6-a5!; 21. Db4-a3, d5xc4; 22 Pbl-c3, Pe4xc5; 23. Lcl-e3, Dc8-c6; 24. Tfl-f3, Pc5-d3; 25, Tal-fl, Te8xe3; 26. Pf5xe3, Lf6-d4; 27. Da3-e7!, Pd3-e5; 28. Kgl-hl!, Pe5xf3; 29. Tflxf3, Ta8-f8; 30. h2-h3, Ld4xe331. De7xe3, Dc6-e6; 32. Tf3-g3, Tf8-e8; 33. De3-g5, De6-e5; 34. Dg5xe5, Te8xe5; 35. Tg3- g4, Te5-e336. Khl-gl, Te3-d3; 37 Tg4xc4, Td3- d2: 38. b2.-b4, Td2xg2f; 39. Kgl-fï, Tg2-h2; 40. Tc4-d4, g7-g6. Wit heeft zijn 41sten zet in couvert afgege ven. De stand na 40. g7-g6 was: Wit: Kgl; Tc4; Pc3; pionnen op a4, b4, h3. Zwart: Kg8; Tb2; Lb7; pionnen op a5, f7, g6, h7. De heer Landau geeft de volgende nabe trachting In de dertiende partij speelde Euwe met zwart 'n klassieken variant van de Spaansche opening. Nauwelijks waren de meer banale openingszet ten van de Spaansche partij achter den rug of er ontstond een stelling van ënerveerende span ning, doordat Aljechin een pionoffer bracht om de partij wat levendiger te maken. Euwe koos steeds krachtige zetten en bewees hiermede de incorrectheid van het pionoffer. Hij gaf weliswaar den veroverden pion terug om hem eenige zetten later weer terug te win nen. Echter in plaats van het winnen van den pion, had Euwe door het indringen met zijn Toren met een combinatie onmiddellijk de partij kunnen winnen. De partij kreeg ineens een ander aspect. Wit verschafte zich tegenkansen er; Euwe moest goed spelen om niet in het na deel te geraken. Hij pareerde alles voortreffelijk en behield ook zijn pluspion in het eindspel, waarin Aljechin nog behoorlijke remisekansen heeft. Bij het afbreken kon Aljechin zijn pion terug winnen en hij verklaarde ons, niet meer slecht te staan en zeker niet de mindere kansen te bezitten. Wij vernamen nog van Aljechin, dat indien Euwe na het kwaliteitsoffer in plaats van Lf6d4 de Dame naar b6 had gebracht, Euwe zeker had kunnen winnen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 4