Aanslag op WangTsjingWei Geruchten over uitgebreid offensief De diplomatie te Genève Het nieuws van heden REDE VAN DEN KONING VAN ITALIË ERNSTIG ONGELUK MET EEN AUTOBUS De Memorie 1 van Antwoord I OPMARSCH BENOORDEN MAKALLE BEGONNEN? DE BAROMETER 1* VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 2 NOVEMBER 1935 Ochtendblad Dader neergeschoten en zwaar gewond i 11 Het Weer llllllllllllll!lllllllllllll!llllllllllllllllllllll| Journalisten willen naar het front Een nieuw soort sanctie Ernstige ziekte van Mgr. Legge Nieuwe relletjes te Rome BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19624 De toestand van den minister president is ernstig Standrecht afgekondigd De indruk in Peking Ter gelegenheid van zijn be noeming tot eere-doctor Stormwaarschuwingsdienst 1 Twee licht- en een zwaargewonde bij Apeldoorn leger een groote parade gehouden. De soldaten droegen pp de •&§8Ës de In het thans verschenen Regee- De verliezen rond Adoea zouden aan beide zijden duizenden hebben bedragen Toepassing der sancties begint ver moedelijk op IS November Blijft Eden geen Volken bondsminister? Het 34ste legerbericht Chamberlain bewondert Italië De bisschop van Berlijn bezoekt den hoog en lijder Zaken veranderen hun Engelschen naam NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct, tngez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. NANKING, 1 Nov. (Keuter). Een Chineesch journalist heeft bij de opening van de rat ting der Kwo Min Tang een aanslag ge pleegd op den Chineeschen minister-presi dent, Wang Tsjing Wei, die door schoten ernstig getroffen werd. Een man trok plotseling een revolver en loste verscheidene schoten. De geneesheeren gelooven, dat de verwondingen van den minister-presi dent ernstig, doch niet levensgevaarlijk zijn. De minister-president werd op drie plaatsen getroffen, n.l. in de wang, in den rug en in de long. Twee afgevaardigden werden eveneens gewond: Tsjang Tsji, een van de oudste leden van de Kwo Min Tang en Kan Nai Kwang, oud-vice-minister van Binnenlandsehe Zaken. De minister-president zou zeker dood zijn, in dien Tsjang Tsji zich niet dapper tusschen hem en den aanvaller had geworpen. De dader schoot op het oogenblik, dat de afgevaardigden glimlachend poseerden voor een foto. De gewonde minister-president was direct na den aanslag met den auto van maarschalk Tsjang Kai Sjek naar het ziekenhuis vervoerd. De minister-president is geopereerd en mén verwacht, dat hij zal herstellen. De lijfwacht van Wang Tsjing Wei schoot den aanvaller neer. Deze bevindt zich thans in critieken toestand in hetzelfde zieken huis als de minister-president. De conferentie, waar men voornemens was de Chineesch-Japansche betrekkingen te be spreken, is voor onbepaalden tijd uitgesteld. De dader, een Chineesch journalist, heeft vermoedelijk gehandeld uit nationalistische over wegingen en uit protest tegen de naar zijn nieening pro-Japansche politiek der Chineesche regeering. Twee handlangers wisten in het congres gebouw te vluchten doch werden achtervolgd door soldaten en politie. Met revolvers hielden zij ^un achtervolgers op een afstand, doch na dat hun munitie-voorraad was uitgeput, konden ook zij gearresteerd worden. Maarschalk Tsjang Kai Sjek, die zich in het gebouw bevond, had zich niet naar het bordes begeven om zich te laten fotografee ren en is daardoor vermoedelijk aan een groot gevaar ontsnapt. Dl verband met den aanslag op minister president Wang Tsjing Wei is te Nanking het standrecht afgekondigd. De aanslag is gepleegd door een Chineesch journalist, Soen Ming Hsoen genaamd, die zelf lid der Kwo Min Tang zou zijn. De Japansche minister van Buitenlandsche Zaken betreurt het gebeurde te Nanking, doch verklaart dat de Chineesche politiek hierdoor niet wordt getroffen. De oorzaken kunnen wor den gezocht in de talrijke verschillen van mee ning over de buitenlandsche politiek, de hou ding ten opzichte van de communisten of van Japan. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken vermoedt, dat men een regecringswisseling in China zal moeten verwachten en een wijziging van de betrekkingen tot Japan. De benoeming van den opvolger van Wang Tsjing Wei is van het grootste belang voor de Chineesch-Japansche betrekkingen. Ook de Japansche pers houdt zich uitvoerig met den aanslag bezig. Men verklaart, dat de Chineesche regeering ernstig is geschokt, aangezien Wang Tsjing Wei de sterkste steun was van Tsjang Kai Sjek. In politieke kringen te Peking is men nog zeer gereserveerd met het uitspreken van een oordeel over de beteekenis van den aanslag op Wang Tsjing Wei, aangezien men verdere be richten wil afwachten over de motieven voor den aanslag. De dader en het z.g. door hem vertegenwoordigde nieuwsbureau zijn in dag bladkringen alhier onbekend. Over het algemeen neemt men aan, dat de daad geen reacties zal hebben op de politiek betreffende Noord-China, ten opzichte waarvan de richtlijnen zoowel van den kant van China als van Japan de laatste maand waarschijnlijk bindend vastgelegd zijn. ROME, 1 Nov. (A.N.P.). De gisteren inge wijde nieuwe universiteit van Rome heeft hedenmorgen in een plechtige zitting Koning Victor Emanuel benoemd tot doctor honoris causa in de wijsbegeerte. Terwijl het inwijdingsfeest van gisteren ge heel het stempel van een groote fascistische be tooging droeg en men voornamelijk de groote massa's zwarthemden zag, werd de bijeenkomst van heden beheerscht door de plechtige dracht der hoogleeraren en de verschillend gekleurde baretten der studenten van de verschillende universiteiten. Vele led envan het diplomatieke corps en delegaties van buitenlandsche univer siteiten waren aanwezig. Toen de koning, gevolgd door den rector der universiteit, te 10 uur de aula betrad, verhieven alle aanwezigen zich van hun zitplaatsen en juichten den koning toe. De rector hield een rede, waarin hij de verdiensten releveerde van het Italiaansche koningshuis en in het bijzon der die van koning Victor Emanuel, die zoowel in het verleden als in het aan gebeurtenissen zoo rijke heden, zich een heerscher over zijn volk had getoond. Plechtig overhandigde hij tenslotte den koning de eere-oorkonde, waar door de koning tot doctor honoris causa in de wijsbegeerte werd benoemd. De koning antwoordde met een korte rede, waarin hij o-a. het volgende zeide: „Het is niet zonder beteekenis, dat de plaats van het geestelijk leven, deze gebouwen, die voor voorname en ernstige studie bestemd zijn, geopend worden op een oogenblik, dat mijn land door gebeurtenissen wordt bezig gehouden, die zich door hun hoogst vitale eischen voor onze veiligheid en toekomst hebben opgedrongen. Rome heeft in elk tijdstip van zijn roemrijke geschiedenis een cultuurzending vervuld. Thans schrijdt Italië op denzelfden weg voort, meer dan ooit met het vrijwillige offer van zijn geheelen wil vereenigd. Italië verlangt niets anders dan in de volheid van zijn leven te kunnen leven en zijn krachten te kunnen stellen in den dienst van zijn idealen, die het heilige geestesgoed der be schaafde menschheid zijn. Mogen het de hooge vertegenwoordigers der internationale wetenschap aan hun medeburgers doorgeven, dat de nieuwe gebouwen der universiteit van Rome in deze hoop hun deuren geopend hebben". -. 1.1 .HM.' VerwachtingMatige tot zwakken, meest Zuidelijke wind, half bewolkt, weinig ol =E geen regen, des ochtends iets kouder. Verdere vooruitzichten: Vrij goed weer. H Geseind Vrijdag te 20.00 uur aan alle g posten: „Attentiesein neer." illlilillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllilllllillllillllllllllï Vrijdagmiddag te kwart over twee is een autobus van den A.A.A.-dienst op den Arnhem- schen Straatweg tusschen Apeldoorn en Beek bergen verongelukt. Ter hoogte van het Klein Seminarie is de bus vermoedelijk door het breken van een der veeren, tegen een langs den weg staanden boom gebotst en over den kop geslagen. Drie der inzittenden werden door glasscher ven gewond, terwijl één hunner in zorgwek- kenden toestand naar het gemeente-ziekenhuis te Apeldoorn moest worden vervoerd. Omtrent het autobus-ongeluk, dat zich Vrij dagmiddag heeft afgespeeld op den Arnhem- schen Straatweg ter hoogte van het -Klein-Semi- narie tusschen Apeldoorn en Beekbergen, ver nemen wij nader, dat de toestand der drie ge wonden niet van ernstigen aard is. Alle drie in zittenden van den bus een dame en twee hee- ren, resp. uit Loenen en Beekbergen werden bij de botsing door glasscherven gewond. Twee der slachtoffers konden, nadat door dokter J. Tromp uit Apeldoorn de eerste hulp was ver leend, per auto naar hun woning vervoerd wor den. In tegenstelling met hetgeen reeds is gemeld, is het derde slachtoffer, dat een ernstige hoofd wonde had opgeloopen, na verbonden te zijn, eveneens per auto naar zijn woning te Beekber gen vervoerd. ringsantiooord op de algemeent I jj beschouwingen van de Tweede f Kamer over de Rijksbegrooting i voor 1936 wordt o.m. medegedeeld, dat de reorganisatie van het Werk- fonds binnenkort tegemoet kan worden gezienGrootere bedragen zullen bestemd worden voor werk- verruiming ter verbetering van den toestand in het bedrijfsleven. 5 Het ligt niet in het voornemen 5 der Regeering een vrijgezellenbe- lasting voor te stellen. In het Bezoldigingsbesluit Bur- f I gerlijke Rijksambtenaren 1934 zal een bepaling worden opgenomen tot strekking hebbende een salaris- I verlaging van 5 ten honderd, in- I 5 gaande 1 Januari 1936. De aangekondigde maatregel be- treffende wijziging van de salaris- en loonschalen met éénjarige op- klimming in een tweejarige, met verdubbeling van het bedrag der periodieke verhoogingen, zal thans nog niet aan de orde worden ge- steld. De Regeering acht een totale bezuiniging op den salarislast van ten hoogste f 20 millioen onver- mijdelijk. 1 I Gelet op den financieelen toe- I stand zal de verbetering van I 's Lands defensie zich voorshands I in hoofdzaak uitstrekken tot het in I versneld tempo inhalen van den achterstand op materieel gebied. I Voor verdere bijzonderheden zie men elders in dit nummer. ^^tallllllllllllllllllllllllMIMIIIIItlllllllllllllllllllllltllllllllllllll^^' De nagedachtenis van mevrouw Schuschnigg geëerd te Heüigen- stadt. Ook de kleine Kurt Schuschnigg is bij de plechtigheid tegen woordig ADDIS ABEBA, 1 Nov. (Reuter). Terwijl tot dusver in van het Noordelijk front bin nenkomende berichten slechts van nachte lijke overvallen en patrouillegevechten sprake was, gaat thans het gerucht, dat zich ten Noorden van Makalle een uitgebreid offensief ontwikkelt. Onder dekking van tanks en vliegtuigen, zou den de Italiaansche troepen trachten, verder op te dringen. De Abessiniërs, die zich in goede verdedigings stellingen verschanst hebben, laten de Italianen aanrennen en brengen hun, volgens Abessinische verklaringen, sterke verliezen toe. Van de zijde der Abessinische regeering wordt nog medegedeeld, dat wilde bergstammen uit Danakil, voornamelijk bestaande uit krijgers van den Assai Maira-stam, de oprukkende Ita liaansche troepen in het woestijngebied nabij Moessa Ali hebben aangevallen en ernstige ver liezen hebben toegebracht. De regeering ont kent alle geruchten van gisteren over een veld slag bij Wal Wal, den dood van dedsjas Abde Mikael, enz., enz., doch geeft geen nieuwe in lichtingen. Een stamhoofd der Somali's, Achmed Hassi uit Gorahi, is met twaalf zijner volgelingen geketend naar Harrar overgebracht, omdat hij er van verdacht wordt voor Italië te hebben gespionneerd. Het Duitsche Nieuwsbureau bericht, dat vol gens een mededeeling uit doorgaans goed inge lichte particuliere bron, de Italianen bü de gevechten om Adoea 3 divisies op oorlogssterkte hadden ingezet, terwijl van Abessinische zijde door 32.000 man aan den strijd werd deelge nomen. GENèVE, 1 Nov. (Reuter). De statistiek van de antwoorden op de sanctie-voorstel len is als volgt: 50 voor embargo op wapenen, 49 voor financieele maatregelen, 48 voor economische sancties en 39 voor wederkeerigen steun. De datum van de toepassing van de sancties zal vermoedelijk 15 November zijn. In internationale kringen is men van mee ning, dat de onderhandelingen inzake een ver zoening voor half November geen resultaten kunnen hebben; de aandacht van de Britsche staatslieden wordt tot 14 November in beslag genomen door de verkiezingen in Engeland. Er wordt te Genève een nieuwe sanctie maatregel genoemd, namelijk een „radio bombardement" van Italië. Het denkbeeld is geopperd, aldus verneemt de correspon dent van Reuter, regelmatig radio-uitzen dingen in de Italiaansche taal, op de lange of op de korte golf, te organiseeren, waar- vdoor het Italiaansche volk kennis, zou kun nen nemen van de wereldmeening, zooals deze werkelijk is en zich er van kan verge wissen, dat de sancties niet het werk zijn van één land, doch feitelijk van alle. Het is echter niet waarschijnlijk, dat in die richting stappen zullen worden onder nomen, voordat de kwestie der sancties is geregeld. De Britsche minister van Buitenlandsche Zaken, Sir Samuel Hoare, die Vrijdag te Ge nève is aangekomen, had in den loop van den ochtend tezamen met den Britschen Volken bondsminister Eden een langdurig onderhoud met den Franschen minister-president en mi nister van Buitenlandsche Zaken Laval. De woordvoerder van de Britsche delegatie verklaarde, dat de besprekingen zeer bevredi gend waren voor Engeland. Laval en de Britsche ministers zijn overeen gekomen morgen aan de coördinatie-commissie te vragen zoo spoedig mogelijk een datum vast te stellen, waarop de sancties van kracht zul len worden. Laval of Sir Samuel Hoare zal den leden der coördinatie-commissie mededeelen, dat tot nu toe geen basis voor een regeling is gevonden, doch dat zoowel Frankrijk als Engeland vast besloten is de pogingen voort te zetten en de vertegenwoordigers naar Genève zullen terug- keeren, zoodra een basis is gevonden. Vermoedelijk zullen Laval en Hoare morgen avond Genève verlaten. De liberale „News Chronicle" bevat een gis teren reeds door de „Star" gepubliceerd bericht, dat Eden waarschijnlijk binnen eenige weken geen Volkenbondsminister meer zal zijn, doch vermoedelijk minister van Marine zal worden, terwijl ook de mogelijkheid, dat hij zal worden benoemd tot minister, yan Oorlog, bestaat. De Italiaansche verliezen zouden volgens de zelfde bron 12.000 dooden en gewonden hebben bedragen en die der Abessiniërs 17.000. Deze cijfers, aie zeer hoog lijken, zijn offi cieel niet bevestigd. Officieel wordt uit Rome gemeld, dat in de maand October tijdens ge vechten in Oost-Afrika een Italiaansch offi cier en vier soldaten zijn gesneuveld en dat een officier en zeven-en-twintig (27) onder-offi cieren en manschappen den dood hebben ge vonden uit dienstoorzaken of ziektegevallen. De journalisten wachten ongeduldig tot de Negus naar het front vertrekt om hem te vol gen, indien hun dit tenminste wordt toegestaan. Een aantal van hen heeft auto's gecharterd en beladen met kampeerbenoodigdheden en levensmiddelen en bereiden zich haastig voor op een onzeker vertrek. De algemeene indruk is, dat de Negus zal vertrekken onmiddellijk na het feest van den vijfden verjaardag van zijn kroning, dat Zon dag as. wordt gevierd. De fabrikanten van uithangborden zijn op het oogenblik overstelpt met werk, daar eenige journalisten de wanden hunner vrachtauto's laten beschilderen in de nationale Abessinische kleuren en aanplakbiljetten bestellen in hün moedertaal en in het Amharisch, met het oog op hun vertrek naar het front. Naar te Addis Abeba wordt medegedeeld, heeft Ras Desta een telegram gezonden, waarin hij o.m. melding maakt van het feit, dat drie dagen geieden een Italiaansch vliegtuig, tijdens de algemeene bombardementsoperaties van de Abessinische posten aan het Zuidelijk front, is neergestort. Bijzonderheden worden niet ver meld. Het legerbericht nr. 34. dat te Rome telegra fisch van generaal De Bono werd ontvangen, luidt als volgt: „De hoofden en notabelen van de nog niet bezette streken blijven zich aanmelden by onze militaire autoriteiten. Een gewapende troep in Tigré, die zich aan ons' heeft onder worpen, is vrijwillig in onzen dienst getreden en werd snel gereorganiseerd om de orde te handhaven in de districten Chire en Madebai Tabor in het Westelijke deel der provincie Tigré. Op het front van Somaliland wordt een groote activiteit van patrouilles in alle sectors gesignaleerd. De luchtmacht is als altyd zeer actief." De „Daily Telegraph" meldt, dat de Zweed- sche generaal Virgin, de vroegere militaire adviseur var, den keizer van Abessinië, bij aan komst te Durban in een interview als zijn mee ting heeft uitgesproken, dat de Italianen nooit Addis Abeba zullen kunnen bereiken wegens de geographische moeiiykheden en de Abessini sche guerilla-tactiek. Virgin besloot: „De oorlog is nog niet be gonnen." De Engelsche Volkenbondsvereeniging heeft E>onderdagavond in de Albert Hall een massa vergadering gehouden over de Abessinische Kwestie, waar het woord hebben gevoerd de aartsbisschop van Canterbury, Sir Austin Cham berlain, de socialistische voorzitter van den Londenschen Graafschapsraad Morrison en Lord Robert Cecil, zy verklaarden, dat Engeland in d-t conflict slechts party koos als Volkenbonds- lio. Chamberlain uitte zelfs zyn warme be wondering voor het Italiaansche volk en in het bi,zonder voor Mussolini, doch verklaarde, dat van een veiligen vrede geen sprake kon zijn, wanneer plechtige en vrijwillig aangegane be loften zonder consequenties gebroken konden worden. BERLIJN, 1 Nov. (K.Wf.). De Bisschop van Beriyn, Conrad, Graaf van Preysing, die ge lijktijdig Bisschop ad interim van Meiszen is. heeft Mgr. Legge in het gevangenis-ziekenhuis van Moabit een bezoek gebracht. De Bisschop van Meiszen lijdt aan een ernstige nierinfectie; men is over zijn toestand zeer ongerust. Moordaanslag op den minister-president van China, Wang Tsing Wei. De koning van Italië benoemd tot eere-doctor. Geruchten over een begonnen uitgebreid offen sief benoorden Makalle. Memorie van antwoord op het Voorloopig Ver slag der Tweede Kamer (algemeene beschou wingen) inzake Hoofdstuk I der Rijksbegrooting voor 1936. Koninklijk bezoek aan Aalsmeer en Amsterdam. De regeering is voornemens een N.V. Vlirgtui- genfabriek op te richten. Vier gewonden bij een autobus-ongeluk nabij Apeldoorn. Vrachtauto op onbewaakten overweg te Me* demblik door trein gegrepen; inzittenden on gedeerd. Allerzielen Allerzielen dat is de dag van af doening onzer schuld jegens geliefde afgestorvenen. We hebben hen, die zooveel voor ons gedaan hebben in het leven, immer betreurdonze droefheid is groot geweest... Maar... maar: hebben we hun ook dank ge bracht op de eenige, afdoende wijze waarop- we dit nog doen kunnen Hebben we hen geholpen om uit hel vagevuur verlost te worden? Hebben we door onze gebeden en goede wer ken hen bijgestaan? Heden is het de dag van inlossing dezer schuld. En we hebben niet al leen verplichtingen aan onze eigent geliefden die in God gestorven zijn! Neen, de naastenliefde eischt van ons dat we ook in de gemeenschap der heiligen de andere geloovige zielen gedenken, de vergetene, de hulpbe hoevende die wachten op ons gebed, op onze goede werken omdat hun tijd voorbij is zich zelf te helpen- Allerzielen: dag der afdoening van onze schuld, van onzen dank. van onze hulpe aan veriatenen. Dat zij rusten in vrede! ROME, 1 Nov. (A.NP.) Donderdagavond is het te Rome opnieuw tot anti-Britsche betoo gingen gekomen. By optochten van studenten moesten Engelsche producten en opschriften het ontgelden. De studenten hadden het vooral gemunt op een in de hoofdstraat van Rome gevestigd café, waarin Engelsch gebak en dran ken verkrijgbaar zyn. Toen de studenten deze inrichting binnen drongen, werden alle flesschen whiskey en ook Fransche likeuren zoo snel mogelijk verwyderd. De studenten rukten biljetten van de muren, waarop „icecream" stond, en elschten op stormachtige wyze, dat alle Engelsche artikelen uit de winkelkasten zouden worden verwyderd. Het is daarby tot vechtpartytjes gekomen tus schen het personeel van de zaak en de steeds wilder wordende jongelieden. Ten slotte werd de wensch der studenten ingewilligd, die ver volgens tevreden aftrokken. Na de tegen Engeland gerichte betoogingen van studenten, die Donderdag zyn gehouden, hebben in het straatbeeld van Rome eenige klei ne veranderingen plaats gehad. Een ter eere van den Engelschen troonopvolger „Prince of Wales" geheeten heerenmodezaak heeft van daag een nieuw bord met den naam .Principe di Piemonte" op oen gevel doen aanbrengen en draagt derhalve thans den naam van den Itali- aanschen kroonprins. Van een apotheek, die de vlaggen van het Engelsche en Italiaansche ko ningshuis voerde, is het Engelsche wapen be dekt. Een zeer bekende Engelsche lunchroom zou gedwongen worden te sluiten, doch toen de Italiaansche vlag werd geheschen, bedaarde de menigte eenigszins. Twee bekende café's met Engelsche namen, „Golden Gate" en „Soda Par lour", zullen eveneens zoo spoedig mogelijk van naam moeten veranderen. Sedert gisteren wordt de Engelsche ambassade door een dubbel cor don carabinieri bewaakt. ËLand op Zaterdag 1 uur v.m.: 758.4 Vorige stand; 349.4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1