S TAD SN1EUWS LAATSTE NIEUWS Kath. Gezinszorg Een gecompliceerd ongeluk Ambulance naar Abessinië HAARLEMSCHE STUDENTE IN AMERIKA DE SPANNING STIJGT STEEDS MEER ZONDAG 3 NOVEMBER 1935 Samenwerking R.K. Ver. voor Groote Gezinnen en Wit- Gele Kruis Een novum W ed er zijd sche voord eelen DISTILLEERKETELS IN BESLAiG GENOMEN Met veel moeite verwijderd VERKEERSEXAMEN perikelen van het Ver wuift Ket HULPPERSONEEL BIJ DE N. Z. H. VOOR EEN GR.HOUTSTR.166 R. K. VOLKSBOND Piëteitvolle dooden-herdenking BEDRIEGLIJKE PRIJSREBUS Handel in tafelzilver Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie De Graal (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Propagandavergadering van St, Raphael BURGERLIJKE STAND Wie zag deze aanrijding? BILJARTEN Competitie Nederl. Biljartbond HEEMSTEDE Dr. M. Colenbrander 40 jaar arts Zij werd uitverkoren met een meisje uit Japan en uit Frankrijk Het klompen-sprookje Meisje gedood; taxi botst tegen bus met operette-gezelschap Hillegom gedeeltelijk in het donker De uitzending gaat in ieder geval door Het drama te Rotterdam Gearresteerde verdachte legt een bekentenis af SCHAKEN In de veertiende partij heeft de wereldkampioen na veertig zetten opgegeven GrUnfeldverdediging DERDE KLASSE GROOT BILJART De Nederlandsche kampioen schappen De R.K. Vereeniging voor Groote Gezinnen etl het Wit Gele Kruis (twee organisaties, die zeker bij - niemand meer behoeven te in- froduceeren) hebben sinds kort een overeen komst aangegaan, die nieuw is voor geheel Ne erland en die de volle aandacht verdient, orn aat daardoor een uitstekende dienst aan de katholieke Gezinszorg is bewezen. Algemeen wordt als parool uitgegeven, dat ^'e het levensniveau moeten verlagen en dat e lasten veel te hoog zijn. In de praktijk komt J'an de uitwerking van dat mooie parool weinig terecht en met des te meer vreugde mag dus een daad op dit gebied gesignaleerd worden. Allereerst een paar cijfertjes, kleine, maar sPrekende! De leden van de Vereeniging voor Groote bezinnen kunnen lid worden van het Wit Gele Kruis voor 1.20 per jaar of 10 cent per 'haand. De gewone kosten van het lidmaat- Schap zijn 2.50 per jaar of 23 cent per maand. Ket bestuur van Groote Gezinnen betaalt de *est by, waartegenover een speciaal tarief is °vereengekomen. Voor verloskundige hulp en borgen- en avondverpleging (9 dagen 2 maa'. Per dag, 10e dag eenmaal) met inbegrip van assistentie bij de bevalling betaalt een lid lïlet een inkomen van minder dan of hoogstens 119per week slechts vijftien gulden, een mkomen tot en met 29.— per week 17.50 tot en met ƒ39 per week 20.—daarboven 22.50. Voor verloskundige hulp en dag- of dag- en hachtverpleging (10 dagen) met inbegrip van assistentie worden deze bedragen 20.25. •f27.50 en ƒ31. De berekening van het werkeiyke inkomen ^°rdt dan nog verminderd met een gulden °°r ieder minderjarig inwonend kind. Vlij zouden zoo zeggen, het kan bijna niet laeer! Dit is dan ook een aanbieding die weer alléén Katholieken kunnen doen, omdat zij a 11 ■mes voor gezinszorg over hebben, niet van mderlast maar van kinderzegen praten en daartoe vooral by de geboorte van het kind reeds aanstonds hulp (d(i(e gerust 'n groote fi- hancieeie hulp genoemd mag worden) ver enen. 1-v-v t p aan wij nu eens even, .na, wat een lid van jip(r°ote Gezinnen", die tevens lid wordt van 'et Wit Gele Kruis voor 30 cent per maand hien en totaal krijgt: h y°°r het le lidmaatschap: kinderuitstapjes. et kinderfeest in de kerstvacantie, de ouder- rv°nden met tooneelvoorstellingen, de confe- e'ities, het speeltuinwerk (twee mooie speel- .sh°n in Haarlem-Oost en Noord), de on- hooische samenkomsten (figuurzagen, hand den, teekenen etc.) in de wintermaanden. Voor het 2e lidmaatschapGratis hulpver- eiiing aan liuis by tijdelijke ziekte, wanneer dokter dit voorschrijft (wykverpleging alle gen mwonenden)gratis in bruikleen ontvan- van alle verplegingsartikelen in het ma- zÜn aanwezig (kruiken, spuiten, elec. kus- Vo?S' thermometers etc.); gratis bemiddeling v or de allerbeste gediplomeerde R.K. Zieken- rpleegsters, Kraamverpleegsters, Kraamver zorgsters en Bakers. Zeiden wij hierboven, dat het tarief niet la- n r kan. nu mogen we er by zeggen: het kan ke op! Inderdaad, hier wordt den Katholle re iets zeldzaams geboden, fiel Ge verkeerde begrippen dienen by deze tegenheid nog uit den weg geruimd te wor- _h. Allereerst dit: de R.K. Vereeniging voor v r°°te Gezinnen is voor elk R.K. gezin, ook j °r gezinnen met weinig of geen kinderen, het een bond voor en niet van groote ge inen. v Ket Wit Gele Kruis is een sociale organisatie alle Katholieken, zonder onderscheid van Sg®Ad. Het doel van deze vereeniging is door "menwerking van allen onmiddeliyk overa" aa te bieden, waar die voor ziekenverpleging A huis, of kraamverpleging of verzorging y^dt vereischt. Ket is duidelijk, dat de kosten per lid vee' is°°ger zyn dan de laagste contributie, daarom g er sprake van minimum-contributie. Een d verstaander heeft maar een half woord «°üdig. tekenaren van den dienst van invoerrech- Vai en accijnzen hebben Vrydagmiddag een in- gr^, gedaan in een huis aan de Bakenesser- der ei6cndom van zekeren R. Boven op zol- va„ v°hd men een paar groote spiraalkoelers gegalvaniseerd ijzer en een koperen ketel. d6 kS werd in beslag genomen op grond van yepaling, dat het strafbaar is zonder ver- dis.]}|hg instrumenten te vervaardigen voor het cesv ren van alcohol. Strenger kon het pro- tiyeert5aal niet luiden, daar er van eigenlijk dis- par ren nog geen sprake was geweest. De ap- aten waren n.l. nog niet geheel af. tg] l haar buiten brengen van den grooten ke- k^_riad nogal voeten in aarde. Nadat, een raam- ko: vee?11 verwyderd was kon het gevaarte met lYlr^44-_x.3x een hioeite naar beneden worden getakeld. Met ^Verhuiswagen werd het daarop naar de be lt plaats vervoerd. Wju" is bekend, dat de O. L. school aan de Voo/^Aiinastraat een vrij volledige installatie naafti verkeersonderwijs bezit, met als voor- n:et w'? stuk een complete verkeerstafel, die een p eihig moeite kan worden omgetooverd van Pü^^hvoudige straat tot een wirwar van kruis- en vluchtheuvel-Droblemen- De leerlingen der school hebben er reeds lang van geprofiteerd; enkele keeren is het ook an deren gegund van deze model-installatie ge bruik te maken. Dezen keer was 't een afdeeling meisjes-pad- vindsters, die, met de verkeerstafel in kwestie als centraal punt, binnen en in de onmiddeliyke omgeving van het schoolgebouw een officieel verkeersexamen af zou leggen. Naar men ons vertelde, was het de eerste groep ouderen, die zich geheel vrijwillig natuuriyk aan deze e;-;amenproef kwam onderwerpen. Het examen begon met een schriftelijke proef. Tot gerief van onze leergierige en vooruitstre vende lezers zij vermeld, dat de examencommis sie aan de candidaten de volgende vragen ter beantwoording voorlegde Hoe moet een rywiel zyn uitgerust? Noem de voornaamste verkeersregels voor wielrüders. Noem de beteekenis van het roode, gele en groene licht van het verkeerssein op het Ver- wuift. Als u deze vragen niet zonder aarzelen kunt beantwoorden, waag u dan nimmer meer per rijwiel op straat. Het straatexamen gaf wel de minste moeiiyk- heden. Minder goed vlotte de wandeling. De verkeerstafel was in een miniatuur-Verwulft herschapen. Het ongeluk wilde, dat verschillen de candidaten byzonder slecht met het werke lijke Verwulft vertrouwd schenen te zyn. Dat zij niettemin de moeilijkste situaties (wat denkt u van een rit vanuit de Groote Houtstraat naar de Gierstraat?) zonder aarzelen wisten te over winnen, liet ons weinig vrees over ten opzichte van de te behalen examenlauweren. Wij vernemen, dat de directie der N.Z.H. in overleg met de organisaties St. Raphael, N.V. en P.C.B. een nieuwe regeling heeft gevonden, waarop het hulppersoneel e.v.t. voor dienst zaï en kan worden opgeroepen. Dientengevolge heeft de directie het daarbij betrokken perso neel eert vragenlijst doen toekomen ter beant woording om daardoor waarschijnlijk tot een juiste samenstelling der groepen te kunnen ge raken De genomen beslissing is dan als volgt. Allereerst komt het z.g.n. reorganisatie-per soneel voor dienstverrichting het eerst in aan merking. Dit betreft een 10-tal personen. Vervolgens gehuwde werkloozen zonder ge zinsbijverdiensten. Hiermede wordt een kost winner-werklooze gelijk gesteld. Ongehuwde werkloozen en gedeelteiyk te werk gestelden zonder gezinsbyverdiensten. Dan ongehuwde gedeeltehjk te werk gestelde personen. Ten slotte volledig te werk gestelde personen, die alleen 's Zondags beschikbaar zyn. Deze laatsteiï zullen uitsluitend voor dienstverrich ting worden opgeroepen indien door de voor gaande genoemde om de een of andere reden geen dienst wordt verricht of kan worden ver richt. Huisk., Slaapk., Gang, Wandlam- pen v.a. 95. Varta Accu, let wel Varta 2.29. Lichtl. 29. Radiol, v.a. 1.95. Alléén bij THEO ROZENBEEK SCHAGCHELSTR. 6 - HAARLEM Het bestuur van de commissie voor geeste- ïyke belangen van den R. K. Volksbond vestigt de aandacht van de leden op de doodenher- denking, welke heden Zondag middag wordt gehouden op het R. K. Kerkhof „Sint Barbara". Alle leden eventueel met hun dames vereenigen zich om kwart over drie in de kerkhofkapel, waar de zielevespers zullen wor den gezongen, terwül de geestelijk adviseur een toespraak zal houden. Na deze plechtigheid is er een gezamenlijke rondgang over den doodenakker, waarna in de kapel de laatste plechtigheden zullen geschie den. Geen enkel lid ontbreke bij deze piëteitvolle doodenherdenking. Ben bewoner van Haarlem-Noord vond eeni- gen tijd geleden een circulaire in zijn bus met een Royal-zilver-prysvraag. Voor elke goede oplossing van den rebus werd een complete Royal-cassette beschikbaar gesteld. De Haar lemmer loste den rebus op en zond hem, met 'n postzegel voor antwoord, aan de C. V. Old- Dutch-Trading Cy, Frangois Valentijnstr. 58, Den Haag. Na enkele dagen ontving hij een gedrukte kennisgeving, dat de cassette be schikbaar was, maar na opzending van een be drag van f 3.95 voor invoerrechten, omzetbe lasting, administratiekosten enz. De Haarlemmer wenschte hier niet op te re- flecteeren. Dezer dagen kreeg hfj echter bezoek van een mynheer, die de casette liet zien en haar wil de achterlaten voor het gevraagde bedrag. Nog liet de Haarlemmer zich niet verleiden vooral omdat hij het vermoeden kreeg, dat de in houd van de cassette minder waard was dan het gevraagde bedrag. Later bleek dit vermoe den inderdaad juist te zijn. Het zal zaak zyn bij voorkomende soortge- ïyke gevallen de noodige voorzichtigheid te betrachten Graalhuis Rijksstraatweg. ZONDAG. 12 uur Dadenclub. 2.30 uur Daden- club de Populieren. 3 uur Generale repetitie Tooneelclub. 5 uur Praathalfuurtje voor adspi- ranten. 8 uur Inwijdingscursus. 3.30 Spreekkoor club. MAANDAG. 7.30 uur Dadenclub Helianthus. WOENSDAG. 7.30 uur Dadenclub de Zwarte Hoofden. VRIJDAG. 8.30 uur Liturgische cursus voor adspiranten en leden boven 15 jaar. Graalhuis Spaarne. MAANDAG. 8.15 uur begint de nieuwe ont wikkelingscursus; 8.15 uur is de dadenclub de Vuurbaak. WOENSDAG. De Dadenclubs van Woensdag zijn dezen keer Donderdag n.l. te 7.30 en 9.15 uur. DONDERDAG. 7.30 uur begint de nieuwe handenarbeidclub voor adspiranten. Algemeen Nieuws. ZONDAG 12 uur 50 K.M. fietstocht. 4.15 be gint het Stedelijk Zangkoor. ZONDAG 10 November houden we onzen 25 K.M. herfstwandeltocht. Geef je hiervoor zoo spoedig mogeiyk op. Naar wij vernemen hebben de gezamenlijke plaatselijke afdeelingen van den R K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel„St. Ra phael" besloten om voor hare leden en voor niet-katholiek georganlseerden een propagan- da-avond als inzet der winter-propaganda te houden op Donderdag 14 November, des avonds te acht uur in de groote zaal van het gebouw St. Bavo. De propaganda-rede zal worden uit gesproken door kapelaan Veenigs. Geboren: 1 Nov. F. WarmerdamHilterman, d.; 31 Oct. C. H. BrugmanBuiterman, z. Overleden: 1 Nov. J. M. MeijerJanszen, 79 jaar, Engelszstraat; J. J. Hartskamp, 55 jaar, Frederikspark; A. Verleur, 65 jaar, Schoter- boschstraat; W. Rip, 40 jaar, Kamperlaan; C. Pater, 66 jaar, Colensoslraat; H. M. A. Blom- maertWassenaar, 57 jaar, Gen. Joubertstr. Nadruk verboden. Dinsdagavond 29 October j.l. werd op den Wagenweg, ter hoogte van de Zomerluststraat, een wielrijdster door een motorryder aangere den. De dame werd gewond. Die het ongeval za gen gebeuren, worden verzocht zich te meiden aan het bureau van politie, afd. verkeer. In de match D.E.S.—KB.T.S, II heeft het niet aan spanning ontbroken, v. d. Kolk en Vooges wonnen hun party, Korte (D.E.S.) kreeg klop, terwijl Ronde met slechts 3 car. verloor. De Amsterdammers sleepten dus een geiyk spel uit het vuur. Deze ontmoeting gold voor klasse E, afd. 6. Een andere D.E.S.-ploeg speelde voor de klas se Fafd. 3 een tweetal wedstryden in de hoofd stad, welke beide in een draw eindigden. Tegen „Rembrandt I" zegevierden Vlug Jr. en Tunin- ga, terwijl Vlug Jr. en v. Wunnik de puntjes op „Insulinde" veroverden. De uitslagen werden dus: Rembrandt I—D.EB. 2—2 Insulinde— D.E.S. 2—2. De eenige match in de klasse F, afd. 4, ein digde eveneens in een gelijk spel. Haarlem- Noord was op bezoek bij Sarphati. Broertjes en Groot Sr. zorgden voor 'een 20 voorsprong. Jammer dat v. Velsen slechts met 1 punt ver- loor, anders hadden de HaaTlemmers dè match gewonnen. Bos verloor van Citroen. Het werd dus 22. Mej. Wiiitermans uit Haarlem studeert in Amerika en heeft een en ander over onze „nationale" kleedij geschreven Vrijdag was het veertig jaar geleden dat Dr. M. Colenbrander zyn artsdiploma behaalde. Reeds verschillende malen heeft Dr. Colenbran der blijken ontvangen van hoogachting. Zoo o.a. bij zijn zilveren jubileum in 1922 en vooral op 1 Januari 1932 toen hij zijn praktyk overdeed aan zijn opvolger Dr. Leyendekker. Dat men Dr. Colenbrander, al is hij nu niet meer zoo in nauw contact met de ingezetenen, nog niet vergeten was, bleek uit de vele bloe men, die hy dezen dag mocht ontvangen, zoo o.a. een prachtig bloemstuk van het hoofdbe stuur van de maatschappij tot bevordering der geneeskunde. Van de velen die hem persoonlijk hun geluk- wenschen kwamen aanbieden noemen wü o.a. den voorzitter en secretaris der afd. Haarlem van de Maatschappij tot bevordering der ge neeskunde de heeren Dr. v. Wnning en Dr. v. Walsum, den voorzitter van de Maatschappij tot bevordering der geneeskunde Dr. Kersber gen en den voorzitter van den raad van beroep, Dr. v. d. Goot, welke allen namens hun organi saties in harteiyke bewoordingen den jubilaris complimenteerden. Ook zeer veel oud-patiënten kwamen hun gelukwenschen aanbieden. Met recht wordt mejuffrouw Henrica M. A. Wintermans benijd door de meisjes, die met haar eindexamen deden aan de Middelbare School voor Meisjes der Zusters aan de Koning straat. En met een zekere trots spreekt Zus ter Hortense, thans directrice van het R.K. Gymnasium voor Meisjes, over deze oud-leer linge, die in Amerika, ongeveer 300 K.M. van New-York, op college is. Hoe ze daar zoo gekomen is? Het Institute of International Education noodigt ieder jaar eenige meisjes, met eindexamen gymnasium, H.B.S. of Middelbare Meisjesschool uit, om naar Amerika te komen en daar te studeeren. Dit jaar viel de keuze o.a. op Nederland en er verscheen een oproep in het orgaan van de Unie van Katholieke Studentenvereenigingen, die overgenomen werd in het tijdschrift „De Katholieke Vrouw". Mejuffrouw Wintermans, die graag wilde studeeren in de Engelsche taal, zag in dezen oproep een mogeiykheid om op een Amerikaansch college te komen, en ze sol liciteerde. Groot was de vreugde, toen zij op een goeden dag bericht kreeg, dat zy voor Nederland was uitverkoren en gratis kon gaan studeeren op de Greensburgschool te Seton Hill. En toen zij het aanbod met beide handen aanvaardde, kreeg zij al direct contact met haar omgeving en bracht de post al spoedig brieven van toekom stige vriendinnen uit Amerika. Met de trotsche „Statendam" is ze 13 Sep tember naar het land van Columbus vertrok ken en iedere boot brengt trouw een brief aan haar ouders. Op de Greensburgschool studeeren ongeveer driehonderd meisjes, waarvan ruim 200 intern. Er zijn slechts enkele niet-Amerikaansche, het buitenlandsche gezelschap bestaat dit jaar dan ook uit een Frangaise, een Japansche en onze 40} Hollandsche stadgenoote. De verplichte hoofdvakken zijn godsdienst er, zang en voor het overige heeft mej. Winter mans gekozen sociologie, ethica en Italiaansch en vanzelfsprekend last not least Engelsch. Het gaat daar heel gezillig in dat college. De meisjes krijgen volop gelegenheid om onder goede geleide met de typische Amerikaansche eigenschappen, gewoonten en zeden kennis te maken. De eerste brieven gewagen dan ook van de gemakkelijkheid waarmede de Ameri kanen het leven doortrekken.... alles is gro tesk, practisch en eenvoudig, maar niet fijn, niet warm, niet behaaglijk. Een Amerikaansche journalist kreeg er „lucht" van, dat een Hollandsch meisje in Se ton Hill verbleef en hy stapte naar haar toe om haar te interviewen. Het resultaat mochten we aanschouwen: onder den kop „Dutch girl here" is een groote foto van Henrica in Volen- damsch costuum opgenomen; dan volgt de kop „Haarlem Student Says Her Friends Aren't Wearing Traditional Garb," waarna de volgen de ontboezeming: „Het Hollandsche meisje met klompen en stijve witte muts is een byna vergeten figuur in haar eigen land. Want Miss Holland van vandaag kleedt zich precies hetzelfde als miss America aan de overzüde van de zee. Dat zei Miss Henrica Maria Antonia Winter mans van Seton Hill College en zij kan het weten, want zij is juist aangekomen op de Greensburgschool van Haarlem, Holland. „Vele Amerikanen denken dat wij ons thuis kleeden in Volendamsch costuum," zei Miss Wintermans, „maar er is integendeel maar één eiland in ons land, waar de menschen zich op deze manier kleeden. Dat is het dorp Volendam en het eiland Marken. In totaal wonen er in Holland maar 300 menschen, die nog steeds het costuum uit oude tijden dragen." Maar als in het Holland van vandaag niet meer het geluid van de klompen (zelfs in bol- lentijd) weerklinkt, hoort men er wél de voet stappen in schoenen met hooge hakjes, die püli llik kunnen knellen. De Hollandsche vrouw neemt haar plaats in op elk zakenterrein en in byna elk beroep aldus Miss Wintermans. Zij is 19 jaar en voorzien van een diploma eener Haarlemsche school. Zij is in Seton Hill gekomen door bemiddeling van het Institute of International Education Ziezoo, dacht onze studente, nu moet het maar eens uit zyn met die malle gedachten over onze Hollandsche vrouwen. En hoewel er nu voor den zooveelsten keer over geschreven is, zal men in Amerika altijd nog een Hollander voorstellen in een Volendamsch costuum. Men wil die poëzie voor geen geld van de wereld prijsgeven, temeer daar Columbusland zelf zoo weinig poëzie kent. Kwam mejuffrouw Wintermans uit Bussum of uit Groningen, dan zou men om nadere in lichtingen gevraagd .hebben, maar nu ze uit Haar lem kwam, was dat niet noodig, omdat Haar lem nu eenmaal Holland is. Veel dank voor het compliment Wij wenschen de ondernemende stadgenoote veel succes in haar studie en een behouden te rugkeer in het vaderland. Onze naam zal ze ongetwyfeld hoog houden! v. W. Zaterdagavond omstreeks zeven uur is op den grooten verkeersweg Den HaagHaar lem onder de gemeente Hillegom een onge val gebeurd, waarbij de 19-jarige dienst bode M. Broekhof uit Hillegom werd ge dood, terwijl het incident nog meerdere minder ernstige gevolgen heeft gehad. Op dat tydstip ging een taxi, die in de rich ting Leiden reed, de tram passeeren, die van tegenovergestelde richting kwam, toen mej. M. B. den weg achter de tram om wilde oversteken. De taxi-chauffeur, die het meisje blijkbaar te laat opmerkte, trachtte haar nog te ontwij ken, doch vergeefs. Het meisje werd aangereden en vrijwel op slag gedood. Door deze manoeuvre was de bestuurder het stuur kwijt geraakt en reed tegen een autobus aan, welke artisten van het Fritz Hirsch-gezel- schap naar Amsterdam vervoerde. De bus werd eerst van voren, daarna van achteren geraakt en was daardoor volkomen onbestuurbaar geworden. Het gevaarte reed eerst door een heg heen in een voortuintje van een aan den weg ge legen villa en botste daarna tegen een trans formatorkastje. Hierdoor trad een licht- storing op tengevolge waarvan een gedeelte van de gemeente Hillegom eenigen tyd in het donker werd gezet. Van het operettegezelschap werd gelukkig niemand gewond. De artisten gingen in taxi's verder naar Amsterdam, waar de voorstelling in het Centraal-theater, zy het dan ook met eenige vertraging, doorgang kon vinden. Tegen den taxi-chauffeur is proces-verbaal opgemaakt. Het voertuig is voorloopig in beslag genomen. Het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis kan met vreugde berichten, dat voor de uitzendingskosten van een Nederland sche Ambulance naar Abessinië de eerste 50.000 gulden zoo goed als bijeen is; voor de tweede 50.000 gulden blijft het een beroep doen op al degenen, die willen meewerken om Nederland een waardige plaats te doen innemen tusschen de buitenlandsche ambulances, die in Abessinië werkzaam worden gesteld. Intusschen kan het Hoofdbestuur mede- deelen, dat in ieder geval een ambulance uitgezonden zal worden. Het hoopt deze week de samenstelling van den medischen staf te kunnen berichten. Met den leider en den administrateur zal dan vastgesteld worden, welke inventaris noodig zal zyn. Met erkentelijkheid kan worden bericht, dat het Hoofdbestuur meerdere zendingen in natura heeft mogen ontvangen, waaronder een instru mentarium van een thans rustend geneesheer. Het Hoofdbestuur hoopt in de komende weken nog zeer vele giften, zoowel groote als kleine, te mogen ontvangen op zijn girorekening No. 22120 onder het motto „Abessinië". Omtrent het drama, dat zich Vrijdagavond in de Marnixstraat te Rotterdam heeft afge speeld en waarvan de 57-jarige werklooze M. van B. het slachtoffer is geworden, vernemen wü nog het volgende: Het slachtoffer is met een messteek in de hartstreek gedood. Het drama is gebeurd, terwijl de vrouw af wezig was en de mannen alleen thuis waren In een plotselinge vlaag heeft de M., die een zwager van het slachtoffer was, v. B. neerge stoken. Van een twist of van een of andere kwestie is feitelijk geen sprake. De M. was lijdende aan suikerziekte. Hiervoor gaf hü zich injecties en teen hij Vrij dagavond een nieuwen aanval van zijn kwaa. vreesde heeft hy zich wederom injecties toe gediend, waarbij hij een te groote dosis heeft gebruikt. Al meer was het voorgekomen, dat zich bij de M., doordat hij de toe te dienen dosis te groot nam, verschijnselen van gees tesstoornis hadden voorgedaan. Ook nu is dat het geval geweest. Het slachtoffer wilde voor zijn zwager in een apotheek een drankje gaan halen, hetgeen de M., die niet alleen wilde blijven, in woede deed ontsteken. Er vielen eenige woorden en wat er daarna gebeurd is kan de aangehoudene, naar hij aan de politie mededeelde, zich niet precies meer herinneren. Hü heeft het slachtoffer of gestoken of zijn zwager is in een mes geloopen. dat hij gegrepen had. Toen de M. zijn zwager op den grond zag liggen is hij het huis uitge rend. Hij heeft verschillende café's bezocht en te omstreeks half elf hebben voorbijgangers hem onder invloed van sterken drank aan den waterkant bij de Boompjes aangetroffen. Hü had toen het voornemen zich van het leven te berooven. De man werd door de politie naar een der bureaux overgebracht en daar ingeslo ten Men wist toen nog niets van het drama in de Marnixstraat. Om elf uur kwam de vrouw van het slacht- ot:er thuis, die haar man in de acnterkamer dood vond liggen. De politie werd gewaarschuwd en omdat de zwager maar steeds niet kwam opdagen, weTd diens signalement aan de ver schillende politiebureaux doorgegeven, waarbij bleek, dat de gezochte zich in een der posthui zen bevond. Gistermorgen is de M. naar het politiebureau aan de Meermanstraat overgebracht,7waar men hem verhoord heeft. Hij heeft daar een beken tenis afgelegd en bovenstaande mededeelingen ever de toedracht der zaak gegeven. Euwe heeft Zaterdagavond te Gro ningen de veertiende partij van den strijd om het wereldkampioenschap van Aljechin na veertig zetten ge wonnen, zoodat de stand nu gelijk is. Beide spelers hebben nu zeven pun ten, daar zij ieder vijf partijen won nen, terwijl er vier in remise eindig den. De spanning is, zooals te begrijpen, enorm toegenomen en met groote belangstelling worden nu de volgen de partijen tegemoet gezien. Het verloop van de party was als volgt: Wit: Dr M. Ekiwe. Zwart: Dr. A. Aljechin. Grünfeldverdediging: 1. d2-d4. Pg8-f6- 2. c2- c4, g7-g6; 3. Pbl-c3, d7-d5; 4. Lcl-f4, Pf6-h5; 5. Lf4-e5. f7-f66. Le5-g3, Ph5xg3; 7. h2xg3, C7-C6; 8. e2-e3, Lf8-g7; 9. Lfl-d3, 0-0?: 10. Thlx h7!, f6—f511. Th7-hl, e7-e5; 12 d4xe5, Lg7xe5; 13. Pgl-f3, Le5xc3~; 14. b2xc3, Dd8-f6; 15. ctx d5!, Df6xc3f; 16. Kel-fl!, Dc3-f6; 17. Tal-cl, c6xd5- 18. Tcl-c7, Pb8-d7; 19. Ld3-b5, Df6-d6; 20. Tc7-c4, Pd7-f6; 21. Tc4-h4, Dd6-c5: 22. Lb5- a4, Dc5-c3 23 Pf3-g5, Kg8-g7; 24 Pg5-h7 Tf8- d8; 25. Ph7xf6, Kg7xf6- 26. Th4-h7, Lc8'-e6; 27. Thl-h6, Le6-f7; 28. Kf'l-gl, Td8-g8; 29. g3-ga, Tg8-g7; 30. g4xf5, Tg7xh7; 31. Th6xh7, g6xf5; 32. La4-b3, Dc3-e5; 33. Ddl-f3, Ta8-cS; 34. g2- g4, Lf7-g6; 35. Th7xb7, De5-alt: 36 Kgl-g2, Tc8-h8; 37. g4-g'5tKf6xg5- 38. Df3-'f4t, Kg5- f6; 39. Df4-d6t, Kf6-g5; 40. f2-f4 Door Zwart opgegeven, Euwe week in deze partij met den vierden zet Lf4 af van de vorige partijen (2e, 4e en 12e), niet omdat 4. Db3 hem niet goed beviel, maar wijl hy Aljechin niet de gelegenheid wilde geven zijn voorbereide variant te spelen. Een goede tactiek van Euwe, welke bewüst dat onze landgenpot, na zwakke psychologische oogen- blikken in het begin van den strijd, thans beter op dreef komt. Nu begint Euwe met zyn speel- trant aan Aljechin op te dringen, zooals de wereldkampioen het in het begin aan onzen landgenoot deed. De wijze, waarop Aljechin thans de opening behandelde, verdient geen navolging. Niet al leen kreeg hij een slechten stand, maar hy overzag ook na de rochade een torenoffer van Euwe, wat Aljechin een pion kostte. In den 20en zet had Euwe Ddld4 kunnen spelen, waarna hij de partij op winst had kun nen forceeren. Euwe sloeg een anderen weg in. Hij hernam echter het initiatief met het ge volg, dat Aljechin er steeds meer uitraakte. Zijn koning kwam in een matnet en de wereld kampioen gaf tenslotte bij den 40en zet op. De vijftiende partij zal Dinsdagavond as. en eventueel Woensdag worden gespeeld voor de Soester Schaakclub in het Badhotel te Baarn. Vijdag zijn te Rotterdam de Nederlandsche kampioenschappen derde klasse groot biljart aangevangen, welke wedstrijden werden gehou den in het clublokaal van de vereeniging „Rot terdam". De uitslagen van den eersten avond waren: pnt. brt. hi. gem.- Metz 200 30 32 6.66 Warnink 129 30 19 450 Speyer 200 46 38 4.34 Boerdam 179 46 42 3.88 Kleerekooper 200 34 36 5.88 Warnink 173 34 25 5.08 Schmidt 200 37 25 5.40 Beekhof 189 37 33 5.10 Buitenkant 200 38 20 5.26 Kleerekooper 155 38 12 4.07 Boerdam 187 "34 37 550 Metz 200 34 27 5.83 Zaterdag werden de partijen voortgezet met volgende resultaten: pnt. brt. hi. gem. Kleerekooper 200 36 24 5.55 Beekhof 140 36 24 3.88 Schmidt 200 16 62 12.50 Metz 39 16 7 2.43 Warnink 200 26 25 7.69 Boerdam 141 26 21 5.42 Buitenkant 200 32 23 6.25 Speyer 199 32 22 6.21 Schmidt 200 29 36 6.82 Kleerekooper 97 29 16 3.34 Metz 200 32 29 6.25 Beekhof 165 32 23 5.15 Buitenkant 200 33 39 6.06 Boerdam 83 33 8 2.51 Warnink 200 31 23 6.45 Speyer 146 31 42 4.70

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 3