VREEMDELING EN CRISIS KWIEK EN VIEF reCV^1 2.95 Uw kinderen EEN VISCHZAAK GRETA GARBO DE BONTE SLUIER een omroeper De Omroeper" goede daad AARDAPPELMEEL MARIA-STICHTING Familieberichten t t t Geef Kleuterblaadje Roomse Jeugd TE KOOP AANGEBODEN TOONEEL, FILM EN MUZIEK VROEGER: TEGENWOORDIG: die U aan U zelf en het Vaderland verplicht is bun eigen Weekblad EXPEDITIE ROSSENAAR LUXOR SOUND THEATER DINSDAG 5 NOVEMBER 1935 Onze gastvrijheid m WINTERJASSEN DEMI SAI SONS Fa. D. S. LEEFLANG R.K. CHEFS EN WERKMEESTERS PROPAGANDA- EN OPRICHTINGSVERGADERING op zeer goeden stand inclusief inventaris Br. onder No. 32962, bureau van dit blad BLIJFT NOG SLECHTS 3 DAGEN lUHIII -IIIUII IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK UIT DEN OMTREK BLOEMENDAAL HEEMSTEDE NOORDWIJKERHOUT VIJFHUIZEN VELSEN VOGELENZANG ZANDVOORT MRNE BA l\l 14 IN de kleine annonce van de Vereenigde Katholieke Pers dagelijks in 80.000 gezinnen (TCTL in Uw u k n In de boordevolle troonrede van dit jaar Wordt o.m. in uitzicht gesteld een herzie ning van het vreemdelingenrecht mede in verband met het vluchtelingenvraagstuk. In een commentaar op de troonrede werd gezegd, dat ons vreemdelingenrecht wel licht minder gastvrij zal worden. Dit zal Inderdaad wel de voornaamste strekking dezer herziening zijn. Wanneer men onder recht niet slechts verstaat, dat een aantal normen ergens zwart op wit staan, maar hieronder ver staat de werkelijke gelding en toepassing van een regeling, zal men inplaats van een herziening van ons vreemdelingenrecht wellicht beter kunnen spreken van het ont werpen en scheppen van een vreemdelin genrecht. Tot voor kort verheugde de vreemdeling zich in ons land in een bijkans onbeperkte vrijheid, zoowel wat zijn binnenkomst, ver blijf als heengaan betrof. Den een stemde deze toestand tot het houden van lofredenen over onze van ouds befaamde gastvrijheid, de ander vond in dit verschijnsel aanleiding ons land te stempe len tot den vuilnisbak van Europa. Maar waar nood nu eenmaal bidden leert, hebben de huidige tijdsomstandigheden deze al of niet gewaardeerde gastvrijheid ernstig beperkt. De vreemdelingen, die naar ons land trekken, komen hier nu eenmaal meesten tijds niet om van hun renten te leven, doch trachten hier de arbeidsgelegenheid te vin den, die het eigen land hun niet biedt. Zij beteekenen dus evenzoovele concurrenten op onze arbeidsmarkt, en daar is thans nu juist geen behoefte aan. Valt het dan te verwonderen, dat men den vreemdeling thans liever ziet gaan dan komen, en men op middelen zint, die het eerste kunnen bevorderen en het laatste beperken? Wat het tweede punt betreft ligt de zaak betrekkelijk eenvoudig, want merkwaardi gerwijze is onze wettelijke zin voor gast vrijheid veel minder ontwikkeld dan de practijk zou doen vermoeden. Onze vreemdelingenwet dateert van 1849. oen jaartal, dat wel borg kan zijn, dat aan de matiging van den zin voor gastvrijheid, die deze wet inhoudt, allerminst overdre ven nationalistische tendenzen debet zijn. Deze wet onderscheidt de hier te lande vertoevende vreemdelingen in toegelaten en niet toegelaten vreemdelingen en voegt daaraan toe dat niet toegelaten vreemde lingen, die hier te lande worden aangetrof fen onmiddellijk over de grenzen moeten Worden gebracht. Reeds hieruit kan blij ken, dat de omstandigheid, dat men on gehinderd de grenzen is gepasseerd en hier verblijf houdt, nog allerminst wil zeggen, dat men een toegelaten vreemdeling is. In tegendeel de wet verstaat daaronder een Uitdrukkelijke handeling. Daar staat te genover dat een formeel toegelaten vreem deling slechts op bevel van den kanton vechter over de grenzen kan worden ge bracht. Een bevel, dat slechts gegeven kan Worden onder al de waarborgen, die een vechter lij ke beslissing plegen te omringen. Deze wettelijke toelating geschiedt op vertoon van een buitenlandsch paspoort door afgifte van een reis- en verblijfpas voor drie maanden, die telkens voor gelij ken tijd verlengd kan worden. Voor deze wettelijke toelating komen vol gens het eerste artikel dezer wet alleen die vreemdelingen in aanmerking, die voldoen de middelen van bestaan hebben, of door werkzaamheid kunnen verkrijgen. Waar er nu reeds enkele rechterlijke uitspraken vallen aan te wijzen, die de werkloosheid tot een permanent verschijnsel verklaren, zal men geredelijk kunnen verdedigen, dat een werkloos vreemdeling aan de gestelde voorschriften niet voldoet. Zoo gezien biedt deze oude wet ook thans nog alle middelen om de uit economisch oogpunt ongewensch- te vreemdelingen te weren en het gestelde doel, beperking van het komen van vreem delingen te bereiken. Helaas heeft men in economisch betere tijden met deze wet de hand gelicht, wat tengevolge heeft gehad dat zich hier te lande tal van vreemdelingen bevinden, die hoewel jaren en jaren hier wonende, niet slechts geen Nederlanders zijn geworden, maar zelfs niet toegelaten zijn. Komen der gelijke menschen dus thans zonder werk, dan vallen zij onder artikel 9 der Vreem delingenwet, dat niet toegelaten vreemde lingen, die niet aan de vereischten van 'i eerste artikel voldoen over de grenzen wor den gebracht. Het niet-naleven der Vreem delingenwet vormt dus achteraf een uiter mate geschikt middel om nu ook het andere gestelde doel te bereiken, de bevordering van het gaan van vreemdelingen. Waar echter het gepleegde verzuim allerminst de schuld is van de betrokken vreemde lingen, komt het ons voor, dat een poging om deze gemaakte fout ten koste van hen, die ze niet gemaakt hebben, tot een felix culpa te maken, bedenkelijk veel op een aantasting van verkregen rechten lijkt, al geven wij gaarne toe dat deze formule voor 't algemeen weinig zeggend is. Dat men nochtans met deze poging ernst wenscht te maken, blijkt wel hier uit, dat in het jongste bezuinigingsontwerp wordt voorgesteld artikel 19 der vreemdelingen wet zoodanig te wijzigen, dat deze uitzet tingsmogelijkheid ook ontstaat ten aanzien van den daar bedoelden vreemdeling. Dit artikel luidt: „De bepalingen dezer wet zijn niet toepasselijk op den binnen het Rijk gevestigden vreemdeling, die met een Nederlandsche vrouw is gehuwd of ge huwd geweest en uit haar een kind of kin deren heeft, in Nederland geboren." Het valt inderdaad niet te ontkennen, dat een dergelijke vrouw door haar huwelijk de nationaliteit van den man verworven heeft, zoodat niet beweerd kan worden, dat in een dergelijk geval een Nederlandsch gezin over de grenzen wordt gezet. Toch vraagt men zich af, of het geen aanbeve ling zou verdienen in deze kwestie eenige ruimte te laten aan de mentaliteit, die mr C. Hartzfeld onlangs typeerde als die van den waarnemer, en die mr. S. Hijmans waarschijnlijk 'n qualiteit der sociologische richting zou achten. Ondanks het feit, dat een dergelijk gezin het Nederlanderschap mist, kan men maatschappelijk gesproken toch ook moeilijk beweren, dat men hier met een buitenlandsch gezin te doen heeft. Dat het gezin in dien toestand geraakt is, is ook hier weer niet te wijten aan den be trokkene, doch aan de betreurenswaardige laksheid in betere dagen. Een vreemdeling, die hier te lande een huwelijk sluit en een gezin sticht, zou onzes inziens ook een der eersten zijn, die voor naturalisatie in aanmerking diende te ko men. Men bedenke echter, dat wij zelf zoo zeer de naturalisatie als een zinledige for maliteit behandelen, dat het een dergelijk vreemdeling moeilijk euvel geduid kan worden, dat hij hiertoe niet is overgegaan te meer waar op heden de financieele be zwaren hiertegen juist voor deze vreemde lingen zeer zwaar kunnen wegen. Het zijn dus wel zeer accidenteele om standigheden, die hen onderscheiden van hun gelukkiger collega's, die nog steeds bij heele scholen tegelijk aan de geneugten van het Nederlanderschap worden deelach tig gemaakt. Geruststellend wordt er in het wetsont werp bijgevoegd, dat natuurlijk niet allen zullen worden uitgezet. Doch juist deze geruststelling opent de mogelijkheid tot een oncontroleerbare discriminatie, die niet wel past in een regeling die recht wil zijn. Om het gaan der vreemdelingen te be vorderen heeft men echter nog naar an dere middelen gegrepen, waaronder de wet van 16 Mei 1934 wel de voornaamste plaats inneemt. Deze wet strekt tot beperking van het verrichten van arbeid door vreemde lingen. Wanneer men den vreemdeling echter de gelegenheid tot arbeiden ont neemt, dwingt men hem practisch wel tot heengaan. Mocht hij hiertoe uit zich zelf niet overgaan, dan wordt hij via deze wet toch een vreemdeling zonder voldoende middelen van bestaan, die voor verdere toelating niet in aanmerking komt en dus uitgezet kan worden. De wet vormt d-us, ondanks haar buitengewone kortheid een uitermate geschikt instrument om het be oogde doel te bereiken. De wet kan zoo uitermate kort zijn, omdat zij gebruis maakt van het den laatsten tijd steeds meer in de mode komende vergunnings stelsel. Bij koninklijk besluit kunnen namelijk bepaalde soorten van arbeid worden op gesomd. die men als werkgever niet door een vreemdeling mag doen verrichten zon der daartoe vergunning te hebben beko men. Het zwaartepunt ligt derhalve geheel bij de koninklijke besluiten, de wet doet niets anders dan aan deze besluiten de noodzake lijke basis verleenen. Het voordeel van een dergelijke constructie is, dat de bevoegde instanties bij hun nadere regeling het oog gericht kunnen houden op de verhoudin gen op de arbeidsmarkt hier te lande, ter wijl men anderszins toch niet genoodzaakt is ons land geheel voor vreemdelingen x sluiten ook op terreinen, waar zulks niet of nog niet noodzakelijk is, al zullen deze terreinen wel steeds schaarscher worden. Ten aanzien van vreemdelingen, die hun pelgrimage naar ons land nog moeten on dernemen kan deze regeling dus niet an ders dan gunstig genoemd worden. Neder land weert ze niet verder dan strikt nood zakelijk is. Voor vreemdelingen, die zich echter reeds hier te lande, en misschien reeds lang, bevinden, bevat deze methode een groot element van onzekerheid. Krach tens deze nieuwe wet kan hun ieder oogen- blik hun arbeidsgelegenheid ontnomen worden. Er zijn reeds rechterlijke beslis singen gevallen, waaruit blijkt, dat ook be staande arbeidsovereenkomsten niet be hoeven te worden nagekomen, indien de na het aangaan der arbeidsovereenkomst pas noodzakelijk geworden vergunning niet af- omt. Zoo schept dus ook deze wet de mogelijk heid van een zeer diep ingrijpen in pri vaatrechtelijke verhoudingen. Een figuur, die zeer zeker uit d m nood der omstandig heden- alleszins verklaarbaar is, maar toch altijd minder elegant blijft. Waar de wet zich richt tegen den arbeid in dienstverhouding verricht, lokt zij als vanzelf uit tot pogingen om dit element te elimineeren en zoodoende buiten het be reik der wet te blijven. De praktijk wijst dan ook uit, dan deze pogingen reeds met naarstigen ijver worden ondernomen. De bepalingen van den laatsten tijd heb ben dus allerminst de strekking zonder meer alle vreemdelingen buiten onze gren zen te bannen, doch juist hierdoor mist men in dit optreden de toepassing van het beginsel gelijke monniken, gelijke kappen, een beginsel, dat juist voor de betrokkenen een noodzakelijk geworden onaangenamen maatregel meer aanvaard baar maakt. Ten aanzien van de in ons land vertoe vende vreemdelingen vindt nu noodzakelij kerwijze een discriminatie plaats, die uit allerlei, vaak min of meer toevallige om standigheden ontstaat, terwijl zij allen in dertijd door dezelfde voor allen gelijke gast vrijheid gelokt, hun heil in ons land heb ben gezocht. Van den anderen kant, al zou men nog zooveel bezwaren tegen de ten aanzien van de vreemdelingen getroffen maatregelen kunnen aanvoeren, daarmede is niet ont kend, dat zij noodzakelijk waren. Men zal zelfs moeten toegeven, dat deze maatregelen juist doordat zij niet alle vreemdelingen over een kam scheren, de strekking hebben zoo min mogelijk slachtoffers te maken. Doch juist het onontkoombare van derge lijke maatregelen wijst uit, dat de zoo hooggeroemde gastvrijheid slechts be oefend wordt, zoolang als het practisch mogelijk is. Men zal goed doen dit bij de beoordeeling van het buitenland wel in het oog te hou den, want ook in ons land garandeert men den vreemdeling niet de minste zekerheid. Wanneer men zich dus aan de herziening van ons vreemdelingenrecht zet, zal het aanbeveling verdienen niet meer wettelijke gastvrijheid in uitzicht te stellen dan men werkelijk praesteeren kan. Dit lijkt ons reëeler en ook rechtvaardi ger dan een onbeperkte opendeurpolitiek, waarbij men zich noodzakelijkerwijze toch steeds stilzwijgend de bevoegdheid voor behoudt op de eenmaal verleende gastvrij heid terug te komen. En tenslotte is toch ook de vreemdeling hiermede meer gediend. Het is nu eenmaal steeds aangenamer precies te weten, waar men aan toe is, al blijkt dit dan nog min der dan een half ei te zijn, dan zich met veel vriendelijkheid een leegen dop gepre senteerd te zien. Mr. H. A. DIDERICH Diefstallen Tusschen Zaterdagmiddag drie uur en Maandagmiddag vijf uur zijn uit een tuin aan den Oosterduinweg te Aerdenhout een partij roode en witte kolen en een hoe veelheid bieten ontvreemd. De benadeelde is de 41-jarige metselaar T. D„ wonende te Heem stede. En tusschen j.l. Woensdag en Maandag is eveneens een 30-tal kolen ontvreemd uit den tuin van Th. van H., bloembollenkweeker te Vogelenzang. H. L. C. Happy Landings Hier ter plaatse is opgericht de ,,H. L. C. Happy Landings", welke vereeniging zich ten doel stelt het zoe ken naar wegen, die leiden tot het actief deelnemen aan de luchtvaart. Speciaal zweef vliegen en vliegen met kleine sportvliegtuigen; het bouwen van eenvoudige zweefvliegtuigen, teneinde punt I te kunnen volvoeren, tevens bouwen van en experimenteeren met proefvlieg- tuigmodellen; het organiseeren van lezingen, filmvoorstellingen enz. en het in omloop bren gen van en doen uitgeven van Luchtvaart- lectuur. Het bestuur bestaat uit de heeren W. v. d. Mey, voorzitter; H. J. Kampen, seer; D. v d. Borgh, penningmeester. De vereeniging begint met een excursie naar de Fokkerfabrieken. Wielerwedstrijd. Zondagmiddag werd alhier op het terrein aan den Gooweg bij den hoogen dijk, een wie lerwedstrijd (veldwedstrjjd) gehouden. Er was door 26 deelnemers ingeschreven voor groep A, dit was een wedstrijd van 25 x 1100 Meter voor profs en onafhankelijken. Deze wedstrijd werd gereden in 1 uur en 5 minuten, de uitslag was als volgt: I. met een ronde voorsprong op het geheele peleton: J. Verschoor, Noordwijkerhout; 2. L. v. d. Burg, Swift; 3. N. Riethoven, Swift; en 6. W. de Bree, kampioen Haarlem Voor de groep B voor Amateurs en nieuwe lingen een wedstrijd over 15 x 1100 Meter was ingeschreven door 18 deelnemers. De uitslag van dezen kamp was: 1 H. van Maris, kampioen van Haarlem; 2. N. Mens, Noordwijkerhout: 3. J. Riethoven Adrz., Zwift, Leiden; 4. D. Groe nendijk, Achilles, Haarlem; 5. G. Groeneweg, kampioen van Haarlem en 6. K. de Haas. Achilles, Haarlem. Als een klein incident kan vermeld worden dat de renner, C. Fruitema, kwam te vallen, waarbij hij vermoedelijk een sleutelbeen brak. brak. Verloting Behoudens goedkeuring van B. en W. zal ten bate van de R. K. kerk dit jaar wederom een Kerstverloting worden gehouden. Ook zijn er plannen voor een fancy-fair, doch deze zal niet langer duren dan één dag. is onze „Omroeper". Eiken avond weer opnieuw spreekt hy in 80.000 gezinnen, waar tnj steeds een trouw gehoor vindt. Zaken-Omroepers 50 ct. per regel. Particuliere Omroepers 20 ct. per regel. Betrekkingen (gevraagd en aangeboden) 10 ct. per regel. BELASTBAAR INKOMEN AANZIENLIJK GEDAALD Uit het overzicht van het getal aangeslagenen en het zuiver inkomen der belastingplichtigen in de Rijks inkomstenbelasting van de laatste 4 belastingjaren blijkt, dat deze gemeente in het belastingjaar 1934*35 8432 aangeslagenen telde, met een zuiver inkomen van totaal f 16.564.259, tegen 8877 aangeslagenen met een zuiver inkomen van totaal f 17.518.819 in het voorafgaande jaar. Alzoo een daling van büna 1 mlllioen gulden. In het belastingjaar 1932—'33 bedroeg het ge tal aangeslagenen nog 10917 met een zuiver in komen van f 22.019.773, terwijl in het daaraan voorafgaande jaar deze cijfers waren respectie velijk 11950 en f 25.521.627. Naast een aanzienlijke vermindering van het getal aangeslagenen daalde het zuiver inkomen dus in 4 jaren tijds met. niet minder dan bijna 9 millioen gulden- Aanbesteding leermiddelen Bij de van ge meentewege gehouden aanbesteding voor de le vering van leermiddelen ten behoeve van de o. 1. scholen, werd ingeschreven als volgt: fa. Snooij, IJmuiden, f 1468.99; M. A. G. W. Bla deren f 14.48.36; fa. v. Dorp. IJmuiden, f 1395.73. Voor de levering van handwerkartikelen werd als volgt ingeschreven: fa. v. Reeuwijk, IJmui den, f 344.74; fa. Glas, IJmuiden, f 293.90; fa. Veuger f 289.775. Oefening Burgerwacht De Burgerwacht hield in Velserbeek een oefening. Deze bestond uit een aanval op een denkbeeldige stelling in het park, die bezet was door de Burgerwacht onder commando van luit. G. A. Hermse, bijge staan door den len luit. A. ten Broeke en P. J. H. Gulikers en den 2en luit. J. Combé. De aanval wlas onder leiding van len luit. Van Rije, bijgestaan door den len luit. Van Wel en wachtmeester Verweij. Voordat de oefening begon, werden beide ploe gen geïnspecteerd door den burgemeester. De jury bestond uit den heer B. F. Kipp, com mandant der Burgerwacht en de le luits. Lueh- singer en Maris. Een zevental aanvallers wist de stelling binnen te dringen. Men noemde de oefening zeer geslaagd. Tooneeluitvoering De gemengde tooneel- vereeniging D. E. S. uit Heemstede gaf Zondag avond een uitvoering in het R. K. Vereenigings- gebouw alhier. Opgevoerd werd „Gebroeders Kalkoen", vroolijk spel in drie bedrijven. Op uitstekende wijze hebben de spelers en wel in 't byzonder de hoofdrolspelers, dit verwik kelingsblijspel, waar het komische zit in het samentreffen van gebeurtenissen, vertolkt. Aan rolkennis en handeling haperde niets. Het vele publiek heeft gelachen van het begin tot het eind en heeft de spelers beloond met een har- teiyk applaus. Muzikale medewerking verleende de Heemsteedsche Jazz-band onder leiding van den heer Bos. Diefstallen Uit een schuurtje, staande achter perceel 24 Vogeienzangscheweg, is een rijwiel ontvreemd. Th. v. H., Zilkerduinweg, heeft by de politie aangifte gedaan van diefstal van een partij sa- voyekool. De 500 gepasseerd Het gaat met de werk loosheid nog steeds in stijgende lijn. Thans is het aantal werkloozen reeds boven de 500, nJ. 509, waarvan niet minder dan 364 kostwinnaars zijn. Vorig jaar is het aantal niet zoo hoog ge weest. De begTooting De begrooting 1936 zal hoogstwaarschijnlijk worden aangeboden op Dinsdag 12 November aan den raad dezer ge meente. Naar we vernemen, schijnt het sluitend maken der begrooting nog moeilijkheden met zich te brengen, als men de maximumpercenta ges der opcenten niet overschrijden wil. Heden overleed plotseling tot onze diepe droefheid, onze geliefde Echtgenoot, Breeder. Behuwdbroeder en Oom, de Heer JACOBUS LISSONE. Uit aller naam: P. LISSONEWIERDELS Haarlem, 4 November 1935 Zy'lweg 164 De H. H. Uitvaartdiensten zullen gehouden worden ln de oarochlekerk van Onze L. Vr. Onbevlekt Ontvangen te Over- veen op Donderdag 7 Nov a.s. te 7 uur, 7.30, 8 uur en te 9 uur de gezongen H. Re quiemmis, waarna de begra fenis zal plaats hebben op Zorgvliet te Amsterdam onge veer 11.30. Eenige en algemeene kennis geving Geen bloemen - Geen bezoek Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een smar telijk lijden voorzien van de H.H. Sacramenten der Ster venden, onze lieve Man en Vader CORNELUS CAROLUS BOMHOFF in den leeftijd van 25 jaar. G. P. BOMHOFF—BUSè JANTJE Haarlem, 4 November 1935 Merkmanstraat 1 Tijdelijk adres: Gasthuis singel 64. De H.H. Uitvaartdiensten worden gehouden op Vrijdag 8 November ln de parochie kerk van den H. Antonius v. Padua (Nw. Groenmarkt) om 8 uur en te 9>/2 uur de H. Requiemmis, waarna de be- begrafenls vanuit de kerk op het Kerkhof „St. Barbara." Verzoeke van rouwbeklag ver schoond te blijven Eenige en algemeene kennis geving Heden overleed tot onze groots droefheid, na een kortstondig lijden en 'voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden, onze geliefde Zoon en Broeder UEONARDUS V. d. ME1J in den ouderdom van 30 jaar. Namens zijn dierbare Ouders, Broeders, Zusters en Verloofde. Wijk aan Zee, 4 November 1935 w< verven in donkerblauw, donkerbruin of zwart Deze speciale aanbieding geldt alléén voor goederen, die wij DEZE WEEK ontvangen. Lampekapzijde 65 ct. Chintz 75 ct. Cretonne 65 ct. Taffet 190 ct. Lusfranje 30 ct. Gallons 5 ct. Shantung 65 ct. PER METER LANGE VEERSTRAAT 23—25 HAARLEM TEL. 13727 Met ingang van heden zal de credit-rente voor dage lijks opeischbare gelden 2 per jaar bedragen en allen, die een toezichthoudende functie bekleden, nodigen wij hiermede dringend uit tot bijwoning van de van de afd. Haarlem van de Ned. R.K. Werkmeestersbond op DONDERDAG 7 NOVEMBER a.s., des avonds 8.15 uur, in gebouw St. Bavo, Smedestraat 23. Wij vertrouwen dat alle R.K. Chefs en Werkmeesters (ook de verkeerd-georganiseerden) deze vergadering zullen bijwonen. GEBRUIKTE NAAIMACHINES voor- en achteruit werkend, m. gar. Handmachine met kast f 20. Naaisterstrapmachine 35.Inzak- trapmachine, als nieuw 67.50. JAN GEYLVOET Junior Doelstraat 35 - Telefoon 13538 Haarlem - Opgericht 1-902 Reparatie aan alle merken met 1 jaar garantie. Een weekblad, dat speciaal voor hen wordt uitgegeven. Voor kinderen van 6 tot 10 Jaar 12 bladz.. 3Vt ct. per week. Voor kinderen van 10 tot 14 Jaar 24 bladz., 5 cent per week. Bevat niet alleen verhalen, doch ook rubrieken voor godsdienstleer, nuttige handwerken, huisvlijt, ge schiedenis en aardrijkskunde DAGEL1JKSCHE SNEL- VRACHTDIKNST Rechtstreeks HAARLEM PURMEREND HOORN Via Buiksl. Landsm. en Hp-Purmerland - Kwadijk - Mtddelie en Msthuizen - Assendelft - Krommenie - Zaanstreek Jisp - Wormer VERTREK: HAARLEM—HOORN 1 uur 's middags VERTREK: HAARLEM—via ZAANSTREEK 3 u. 's midd. HAARLEM—PURMEREND 2 X daags BESTELLINGEN: BEGIJNHOF 29 zwart - TEL. 11570 Beleefd aanbev. Th. ROSSENAAR Uw belang Ons belang Landsbelang Ziedaar waar 't om gaatl Uw belang is, dat Uw maaltijden zoo gezond en smakelijk mogelijk zijn. Ons belang is, dat de aardappelmeelindustrie zich kan handhaven. Lands belang is, dat de ruim honderd duizend menschen, die afhan kelijk zijn van deze industrie, niet op „de steun" zijn aange wezen. Laat ons die belangen vereenigen. Gebruikt aardappel meel bij het koken. Het is minstens zoo goed als welk buitenlandsch bind middel. Vraagt Uw kruidenier eens om hel gratis recepten boekje 6 x 6. U zult ver steld staan over de vele mogelijkheden bij het gebruik van dit kostelijk Neder landsch product. Lees vooral aandachtig het voorwoord van Prof. Dr. E. C. van Leersum, dan neemt U ook ■■■■I VEREENIODE NEDERLANDSCHE AABDAFflkUUk WBMJHBJ* l JfJHUULM*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 11