Tweede dag van den opmarsch Een oorlog van langen duur Italië protesteert te Cairo Oproep van den Griekschen koning REGENVAL HOUDT AAN DE OVERVALLEN IN DEN NACHT Rede van Hoare Het nieuws van heden Orkaan teistert Florida Memeldirectorium afgetreden DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 5 NOVEMBER 1935 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Avondblad EEN EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 19629 In verband met de toepassing van sancties Wapenstilstandsdag te Rome Een marsch door de stad en enkele woorden van Mussolini De devaluatie van den Chineeschen dollar Misnoegen in Japansche kringen Reorganisatie Deensch kabinet De Abessinische troepen zullen zich eindelijk met de Italianen kunnen meten De Bono met zijn staf ten Zuiden van Adigrat Op 18 November een reeks luchtbombardementen? Nieuwe aardschok in Helena Paniek bij de bevolking iSflëJP^ 'i De Abessinische woestijn heeft veel van Dante's hel De oorlog nog niet begonnen Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijl ,JLngeland streeft geen hervorming van den Volkenbond na" Storm in de Zwarte Zee Scheepvaart bijna geheel onderbroken DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Nicht van Zamora vermoord Deviezenprocessen in Duitschland De joden en het Derde Rijk Korte berichten NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzea Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Het Grieksche leger heeft den eed op den nieuwen koning afgelegd. De huidige regeering bezocht te Athene het graf van den onbekenden soldaat LONDEN, 5 Nov. (A. N. P.) De „Times" meldt uit Cairo, dat naar verluidt, de Italiaansche gezant Chigi in een onderhoud met den Egyp- tischen minister-president Nessim Pasja krach tig heeft geprotesteerd tegen het besluit der Egyptische regeering in principe de sanctie maatregelen tegen Italië te steunen. De gezant zou gewezen hebben op de vroe ger altijd goede betrekkingen tusschen Egypte en Italië en voorts heeft hij herinnerd aan den steun dien Italië Egypte heeft verleend bij cie kwestie der Egyptische openbare schul den. Tenslotte verklaarde de gezant, dat Italië zich in de toekomst de tegenwoordige houding van Egypte zou herinneren. De „Times" meldt verder, dat de Italiaansche consul-generaal te Alexandrië gisteren in een vergadering van Italianen heeft verklaard, dat het hun piicht was een krachtige boycot te gen Engelsche waren toe te passen. Naar ver luidt zouden de teekenen van deze boycot reeds zichtbaar zijn. ANKARA, 5 Nov. De Turksche regeering heeft besloten de sanctiemaatregelen tegen Italië toe te passen. ROME, 4 Nov. (A.N.P.) Italië heeft ditmaal den wapenstilstandsdag minder pompeus ge vierd dan andere jaren het geval was. Vandaag hebben alleen de plaatselijke militie eD fascis tische organisaties een marsch door Rome ge maakt. Mussolini, die op het balcon van het Palazzo Venezia verscheen, sprak slechts enkele woorden tot de menigte, waarbij hij de aan dacht vestigde op de Italiaansche overwinning, die zeventien jaar geleden voor de geallieerden bevochten werd en waarbij hij zijn toehoorders met klem opriep onwrikbaar eensgezind te zijn, om nogmaals een overwinning te bevechten in een nieuwen strijd. SJANGHAI, 5 Nov. (Reuter) Japansche krin gen alhier uitten hun misnoegen over de deva luatie van den Chineeschen dollar, die hierdoor de pariteit van den Yen benadert en de voor Gen Japanschen invoer naar China gunstige marge verkleint. Dezelfde kringen zien in de hechte Britsche steunverleening aan de Chineesche maatregelen het bewijs van de nauwe financieele samenwer king die er zou bestaan tusschen Londen en Nanking. KOPENHAGEN, 4 Nov. (A.N.P.)In aanslui ting op de verkiezingen voor het Folketing, die op 22 October hebben plaats gehad, zijn onder handelingen gevoerd over een reorganisatie der regeering. Deze onderhandelingen zijn thans geëindigd. Het kabinet is thans als volgt samengesteld: Premier: Stauning (soc.-dem.) onveranderd. Buitenlandsche Zaken: Munch (dem.) on veranderd. Financiën: Hansen (soc.-dem.) onveranderd. Binnenlandsche Zaken: Dahlgaard (dem.) onveranderd. Justitie: Steincke (soc.-dem.), die tot dus verre Sociale Zaken had. Landbouw: Bording (soc.-dem.) onveranderd. Defensie: Alsing Andersen (soc.-dem.) nieuw. Sociale Zaken: Christensen (soc.-dem.) nieuw. Handel, industrie en zeevaart: Kjaerboel (soc.-dem.) nieuw. Openbare Werken: Frisker (soc.-dem.) nieuw. Onderwijs: Joergensen .(dem.) nieuw. Kerkelijke aangelegenheden: Johannes Han sen (soc.-dem.) nieuw. ATHENE, 5 Nov. (Reuter) Koning George van Griekenland heeft een oproep gericht tot het Grieksche volk, waarin hij zegt: „Met Gods hulp en door den wil van het volk teruggeroepen op den troon, keer ik zonder wrok over het verleden naar Grie kenland terug. Ik ben vast besloten trouw en loyaal te zijn aan het constitutioneel regiem, en heb tot devies gekozen: „Mijn kracht is de lief de van mijn volk". Ik vraag de medewerking van allen, ten einde de welvaart en het geluk van het va derland te verzekeren." VAN HET TIGKé-FRONT, 5 Nov. (Reu ter) De Italiaansche opmarsch is gisteren voortgezet. Het legercorps van generaal Entiscio is aangekomen te Chessad in het gebied van Abbi Addi, en dat van generaal Santini te Ade Abaghie in het gebied van Bet Mariam. Te Daja zijn intendance-dien- sten ingericht. Generaal de Bono en zijn staf hebben zich gevestigd ten Zuiden van Adigrat, teneinde den opmarsch te volgen. Men denkt, dat de Italia nen, alvorens Makalle te nemen, hun troepen zullen samentrekken in Agula. De colonne van generaal Santini, die Hausien bezet heeft, zet den opmarsch voort en is aangekomen op den top van den Negashmai Mesti. Uit officieele bron te Addis Abeba ver neemt de correspondent van Reuter-A.N.P., dat den Abessinischen versterkingstroepen thans is medegedeeld, dat de vijandelijk heden op het punt staan werkelijk te be ginnen en dat de Abessinische troepen zien nu eindelijk met de Italianen zullen kun nen meten. Voor zoo ver valt na te gaan is in Ogaden geen enkel gevecht op groote schaal geleverd. De Italianen rukken er langzaam op, terwijl hun luchtbombardementen en hun tanks tot dusverre hun voornaamste offensieve middelen zijn geweest. De oorlogs-correspondent van het D.N.B. be richt: De afdeeling kameel-ruiters, die zich nabij Rondacomo met de Danakils heeft vereenigd, rukt in geforceerde marschen naar Dato op Zij bevindt zich reeds bij Dagabaro en heeft reeds de helft van den weg afgelegd. Aan het Noordelijk front had de opmarsch te lijden onder den hevigen regenval. Desondanks gelukte het aan het inboorlingencorps Haz Wo- goro te bereiken. Het Legercorps van generaal Maravigna zette in het gebied van Adoea den opmarsch naar Adiabo voort. Door verkenningsvluchten werd vastgesteld, dat niet slechts aan het Asjangi Meer, doch ook op andere plaatsen, vooral op de hoogvlakte van Tembien, ten Zuiden van Adoea, sterke Abessinische strijdkrachten zich verzamelen. Vorige week trachtte een hooggeplaatst Abes- siniër in regeeringsdienst mij er van te over tuigen, dat de datum, waarop de sancties in werking zullen treden, door de Italianen zal worden gebruikt als een excuus voor een serie bombardementen van alle kanten, waarbij Ad dis Abeba en Dessie niet gespaard zullen blij ven. De Abessiniërs zijn van meening, dat de voorbereidingen, die thans in Aussa worden ge troffen, het voorspel tot dezen aanval zijn. Nadat Tecle Hawariate het grootste deel van zijn persoonlijk vermogen aan de Abessinische regeering overhandigd heeft, werd een regeling gemaakt, waarbij dit kapitaal met interest aan Hawariate zal worden teruggegeven, indien de oorlog wordt gewonnen. Men is van meening, dat alle Abessiniërs eenzelfde principe moeten toepassen, daar, mdien de oorlog wordt ver loren, alles toch verloren is. Tecle Hawariate had een onderhoud met den Keizer, dat twee uur duurde. Hij bracht hulde aan Engeland en aan de pogingen door Eden en Hoare ondernomen, om een oplossing te vinden. Voorts drong hij er bij den Keizer op aan een binnenlandsche leening uit te geven om den aankoop van munitie en wapenen te bekostigen. De Negus adviseerde Hawariate eenige dagen rust te nemen met zijn gezin alvorens naar het front te vertrekken. ADDIS ABEBA, 5 Nov. (A.N.P.) Een officieel hier verstrekt communiqué meldt, dat een Ita- liaansch eskader bommenwerpers boven Gor- rahei verschenen is en met zijn bommen 3(J vrouwen en kinderen heeft gedood, welke bezig waren vee te drenken bij de naburige bronnen, terwijl de stad reeds door de Abessinische troe pen was ontruimd. Berichten van het Noordelijk front melden, dat Dongolio, op 12 mijl ten Noord-Oosten van Makalle, door de Italianen is bezet en dat Ma- kalle zelf practisch omsingeld is. De Italiaan sche troepen hebben geen tegenstand ontmoet. Het is begonnen te regenen en de tot dusverre droge stroombeddingen beginnen weer water te voeren, doch nog onvoldoende om den Italiaan- schen opmarsch te stuiten. Tecle Hawariate heeft een toespraak gericht tot de Abessinische stamhoofden, die thans in Addis Abeba aanwezig zijn, waarbij hij hun op het hart drukte zich vooral niet te laten ver leiden tot het leveren van massagevechten, maar te trachten den oorlog te rekken door een guerilla-tactiek toe te passen totdat het vol gende regenseizoen zou zijn aangebroken, waar door de Italiaansche mechanische hulpmiddelen ten zeerste hun waarde zouden verliezen. NEW YORK, 5 Nov. (Reuter) In Helena is Maandagmorgen opnieuw een zware aardschok gevoeld, die thans ook groote schade aanrichtte. Het grootste deel der bevolking werd zoodanig door paniek aangegrepen, dat een uittocht uit de stad plaats vond. t; u.— Rickett, de man, die door de Abessi nische petroleum-concessies van zich deed spreken, is een liefhebber van de jacht De V. P. B.-correspondent te Addis Abeba André Lateillade, schrijft: De situatie aan de verschillende fronten is, zooals wij correspondenten onzen couran ten steeds maar weer moeten seinen, nog altijd dezelfde. Er zit in de dingen zoo goed als geen voortgang en reeds nu heeft het er allen schijn van, dat men rekening zal moeten houden met een oorlog van langen duur. De dikwijls opduikende en in meerdere Europeesche cou ranten ook verschenen berichten over groote slagen met beslissende resultaten komen in geen enkel opzicht met de waarheid overeen. Vooral aan het gerucht van een vernietigende neder laag door de Abessiniërs aan het Ogadenfront geleden ontbreekt elke grond van waarheid. De Abessiniërs brengen telkens slechts kleine troe- penafdeelingen in het vuur, die ten doel heb ben den Italiaanschen opmarsch zoo veel mo gelijk te remmen. Op deze wijze gelukt het den Italianen slechts voetje voor voetje vooruit te komen. En al niet anders is de toestand aan het noordelijk front. Daar rukken de Italianen langs den weg Adigrat-Makalle en op den lin ker vleugel door de Danakilwoestijn langzaam op en wel in de richting van Dessié en Mogalle. In de rotsachtige omgeving van Makalle en Abi Addi worden de oprukkende Italianen steeds weer verontrust door de overvallen van Abessinische patrouilles, die zich in de kloven verborgen houden. Voortdurend hebben er klei ne gevechten plaats, die speciaal aan Italiaan sche zijde veel verlies aan menschen en mate riaal met zich mede brengen. Daar de Italiaansche vliegers de goed verbor gen Abessinische strijdkrachten niet ontdek ken kunnen, moeten de Italianen in de eerste plaats voor een goede dekking in den rug zor gen. Het weerklinken van een luid geschreeuw, dat door de bergen vele malen herhaald wordt, wijst den Italianen op de aanwezigheid van Abessiniërs. De Abessinische patrouilles, die des nachts hun zoo gevreesde overvallen op de Ita lianen ondememèn, zijn dikwijls 500 a 1000 man sterk. Geen nacht gaat er zonder een dergelijken verrassenden aanval voorbij. En zelfs 's mor gens, wanneer de zon over de bergen opgaat en de zwarte tafelbergen en de kloven van de hoogvlakte geheel verlaten schijnen te liggen, duiken plotseling Abessiniërs op. Ge heel onverwacht barst rechts of links van de Italianen geweervuur los. Met de grootste moeilijkheden hebben echter de in de Danakilwoestijn opruk kende Italianen te kampen. Niet alleen, dat er een groot gebrek aan water heerscht, maar de in deze streken voorkomende tropi sche ziekten richten groote verwoestingen in de Italiaansche gelederen aan. Daarbij komt, dat de proviandeering der troepen door het gebrek aan water buitengewoon bemoeilijkt wordt, zoodat het moreel van de Italianen op een har de proef wordt gesteld. De Italianen, die in deze woestijn die veel van Dante's hel weg heeft oprukken, stooten dag en nacht op de ongeregelde troepen krijgs lieden, die er een gruwelijke strijdwijze op na houden. Deze lieden, leden van een woestijn- stam, voeren ook onder elkaar voortdurend oorlogen en hebben nog nimmer een vreemde heerschappij erkend. Het is de stam, waarvan de mannelijke leden niet eerder mogen trouwen alvorens zij den dood van eenige vijanden door allerlei gruwelijke en afschuwelijke bijzonder heden bewezen hebben. In het grootste gedeelte van het door koortsen en malaria vergiftigde Danakilgebied hebben zij het bronwater bedor ven, zoodat juist het gebrek aan water de groot ste vijand van de Italianen dreigt te worden. Het regulaire Abessinische leger, dat den Italianen nog steeds uit den weg gaat, heeft in groote trekken het navolgende front ge vormd: Asjangimeer aan het noordelijk front, Hadelo-Goobe in de provincie Aoessa ten zui den van de Danakilwoestijn en Baloem-Bal aan het Ogadenfront tot aan Labbagate in de provincie Afgab. De Abessinische minister Blatingeta Herou:. waarmede uw correspondent kortgeleden een onderhoud had, deelde slechts mede, dat voor Abessinië de oorlog nog in het geheel niet be gonnen was. In de hoofdstad zelf pakken eenige corres pondenten op het oogenblik hun zaken bij een om naar Dessie te vertrekken, na daartoe toestemming van den Negus te hebber» gekregen. Dinsdag worden de koffers door een karavaan naar het toekomstige groote hoofd kwartier gebracht, terwijl eenige dagen later de heeren zelf zullen volgen, waarbij zij van de aanwezigheid van den Negus moeten afzien. De keizer zal waarschijnlijk eerst aan het einde de zer week vertrekken, misschien zelfs nog later. Al te veel collega's hebben intusschen van deze gelegenheid om de hoofdstad te verlaten geen gebruik gemaakt, daar het nog lang niet zeker is, dat zij van Dessié uit telegrammen zullen kunnen verzenden. En zelfs, indien er reeds een gelegenheid tot telegrafeeren is ge maakt, dan nog mogen de journalisten niet meer dan dertig woorden per dag seinen. (Nadruk verboden). VERWACHTING: Zwakke tot matigen, Zuid-Oostelijke tot Zuidelijken wind, H zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring. aanvankelijk nog kans op regen, wei mg EE verandering in temperatuur. Hoogste"" barometerstand: 774.4 te Hel- singfors. Laagste barometerstand: 745.2 te Reyk- EE javik. EE Zon op 7.03, onder 4.24. Licht op 4.54. EE Er Maan op n.m. 1.58, onder n.m. 12.00. Volle Maan 10 November 3.02 n.m. EE iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin^ LONDEN, 4 Nov. (D. N. B.) In een redevoe ring, die hij uitsprak in het Londensche stads deel Chelsea, heeft de minister van buitenland sche zaken, Sir Samuel Hoare, zich hedenavond gekeerd tegen de interpretatie, die door politieke tegenstanders in het binnen- en buitenland ge geven wordt in deze moeilijke weken aan de Britsche buitenlandsche politiek. Van den eer sten dag af, dat hij zijn functie aanvaardde, is het duidelijk geweest, dat de Abessinische kwes tie moeilijke en gevaarlijke problemen opwierp. De toekomst van den Volkenbond wordt er on middellijk door getroffen. „Moest de Volken bond machteloos staan tegenover een niet-uit- gelokten aanval van een Volkenbondslid? Moest de collectieve veiligheid niet meer dan een phrase zijn? Moest deze kwestie oude en waar devolle vriendschappen in gevaar brengen en zich tegelijkertijd ontwikkelen tot een Europee- schen brand? Zou dat geen gevaarlijke proble men doen opkomen tusschen het blanke en het zwarte ras? Dat zijn de belangrijke problemen geweest, waartegenover spr. was komen te staan, en men zou hebben moeten verwachten, dat de stemmen der ontbindende critiek van zaken in den tijd van een zoo ernstige crisis zouden zwij gen." In verband hiermede dementeerde de minis ter nogmaals uitdrukkelijk de geruchten, dat Engeland een hervorming van den Volkenbond nastreeft. Sprekend over de Geneefsche onder handelingen van de vorige week, zeide Hoare, dat hij door zijn aanwezigheid te Genève had willen aantoonen, dat hij de politiek van zijn collega Eden in elk opzicht ondersteunde. NEW YORK, 4 Nov. (Reuter). De kust van Florida, vooral het gedeelte tusschen Miami en Palm Beach, is door een zwaren tropischen storm geteisterd. Ofschoon het meteorologisch Instituut te Jacksonville reeds uren van te voren de getroffen gebieden had gewaarschuwd en men de meest uitgebreide voorzorgsmaat regelen had kunnen nemen, is de aangerichte schade nog zeer aanzienlijk. In Fort Lauderdale rukte de storm Maandag middag alle daken van de huizen en vernielde hij talrijke vensterruiten. Het water van het kanaal veroorzaakte groote overstroomingen. Ook de kustscheepvaart werd ernstig getroffen. Het Noorsche vrachtschip „Sneland" deelde radiografisch mede, dat het in den orkaan niet kon manoeuvreeren en op de kust aandreef. Een schip van de kustwacht is ter hulpverlee ning uitgevaren. BOEKAREST, 4 Nov. (Reuter) Sedert eenige dagen woeden in de Zwarte Zee stor men, die ernstige schade aanrichten. De scheepvaart is voor het grootste gedeelte onderbroken. De meeste schepen kunnen niet uit de Roemeensche havens vertrekken. Vooral critiek is de toestand van een Turk sche stoomboot, die geheel met Turksche emi granten uit Roemenië bezet is. Daar de scheep vaart-maatschappij slechts voor een bepaald aantal dagen de verzorging der emigranten op zich wenschte te nemen, trachtte het schip, ondanks alle moeilijkheden de reis te beginnen, doch werd reeds bij de eerste poging de haven te verlaten tegen den steenen havendam ge worpen. Dank zij de tegenwoordigheid van geest die de bemanning aan den dag legde, werd een ongeluk vermeden. De haven van Konstanza ligt vol schepen van allerlei aard, die daar hun toevlucht voor den storm gezocht hebben. Het Roemeensche stoomschip „Bucaresti" voert vol gens de laatst ontvangen berichten op open zee een strijd tegen den storm en vordert met de grootste moeite slechts een mijl per uur. Het radio-station van Konstanza heeft diverse on begrijpelijke S.O.S.-signalen opgevangen. Het Sovjet-Russische stoomschip „Tsjitsjerin" (de vroegere „Prinses Eugenie van Oldenburg") is 18 Kilometer ten Noorden van Konstanza op een zandbank geloopen. De tweede dag van den Italiaanschen opmarsch; De Bono verplaatst zijn staf ten Zuiden van Adigrat. Italië protesteert te Cairo wegens de Egypti sche toezegging tot toepassing van sancties. Benoemingen in het Aartsbisdom Kistje met 20 mille aan waarde, afkomstig van de inbraak te Ursem, uit de Ringvaart opge haald. Nieuwe cultuurmogelijkheid voor het West- land? Verduistering van f 48.000 te Amsterdam; be diende van effectenhandelaar aangehouden. MEMEL, 5 Nov. (D. N. B.) Het Memel-directo rium is afgetreden, het zal evenwel de loopende zaken afwikkelen tot een nieuw directorium zal zijn gevormd. GRANADA, 4 Nov. (Reuter). Een nicht van den president van de republiek, Zamora, is in een twist door haar echtgenoot, den advocaat Ramirez, met een revolverschot gedood. OLDENBURG, 5 Nov. (DK.B.) Gisteren heeft de rechtbank alhier het vonnis uitgespro ken tegen twee Dominicaner-paters, die be schuldigd werden van deviezensmokkel. Een werd veroordeeld tot twee jaar gevange nisstraf met 70.000 mark boete en de ander tot 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf, met 37.000 mark boete. BERLIJN, 4 Nov. (Havas). Minister Schacht heeft gelast, dat geen economische maatregelen mogen worden genomen tegen Joden, zoolang de wetten van Neurenberg nog niet zijn afge kondigd: dit voorschrift werd aan alle betref fende instanties bekend gemaakt. De okapi, welke aan de Londensche „Zoo" was geschonken door den Prins van Wales, die het dier van den Koning van België ten geschenke had ontvangen, is plotseling gestorven. Men betreurt dit verlies des te meer, waar er in Europa slechts twee andere dieren van deze soort in dierentuinen leven. De "politie van Toronto heeft bekend gemaakt, dat uit de hotelkamer van den Spaanschen In fant Juan juweelen gestolen rijn ter -waarde van ruim 8.000 dollar. Bij den wervelstorm die Miami heeft geteis terd. hebben vier menschen het leven verloren. Nabij het strand van Miami heeft een nog onbe kend schip noodseinen uitgezonden. Te Marquette in den staat Michigan is de St. Peters Kathedraal Zondag door brand geheel vernield. Het vuur verbrandde ook een aantal kostbare kerkschatten, die niet te vervangen zijn. De schade wordt geraamd op een half millioen dollar. Uit Portland in den staat Oregon wordt ge meld, dat sedert een week in deze streek een abnormaal lage temperatuur voor den tijd van het jaar heerscht met sneeuwstormen en vorst, waardoor voor millioenen dollars schade aan den oogst is veroorzaakt. S^and op Dinsdag I uur n.m. 751.1. Vorige stand 751.1 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1