HET KONINGSBED GESPREID EEN OVERWELDIGEND VOTUM INVOER VAN HARING Luchtverbinding J a va- Australië DE BRUTALE INBRAAK TE URSEM GROOTE MOGELIJKHEDEN DINSDAG 5 NOVEMBER 1935 Kondylis' ijver Zaligverklaringsproces van Adolf Kolping Gedeeltelijk verbod van aanvoer met vreemde visschersschepen Het nieuwe stadhuis te Leiden Heiwerk stopgezet als gevolg van een geschil FOKKER KRIJGT „GRAND PRIX" Hoogste onderscheiding te Brussel Zal alleen aan Britsche maatschap pijen worden toegestaan Hulp aan Rotterdam Verlaging vaste lasten en premies voor de Rijnvaart CULTUURMOGELIJKHEID VOOR HET WESTLAND? Prof. Sprenger neemt proeven POGING TOT DOODSLAG Verdachte herinnert zich niets meer DR. B. C. J. LODER C. L. de Vos tot Nederveen-Cappel overleden Kistje met 20 mille aan waarde papieren uit de Ringvaart opgehaald Effectenverduistering Bediende van effectenhandelaar gearresteerd wegens vermis sing van f 48.000 JAC. LISONNE f Oud-directeur van het bekende reisbureau Bekentenissen te Oss Weer een aanial misdrijven opgehelderd Uitspraken van de Bossche rechtbank K.L.M.-vervoer blijft favoriet Zakenwereld op Malakka maakt verbod ongedaan SALARISSEN PROVINCIAAL PERSONEEL Motie tegen verlaging aangenomen Auto in het water Bestuurder verdronken MIDDENSTANDSBELANGEN Ruimer bevoegdheid voor regee- ringscommissaris gevraagd SCHADE OP FLORES Door zware regens en over stroomingen OUD-MINISTER VERSCHUUR IN INDIË HANDELSOVERLEG MET POLEN Consumptiemelk Aan de gevolgen overleden Radio-examens De „Gelderland" Koning George II van Griekenland heeft, toen hij na een regeering van slechts enkele maanden uit het eenmaal zoo roemrijke rijk der Hellenen w'eek om in Enge land het niet geheel onaangename leven van vorstelijken balling te gaan leiden, geen afstand gedaan van den troon, zelfs niet, toen deze troon werd bijgezet in het museum der overwon- hen zitpunten en de Grieksche republiek werd Uitgeroepen. Met veel geduld heeft hij gewacht, tot in Griekenland het republikeinsche getij zou verloopen. En het is thans verloopen, officieel Verloopen, zooals eens na de nederlaag der ko ninklijke legers in Klein-Azië het koningstij verliep. De onfortuinlijkheid der Grieksche wa penen en het succes der Turksche kostten Ko ning Konstantijn de heerschappij. Hij deed af stand ten behoeve van zijn zoon George, doch ook deze vermocht niet 't diepgeschokte vertrou wen der Grieken in het koningschap, die de schuld van de militaire tegenslagen ten onrech te geheel op de Kroon afschoven, te herstellen. In Turkije kreeg Kemal Pascha, thans Ata Turk, zijn diciatorskans, in Griekenland namen am bitieuze politici het bewind in handen. De Griek sche politiek werd en wordt steeds meer door Personen dan door ideeën beheerscht. Republiek of monarchie zijn er slechts begrippen, welke dienst moeten doen als algemeen en principieel schijnende strijdmiddelen ter bereiking van de macht. Het Grieksche volk is wispelturig en loopt juichend aan achter hen, die succes hebben en de macht bezitten, doch verguist snel hen, die, hcezeer zij ook eenmaal werden vereerd, door de fortuin niet meer worden toe-, doch uitgelachen. Slechts wanneer men dit voor oogen houdt, kan men b.v. de rol van een onverbeterlijken maehts- begeerigen avonturier als Venizelos, die nu eens de politieke situatie in Griekenland beheersehte en dan weer naar het buitenland moest vluch ten. begrijpen. De republikeinsche staatsvorm Werd op aandrang van de officieren, die gaarne zichzelf ontlastten van de schuld der militaire échecs in Klein-Azië en daarom den koning ervoor aansprakelijk stelden, ofschoon zij zelve den Koning tot het doordrijven van den onza- ligen veldtocht hadden aangezet, ingevoerd. En thans zijn het Wederom officieren, die den te rugkeer tot het Koningschap hebben voorbereid en geforceerd, omdat de republiek geen zege voor Griekenland heeft gebracht. Indertijd werd het uitroepen van de republiek achteraf door een Volksstemming gesanctionneerd, en thans is het zelfde geschied ten opzichte van den monarcha len staatsvorm. Koning George had zijn terugkeer afhan kelijk willen stellen van een volkomen vrij - willig en overtuigend plebisciet en de in zijn bait zuiver monarchistische minister-president Tsaldaris was van plan dezen wil te eerbiedigen. Tsaldaris heeft echter niet de kans gekregen om aan het hoofd van een althans in schijn on partijdige regeering de vrijheid en eerlijkheid der over het lot van Griekenland beslissende Volksstemming te waarborgen. Generaal Kondy lis, eenmaal een verwoed republikein, maar thans „plus royaliste que le roi" heeft met zijn aanhang van extremistische monarchisten Tsal daris terzijde gedrongen en zelf het regeerings- heft in handen genomen om het succes van de Volksstemming voor de monarchie bij voorbaat te verzekeren. De Nationale vergadering ging met zijn voor stel mee om de republiek af te schaffen en de monarchale constitutie weer in eere te herstel len en Kondylis nam de functie van koninklijk regent op zich. Er waren twee redenen, waar om generaal Kondylis zulk een voortvarenden ijver betoonde in het spreiden van 'sKonings bed, er was er slechts één, waarom Tsaldaris, ondanks zijn monarchistische gezindheid, voor Kondylis het veld ruimde. Tsaldaris was door Venizelos steeds bestreden met de beschuldi ging, dat zijn regeering monarchistisch gezind Was en de republiek in gevaar bracht. Om Ve- hizelos dit wapen uit de hand te slaan, ver klaarde Tsaldaris zich loyaal aan de republi keinsche grondwet te zullen houden, hetgeen echter niet verhinderde, dat hij zijn koningsge zindheid openlijk beleed. De totale mislukking Van den zgn. republikeinschen opstand, waar bij Venizelos een hoofdrol speelde, omdat hij Wederom persoonlijk aan de macht wilde ko men, bracht het republicanisme zoo sterk in öiscrediet, dat Tsaldaris vol vertrouwen meen de qe beslissing over den staatsvorm veilig aan het volk te kunnen overlaten, te meer daar Koning George dat wenschte. De reactie op de °nzalige troebelen, welke ten eerste de arm zaligheid van de Grieksche weerbaarheid de- monstreerde en ten tweede het economisch zwaar beproefde land geweldige schade berok kende, begon echter weldra te verflauwen, ter- Wijr de Venizelisten zich weer gingen roeren. Tsaldaris achtte zich echter aan zijn woord, Waarmee hij vroeger Venizelos den wind uit de Zeilen trachtte te nemen, gebonden, doch Kon dylis wilde bewijzen, hoe zeer het hem ernst Was met zijn „bekeering" tot de monarchie. Kij had den opstand der Venizelisten neerge- slagen en was niet van zins het ijzer, dat hij Smeden wilde, te laten afkoelen. Bovendien Wist hij zeer goed, dat zij, die het krachtdadigst Beijverd zouden hebben voor den terugkeer des Konings, ook het recht op de grootste konink lijke belooning zouden kunnen doen gelden. Kondylis verzette dus den zich tegen het drijven der voortvarende monarchisten zich verzettenden Tsaldaris, mitsgaders wet. Hij vormde een uitgesproken royalis tische regeering, die de constitutioneele mo narchie herstelde, trad tegen elke republikein sche propaganda streng op en liet den monar- °histen vrij spel. Onder deze omstandigheden Werd het volksreferendum gehouden en het is dus niet te verwonderen, dat het resultaat daarvan een meerderheid van meèr dan negen tig procent voor de restauratie opleverde. Men dient echter in het oog te houden, dat deze meer dan negentig procent berekend zijn niet van het aantal stemgerechtigden, maar van het aantal Grieken, dat het de moeite waard vond om aan dit bij voorbaat tot een schijnbeweging gemaakte plebisciet actief deel te nemen. Voor al van de oppositioneele republikeinen zijn ve len niet ter stembus getogen. In ieder geval is Koning George bereid gebleken de aldus zeer zorgvuldig afgestemde stem des volks te be schouwen als een roep, waaraan hij zonder aarzelen gevolg dient te geven. Weldra zal hij zijn blijde incomste houden in het land, dat hij jaren geleden vrijwillig verliet. De monarchistische generaalskliek zegt te meenen, dat het constitutioneele koningschap Griekenland eindelijk de politieke en boven- partijdige stabiliteit zal geven, welke het zoo zeer behoeft, maar de toekomst zal moeten leeren, of zij hun eigen persoonlijke macht niet hebben -willen consolideeren door het terug roepen van een koning, dien zij daardoor tot dankbaarheid hebben verplicht. Veel zal af hangen van den tact en de bekwaamheid van den koning, die tot nu toe nog geen kans heeft gekregen daarvan bewijzen af te leggen, maar straks daartoe misschien méér gelegenheid zal krijgen dan hem lief is. KEULEN (K.W.P.). Het Diocesane Gerechts hof van Keulen, dat, zooals bekend, het Zalig verklaringsproces van den grooten Gezellenvader Adolf Kolping heeft ingeleid, vraagt in een rondschrijven de geschriften van Kolping, zoo ver ze nog voorhanden zijn, ter beschikking van het Kerkelijk Gerechtshof te willen stellen. Personen, die Kolping persoonlijk gekend hebben worden uitgenoodigd zich bij het Generaal Vi cariaat te Keulen te willen aanmelden. De Staatscourant zal dezer dagen een K.B. bevatten, waarbij voor het tijdvak van 7 maan den, aanvangende 1 November 1935 en eindi gende 31 Mei 1936, de invoer van a. pekel- en steurharing en versche haring, met uitzonde ring van sloeharing; b. versche en gezouten sloeharing, alsmede de aanvoer van versche haring met visschersschepen van vreemde na tionaliteit is verboden, voorzoover deze meer bedraagt dan 40 ten honderd van het netto gewicht, hetwelk gemiddeld in de overeenko mende maanden van de jaren 1932, 1933 en 1934 is in- en aangevoerd. De invoer is slechts toegestaan, indien daar bij wordt overgelegd een door of vanwege den minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart afgegeven invoervergunning. Voorts is bepaald, dat de aanvoer van versche haring door vreemde visschersschepen alleen te IJmuiden zal kunnen geschieden. In de Maandagmiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Leiden heeft wet houder Splinter op een vraag van den heer Bergers medegedeeld, dat het heiwerk voor den bouw van het nieuwe stadhuis tijdelijk is stop gezet. De oorzaak daarvan is een geschil tus- schen het gemeentebestuur en de aannemers, de firma Hillen en Roosen te Amsterdam, over de verantwoordelijkheid van de gevolgen van het hei- en graafwerk voor de fundeering van het nieuwe stadhuis, meer speciaal voor een kluis, die is geprojecteerd naast perceelen aan de Maarsmansteeg en de Vischmarkt. Twee dier perceelen, n.l. de slagerij van de firma Zandvoort aan de Maarsmansteeg no. 12 en de manufacturenhandel van de firma Feld aan de Vischmarkt no. 6, vertoonen tenge volge van het heiwerk en het graven van een 8 meter diepen bouwput, zoodanige scheuren en verzakkingen, dat gevaar voor instorting met eventueele persoonlijke ongelukken niet denk beeldig is geworden. Daar de gemeente tegen over de eigenaars der zeer ernstig beschadigde perceelen iedere verantwoordelijkheid afwijst, heeft de firma Hillen en Roosen gemeend het heiwerk te moeten staken, totdat het geschil zal zijn opgelost. Vijftien arbeiders zijn door deze kwestie ontslagen. Ofschoon het feit, dat de geringe ruimte, welke aan de gezamenlijke deelneming van de Neder- landsche industrie op de wereldtentoonstelling te Brussel ter beschikking stond, het onmogelijk maakte, dat de fabrikanten groot materieel ten toonstelden, heeft onze industrie over het alge meen geen slecht figuur geslagen. Vooral op het gebied van vliegtuigbouw viel haar een groote eer te beurt. Aan de Fokkerfabriek werd n.l. de hoogste onderscheiding, de Grand Prix, toege kend. Bij de beoordeeling van de inzendingen der diverse landen ging de jury, die uit bij uitstek deskundigen bestond, niet uit van de ruimte en het aantal tentoongestelde vliegtuigen en mo dellen, doch nam uitsluitend de mérites van de diverse typen in aanmerking. Dat de Nederland- sche vliegtuigenfabriek bij deze beoordeeling de hoogste onderscheiding verwierf, mag als een be wijs worden aangenomen van de goede reputatie, welke onze grootste vliegtuigen fabriek in het buitenland heeft. Op het jaarlijksch diner te Londen van de Anglo-Batavian Society, gepresideerd door den Earl van Albemarle, heeft de Nederlandsche ge zant, jhr. De Marees van Swinderen, een toe spraak gehouden tot den hoogen commissaris van Australië, Bruce. Jhr. Marees heeft daarbij gewezen op de aloude banden, welke er tusschen Nederland en Australië bestaan. Sprekende over de handelsbetrekkingen tusschen Australië en Nederlandsch-Indië herinnerde hij den heer Bruce aan den vurigen wensch, aan welks vervulling hij geehszins twijfelde, n.l. dat eerlang Nederlandsche vliegtuigen verder zouden reiken dan tot Java en in Australië zouden worden begroet als boden van goede en gezonde economische verstandhouding tusschen beide landen. Bruce antwoordde hierop, dat er in geval van uitbreiding der luchtver binding voorbij Java sprake zou zijn van een Britsche luchtlijn. Ten aanzien van de handelsbetrekkingen zeide Bruce verder, dat de eerste stap ter oplossing der economische wereldvraagstukken te Genève was gedaan, gebaseerd op het denkbeeld van bilaterale overeenkomsten, die zich allengs zou den moeten verwijden tot groepen van landen, zich grondende öf op hun vóór-oorlogsche han. delsrelaties, öf op hun geografische omstandig heden. Dit achtte Bruce van groot belang t.a.v. Australië en de Nederlandsche koloniën, welke geografisch met elkaar verbonden zijn en in een positie verkeeren om een wederzijdsch aanvul lend handelsverkeer te ontwikkelen. Hij geloofde, dat de economische betrekkingen van Australië en Ned.-Oost Indië zich zouden uitbreiden zeer tot beider welvaren. De Economische Raad heeft, volgens „De Maasbode" eenstemmig aan de regeering ge adviseerd om, in verband met de steeds scher per gevoelde Antwerpsche concurrentie, op de eerste plaats de vaste lasten voor de scheep vaart te verlagen met een percentage gelijk aan de devaluatie van de-n Belgischen franc, dus met een kleine 30 pet. en op de tweede plaats over te gaan tot het verleenen van premies op de Rijnvaart, die België reeds lang kent. Het advies is dezer dagen aan de Regeering verzonden. Naar we vernemen worden momenteel door Prof. Sprenger van het Tuinbouwkundig Labo ratorium te Wageningen proeven genomen met het kweeken van een nieuw product, dat spe ciaal voor het Westland een cultuur-mogelijkheid zou kunnen geven. Dit product is afkomstig uit Indië, en zal daarom in een vrij hooge temperatuur van omstreeks 60 graden Fahrenheit gekweekt moeten worden, zoodat alleen de broeikassen hiervoor aangewezen zijn. Prof. Sprenger kon ons nog geenerlei mede- deeling doen omtrent de mogelijkheden van deze cultuur, omdat het nog geruimen tijd zal duren, alvorens vaststaat of het product hier kan worden geteeld. De vrucht zou eenigszins op een tomaat gelijken en zeer rijk zijn aan vitaminen. Maandag stond voor de Arrondissements rechtbank te Maastricht terecht J. A. L., kleer maker, wonende te Elsloo, thans gedetineerd, terzake van doodslag. Op 26 Augustus j.l. had hij bij een vechtpartij een zekeren Brooren met een broodmes in den rug gestoken, waardoor de long geraakt was. Ten gevolge van deze verwonding was B. op 31 Augustus overleden. Tegenover veldwachter, burgemeester en offi cier van Justitie had B. een volledige beken tenis afgelegd, doch ter terechtzitting kon hij zich niets meer herinneren. Ter zake van doodslag subs, mishandeling dgn dood ten gevolge hebbende, eischte het O. M. tegen B. V/2 jaar gevangenisstraf. Het stoffelijk overschot van dr B. C. J. Lo- der, in leven oud-president van het Permanente Hof van Internationale Justitie, zal worden ge cremeerd. De crematie is bepaald op Vrijdag a.s. te Westerveld, na aankomst van den trein van 11.41 uur. Op 52-jarigen leeftijd is te Groningen over leden de ingenieur der Stadsbezittingen C. L. de Vos tot Neöerveen Cappel. De thans ontslapene is 16 jaar in functie geweest. Voordien heeft hij gewerkt in Amster dam en Zierikzee. Het belangrijkste door hem in Groningen verrichte werk was de restaura tie van het klooster Ter Apel. Maandagmiddag heeft de Rijkspolitie, onder leiding van den Hoornschen brigade-comman dant majoor Korver, uit de Ringvaart tusschen de gemeenten Schermerhom en Groot-Scher mer een kistje opgehaald, bevattende ongeveer 20.000 aan waardepapieren. Dit kistje is afkomstig van de brutale in braak, welke omstreeks Pinksteren op klaarlich ten dag te Ursem, ten huize van Petiet, werd gepleegd. De beide daders, K. en T., werden al spoedig gepakt en door de Alkmaarsche rechtbank tot anderhalf jaar gevangenisstraf veroordeeld. T., tegen wien de Officier eerst vrijspraak had gerequireerd, heeft tegen het vonnis hooger be roep aangeteekend. Zijn zaak zal 12 November as. voor het Hof te Amsterdam dienen. Inmiddels had de politie een tip gekregen, dat het geldkistje in de Ringvaart, onder Scher- merhorn, moest zijn gedeponeerd. Hier hadden n.l., op den dag van de inbraak, twee mannen bij een arbeider aangeklopt en aan de vrouw des huizes een nijptang ter leen gevraagd, zgn. om een fiets te repareeren. Later werd de nijp tang geheel verbogen bij een muur teruggevon den. Ter hoogte van dit huisje nu is Maandag de geldkist opgehaald. De zijkant is met een tang opengescheurd. Geld en sieraden waren er uitgehaald, doch de waardepapieren zijn er in gelaten. De vrouw van den arbeider heeft van eenige foto's, die haar werden getoond, T. aangewezen als den man, die haar een nijptang ter leen heeft gevraagd. De politie van het bureau Singel te Am sterdam heeft Maandagavond laat in zijn woning gearresteerd een 25-jarigen jonge man, werkzaam als bediende bij een effec tenhandelaar in het Centrum van ge noemde gemeente. De man heeft kans ge zien in het verloop van enkele jaren een groot aantal effecten te verduisteren en te beleenen, zoodat hij zich een bedrag van 48.000 heeft kunnen toeëigenen. Maandagmiddag kreeg de directie van het effectenkantoor argwaan, toen de bediende, die reeds vroeg was uitgegaan, niet terugkeerde, waarop men aangifte deed bij de politie. De man is ingesloten. Men is thans bezig deze belangrijke zaak uit te zoeken. De verhooren zijn nog in vollen gang Ook is gebleken, dat de man heeft gespeculeerd, waarbij hij verliezen heeft geleden. Met het geld van de gestolen effecten stopte hij het eene gat na het andere. Hij maakte wel goede sier, maar deed dit op niet te zeer opvallende manier. Maandag is te Haarlem plotseling overleden de heer Jacobus Lissone, oud-directeur en commissaris van het bekende reisbureau de firma Lissone. De thans overledene was de zoon van den oprichter der firma, den heer J. P. Lissone. Al vroeg in het bedrijf werkzaam, werd J. Lissone de gevierde leider van ver scheidene reizen in de jaren voor den oorlog van 1914, Tegen het einde van de oorlogsjaren werd hij opvolger van zijn vader als directeur der firma, een plaats die hij tot 1921, in we'k jaar de reorganisatie van het reisbureau ge schiedde, innam. Daarna was hij commissaris van de firma, totdat hij zich, na een nieuwe reorganisatie, geheel uit de zaken terugtrok. De gezongen H. Requiemmis wordt opgedra gen in de parochiekerk van O. L. Vr. Onb. Ont vangen te Haarlem, Donderdag 7 Nov. om 9 uur; waarna de begrafenis geschiedt op Zorg- vlied te Amsterdam omstreeks 11.30 uur. In binnen- en buitenland zullen zijn vele vrienden en vereerders met 'eedwezen het plotseling over'ijden vernemen van den heer Jac. Lissone, vele jaren directeur en later com missaris van het bekende reisbureau Lissone, dat wijlen zijn vader had gesticht. Niet enkel als een uitstekend reisleider ge noot hij een algemeene bekendheid, ook als schrijver over cultureele en litteraire onder werpen had hij een goeden naam. Fabelachtig was zijn belezenheid in de historie en letter kunde van vreemde landen en het reisjournaal der firma, dat hij vele jaren redigeerde was een kleine encyclopaedic van volkenkunde, be schreven door een man van verfijnden smaak. In Overveen, waar hij woonde, was de heer J. Lissone de leider van een cuitureelen kring, waarvan bekende schrijvers, kunstenaars en intellectueelen lid waren. Ook het hoogere ka tholieke beschavingsleven is veel verplicht aan deze hoogstaande figuur, die in grooten een voud maar zeer diep zijn katholiek geloof be leed en beleefde. Ken hem verwante geest, de heer Ed. Brom, die in 1898 onder zijn leiding een reis naar Italië maakte, schreef in het jubileum-nummer van Lissone's Gazette over hem: Met vaste hand voerde hij de leiding; hij was een uitnemend gids, organisator en practi cus, doch tevens een goed en hartelijk vriend voor allen, gezellig en geestig.bovenal be schikte hij over uitgebreide belezenheid en kunstkennis, zoodat zijn kameraadschap niet alleen prettig, maar bovendien waardevol was. En Frans Erens in hetzelfde nummer: De ondervinding van al degenen, die met de firma Lissone in aanraking zijn geweest, is, dat de stempel van individualiteit voor het grootste gedeelte te danken is aan den zoon van den stichter, die het streven van zijn va der heeft verhoogd door wetenschap en kunst te brengen in het handwerk, en zoo van een reis niet alleen een sightseeing heeft gemaakt, maar een werk van blijvende instructie. ....Hij was er niet over tevreden zijn men- schen te bezorgen een goed bed en een smake lijk middagmaal, maar hij bekommerde zich ook om hun intellectueele aspiraties. Sommige ontwikkelden herinneren zich nog na jaren zijn aangename onderrichtingen op de plaatsen zelf, want voordat hij een reis met een gezelschap ondernam, bestudeerde hij zorg vuldig in de beste handboeken land en men- schen, die hij wilde bezoeken. Te Kiel heeft 'n zeeman uit sigarenkistjes hout honderden modellen vervaardigd van schepen der Duitsche vloot, welke thans te Berlijn zijn tentoongesteld De Maandag door de gemeentepolitie te Oss gearresteerde P. v. B., een zwager van den be- ruchten P. de B. en van W. de B„ die was ge arresteerd als verdacht van het geven van in lichtingen, welke hadden geleid tot den roof overval met moord te Oyen, heeft thans het hem ten laste gelegde bekend. Verder heeft in de strafgevangenis te Den Bosch de beruchte M. de R. nog enkele mis drijven bekend, waaronder zijn medeplichtigheid aan de inbraak bij den heer Koeken te Huisse- ling, een poging tot inbraak bij de Wed. Van Erp te Oss, alsmede een inbraak in een café nabij Grave. Voorts bekende M. van O., bijgenaamd „De Kopere", medeplichtig te zijn geweest aan den roofoverval op Christiaansen te Heesch, betrok ken te zijn bij een roofoverval aan den Rijks weg te Geffen, waarbij circa 2000.werd ont vreemd, alsmede bij de brandstichting, uitge lokt door J. v. d. Veer in de Osscherheide. Ook bij den roofoverval te Maren en diverse inbraken in verschillende gemeenten van Oos telijk Noordbrabant, was Van O. betrokken. De Bossche rechtbank heeft in een aantal Ossche zaken vonnis gewezen. De 29-jarige arbeider Van den E., tegen wien een gevangenisstraf van twee jaar geëischtwas, met aftrek van preventief, inzake medeplichtig heid aan den roofoverval op H. Geven te Deur- r.e, gepleegd in den nacht van 3 op 4 Juni 1933, werd vrijgesproken. De 33-jarige arbeider J. J. B., tegen wien drie jaar geëischt was wegens inbraak bij den slager P Jansen te Oss in den nacht van 20 op 21 Januari 1934, werd veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. In dezelfde zaak werd de 35-jarige arbeider M. J. den B.. tegen wien zes jaar geëischt was. veroordeeld tot een jaar en zes maanden ge vangenisstraf. Voor den roofoverval, gepleegd op 2 Novem ber 1930 in de woning van J. Kuipers te Oss (Zevenbergen) werd de 29-jarige W. A. B. te gen wien acht jaar geëischt was, veroordeeld tol een gevangenisstraf van vijf jaar. Voor ditzelfde feit w-erd de 31-jarige landbou wer F. de R., tegen wien zes jaar geëischt was, veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf en de 26-jarige arbeider J. M. de B., tegen wien de eisch acht jaar luidde, werd tot vijf jaar gevan genisstraf veroordeeld. Bij alle opgelegde straffen werd het voor arrest in mindering gebracht. Zooals bekend hebben de Britsche posterijen onlangs het tarief voor het postvervoer per Ne derlandsche luchtlijn naar en van Singapore en de overige plaatsen op Malakka weer verhoogd en kort daarop het vervoer uit de Maleische staten naar Europa per K.L.M geheel ver boden. Heden is bij de K.L.M. bericht ontvangen, dat dit laatste verbod opgeheven is, dank zij de krachtdadige protesten der zakenwereld in de Straits Settlements, welke, ondanks de hoo gere tarieven, die gehandhaafd blijven, de voor keur geeft aan het snellere postvervoer per K.L.M. Maandagavond 4 November hield de ver- eeniging van Provinciaal Personeel in Noord- Holland in de bovenzaal van het Gemeente lijk Concertgebouw te Haarlem een druk be zochte algemeene vergadering, welke voor een belangrijk deel was gewijd aan een bespreking van het voornemen van Gedeputeerde Staten, om met ingang van 1 Januari 1936 een nieuwe korting op de salarissen van het Provinciaal personeel voor te stellen van 5 Op deze vergadering werd een motie met algemeene stemmen aangenomen, waarin de vereeniging met betrekking tot dit voornemen als haar oordeel uitsprak, dat op de salarissen van het personeel in dienst van de provincie Noord-Holland niet nogmaals een korting kan worden toegepast, zonder dat daarmede zal worden gehandeld in strijd met wel zeer bescheiden eischen van billijkheid en recht vaardigheid en dat het opleggen van voren bedoelde nieuwe korting van 5 daarom onder het personeel den zeer verklaarbaren geest van onrust en ontevredenheid zal vergrooten, hetgeen uitermate bedenkelijk moet worden geacht, Zij droeg het hoofdbestuur op, ten spoedigste al de maatregelen te treffen en die stappen te ondernemen, welke er toe zullen kunnen leiden, dat tostandkoming van eenige verdere verlaging van de salarissen dan de bestaande wordt voorkomen. Maandagavond is een auto met twee perso nen in het Aduarder Diep bij Groningen ge reden. Het ongeval geschiedde doordat de draai brug over het Diep op dat moment voor de scheepvaart geopend was en de bestuurder, de heer K. Beerta, den wagen, die onvoldoende remcapaciteiten had, niet tijdig meer tot stil stand kon brengen. De auto met de beide inzittenden geraakte te water. De bestuurder verdronk; de medepassagier kon nog bijtijds op den wal worden getrokken. Het lijk van den heer B. is opgehaald en naar Groningen overgebracht. Zooals gemeld, heeft de minister van land bouw en visscherij in samenwerking met zijn ambtgenoot van handel, nijverheid en scheep vaart besloten om het college van regeerings- commissarissen uit te breiden met een lid, dat belast zal worden met de behartiging van de industrieele belangen bij de landbouwcrisis- maatregelen. De hoofdbesturen der drie Nederlandsche Middenstandsbonden hebben hierin aanleiding gevonden, onder de aandacht van deze minis ters te brengen, dat niet alleen industrieele belangen, doch wellicht in nog sterker mate handelsbelangen bij de uitvoering van de land bouwcrisismaatregelen betrokken zijn. Zij verzoeken daarom den ministers om aan den door hen aangewezen functionaris mede de behartiging van de handelsbelangen bij de landbouwcrisismaatregelen op te dragen. De drie Nederlandsche Middenstandsbonden verklaren in een adres, dat zij het op prijs zouden stellen, indien de minister van land bouw zou willen besluiten om alsnog eenige vertegenwoordigers van het georganiseerde niet-agrarische deel van het bedrijfsleven in de commissie te benoemen die een onderzoek zal instellen naar de reorganisatie van crisisinste! lingen. KOEPANG, 5 Nov. (Aneta) Door de zware regens en overstroomingen zijn op Flores ver schillende bruggetjes weggeslagen. Twee groote ijzeren bruggen zijn beschadigd. De weg tus schen Endeh en Larantoeka is onbegaanbaar. Het zal maanden duren voor alles volledig hersteld zal zijn. MEDAN, 5 Nov. (Aneta). Aan boord van de „Johan de Witt" arriveerde vanmorgen de oud-Minister van Economische Zaken, de heer Verschuur, verwelkomd door den assistent-resi dent Allaart namens den Gouverneur van Su matra's Oostkust en den administrateur van de B. P. M. te Pangkalan Brandan, den heer P. M. de Boer. Z. Exc. reist heden door naar Pangkalan Brandan ter oriëntatie van het door de B. P. M. aldaar geëxploiteerde terrein van de N. I. A. M. Hij zal aldaar logeeren ten huize van den administrateur van de B. P. M., den heer De Boer. Vervolgens reist de heer Verschuur door naar Djambi, alwaar de nieuwe pijpleiding van de N. I. A. M. officieel door hem zal worden open gesteld. Naar wij vernemen zullen de handelsbespre kingen tusschen de Nederlandsche en Poolsche regeeringen deze week een aanvang nemen. Morgen wordt de Poolsche delegatie in Den Haag verwacht. De prijs voor het taxe-gedeelte van con- sumptiemerk gekocht op regeeringscontract is voor de volgende week bepaald op 7 ct. per li ter eventueel verhoogd met premie, of ver minderd met de afdracht voor de kwaliteit. De afdracht voor andere in consumptie gebrachte melk is vastgesteld op 2'/2 ct. per liter. De 59-jarige C. v. L., wonende in de Carte- siusstraat te Den Haag. die Zaterdagmiddag op de van Alkemadelaan door een personenauto is aangereden, is hedennacht in het Diaconessen- huis Bronovo aan de gevolgen van de bekomen verwondingen bezweken. In Januari 1936 en voor zooveel noodig ook in de daarop volgende maanden zullen examens worden gehouden ter verkrijging van certifica ten als scheepsradiotelegrafist en scheepsradio- telefonist. Een overzicht van de bepalingen, die in acht moeten worden genomen om tot genoemde exa mens te worden toegelaten, alsmede het regle ment en de regeling van deze examens, zijn op aanvrage van candidaten verkrijgbaar bij het hoofdbestuur van de P. T. T., 5e Afd. A. De verzoeken om toelating moeten vóór 14 December a.s. tot den directeur-generaal der P. T. T. worden :Vricht. De Marinestaf heeft Dinsdagochtend bericht ontvangen, dat Hr. Ms. „Gelderland" Dunge- ness is gepasseerd. worden U geboden door advertentie-reclame in de rubriek „Omroepers". Laat die V niet ont glippen. De prijs kan geen bezwaar zijn, want voor slechts 50 cent per regei komt Uw zaken- Omroeper onder de aandacht van 80.000 ge zinnen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5