De Italiaansche opmarsch gestaakt «*31 Oostenrijks grootste vrouw De monarchie in Griekenland Benesj over den toestand Het nieuws van heden DE FRONTLINIE MOET HERSTELD WORDEN DRUMMOND WEDEROM BIJ DEN DUCE FANNY STARHEMBERG 60 JAAR ITALIË'S AFWEER TEGEN DE SANCTIES Uit de stad van het Vaticaan DE BAROMETER I HEERKENS THIJSSEN C° I VERZEKERINGEN VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 WOENSDAG 6 NOVEMBER 1935 Ochtendblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19630 Italianen hopen echter binnen een paar dagen de stad Makalle te bezetten Gros van het leger nog bij Hauzien Kingsford Smith heden naar Australië? Onverwacht op Lympne aangekomen Waar is de Koninklijke familie? Zal de koning eerst 24 November naar zijn land terugkeer en? Minister Theotokis ontvangt de pers Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim Een zeer belangrijk onderhoud? DE MOEITE WAARD Tsjecho-Slowakije bereid de moei lijkheden met Polen uit den ■weg te ruimen Geen geschillen met Duitschland Zij behoort tot die zeldzame vrou wen. die haar machtspositie steeds tot heil van ande ren gebruiken Voorvechtster van het nieuwe Oostenrijk „Met de meeste achting" Van Dinsdag af is de kantoortijd een uur vervroegdalle winkels moeten om 7 uur sluiten Ook de dokters nemen maatregelen De transitokwestie bij de uitvoering der sancties SPECIAAL VOOR U DAMES WAT DE TONG STREEI Rouwdienst voor de zielerust van de in het afgeloopen jaar overleden kardinalen Nieuwe bisschop van Eichstatt HET WRAK DER „LU SIT AN IA" GEVONDEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. ASMARA, 5 Nov. (Reuter). Of ficieel wordt medegedeeld, dat de opmarsch der Italianen hedenmid dag is gestaakt, teneinde de ver bindingen achter het front tot stand te brengen. Daar de troepen sterke posities innemen langs de linie, die alle toegangen tot de valleien van Agoela en Soello beheerscht, ge looft men, dat de militaire operaties vandaag en morgen beperkt zullen blijven tot het herstellen van de frontlinie, en het tot stand brengen van permanente verbindingen tus- schen alle troepencolonnes, die aan den opmarsch deelnemen. Bij de hervatting van den marsch verwacht toen, dat gelijktijdig zal worden opgerukt van het Oosten, bij Abbi Addi, van Agoela en van Bolo, zoodat de stad Makalle in minder dan Wee dagen bereikt en bezet kan worden indien de ingewikkelde rivierenloop of nieuwe regenval den opmarsch niet belet. Alle bladen maken fielding van de vrijwillige onderwerpingen, die z0uden geschieden onder leiding van den heer- Scher van Gondar, Ras Dagsa Dargile. Bij geruchte verluidt, dat Italiaansche voor posten reeda tot de buurt „van.Makalle zijn. op- Sedrongen; het gros van het leger staat échter hog steeds bij Hauzien. ROME, 5 Nov. (Reuter) Het 37ste Iegér- hericht luidt als volgt: Generaal De Bono telegrafeert: De op- toarsch, welke 3 November in den ochtend is begonnen, werd gisteren voortgezet over het Seheele front. Het inlandsche legercorps, dat in twee afdee- hngen optrekt, heeft Hauzien bezet. Ter zelf- der tijd trok onze kolonne op uit de Dagoeb- Vallei in de vlakte van Danakil en bezette de hellingen ten oosten van Agamé. De opmarsch Verliep zeer snel. Vele groepen Abessiniërs duchtten voor ons inlandsch legercorps uit. Overal werden onze troepen door de bevolking 8oed ontvangen, die in de dorpen de Italiaan- ®che vlag heschen. De luchtmacht voerde ver kenningen uit bij het Asjangi-meer en ten zui den van Takazze. Aan het Somali-front zetten onze troepen de hctie in Ogaden voort. ADDIS ABEBA, 5 Nov. (Reuter) De regee- *ing van Ethiopië verklaart geen enkel bericht °ver den Italiaanschen opmarsch te bezitten. Be zware bombardementen aan het front van Ogaden doen voorzien, dat belangrijke operaties °P til zijn. De Abessiniërs zeggen, dat de meeste italiaansche bommen niet ontploffen wegens de Wndige gesteldheid van den bodem. BONDEN, 5 Nov. (Reuter). Kingsford Smith vergezeld van zijn medepiloot Pethy Bridge, hfverwachts vanmiddag om 5.15 in zijn vlieg- tüig „Lady Southern Cross" van Croydon op ^et vliegveld Lympne aangekomen. Hij is voor- bemens om bij gunstig weer morgenochtend ^r°eg een tocht naar Australië te beginnen. Sijn vertrek van Croydon was een verrassing, baar Kingsford Smith oorspronkelijk van plan de volle maan van a.s. Zaterdag af te ^achten. Naar hij zeide, is de weersgesteldheid het vasteland gunstig. Er wordt een streng stilzwijgen in acht ge nomen, wanneer het de leden der koninklijke familie betreft. De karavaan, waarmede de kroonprins giste ren uit Dessie te Addis Abeba zou aankomen, is in de hoofdstad van Abessinië aangekomen, doch de kroonprins zelf is nog steeds niet te Addis Abeba, hoewel men algemeen gelooft, dat hij de reis per vliegtuig heeft gemaakt. De keizerin zal de reis naar het Noorden niet in gezelschap van den Negus maken. De kroonprins zal, naar men zegt over twee of drie dagen te Addis Abeba aankomen, waai hij tijdens de aanwezigheid van zijn vader in het Noorden des lands, zal verblijven. ATHENE, 5 Nov. (Reuter). Naar in politieke kringen verluidt, zal koning George op 24 No vember naar Griekenland terugkeeren. Men gelooft hier algemeen, dat de koning zal streven naar de tot stand koming van een regeering, die naast monarchistische leiders, zooals Kondylis, Theotokis, Tsaldaris en Me- taxas, ook zal bestaan uit niet-politieke per sonen. Kondylis zal den koning na diens aankomst het ontslag van het kabinet aanbieden, waar na hij waarschijnlijk met de vorming van een nieuwe regeering zal worden belast. Theotokis, plaatsvervangend minister-presi dent en minister van Buitenlandsche Zaken, heeft heden de vertegenwoordigers der buiten landsche pers ontvangen. Hij SprSk over 'het resultaat der volksstem ming en verklaarde, dat geheel Griekenland met enorme geestdrift den terugkeer van Ko ning George afwacht. In antwoord op een vraag betreffende de toekomstige Grieksche binnenlandsche politiek zeide de minister, dat George constitutioneel monarch is. Na zijn terugkeer en na bestudee ring van de situatie zal de koning de besluiten nemen, die worden geëischt door het belang van het land. In de buitenlandsche politiek van Grieken land zal geen verandering komen. Zij blijft, aldus Theotokis, zooals reeds herhaaldelijk is uiteengezet. Op een vraag naar de betrekkingen tusschen Engeland en Griekenland antwoordde de mi nister, dat deze onveranderd vriendschappelijk blijven. 1 VERWACHTING:' Zwakke tot matigen, 1 Zuidoostelijke tot Zuidelijken wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. H Verdere vooruitz.: Tijdelijk opklarend, illlllllll!Illlllllllllllllllllllllllllllllllllilllllill -■llllllllll IIIMIIIIMIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIMIIIIIMIIIIIIHIIIIIIIIII<£ 1 MAKELAARS IN ASSURANTIËN TE AMSTERDAM SLUITEN OP ELK GEBIED DAMRAK 60 TEL. 45014 en 45016 iiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ROME, 5 Nov. (D. N. B.) Dinsdagmiddag heeft een onderhoud plaats gehad tusschen Mussolini en den Britschen ambassadeur, Sir Eric Drummond. In een officieele mededeeling wordt gezegd: „De Italiaansche regeeringschef heeft gedu rende een uur een onderhoud gehad met den Britschen ambassadeur. Onderwerp van be spreking was, evenals bij het laatste onder houd op 29 October, de EngelschItaliaan sche verhouding in de Middellandsche Zee." Naar uit Rome wordt gemeld, gelooft men, dat het onderhoud tusschen Mussolini en den Britschen ambassadeur zeer belangrijk is ge weest. De hertog van York heeft medegedeeld, dat ter gelegenheid van het jubileum van koning George, in het geheel ongeveer een millioen pond sterling bijeen is gebracht. Benesj De Italiaansche opmarsch naar Makalle zal een paar dagen gestaakt noordenIn dien tijd zullen duizenden Italiaansche arbeiders in de gloeiende hitte de wegen achter het front moeten moderniseer en, om goede verbindingen tusschen de troe pencolonnes tot stand te brengen PRAAG, 5 Nov. De minister van Buiten landsche Zaken, dr. Benesj, heeft vandaag in de beide Kamers een uitvoerige uiteen zetting gegeven over den strijd voor de veiligheid in Europa en over het Ita- UaanschAbessinisch conflict. De minister wees op den ernst van den internationalen toestand en gaf een over zicht van de gebeurtenissen in 1935 tot het Italiaansch—Abessinisch conflict, waar in hij in het bijzonder de invoering van den algemeenen dienstplicht in Duitsch land en de onderhandelingen over het Oostelijk pact in herinnering bracht. De regeering van Tsjecho-Slowakije, aldus vervolgde Benesj, blijft ook verder ondanks de onderbreking der onderhandelingen voorband- ster van het Donaupact en is, evenals de an dere staten van de Kleine Entente van mee ning, dat geen enkele hindernis bestaat om de onderhandelingen niet met succes te kun nen afsluiten. Ten aanzien van het AbessinischItaliaan sche conflict verklaarde Benesj, dat de Ita liaansche regeering naar het schijnt, het vast beraden optreden der Engelschen voor de Vol kenbondsverplichtingen niet had verwacht en ook niet had geloofd aan de mogelijkheid van een uitgebreide actie van den Volkenbond. Tsjecho-Slowakije is direct noch indirect bij Schoon is het om invloed te hebben, maar o zoo angstig tevenshet is zoo moeilijk na te gaan, waar het goede ophoudt en het kwade begint, zoo schreef eens Raden Adjeng Kartini, de voorvechtster voor de verheffing van de Javaansche vrouw. Tegenover me zit Fiirstin Fanny Starhem berg, de moeder van Oostenrijks vicekanselier. Iedere trek in haar nobel gelaat, de vergees telijkte rust, die van het blanke voorhoofd straalt, de teere en toch energieke handen, verraden de vrouw, die deze woorden van Kar tini in alle opzichten tot de hare kan maken. Geboren om invloed te hebben, niet zoo zeer door haar naam, als wel door haar onloochen bare persoonlijkheid, behoort ze tot die zeldza me vrouwen, die haar machtspositie steeds ten goede en steeds voor het heil van anderen ge bruiken, zij, die weten, welke gevolgen een per soonlijke beslissing op de geschiedenis van haar tijd kan hebben. Stormen bedreigden de zuivere intenties van dit vrouwenleven, maar geen macht was in staat de kracht van haar overtuiging te breken. Haar geloof was grooter dan dat van vele harer aristocratische lotgenooten, haar geloof in God en ook het geloof in de roeping van haar land en de beteekenis van dit land voor de redding van het Christelijk Europa. Het ge loof van Fanny Starhemberg heeft gezegevierd, het zal zich voortplanten in de harten van al degenen, die haar nader mochten leeren ken nen. God alleen weet, welke offers deze vrouw- gebracht heeft en waarom ze met recht Oos tenrijks grootste vrouw genoemd mag worden. Er zijn dingen, die men schouwen, maar niet definieeren kan! Deze 60-jarige, die nog actief is als een jon ge strijdster, zag drie perioden van Oostenrijks geschiedenis aan zich voorbijgaan. Toen Fiirstin Fanny als Grafin Larisch geboren werd, had keizer Franz Jozef juist zijn 25-jarig regeerings- jubileum gevierd. Als heel jong meisje kwam zij al met de belangrijkste politici der Oosten- rijksch-Hongaarsche monarchie in contact, en verzamelde zoo een schat van ervaring voor. haar later leven, 't Was deze begaafde vrouw niet genoeg een goede moeder voor vier kin deren te zijn, waarvan vooral de oudste zulk een belangrijke rol in de geschiedenis van Oos tenrijk zou spelen. Zij zag de emancipatie der vrouwen tot ontwikkeling komen, zij zag ook, hoe die emancipatie zich steeds verder van de natuurwetten verwijderde. Toen vond haar ka tholiek hart het noodig mede te werken aan de reactiveering van het Christelijk Europa door de georganiseerde activiteit der katholieke vrouw. Fanny Starhemberg was geen feministe, maar ze heeft op het juiste moment ingezien, dat de daartoe begaafde katholieke vrouwen uit het huiselijk milieu in het gevechtsterrein der open baarheid moesten treden. Zij heeft dezen strijd nooit met het air van een amazone gevoerd. Wanneer ik haar vraag of het haar meening is, dat de vrouw aan het politieke leven deel moet nemen, antwoordt zij daarop, dat het ze ker in dezen tijd noodig is, dat eenige vooraan staande vrouwen zich aan het openbare leven wijden, dat deze „wijding" echter voor de vrouw altijd een offer beteekent. Fürstin Fanny zelf heeft dit offer tot op den dag van heden dage lijks opnieuw met de consequentie der liefde, voor God en haar vaderland gebracht. In de moeilijke tijden na de revolutie van 1918, toen het bijna aan geen enkele aristocrate mogelijk was een belangrijke positie te be- kleeden en zij spottend door de rooden „Frau Starhemberg" genoemd werd, wist zij door haar buitengewonen tact haar invloed in Oberoester- reich, waar zij op slot Eferding woonde, te be houden. Reeds had ze zich tijdens den oorlog door ziekenverpleging en anderen charitatieven arbeid onder de bevolking veel vrienden ver worven, bovendien was ze als leidster van de katholieke vrouwenbeweging in Oberoesterreicb bekend. In 1926 werd ze voorzitster der lands- organisatie, een taak, die ze tot 1934 met tact en waardigheid heeft vervuld. Leidster eener vrouwenorganisatie beteekende in de republiek de kans om politieken invloed uit te oefenen. De ze kans werd aan Fanny Starhemberg gebo den. De landdag van Oberoesterreich gaf haar een mandaat in den Bundesrat, een positie, die ze 11 jaar lang bekleedde. Van 19191934 was ze de plaatsvervangster voor den voorzitter der Christlichsoziale Partei. Een innige vriendschap heeft haar met Seipel verbonden. Seipel was het, die de politieke talenten van haar zoon Ernst openlijk erkende en de gelukkige moeder mocht het beleven, dat haar strijd om de redding van haar vaderland een onschatbaren steun vond in het optreden van haar zoon als leider der Heimwehren, als medebestrijder der ook door Seipel zoo heftig aangevallen Sociaal-democra tie. Toen in Juli 1927 het plebs het paleis van justitie in brand stak, waren deze Heimwehren nog een nauwelijks georganiseerde groep, die de parlementaire democratie in Oostenrijk en daar mee de macht der Soci's wilden breken. Sinds Starhemberg in 1930 hun Bundesführer werd, breidde de macht der Heimwehren zich snel uit en sinds de laatste regeeringswijziging kan men zonder overdrijving zeggen, dat de Dollfusspo- litiek thans door het ingrijpen van Starhemberg heeft gezegevierd. Over Seipel en Dollfuss loop*" de roode draad der liefde voor het behoud van het christelijk Oostenrijk naar het hart van Fanny Starhembergs oudsten zoon. Met opoffe ring en ijver werkt Fürstin Fanny mee aan den opbouw van dit nieuwe Oostenrijk. Sinds Dollfuss het Vaterlandische Front in 't leven riep, is zij met de leiding van de vrou wenorganisatie belast. Terstond heeft ze voor een organischen opbouw van het geheel ge zorgd. Haar langdurige praktijk in het vere nigingsleven stond haar daarbij ten dienst-. Zij verdeelde de vrouwen in zeven arbeidsge meenschappenEen kultureele, een voor moeder, kind en familie, een voor de jeugd, een voor schoolwezen, een voor vrouwen, die in het be roepsleven staan en nog twee bijzonder be langrijke nl. die voor weldadigheid en staats burgerlijke opvoeding. Vooral in de laatste ontwikkelt Fürstin Star hemberg door haar vele spreekbeurten een bui tengewone activiteit. Evenals haar zoon bezit ze een uitstekende overtuigingskracht en ver staat de kunst de aandacht van haar gehoor te boeien. Ze laat me zien, hoeveel vergaderingen ze in den komenden winter nog moet leiden. Tot op de kleinste dorpen dringt ze door en overal waar ze komt heeft ze succes. Groot is de macht van deze begaafde vrouw! „Oostenrijk mag niet ten onder gaan" zoo zegt Fürstin Fanny, zoo zegt ook haar zoon en wanneer ze eens haar aan offers zoo rijke leven zal besluiten, weet ze aan haar sterfbed den man, die het erfdeel der vaderen zal handhaven met den inzet van gansch zijn persoonlijkheid. Welk een glorie voor een geduldig moederhart! MARGREET VOOGD. het conflict betrokken en de regeering zal slechts ingrijpen op grond van haar Volken bondsverplichtingen. De tegenwoordige gebeur tenissen kunnen niets veranderen aan de vriendschappelijke betrekkingen van Tsjecho Slowakije en Italië. Met betrekking tot de verhouding tot de Sowjet Unie, constateerde dr. Benesj, dat het verdrag met de Sowjet Unie noch geheime noch andere aanvullingen bevat, noch op eenige wijze tot den een of anderen staat is gericht. De verhouding tot het nationaal-socialisti- sche Duitschland is even correct als normaal, zooals dit reeds bij vroegere gelegenheden was geconstateerd. Wat ons betreft, aldus Benesj, zullen nooit aanleidingen of oorzaken ontstaan voor ge schillen met Duitschland. Indien Duitschland tot overeenstemming komt met de staten van West-Europa zullen wij dit toejuichen. Met Duitschland zouden wij slechts moeilijkheden kunnen hebben als reflex van de geschillen in Europa, omdat de staten in Europa thans zoo zeer van elkander afhangen, dat de algemeene vrede van Europa feitelijk ondeelbaar is. De betrekkingen tot Oostenrijk blijven vriend schappelijk, terwijl de betrekkingen van de Kleine Entente tot Hongarije in den loop der onderhandelingen over het Donaupact verbe terd zijn. De regeering van Tsjecho-Slowakije heeft den wil om de moeilijkheden met Polen uit den weg te ruimen en zal op haar gebied onder geen omstandigheden onwettige agitatie of actie dulden. De Italiaansche opmarsch naar Makalle voor een paar dagen gestaakt. Itaiie's afweer tegen de sancties. Mussolini heeft Sir Eric Drummond wederom ontvangen; het onderhoud zou zeer belangrijk zijn geweest. Benesj geeft een exposé van den buitenland- schen toestand. Uitzonderingstoestand in Tsjechisch Teschen. Zuster Maria Libora in een deviezen-proces tot 10 jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Kingsford Smith is van plan heden met zijn vliegtuig naar Australië te vertrekken. Hodza benoemd tot premier der Tsjechische re geering: Malypetr afgetreden. In de plaats van den heer Jos. Meyring is tot voorzitter van den R. K. Middenstandsbond in het diocees Den Bosch gekozen de heer W. v. d. Kar. Commissie van voorbereiding ingesteld in zake productiebeperking en prijsregeling van haard- brandturf. Brand op stoomschip „Tapanoeli" van den Rotterdamschen Lloyd; het vuur kon gebluscht worden. De vijftiende partij tusschen Euwe en Aljechin na veertig zetten in vrijwel gelijken stand af gebroken. Het papier is geduldig en in brieven worden heel wat leugens en onwaar achtigheden gelanceerd. We beginnen met „hooggeachte" mijnheer of me vrouw tot iemand wien we geen greintje hoogachting toedragen. Wc besluiten „met de meeste hoogach ting" een brief aan dezelfde men- schen wien we onze minachting liefst in 't gelaat zouden slingeren. We vertrouwen aan het papier de liefste woordjes toe jegens hen, die we in het gewone leven maar al te vaak verdriet doen en we uiten ons verlangen over „elkander weerzien en wederzijdsche bezoeken van lieden die we liefst uit den weg gaan. Wat meer waarheid voor het brief papier s.v.p. ROME, 5 Nov. (Reuter). Vanaf heden treden de eerste afweermaatregelen tegen de sancties in geheel Italië in werking. Overal geldt heden de nieuwe kantoortijd van 8 tot 12 en van 3 tot 6 uur. De win kelsluiting is met een uur vervroegd. Alle winkels moeten om 7 uur sluiten. Voor de eerste maal waren vandaag alle slagerswinkels gesloten. In restaurants en treinen mag heden slechts een visch. of een vleeschgerecht ge serveerd worden. Alle moreele krachten des lands zijn gemo biliseerd om den afweer van de sancties te verzekeren. Nadat de oorlogsweduwen zich in provinciale comité's van toezicht hebben ver- eenigd, zijn de dokters in denzelfden zin tus- schenbeide gekomen. Zij worden door den Duce beschouwd als „medewerkers van het fascisme in het werk van de physieke en moreele ver heffing van het Italiaansche volk", en zullen bij de gezinnen hun invloed doen gelden, op dat de discipline betreffende het nationale verbruik wordt gehandhaafd. Zij hebben thans den oorlog verklaard aan de medische specialiteiten, die uit de sancties- toepassende landen worden ingevoerd. Hun orgaan „Forze Sanitarie" zal een lijst publi- ceeren van de ingevoerde medicamenten met daarnaast de Italiaansche producten, die hier mede overeenkomen. De nationale bond van apothekers heeft maatregelen getroffen in denzelfden geest als de geneesheeren. GENèVE, 5 Nov. (A.N.P.) In de zitting van heden van de subcommissie voor transitokwes ties heeft men er over beraadslaagd, hoe ver hinderd kan worden, dat goederen, welker uit voer naar Italië verboden is krachtens het vier de sanctievoorstel, langs den weg van transito door de landen, die niet aan de sancties deel nemen, naar Italië komen. Er is een Fransch voorstel om den uitvoer naar de landen, die geen lid zijn van den Vol kenbond en in het algemeen naar de niet aan de sancties deelnemende landen te beperken tot een hoeveelheid, die overeenkomt met den ge middelden uitvoer naar deze landen in de laat- 1 ste twee jaren. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 5 November: Heden heeft in de Sixtijnsche kapel een plech tige rouwdienst plaats gehad voor de zielerust van de in den loop van dit jaar overleden kar dinalen Gasparri, Bourne, Andrieu, Locatelli en La Fontaine. Vele curie-kardinalen en hooge prelaten, on der wie Z. H. Exc. Mgr. J. Olav Smit, evenals vele leden van het Corps Diplomatique, woon den deze indrukwekkende plechtigheid bij. De Requiemmis werd opgedragen door kar dinaal Capotosti. Na de H. Mis verrichtte Z. H. de Paus zelf de absoute. Het koor onder leiding van Perosi zong de vijfstemmige Requiemmis van Mitterer. Tot bisschop van Eichstatt is als opvolger van Mgr. Preising den tegenwoordigen bisschop van Berlijn benoemd Mgr. Michael Rackl, rector van het seminarie van Eichstatt. LONDEN, 5 Nov. Het wrak, dat de vorige week aan de Iersche kust is ontdekt door het ber gingsvaartuig „Orphir", is thans definitief her kend als dat van de gedurende den wereldoor log getorpedeerde „L-usitania". De „Orphir" heeft den geheelen zomer in deze omgeving ge zocht en daarbij verscheidene andere wrakken van tijdens den oorlog gezonken schepen ge vonden. LNj s t-yP. Stand op Woensdag 1 uur van. 750 Vorige stand 751.1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1