HET DERDE RIJK IN UNIFORM It Ook Gorahai in handen van de Italianen Sir"--» Het nieuws van heden BERLIJN BEWONDERT DE I NIEUWE VLAG DE REDE VAN BENESJ RHM EEN GEWICHTIGE DAG VOOR ROME De sancties tegen Italië DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per V/eek 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ZATERDAG 9 NOVEMBER 1935 Ochtendblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19636 De jonge recruten doen nog on wennig en vallen maar weinig op Maar waarom toch die geheimzinnigheid ln Polen ongunstig ontvangen Mutaties in Italiaansche legerleiding Het Weer iiiiiiiiiiiiiihiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiii§ tuur. Kondylis verleent gratie Aan drie officieren van de zeemacht Belgische begrooting ingediend Zwaar weer op Java Storm richtte veel schade aan Het Stavisky-proces De zilver-politiek der Nanking-regeering Een overschot van 27 millioen frs. wm M 111111 1 m Voor het Italiaansche leger, dat in Abes sinië langzaam voorwaarts trekt, is een goede communicatie met de achterhoede een eerste vereischte Opmarsch waarschijnlijk voort gezet in de richting van Dessie, zoodra alle troe pen bij Makalle ge concentreerd zijn De weg naar Harrar open geacht Abessinië bestelt wapens en munitie Roode Kruis-afdeelingen in Addis Abeba Duitsch vertoog te Brussel ANTI-SEMIETISCHE ONLUS TEN IN POLEN EN DANZIG Engeland stelt ze 18 November in werking Korte berichten NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et, Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. (Bijzondere correspondentie uit Berlijn) En zoo heeft Duitschland dan weer zijn leger. De heele week al trokken groep jes jonge jongens, vergezeld van vrienden en magen, naar de stations, waar officieren hen naar de treinen brachten, die hen ver weg voerden van huis. Want de Pruisen moeten naar Beieren, de Beieren naar Friesland, de Saksen naar Pruisen, enzoovoorts. Ook het leger moet meedoen aan het groote doel der regeering: verbete ring der verstandhouding tusschen en sa menwerking van de vele stammen die teza men de groote Duitsche familie vormen. Vanmorgen zwoeren ze, de jonge recruten, hun eed van trouw aan oen „Fiihrer des Deutschen Reiches und Volkes, Adolf Hitler, dem Ober sten Befehlshaber der Wehrmacht". En ze zwoe ren hun eed op de nieuwe oorlogsvlag, waarin het hakenkruis zegeviert over het oude ijzeren kruis en waarin twee der kleuren van het eens zoo gevierde zwartwitrood bijna verdrinken in het pralende rood der nationaalsocialisten. De Duitsche mannen, die twintig jaren geleden op rukten „Nach Paris" en vooral degenen onder hen, die na den wapenstilstand moe gevochten, uitgeput terugkeerden in hun uitgemergelde land, zullen niet gedacht hebben, dat het juist hun in het rampjaar 1914 geboren kinderen zouden wezen, die geroepen werden om den grondslag te leggen voor de nieuwe Armee. Berlijn heeft er een feestdag van gemaakt. Op de straten heerscht Zondagsche drukte. De kranten verschijnen met geïllustreerde edi ties om de nieuwe vlaggen aan het volk te toonen. In de Leipzigerstrasse stond het ver keer stil, omdat de Berlijners de vlag wilden bekijken, welke hoog boven den chaos van stei gers en krapep rond het nieuwe luchtvaart- ministerie wappert. In de Wilhelmstrasse is het vol menschen. Al de ministeries hebben het vlammende rooöe dundoek uithangen, waarin het hakenkruis naast het ijzeren kruis staat. Boven de Rijkskanselarij hangt aan een hoogen mast de standaard van den Führer en Rijks kanselarij. Hitier heeft dus, op dit oogenbuk al thans, de groote roode vlag met twee ijzeren kruisen en twee rijksadelaars nog niet laten hijschen. Daarentegen wappert de standaard van den „Obersten Befehlshaber der Wehr macht" wel op het Reichswehrministerie. De recruten, die dan toch eigenlijk de feest varkens zijn van dezen zonnigen herfstdag, val len maar weinig op. Vanochtend in Potsdam marcheerden ze prachtig. Het leek een raadsel, hoe een paar Feldwebels in enkele dagen tijds die jongens zoo schitterend hadden afgericht! Of leerden ze het misschien reeds bij de S.S., de 'S.A. en den „Arbeitsdienst", waaruit ze prac- tisch allemaal voortkomen? Koe dit ook zij, de feestvarkens van dezen zonnigen herfstdag vallen maar heel weinig op. Ze zijn daar op de eerste plaats te gering in aantal voor. Het heele Berlijnsche garnizoen schijnt nog niet aan de vijfduizend man toe te komen En voorts doen ze heelemaal niet ..schneidig". Ze loopen een beetje hulpeloos met stijve armen in hun groene veldjassen, ze be kijken de groote winkels en de weelderige café's die ze practisch nog nóóit gèzien hebben, omdat ze meestal van heel ver komen en vanaf het ^pgenbüik, dat ze in de „Reichshauptstadc" aankwamen, in de kazerne opgesloten zaten en ten slotte slaan ze bescheiden blikken op naar tvat ook in de nieuwe Armee het ideaal van den soldaat belooft te zullen blijven: de meisjes. In de etalages van goedkoope fotografen hangen dozijnen koppen van jonge soldaten en tabellen van verlokkende lage prijzen. Groepjes ïecruten schuiven naar binnen om zich te laten Vereeuwigen in de nieuwe uniform, die wel ne derig is, maar toch heel goed staat en waarbij «en ransel hoort, dat, volgens hst spreekwoord, den maarschalkstaf kan bevatten. De bioscopen beginnen reeds, behalve voor de werkloozen, ook extra prijzen aan te geven voor militairen. Het Warenhuis, dat den niet arischen naam Van Wertheim draagt, heeft een enorme etalage Van looden soldaatjes in alle kleuren en uitvoe- tfngen en grootten, die over een loopenden band m einaeloóze rij voorbij marcheeren. Het nieuwe leger maakt Berlijn intusscher. geen greintje oorlogzuchtig. De kranten gaan Voort met de Italiaansche expeditie in Abessi- hië op uiterst pacifistische wijze te verslaan en Zij het dan ook niet in lange beschouwingen en Zonder openlijke „Stellungnahme", op geen andere dan humane gronden af te keuren. De man van de straat informeert vandaag als gisteren of de bussen nu heusch Duitschland niet zullen aan vallen en of Japan sterk genoeg is om de Sovjets in bedwang te houaen, wanneer ze het Derde Rijk in een oorlog zouden willen be trekken. In de Hermann Goeringstrasse hebben de oorlogsinvaliden een „herdenkingsmuseum" higericht, dat veel bekijks trekt en waar men hieer dan technische gegevens over den oorlog, Ontzettende documenten vindt van de verwoes tingen en smarten en pijnen, welke niet alleen de geallieerden, doch ook de Duitschers in de bel van 1914—'18 hebben geleden. Openlijk aan de straat zijn zeer tendentieuze schilderijen ten toon gesteld, welke vrijwel even aangrijpend en ook vrijwel even drakerig zijn als wat de am bulante exposities der Anti-Oorlogs-Liga en dergelijke vereenigingen plegen te kijk te stellen. Een goede propaganda vermag ongetwijfeld Veel. Maar ons dunkt, dat de overigens niet hiakkelijk te overschatten propagandistische Saven van minister Goebbels zeker te kort zou den schieten om van het Duitsche volk binnen afzienbaren tijd een oorlogszuchtig volk te tdaken. Leuzen, ale men alom ziet aangeplakt, als „bewapening is bescherming van het natio- haai vermogen" en „een onbewapend land heeft b«en vrienden en wordt door zijn vijanden ver acht", kunnen de Duitschers er misschien van overtuigen, dat hun groote land niet altijd zon der leger blijven kan, maar van de geestesge steldheid, welke dit land twintig jaren geleden in een zoo noodlottig avontuur heeft gestort, is geen sprake meer. Natuurlijk willen wij heelemaal niet beweren, dat de bedoeling der huidige Duitsche regeering is het volk voor een volgenden oorlog op te voeden. Hitier en zijn onmiddellijke omgeving deed dikwijls genoeg en op de plechtigste wijze kond van zijn vredelievende bedoelingen, en wanneer men deze herhaaldelijke en plechtige verzekeringen weigert te gelooven, dan zijn er altijd nog de deskundigen, die schatten dat Duitschland ten minste tien jaren ononderbro ken en hard zou moeten werken om zijn mili taire macht tot het hoogtepunt op te voeren. Wat wij echter betreuren is de geheimzinnig heid, waarin van officieele zijde het vraagstuk van Duitschlands bewapening gehuld wordt. Winston Churchill en hij niet alleen brengt de wereld in rep en roer met zijn onthullingen over de militaire macht van het Derde Rijk. Berlijn meent genoeg gedaan te hebben, wan neer het zijn Londenschen gezant naar het Foreign Office stuurt en het Strand Magazine, dat Churchill's artikelen opnam, in Duitsch land verbiedt. Waarom geeft men de buitenlandsche pers althans niet eenige globale inlichtingen? Hoe groot is de huidige lichting? Wanneer komt de volgende onder de wapenen? Hoe worden de recruten bij de verschillende wapens ingedeeld? Wat voor materiaal heeft Duitschland ter be schikking? Enzoovoorts, enzoovoorts. Men kan zoo honderd vragen stellen zonder de geheimen te schenden, welke elk ministerie van Oorlog heeft en zonder spionnage te plegen. Duitschland zwijgt echter. Het zegt, dat de Duitsche bewapening een onderpand is voor de versterking van den vrede. Wij ont komen echter niet aan den indruk, dat het wantrouwen in het buitenland, laat dit dan volkomen ongerechtvaardigd zijn, deze op vatting niet billijkt. WARSCHAU, 8 Nov. (Reuter). In een offi cieel communiqué wordt medegedeeld, dat de verklaringen van den Tsjechischen minister van buitenlandsche zaken in het parlement inzake de Poolsch-Tsjechische betrekkingen i» Pool- sche politieke kringen ongunstig is ontvangen. Het communiqué verwijt de regeering te Praag de onvriendschappelijke houding ten aanzien van de Poolsche minderheden en verklaart: „de verbetering van deze betrekkingen kan slechts komen door een daadwerkelijke wijziging van de houding van de Tsjechoslowaaksche regee ring jegens de Poolsche bevolking." De Poolsche bladen publiceerden alle het officieel commentaar op de verklaringen van Benesj in de Tsjechische Kamer, en eenigen bespreken in verband hiermede de buitenland sche politiek van Polen. De socialistische „Robotnik" vraagt zich af of de buitenlandsche politiek geen beslissende wending zal nemen. „Zal men de anti-Tsjechische en pro-Duit- sche politiek niet opgeven?" De Katholieke „Maly Dzyennik" bespreekt een ontspanning tusschen Duitschland en Frankrijk en schrijft: „De Fransch-Poolsche alliantie zal vermoedelijk een vuurproef doormaken. Het Poolsche volk vraagt steeds aan de leiders van de buitenland sche politiek of wij rustig kunnen zijn ten aan zien van de toekomst van onze alliantie met Frankrijk. Wij hopen een gunstig antwoord hierop te ontvangen." ROME, 8 Nov. (Reuter) In de hooge leger leiding zijn een aantal wijzigingen gebracht; generaal Frederico Baistrocchi, onderstaats secretaris van Oorlog is benoemd tot bevelheb ber van het legercorps te Napels, generaal Et- tore Bastico wordt in het commando van de zwarthemdendivisie „23 Maart" vervangen dooi den hertog van Pistoia, Bastico wordt overge plaatst naar het leger. Verwachting: Matige tot krach tigen, Zuidelijke tot Zuid-Westelijken wind, zwaar bewolkt tot betrokken, later op- s H klarend, waarschijnlijk enkele regen- buien, weinig verandering in tempera- Verdere vooruitzichten: Weinig ver- H andering. illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllïi ATHENE, 8 Nov. (Reuter). Kondylis heeft admiraal Roussen en den kapiteins ter zee Ki- votos en Finotsis, die door den krijgsraad we gens het deelnemen aan de Maart-revolutie tot langdurige verbanning waren veroordeeld, gra tie verleend. Kondylis verklaarde aan de pers, dat de pro clamatie, welke door de republikeinen Sophou- lis en Cafandaris en Mylonas zijn onderteekend. en welke oneerbiedige uitlatingen over den Koning bevatten, niet de moeite waard waren om zich druk over te maken. De professoren Canellopoulos en Tsatsos van de universiteit van Athene weigerden den eed van trouw aan de monarchie af te leggen. De bladen verwachten, dat zij ontslagen zul len worden. SEMARANG, 8 Nov. (Aneta) Een krachtige kenteringsstorm woedde op 6 November boven Noord-Oostelijk en Midden-Java. waardoor kamponghuisjes omverwaaiden, pasars en wo ningen werden beschadigd en boomen werden ontworteld. Op vele plaatsen werd het verkeer gestremd. In het Blorasche werd het dak van een rijst- pellerij opgenomen en eenige meters verder neergeworpen. In het Blorasche werden twee personen zwaar- en elf lichtgewond. PARIJS, 8 Nov. (Reuter). Het grootste ge deelte van de zitting van vandaag in het pro- cés-Stavisky was gewijd aan het verhoor van Garat, den oud-afgevaardigde en oud-burge meester van Bayonne, die verklaarde niet op de hoogte te zijn geweest van het bedrieglijk karakter der manipulaties van de Crédit Mu nicipal de Bayonne en van de ware gedaante van Stavisky, dien hij slechts gekend heeft onder den naam van monsieur Alexandre. Het verhoor wordt morgen voortgezet. TOKIO, 8 Nov. (A. N. P.) Volgens een be richt uit Sjanghai zouden generaal Sjang- tsjen, de gouverneur van de provincie Hopei, en generaal Soeng-Tsjei-nan. de commandant van de garnizoenen van Peiping en Tientsin, voor nemens zijn, de fmancieele onafhankelijkheid ten opzichte van Nanking te bewerken van de pro vincies Hopei en Tsjahar, in verband met de zilverpolitiek der Nanking-regeering. Evenrens van Japansche zijde wordt bericht, dat de Japansche militaire attaché Tsogal ver klaard heeft, dat de hervorming der zilver- politiek binnenkort herroepen zal worden. Hij gaf als zijn meening te kennen, dat de zilver- voorraden in Noord-China niet naar elders zullen worden vervoerd. BRUSSEL, 8 Nov. De Belgische regeering heeft bij het parlement de begrooting voor 1936 ingediend. De inkomsten worden geraamd op fr. 10.429 millioen en de uitgaven op fr. 10.402 millioen, zoodat een overschot van fr. 27 millioen be staat. Bijna in alle dorpen van Abessinië zijn de weerbare mannen vertrokken om den Negus hun diensten aan te bieden ASMARA, 8 Nov. (Reuter). Gorahai, dat naar het algemeen oordeel de sleutel was van den Abessinischen verdedigingsburcht in de geheele streek van Ogaden, is in handen van de Italianen gevallen. De dag van heden wordt te Rome als een bijzondere mijlpaal in de ontwikkeling van den oorlog be schouwd, waar zoowel Makalle als Gorahai zijn gevallen. De bladen stellen de inneming van Makalle in militair en moreel opzicht op een lijn met de verove ring van Adoea en Adigrat, daar het in beide gevallen de herovering betrof van een stelling, waaraan bittere herinneringen voor de Ita lianen verbonden waren. Gorahai in Ogaden is een buitengewoon be langrijk, strategisch punt, aangezien het alle karavaanwegen en den toegang naar de be langrijkste bronnen beheerscht. Door de bezet ting van Gorahai wordt het gevaar vermeden, dat de Italiaansche troepen gevechten zouden moeten voeren in de ongezonde laagvlakte. De inneming van deze plaats opent den weg naar Harrar, aldus is de meening der Italiaansche bladen. In Italiaansche kringen verwacht men, dat de Abessiniërs tegenstand zullen bieden op de lijn GondarDebra TaborSokotaAmba Alat- sjiKworam. De zwarthemden van generaal Santini hebben zich meester gemaakt van Dolo. De oorlogscorrespondent van het D.N.B. meldt, dat de Italiaansche troepen door de verovering van Makalle een belangrijk uitgangspunt voor de verdere operaties hebben verkregen. Men neemt aan, dat, na de verrichting van het nood zakelijke voorbereidende werk, de opmarsch van den Italiaanschen linkervleugel zal worden voortgezet. Tntusschen rukt de Danakil-afdeeling even eens naar Makalle op; zij staat op het oogen- blik by Atsbi. Het is waarschijnlijk, dat de opmarsch wordt voortgezet in de richting van Dessie, zoodra alle troepen bij Makalle gecon centreerd en de stellingen geconsolideerd zijn. Vermoedelijk zal de rechtervleugel de rivier de Takaze volgen om daarna in westelijke richting op te marcheeren naar het Tsana-meer. Over de strategische bedoelingen der Abessi niërs tast men geheel in het duister, aldus de correspondent. Makalle bood den Italianen bij het binnen trekken van de stad een verlaten aanblik. De correspondenten der Italiaansche bladen mel den, dat alle Absssinische troepen en een groot deel der bevolking de stad verlaten hadden. Alvorens te vertrekken, zouden de Abessi niërs talrijke huizen in brand gestoken hebben Het graf van koning Johannes, de kerk Enda Mariam en het paleis van Ras Koeksa waren gehavend. De correspondent van de „Lavoro Fascista" weet te melden, dat de Italianen zich in een vierkant op het hoofdplein van Makalle op stelden, terwijl de Italiaansche vlag geheschen werd op het fort en op het paleis van Ras Kosksa. De sterk gedunde bevolking was naar de Italiaansche troepen toegekomen met ge schenken. De notabelen van de plaats en de geestelijkheid boden hun onderwerping aan. De troepen van generaal Santini bevinden zich thans aan de andere zijde van de stad; zij be zetten Chiafat en de hoogten van Enda Se lassie. Vanmiddag is een colonne met lichte artille rie aangekomen in de plaats Donghea bij Che- iioot. Eenige vooruitgeschoven posten drongen zelfs nog verder naar het Zuiden, doch zonder vijandige troepen te ontmoeten. De bezetting van Makalle wordt door alle Italiaansche bladen geestdriftig begroet. Te Napels werd terstond een groote volksbetoo- ging op touw gezet. Soldaten, die op het punt staan naar Oost-Afrika te vertrekken, werden it triomf rondgedragen en de stad werd met vlaggen getooid. De journalisten, die verjof hebben gekregen naar Dessie te gaan, mogen niet voor morgen ochtend vertrekken, zij mogen ook niet véór den Negus de Abessinische hoofdstad verlaten. De Duitscher Schwimmer heeft een concessie gekregen voor een autobuslijn in het gebied van Diredawa. Een groote Engelsche wapenfabriek heeft groote bestellingen wapens en munitie gekregen, o.a. een aantal stukken luchtdoelgeschut. De zending zal evenwel eerst over vijf weken in Ethiopië zijn, vermoedelijk via Berbera. De gemalin van den kroonprins, die gisteren te Addis Abeba is aangekomen, ziet binnenkort een blijde gebeurtenis tegemoet en zal in Addis Abeba Europeesche geneesheeren raadplegen. Abessinië heeft zoojuist een van zijn bekwaam ste officieren aan het Zuidelijke front verloren, in den persoon van den „Grasmatsj" Afewerk, den commandant van het garnizoen Daggabur in de provincie Ogaden en oud-commandant van Gorahai. Hij is bezweken aan de verwondingen, welke hij opliep tijdens een hevig bombardement van Daggabur door een groot escadrille Italiaansche vliegtuigen, die duizend bommen omlaag wierp, welke talrijke slachtoffers maakten en een groot aantal woningen verwoestten. De beide afgevaardigden van het Internatio nale Roode Kruis, die te Addis Abeba zijn aan gekomen, hebben 80 kisten met medicamenten meegebracht; zij zullen zorg dragen voor de veldlazaretten. Een afdeeling van het Zwitsersche Roode Kruis is met vijf auto's en een vliegtuig in de hoofdstad aangekomen. Deze afdeeling heeft voor een half jaar ver- bandstoffen bij zich alsmede een auto, waarin zich een volledige electrische licht-installatie bevindt. Binnen 14 dagen zullen twee Britsche Roode Kruis-kolonnes aankomen en het Nederlandsche en Zweedsche Roode Kruis zullen in December een kolonne zenden, zoodat dan in totaal 10 kolonnes in Abessinië werkzaam zullen zijn. BERLIJN, 8 Nov. (D.N.B.) Het Duitsche ge zantschap te Brussel heeft opdracht gekregen tot de Belgische regeering vertoogen te richten naar aanleiding van het vonnis van Luik in zake ontneming van staatsburgerschap van 24 October j.l. WARSCHAU, 8 Nov. (Reuter) In Polen en in Danzig hebben zich anti-semietische on lusten voorgedaan. Te Danzig vielen jeugdige geüniformeerde nazi's Joodsche voorbijgangers lastig en ver nielden twee joodsche restaurants, terwijl ver scheidene vensters van de synagoge werden in geworpen. In de synagoge van Lwow is een weinig ge vaarlijke helsche machine ontdekt; eenige dagen geleden is hier een gelijke machine ontploft zonder veel schade aan te richten. Engeland stelt 18 November de sancties in werking. Een gewichtige dag voor Rome; ook Gorahai in handen der Italianen. Het vraagstuk der lintbebouwing is in een te Den Haag gehouden vergadering van belang hebbende vereenigingen besproken. Te Den Haag is een vergadering gehouden van den Algemeenen R.K. Landbouw-Bedrijfsraad. Voortgezet begrootingsdebat in de Tweede Ka mer; o.m. heeft de heer Teulings gesproken ove» het financieel beleid der regeering. Euwe heeft de zestiende partij tegen Aljechin na 65 zetten opgegeven. C Schaken Het is een spannend iets den wed strijd te volgen tusschen de twee schaakmeesters die op ons grondge bied om de eer vechten of een Neder lander wereldkampioen zal worden. Het is daar de spiegel van het maat schappelijk leven. Schaken we niet allemaal, al kennen we de regels zelfs van dit spel niet? Ons vernuft onze spitsvondigheid, onze kloekheid en onze berekening, onze wetenschap en onze ervaring wenden we aan om den ander schaakmat te zetten De nobele koningen, de wijze raads- heereru de sterke kasteelen, de edele paarden en de eenvoudige pionnen gebruiken wij om elkander te lijf te gaan. Scherpzinnigheid en geduld van uren dienen ons om de vorstinne van het vijandelijk kamp te schaken, den raadsheer daar te doen falen in zijn beleid, den burcht te vermeesteren, den plompen soldaat weg te slaan of vast te graven. Schaken. Een mooi spel. Zoolang het spel blijft. LONDEN, 8 Nov. Het Britsche ministerie van Handel heeft den 18den November a.s. vast gesteld als datum, waarop de economische sanctiemaatregelen tegen Italië in werking zullen treden. Van dien dag af is de uitvoer van bepaalde goederen van Engeland naar Italië en de invoer van goederen uit Italiaansch gebied in Engeland verboden. Omtrent de verdwijning van den Amerikaan- schen journalist Scarborough, die met de ,3e- rengaria" uit New-York naar Southampton te rugkeerde, wordt nader gemeld, dat een aantal passagiers hadden gezien, dat hij overboord viel. Het schip stopte onmiddellijk; ruim drie kwartier werd rondom het schip gezocht, doch men vond van Scarborough geen spoor meer. De „Times" meldt uit Berlijn dat te Altona een Jood voor de eerste maal volgens de te Neu renberg afgekondigde rassenwetgeving is ver oordeeld tot negen maanden gevangenisstraf wegens het onderhouden van betrekkingen met een Arische vrouw. In verband met de ontdekking van een anar chistische organisatie bij Avellaneda (Argenti nië) zijn 104 personen gearresteerd, waaronder 10 vrouwen. Twee tot fascistische organisaties behooren- de studenten waren Woensdag te Se villa over vallen. Een der studenten liep een verwonding op, waaraan hij Donderdag is bezweken. Uit protest tegen dezen overval zijn de stu denten in staking gegaan. Teneinde incidenten te vermijden heeft de rector de universiteit gesloten. Verscheidene personen zijn gearres teerd. Stand op Zaterdag 1 uur van.: 750 Vorige stand: 751.4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1