Siroop Famd F QUAKER Quaker Havermout W elvaartsherstel DE GROOTE KINDER VRIEND Gebeden voor den vrede Medische kroniek WORDT CONFLICT NOG VOORKOMEN? ZATERDAG 9 NOVEMBER 1935 Activeering van export en industrie Zijdeteelt-vereeniging „Huize Maria Sterre der Zee" doodelijk schot gelost ongeldige wethouders- verkiezingen Dokter en zeeroover De heer Th. Bernsen over de plan nen van minister Gelissen Steun van Regeeringszijde verwacht VALSCHE MUNTERS Examen M.O. K5 (hoogere wiskunde) VLUGKOKEND DE BOTER WEER DUURDER Een nieuw, ideaal ingericht R. K. Zeemanshuis te Rotterdam betrokken KATHOLIEKE ILLUSTRATIE Mutatie in de redactie BEROOVING OPGEHELDERD Drie personen in arrest Actie om schadevergoeding Patroons in de sigarenindustrie doen verschillende concessies LUCHTVAARTBEDRIJF TE SOESTERBERG De directeur vraagt ontslag MONOPOLIERECHTEN OP GRAAN Onjuiste geruchten over verhooging ORDENINGS POGINGEN In de baksteenindustrie IJKING ELECTRICITEITS- METERS DE LIJSTER NAAR INDIË VERTROKKEN zal Vrijdagavond werd in „Royal" te Arnhem een bijeenkomst belegd door de Geldersche Industrieele Club en het departement Arn hem van de Ned. Maatschappij voor Nijver heid en Handel. De bijeenkomst werd gepre sideerd door Ir. J. A. Mijnlieff, die in zijn openingswoord mededeelde dat minister Ge- lissen, die aanvankelijk het voornemen had de bijeenkomst bij te wonen, door drukke ambtsbezigheden verhinderd was. Inleider was de heer Th. H. Bernsen uit Velp, oud-directeur N.V. Holl. Kunstzijde-industrie te Breda, die sprak over „Welvaartsherstel dooi eendrachtige samenwerking van regeering en volk". Spr. deelde mede, dat zijn lezing het uitvloeisel is van een plan, opgesteld door dr. v. Kresin, directeur van het Intern. Handelsconsortium te Den Haag, in samenwerking met spreker zelf. Spr. ontwikkelde de volgende denkbeelden: Het bedrijfsleven kreeg in de na-ooriogsche jaren een geweldige expansie. Door steeds toene mende concurrentie werd men daartoe gedreven. Men was genoodzaakt door bepaalde verschui vingen om andere afzetgebieden te gaan zoeken. Japan bijvoorbeeld ging als afzetgebied verlorten en exporteerde in toenemende mate. Men heeft daarop defensieve economische maatregelen genomen, zooals tolmuren en verbod van imigratie. Men kwam tot een economisch nationalisme dat tot spanningten aanleiding gaf. Onder deze spanningen en moeilijkheden leven Wij. Wat kunnen we nu doen? Kunnen er maat regelen worden genomen die de internationale moeilijkheden niet vergrooten? De vraag is wat nationaal gedaan kan worden. Wanneer er kan sen bestaan moet er word'en gehandeld. Ge schiedt 't niet vrijwillig dan moet het imperatief geschieden. De noodtoestand wordt duidelijk ge kenschetst door het aantal werkloozen. Onder dat geweldige cijfer komen 120.000 menschen voor die onder de 24 jaar zijn en vele intellec- tueele werkloozen. Een feit is, dat de steunbedragen niet toerei kend zijn om het huisraad te onderhouden of door nieuw te vervangen. De materieele en mo- reele ellende mag niet worden onderschat. De aanpassing van de uitgaven der diensten en overheidsbedrijven kan niet gebracht worden op het peil waarop evenwicht van de begrootin- gten mogelijk is. De overheid heeft op dit terrein wel gedaan Wat zij redelijkerwijze kon doen. Men zal dus andere wegen moeten inslaan. Het vervangen van ouderen door jongeren heeft slechts een verschuiving van werkloosheid tengevolge. Het plan van den arbeid wil 600.000.000 gulden leenten. Vast zou moeten staan dat de renten en aflossingen geproduceerd zouden kunnen worden. Dit plan zal weinig kans hebben op de instem ming van het geheele Ned. volk. De tegenwoordige minister van Handel heeft reeds sinds jaren het denkbeeld gepropageerd dat het oprichten van nieuwe bedrijven mogelijk zou zijn. Als onderbouw heeft de minister een financieringsplan ontworpten. De minister heeft terecht op de eerste plaats den nadruk gelegd op de activeering van de bestaande industrieën. Ten aanzien van de nieuwe industrieën is de minister en ook spr. niet al te optimistisch. In het gunstigste geval bunnen 40.000 menschen in nieuwe bedrijven tewerk worden gesteld. De vraag is nog wat voor het restant kan worden gedaan. Het oprichten van nieuwe bedrijven vergt veel tijd. Elke maatregel in deze richting moet ech ter worden aangegrepten. Vast moet staan net economische rendement van die nieuwe be drijven. Eten nieuwe en andere weg is deze: verdeel het beschikbare werk onder de beschikbare arbeidskrachten. Bij het totale loonbedrag zou gevoegd moeten worden het totale steunbedrag. Het geld, dat nu geten produc tieve waarde heeft, zou dan echter worden omgezet in productieven arbeid. De ellende van de werkloosheid zou worden opgevangen. Het steunbedrag maakt tweederde van het loonbedrag uit. In het geheel zou een loonsvermindering plaats hebben voor de thans tewerkgestelden van 6 procent. De werkloozen zouden dan met ongeveer 50 procent er op vooruitgaan. Hoe is het mogelijk voor het bedrijfsleven om 20 proctent meer menschen daarin op te nemen? Een gedeelte kan aan onderhoudswerk worden ge zet. Daarnaast kunnen menschen tewerk gesteld worden voor het researchwerk. Uitbouw van ver koopsorganisaties kan ter hand worden genomen. Ook kan een percentage worden gevonden in vermindering van het aantal werkurten. De derde groep moet geholpen worden met productiever- hooging. De vierde groep van 5 procent zou vol gens het inzicht van iederen werkgever tewerk gesteld moeten worden. Zonder productiever- hooging kan al een heele stap in de goede rich ting worden gedaan. Met 20 procent verlaging van loon over de heele linie zouden in dezen gedachtengang alle menschen tewerk gesteld kunnen worden. Dan zou het verlagen van de kosten van het levens peil uitgevoerd kunnen worden. Dan zoudten de belastingen kunnen worden verminderd. Een belangrijk gedeelte van de 20 pet. zou worden opgevangen door het verminderen van de be lastingen. Spr. legt den nadruk op het instandhouden van de bestaande bedrijvten. Hoe kan de afzet van de verhoogde productie geschieden? Spr. wil in dit verband naast de credietverzekering een garantiestelsel voor de in den export te steken credieten. In de verschil lende landen waarheen geëxporteerd wordt moet de garantie betaald worden in de staatsobligaties van het land, waarheen geëxporteerd wordt. Spr. wil door het oprichten van een bankconsortium in samenwerking met den staat aldus finan- cieelen steun geven aan de denkbeeldten van mi nister Gelissen. Op de door spr. geschetste wijze kan de export geactiveerd worden zonder het uitlokken van represaille-maatregelen. Op de jaarvergadering van de Ned. Zijdeteelt- vereeniging, heden te Utrecht in het Jaar beursgebouw gehouden, is de openingsrede uit- Sesproken door den voorzitter. Daarin werd o.m. gezegd: Het zal U zeer zeker interesseeren, dat onze Hegeering ernstig belang begint te stellen in zijdeteelt en in zijde-industrie. Sedert eenige maanden houdt het bestuur der vereeniging zich onledig om met Regee- rings-organen over deze aangelegenheid te con feree ren. Aan de regeering werden ingezonden twee rap porten ten gunste van steun voor 'n uitgebreide zijderupsenteelt en voorts ten behoeve van steun °h medewerking ten opzichte van het oprichten van een zij de-industrie. Na gehouden besprekingen zijn wij in de ge legenheid mede te deelen, dat de Regeering be langstelling toont en wel in die mate, dat ook Verwacht mag worden, dat voorstellen, die tot °htwikkeling van de zijderupsenteelt zouden lei den, ook gesteund zullen worden. Zoodra van de Regeejjng vastgestelde he ruiten ons bestuur zullen hebben bereikt, zal bet beraadslagen, welke verdere stappen in de- ®e richting zullen moeten worden gedaan, om, z°o dit wordt gewenscht, de Regeering van Verdere voorlichting te dienen. Laten wij de hoop uitspreken, dat de pogin gen, welke onze vereeniging aanwendt, mogen 'eiden tot gunstige resultaten en van weldadi- Sen invloed mogen zijn op de besluiten van °hze Regeering, welke van historische beteeke- bis kunnen worden. In zijn rapport, onlangs ingezonden aan de ■^egeering, zegt de medeoprichter van de Ned. bijdeteeltvereeniging, de heer Ibelings, dat be zijdeteelt zeker van groot belang is voor ®hs land, zoodra de cocons hier tot zijden stof- en kunnen worden gesponnen en geweven. Verder wordt opgemerkt, dat, indien een bieuw bedrijf technisch goed wordt opgezet? bat dan een groote kans van slagen in Ne derland aanwezig zal zijn. Wij kunnen aldus spr. met gerustheid be lijn volgen, die de Regeering aangeeft, wan- beer wij opmerken, dat zijdeteelt en de daaraan Webehoorende aanverwante bedrijven en zijde- 'bdustrie, ook voor de jonge werkloozen, nieu we mogelijkheden bieden, zonder dat oudere kerklieden uit het bedrijfsleven behoeven te V'°rden gestooten. Als voor de stichting van deze, voor ons land jbthans betrekkelijk nog nieuwe bedrijven, ook ?e geheele Overheid haar medewerking ver eent, zal daarmede de goede zaak zeer zeker borden bespoedigd. Als begin-object biedt de zijdeteelt een weg °t bijdrage van werkverruiming. Twee Rotterdammers, de 42-jarige schilder J. j1- B. en de 53-jarige schoenmaker J. P, van M. 6cidivist, beiden gedetineerd, hebben zich we- hens muntmisdrijf voor de rechtbank te Rotter dam te verantwoorden gehad. Volgens de dag- aarding heeft B. in den loop van de jaren "34 en 1935 Nederlandsche rijksdaalders en gul dens nagemaakt. Hij ging daarbij als volgt te i®rk: na van beide munten matrijzen te heb- ep vervaardigd, goot hij een mengsel van tin b antimonium in de vormen. Na drogen wer- j 11 de aldus verkregen munten bijgevijld bangs galvanischen weg kregen de voorwerpen b koperbad en daarna 'n zilverbad. Met behulp J'b slagletters werd het randschrift ,,God zij ^et ons" aangebracht Aan den tweeden verdachte was het in voor raad hebben van 200 valsche rijksdaalders en guldens, wier valschheid hem bekend was, toen hij de munten ontving, ten laste gelegd. Het O.M. eischte tegen B. drie jaar gevan genisstraf met aftrek van de voorloopige hech tenis en tegen Van M. vier jaar, eveneens met aftrek. Uitspraak 21 dezer. DEN HAAG. Geslaagd mej. E. Spruitenburg te Amsterdam en de heer A. J. M. Timmermans, te 'sTGravenhage. Vraagt het oordeel van Uw dokter! i Bij Apothekers en Drogisten groote flacon kleine flacon f 1.1 5 Moeders weten het. Quaker is vanouds de groote kindervriend. Quaker Havermout, van de beste zongerijpte haver, thans in Nederland gemaakt, bevat alles wat kin deren noodig hebben. Ze houden ervan en ze groeien ervan! Nu kost het slechts 22'U ct. per pondspak netto 500 gram). Moeders, geeft uw kinderen het beste, geeft hun QUAKER OATS GRAANPRODUCTEN. N.V. - Rotter da In het bisdom Haarlem Tengevolge van het dringend verzoek van Z. H. den Paus om algemeen en aan houdend gebed voor den vrede, schrijven Wij voor: t dat gedurende het jaar 1935 onder alle namiddagoefeningen als Vespers, Lof Congregatie enz. 1) onmiddellijk na de gewone Magnifi- eat-antiphoon zal worden gezongen de antiphoon „Da pacem Domine", met bijbe- hoorend vers „Fiat pax in virtute Tua, Et abundantia in turribus Tuis", en de oratie „Deus a quo sancta desideria", uit de Missa votiva pro Pace. cfr. Cantuale p. 267; Vesperale Romanum p. 146; 2) driemaal het Weesgegroet zal worden gebeden, met de aanroepingen: H. Maria, Hulp der Christenen, bid voor ons; Konin gin van den Vrede bid voor ons. Ons van harte aansluitend bij den op roep van Z. H. vermanen Wij onze pries ters, religieuzen en geloovigen, zich op bij zondere wijze bij die gebedsactie aan te sluiten. Haarlem, 9 Nov. 1935. H. J. M. TASKIN, Kapittel-Vikaris Nu de boternoteering Donderdag drie centen lager is vastgesteld dan de vorige week, heeft de Zuivelcentrale den accijns met vijf centen verhoogd tot 95 cents per kilo. Het „Handelsblad" teekent hierbij het vol gende aan: De grootlsandelsprijs van boter bedraagt thans dus 60 cents marktprijs plus 95 cents accijns of f 1.55 per kilo, dat is dus een dub beltje a drie stuivers duurder dan tot voor kor ten tijd steeds het geval was. De accijns werd toen n.l. steeds zóó vastgesteld, dat prijs plus accijns (dus groothandelsprijs) f 1.40 a f 1.45 bedroeg. Onderhand worden er echter tonnen en tonnen gespendeerd, om het publiek er toe te brengen meer zuivelproducten te gebruiken. Een accijns op de consumptiemelk waarover geruchten gaan zou in dit verband niet zoo slecht passen Wat betreft de oorzaak van het verbreken der „traditioneele" verhouding tusschen boter- prijs en accijns, dus van het 15 a 20 cents te hoog houden van den accijns, moeten wij nog maals wijzen op den stand der geldmiddelen van het Landbouwcrisisfonds, die blijkbaar een Het havendistrict Rotterdam van het Apostolaat ter Zee, dat jarenlang zijn te huis heeft gehad op Katendrecht, heeft thans een grootsch R.K. Zeemanshuis ge opend op het Willemsplein, ideaal gelegen aan de breede Maas in het hart der Rot- terdamsche haven. Maandag 18 November zal dit nieuwe huis door Minister Gelissen worden geopend, nadat het Zondag 10 November door Mgr. J. W. van Heeswijk, Deken van Rotterdam, is ingewijd. Het is een persoonlijk succes voor den ijverigen havenaalmoezenier, Pater Ant. van Rixtel S.C.J., dat dit nieuwe zeemanshuis „Huize Maria Sterre der Zee" thans eigendom is van het Rotterdamsche Apostolaat. Voor zijn nieuwe bestemming leent het oude heerenhuis met zijn groote kamers en zalen, met zijn heerlijk uitzicht over de bedrijvige rivier, zich uitstekend. Op den beganen grond is een kleine stemmige kapel ingericht. Verder vindt men er de scheepsbibliotheek, directeurs- en spreekkamer. Op de eerste étage ligt de officierszaal, met aangrenzende leeszaal en schrijfkamer. Ook is hier een kleine keuken ingericht. De ruime be manningszaal vindt men op de tweede étage, waar ook een billardkamer de mannen ver- poozing biedt, terwijl de jongeren onder hen een verdieping hooger de groote sportzaal vin den met een schietbaan, boksring enz. Verder is in het huis een propagandabureau onderge bracht en vindt men er ook drie slaapkamers, waar zeelieden in speciale gevallen kunnen lo- geeren. Tenslotte is er een gelegenheid om een daktuin in te richten, waar men een buitenge woon fraai uitzicht geniet over stad en haven. Bij de totstandkoming van dit nieuwe zee manshuis mocht Pater van Rixtel van vele zijden hartelijke medewerking ondervinden. Het grootste deel van stoffeering en inrichting ge schiedde belangeloos. De tienduizenden katholieke zeelieden die jaarlijks de Rotterdamsche haven aandoen, zullen er een vertrouwde huiselijke sfeer vinden, die hen behoedt voor vereenzaming in den vreemde, met alle gevaren, daaraan verbonden voor ziel en lichaam. MARIA 5TEH8ÊWI verhoogde accijns-opbrengst noodig hebben, be nevens op het botertekort in eigen land, het geen reeds leidde tot verlaging van het meng- percentage der margarine van 25 op 10 pet. en welk tekort veroorzaakt is daar al te radicale opruiming van het „overschot" naar Engeland tegen sterk verliesgevende prijzen. Met ingang van 1 December a.s. zal de heer J. Aghina aftreden als redacteur van de Katholieke Illustratie. In zijn plaats zal tot hoofdredacteur worden benoemd de heer P. Lautenslager, De politie te Alphen aan den Rijn is er in geslaagd een drietal jongelui te arresteeren, S., van W. en K., allen uit Alphen aan den Rijn, die eenige maanden geleden den bejaar den landbouwer B. te Boskoop van een som gelds hadden beroofd. De jongelui gaven zich uit voor ambtenaren van de Crisis Zuivelcen trale en terwijl een hunner den landbouwer aan de praat hield, inspecteeerde de ander zoogenaamd de woning, waarbij hij zich een bedrag van pl.m. 175 toeëigende. Twee hunner hebben een volledige bekente nis afgelegd. Zij zullen ter beschikking van de justitie worden gesteld. Voor het Haagsche Gerechtshof is in hoogei beroep behandeld een civiele procedure tusschen een arts uit Dordrecht en de erfgenamen van iemand, die werd gedood door een schot van een persoon, die zich bevond onder het gezel schap van den arts. Voor den arts werd gepleit door mr. Rens uit Dordrecht, die het volgend overzicht gaf van de feiten. 20 Juli 1934 was de dokter met zijn drie min derjarige zoons en eenige gasten op de Vecht aan het varen met een jacht. Na de lunch gin gen de drie jongens van boord op een weiland, waarbij de oudste een buks meenam, waarmede zij gingen schieten. Op het hooren van de scho ten begaven ook de dokter en de gasten zich aan land en zij losten om beurten met de jongens eenige schoten op een bepaald doel. Achteraf is gebleken, dat door één dezer kogels een zich op een ander vaartuig in de Vecht bevindend per soon doodelijk is getroffen. Van wie het betref fende schot afkomstig was, weet men echtei niet. Er stond een sterke wind, tengevolge waarvan deze kogel waarschijnlijk is afgedwaald. We hebben hier volgens pleiter te doen met een samenloop van omstandigheden. Er is daarop een strafklacht tegen den doktei ingediend, maar na een uitvoerig onderzoek is deze buiten vervolging gesteld. Toen ook een poging om tot een minnelijke schikking te gera ken, was mislukt, hebben de erven van den ge troffene, wiens zaak sindsdien verloopen is, een civiele procedure tegen den dokter aanhangig gemaakt. De rechtbank -heeft de aansprakelijkheid van den dokter aangenomen, daarbij overwegende, dat de hoofdelijke aansprakelijkheid van aller, kan worden aangenomen, als de schietpartij moet worden beschouwd als één complex, het geen volgens de rechtbank in casu het geval was Wanneer men de deelneming van den dokter wegdenkt, blijft volkomen de mogelijkheid over, dat een ander het schot heeft gelost. Waar nu voor hoofdelijke aansprakelijkheid uitdrukke lijk vereischt is, dat allen hebben medegewerkt aan de veroorzaakte schade, en zulks hier niet het geval is, ontbreekt dan ook elk causaal ver band tusschen deelneming en gevolg, aldus pl. Voor de erven pleitte mr. van der Biesen uit Amsterdam. Wanneer de dokter zijn plicht had gedaan, zou het ongeluk niet zijn gebeurd, en daarom is hij volgens pleiter wel degelijk aansprakelijk Het arrest van het Hof volgt later. Bij K. B. is vernietigd het besluit van den raad der gemeente Wierden van 3 September 1935, strekkende tot benoeming van den heer B Bartels tot wethouder, zoomede het besluit van den raad der gemeente Druten van 3 Sep tember 1935, waarbij de heer Litjens tot wet houder dier gemeente is benoemd. In beide gevallen waren zij bij herstemming met één stem meerderheid gekozen, zonder dat zij zich van deelneming aan die herstemming blijkens den uitslag daarvan hadden ont- i houden. Vrijdag kwamen partijen, betrokken bij de arbitrale uitspraak in de sigarenindustrie te 's Gravenhage te zamen om met de drie andere werkliedenorganisaties van gedachten te wis selen over de mogelijkheid om tot de afsluiting van een collectieve arbeidsovereenkomst te ko men, waarin de uitspraak zal worden verwerkt. Nadat de Ned. Bond en de Federatie ver klaard hadden niet tot bespreking bereid te zijn, wanneer niet eerst de arbitrale uitspraak ter zijde werd gelegd, aan welk verzoek de werkgevers niet konden voldoen, werd de ver gadering geschorst. De besprekingen werden daarna voortgezet met den R. K. en den Chr. Bond, waarbij van patroonszijde verschillende concessies werden gecaan, om alsnog een landelijk conflict te kannen voorkomen. De nieuwe loonvoorstellen zullen aan het con gres van den R. K. Bond, dat 16 November as. te Nijmegen zal worden gehouden, worden voor gelegd. De vergadering, die om 10 uur 's morgens was aangevangen, werd om 10 's avonds geslo ten De directeur van het Luchtvaartbedrijf te Soesterberg, de gep. kolonel titulair K. H. Ou dendijk, heeft, naar het Vaderland bericht, den Minister van Defensie ontheffing van die func tie gevraagd. Hieraan is voorafgegaan een verzoek van den officier aan den directeur toegevoegd, den ka pitein W. P. v. d. Abeelen, om bij zijn wapen, de artillerie, te worden teruggeplaatst. Zooals bekend werd er op Soesterberg nog al gestreden. De splitsing van de L. V. A. in een luchtvaartafdeeling en een luchtvaartbedrijf, gepaard gaande met de komst van een direc teur van het bedrijf, heeft eerst geleid tot het heengaan van den commandant, kolonel J. J. van Santen. Daarop is de instelling van een inspectie der luchtvaart gevolgd, die thans dus heeft geleid tot een conflict tusschen inspectie en bedrijf, dat gewonnen is door de inspectie. Verschillende bij den graanhandel betrokken organisaties hebben den Minister van Landbouw en Visscherij een telegram doen toekomen, waarin zij melding maken van het gerucht, dat er een nieuwe verhooging van monopolieheffing op graan te verwachten zou zijn. Zij verzoeken den minister dezen voor het bedrijf verderfelü- ken maatregel niet toe te passen. Te bevoegder plaatse werd echter medegedeeld, dat de geruchten omtrent een verhooging ge heel onjuist zijn. Dezer dagen kwam de Baksteenraad, het hoogste bestuursorgaan van den Nederlandschen Baksteenbond, in een vergadering bijeen, om de resultaten van een informatief referendum ter saneering van de baksteenindustrie onder het oog te zien. Op de eersie plaats werd op voorstel van het Dagelijksch Bestuur besloten het resultaat van het referendum door een speciale Commissie definitief te laten vaststellen. In deze Com missie werden benoemd de heeren J. H. van Haren te Oosterbeek, M. J. van Löben Seis te Velp en J. Th. Overkamp te Groenlo. Nadat was gebleken, dat het overgroote deel der leden van den Baksteenraad het voort bestaan van den Nederlandschen Baksteen- bond noodzekelijk achtte, verklaarde het Dage lijksch Bestur zich bereid zich in een volgen de vergadering van den Raad een eventueele herbenoeming te zullen laten welgevallen. Van het voltallige college van 20 leden van den Baksteenraad spraken zich slechts twee leden uit voor ontbinding van den Baksteen- bond, terwijl de Voorzitter, Mr. M. P. L. Steen- berghe, zich van stemming wenschte te ont houden. Het ligt in de bedoeling, dat de Baksteenraad op 29 November opnieuw bijeen zal komen, om verdere voorbereidende maatregelen te treffen voor de ondernemersovereenkomst, die, zooals reeds gezegd, beoogt tot meer rationeele pro ductie- en distributieverhoudingen in de Ne derlandsche baksteenindustrie te geraken. Zooals men zich herinnert, heeft de Tweede Kamer de behandeling van de IJkwet van haar agenda afgevoerd. Minister Gelissen heeft echter in vroegere qualiteit in Limburg actie gevoerd voor ijking van electriciteitsmeters voor bedrijven, die dit tot dusver nog niet doen. Hij heeft daar zelfs op een groote vergadering voor alle Limburg- sche burgemeesters het woord over gevoerd en deze ijking warm verdedigd. Naar de Maasb. verneemt, zal minister Ge lissen aan den voorzitter der Tweede Kamer verzoeken, het ontwerp-IJkwet alsnog op de agenda te doen plaatsen. Tevens ligt het dan in de bedoeling van den minister de boven om schreven ijking in de wet op te nemen of haar, zoo noodig, afzonderlijk te regelen. Hedenmorgen te 7.54 uur is het K.L.M.-toestel „Lijster" van Schiphol naar Indië vertrokken. Geboekt hebben: 1 passagier voor Cairo, 2 passagiers voor Ghaza, 1 passagier voor Jodphur, terwijl te Rome 1 passagier voor Ghaza aan boord komt, te Calcutta 2 voor Rangoon en te Ghaza 1 passagier voor Bagdad. Het toestel ver voert 255,089 K.G. briefpost, 18,452 K.G. pakket- post en 93,510 K.G. vracht. Elke Nederlandsche hoester maakt na kor ter of langer tijd kennis met de Doveri- poeder; deze behooren dan ook tot die ge neesmiddelen, die bij naam aan de leeken be kend zijn. Er zullen er echter weinigen zijn, die weten, dat de uitvinder dezer poeders, Tho mas Dover, niet alleen dokter, maar ook zee roover geweest is; een van de merkwaardigste combinaties, die ooit in de geschiedenis van den geneeskundigen stand is voorgekomen. Thomas Dover was een Engelschman; hij werd in 1660 in Warwickshire geboren. Hij heeft eenigen tijd in Cambridge gestudeerd, maar waar hij zijn doctorsgraad behaald heeft, is niet bekend. Zeker is echter, dat hij een goeden leer meester heeft gehad, en wel niemand minder dan Thomas Sydenham, die de Engelsche Hip pocrates genoemd wordt. Deze Sydenham heeft, in 't voorbijgaan gezegd, zijn grooten roem voor namelijk te danken aan onzen Boerhaave: want hij is het, die hem tot in de wolken heeft ver heven. Toen Dover bij Sydenham in de leer was, kreeg hij de pokken: dat was een toenmaals bijna onvermijdelijke ziekte. Hij werd door den grooten man flink adergelaten; 22 Engelsche onsen, d.i. ruim 600 gram bloed, werden hem afgenomen, en daarna kreeg hij een braakmid del. Hij bleef op de been, totdat hij niet meer zien kon: toen moest hij in bed, maar in een heel koude kamer en zeer schamel met dekens bedekt. Hij kreeg eiken dag twaalf flesschen dun, aangezuurd, bier te drinken. Dover genas voorspoedig, maar zegt zelf, dat een behande ling met purgeermiddelen beter geweest was. In het jaar 1708 had hij blijkbaar genoeg van de praktijk en ging een kapertocht meemaken, om de Spaansche zilvervloten te plunderen. De beroemde zeevaarder Dampier nam aan dezen tocht deel. Zij rustten twee schepen uit, de Duke en Duchess. Dover commandeerde de Duke en nu ging het er op los, op hoop van zegen, als we dat woord tenminste zoo mogen gebruiken. Het eerst gingen zij naar Oost-Azië, maar toen zij daar waren, kregen zij zulke hef tige stormen, dat zij afdreven of liever voort gedreven werden naar de Westkust van Zuid- Amerika. Op 31 Januari 1709 kwamen zij voor het onbewoonde eiland Juan Fernandez. Dover ging aan land en vond daar een Schotschen matroos, Alexander Selkirk, die daar gestrand was en op dat eiland vier jaren en vier maan den geheel alleen gewoond had. Dover nam hem natuurlijk mee. Hoe deze Selkirk al dien tijd geleefd had, werd later beschreven door den opperbevelheb ber der twee schepen, Woodes Rogers, en deze beschrijving werd gelezen door Daniel Defoe, die dat alles verwerkte in zijn beroemd ver haal „Robinson Crusoë". Echter is Selkirk niet de echte Robinson, want het voornaamste model voor dit boek is geweest een Portugees, Pedro Serrano, die op een eilandje tegenover den mond van de Orinoco gewoond heeft. De twee schepen gingen nu naar de kust van Zuid-Amerika en kwamen voor de stad Guaya quil in Peru. De Engelsche matrozen bestorm den de stad en namen haar in. ze maakten grooten buit, maar werden ook ziek: want er heerschte daar juist een besmettelijke ziekte, waaraan dagelijks 10 a 12 personen stierven. Dover gaf aan de scheeps-chirurgijns instruc ties hoe zij deze ziekte hadden te behandelen; zij kregen geweldige aderlatingen; iedere ma troos moest 3 liter bloed laten vloeien; daarna kregen zij verdund zwavelzuur te drinken. Ejr waren meer dan 70 zieken, doch er stierven er maar acht. Degenen die aan boord bleven, j werden niet ziek. De buit bedroeg in Guajaquil 2000 pond ster ling en 27.000 dollars als losgeld. De Engelschen gingen toen weer verder op en vonden bij Kaap St. Lucas een rijkbeladen schip, waarvan zij behalve de kostbare waar, ook nog 22.000 pond in goud en zilver afhaalden. Toen zij na een afwezigheid van ruim drie jaar de Theems binnenliepen, bedroeg de buit een waarde van 170.000 pond; dat is volgens de tegenwoordige waarde ongeveer 20 millioen gulden. Dover heeft daarvan een heel goede portie gekregen. Hij vestigde zich nu weer te Londen en prac- tiseerde nog ruim twintig jaar, had een flinke, maar eenigszins vreemde reputatie. Hij gaf bijv. bij elke mogelijke ziekte groote hoeveelheden kwikzilver in zuiveren toestand, 30 tot 40 gram tegelijk, zoodat hij den naam kreeg van kwik zilver-dokter. Maar daarmee was hij in t ge heel niet tevreden, en hij maakte krachtige reclame voor zich zelf niet alleen, maar viel ook ziin collega's op de meest hardhandige wijze aan en gaf duidelijk in geschrift te kennen, dat zij van ziekenbehandeïing geen idee had den. Inderdaad was in dien tijd de geneeskunde in een eigenaardige situatie. De geneeskundige systemen, die alle zeer gebrekkig waren, volg den elkaar met groote snelheid op en ik geloof dat er na 1500 zelden zulk een verwarring in de geneeskundige praktijk is geweest als in dien tijd- Welke eigenaardige behandelingen destijds in zwang waren, moge b.v. blijken u: het feit, dat Sydenham, de beroemdste man van zijn tijd. zijn teringlijders bij voorkeur paardrijden liet. In elk geval is van Dover een recept over gebleven, ni. zijn hoestpoeder. Maar dit werd door hem heel anders voorgeschreven. Zijn voorschrift was gericht tegen aanvallen van jicht, die toen vaak voorkwam, want de Engel schen konden geweldig eten en drinken. Het recept is als volgt: „Opium 28 gram, van sal peter en wijnsteen elk ongeveer 100 gram, ipecacuanha 28 gram, zoethout 28 gram. Het salpeter en de wijnsteen worden samen in een roodgloeienden mortier gebracht en aangeroerd, totdat zij ontvlammen. Dan worden zij fijn gewreven en. vermengd met het opium, dat eveneens fijngewreven is. Daarvan moét men innemen 1 a ly, gram in een glas wijn met kandeel tijdens het naar bed gaan; nog ver schillende gla-zen wijn drinken en goed toe gedekt zijn; tot den volgenden middag in bed blijven; dan kan men daarna weer loopen. Dit middel moeteenmaal per week of eenmaal per maand worden ingenomen." Het Nederlandsche pulver Doveri is veel zwakker en wordt als hoestmiddel gebruikt. Het bevat 1 deel opium, 1deel ipecacuanha - wortelbast en 8 deelen kaliumsulfaat. Het ver schilt in samenstelling dus niet zoo heel veel van 't oorspronkelijke. Maar men krijgt in ge wone Doveripoeders slechts 10 milligram opium, hetgeen weinig is; en in de sterke Doveri-poe- ders 20 milligram. De dosis van Dover zelf was minstens 15 maal zoo groot. Het is een zeer eigenaardig en inderdaad ge niaal preparaat. Het is ten eerste pijnstillend door het opium. Verder wordt de gevoeligheid van de luchtwegen door het opium getemperd, en nog meer door de ipecacuanha; dit laatste middel zorgt er tevens voor dat de spanning, die door den voortdurenden hoestprikkel in het lichaam ontstaat, wordt geslaakt. Opium en ipecacuanha hebben een verstoppende werking, maar deze wordt wederom door het kaliumsul faat opgeheven. Dat is het voornaamste, wat men van de werking begrijpt. Toch wordt, zoo als bij meerdere samengestelde middelen het geval is, de werking nog krachtiger en eigen aardiger, dan men uit de samenstelling zou verwachten. Ik hoop dat niemand dit prepa raat afwijzen zal, omdat het van een zeeroover afkomstig is. Dr. TH. H. SCHLICHTING

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5