Inwijding van de Romeinsche Citta Universitaria Dementi van den Negus Wapenstilstand- herdenking Het nieuws van heden DE „ROMANITEIT" DER ARCHITECTUUR NIEUWE VLUCHT NAAR DE STRATOSFEER Geen spoor van Kingsford Smith Protestnota van China DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 12 NOVEMBER 1935 Fraaie prestatie van het regime Versterking in Fransch Somaliland Rede van Roosevelt Nieuw hoogterecord gevestigd De moeilijkheden in de Britsche mijnindustrie Aanval op Japansche porseleinzaak Parade voor Mussolini DACBIAD UITCEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM - TELEFOON 13866 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bijvooruitbetaling Askari's bij een aanval op een Abesslnische versterking in het woeste ge bied van Noord-Afrika Het bouwwerk is, in sociaal op zicht, als het ware een stap in de corporatieve richting Sassa Baneh zou niet ingenomen zijn Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ H Storm waarschuwingsdienst 1 Groote plechtigheden te Londen en Parijs President Roosevelt Met de ,JZxplorer II", den groot sten luchtballon ooit vervaardigd De stemming over een algemeene staking Japan zou de Chineesche souve reiniteit geschonden hebben Ongerustheid te Sjanghai geens zins verdwenen De duce schijnt nog heel wat plannen te hebben RECORDVLUCHT KAAP STAD—LONDEN Het 42ste oorlogscommuniqué Aan de kust van Californië is een groote boschbrand uitgebroken. De blussching ging met groote moeilijkheden gepaard NIFIIWF HAARIFNRPHF fOIIRANT - - lil 1—U ff Li I Iffff I I LklTlWVl I V V I I fill I regel 30 ct, Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 55 cent (Van onzen Romeinschen correspondent) De dubbele inwijding van de Romeinsche „Citta Universitaria", eerst door Musso lini en daarna door den Koning-Eere- cfoctor, is voorbij. Drie dagen lang heeft het Publiek toegang gehad om te zien, hoe een uni versiteit eruit ziet, waaraan een dozijn van de beste architecten heeft samengewerkt en waar in een ronde honderd millioen lire tot beton en travertijn en baksteen is gestold. En daar- hakwamen de arbeiders nog eens terug om al te maken, wat bij de inwijding enkel „voor bet oog" in orde was. De oorlog gaat ook aan een bouwwerk van dezen omvang niet onopge merkt voorbij; van de ingenieurs en architec ten, die den bouw begonnen, staan er verschil lende onder de wapenen en vierden de inwijding ergens aan het Abessinische front. De oorlog heeft ook op de inwijdingsplech tigheid zijn stempel gedrukt. De koning heeft <3eze nieuwe universiteit prachtig gekwalifi ceerd als een „akte van geloof in de intellec- tueele samenwerking en de souvereiniteit van den geest, die de waarborg is van wederzijdsch begrip, van onpartijdige klaarheid en dus van duurzamen vrede". Maar het zij ons geoorloofd, bij den statigen Ingang tusschen de hoekige en hooge traver- tijnenstijlen de politiek achter te laten en hier enkel een getuigenis te zoeken van de huidige Italiaansche architectuur. Marcello Piacentini, lid van de Academie cn princeps der moderne Italiaansche archi tecten, heeft de algemeene leiding gehad en Persoonlijk het hoofdgebouw ontworpen. Een tevental architecten van faam, n.l. Aschieri, Foschini, Ponti, Michelucci, Oapponi, Pagano cn Rapisardi, hebben elk een of meer van de Stootere gebouwen voor hun rekening geno den, terwijj aan de kleinere gebouwen en de bitvoering nog een heele rij van jóngere in genieurs en architecten heeft meegewerkt, on der wie Minnucci, Montuori, Guidi met eere 'e noemen zijn. Deze samenwerking van een groot aantal architecten, die in het organische terband toch hun persoonlijkheid handhaaf den, is op zichzelf een interessant feit en maak te dezen bouw inderdaad tot een uiting van de Italiaansche bouwkunst, die de aandacht van beel Europa vroeg. Menige buitemandsche jon ge architect (onder de Nederlanders bijv. Stuyt J-'.) heeft dan ook in den lodp van de drie jaren, ttaarin dit groote werk werd uitgevoerd, zijn neus in de plannen gestoken en er een eer in gesteld, méé te teekenen aan de ontwerpen Voor deze studie-stad. Twintig gebouwen zijn in een symmetrische groepeering maar afwisselenden individueelen t erm op het ruim twintig hectaren grocte, bijna t-erkante terrein ontworpen. De hoofdweg, die tan den monumentalen ingang recht naar het ®ten monumentale front van het Rectoraat loopt, wordt aan het einde dwars gesneden óoor een wijd plein, dat zich voor het Rectoraat Uitstrekt er. vormt daarmede dus een breed bruis, zoodat Piacentini zeggen kan, dat het grondplan in een basiliekvorm ontworpen is. vrijwel alle gebouwen zijn van beton opge trokken, maar in de bekleeding wisselen bak stenen van verschillende kleur en verglazing af met het bij uitstek Romeinsche travertijn, lichtgrijze poreuze steen, die met de Jaren de zachtroze en gele tinten krijgt, welke Oc blonde kleur van Rome beheerschen. Uit tra- vértijn zijn de hoofdingang, het Rectoraat met aangebouwde faculteiten van letteren en rechts af tenschappen, en de beide gebouwen der wis kunde en der geologie, die de korte zijden van bei hoofdplein begrenzen. In deze gebouwen bomt ook het sterkst tot uiting dat kenmerk ^er „Romaniteit", dat men aan de moderne italiaansche architectuur veelal zoekt. Deze „Romaniteit" is niet te verstaan als een bepaalde stijl, maar als een eigen schap, die verschillenden stijlen, dus ook bet. modernen, eigen zijn kan. „Romanita" wil bp de eerste plaats zeggen „magni loquentie", tgeen men niet moet vertalen als grootspra- bigheid, maar als een weidsche statigheid van bebaar. Het Romeinsche karakter vordert ver bet iets definitiefs; het mag dus geen ex periment, maar moet voor de eeuwen bestemd ftih. En tenslotte eischt het Romeinsche een b'ceke viriliteit. I^e moderne Italiaansche architectuur is niet baanbrekend geweest. Piacentini zelf is betrek- bfiiijk laat tot de moderne vormen bekeerd, ^uitschland en niet op de laatste plaats Ne- bfrhand hebben de moderne Italiaansche archi- boten sterk beïnvloed. Maar wat de Italianen a's eigens en origineels willen bieden, is nu Jblst dit Romeinsche karakter, dat den moder- bbn stijl uit zijn experimenteele onrust opheft fh verstevigt tot een definitieve gestalte. „Gee- prtei concessie," zoo verklaart Piacentini, „is Seaaan aan opzichtige ultra-rationalistische rormules, zooals groote horizontale strookenvan °-as of massa's, die op ijle peilers boven een Pen parterre hangen; alles is beredeneerd, gedacht en verwerkelijkt op grond van techni- dht en geestelijke noodzakelijkheden. Wij heb- -P getracht gebouwen te zetten die geen "blode" zijn maar de eeuwige eigenschappen van essentieele hebben." Zeer geslaagd is het algemeene grondplan in zijn opzet van een kruisvormig plein, omgeven door gebouwen, die symmetrisch 'gen elkander opwegen, maar elk een indivi- beeie, varieerende gestalte hebben. Een bijzon- 6re moeilijkheid bood het hellende vlak van Jjt terrein, dat van den hoofdingang naar het Rectoraat toe vrij aanzienlijk daalt. Een vijver j. een breede trappenaanleg vóór het Recto- hebben dit gebrek van het terrein niet ge- eel kunnen opheffen; het draagt ertoe bii, dat het effect van den gevel zich wat langzaam ontwikkelt. Deze gevel, waarin drie gebouwen zijn aan- eengelascht, is het pronkstuk van de Citta. In zijn breede, bijna al te breede ligging, de fraaie verdeeling van zijn travertijnen vlakken, de sta tige verheffing van den propylaeen-achtigen in gang en het eenvoudige randschrift ligt werke lijk iets van de gezochte „Romanita". Hetzelfde geldt van de hoofdpoort der Citta, die trouwens nauw verwant lijkt aan den ingang van het Rectoraat, en, zij het in mindere mate, van de beide andere travertijnen gebouwen, die het plein aan weerszijden flankeeren, en overigens zaxelijker van uiterlijk zijn. Deze zakelijkheid wint het vrijwel geheel in de baksteenen gebouwen der physica en chemie en in verschillende andere faculteiten. Daar door heeft deze Citta Universitaria een zeer modern, maar ook een ietwat nuchter aanzien. Men mist de academische atmosfeer, dat musi sche, waaraan de oude Sapienza met zijn sche merige gangen en het spiralende koepeltje bo ven het klare binnenplein juist zoo rijk was. Deze Citta is minder musisch dan utilitair. Maar is zóó niet het karakter der huidige we tenschap? De studie-stad ligt omgeven door andere we tenschappelijke en half-wetenschappeiijke in stellingen: een luchtvaartschool en een proef station voor luchtvaarttechniek, een complex van medische klinieken en het nationale insti tuut voor onderzoek, waar men heden juist zoo koortsachtig bezig is, „ersatz" te zoeken voor ai vat de sancties aan Italië zullen onthouden. Techniek en bewapening rondom. In de Citta Universitaria zelf ontbreekt een kazerne voor de fascistische studentenmilitie niet. De huidige wetenschap is grootendeels toegepaste weten schap en de student van deze eeuw, door Key- serling, meen ik, de eeuw van den chauffeur ge- r.oen/3, is eerder vliegenier dan boekenwurm. De techniek overheerscht nog meer in de interieurs, waar de eischen der acoustiek en der belichting wet geweest zijn. In de Aula Magna, een prachtige ruimte, die aan bijna 300C menschen plaats biedt, mist men weer ietwat de academische statigheid, die men hier vooral zou verwachten. De waaiervormige, am- phitheatersgewijze oploopende zaal, die als mid delpunt een podium heeft, zoo groot als een tconeel, is een prachtige voordrachtzaal met een zoo uitstekende acoustiek, dat, zegt men, iedere student den professor hoo ier, en géén student den professor storen kan. Maar de adem van de academische, ingetogen muzeii waait er nog niet. Of ligt het er aan, dat alles nog zoo nieuw is, al te versch uit de handen van ingenieurs er. betongieters? Misschien moet de adem der wetenschap hier eerst eenige tientallen jaren c'e muren patineeren en enkele generaties van studenten en professoren de banken gladzit- te. Deze Citta Universitaria is in elk geval een fraaie prestatie, niet alleen van de ingenieurs en architecten, maar misschien nog meer van bet Regime. In plaats van het bewonderens waardige maar volkomen onvoldoende gebouw oer Sapienza treedt hier in dienst van het onderwijs een prachtig complex van rationeel ingerichte faculteitsgebouwen. Maar tevens wor den de student en de professor hier niet meer alleen als passief en actief examenwezen be schouwd. De professoren hebben hun clubhuis met schermzaal en zelfs dansgelegenheid; de studenten hun Dopolavoro, hun militie-kazerne, hut; tehuis en straks hun zwembassin en sport veld. Hier is dus, in sociaal opzicht, een stap ge daan in de corporatieve richting, welke in het huidige oorlogvoerende Italië op den achter grond dreigt te raken; in de richting van een universitairen stand. Verwachting; Toenemende Zuidelijke |l tot Zuidwestelijken wind, half tot S zwaar bewolkt of betrokken, aanvankelijk =5 sj weinig of geen regen, later toenemende jË kans op regen, zelfde temperatuur. jË Verdere vooruitzichten; toenemende re- 5 ÊE genkans. Geseind Maandag te 19.45 uur aan alle j| jE posten: „Weest op uw hoede." iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijjiiiiiiiiii LONDEN, 11 Nov. (Reuter) Overal in Enge land en in de overige deelen van het Britsche Rijk is vanmorgen om 11 uur nauwgezet een minuut stilte in acht genomen, ter herdenking van den wapenstilstand. Vanaf 6 uur vanmorgen werden ten bate der oorlogsverminkten collecten gehouden door meisjes, die in ruil door oud-strijders vervaar digde klaprozen aangeboden. Bij de Cenotaaf had een aangrijpende plech tigheid plaats waar de hertog van York, als vertegenwoordiger van den Koning een krans neerlegde. De Koningin en andere leden van de koninklijke familie waren hierbij tegenwoordig. PARIJS, 11 Nov. (Reuter) Alle openbare ge bouwen hebben de vlag uithangen, evenals tal van particuliere woningen. Parijs viert vandaag den verjaardag van den wapenstilstand met bijzondere geestdrift, in dien men de belangrijkheid in aanmerking neemt van de optochten, die voorbij den Are de Triomphe defileerden. Om 9 uur vanmorgen werd het défilé geopend door de delegaties van de Croix de Reu, met hun leider kolonel de la Rocque aan het hoofd. Nadat deze een krans had neergelegd, trokken de af deelingen in gesloten gelederen voorbij. Na de Croix de Feu kwamen de oudstrijdersvereeni- gingen, deel uitmakende van den Nationalen Bond van Oud-Strijders, waaronder zich talrijke zwaarverminkten bevonden. BELGRADO, 11 Nov. (Reuter) Ter gelegen heid van den verjaardag van den wapenstilstand hebben herdenkingsplechtigheden plaatsgehad bij het monument voor de verdedigers van Bel grado, en op de Russische, Italiaansche en Fransche oorlogskerkhoven. Ook in geheel Amerika zijn vandaag, zooals ieder jaar op Wapenstilstandsdag het geval is. degenen herdacht, die in den wereldoorlog zijn gevallen. Te 11 uur stond alle verkeer en alle arbeid stil; het Amerikaansche volk eerde de dooden door een stilte van twee minuten. Voor het eerst, sedert het graf van den On bekenden Soldaat op het militaire kerkhof Ar lington bij Washington door president Harding plechtig aan de natie werd opgedragen, heeft zich heden een president der Vereenigde Staten naar deze gewijde plaats begeven en uiting ge geven aan de vredelievendheid van het Ameri kaansche volk. In de rede, die president Roosevelt bij deze gelegenheid heeft gehouden, zeide hij, dat de politiek der Amerikaansche regeering door twee hoofdbeginselen wordt bepaald, in de eerste plaats door den wensch, dat de Vereenigde Staten niet betrokken worden bij eenigen oorlog en verder door den vasten wil, den vrede te be vorderen op alle mogelijke manieren en te waarschuwen voor de verschrikkelijke gevolgen van een oorlog. Roosevelt herinnerde aan de pogingen, die Amerika heeft gedaan om het uitbreken van een oorlog te voorkomen en voegde er aan toe, dat Amerika ook den vrede dient, door dat het duidelijke, ondubbelzinnige termen gebruikt en een oorlog ook oorlog noemt, wanneer het een gewapenden inval in een ander land en het dooden van menschen zonder oorlogsverklaring betreft. Roosevelt zeide het te betreuren, dat de wereld tot dusverre zoo weinig voordeel van de pogin gen tot handhaving van den vrede heeft gehad en dat het geloof in de heiligheid van internationale verplichtingen aan het verdwijnen is. De thans opgroeiende generatie, aldus de president, kent de verschrikkingen van den oor log niet en weet niet, wat oorlog beteekent. De atmosfeer eener munitiefabriek en het helden dom op de slagvelden schijnt haar een stimu- leerende en welkome afwisseling na het dorre, droefgeestige bestaan, dat de moeilijke tijden van thans met zich brengen. Het Amerikaansche volk zal echter aan deze illusie niet ten offer vallen, want het weet, zoo vervolgde Roosevelt, dat op' de geestdrift en de kortstondige welvaart van den oorlogstijd on verbiddelijk de economische en sociale cata strofe volgt voor hen, die den oorlog overleven. Amerika zal daarom zijn werk voor den wereld vrede voortzetten, doch natuurlijk tegelijkertijd zorg dragen voor een voldoende verdediging zijner grenzen, te land, ter zee en in de lucht. NEW-YORK, 11 Nov. (ANP) Vanochtend is de stratosfeerballon „Explorer II" te Rapid City opgestegen. De weersomstan digheden worden buitengewoon gunstig beoordeeld. Veertien minuten na den start bevond de ballon zich reeds op een hoogte van 3510 Meter. De „Explorer II" is de grootste luchtballon welke ooit is gemaakt. Hij heeft een inhoud van 3.700.000 kubieke voet. De gondel heeft een middellijn van 3 Meter. Captain Stevens hoopt met dezen ballon een hoogte te bereiken van 28.000 Meter. De vlucht is langen tijd voorbe reid met steun van de industrie en wetenschap. Het is de derde poging van Stevens om door te dringen tot de stratosfeer. Bij de eerste po ging in Juli 1934 scheurde het omhulsel, toen de ballon in de hoogere luchtlagen kwamen. De bemanning moest toen met valschermen dalen. Ook thans heeft zich bij de opstijging een incident voorgedaan; toen de ballon met heliumgas werd gevuld, scheurde het omhulsel open over een lengte van 7 Meter. De schade werd evenwel spoedig hersteld. DNB bericht uit Chicago, dat de „Explorer II" te 6.28 (Midd. Europ. tijd) reeds een hoogte had bereikt van 18.300 Meter, en te 7.21 een hoogte van 22.750 Meter. Met deze hoogte is een nieuw wereld record gevestigd. De inzittenden deelden per radiotelefoon mede, dat de ballon nog steeds snel stijgt. De thermometer wijst 60 graden Celsius onder nul. De tocht gaat in Oostelijke richting; de plaats bepaling luidde: Gordon (Nebraska). LONDEN, 11 Nov. (D.N.B.) Maandag begon in de mijndistrieten van geheel Engeland de stem ming over de vraag of besloten zal worden tot een algemeene staking der mijnwerkers, ten einde te geraken tot inwilliging der looneischen. Aan deze stemming wordt deelgenomen door ongeveer 500.000 leden van den Engelschen rrijnwerkersbond. Dinsdag en Woensdag wordt de stemming rog voortgezet. Men rekent, dat volgende week Woensdag het resultaat kan worden bekend gemaakt. Dien dag komt dan tevens het bestuur van den mijnwerkersbond bijeen te Londen, ten einde besluiten te nemen over de maatregelen welke moeten worden genomen. De Negus dementeerde persoonlijk de inname van Sassa Baneh. De „Explorer II" beproefde een nieuwen strato sfeertocht, en vestigde een nieuw hoogterecord. China richt een protestnota aan Japan. Herdenking van den wapenstilstandsdag. De voorstellen tot saneering van het Al gem. Mijnwerkersfonds aangenomen. O SINGAPORE, 11 Nov. (Reuter). De water vliegtuigen, die naar Kingsford Smith zijn gaan zoeken, hebben gemeld, dat zij geen enkel spoor van den vlieger hebben ontdekt. SJANGHAI, 11 Nov. (Reuter). De Chineesche minister van buitenlandsche zaken heeft den Japanschen Ambassadeur Ariyoshi een nota overhandigd, waarin wordt geprotesteerd tegen de arrestatie van Chineezen te Tientsin door Japansche gendarmen, waardoor de Chineesche souvereiniteit en de internationale wet worden geschonden. De minister vraagt, dat onmiddel lijk maatregelen worden genomen om herhaling te voorkomen. SJANGHAI, 11 Nov. (Reuter). Een Japansche porseleinzaak in het centrum van de winkelwijk van Sjanghai is het voorwerp geweest van een aanval van een groep Chineezen, die de ruiten insloegen en, na anti-Japansche strooibiljetten te hebben verspreid, vluchtten. De ongerustheid onder de bevolking is geens zins verdwenen. De Chineezen verlaten met hun gezinnen en goederen Sjapei en de grondspecu- lanten koopen tegen lage prijzen terreinen op. ROME, 11 Nov. A.N.P.)Mussolini heeft vandaag in zijn hoedanigheid van minister van Oorlog een groote parade afgenomen van het garnizoen van Rome, zulks ter gelegenheid van den 66sten verjaardag van Koning Victor Emma nuel HI. Alle wapens waren vertegenwoordigd en in het geheel waren ongeveer 20.000 man op de been. Na de parade hield Mussolini van het balcon van het Palazzo Venezia af de volgende korte toespraak: „Gij hebt zoojuist slechts een klein gedeelte gezien van de militaire strijdmacht, welke Italië in het begin van het 14e fascistische jaar ter beschikking heeft. Deze macht met al haar wapensoorten en in het bijzonder met haar geest is bereid de belangen en de waardigheid van Italië te verdedigen in Europa en in Afrika en overal waar het noodig mocht zijn. In den korten tijd van eenige maanden hebben wij reeds twee oude rekeningen vereffend. De rest zal nog komen!" De Britsche militaire vlieger Llewellyn, die met mrs. Wyndham op 5 dezer van Kaapstad was vertrokken, is Maandag op Croydon ge land. Hij heeft het traject KaapstadLonden af gelegd in 6 dagen 12 uur en 3 minuten en daar mede het record van mrs. Mollison, zijnde 7 dagen, 7 uur en 5 minuten, verbeterd. Stand op Dinsdag 1 uur v.m.: 757.4 Vorige stand: 758.7 ADDIS ABEBA, 11 Nov. (DNB) De Negus heeft vandaag persoonlijk de van Italiaansche zijde afkomstige berichten ge dementeerd, dat n.l. de Italiaansche troepen voor Djidjiga liggen en reeds Sassa Baneh hebben ingenomen. Te bevoegder plaatse verklaart men voorts, dat Antalo nog in handen der Abessiniërs is. De in de hoofdstad ontvangen berichten van het Noordelijk front wijzen erop, dat in de omgeving van Makalle nog hevige gevechten plaats vinden. Het gerucht, dat Ras Nasiboe zou zijn ver moord, wordt hier tegengesproken. Hij zou hedenmiddag te Djidjiga aangekomen zijn uit Dagahbur. De Abessinische gezant te Rome is heden middag te Addis Abeba aangekomen. Hij werd onmiddellijk door den Negus ontvangen om rapport uit te brengen. Het Fransche garnizoen in Somaliland wordt voortdurend versterkt. Volgens de laatste be richten zouden ongeveer 3.000 man blanke troepen geland zijn. Eveneens zou voortdurend oorlogsmateriaal te Djiboeti worden aange voerd. In deze plaats liggen thans twee Fran sche kruisers, twee watervliegtuigen en drie gewone militaire vliegtuigen. Er zijn weinig gekleurde troepen te Djiboeti. Dé militaire bewaking van den spoorweg van Djiboeti tot de Abessinische grens is aanzien lijk versterkt. Het 42ste oorlogscommuniqué van gene raal De Bono luidt: „Onze troepen hebben alle hoogten in Zuid-Makalle bezet. De troepen van het tweede legercorps zetten hun actie in het gebied tusschen Aksoem en de Takazze voort. In den sector van Somaliland duurt de actie voort, terwijl de troepen van generaal Graziani ten Noorden van Gorahei hun zuiveringscampagne voortzetten. Onze lich te colonne heeft in net dal van de Faf den vijand ernstig^ verliezen toegebracht en o.m. twee kanonnen, geweren, munitie, le vensmiddelen en een groote hoeveelheid ander materiaal buit gemaakt. Tot de gevangenen behooren de Fitaurari Dzjelette Tamrat en Grasmatsj Worchie Belaceoe. Bij onze militaire autoriteiten te Gorahei heeft zich aangemeld het opperhoofd Abd el Kerim Mohammed, de zoon van wijlen Moellah, die het bevel voert over een be langrijken volksstam en zich met zijn troe pen ter beschikking heeft gesteld. De luchtmacht verricht overal verken ningen. ROME, 11 Nov. (Reuter). Er is nog geen offi cieel bericht ontvangen inzake de inname van Sassa Baneh, doch een telegram uit Mogadisco bericht, dat Italiaansche patrouilles Dagahbur nabij Sassa Baneh bereikten. De Abessinische regeering ontkent, dat de Italianen Dagahbur hebben ingenomen. Uit het Noorden heeft men geen berichten ontvangen. Langs het geheele Tigre-front worden op het oogenblik de verkenningen voortgezet, teneinde het terrein te zuiveren en een nadering van den vijand te beletten. In de streek van Tembien is men een omtrekkende beweging begonnen. Vier colonnes bezetten belangrijke strategische posi ties in Tze Ghade. In den sector Makalle versterken de troepen hun stellingen voor Chelicot. De streek wordt door karabinieri-parouilles doorkruist. Des nachts wordt het terrein verkend met be hulp van schijnwerpers, die op de naburige ber gen zijn opgesteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1