t —De Wereldkampioen— Ster - programma's kunstrijden Dinsdag 12 Nov. 20.15 op de KUNSTIJSBAAN KWIEK EN VIEF L UCHTBESCHERMING KARL SCHAEFER Sport en spel DINSDAG 12 NOVEMBER 1935 Viering der Poolsche onafhankelijkheid Vliegtuig neergestort Leveringen door Italië De „Times" in beslag genomen Vervaardiging van synthetische katoen Italië protesteert De Engelsche leening aan China Korte berichten Veel bedrijvigheid in IJmuiden Pilsoedski als vader van den nieuwen staat herdacht De drie inzittenden gedood Dispensatie voor loopende contracten Wegens een artikel over de Duit- sche anti-Joodsche maatregelen Enorme besparing mogelijk Tegenstand van Japan CONTINGENTEER1NGEN MINISTER DE GRAEFF De vlucht van het Walraventoestel naar Indië De bevolking moet innerlijk en moreel paraat worden ge maakt tegen het gevaar Groote aanvoer van haring GENERAAL SNIJDERS Zestig jaar ridder Militaire Willemsorde MINISTERIEEL BEZOEK AAN IJMUIDEN Prof. Huizinga DAMMEN HET WERELDKAMPIOEN SCHAP Binnenkort VosRajchenbach? GEZELLIG SAMENZIJN KAMPIOEN IJmuiden tweede in de hoofd klasse-competitie R K. DAMMERS VERGADEREN Reorganisatieplan aangenomen FINALE MEESTERTITEL De twaalf deelnemers KRACHTSPORT Europeesche kampioenschappen gewichtheffen VOETBAL OEFENWEDSTRIJD VAN HET NED. ELFTAL Op 27 Nov. a,s. te Rotterdam tegen Millwall ZWEMMEN Nieuw record van H.P.C. Op de 4X100 M. estafette vrije slag BOEK EN BLAD NEW YORKSCHE BEURS GESLOTEN AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 11 November HANDELSBERICHTEN FAILLISSEMENTEN STOOMVAARTLIJNEN WARSCHAU, 11 Nov. (A.N.P.). De viering van den Poolschen onafhankelijkheidsdag is vanmorgen begonnen met een H. Mis in de Johannes Kathedraal te Warschau, die gecele breerd werd door den kardinaal-aartsbisschop Kakowski. Behalve den president der republiek Mossicki waren ook de leden van het kabinet, van het diplomatieke corps en de militaire en burgerlijke overheden aanwezig. Na afloop van de kerkelijke plechtigheid vond op het Mokotowveld, het historische parade- veld, een parade plaats van het Warschausche garnizoen voor den generaal-inspecteur van het Poolsche leger, generaal Rydz-Smigly. Tot verleden jaar was het sedert de stichting der Poolsche republiek maarschalk Pilsoedski, voor wien de parade werd gehouden. Gisteren zijn tal van diensten ter herdenking van maarschalk Pilsoedski gehouden en de Poolsche bladen wijden groote artikelen aan de beteekenis van Pilsoedski, dien men als den vader van den nieuwen Poolschen staat be schouwt. MARSEILLE, 11 Nov. (Reuter). Een vlieg tuig van de lijn Marseille—Barcelona, aan hoord waarvan zich behalve den piloot Lemoine, een radiotelegrafist en een werktuigkundige be vonden, is vanmorgen om kwart voor zes nabij Xstres neergestort. De drie inzittenden werden gedood, terwijl het toestel volkomen verwoest werd. GENèVE, 11 Nov. (Reuter). De sub-commissie heeft zich bezig gehouden met de bestudeering der verzoeken om dispensatie van het verbod van invoer uit Italië voor.de loopende contrac ten, welke verzoeken ingediend zijn door Frank rijk, Roemenië, Indië, Iran, Polen, Siam, BelgiO, Griekenland en de Sovjet-Unie. De Roemeen Antoniade trad als voorzitter op. Bijna alle verzoeken werden toegestaan, o.a. dat van Polen, betrekking hebbende op de levering van het Poolsche oceaanschip, dat thans te Monfalcone op stapel staat en dat van Siam betreffende de levering van negen torpedojagers. LONDEN, 11 Nov. (A.NP.) De „Times" meldt, dat de editie van Vrijdag te Berlijn in beslag is genomen op bevel van de geheime politie. Als reden werd opgegeven een artikel over ernstige anti-Joodsche maatregelen, welke in Duitsch- land zijn genomen sedert de goedkeuring van de Neurenbergsche wetten. Het schijnt, dat het besluit inzake de inbe slagneming tamelijk laat is genomen, aangezien de „Times" nog verkocht werd voordat de be slissing op verschillende punten in de stad bekend werd. Rome, 11 Nov. (Reuter) Ingenieur Sordelli, van de fabrieken waar langs chemischen weg synthetische wol wordt vervaardigd, deelde mede, dat binnenkort de vervaardiging van synthetische katoen ter hand zal worden ge nomen. Het bedrag van 900 millioen lire, dat be- rcodigd is voor den import van buitenlandsche katoen zal tot 150 millioen lire kunnen worden teruggebracht, benoodigd voor den invoer van cellulose. ROME, 11 Nov. (Reuter) De Italiaansche regeering liet door haar vertegenwoordigers in de landen, die aan de sancties deelnemen een protestnota tegen de sancties overhandigen. In deze nota, die reeds in het bezit der ver schillende regeeringen is, wordt zeer uitvoerig geprotesteerd tegen de toepassing der sancties. De tekst zal Dinsdag te Rome gepubliceerd worden. Van bevoegde Italiaansche zijde wordt ver klaard, dat de nota in kwestie geenszins gelijk luidend is met het protest, dat dezer dagen tot de regeering te Cairo is gericht. Verder wordt er op gewezen, dat de Italiaansche regeering tot dusverre geen onmiddellijke mededeeling van de coördinatiecommissie of van de daarin ver tegenwoordigde staten heeft ontvangen. TOKIO, 11 Nov. (A.N.P.). De woordvoerder van het ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft in antwoord op hem door buitenlandsche dagbladcorrespondenten gestelde vragen ver klaard, dat de Japansche regeering ernstige aandacht besteedt aan het Britsche voorstel China een leening te verstrekken. Spr. bracht in herinnering, dat de Japansche regeering geen voorstandster is van een buitenlandsche leening aan China, welke de lasten, waaronder het Chineesche volk gebukt gaat, zou doen toe nemen. Hij legde er den nadruk op, dat het financieele herstel van China bewerkstelligd moet worden door eigen pogingen van China, hoewel Japan bereid is China te helpen. Reuter meent te weten, dat Japan zal wei geren toe te stemmen in een internationale leening aan China en aan Engeland in dien zin 'n nota zal zenden, waarin uiteengezet wordt, dat een Chineesche monetaire hervorming, die gebaseerd is op buitenlandsche credieten, het vermogen van China om den toestand in dat land te verbeteren zou verzwakken en buiten landsche contróle zou vestigen. Op een straatweg even buiten Düsseldorf is een auto tegen een muur gereden, waarbij de drie inzittenden werden gewond. Een achter dezen auto rijdende wagen, waarin zich 11 per sonen bevonden, kwam tegen een boom terecht, waarbij alle inzittenden werden gewond. De asceet Abdoel Moetalibe is ter dood ver oordeeld wegens Mohammedaansche propaganda in Tadjikistan en Oesbekistan, in vereeniging „met een anti-Sovjet organisatie in een naburig land." Hij was er in geslaagd tal van navolgers te vinden, aelfs onder jeugdige communisten. Twee zijner discipelen werden ter dood veroor deeld en vier anderen tot 10 jaar gevangenis straf. In de fabriek van spoorwegrijtuigen van de firma Ganz te Boedapest heeft bij het vullen van een grooten ketel met vloeibare lucht een ontploffing plaats gehad, waardoor zeven ar beiders ernstig werden gewond. Voor het vijfde landelijk congres der Kwo- mintang zijn meer dan 400 gedelegeerden te Sjanghai aangekomen. Het congres is het eer ste, dat sedert vier jaar wordt gehouden. In een nota naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer over een groot aantal con- tingenteerings-ontwerpen deelt de regeering o.m. mede. Steenkolen: In verband met het feit, dat het rapport van Mr. T. J. Verschuur inzake den economischen toestand van het Nederlandsche mijnbedrijf nog bij de Regeering in onderzoek is, acht de Regeering zich niet gerechtigd om thans reeds op de uitkomsten hiervan vooruit te loopen. Om dezelfde reden is het haar niet mogelijk om op dit tijdstip reeds mededeelin- gen te doen omtrent de maatregelen, welke eventueel ten aanzien van den handel in steenkolen zouden moeten worden genomen. Stikstof houdende kunstmeststoffen. Naar aanleiding van de door eenige leden gestelde vraag, een verandering van de door het Cen traal Stikstof Verkoopbureau voor den handel vastgestelde rabatschaal te willen bevorderen, merkt de regeering op, dat, hoewel het juist is, dat slechts enkele der grootste firma's het hoogste rabat kunnen verkrijgen, daarmede niet is gezegd, dat deze firma's dientengevolge in een sterk bevoorrechte positie zijn komen te verkeeren. Eer mag worden aangenomen, dat de door de leden geconstateerde verruiming der aankoopgelegenheid voor den handel, wel ke in hetzelfde verslag een verbetering is ge noemd, niet is kunnen worden bereikt zonder de geprivilegieerde positie, welke deze firma's voorheen innamen, geheel onbeïnvloed te laten. Inderdaad is dan ook getracht een compen satie tot uitdrukking te brengen. Op grond van het vorenstaande acht de re geering geen genoegzame aanleiding aanwezig, het bevorderen van een maatregel, als door de in den aanhef dezes genoemde leden ge vraagd, voor te staan. Klompen. De Regeering is van meening, dat verdere verlaging van het percentage thans vermoedelijk niet in het voordeel van belang hebbenden zou zijn. Veekoeken. Aangezien inderdaad de moge lijkheid bestaat, dat door een contingentee- ringsmaatregel een ongezonde wijziging in die verhouding zou worden gebracht, wordt reeds gedurende eenigen tijd de afzet van gemengde veevoeders nagegaan. De tot nu toe verkregen cijfers geven voor alsnog geen aanleiding tot ingrijpen. Kolenfornuizen. De regeering is bereid om bij de eventueele verlenging der onderhavige invoerbeperking na te gaan, of hieronder ook veevoederkooktoestellen en waschfomuizen kunnen worden gebracht. Handelspolitieke overwegingen beletten de regeering om eer tot de contingenteering van kolenfornuizen over te gaan. Schroefbouten. De regeering kan het stand punt deelen van die leden, die meenem dat een verdere specialiseering in de schroefbou tenindustrie gewenscht is. Een onderzoek is thans nog gaande. Hangende dit onderzoek be hoeft niet voor een prijsstijging te worden ge vreesd. De minister van Buitenlandsche Zaken moet wegens lichte ongesteldheid zijn kamer hou den. BATAVIA, 11 Nov. (Aneta). Blijkens alhier ontvangen telegrafische berichten is de tocht van de heeren Khouw Ke Hien en Terluin in een Walraventoestel van Schiphol naar Bata via, voortreffelijk verloopen. Donderdag a.s. worden de vliegers op het vliegveld Tjililitan verwacht. Zij zullen worden verwelkomd door den Chineeschen consul, ter wijl vertegenwoordigers van Chineesche ver- eenigingen op 't vliegveld aanwezig zullèn zijn. Donderdagavond wordt aan beide vliegers eén diner aangeboden. Daar gaat de trein. Vis jij geen half uur noodig had gehad met het opzetten van je hoed, zaten we er fijn in. En als jij me niet ioo idioot gehaast sad, moesten we nu niet zoo lang wach ten op den volgen den. (Welt am Sonntag). Maandagavond heeft in het gebouw van het Koninklijke Instituut van Ingenieurs te Den Haag het Departement 's-Gravenhage van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel, een bijeenkomst gehouden, waarin kapitein J. H. van Riesen, een lezing hield over het onderwerp: „Luchtbescherming". Spr. ving zijn voordracht aan met een over zicht te geven van de toenemende grootte en sterkte van de luchtmachten in Europa en van haar gebruik in de verschillende conflicten sinds 1918. De voortschrijdende techniek en de hiermee verband houdende verbeteringen van het bombardementsvliegtuig, de opvattingen van deskundigen omtrent het gebruik van de luchtmacht, alsmede de sterkte van de lucht machten in Europa en de vermogens van het moderne bombardementstoestel worden daarbij aan een beschouwing onderworpen. De luchtmacht, zeide spr., heeft nu reeds 'n beslissenden invloed, en als politieke machtsfactor in vredestijd en als krachtigste wapen in oorlogstijd. In het bijzonder schetste spr. den moreelen druk op de bevolking, wel ke van een luchtmacht kan uitgaan. Hierte genover kunnen worden gesteld: a. luchtver dediging (militaire, actieve afweer door mili taire middelen) en b. luchtbescherming (bur gerlijke, passieve dienst voor en door de bur gerbevolking voorbereid en uitgevoerd). De bevolking moet innerlijk en moreel pa raat worden gemaakt tegen het gevaar van aanvallen uit de lucht. Het luchtgevaar be dreigt de geheele maatschappij in al haar ge ledingen; de luchtbescherming moet dus van de cel dier maatschappij, het gezin, uitgaan. Zoowel theoretisch als practisch moet hier be kwaamheid door de burgerbevolking worden verkregen. De luchtbescherming is slechts voor een ge ring deel overheidsbemoeiing, de ware opbouw moet door den burger zelf volkomen in eigen en algemeen belang geschieden. Spr. behandelde vervolgens een luchtbescher mingsplan, waarvan alarineerings- en waar schuwingsdienst en verduisteringsmaatregelen belangrijke factoren vormen. Het doel van zulk een plan is, de bevolking te laten zien wat de Overheid te haren bate heeft gedaan. Dit geeft vertrouwen en moreel weerstandsvermogen. Uitvoerig besprak Kapitein van Riesen de zelfbescherming als taak van de burgerij Luchtbescherming is ook in Nederland noodig en mogelijk. Spr. gaf aan wat reeds nu dus nog voordat de betreffende wet zal zijn tot stand gekomen zonder of met geringe kos ten kan worden gedaan. Hij verwacht hierbij veel, zoo niet alles, van de medewerking van de pers en van luchtbeschermingsvereenigingen (Den Haag, Amsterdam, Eindhoven, Breda, Zeist, enz.), die alle in haar devies voeren: De luchtbescherming is voor allen, ongeacht poli tieke of godsdienstige gezindheid; de bom, die valt, vraagt er niet naar wie daar beneden woont. Spr. besloot, na de groeiende belangstelling voor de luchtbescherming met enkele voorbeel den te hebben aangetoond, met deze opwek king in vijf woorden: Luchtbescherming van en voor allen! Tenslotte werden aan alle aanwezigen nog afdrukken uitgereikt van een serie maatrege len, welke in het belang der luchtbescherming in de groote particuliere bedrijven genomen zouden kunnen worden. Sedert eenigen tijd worden in IJmuiden groo te hoeveelheden haring aangevoerd, hetgeen in onze grootste vischersplaats aardig wat leven in de brouwerij brengt, wat met het oog op den slechten toestand in de trawlvisscherij zeer welkom is. Dagelijks komen tal van stoom- en motor- loggers in den regel met flinke vangsten aan den afslag. Vooral jJ. Vrijdag en Zaterdag was de aanvoer zeer groot, want op deze dagen kwamen ongdveer 75 haringschepen binnen, aanvoerende in totaal ongeveer 18.000 kisten. Nu de aanvoer van pekelharing beperkt is, is deze versche-haringvlsscherij voor de be trokken reederijen van groote beteekenis, vooral nu de Visscherij-Centrale heeft toegestaan, dat een deel van den aanvoer gezouten mag wor den, hetgeen voorheen niet mocht geschieden. Door dit besluit van de Visscherij-Centrale is de handel levendiger geworden en bovendien hebben daardoor tal van arbeiders werk kun nen vinden. Veel van de aangevoerde haring wordt uitgevoerd naar Duitschland, dat een vrij aanzienlijk waarde-contingent heeft toe gestaan. Alleen JJ. Vrijdag werden 45 50 wa gons naar Bentheim verzonden, vanwaar ze naar de verschillende stations van bestemming worden geëxpedieerd. Doordat thans zooveel haring door Neder landsche schepen wordt aangevoerd, blijven de Engelsche haringdrifters, die andere jaren in grooten getale in IJmuiden binnenkwamen, weg, zoodat deze visscherij ook van een natio naal standpunt bezien, van beteekenis is. Heden herdenkt de oud-opperbevelhebber, generaal b. d. C. J. Snijders, den dag waaróp hy 60 jaar geleden benoemd werd tot Ridder Militaire Willemsorde 4e klas. Deze onderscheiding hield verband met de krijgsverrichtingen van generaal Snijders in 1875 in Atjeh. De minister van Waterstaat, jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, bracht Maandagmorgen, vergezeld van den directeur-generaal ir. A. Ringers, een bezoek aan het Staatsvisschers- havenbedrijf te IJmuiden. Verschillende inrich- tignen van het bedrijf werden bezichtigd. De bezoekers werden daarbij rondgeleid door den beer C. Oud, directeur van het Staatsvisscehrs- hav enbedrjjf. De vergadering van den Ned. Journalisten kring, welke a,s. Zaterdag zou gehouden wor den en waarin prof. Huizinga uit Leiden als spreker zou optreden, is uitgesteld. De hoogleeraar, die aan een zware verkoud heid lijdende is, zal op medisch advies voorloo- pig niet kunnen spreken. beste kunstrijders van Oostenrijk en België toonen hun Prijzen: Staanpl. 60 ets.; Kinderen 25 ets.; Zitpl. 90 ct„ f 1.20, f 1.50. Belasting inbegr. Telef. 55179. "^e hereiken met bus A, D, E, K, tram 3, 6, 9, 10,11,14, en Gooische Tr. Naar wij vernemen, is Zondag in de bestuurs vergadering van den Nederl'andschen Dambond, welke in Rotterdam gehouden werd, o.a. be sloten om 't voorstel van den Fransehen Dam- bond om een Nederlanósch vertegenwoordiger aan te wijzen om tegen den wereldkampioen Rajchenbach een match om den wereldtitel te spelen, te aanvaarden en den Nederlandschen kampioen J. H. Vos als dien vertegenwoordiger aan te wijzen. Men zal voorstellen, om de ontmoeting weder om in Nederland te doen plaats vinden. Er gin gen in deze algemeene vergadering eenige stem men op om het kampioenschap van Nederland dit jaar te vervroegen om ook anderen de kans te geven tegen Rajchenbach te kunnen kam pen, doch na verzet van de Haagsche en Am- sterdamsche Districten werden de desbetreffen de voorstellen teruggenomen. Zoodat, wanneer nu full speed achter alles gezet wordt, binnen kort de match Vos-Rajchenbach kan worden verwacht. Doordat IJmuiden zijn laatsten wedstrijd te gen Wormer met 128 heeft gewonnen een uitslag, die bewijst, dat de Wormers alles op alles hebben gezet wordt de eindstand in de hoofdklasse competitie Nederl. Dambond: gesp. gew. gel. verl. pt. bordpt. Gezellig Samenzijn 8 6 2 0 14 104—56 IJmuiden 8 6 2 0 14 92—68 Haarl. Damclub 8 4 2 2 10 92—68 Van Embden 8 4 1 3 9 80—80 Jozef Blankenaar 8 4 0 4 8 84—76 Haarlem 8 2 3 3 7 78—82 Zaandam 8 2 1 5 5 71—89 Hilversum 8 1 1 6 3 58—102 Wormer 8 X 0 7 2 60—100 Door een enormen voorsprong in bordpunten totaal is het Amsterdamsche „Gezellig Samen zijn" dus voor de zooveelste maal kampioen geworden. Door Wormers nederlaag moet deze vereeni ging degradatiewedstrijden spelen. De ploegen van Gezellig Gezellig Samenzijn, IJmuiden, Haarl. Damclub en Van Embden vormen voigend jaar de nieuwe hoofdklasse. Er loopt nog een protest van Van Embden tegen den uitslag van EmbdenHaarlem, welke 1010 werd beslist, doch naar het oordeel der Amsterdammers 119 voor Van Embden dient te luiden. Van invloed op de volgorde van den eindstand is het resultaat van dit protest echter niet. In het gebouw „St. Jan" te Utrecht werd Zondag de jaarvergadering gehouden van den Ned. R.K. Dambond. Nadat het keurig verzorgde jaarverslag van secretaris en penningmeester was goedgekeurd, werden door den bondsvoorzitter den heer H. Foppele de besprekingen ingeleid over het reor ganisatie-voorstel. Na een uitvoerig debat werd het reorgani satie-plan aangenomen. Eveneens werd aange nomen het voorstel van de R.K.U.D.V., om een dagelij ksch bestuur van den bond te benoemen waarvan de leden in dezelfde stad gevestigd zijn. De begrooting voor het nieuwe hondsjaar werd na uiteenzetting door den voorzitter met algemeene stemmen aanvaard. Na de pauze werden de club- en persoonlijke kampioenen gehuldigd. Met toepasselijke woor den reikt de voorzitter medailles en diploma's aan de vereeniging „Excelsior" uit Den Bosch uit, welke na een spannenden beslissingswed strijd het clubkampioenschap van den bond voor de eerste klasse wist te bemachtigen. In de tweede afdèeling was hét „Ons Ge noegen" uit Vinkeveen, dat den eeretitei ver overde. Voor het personeele kampioenschap was tus- schen de heeren J. Bechtold en N. J. Noote- boom een beslissingswedstrijd noodig. Eerstgenoemde zegevierde en bracht hiermede zijn vereeniging „Exceslior" een tweeden titel, terwijl de heer N. J. Nooteboom van de R.K. Utr. Dam Vereeniging zich met de tweede plaats moest tevreden stellen. Tot voorzitter werd gekozen de heer H. F. Pellemans uit Den Haag. De vergadering, waarop vele belangrijke be sluiten werden genomen, werd hierna gesloten. De voorwedstrijden om .den meestertitel in de verschillende districten zijn beëindigd en op Zateruag 16 Növ. a.s. zal de finale een aanvang nemen. De deelnemers bestaan uit de volgende heeren: Amsterdam: M. R. c. Stahlberg en C. Oosterbeek; Den Haag: J. Kalden en C. Bulier; Rotterdam: C. Janneman en A. Hagenaars; IJmuiden: P. Leijte en C. Suijk; Dordrecht: G. Pors; Utrecht: D. de Zwart; Hilversum: G. Rump; Noord-Brabant: C. Kipping. In totaal dus twaalf deelnemers. Te Parijs is Zaterdag en Zondag een kracht- sporttournooi gehouden, waarbij de Europeesche kampioenschappen gewichtheffen werden ver werkt. In het half zwaargewicht werd Hostin (Frank rijk) Europeesch kampioen met een totaal ge wicht van 370 K.G. Onze landgenoot Mutsaers (Eindhoven) werd in dit gewicht achtste met eén totaal prestatie van 320 K.G., waarvan 95 K.G. drukken, 98 K.G. trekken en 130 K.G. stooten. In dit gewicht kwam ook onze land genoot Ouwerling (Breda) uit en hij werd negende geklasseerd met een totaal prestatie van 317.5 K.G. De afzonderlijke prestaties wa ren: drukken 90 K.G., trekken 97K.G. en stooten 130 K.G. Daar van Kerkhof en Tabak in het lichtge wicht het niet verder dan tot resp. de achtste en de tiende plaats hadden kunnen brengen, kon Nederland niet in het landenklassement worden opgenomen. In het zwaargewicht werd wederom een Duit- sche athleet Europeesch 'kampioen n.l. Manger met een totaal prestatie van 395 K.G. Op Woensdag 27 Nov. a.s. speelt het voorloó- pig Nederlandsch elftal op het Sparta-terrein te Rotterdam een oefenwedstrijd tegen Millwall, een Engelsche profclub uit de Zuidelijke derde divisie. Het zwemmen bij onze heeren gaat den laat sten tijd steeds meer en meer vooruit en tijdens de Maandagavond in het Sportfondsenbad te Schiedam gehouden wedstrijden van S. Z. C. moest er dan ook weder een record agn ge- looven. Het was de ploeg van de H.P.C. uit Heemstede, bestaande uit de zwemmers H. ten Haacken, C. Kemper, A. Sipkema en S. L. Mooi, die er na een feilen strijd met D.J.K. uit Am sterdam in slaagde haar eigen Nederlandsch record op de 4 x 100 Meter estafette vrije slag met twee seconden te verbeteren en het aldus op 4 min. 17 sec. te brengen. BULLDOG DRUMMOND IN HET NAUW, Sapper. A. W. BrunaUtrecht. Een echte Sapper vol kleur en leven en tinte lende avonturen. Het boek is zeer verrassend en buitengewoon boeiend. Drummond en zijn vrien den slaan er zich dapper en handig door. Vol wassenen. NARRENSPIEGEL, A. Neumann A. W. Bruna, Utrecht. Ik vind dit boek niet enkel ruig maar ruw, niet enkel goor maar vuil, niet enkel grof maai plat, niet enkel vies maar smerig. Het varken, dat Hertog heet, is met zijn adjudant „Zwijntje' ongeveer walglijk en van humor is m.i. in dit boek geen spoor. Dat het een beeld van den tijd zou geven, acht ik een beleediging voor de menschheid en ik geloof er geen jota van. OMDAT HET MOEST, John Su therland. J. Ph. Kruseman, Den Haag. Dit moest heeten: „De kwakzalver." Het is wel in staat sommige doctoren woedend te ma ken, geloof ik, voor wie mannen als Ragatzy zijn als een roode lap voor den stier. Het boek bevat, helaas, veel zetten en beweringen, die er nóg al erg naast zijn, vooral over het huwelijk; vandaar acht ik het zeer voorbehouden. WAAR LIEFDE WOONT, Fred. White. H. Nelissen, Biltho- ven. De liefde van Mary Stammere beheerscht dit mooie verhaal, waarvan het drama der vijandig heid van twee broers de spil is.s Voor allen. GRILLIGE WENDINGEN, Isabel Clarke. J. Ph. Kruseman, Den Ilaag. Een nieuw boek van Clarke, vol van dezelfde nobele, volkomen menschelijke en ware gevoe lens, waarin haar boeken uitmunten. Dit is ro manlectuur op haar best. Ja, de wendingen zijn grillig, maar, wat het geheel krachtig beheerscht geeft de schrijfster duidelijk weer, als haar in nigste overtuiging (bldz. 227)een hooger be ginsel „dat door voorbijgaande gebeurtenissen niet verstoord of getroffen kon worden." Dit ia het prachtige, weldadige thema van dit mooie boek. F, HENDRICHS S.J. „VERTELLINGEN ROND DE BE WAARSCHOOL", door Léon Frap- pié. Uitg.: De Arbeiderspers Amsterdam. In zijn bundel schetsjes van den schrijver van „De Bewaarschool", door Adr. de Jong vlot en fraai vertaald, komen we verschillende oude bekenden tegen. De schetsjes zijn deels gevoe lig, deels ironisch, maar zonder uitzondering diep-menschelijk. Voor wie van kinderen houden een kostelijk boekje. In verband met den Wapenstilstandsdag was de New-Yorksche Beurs Maandag jJ. gesloten. (Medegedeeld door Simoons en Co., A. v. Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.304 uur Kon. Olie 207206 Young met verkl. 25 Later geen noteeringen. AMSTERDAM, 8 Nov.* Eieren. Kippeneieren: hoogste prijs 5.30, middelprijs 4.705.00, laagste prijg 3.60. Eendeneieren: 2.202.50. Totaal aan voer 50.000 stuks. Handel kalm. AMSTERDAM (Centrale Eiervelling, Heeren gracht 23), 8 Nov.: 46—48 KG 2.85—2.95, 48—50 KG 3.103.20, 50—52 KG 3.25—5.35, 58—60 KG 5.15—5.25, bruine 5860 KG 5.30—5.40, 70—72 KG 5.805.90, koelhuis 2.75. Aanvoer 32.000, handel matig. GRAANNOTEERÏNG LIVERPOOL, 11 Nov. Tkrwe. Dec. 6.0 7/8, Maart 5.8 Mei 5.8 Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties). Rectificatie: Op 23 October failleerde niet H. w. Klaverstün-Meint's te Amsterdam, doch H. W. Klaverstyn-Meinte. Failliet verklaard: 8 Nov.: W. van Steveninck, zonder beroep, Rotterdam, Ommoordschestraat 36a. N.V. Scheepvaart Mij. Robijn, Rotterdam. J van Cleef, Rotterdam, Adrie Milder- straat 32a. Har'm Keelink, winkelier, zaak doende Schiedamschedijk 217, wonende Nieuwland 8, Rotterdam. 11 Nov.: P. J. H. Groenen, kapper, Bussum, Brinklaan 60 A. J. Jansen, sigarenhandelaar, Amsterdam, Hunzestraat 73. C. H. W. Klute, koopman in meubelen, wo nende 3e Helmersstraat 75 I, zaak drijvende lste Const. Huygensstraat 31. H. L. v d Linden, bakker, Amsterdam, Leid- schekade 88. Opgeheven wegens gebrek aan actief het fail lissement van P. R. van Leeuwen, Rotterdam; N. A. Meijer, Amsterdam: L. R. van Eeden, Hil versum; J. de Wolf, Amsterdam. Vernietigd bij arrest van het Hof te Amster dam' het faillissement van F. Posaner, Am sterdam. BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN. Aangekomen 11 Nov.: Begonia, s., Mesane. Vertrokken 11 Nov.: Schokland, s., Tyne; Janis Faulbaums, s., Immlngham; Flandria (Zweed), s„ R'dam; Hermes, s„ Hamburg. Aangekomen li Nov.: Magdala, tank, Curacao laatst R'dam; Essen, s„ Java. AMSTERDAM. Aangekomen 11 Nov.: Begonia, Mesane, bout, Houthaven, M. W. Brandts. -•«ingekomen 11 Nov.: Magdala, Curacao laatst R'dam, stookolie, Steiger Bataafsche Petroleum Mij., Ruys Co.; Jantje, m.s„ Londen, inklaren. Steiger H.A.L., Kampman; Essen, Java, stukgoed, Javakade, Wm. H. Müller Co. SILVER-JAVA-PACIFIC LIJN SALAWATI, 9 Nov. van Lorenzo Marques ru Colombo. SIANTAR, 7 Nov. van Vancouver n. Kaapstad. java-china-japan lijn TJISAROEA, arr. 9 Nov. te Manilla. KON. PAKETV. MIJ. OP TEN NOORT, 9 Nov. van Batavia te Mel bourne. NIEUW ZEELAND, Batavia naar Vllssingen, pass. 11 Nov. Finisterre. KON. NED. STOOMB. MIJ. BENNEKOM. thuisreis, 8 Nov. te Ticopilla. BARNEVELD, uitreis, 9 Nov. van Callao. ASTREA, 8 Nov. Van New-York n. W.-Indië. COSTA. RICA, 9 Nov. van Cristobal naar Porto Llmon. HERMES, 11 Nov. van Amst. n. Hamburg. MARS, 10 Nov. van Catacoo n. Lissabon. ARIADNE, 11 Nov. van Bari te Valencia. ORPHEUS, 11 Nov. van Barcelona te Valencia. ACHILLES, 11 Nov. van Malaga te Melilla. CERES, 11 Nov. Van Constanza te Bourgas. BACCHUS, 11 Nov. van Amst. te Aarhuus. IRENE, 11 Nov. van Amst. te Kpenhagen, MIJ. OCEAAN POLYPHEMUS, naar Java, pass. 10 Nov. Perim. POLYDUORUS, Amst. naar Java, was 10 Nov. 12 uur 50 n.m. 45 mijlen O. van Niton. MELAMPUS, Java naar Amst., vertrek 12 Nov. van Valencia. JAVA-NEW-YORK LIJN DJAMBI, 8 Nov. van New-York te Singapore. TALISSE, 9 Nov. van Boston naar New-York. TALISSE, 10 Nov. van Java te New-York, HOLLAND-AMERIKA LIJN MAASDAM, 8 Nov. van New-York te Houston BLOMMERSDIJK, 7, Nov. van Quebec naar Houston. BILDERDIJK, Rotterdam naar New-York, pass. 10 Nov. Dover. DAMSTERDIJK, thuisreis, 10 Nov. te Liverpool. KON. HOLL. LLOYD ZAANLAND, uitreis, was 8 Nov. 6 uur 35 n.m. 90 mijlen Z. van Lands End, WATERLAND, uitreis, li Nov. te Rol Janeiro. HALCYON LIJN STAD ZALTBOMMEL, pass. 8 Nov. Gibraltar, Melilla naar Rotterdam-VIaardingen. STAD VLAARDINGEN, Rotterdam naar Wa- bana, pass. 10 Nov. Dungeness. ROZENBURG, pass. 10 Nov. Dungeness. STAD ARNHEM, 10 Nov. van Bagnoll naar Seripbos. MAASBURG, 10 Nov. van Vlaardingen te Wa- bana. HOLLAND-WEST-AFRIKA LIJN HELDER, uitreis, pass. 10 Nov. Dungeness. ROTTERDAM-Z. AMERIKA LIJN ALPHERAT, uitreis, pass. 8 Nov. Madeira. ROTT. LLOYD KOTA AGOENG, thuisreis, 11 Nov. te Suez. MIJ. NEDERLAND SALEIER, 10 Nov. van Batavia n. Amst. VER. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. HOLLAND-AFRIKA I.IJN NIJKERK, thuisreis, pass. 10 Nor'. Perim. HEEMSKERK, uitreis, pass. 10 Nov. Ouessant. MELISKERK, thuisreis, pass, lo Nov. Gibraltar. HOLLAND-BRITSCH-INDIE LIJN HOOGKERK, uitreis, 9 Nov. van Colombo. DIVERSE SCHEPEN GOUWE, Libreville n. Rochefort, pass. li Nov. Monrovia. JONGE ANTHONY, 10 Nov. van Emden te Tarragona. JONGE ELISABETH, li Nov. van R'dam te Barcelona. NAALDWIJK, 10 Nov. van Hull te Leningrad. RIJN, 10 Nov. van Borga te Lovisa. ST. ANNALAND, 10 Nov. van Hamburg naar de Tyne. VECHT, 9 Nov .van Nordmaling te Haparanda. WAAL, 9 Nov. van Rautoö naar Rotterdam'. WAALHAVEN, 10 Nov. van Leninghad gvaar Antwerpen. is onze „Omroeper". Eiken avond weer opnieuw spreekt hü in 80.000 gezinnen, waar hij steeds een trouw gehoor vindt.. Zaken-Omroepers 50 ct. per regel. Particuliere Omroepers 20 ct. per regel. Betrekkingen (gevraagd en aangeboden) 10 ct. per regel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2